Vegan raamat on kohal!

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Millal oleks parem aeg vegan raamatuga välja tulla, kui vegan kuul ning vahetult enne jõule! Ma ei suuda uskuda, kui kiiresti kogu see protsess käis ja kui imeline tiim selle kõige taga oli. Kallid veganid, taimetoitlased ning tervisliku toidu austajad, siin see on – minu neljas pesamuna “Mu süda kuulub kolmele – toidule, loomadele ja minule”!

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

“Mu süda kuulub kolmele – toidule, loomadele ja minule”

Raamat, kuhu on kokku koondatud minu kõikide aegade lemmikud tervislikud vegan retseptid, mis ei sisalda grammigi loomset toorainet ning on enamuses ka gluteeni- ja suhkruvabad. Ei saa eirata fakti, et taimne eluviis on kogumas üha suuremat kõlapinda ning saanud igapäeva osaks paljudele eestlastele. Selle raamatu eesmärk ongi pakkuda võimalikult lihtsat, samas kompaktset teavet veganluse kohta – olgu lugejaks vegan või mitte. Usun, et taimetoitlus võiks saada osaks kõigile, rakendades seda kas täielikult iga päev või siis ainult üks päev nädalas. Igasugune samm tervislikuma ja loomadesõbralikuma eluviisi suunas on teretulnud! See on üks tõeliselt meeleolukas, isuäratav raamat nii fotograafia, toidu kui tervisliku eluviisi nautlejatele!

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

25 soolast ja 25 magusat veganiretsepti

Kokku on raamatus lausa 50 täistaimset retsepti. Paljusid võib hirmutada sõna “vegan”, arvates, et enamik toorainest on tavainimesele kättesaamatu, liiga kallis või lausa tundmatu. Aga see ei pea nii olema ja oma retseptidega tahan ma sulle seda ka tõestada! Minu retseptid on lihtsad – mõni lausa ühe koostisainega ning vaid ühe juhendiga! Seega täistaimse toidu valmistamine võib võtta vähem kui minuti.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Nagu teate, olen alati jooksus ja tegevuses. Seega ei ole minulgi aega tunde köögis vaaritada, mis kajastub ka mu retseptides. Need on tõesti lihtsad, kiired, kuid sellegipoolest väga maitsvad ja tervislikud. Ei mingeid hieroglüüfe, vaid tõeline ja puhas tooraine, paar nippi ja toitev toidupala on sinu ees!

Lisaks olen pühendanud end sellele, et taimne toit oleks ka toiteainete poolest väärtuslikum, kui see, mida me restoranides ja poelettidel näeme. Süsivesikud ja rasv igal pool! Aga mis saab valgust? Valgust me ju koosnemegi ning vajame seda, et olla tervislik ja hea välja näha. Minu raamatuga saab mure lahendatud, sest kõik retseptid on väga heas makrotoitainete tasakaalus ning sobivad ka fitness-sõpradele!

Raamatus on lai valik retsepte:

 • kõiksugused hummused ja pasteedid
 • magusad proteiinimäärded ja -hummused
 • jäätised, koogid, batoonid, braunid ja muud magusad küpsetised
 • salatid, pastad ning ahjuroad
 • hommikusöögid, pannkoogid ning smuutid

 

Mitte vaid retseptiraamat

Kes on “Mu süda kuulub kolmele” raamatuseeriaga juba tuttav, see teab, et mu retseptiraamatud pole päris klassikalised. Nagu ka blogis, on lisaks oodatule neis peidus ka silmailu, positiivseid mõtteid ning kasulikku informatsiooni. Esimene raamat rääkis enesearmastusest ning armastusest teise inimese vastu, teine raamat armastusest tervisliku eluviisi vastu ning kolmas nüüd loomade ja keskkonna vastu.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Seega võib kolmandast raamatust leida portreesid minust, mis näitavad kui sarnased me tegelikult loomariigiga oleme. Fotodel püüan edasi anda seda, kui ilusad nii inimesed kui loomad on ja kui ilus oleks meie omavaheline harmoonia. Lisaks jagan põnevaid fakte raamatus esindatud liikide kohta ning räägin pikemalt ka veganlusest. Mis see on, kellele, kuidas, mida silmas pidada ning kuidas alustada. Viskame pilgu peale ka ajaloole ja vaatame, kuidas veganlus on aja jooksul laienenud.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

Suurepärane tiimitöö

Esimest korda on kõik retseptipildid mu oma varrukast. Portreefotod on aga suurepärase ning pikalt minuga koostööd teinud fotograafi Arturi kätetöö. Fotod tegime kõik tema stuudios ning kasutasime tema käekirjaga valgustust, mis loob tõeliselt maagilise efekti ka piltidel. Kui tuli mõte teha portreepildid, siis teadsin kohe, et soovin neid just Arturi juures pildistada tema silmapaistva käekirja tõttu. Artur on alustanud nüüd ka jõuluteemaliste fotosessioonidega ning pakub mu lugejatele nii jõulu kui ilu fotosessiooni 80€ asemel 50€-ga koodiga “paljasporgand”. Aga ega tal ka palju vabu aegu pole, seega kiirusta kui on huvi!

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Ja no meikarist ei pea pikalt rääkima. Te kõik teate juba Helenit, kes on kaunistanud mind juba viimane pool aastat! Skeptiliselt istusin küll esimest korda tema meigitooli, kuid kui meik ja ka soeng (jah, ta oskab teha igasuguseid soenguid) olid varahommikuni laitmatult korras, siis ma jäingi talle truuks. Helen hoiab ka mu kulmud korras ning on saanud üldse imeliseks koostööpartneriks ja sõbrannaks. Ning paistab, et naise talenti näevad ka teised, sest ta avas hiljuti nüüd täitsa oma salongi nimega Appleberry, kus teeb meiki, soengut, lashlifti, kulmuhooldust ja kulmuhennat. Ning ka Helen tahab mu lugejate vastu armas olla ja pakub kõigile -10%, öeldes salasõna “paljasporgand”.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

Raamatuesitlused

Minu parim aeg teiega silmast-silma kohtumiseks on nagu ikka uue raamatu esitlusel. Ka sel aastal teen Eesti suurematele linnadele tiiru peale ja seekord mitte rendiauto, vaid oma uhiuue kuldse-oranži porgandiautoga Škoda Karoqiga. Raamatuesitlustel on raamat soodustusega, jagan personaliseeritud autogrammi ning palju kallistusi. Räägime tervislikust ja taimsest toitumisest, minu uuest raamatust, oma raamatu kirjastamise etappidest ning telgitagustest. Märge kalendrisse ja näeme juba varsti!

Raamatuesitlused toimuvad:

 1. 4.12 kl 16:00 Rahvusraamatukogus jõulukuu raamatunädala raames
 2. 6.12 kl 17:30 Viru keskuse Rahva Raamatus ametlik esmaesitlus, kus pakun MySushi vegan sushit ning Yoko matcha jooke
 3. 8.12 kl 13:00 Pärnu keskuse Apollos, kus pakun Yoko matcha jooke
 4. 8.12 kl 17:00 Tartu Lõunakeskuse aatriumis, kus pakun Yoko matcha jooke

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

Aga mis tegelikult on vegan?

Hiljuti tehti palju kära teemal, et veganite armastatud avokaado polegi vegan. Miks? Kuna avokaadosid on nõnda raske looduslikult kasvatada, sõltub saak mesilastest, kes sõidutatakse väga pika maa tagant istandustesse kohale, et nad puid tolmeldaksid. Rändmesindust peetakse aga loomse tööjõu ebaloomulikuks kasutamiseks, mistõttu läheb see vastuollu veganluse põhimõtetega. Samal põhjusel ei saa veganiks pidada ka muid köögivilju, mille istandustes kasutatakse rändmesinduse abi.

Ja vot see ongi peamine põhjus, miks ma ei taha end märgistada ei veganina, ei paleona, ei kellegina. Sest ma ajaksin end hulluks sellega, mis on minu “klassifikatsioonile” sobilik ja mis mitte. Ma pooldan veganlust ja puha, aga mina ise ei ole templiga vegan.

 

Ka kookos pole vegan

Ja üllataval kombel ei ole ka suurem osa kookosprodukte veganid. Miks? Sest nagu avokaadode puhul kasutatakse loomtööjõuna mesilasi, siis kookospähkleid korjavad ahvid. Ahvid on võimelised korjama üle 100 kookospähkli päevas rohkem kui inimesed, olles samaaegselt ketiga puude küljes kinni ning treenitud pähkleid võimalikult kiiresti korjama. Kas see on siis vegan? Don’t think so!

Seepärast tasub veganitel pöörata tähelepanu esmapilgul veganina paistvate toodete etikettidele. Sest tihtipeale taimne ≠ vegan. Küll aga on õiglase kaubanduse brände ning rohkelt veganibrände, kes hoolivad sellest, et nende toode oleks võimalikult humaanne ning hea. Et see mitte ei võtaks looduselt, inimestelt ja loomadelt, vaid hoopis pakuks lisandväärtust.

 

GoldenSand 100% vegan kookosõli

Nii juhtusin ma kokku toreda kookosõli brändiga GoldenSand, kes on Eesti turul täitsa uus, kuid laieneb jõudsalt. Alguses armusin nende kookosõlisse, sest kasutan seda supertoitu nii oma kehal, juustes kui ka  toidu valmistamisel.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

 

Kookosõli kasulikud omadused kehale:

 • määrides kookosõli jalgadele, aitab ära hoida ebameeldivat lõhna
 • E-vitamiin aitab võidelda vananemise vastu
 • hoiab nahka pehmena ning kaitseb lõhenemise eest
 • antioksüdandid toimivad kortsudevastaselt ning noorendavad nahka
 • kookosõlis sisalduvad proteiinid aitavad kaasa naha nooruslikkusele ja heale tervisele
 • aitab vabaneda mikroobidest tingutud ärritustest
 • kõrge magneesiumi ja ka mõnel määral kaltsiumi sisaldus aitab pidurdada naha loomulikku vananemist

 

Kookosõli kasulikud omadused tervisele:

 • sisaldab rohkelt tervislikke küllastunud rasvhappeid
 • sisaldab keskmise ahelaga triglütseriide (MCT), mida keha kasutab pigem energiaks või moondab ketoonideks kui talletab rasvaks
 • aitab kaasa rasvapõletusele, vähendades näljatunnet
 • tõstab HDL kolesterooli taset veres
 • on antibakteriaalne

Ja kuna suurem osa retsepte hõlmab kookosõli, siis lõin käed kokku sertifitseeritud vegan kookosõli brändiga GoldenSand. Nii saame kasvatada teadlikkust, et kõik taimne ei ole vegan ning tuua inimesteni kookosõli kasulikud omadused. Mina olen kookosõli kasutanud oma köögis alates päevast, mil hakkasin Austraalias kokkama, ning tagasi pole enam vaadanud. See on imerohi nii me kehale, meelele kui tervisele. Ja et kõik saaksid selles veenduda, siis kinkisime ära 25-le esimesele raamatu tellijale 250 ml kookosõli purgid. Lisaks teeme auhinnamängu nii raamatule kui kookosõlile ka mu FACEBOOKIS ja INSTAGRAMIS! Nii et mine osalema.

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Kui loosiõnn ei naerata, siis minu raamatut saate osta otse minult Yaga e-poest. Selleks ei ole vaja registreerida, vaid oma Google-i või Facebooki kontoga saategi tellida. Raamat on seal parima hinnaga ning lisaks transport täitsa tasuta, et tähistada Omniva suurt Eesti juubeli projekti, mille raames nad paigaldasid üle Eesti 100 uut automaati. Telli raamat, vali lähim automaat ning saad peagi personaalse autogrammiga raamatu omanikuks. Või soeta raamat lähimast raamatupoest!

merilin-taimre-paljas-porgand-vegan-täis-taimne-raamatu-taimetoit-retseptid-retseptiraamat-esitlus

Kes soovib GoldenSand imeilusat kookosõli purki (500ml, 250ml ja peagi olemas ka imepisike taskupärane 50ml) omale kööki, vannituppa või magamistuppa, siis need on müügil:

 • Selver Gurmee (Järve, Tondi, Torupilli, Merimetsa, Pirita, Saare, Keila, Viimsi, Veeriku ja T1)
 • Iluversum
 • Ökosahver
 • Bodyfood
 • Meie Toidukaubad
 • Katrin Väli Stuudio
 • Alko1000 Market
Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

2 Comments

 1. Anna says:

  Ma arvasin, et vegan tähendab ikka toidu taimset koostist, sel juhul ei ole ka inimeste korjatud kookospähklid enam vegan, sest on ju lihaga kokku puutunud. Või, mis siis, kui robot neid kookospähkleid korjaks? Absurd. Ja loodusest korjatud taimed pole ka vegan, sest nad tolmlesid mesilaste abiga.
  XD Kõik veganid jäävad nälga….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.