Toidutalumatuse testid

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Pingsamalt jälgijad panid Instagramis tähele, et ma käisin tegemas nii mõni aeg tagasi juba toidutalumatuse kiirtesti, sest mul olid tekkinud kahtlused mõne toiduaine osas. Selle testiga võeti näpu otsast verd ja otse silme all said 15 minutiga kätte tulemused. Küll aga on test primaarne ehk näitab talumatust toiduainetegrupi järgi, kuigi talumatus ei pruugi esineda kõikide gruppi kuuluvate toiduainete vastu. Lisaks ei kuulunud väga paljud toiduained testitulemuste hulka, seega talumatust võis esineda hoopis enamate toiduainete vastu. Kuna testis aga ilmnes, et mul tõesti esineb talumatust just toiduainete osas, mida kahtlustasingi (rohelised aedoad, nisu, laktoos, sealiha), siis tekkis kange tahtmine teha ära ka see n-ö “korralik” test, kus veri saadetakse Saksamaale analüüsiks ning teada on võimalik saada absoluutselt kõik talumatused. Ja selle “korralikuma” testi nimi on Elisa.

Varjatud toidutalumatus

See oli sissejuhatus, kuidas ma üldse toidutalumatuse testi Elisani jõudsin. Aga räägime täpsemalt enne lahti, mis asi on üldse toidutalumatus ja mis vahe on sel toiduallergiaga? Vastupidiselt allergiaga on sel varjatud allergiline reaktsioon; erinevalt allergilisest seisundist ei teki talumatuse puhul igE-antikehasid, vaid teatud tüüpi tsütotoksiline ehk rakke kahjustav reaktsioon.

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Toidutalumatuse puhul ei räägi me ülitundlikkusest, mis juhtub allergia puhul, vaid tegemist on teist tüüpi, aeglase antigeen-antikeha mehhanismiga, mis võib kesta palju aastaid, enne kui selle tagajärjed avalduvad ja inimene oma tervise pärast muret tundma hakkab.

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Varjatud toidutalumatus on mõnes mõttes palju suurem probleem kui allergia, kuna seda ei saa kohe ise tuvastada. Varjatud toidutalumatus võib kesta aastaid, enne, kui hakkavad ilmnema sellega seotud nähud, näiteks ülekaalulisus, südame-veresoonkonna haigused, diabeet, liigesepõletikud, aga ka depressioon, autism ja hüperaktiivsus.

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Umbes 60-80%-l tsiviliseeritud maailma elanikkonnast on eelsoodumus varjatud toidutalumatuse tekkeks. Minu tulemuste peale tegi toitumisnõustaja suured silmad, sest nii vähe esinevat talumatust pole ta Eestis enne näinud. Ja olgu öeldud, ma ise arvasin, et tegemist saab olema päris värvilise lehega (loe: palju talumatusi)!

Testi läbiviimine

Testi tegemine on lihtsamast lihtne. Vaja on vaid ühte omapoolset sammu – vere andmine. Kui oled testi tellinud, siis on võimalik anda verd Decus kliinikus kohapeal (kiirem ja lollikindlam viis) või Synlabi verevõtupunktides üle Eesti saatelehe alusel. Veri rändab Saksamaale, kus läbib vajaminevad analüüsid. Kui tulemused on tagasi Decus kliinikus, võetakse sinuga ühendust ning lepitakse kokku aeg toitumisalaseks nõustamiseks testi tulemuste alusel.

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Järgmine etapp on toitumisnõustamine, kus saate oma keha osas kohe PALJU targemaks. Saad vastuse küsimustele:

 1. Mis toiduainetele esineb talumatust ja mil määral?
 2. Mis toitusid eelistada?
 3. Kuidas teha muudatusi oma menüüs?
 4. Soovi korral ka personaalne toitumiskava

Ja viimane etapp on teadmiste rakendamine oma keha tervise heaks! Head aega seedeprobleemid ja tere tulemast ilusam nahk, parem uni ning värskem enesetunne! Kõikidele minu lugejatele on Elisa test -20%, mainides “Paljas Porgand” (kehtib kuni 31.03)!

Minu tulemused

Talumatus oli testi tulemuste lehel esile toodud kolme värviga:

 • kollane – kerge talumatus ehk toiduaine tuleb menüüst kõrvaldada 6-12 kuuks.
 • heleoranž kuni tumeoranž – vähem kuni rohkem mõõdukas talumatus ehk toiduaine tuleb menüüst kõrvaldada 1-5 aastaks.
 • punane – kõrge talumatus ehk toiduaine tuleks välistada kohe pikemaks või jäädavalt.

Pärast elimineerimisperioodi võib hakata toiduaineid taas vaikselt tarbima, iga 10 päeva tagant ja väikestes kogustes, jälgides oma tervise seisundit. Kui toiduaine valmistab kehale ikka raskust, siis jätkata elmineerimisperioodiga.

Minu kollased toiduained olid:

 • porrulauk
 • valge peakapsas, brüsseli kapsas – olen suurema tarbimise korral täheldanud ebamugavustunnet
 • jogurt
 • part
 • nisu – ja pange tähele, et välja on toodud spetsiifiliselt nisu, mitte üldiselt gluteeni sisaldavad toiduained. Gluteen on toodud välja veel eraldi toiduainena, mis hõlmab kõiki gluteeni sisaldavaid tooteid.

Minu oranžid toiduained olid:

 • aeduba – tunde järgi liigitaksin selle ise punase alla lausa, kuigi maitse poolest armastan neid
 • loomsed piimad, juustud
 • tuunikala, forell – õnneks lõhe vastu pole talumatust
 • sealiha – seda tunnetas ka mu keha ise ära ja pole söönud ka juba üle poole aasta
 • kana, kalkun
 • raps

Minu punased toiduained olid:

 • lillkapsas – nõustun täielikult nii kurb kui see ka poleks
 • hallitusseen
 • seened – pean tunnistama, et andis tunda, kui olin suur seenetarbija

Ütleme nii, et erinevusi kiirtestiga on palju, lausa vastandlikke näitajaid. Kes teab, kumb see siis sulatõtt räägib või on mu keha läbi teinud juba muudatusi. Igal juhul olen palju teadlikum ning lõikan vaikselt välja toiduaineid, mida mu keha ei talu. Sest toit peaks olema eelkõige keha tervendaja, mitte meie isude rahuldaja. Sööme ikka energia ja heaolu nimel, mitte mida hing ihaldab. Ja talumatuse puhul on see tore asi, et vastupidiselt allergiale, me ei sure ära, kui rajalt vahel maha kukume ja patustada otsustame!

merilin-taimre-paljas-porgand-toidu-talumatus-allergia-test-elisa-decus-kliinik-soodustus-enesetunne-migreen-kõhu-valu-soolestik

Kas sinul esineb toiduallergiaid või -talumatust? Mille vastu? Oled sa kunagi ühtegi toidutalumatusetesti teinud? Mis toidust sa ei loobuks ka siis kui sul selle vastu talumatus oleks? Ära unusta siis, et mainides “Paljas Porgand”, saad testilt -20% soodustust (kehtib kuni 31.03)!

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

12 Comments

 1. Gk. says:

  Vana teema aga see loll jutt, et toidutalumatuseid ja allergiaid pole olemas. Ma lendasin pingelises eluetapis(mis on allergiate vallandumise päästikuks) mitu korda peaaegu trennis kokku(koos sügeluse ja külmavärinatega lõpus), lõpuks tilkus aastaringselt nina ning kõik levis kõrvadesse- ma kuulsin enamuse ajast ennast. See lõi kõik välja järjest 2 viimase aasta jooksul kui käisin ülikoolis ja sain tööl ametikõrgendusi, mis tõi kaasa 24/7 pinge ja stressi. Olen samamoodi kõik toitumishäire etapid läbi teinud ja imestan, et varem nt õgimishoogudega ellu jäin nende talumatustega. Tuli välja allergoloogi juures, et mul väga palju allergiaid ja eriti ohtlikud on nt kartul ja pähklid ning nisu(kõik tolmud väljas kui toas ning kass ja palju muud). Palju tööd ja uurimist veel ees, et mida üldse süüa võin ohutult. Lihtsalt räägin selleks, et pole mõtet enne midagi siin oletada kui fakte ei tea. Talumatused kindlalt soodustavad allergiaid ning on sarnased, lihtsalt pigem mitte eluohtlikud nagu allergiad võivad olla. Seega kuulake keha ja uurige kui midagi kahtlast toimub vüi tunnete.

 2. Triin says:

  Toidutalumatuses ei ole midagi skeptilist ega kaheldavat, see lihtsalt kas on või mitte. Toon näite enda kujul. Olin keskkooli viimases klassis kui hakkasid kõhuvalud, sellised, mis voodisse pikali kiskusid. Ei osanud nendest esialgu midagi arvata, käisin ka arstil kuid sealt öeldi peale vaatlust, et kõik on korras. Kuid lisaks aegajalt ilmuvatele kõhuvaludele tuli juurde ka kaalu ning nüüd hiljem tagantjärele vaadates oli kogu keha lihtsalt kergelt öeldes paistes. Ja muidugi see õudne akne, mis aeti juba varem hormoonide kaela. Olles ülikoolis hakkasid kõhuvalude hood minema nii hulluks, et kutsusin endale KOLMEL korral kiirabi, jäin üheks ööks haiglasse sisse ja kõige lõpuks läksin EMO-sse. Haiglas olles arvati, et äkki oli eelmine päev natuke liiga kõva pidu või kui see välistati siis ju see pimesool on ja mis siis ikka opereerime ära, õnneks selleni asi ei jõudnud. Tänu mingile õnnele või siis pigem sellele arstile, kes oli oma töös nii põhjalik, et oskas ainukesena pakkuda, et äkki on sul laktoositalumatus! Tuleb vaid teha üks väike test perearsti juures ja ongi tulemus teada. Ütleme nii et peale seda testi muutus mu elu ikka tunduvalt ja kogu keha sai sellest lõputust isepuhastamise protsessist puhata. Inimestel on toidutalumatuse vormid nii erinevad ja teadmised on sellest nii algusjärgus aga mitte mingil juhul ei tohi seda alahinnata ega naeruvääristada.

 3. mercca says:

  Mitte et moonutavad, aga test ju maksab ning seega on raha mängus ;)

  • mercca says:

   ja lisaks, kas neil tulemustel on ikka tõepõhi all? Teaduspõhine see teema ju pole..

 4. Huvitav says:

  Mind huvitab mis allikast see pärit on et toidutalumatus autismi pôhjustab?

 5. mercca says:

  See jutt et erinevad toiduained põhjustavad mingeid konkreetseid haigusi- on küll puhtalt testimüüjate propaganda. Parasjagu skempilist suhtun sellesse.. Aga ise olen ühte testi siiski teinud- gluteenitalumatuse. Seegi osutus negatiivseks, kuigi kahtlustasin ise vastupidist.

  • Birx says:

   Olen sama meelt. Ma olen ka ikka väga skeptiline selle testi ja toidutalumatuse osas. Ikka on vaja pidevalt midagi uut välja mõelda.

   • Ma ei mõista. Kõigile ei sobi samad toiduained. Nii nagu enamlevinumalt gluteen ja laktoos. Samamoodi on ka teiste asjadega ju. Ma olen näinud pealt, kuidas test toimub – veri reageerib eri toiduainetele erinevalt.

    Ja kui mõelda, et meil on koguaeg pärssiv protsess veres, siis muidugi on tulemuseks haigused ja me ei suuda toitaineid omada nii nagu suudaksime siis, kui toituksime vastavalt oma veretüübile ja taluvusele.

    • mercca says:

     Mismõttes oled näinud kuidas veri reageerib? Seda kiirtesti pead silmas, mis oli vastuolus hilisema laiema testiga? Kuidas seda testi siis tehti ja kas mõõdeti mingeid tsütotoksiine? Väga kahtlane… Pealegi pole see talumatus sugugi tõenduspõhine ega ka mitte Sinu poolt loetletud haiguste seos mingite kindlate toiduainetega. Kahtlustan siin pigem testijate ärilist tegevust, halvemal juhul jääb testitaval vajaka mõndadest toitainetest hiljem.

     • Miks peaks nende testijate äriline tegevus olema kallutatud? Mida saavad nad sellest, kui testi tulemusi moonutaksid? Ma ei algata vaidlust, vaid tahan teada, millest selline arvamus. :)

 6. […] post Toidutalumatuse testid appeared first on Paljas […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.