Toidulisandid, mis parandasid mu soolestiku

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Me oleme rääkinud põhjustest, MIKS Sa näed välja nagu rase pärast söömist. Me oleme rääkinud, kuidas toituda, et seda ei juhtuks ja vähendada juba tekkinud vaevusi! Ja nüüd räägime, kuidas seda probleemi hakata juurest välja sikutama ja terveneda! Sest usud või mitte, Su keha on fantastiline intelligentne masin, mis käib kui kellavärk, kui Sa sellele keppi kodaratesse ei viska. Kuna paljud meist on seda mitte-teadlikult teinud (dieedid, vale toitumine, näljutamine, ravimite liigtarvitamine, antibiootikumid, hormonaalsed preparaaadid, stress), siis vaatame, kuidas me saame justkui kella tagasi keerata ja taastada oma soolestiku tervisliku seisundi!

 

L-glutamiin

L-glutamiin on üks 20-st aminohappest, kuid erinevalt paljudest teistest on see väga eriline, sest L-glutamiin on peamiseks ja eelistatud energiaallikaks sooleseina rakkudele. Mis tähendab, et need rakud tarbivad selle koheselt, et end parandada ja paljuneda. Võttes L-glutamiini toidulisandina:

 1. alaneb soolestikus põletikutase
 2. pehmeneb sooletöö
 3. paraneb soolesein – väheneb toiduosakeste lekkimine vereringesse (e lekkiv sool)
 4. mingi aja järel, kui soolestik on tervenenud, alaneb kogu keha põletikutase, sest aina vähem patogeene ja toksiine lekib soolestikust vereringesse
 5. immuunsüsteem tugevneb

Kuna meie tervis algab meie soolestikust, siis L-glutamiiniga suplementeerimine aitab kaasa üleüldisele tervislikule seisundile. Lisaks aitab see isusid (eriti suhkruisu) kontrollida, stabiliseerides veresuhkrutaset. See osutub eriti kasuliks just lekkiva soolega inimestele, kes ei tohiks suhkrut tarbida.

 

Kuidas tarbida?

  1. Võta tühjale kõhule! Parim on seda manustada tühjale kõhule hommikul ärgates ning söögikordade vahel, et sooleseina rakud saaksid selle paremini omastada. Nii ei pea L-glutamiin võistlema teiste aminohapetega imenduvuse pärast. Süüa võiksid ideaalis 45 minutit hiljem.
  2. Ehita üles oma taluvus! Alusta kümnest grammist päevas, tõsta kahekümnele grammile ning seejärel megadoseeri kolmekümne grammiga. Alguses võib see tekitada kõhus veidrat tunnet, ajada iiveldama vms. Seetõttu alusta vaikselt ning vaata, kuidas see Sulle sobib!
  3. Kapslite asemel vali pulber! Viga, mille ma alustades tegin. Kuna enamik L-glutamiini toidulisandeid on mõeldud sportlastele ja jõutõstjatele, kes tarbivad seda treeningust kiiremini taastumiseks, siis nende keskmine doos on 1-2g (2-4 kapslit) L-glutamiini enne magamaminekut. Ja sellest piisab. Kuna meie eesmärk on aga soolestikku tervendada, siis sellest ei piisa kohe üldse! Et ennetada 60 kapsli manustamist, siis telli endale L-glutamiin pulbri kujul. Mina tarbin Lambertsi L-glutamiini (500g).
  4. Sega seda külma või toasooja veega! Sega 1 kuhjaga tl L-glutamiini (u 5g) ühe klaasitäie (240 ml) külma või toasooja veega. Segades lahustub see täielikult.
  5. Kui soolestik on terve, siis vähenda kogust! Kui soolestik on terve ja Sa toitud hästi, liigud piisavalt ning Su läbikäik on korrapärane ja ilus, siis ei ole põhjust L-glutamiini igapäevaselt manustada. Kui aga toitud kehvemini, siis võiksid soolestiku toetuseks tarbida 5-10g päevas.

 

Kollageen

… on kolmest aminohappe ahelast koosnev kolmekordse heeliksi molekulaarstruktuuriga struktuurvalk, mis moodustab vastupidavad kiud ja tagab kehale selle struktuuri. Kollageen on inimese keha kõige rikkalikum valk, moodustades umbes 1/3 kogu valgu sisaldusest. See tagab meie keha sidekudede terviklikkuse, elastsuse ja tugevuse, säilitades nii meie naha, kõhre ja luude vormi ja funktsiooni. Kõigele lisaks on see üks võtmekomponente terve soolestiku jaoks:

   1. reguleerib maohappelisust
   2. kollageenis leiduvad glütsiin ja proliin tervendavad sooleseinu ning ennetavad haavandeid
   3. parandab seedimist
   4. sisaldades glutamiini, aitab see ka lekkiva või ärritunud soole puhul nagu eelnevalt oli juttu

Üks kollageeni parimaid allikaid toidust on luuüdi puljong. Kui Sa aga ei armasta seda juua, ei viitsi seda valmistada või leiad, et valge pulbri segamine veega on lihtsam, siis parim viis kollageeni tarbimiseks on maitsestamata hüdrolüüsitud kollageenipeptiidid.

Minu valikuks osutus Col Du Marine merekollageen, sest teaduslikud uuringud näitavad, et meie keha omastab seda paremini kui loomset kollageeni. Lisaks uurisin ma selle kollageeni kohta lähemalt ning Col Du Marine merekollageen täidab kõik lahtrid:

 1. ilma lisaaineteta, maitsestamata
 2. neutraalne lõhn ja maitse
 3. seguneb vees täielikult
 4. maksimaalne kontsentratsioon puhast I ja III tüüpi kollageeni –  on olemas palju erinevaid kollageeniliike (16), kuid kõige levinumad ja enam uuritud kollageeniliigid on tüübid I, II ja III. I tüübi ja III tüübi kollageen on meie kehas kõige enam levinud.
 5. biosaadavus (imendumiskiirus) üle 95% – Molekulmass 4 kDa, mis tagab toote imendumise juba läbi limaskesta. Kollageenile lisaks pole vaja manustada väikestes annustes muid toidulisandeid ja vitamiine (nt C-vitamiini, mida soovitatakse tavalise kollageeni imendumise abistamiseks tarbida)
 6. asendamatute aminohapete kõrge sisaldus – 19 erinevat aminohapet. Aminohapped on valkude ehituskivid, et sünteesida organismile vastavalt vajadusele erinevaid valke, ensüüme, hormoone jt, mis tagavad keha uuenemise ja toimimise. Aminohapped on seotud keha kõikide funtsioonidega (aminohapped on antud toote võtmekomponendid). Kehas toimub pidev uuenemise protsess ja sellest tulenevalt on ka vajadus aminohapete järele pidev.
 7. 100% looduslik meresaadus – mikrograanulitest koosnev pulber, mis on toodetud vaid valitud kalanahast. Tootmisprotsessis kasutatakse 9 erinevat etappi, mis tagab toote kvaliteedi, puhtuse ja efektiivsuse. Häid tulemusi võib anda ainult väga õrna hüdrolüüsi teel töödeldud ja kõigist 9 faasist kulgev kollageen, mis on vajalik täpsete järjestatud peptiidide väljastamiseks (peptiidid on aminohapete jadad).
 8. toodetakse želatiini faasi kaudu, seega on peptiidide järjestus 100% kontrollitud
 9. hinna ja kvaliteedi suhe – toodetud vastavalt ISO 9001 ja FSSC 22000 standarditele, omab ka Halal, Kosheri ja Non-GMO sertifikaati.
 10. ei ole ametlikult registreeritud kõrvaltoimeid.

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

 

Kuidas tarbida?

Parim viis kollageeni kasutamiseks on segada see vette ja tarbida tühjale kõhule, et imenduvus oleks maksimaalne. Ise armastan segada seda sooja sidrunivette. Soovitatav kuur on 12 nädalat, mis eeldab 5g kollageeni tarbimist iga päev. Minul on olemas nii 150g purk kui ka annusepakikesed, et saaksin mugavalt vajaliku koguse kollageeni võtta ka siis, kui ööbin mujal.

 

Seedeensüümid

… mängivad üliolulist rolli meie seedesüsteemis. Toidu keemiline lagundamine ei leiaks ilma nendeta aset. Lihtsalt öeldes on ensüüm proteiin, mis kiirendab meie kehas keemilisi reaktsioone. Seedeensüümid on seega vajalikud, et suured toidu molekulid saaksid lõhustatud organismile sobivaks. Ensüüme leidub kõikjal, kuid eriti suures koguses just puuviljades, köögiviljades ja teraviljas, millest me peaksime saama ka enamiku ensüüme kätte.

Ensüümid ei paljune organismis, mistõttu peavad organid neid ise pidevalt juurde tootma. Umbes pool seedeensüümidest asub süljes, mistõttu tundub lõpuks ometi loogiline vahepeal levinud dieedinipp: mäluge oma toitu vähemalt 20x, siis kiireneb seedimine. Arvasin noorena, et selle rohke mälumise mõte on toit võimalikult peeneks närida, kuid lisaks sellele aktiveerib see meie seedeensüümide tootmise.

Seedeensüümide rohkus ja toime sõltub paljugi meie seedesüsteemi tervisest, hormoonidest ja stressist.  Terve inimese soolestikus elab 1014 baktereid, mis toodavad umbes 25% kõikidest ensüümidest. Kõhunääre on samuti väga oluline ensüümi tootja. Juhul kui kõhunääre ei toimi hästi, peab soolestiku mikrobioom ensüümide tootmist asendama. Kõhunäärme ja soolestiku mikrobioomi kahjustuste korral oleme avatud haigustele ja allergiatele ning olukord aina halveneb, kui ensüümide aktiivsust ei taastata normaalsele tasemele. Lisaks võib märkida sealjuures ka kaalutõusu, sest ensüümide aktiivsus määrab ka meie ainevahetuse.

Juhul kui keha ensüümide tootmine on vähenenud (näiteks vananemisel või siseorganite võimekuse vähenemisel), saame abi inimspetsiifilistest ensüümidest, mis pärinevad maksast või kõhunäärmest. Inimspetsiifilised seedeensüümid olid kusjuures üks esimesi toidulisandeid, mida ma võtma hakkasin, et puhitust, gaase ja kõhuvalusid enneteda ja leevendada. Alustasin ma Biolatte Hiivaxiga, nagu mu pärmseene postitusest lugeda võisite, mis oli ideaalne ka pärmseene vohamise vastu, sest sisaldab lisaks Cayenne’i pipart, kaneeli ja ingverit, mis kõik on efektiivsed pärmiliste hävitajad. Lisaks on toode pärmi (e pärmseene toidu) vaba, mis on ülioluline pärmseene vohamise vältimiseks. Pärmseenega paistab, et sain olukorra jonksu, ka Dida tabletikuur on nüüdseks läbi!

Seetõttu lõpetasin ka Hiivaxiga praegu ning võtsin kasutusele igapäevaselt hoopis Biolatte Superzymi ning menstruatsiooni eel ja ajal Biolatte Ladyzymi. Need naistele suunatud ensüümid võivad aidata, kui Sul esineb tasakaalutusi hormonaalsüsteemi töös, menstruatsioonivalu, öist higistamist ja tujumuutusi. Nagu nägite, siis eelmine kuu oli mul esimene menstruatsioonivaluvaba kuu. Kas Ladyzymi pärast? Ma ei tea. Aga see oli üks abivahenditest, mis ma kasutusele võtsin. Kõikidest menstruatsioonivaludest vabanemise sammudest kirjutan ma juba eraldiseisva postituse!

 

Kuidas tarbida?

Ensüüme võtan ma pool tundi enne suuremat või raskemat sööki. Päris kerge smuuti, salati või köögiviljade eel ma ensüüme lisaks ei tarbi. Pigem toidud, mille puhul ma olen täheldanud, et juhtuvad gaasid, valud või puhitus tekkima. Kaunviljad, rasvad+valgud, tärklis, töödeldud toidud, küpsetised, maiustused jms. Sünnipäevade või muude söömingute puhul võtan ma neid lausa 2 tk – üks enne sööki ja teine enne magustoitu vms.

 

Piparmündiõli

Veel üks suurepärane nipp, mida ma olen kasutama hakanud, on piparmündiõli! Nii paljud teist soovitasid mulle seda ja mulle meenus, et olen ka kunagi apteekri soovitusel seda tarbinud, kui kannatasin tugevate kõhuhädade käes. Piparmündil on postiivne toime seedetrakti tervisele. See aitab toetada korrapärast seedimist, aitab kaasa seedetrakti normaalsele toimimisele ja seedefunktsioonidele.

Piparmünt aitab eriti veel neid, kes kannatavad IBS-i käes. Uuringud on näidanud, et piparmündi eeterlikus õlis sisalduv toimeaine mentool rahustab seedeelundkonna lihaseid ning selle kaudu aitab parandada sapi voolu, mida keha kasutab sealhulgas rasvade lagundamiseks ning seedimiseks. Selle tulemusel läbib toit keha kiiremini ega põhjusta seedevaevusi. Teatavasti kasutatakse just piparmündiõli valuliste kokkutõmmete, spasmide, alakõhuvalu leevendamiseks ning gaaside ja puhituste korral. Samuti on leitud, et piparmündiõli on efektiivne alternatiiv ravimitele, mis ravivad lihasspasme seedeelundkonnas. Lisaks on võib piparmündiõli leevendada ka menstruatsiooniperioodil esinevaid vaevusi.

 

Kuidas tarbida?

1 kapsel söögikorra ajal või pärast söögikorda. Kindlasti hoidu enne söögikorda tarbimisest, sest piparmündiõli on päris kange ning võib ärritada tühja soolestikku. Ma ühe korra võtsin ja see kõrvetas mul neelu ja magu. Mentoolikrookse pidin päris pikalt kannatama ja need pole just meeldivad.

 

Probiootikumid

… on meie soolestiku kasulikud bakterid, mis toetavad immuunsust ja soolestiku mikrobioomi, osalevad aktiivselt toitainete lõhustamises ning aitavad ära hoida seedeprobleeme. Meie soolestikus esineb veel patogeenseid baktereid, mille rohkus võib põhjustada erinevaid seedehäireid, haiguseid, põletikke jne.  Meie ülesanne on väestada meile kasulikke baktereid tervisliku toidu ja prebiootikumidega. Ebatervislike eluviiside või patogeensete bakterite vohamisel lisaks manustatavate probiootikumidega, et taastada vajalik tasakaal. IBS-i, SIBO, lekkiva soole, düsbakterioosi (või kuidas iganes Sa oma ebatervislike eluviiside tagajärge nimetada soovid) puhul on tekkinud soolestikus haigustekitajate, patogeenide ja toksiinide ülekasv, mistõttu on probiootikumidega suplementeerimine ülioluline, et taastada vajalik tasakaal.

Patogeensed bakterid ja seenelised on tugevad ning neist juba niisama lihtsalt lahti ei saa. Eriti keskmine tänapäevane inimene, kes on läänelikul dieedil (teravilja, suhkru, töödeldud toidu, rasvade ja valgurikas, kiudainete, puu- ja köögiviljavaene), kannatab pidevalt stressi käes, joob alkoholi, manustab antibiootikume, hormonaalpreparaate ja/või ravimeid. Seetõttu on ülioluline veenduda, et probiootikumid, mida sa tarbid, on piisavalt kvaliteetsed, päriselt toimivad ning sisaldavad vajalikus koguses baktereid. Tänapäevase elu”kvaliteedi” tõttu, tarbiksin ma neid aastaringselt koguaeg, sest meie õhk on saastatud, vesi on mürgine ja toit toitainevaene.

Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamine on VÄGA pikk ja aeganõudev protsess, mis vajab pühendumust ja järjepidevust. Muuta tuleks nii oma toitumist, elustiili kui ka abistada end toidulisanditega. Kahjuks peab aga tunnistama, et ENAMIK probiootikume turul on TÜHJAD ja täiesti mitte-toimivad, sest:
 1. neis on juba eos surnud bakterid – enamikel toodetel pole bakteritele tagatud ellujäämistingimused (nt kapslis on niiskustase vale) või nad on kahjustunud/surnud juba eraldamismeetodi käigus (tsentrifugaalmeetod kahjustab rakukesta, mistõttu tuleks eelistada filtreerimismeetodil eraldatud baktereid).
 2. inimsoolestikus ellujäämisvõimetud – kui tegu ei ole inimspetsiifiliste bakteritega ning neid on söötmemassist eraldatud tsentrifugaalmeetodil, siis nende rakukest on kahjustunud. Et need edukalt soolde jõukasid tuleb neid kaitsta maohappe eest, selleks on välja mõeldud erinevad meetodid nt mikrokapseldamine ja happekindlad kapslid. Mikrokapseldamine kahjustab veel enam rakukesta ning selline bakter ei ole võimeline soolestikus midagi tegema. Inimspetsiifilisi ning filtreerimismeetodil saadud baktereid ei peagi tegelikult üldse kapseldama ning muid trikke tegema, sest mao pH ei mõjuta nende aktiivsust.
 3. baktereid pole piisavalt palju – enamik turulolevad tooted ei sisalda piisavas kontsentratsioonis olevaid elujõulisi baktereid päevase annuse kohta. See tagab probiootikumile odava hinna, mis on tarbijale küll meelepärane, kuid toode samas üpris kasutu.
 4. ei kasutata piisavas kontsentratsioonis bakteritüvesid või kõrge kvaliteediga tüved puuduvad täielikult – see on probiootiliste toidulisandite suurim probleem. Enamik tooteid kätkeb endas 12-14 (ja ka rohkem) erinevat odavalt toodetavat tüve, mõni suisa 56. Tavatarbija eeldab, et see on kvaliteedimärgis, sest nagu ikka, mida rohkem seda uhkem ju, eks?! Eksite. Erinevad tüved täidavad meie organismis vägagi erinevaid eesmärke. Valida tuleks probiootikum, mis sisaldab kuni 6 erinevat tüve, sest kapsel on universaalsuuruses, kuid iga tüve jaoks on vajalik oma ruum ning lisained. Mida rohkem tüvesid (s.t 12-14, on ka 20+ ja 50+ tüvedega), seda väiksem on kontsentratsioon ja seda ebastabiilsem on kvaliteet.

Seda võite kuulda ükskõik mis eksperdilt, kes antud teemat jagab, kuid kahjuks on keskmine inimene selliste probiootikumide tootjale kerge ja rahaliselt tasuv saak. Probiootikumide puhul jälgiga ennekõike ülalolevaid punkte, mitte hinda 1 kapsli kohta, sest muidu viskate lihtsalt raha maha! Sel teemal kirjutan ma tulevikus kindlasti väga palju pikema ja põhjalikuma postituse, et mitte kunagi enam mitte üks tootja teid ära kasutada ei saaks ja teil oleks ka päriselt kasu toodetest, millesse oma raha ja usaldust investeerite!

Mina olen pärast põhjalikku uurimistööd ja kvaliteedikontrolli jäänud kindlaks Biolatte probiootikumidele. Kuna mu soolestik vajas tervendamist, sooleseinad tugevdamist ning läbikäik kiirendamist, siis tegin esmalt läbi Biolatte Havitall kuuri, mis koondab kokku nii kiudaine (psüllium) kui probiootikumid (filtreerimismeetodil eraldatud inimspetsiifilised piimhappebakterid). Selle psülliumikiud suurendavad ja pehmendavad väljaheitemassi, aktiveerides soolestiku funktsiooni. Lisaks puhastavad need soolestikku, sidudes end kahjulike ühenditega ning viies neid organismist välja. Veel suurendavad kiud osmootset rõhku soolestikus ning piimhappebakterid saavad tänu sellele areneda kiiremini ja tõhusamalt. Toode sisaldab psülliumikesti, -tuuma ja -idusid ning rõhku on pööratud kiu suurusele, milleks on 20 mesh-i. See on ÜLIOLULINE, et kiud poleks liiga väikesed, mis tähendab lekkiva soole puhul leket soolestikust vereringesse. Sealjuures on oluline seda toodet smuutisse, vette või mahla SEGADA, mitte blenderdada, sest muidu peenestad kiud soolestiku jaoks liiga peeneks (hakkab lekkima) ja hävitad elusad bakterid. Kuna toode on ka pärmseene ravi toetuseks, sobis see mulle ideaalselt! Ma ei liialda, kui ütlen, et see toode aitas mul läbikäigu saada regulaarseks nagu kellavärk! Havitalli kuuri ajal ei ole vaja lisaks piimhappebaktereid sisaldavaid tooteid juurde manustada. Jällegi on toode pärmivaba, mida on ülioluline jälgida, kui pärmseen vohab.

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Pärast Havitalli kuuri võtsin ma kasutusele Biolatte Original pimmhappebakterite kapslid. Tegemist on filtreerimismeetodil eraldatud inimspetsiifiliste piimhappebakteritega, mille uuritud ja hoolikalt valitud inimspetsiifilised bakteritüved on kiiresti jagunevad ja stabiilsed ning bakterid maksimaalse efektiivsusega.

Erinevate teadustööde järgi on inimspetsiifilised piimhappebakterid mao- ja sapphapetele vastupidavamad ja kinnituvad paremini käärsoole limaskestale. Krooniliste ning ägedate haiguste korral on olemas ka spetsiaalsed pakikesed, milles on 5 tavakapsli sisu. Suurem doos sobib ka neile, kellel soole läbikäik on aeglasem ning kõht kinnisem ja liikumine piiratud (nt liikumispuudega inimesed).

Nii Havitalli kui ka Originaliga võtan ma lisaks Biolatte Boulardiid. Selles sisalduv Saccharomyces cerevisiae sp. boulardii avaldab head mõju seedesüsteemile, aitab taastada limaskesta, aitab takistada patogeenide verre sattumist ja loob soodsa pinnase mikroorganismidele (nt piimhappebakterid). Lisaks eeltoodule on teadustöödega kindlaks tehtud, et Sc. boulardii omab head mõju põletikulistele soolehaigustele, pärsib patogeensete bakterite ja pärmiliste kasvu ning toetab immuunsust. Head toimet avaldab see ka nahale kippuvate haigustele nagu nt atoopiline dermatiit, psoriaas jne korral.

Kui mind on tabanud haigus või infektsioon, siis võtan ma lisaks Biolatte Subtilist, mis on vastupanuvõimet tugevdav. Bacillus subtilis-t sisaldav toode. Tegemist on soolestiku mikroobi tüvega (ei ole piimhappebakter), mis toodab 66 erinevat looduslikku antibiootikumi – subtiliini. See aktiveerib antikehi tootvaid rakke, hoides seega ära viiruseid ja patogeenseid baktereid. Lisaks toetab tsink rasvhappe ainevahetust, pH tasakaalu ning immuunsüsteemi tavapäraseid toiminguid.

 

Kuidas tarbida?

Piimhappebaktereid tuleks tarbida:

 • seedeprobleemide korral
 • antibiootikumikuuri järgselt – kuna antibiootikumid hävitavad ka sisse võetavad bakterid, siis erinevalt tavaarusaamale, ei ole mõtet nendega koos piimhappebaktereid juurde võtta. Küll aga tuleb pärast antibiootikumide kuuri mikrobioom kindlasti taastada piimhappebakteritega.
 • ravikuuri ajal
 • immuunsüsteemi toetamisel
 • allergiate ja toidutalumatuste korral

Parim aeg probiootikumide võtmiseks on vahetult kuni 30 minutit enne esimest söögikorda, sest bakterite ellujäämisvõime on siis kõrgeim. Kuna kapslis olevad tüved on happekindlad, siis võib kapsleid avada ja raputada pulbri otse suhu, nagu teen mina Boulardii puhul, et see saaks hakata toimetama juba suu, ninaneelu ja söögitoru limaskestadel. Sellisel viisil võiksid toodet manustada ka need, kellel on kõrvetised, reflukshaigus või on tuvastatud helikobakteri vohamine. Probiootikumide võtmise järel tuleks kindlasti süüa, sest tühjale kõhule võivad need tekitada ebamugavust, iiveldust, kõhuvalu. Kui soovid saada ühest kapslist rohkem, siis raputa õhtul enne magamaminekut ühe kapsli sisu väiksesse topsi või pitsi, kalla peale ca 15-20 ml toasooja vett ning hommikul tühjale kõhule võta see lonks endale sisse. Öö jooksul hakkavad bakterid vedelikus juba kehaväliselt paljunema – nii saad ühe kapsli asemel kaks (või isegi kolm)!

Probiootikume võiks tarbida tänapäevase elustiili juures igapäevaselt ja haiguste, pärmseene, kehvema toitumise korral lausa kõrgemas annuses. Püsiva toime saavutamiseks tuleks neid võtta vähemalt 1-2 kuud. Teatud olukordades (nt pikema ravimikuuri ajal) on see aeg kindlasti pikem. Kvaliteetseid probiootikume ei pea külmikus hoidma, mis tähendab, et tegemist on stabiilsete ahelatega ja toode on varustatud probiootikumidele eluks vajalikuga.

 

Sooduskoodid

Mida rohkem ma jagasin InstaStorysid oma seedeprobleemidega, seda enam pöördus mu poole erinevate toidulisandite tootjaid – ütleme nii, et kõik ensüümide ja probiootikumide turu juhtivad brändid. Lisaks ka turu juhtivad kollageeni tootjad. Küll aga tahan öelda, et olen oma põhjaliku uurimistöö teinud ning usaldanud end ülevalolevate brändide kätte oma pikaajalise kasutajakogemuse, toote kvaliteedi ja/või nende tooteid toetavate teadusuuringute tõttu.

Mitmed teist uurisid mult, kas mul on sooduskoodi nendega. Lamberts on mu ammune koostööpartner, kelle kvaliteetseid ja kontrollitud toidulisandeid olen aastaid tarbinud, ning nendelt sain koodi kerge vaevaga: “paljasporgand” annab -15% kõigelt mai lõpuni!

Härm (Biolatte maaletooja) sai minu suureks sõbraks märtsi algul, kui nende eesmärk oli tänada mind olulise töö eest siin platvormil, kus mul on võimalus olnud aidata sadu kui mitte tuhandeid naisi erinevate probleemidega. Nad soovisid mind sel teekonnal toetada ning ilma mingisuguse omakasuta jagada informatsiooni, mis aitaks TEID! Ja see kõnetas mind väga, sest see on ka minu missioon. Sain lähemalt tuttavaks nende tootevalikuga, mille eesmärk ei ole tarbijaid tüssata, teenida tarbijate teadmatuse arvelt omakasu jms. Need on LEGIT tooted! Ja ma võin öelda, et mu seedimine ei oleks siin, kus ta praegu on, ilma nendeta. Minu armastust Biolatte toodete vastu märkasite ka teie ja ilma, et mul oleks olnud sooduskoodi, hakkasite te seda juba ostukorvis sisse lööma. Ja nii otsustas Härm teha teile kingituse ja pakkuda kogu tootevalikule -15% koodiga “paljasporgand”.

Col Du Marine pakkus mulle prooviks oma kõrge biosaadavusega kollageeni juba mõni aeg tagasi, kuid ju siis polnud see Universumil veel ette nähtud, sest pikemalt süvenemata asi koostööni ei viinud. Kui ma aga uurisin soolestiku tervendamise kohta, siis kollageeni tarbimine oli üks peamistest sammudest, mida soovitati. Ja kuna Universum on niiiii imeline ja annab Sulle kätte kõik omal õigel ajal, siis päev pärast mu taipamist võttis Col Du Marine minuga taas ühendust ja uuris, kas ma olen meelt muutnud. Ja ilmselgelt just olingi! Kui uurisin nende kollageeni tausta ja kvaliteeti, siis selgus teaduslikest uuringutest, et tõepoolest on merekollageen kõige parema kättesaadavusega! Nende -10% sooduskood on kahjuks juba läbi, kuid see-eest on meil käimas Instagramis auhinnamäng!

 

Kokkuvõtteks

Suuremad sõbrad, kes mind Instagramis jälgivad, on hästi kursis, kuidas kogu tervenemise protsess mul kulgenud on. Kui sa oled sellest ilma jäänud, siis viska pilk peale mu Instastoryde highlights-ile “IBS”. Lühidalt kurssi viies võin öelda, et mu kõhuvalud, puhitus ja gaasid on jäänud minimaalseks, justkui tavalisel tervel inimesel pärast keerukamat söögikorda, hehe. Mu kõht on igapäevaselt lame, tunne on kerge ja pärast pikemat aega low FODMAP ja lahktoitumist olen suutnud ilma negatiivsete tagajärgedeta taas vähehaaval süüa toiduaineid, mida selle “dieedi” ajal pidin pigem vältima (kaunviljad, arbuus, mango jms).

merilin-taimre-paljas-porgand-low-fodmap-lahktoitumine-dieet-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Minu tulemus (ei mingit raseda kõhtu enam)

Üldsegi mitte mu eesmärk, aga olen ka kaalu kaotanud (eeldan, et vee arvelt), kuigi ma pole üldse trenni teinud ja olen liikunud vähem kui kunagi varem – kaalunumber on miinus 4 kg. Ma tunnen, et mu keha on vähem paistes ja ei hoia vett nii palju kinni. Seda võib seletada mu sooleseinte tugevnemine, sest kui enam toiduosakesi mu vereringesse ei leki, siis ei pea ka lümfid nii palju vaeva nägema mu organismi puhastamisega.

Nii paljud teist käivad seda rada koos minuga. Seepärast soovin uurida, kas oled juba positiivseid muudatusi täheldanud? Missugused nipid minu kahest viimasest postitusest oled kasutusele võtnud? Jaga meiega oma teekonda ning saame ühiselt teineteist inspireerida ja toetada!

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

56 Comments

 1. […] ensüümide puudulikkus – seedesüsteemi ärritavad teatud toiduained ning ensüümid ei suuda neid lagundada. Võib tekkida ärritunud soole sündroom ehk IBS. […]

 2. […] hoia oma soolestiku mikrobioom korras […]

 3. Janne says:

  Hei! Imeline postitus! :)

  Mul tekkis küsimus, et kas ja kuidas kohv mõjutab probiootikume? Kui hommikul ärkan ja esimese asjana musta kohvi joon, kas peaksin võtma originali enne või pärast ja palju ajaline vahe võiks olla?

  • Hei! Aitäh sulle :) Priimhappabektereid on soovitatav võtta hommikuti tühjale kõhule ca 20 minutit enne söömist ja joomist. Siinkohal ei olegi vahet mida otseselt juuakse, vaid mõte on selles, et need läbivad kiiremini mao ja liiguvad soole õigesse piirkonda ning ei teki toidu/joogiga viivitust.

 4. Mari says:

  Asjalik postitus. Kui kaua Sa L- glutamiini kasutasid?

 5. Mari says:

  Hei. Nii inspireeriv ja abistav postitus!
  Hakkasin ka ise tarbima havitalli ja ensüüme. Kahjuks aga mulle vist havitall ei sobi, olen paari nädalaga 1 kilo juurde võtnud ning kõht on terve päeva punnis nagu rasedal. 😞 Olen mõelnud, et peaks pooleli jätma kuuri aga samas loodan, et pikapeale ikka saabuvad ka tulemused. Võtan havitalli hommikul koos pudru või smuutiga ja koheselt tunnen kuidas kõht paisub. Kas teen midagi valesti või lihtsalt ei sobigi mulle see toode?😔

  • Hei hei!

   Ära üldse muretse :) See on kõigest märk, et su toitumine on väga kiuvaene. Kiudaine seob endaga vett ja paisub. Alusta poolest doosist ja nädalate kaupa enesetunde järgi suurenda doosi kuni soovitatud doosini. Lisaks ära võta seda tühjale kõhule. Proovi nt 2h pärast esimest söögikorda vahepalana :)

   Vaata kuidas siis enesetunne on.

 6. […] lekkiv sool ja peensoole bakteriaalne ülekasv ning […]

 7. Janika says:

  Appiii, miks ma alles nüüd siia olen jõudnud ja alles nüüd su postitusi loen! Viimased päevad nii palju su postitusi lugenud, eriti pärmseene ja valulike päevade (loe: nii piinarikkad, et töövõimetu selle ajal) teemadel. Tellisin ka endale Biolatte tooted just ja niii loodan, et saan ka abi 😭🙏 Aitäh, et sa meist, naistest, hoolid 🧡

  • Oo, nii tore! Loodan, et leiad abi 🙏🙏

  • Anita says:

   Appi, kui hea meel on mul, et ma sattusin kuulama Sind Täitsa Pekkis saates 👋
   See kõhuvalu ja raskus juba halvab kogu mu elu, perearst vaid kirjutab maokaitset ja käsib neid võtta pool aastat. Koguaeg läheb vaid hullemaks. Nii ma siis siin öösel valutab ja loen Su blogi ja hommikul tuleb teha kindel “poenimekiri”
   Kogu Su jutt on nii mõistlik ja põhjalik ja usun sellesse palju enam, kui enda perearsti diagnoosi kahjuks (kes pole vaevunud mind uurima). Proovin kindlasti! Saan sellest igaljuhul vaid võita :)

 8. Grete says:

  Kas ensüüme võtta enne sööki? Härm kodulehel kirjas, et söögikorra ajal või kohe pärast söögikorda..kumb siis õigem oleks?

  • Hei!

   Oleneb kuidas soolestikus olukord. Neid võib võtta igal ajal, kuid ravimitest (kui midagi tarvitad) vähemalt 1h lahus.

   Kui soov on aidata seedimist, siis toidukorra ajal või vahetult enne. Kuna toit on maos tunde ja hakkab sealt tasapisi peensoolde immitsema, siis aitavad nad toitu lõhustada ka siis, kui võtta pärast söömist.

   Kui sooles on juba probleemid (valud jms), siis on ensüümidel sel ajal (toiduga mitte võttes isegi) ka hea toime – see mõjutab vale toiduga tekkivaid gaase ja mürkaineid. :)

   Ehk neid võib igal ajal võtta. Vaata kuidas endale paremini sobib. Ma võtan enne sööki. Kui ununeb, siis söögiga või pärast sööki. Kui kõhus raskustunne, siis söögist täitsa eraldi.

 9. katrin says:

  Tere,

  imetlen väga sinu põhjalikust ja niii õpetlik on alati su postitusi lugeda. Aitäh ,et oled meil olemas :)
  Ka mina võitlen pärmseenega, või noh õigemini alustasin.. Toitumise muutmise juures on olulised ka muidugi toitulisandid – ja olengi õppust võtnud sinu postitusest.
  Seega.. kasutan: Dida tablette
  Biolatte havital pulber
  l-clutamiin
  kollageen
  õunaäädikas ja spirulina.

  Aga vajaksin nõu..kuidas ja mida kasutada.. Hommikul ei ole mul nii palju aega ,et iga võetud pulbri järgi oodata 30 minutit. Kahjuks on elutempo kiire. Kirjutan siia viisi,kuidas mina olen käitunud. Oleksin niiii tänulik..kui saaksin nõu..

  ÄRgates hommikul esimese asjana tühja kõhu peale Biloette havital pulber (1spl)ja l-clutamiin. 30 minuti pärast söön hommikust – vahetult ennem hommikusööki võtan kaks supilusikat õunaäädikaga ja kaks teelusika täit spirulinat. Hommiku pudru sisse segan kollageeni 1spl kolalgeeni.

  Ennem lõunat võtan sisse esimese Dida tableti.ennem õhtusööki võtan sisse teise Dida tableti. Ja ennem magaminekut tarbin uuesti 1 spli Havitali.

  Palun siiralt sinu abi ja nõud.. Ette tänades :)

  • Tere!

   Aitäh ilusate sõnade eest :)

   Havitalli ei tohiks võtta tühjale kõhule vaid kerge söögiga (mahla/smuutiga) nagu ka postituses kirjas. L-glutamiini tuleb võtta tühjale kõhule veega. Ma ise õunasiidriäädikat ja spirulinat nii ei tarbinud. Seega ei saa nõu anda. Soovitan pöörduda Küllike Põlma e Biolatte nõustaja poole. Kõik oleneb su enesetundest. Havitalli tuleb teha ka teadliku kuurina.

   PS! Mul on tulemas toitumisterapeudiga ka 7-päevane CANDIDA CHALLENGE programm, mis aitab ka võidelda pärmseene vohamisega. Lisainfot saad siit: http://lshealth.eu/candida

 10. riina says:

  Hei!

  Kui võidelda organismis vohava pärmseenega, siis kas probiiotikumi kapslid võivad sisalda inuliini?

  • Kopin Sulle Biolatte KKK-st:

   Tihti lisatakse toodetesse suhkru kõrvalsaadusi, nagu probiootilist inuliini või frukto-oligosahhariidi (FOS), mille eesmärk on edendada bifidobakterite kasvu sooles. BIOLATTE ei kasuta enda toodetes inuliini, sest see soodustab ka kahjulike bakterite kasvu. Samuti võib inuliini ja frukto-oligosahhariidide lagunemisel eralduda soolestikku metaani ja süsinikdioksiidi, mis võivad kõrvaltoimetena põhjustada kõhuvalu ja iiveldust.

 11. Julia says:

  Tere! Ostsin just Sinu sooduskoodiga endale Biolatte original ja Biolatte boulardiidi. Postituses kirjutasid, et neid tuleks võtta kuni 30 minutit enne ESIMEST söögikorda. Ma ise olen alati teadnud, et probiootikume tuleb võtta enne igat söögikorda, ehk siis umbes 3 korda päevas. Kas piisab sellest, kui võtan need ainult hommikuti enne hommikusööki?

  • Hei. Ei, probiootikume ei tule võtta enne igat söögikorda. Ajad segi ensüümidega, mida tuleks võtta 30 min enne igat toidukorda.

   Piisab sellest kui võtad probiootikume hommikul tühjale kõhule, et nad läbiksid kiiresti mao. Alusta 1 kapslist päevas ja monitoori end. Kui tunned, et võid doosi suurendada, siis kuni 3 kapslit korraga enne hommikusööki :)

   Boulardiid võta ka tühjale maole aga siis nt õhtul enne magama minekut :)

 12. A says:

  Ma olen uurinud, et nt pärmseene vohamise vastu esialgu probiootikumid ei ole kõige parem valik, vaid neid tuleks hakata vähehaaval lisama siis, kui asi kontrolli alla saama hakkab ja soolte üldine seisund paranenud 🙂 pôhjuseks see, et mitte lisada juurde rohkem baktereid sinna, kus juba on üleküllus. Küll aga on see väga oluline siis, kui tasakaal heade ja halbade bakterite vahel on loodud.

  • Hei! Ma päris seda meelt ei ole. On teatud märke nt immuunpuudulikkus, kus just sellest tuleb alustada, ka pärmseene puhul. Ega heade bakterite küllus ei pane pärmseent rohkem vohama :) Pigem aitavad probleemide puhul, mida pärmseene vohamine kõhus tekitab. Kui pärmseen vohab, siis on suure tõenäosusega häid baktereid soolestikus ka vajaminevast vähem.

   Ainus koht, miks tuleks rahulikult läheneda esmasel tarbimisel on autoimmuunsus ja seda ka esimesel nädalal ainult nt 3-4-5 päeva teha väiksemad doosid ja siis juba tavadoosid.

 13. Kadri says:

  Hei!
  Kas pärmseenega võitlusse asudes võiks Dida vahele jätta ja kohe Hiivaksi kallale minna?
  Või võtta mõlemat korraga?
  See ju pigem kallis lõbu ja ei tahaks asjatult tarbida :)

 14. Kadri says:

  Appi see Havitall ajab mind oksele – maitse ja konsistents on õudne. Veega joodamatu, mahlaga enamvähem talutav, nüüd proovisin keefiriga kuid läheb liiga kördiks ära. Kuidas seda küll tarbida nii et öökima ei hakka? Vaatasin, et ecoshil on põhimõtteliselt sama toode olemas aga lisatud piparmündi õli ja ei kurdeta selle üle, et öökima ajab :P

  • Issand, kui huvitav, kui erinev maitsemeel inimestel on :D Mina segan seda lusikaga sisse kergele smuutile, pudrule. Nii ma isegi mitte ei tunne seda :D Mõnusa mustika maitse annab vaid juurde!

   Hm, kindlasti ei saa olla sama toode, sest nad ei lisaks ometi piparmündiõli probiootilisse tootesse, sest piparmündiõli on antibakteriaalse toimega, hävitades nii ka probiootikume ju?

  • Y says:

   Ma hakkasin tänasest Havitalli tarbima. Ma ei tea, kas mina olen ainuke imelik, aga mulle täiega meeldivad need helbekesed smuuti sees. :D Ja smuutis on mul nii palju erinevaid marju, puu- ja köögivilju, et ma ei tunne pulbri maitset üldse.

 15. G says:

  Hei!


  Nii tore postitus! Olen sellist postitust juba pikalt otsinud, kuna endal ka seedimisega probleeme.. Küll aga tekkis mul posu küsimusi…
Kui ma nüüd tahaksin nende toidulisanditega alustada, siis kas peaksin alustama järgmiselt (Saan aru, et iga inimene on erinev aga kas sain point’ile pihta :) )-

  Hakkama igapäevaselt tarbima järgmiseid toidulisandeid:

  *L-Glutamiini pulber (neil kodukal kirjas, et kui on seedimisega probleeme, siis võib võtta ka õhtuti enne magama minekut või peab ikka hommikuti võtma tühjale kõhule?)
  *Kollageeni pulber (kas kollageeni ja L-Glutamiini pulbri vahel peab olema mingi vahe ja mõlemad siis lahustada vees mitte nt mahlas?)
  *Piparmündiõli kapslid (1-2 kapslit päevas?)
  *Biolatte Superzym (pool tundi enne suuremat või raskemat sööki)

  Teha nendele lisaks kõigepealt Hiivax kuur (kas üks purk on üks kuur ja sellest peaks piisama?)
  Kui Hiivax kuur tehtud, siis teha Havitall kuur (või teha neid koos Hiivaxiga?)
Kui Hiivax ka tehtud, alles siis võtta original piimhappebaktereid ja boulardiid lisaks L-Glutamiinile, kollageenile, piparmündile, superzymile?  Ehk kas lõpuks võiks igapäevaselt tarbida:

  *L-Glutamiini

  *Kollageeni

  *Piparmündiõli

  *Superzym

  *Original piimhappebaktereid
  *Boulardiid

  Pikk jutt aga loodan, et küsimused ei olnud liiga lollid ja leiad aega vastata kuna sooviksin väga neid toidulisandeid tarbima hakata ja teha seda õigesti! :)

  • Hei!

   Ükski küsimus pole loll. Pigem alati küsida, kui pimesi katsetada :) Vastan nii kuis oskan:
   1. L-Glutamiini võib võtta läbi päeva. Aga siis ikkagi pigem tühjale kõhule. Mõni võtab 3x10g päevas. Mõni hommikul ja õhtul 15g. Mina võtan ainult hommikul 15-20g.
   2. Otseselt ei pea olema vahe, sest ka kollageen sisaldab L-glutamiini. Kui ma aga lugesin leaky gut protocol-i, siis seal aga soovitas küll võtta glutamiini KÕIGE esimesena koos probiootikumiga, sest teiste valkude töö ei takista selle toimet siis ;) Mina võtan u 30 min lahus. Vahel harva kui pole aega, siis koos.
   3. Piparmündiõli siis, kui sööd palju eri asju sassi, mis tekitavad sinus puhitust. Võtan AINULT siis, kui on raske toit või palju eri asju. Ja kindlasti toidu vahele, sest muidu põletab magu.
   4. Superzym pool tundi enne suuremat või raskemat sööki või sööki, mis vajab ensüüme lagundamiseks (kõrge fodmapidega toidud)
   5. Hiivax on ka ensüüm, kuid sisaldab lisaks ka vürtse, mis pärsivad pärmseent. Kui on pärmseen, siis alguses kasutada pigem seda. Kui mitte siis Superzymi. Aga muidu nende toime seedimisele on sama.
   6. Havitall on probiootikum ja kiudaine. Hea, et parandada sooleseina ja panna asjad “liikuma”. Seda soovitatakse kuurina, kui hakkad tervendama soolestikku. Samamoodi vägahea pärmseene korral. Kui Hiivax ka tehtud, siis minna üle Originalile.
   7. Boulardiid võtsin ma koguaeg kõigele lisaks 1x kapsel õhtuti. Tervendab limaskestasid.

   Iga päev tarbin:
   *L-Glutamiini
   *Kollageeni
   *Superzymi
   *Original piimhappebaktereid
   *Boulardiid

 16. Nadine Muuk says:

  Ohira´s product is too low in bacteria count (10E6 to 10E7). The only good thing in it is molasses, which you could get anywhere else at a cheaper price….

 17. […] soovitas mulle lisaks teistele toodetele ka ensüüme (mis need on ja milline on nende toime, loe SIIT) – igapäevaselt võtan tugevama toidukorra ajal 1 kapsli Biolatte Superzymi ning mõned päevad […]

 18. Liis says:

  Hakkasin kasutama Lambertsi L- gutamiini, Col Du Marine merekollageeni ja Biolatte Havitalli. Kõigi kohta on soovitus tarbida hommikul tühjale kõhule umbes 30-45 min enne sööki. Kas nende kõigi koos tarbimine on hea ja soovitav, ega need ei vähenda üksteise toimet?

  • Koos ei tarbiks. Mina tegin nii:
   1. Esimese asjana L-glutamiini veega (aminohape, mis tervendab soolestikku kõrges doosis. Seda sisaldab ka kollageen, aga teised aminohapped segavad ta toimet)
   2. 30 min hiljem kollageeni veega
   3. 30 min hiljem Havitall segatuna smuutisse või mahla. Kui veega, siis sellele võiks järgneda kerge hommikusöök.

   • Anete says:

    Kiidusõnad postitusele! Põhjalik ja informatiivne nagu alati :)

    Jätkuks küsimus: Kui elustiil nõuab hommikul vara kodust välja minemist ning oled hommikuti sööja st. et ei ole võimalik hommikusööki edasi lükata mitu tundi, siis kas oskad soovitada kuidas üleval mainitud kombot manustada? Kas tead öelda, kas kasu oleks ka tühjale kõhule tarbimist päeva jooksul n.ö jagada, näiteks hommikuti tühjale kõhule ühte ning lõunal tühjale kõhule teist? Või peaks see tühi kõht olema just hommikune ehk peale pikka öist pausi?

    • Suur aitäh kiituse eest :)

     Jah, just! Võib muidugi ka õhtul! Tegelikult on soovitav L-glutamiini võtta nt 10g hommikul tühjale kõhule ja õhtul tühjale kõhule. Aga kuna kollageen sisaldab ka L-glutamiini, siis võid vabalt neid koos tarbida hommikul :) Pigem tarbida koos, kui jätta täitsa tarbimata.

   • Helin says:

    Mis ajal sa kõige selle juures Boulardiid võtad?
    Ning kui Havitallat ei võta siis millal Originali?

    • Boulardiid võtan mina tühjale kõhule enne magamaminekut.

     Kui Havitalli kuur tehtud, siis Originali hommikul tühjale kõhule u 30 min enne esimest söögikorda.

 19. Marie says:

  Hei!
  Kuna oled mõlemat proovinud, siis selline küsimus, et kas soovitaksid pigem dr. Ohhira või Biolatte probiootikume?:)

  • Hei!

   Ohhira probiootikumide miinused:
   1) need on vedelikus – bakterite säilitamisel tuleb toote paremaks säilimiseks tagada niiskustase 2,8-5,6% (Zajed and
   Roos, 2004)
   2) taimsed – sellest postituses lähemalt, miks valida inimspetsiifilised
   3) vaata tootmisprotsessi kohta videot. See on leitav – plasttünnis 3a ja 5a ning drelliga segatakse st sisse läheb plasti ja õhku – hapnikutase probiootikumide pakendis peab olema nii madal kui võimalik, kuna hapnik võib olla osadele rakkudele toksiline, teatud bakterid võivad hapniku olemasolul toota toksilisi peroksiide ja ainete oksüdeerumisel tekkivad vabad radikaalid on bakterirakkudele toksilised. Hapnikutundlikkus varieerub tugevalt erinevate tüvede ja liikide vahel. (Tripathi and Giri, 2014)
   4) 12 tüve ning päevases annuses oli u astmes 6 ehk 12 tüve kohta liiga vähe
   Jne.

 20. Enn says:

  Tere, kas kõhugaaside vastu on siis konkreetselt just Seedeensüümid on vajalikud?

 21. M says:

  Kas soovitaksid Biolatte probiootikume rohkem kui dr. Ohhira omi?

  • Hei!

   Ohhira probiootikumide miinused:
   1) need on vedelikus – bakterite säilitamisel tuleb toote paremaks säilimiseks tagada niiskustase 2,8-5,6% (Zajed and
   Roos, 2004)
   2) taimsed – sellest postituses lähemalt, miks valida inimspetsiifilised
   3) vaata tootmisprotsessi kohta videot. See on leitav – plasttünnis 3a ja 5a ning drelliga segatakse st sisse läheb plasti ja õhku – hapnikutase probiootikumide pakendis peab olema nii madal kui võimalik, kuna hapnik võib olla osadele rakkudele toksiline, teatud bakterid võivad hapniku olemasolul toota toksilisi peroksiide ja ainete oksüdeerumisel tekkivad vabad radikaalid on bakterirakkudele toksilised. Hapnikutundlikkus varieerub tugevalt erinevate tüvede ja liikide vahel. (Tripathi and Giri, 2014)
   4) 12 tüve ning päevases annuses oli u astmes 6 ehk 12 tüve kohta liiga vähe
   Jne.

 22. Kerstin says:

  Hei!

  Ootasin seda postitust väga! Eelmisest postitusest võtsin kaasa lahktoitumise, mida katsun nüüd järgemööda rakendada. Sellega seoses unistasin Su järgmisest raamatust, mis võiks koosneda retseptidest, mis põhinevad lahktoitumisel ja õnneliku soolestiku moodustumisel. Lisaks sellele võtsin ette paastu, alustuseks proovisin ühepäevast, et organismi mitte liigselt ehmatada. Jõin 2,5 liitrit sidruni vett ja 2 kruusi rohelist teed. Tarbin Ecoshi Boulardiid, Ecobioticut, Kurkumiini ja D3 vitamiine. Kui nendega olen ühel pool võtan kindlasti ette Biolatte tooted. Minu suurim unistus on saada terveks ja unustada Candida ja selle võim mu üle. Ma olen väga tänulik su avameelse olemuse eest, kus jagad huvilistega päris asju ja aitad inimestel jõuda parema minani. Su missioon on ilus ja aus! Aitäh Sulle!❤️

 23. L says:

  Aitäh aitäh! Sinu instastoorid ja postitused tulid nii õigel hetkel mu ellu. Just selle sama teekonna käigus. Olen pikalt katsetanud erinevaid asju, aga praegu esimest korda olen juba nädal-kaks ilma suuremate kõhuhädadeta olnud. Hommikul kollageen, Biolatte havitall hommikusmuuti sees, Hiivax lõuna ja õhtusöögi toetuseks. (Boulardii juba ammu menüüs). Nüüd tellin ka L-glutamiini. Kindlasti need kõik suureks toetuseks ja tulemust ei näe üleöö, aga kõige suuremat muutust tajun tänu lahktoitumisele. Ise ka ei usu, et olen aastaid veganina püüdnud pöörata tähelepanu tervislikule toidule, aga seda, et valgud ja süsivesikud kokku ei käi, ei teanud. Palju on ilmselt neid juhtumeid, kus inimene arvab, et on väga tervislik, aga tegelikult sellised vundamentaalsed vead sees. Üldse olen vähendanud kaunviljade ja tärklise osakaalu ning suurendanud rohelist laual. Kõht saab täis, sest keha saab vajalikud toitained kätte samas kui mõne “raskema” toidu puhul on peale söömist ikka mingid isud peal. Igatahes, eks see ole pikem protsess, aga niiiii hea on tunda muutusi ja lootust, et läheb aina paremaks. Oled suureks toeks olnud sel teekonnal! Aitäh!

 24. Ann says:

  Hei Merilin!
  Aitäh väga põhjaliku kirjelduse eest viimastes postitustes :)! Olen sealt väga palju abi saanud ka oma probleemile, mis arvasin, et läheb üle kui hakkan fastinguga pihta. Ma tahtsin küsida, et viimases potituses Sa räägid toidulisanditest. Tekkis küsimus, et millistest peaksin alustama ja mida peale nö ravikuuri edasi kasutama?
  Võib-olla oled Sa sellest rääkinud kuskil aga kui ei ole ehk oskad panna mingi järjekorra, millest alustada ja millega edasi jätkata.

 25. Evelyn says:

  Hei, kuna see kõik on minu jaoks uus asi siis uuriksin seda, et kui tahan algust teha lisanditega siis kas peaks tegema iga lisandiga eraldi kuuri ?
  Leidsin, et soovin Havitall, Hiivaxi ja Boulardii kuuri läbi teha, kui alustan Havitalliga siis kas sellega koos võin ka Hiivaxit tarbida ? Või parema tulemuse jaoks peaks need kuurid eraldi tegema, muidu võtan kõike paralleelselt ja ei ole sellist mõju nagu peaks.. igaksjuhuks täpsustan. Ja super tulemus sinul! Näen juba isegi toitumisega väikeseid muutusi ja soovin edasi minna selle asjaga.. ole tubli ja palju edu!

  • Muidugi. Need pole ju ravimid, mis kõrvalnähte tekitavad. Küll aga tuleks Hiivaksit lahus võtta probiootikumidest, sest sisaldab antimikroobseid aineid, mis võivad probiootikumide rakukesta kahjustada. Aga mul ka ju kirjas, et võtan kõike :D Kõik on millegi erineva jaoks :) Ma ei teegi kuure, vaid toetan oma keha pidevalt. Havitalliga tegin ainult. Võib-olla varsti uuesti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.