Tee mitu nägu + RETSEPTID

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

Minu üks tervisliku eluviisi peamisi sisse harjutatud nippe on rohke vee tarbimine. Olgu see puhta veena, gaseeritud või maitseveena, kohvi või teena. Ma tarbin päevas reaalselt 3-4 liitrit vett. Hommikul ärgates klaas vett ja kohvi, trennis juba liiter vett, enne esimest tõidukorda soe vesi õunasiidriäädika ja sidruniga ja õhtuti naudin ma veel lõõgastavat teed. Mil ilmad on kuumad, tahaks ka päevasel ajal midagi kosutavat peale vee juua. Jääkohv on VÄGA minulik, aga olen nendega oluliselt tagasi tõmmanud, sest kofeiinist pole hea mõte end üle tõmmata. Pealegi väljutab kohv kehast vett, mis ei ole palavusega parim idee. Seetõttu armastan ma päevasel ajal jääteed juua. See on maitsev alternatiiv mahlale ja limpsile, mis sisaldavad ohtralt lisatud suhkruid ja kaloreid.

Selles postituses annangi ma teile kasulikku infot, miks teha tee joomisest osa oma igapäevast, miks on tee joomine kasulik, missugune tee on tervisele kõige parem, missugune tee sisaldab enim antioksüdante ning missugune vähim kofeiini ja kuidas valmistada KÕIGE paremaid ja tervislikemaid JÄÄTEESID! Ma jagan teiega nelja jääteeretsepti, mis on sündinud hoole ja vaevaga ning viivad keele alla!

 

Mis on üldse tee?

Kas teadsid, et kõik mitte-taimeteed on valmistatud ühe ja sama teepõõsa (Camellia sinensis) lehtedest? See, kas tegemist on rohelise, valge, musta või oolong teega, sõltub teelehe töötlemise viisist. Valge ja roheline tee on neist vähim töödeldud. Näiteks rohelist teed saadakse teelehti auruga töödeldes, ensüümid inaktiveeritakse ja seeläbi säilib ka teelehtede roheline värvus.

 

Tee mõju tervisele?

Lisaks sellele, et tee on maitsev, peidab see endas veel mitmeid kasutegureid. Mõni neist on siililegi selge, kuid mõni suisa üllatav. Vaatame järele peamised viisid, kuidas tee võib meie tervisele kasulik olla:

 

1. Antioksüdandid

Roheline ja valge tee on teistest vähim töödeldud, mistõttu sisaldavad ka enim polüfenoole. Polüfenoolid toimivad organismis antioksüdantidena, mis vähendavad vabade radikaalide kahjustavat toimet keha rakkudele. See aitab ennetada enneaegset vananemist ning võidelda erinevate haigustekitajatega.

 

2. Tee sisaldab kohvist vähem kofeiini

Ma ARMASTAN kohvi – don’t get me wrong here! Aga kofeiinisisaldus kohvis on ainus asi, mis hoiab mind tagasi seda päev läbi kõrist alla valamast. Just seetõttu olengi teinud teadliku valiku nautida teed just õhtuti või päevadel, mil kofeiini on juba niigi tarbitud. Kofeiini tarbimist tasub piirata ka kuumedal suvepäevadel, mil vedelikukaotus on kõrgema õhutemperatuuri tõttu niigi suur. Kui taimeteed ei sisalda üldse kofeiini, siis traditsioonilises teeski on seda kohvist oluliselt vähem – lausa 50%, mis tähendab, et teed võid sa oluliselt rahulikumalt ja suuremates kogustes juua. PS! Mustas ja rohelises tees leidub teistest teesortidest enim kofeiini.

 

3. Tee joomine võib vähendada südameinfarkti ja insuldi riski

Tee ja südame tervise vahelise seose kohta on tehtud mitmeid uuringuid. On leitud isegi, et nende hulgas, kes jõid päevas 1-3 tassi rohelist teed, vähenes südameinfarkti risk 20% ja insuldi risk lausa 35%. Lisaks vähenes neil ka LDL-kolesteroolitase.

 

4. Teed juues tarbid rohkem vett

Pole vaja vast rääkida, miks on vee joomine eluks vajalik (sellest võid lugeda SIIT!) või miks võiks vett juua vähemalt 2 liitrit päevas. Kuigi ma joon päevas oma 3-4 liitrit vett, siis tean kui raskelt võib paljudele vee joomine kujuneda. Mõnele lihtsalt ei maitse vesi, mõni pole harjunud vett jooma ning teistel jällegi ei püsi see meeles. Kuna tee ongi vesi, siis võib tee joomine aidata hästi kaasa oma igapäevase veekvoodi täitmisele.

 

5. Tee joomine võib aidata kaasa kaalulangetusele

See on väga mitmetahuline väide. Tee ise ei ole kaalu alandava efektiga otseselt, kui siis väga vähe väga rohke rohelise tee ekstrakti toimel (pigem rohelise tee kapslite puhul). Teadusuuringud ei ole selles osas väga vettpidavad. Pigem pean silmas tee joomise juures isu alandavat toimet. Sama on kohviga. Kuna vesi täidab mahu poolest kõhtu ning kustutab janu, siis sama on ka teega. Tihti ajame me segi nälja ja janu sensatsiooni. Kui sa pole piisavalt palju vett joonud, siis võib sulle tunduda nagu oleksid näljane, kuigi tegelikult vaevab sind veepuudus. Kui jood päeva jooksul teed, siis võid täheldada, et näljatunne ei hiili nii tihti ligi ning kõht püsib kauem täis.

 

6. Tee joomine võib võimendada immuunsüsteemi

Tee joomine võib olla immuunsüsteemile kasulik, omades haiguste vastu võitlevaid antioksüdante polüfenoole ja flavanoide. Just rohelises tees leidub rohkesti polüfenoole (umbes 30% kuivkaalust) – neist tähtsamad on flavonoidid katehhiinid (EC, EGC, ECG ja EGCG), mis on peamised tervistavate omaduste andjad.

 

7. Tee joomine aitab võidelda vähi vastu

Kuigi teadlased on selles osas eri arvamustel, siis sellegi poolest on leitud seoseid rohke tee joomisel ja vähi riski vähenemisel. Kui sul pole midagi kaotada, siis miks mitte seda omadust ära kasutada?

 

8. Tee on lihtsalt maitsev!

Teed on tänapäeval võimalik saada igasugustes maitse kooslustes! Me elame ajal, mil võiksime iga päev nautida uut tee maitset. Kõige toredam on see, et meil on võimalus ise asjale veel vürtsi juurde lisada. Katseta erinevate vürtside, ürtide, puuviljade, marjade jms lisamisega oma klassikalisele teele. Kui ise pole nii aldis katsetama või jääb inspiratsioonist väheks, siis Liptoni teevalik on laiem kui kunagi varem. Pealegi paluti mul nende uue teevalikuga katsetada veelgi põnevamaid maitseid ja nii sündisid minu selle suve “kuumimad” jäätee retseptid!

 

Selle suve “kuumimad” jääteed

Aiasaaduste hooaeg on täies jõus! See on parim aeg ära kasutada peenrates kasvavaid ürte ja marju või visata võrk üle õla ja minna turule kondama. Kuidas nautida looduse poolt antut aga muul moel kui toidus? Üheks variandiks on teha teed, kuid kes see suvel kuuma teed ikka juua tahab. Palju värskendavam oleks hoopis jäätee! Katsetasin köögis veidi, et tuua teieni väga erinevaid retsepte koduste ürtide, marjade ja muude aiasaadustega. Kõik valminud jäätee retseptid on VÄGA lihtsad ning ülimalt tervislikud! Ei mingeid lisatud magusaineid!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

Muidu olen suurim kohvifanatt ja jääkohvi austaja, kuid kofeiini tarbimisega tuleks piiri pidada. Ka tee sisaldab vähesel kofeiini, kuid selle mõju on teine ning sellest on raske end üle tõmmata. Pigem saad kätte kofeiini kasulikud ergutavad omadused. Seega võid jääteed valmistada suuremasse anumasse, et seda päeva jooksul limonaadi asemel lürpida. Ja ma ütlen ausalt, et ma pole saanud kunagi paremat jääteed! KÕIK retseptid on omamoodi uskumatult maitsvad! Soovitan soojalt antud retsepte teha just soovitatud teepakikestega, et maitsed oleksid ideaalselt paigas, sest nägin rohkelt vaeva, et panna kõik omavahel hästi sobituma. Veel soovitan kasutada valmistamiseks suuremat kaanega klaaspurki/-pudelit, mida on ilus külalistele ka laua peal serveerida. PS! Kõik retseptid on mõeldud kahele.

 

VIRSIKU TÜÜMIANI RELAX JÄÄTEE

1 virsik
1 peotäis tüümianit
1 pakk Lipton Time To Relax teed

Vala teekotile 250 ml keeduvett.
Lase tõmmata 10 minutit ning lisa sisse tüümian.
Hoia teekotti sees 2 tundi ja seejärel eemalda.
Lõika virsik viiludeks ning lisa teele.
Sule purk kaanega ning jätta külma üleöö seisma.
Serveeri värske tüümianiga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

 

MUSTIKA-PIPARMÜNDI FITNESS JÄÄTEE

50 g mustikaid
1 peotäis piparmünti
1 pakk Lipton Fitnessa teed

Vala teekotile 250 ml keeduvett.
Lase tõmmata 10 minutit ning lisa sisse piparmünt ja mustikad.
Hoia teekotti sees 2 tundi ja seejärel eemalda.
Sule purk kaanega ning jätta külma üleöö seisma.
Serveeri värske piparmündiga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

 

VAARIKA ROSMARIINI BEAUTY KIHISEV JÄÄTEE

50 g vaarikaid
1 peotäis rosmariini
1 pakk Lipton Beauty teed

Vala teekotile 250 ml keeduvett.
Lase tõmmata 10 minutit ning lisa sisse rosmariin ja vaarikad.
Hoia teekotti sees 2 tundi ja seejärel eemalda.
Sule purk kaanega ning jätta külma üleöö seisma.
Valikuline: Enne serveerimist vala juurde 150 ml (Aura Schörle vaarikamahlaga) mullivett.
Serveeri värske rosmariiniga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

 

SIDRUNI INGVERI BASIILIKU DETOX JÄÄTEE

1 väike sidrun
5 g ingverit
1 peotäis basiilikut
1 pakk Lipton Do The Detox teed

Vala teekotile 250 ml keeduvett.
Lisa kohe sisse ingver ja sidrun.
Hoia teekotti sees 2 tundi ja seejärel eemalda.
Lisa hulka basiilik.
Sule purk kaanega ning jätta külma üleöö seisma.
Serveeri värske basiiliku ja sidruniga.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-lipton-jää-tee-retsept-tervislik-maitsev-suvi-joogid

Proovi järele ja anna mulle teada, missugune retsept meeldis sulle enim? Kas sul on ka omast käest ühtegi põnevat retsepti/nippi jagada?

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

6 Comments

  1. mrln says:

    Jah ikka jagan: Reijo Laatikainen, Pöytä pöydässä (soome keeles, ei oska öelda kas on tõlgitud) Suure kohvisõbrana oli see fakt väga vabastav teadmine:)
    Kiirelt googeldades leidsin ka nt selle
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pubmed/19774754-caffeine-ingestion-and-fluid-balance-a-review/

  2. mrln says:

    Väga huvitavad retseptid! Ja muide, kohv ei vii vett kehast välja. Selle fakti lugesin hiljuti välja ühe toitumisterapeudi raamatust ning kaldun teda vägagi uskuma! Kofeiini tarbimine on muidugi iseasi 😊

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.