Tapvatest menstruatsioonivaludest vabanemine

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Foto - Artul Ivlijev

Antud postitus on jätk postitusele “Tapvad menstruatsioonivalud – kas endometrioos?”. Kirjutasin selle, kui olin juba mõnda aega kannatanud menstruatsioonivaludes. Kui teatud aja suutsin valuvaigistiteta üle elada, siis ühel kuul tõmbas see mul jalad alt. Nutsin valust kõveras ja ei saanud isegi nii palju liikuda, et minna valuvaigisteid ostma (mul kodus pole, sest ei ole valuvaigistite usku). Ka ei saanud ma end piisavalt sirgu aetud, et soojaveekott kõhule ette valmistada. Hirm, et aina tugavamad valud võivad millelegi osutuda, oli suur. Niisiis kirjutasingi endometrioosi postituse, sest paljud naised rääkisid oma valu seosest selle hirmutava haigusega.

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Foto – Artur Ivlijev

 

Kas mul oligi endometrioos?

Endometrioosi puhul on kõige hirmutavam see, et ega seda ei saagi otseselt ei ennetada ega diagnoosida. Halvimal juhul saad haigusest teada siis, kui sul juba endometrioosikolded lõhkevad ehk sind valudega laparaskoopilisele operatsioonile viiakse. Laparoskoopia on endoskoopiline operatsioonimeetod, kus ei sooritata mitte kirurgiline lõige, vaid läbi väikeste avauste viiakse kõhuõõnde spetsiaalsed instrumendid. Laparoskoopiliselt on võimalik eemaldada liiteid, munasarja tsüste, väiksemaid emakamüoome ja välja lõigata või hävitada endometrioosi koldeid, eemaldada munajuhasid, sulgeda verejooksu lõhkenud munasarja puhul, sulgeda munajuhasid steriliseerimise eesmärgil ning teostada mitmeid teisi operatsioone. Seega võib öelda, et endometrioosi on võimalik diagnoosida laparoskoopia käigus, kuid kedagi ilma otseste haigusnähtude või kindlama kahtluse puudumisel sellele opile ei viida, ega soovitata seda ka teha. Laparaskoopiast taastumine võib võtta nädalaid ning naiste kogemuste kohaselt, on sellest taastumine isegi oluliselt valulikum ja piinarikkam kui tavapärasest kirurgilisest lõikusest.

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Allikas – Wiki Data

Käisin mitu korda günekoloogi vastuvõtul, et välistada oht endometrioosile. Günekoloogi vaatlusel, ultraheli tulemusel ning ka analüüside kohaselt on mul kõik korras. Arst pakkus välja, et kui siiski kardan väga endometrioosi või tahan valudest vabaneda, siis võiksin hakata kasutama hormonaalpreparaate. Selle mõtte matsin juba eos maha, sest pillidega on mul oma rada juba käidud ja sellise mürgi poole ei pööra ma pead ka mitte. Veel pakkus günekoloog välja, et ei tasu alahinnata stressi võimet, naiseksolemise väge ja nendega seonduvate probleemide läbielamist füüsilisel viisil. Sain aru, et ta tegi väikese kõrvalmärkuse vaimsusele, kuid eks tundis arstina, et see pole päris see soovitus, mida inimesed kergusega vastu ja omaks võtavad. Ikka otsitakse ju ainult füüsilisi tunnusmärke, sümptomeid ja haiguseid.

 

Valu vallandamine

15. jaanuaril, pärast endometrioosi postituse avaldamist, ilmus mulle Facebooki postkasti kiri:

Hei! Nägin artiklit, kus kirjas, et kannatad menstruatsioonivalude käes. Tean, mida tunned. Mul on endal edulugu menstruatsioonivaludest vabanemisel ja ka lähedaste abistamisel. Tehnikana kasutan NPA meetodit. Minu osade klientide edulugusid saab lugeda Facebookis NPA praktik Mailis lehel. NPA (Non Personal Awareness) on alateadvuse mõttemustrite muutmine ja emotsiooni ära kogemine. Seanssi saab teha läbi videokõne (Messenger, Facetime, Skype, Viber) ja soovitatud on vähemalt kolm kõnet.

Nagu teate, olen ma väga avatud meelega. Usun, et elu ongi kogemiseks ning uute maade avastamiseks. Ma ei salga enne maha midagi, kui ma pole seda oma silmaga näinud või enda peal kogenud. Teel iseenda tundma õppimisel, olen aru saanud väga hästi, kui oluline on füüsilise tervise juures vaimne tervis. Kuidas meie mõtted, hirmud, energia, vibratsioon ning stress avalduvad meie füüsilises kehas valude, haiguste, kaalutõusu ja muude probleemidena. Meie keha on imeline ning mida me sellesse sisendame, selleks me ka saame. Pärast mõningat uurimist, millega tegu, otsustasin anda sellele võimaluse. Kui see ka mind menstruaalvaludest ei vabasta, siis olen jälle kogemuse võrra rikkam ning järsku vabastab see minus midagi muud. Kokkuvõttes ega tehnika nii väga ei loegi, kui see, mida sa endas selle jooksul käivitada suudad. Teised inimesed ja nende tehnikad on pigem abivahend, et saaksid ise oma probleemini jõuda ja seda lahendada.

 

Mis on NPA-tehnika?

NPA- tehnikat kasutatakse alateadvuse muutmiseks, tuues nii igapäevaellu heaolu, väljapääs vanadest käitumismudelitest ja emotsionaalsetest tupikutest. Selle käigus vabastatakse ennast energiat söövatest ja enda potentsiaali vähendavatest sõlmedest. NPA-d võib kasutada lisaks vanade tõkete vabastamisele ka veel oma unelmate, soovide, eesmärkide täitmiseks. Minu puhul tähendas see vanadest emotsioonidest ja uskumustest vabastamist. Olin algul kergelt skeptiline, kui aus olla, kuid Mailisega maha peetud vestlused pakkusid mulle enamat kui lihtsalt NPA-d.

Pidasime kokku maha kaks pikemat videokõne, mille jooksul jagasin temaga oma suurimaid sisemisi naiseksolemisega kaasnevaid hirme, mida ma avalikult ei jaga (ala armastuse puudujääk, turvatunde puudumine, kaotushirm, väärtusetustunne vms). Nendest lähtuvalt sõnastas ta mu hirmud ümber taotlusteks, mida ta mulle ette luges ja mina kordasin. Kõige olulisem osa oli, et need tunded ei ole isiklikud. Et kõik see, mida ma tunnen on tegelikult õpitud kas vanematelt, endistelt partneritelt, oma egolt… Et tegelikult pole me keegi katki ja väärime kogeda vaid parimat. Meie eelnev kogemus on meie alateadvust lihtsalt lollitanud ja loonud meis hirme, mis jäävad meie igapäevaelu saatma.

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Allikas: exploringyourmind.com

Sellised hirmud, valud, halvad mälestused kogunevad kõik me kehas ja neid maha salates anname neile vaid jõudu. Kui me ei tegele oma valuga, ei väljenda ning ei koge seda, siis anname sellele võimaluse meie sees kasvada ning avalduda muul moel. Mailis uskus (nagu ka mõned teist mu eelmise postituse kommentaariumis), et see pole mitte endometrioos, mis mind kimbutab, vaid ehk hoopis vabastamata valu. Pärast NPA praktikat ei olnud mul mingeid ootusi. Ma küll piserdasin kaamera ees päris mitu korda ja tunnetasin protsessi sügavalt, kuid ei teadnud, kas miski sellest muutub.

 

Kas toimis?

Siis läksime Roometiga Lanzarote reisile, kus (ilmselgelt) hakkasid mul päevad. Reisi ajal minu puhul muud moodi ei saagi, hehe. Esimene päev olin jälle päris tugevates valudes. Silme eest küll mustaks ei võtnud, kuid ilma valuvaigistita ma vingumist järele jätta poleks suutnud. Esimesed poolteist päeva olid meie seiklused minu punasõdurite tõttu vähe piiratud – me ei liikunud väga kuhugi ja tahtsin vaid lamamistoolil vedeleda. Kordasin oma peas NPA ajal lausutud taotlusi ja tunnetasin sügavalt seda valu (nii vaimset kui füüsilist) ja no ma tõesti ei tee nalja ega kujuta seda ette, aga teine päev valu kadus sootuks. Juba kolmandal päeval jooksime Roometiga ringi ja valu oli nii olematu, et ma pidin meeles pidama vahetada üldse tampooni, kes ma muidu olen harjunud kasutama OrganiCup menstruaalanumat, mida peab vaid ärgates ja magama minnes tühjendama.

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Reisilt tagasi tulles, kirjutas Mailis mulle ning uuris, kas mul on anda juba tagasisidet. Rääkisin talle oma esimesel päeval esinenud valust. Siis tegimegi teise videokõne ning kinnistasime esimesel seansil kogetut ning läksime veelgi rohkem sügavuti. Jäime ootama järgmist menstruatsiooni… Mis lõppes mul paar päeva tagasi. Mina ei tea, mis ime see on, aga EI MINGIT VALU. Nagu reaalselt NULL. Ma nägin küll välja nagu õhupall, tujud olid all over the place ning tundsin füüsiliselt seda raskustunnet, mis kaasneb emaka kokkutõmmetega, kuid kordan end – mitte mingit valu! Ma lihtsalt… ei suutnud seda uskuda!

Jagasin seda suures õhinas teiega oma InstaStorydes ja uurisin, kas soovite, et blogin sel teemal ja vastus oli ülekaalukalt jaatav. Kirjutasin suures õhinas ka Mailisele ning palusin talt nõusolekut seda kõike teiega jagada. Tegemist ei ole mitte mingil moel sponsoreeritud postitusega ning keegi pole mul palunud sellest kirjutada. Kuna toimis, siis otsustasin ise seda jagada. Ilmselgelt ei ole see lahendus igaühe menstruatsioonivaludele, kuid kui see aitab vähemalt ühte naist, siis minu töö on tehtud! Kokkuvõttes toimub protsess vaid iseenda sees. Keegi teine seda valu ära võtta ei saa, kuid saab protsessi algatusel abiks olla. Just seda Mailis minu jaoks tegigi.

 

Peatasin menstruaalanuma kasutuse

Tahaksin kiiresti puudutada ka teist võimalikku mõjutegurit. Endometrioosi postitus pani väga mitmeid naisi mulle kirjutama ning aitama lahendust leida. Mõni uuris mult, kas kasutan juhuslikult menstruaalanumat. Jah, alates oktoobrist 2017, mil avalikustasin blogis postituse “Mina enam tampooni ei vaja”. Mis seos võiks olla sellel anumal kõhuvaludega? Paar naist rääkisid mulle enda või sõbranna kogemusest, kus seostati valude tekke aega anuma kasutusele võtuga. Uurisin selle kohta ka internetist, kuid ei leidnud väga vasteid. Küll aga oli mõni täheldanud, et vale kasutusviis, liiga suur anum või liiga kangest materjalist anum võib tekitada tupes liigset pinget ja süvendada kõhuvalusid.

merilin-taimre-paljas-porgand-tervis-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalu-menstruaalanum-organicup-daysy-npa-meetod

Kuna mu menstruatsioonivalud ei tekkinud pärast anuma kasutusele võttu, siis ma seda niivõrd põhjuseks pidada ei tahtnud. Kui üldse, siis peaks anum just ennetama ju valude teket. Küll aga tahtsin ma kindel olla, et asi pole anumas. Seetõttu peatasin ma hetkeks selle kasutuse. Jah, mul valud kadusid, kuid ei oska seda seostada kuidagi anumaga. Järgmisel menstruatsioonil proovin taas menstruaalanumat kasutada ja vaadata, kas valud teevad comebacki. Naljakas, et alles millestki loobudes mõistad, kui suurt mugavust see sulle pakkuda võis. Tampoonid on igal juhul tõeline nuhtlus ja ma ei suuda ära oodata, et anum jälle kasutusele võtta!

Kõigile, kes ikka ja jälle uurivad, kas ma olen ikka veel Daisy usku, siis kinnitan, et kasutan seda siiamaani iga päev. Ei ole kordagi see mulle valetanud, mind rasedaks teinud, ega mind muul moel alt vedanud! Kel huvi see endalegi soetada, siis lisainfot leiate postitusest “Viljakusmonitor Daysy – EI antibeebipillidele!”

Lõpetame postituse helgemalt – Roomet sai valmis meie reisivideo teise osa:

21 Kommentaari

 1. […] ette vajalikud meetmed ja leidsin läbi emotsionaalse stressi ja valu vabastamise endale abi – vabanesin suurematest valudest, KUID mitte täielikult! Ikka oli kombeks, et päev enne kuufaasi […]

 2. […] kuidas ma ravisin ISE oma akne (SIIT!) ja metsikud PMS kõhuvalud (SIIT!), vabanedes stressist ja negatiivsetest uskumustest enda kohta. Samuti olen ma vaadanud sügavale […]

 3. […] päeva, kuid NPA-meetodiga sain valu vabastatud ja mingiks ajaks kadus see sootuks (loe lähemalt SIIT!). Küll aga kimbutab see mind vahel ikka ja jälle, kuigi õnneks vaid esimesel päeval. Aga ikka […]

 4. Gabriele ütleb:

  Mul on muidu ikka nii olnud, et kui üks kuu on kohutav päevade valu siis järgmine kuu ei ole midagi hullu. Sellist hullu valu õnneks ei ole 3-4 aastat olnud. Kuid hetkel on mul kahjuks stressirohke aeg ja arvan, et seetõttu olid mu eelmise kuu päevad valulikud, täpselt nii hullud valud olid, et kogu alakeha läks krampi, alakõht ja jalad, lõpuks ka käed. Keha oli suurest valust stressis, väsinud ja ilmselt tekkis ka vedeliku puudus kuna oksendasin valust. Lõpuks kutsus mees kiirabi kuna korra hetkeks kukkusin ka kokku.
  Uued päevad peaksid algama paari päeva pärast ja ei ole ammu midagi nii hullult kartnud kui tulevast mestruatsiooni aega, kardan et ka seekord on sama hull.
  Peaksin ka ehk sama teekonna läbi tegema mida te tegite, ning loodetavasti aitab see mind. Siin keegi kirjutas ka et kohe kui tampoone enam ei kasutanud kadus ka valu, mul kusjuures valud kadusid just siis kui hakkasin tampoone kunagi kasutama ja peale seda ei ole olnudki nii umbes 3-4 aastat valusi.

 5. carolin ütleb:

  Lugesin ka su postitust, olin aastaid sama probleemiga kimpus, aga siis hakkasin tervislikult toituma (ei ühtegi, jahu, piima, kohvi ega alkot sisaldavat toodet), liha tarbin vaid kana ja kala koos toortoiduga,ja suures koguses dvitamiini.ja mul enam ei valuta ja päevad korrapärased,ma üldse imestan et sind selline häda tabas sa ju kogu aeg tervislikult toitunud, ega sa alkot ega kohvi ei tarvitanud enne kui need valud hakkasid.?

 6. Carmen ütleb:

  Daisy kohta küsimus- mitu rohelist päeva ta sulle kuus keskmiselt annab, ehk oleks julge seksida?
  Aga mitu kollast ja punast?
  Mis nende kollaste päevade ajal teete? Kasutate lisakaitset igaks juhuks?

 7. Agnes ütleb:

  Mulle tundub see, mida Merlin proovis, küll väga rännaku moodi. Olen olnud ka valudega suures hädas. Kunagi tehti ka (mitte siiski rännaku raames) mulle taoline puhastumise seanss, et ära saata emakast see, mis pole sinna vajalik. See aitas peamiselt ligi pooleks aastaks vast. Hiljem olen nüüd ilmselt tänu mungapiprateele leevendust saanud. Mainisin seda ka eelmise sama teema postituae kommentaarides.

 8. Andra ütleb:

  Ei usu, et anum nüüd endometrioosi tekitab kuna see on ikkagi emakalimaskestade ületootlikus. Mul oli see väga varajases nooruses ja lõigati veerand munasarja ära. Korra oli uuesti oht ja mind aitas hormonaalspiraal sootuks välja, ja muidugi peale laste sündi. Anumat olen kasutanud ka hilisemas vanuses aga peaks tihedamini tühjendama. Põhimõtteliselt on arstidel arvamus, et seda tekitavad jah tampoonid.

 9. Mer ütleb:

  Mul on ka olnud alati esimesel päeval ikka päris halb. Nüüd viimased 2 kuud olen anumat kasutanud ja on palju parem olnud. Samas olen umbes viimane pool aastat ka naistepuna teed joonud esimesel päeval ja see on ka ikka veidi leevendanud. Kergelt hüppamine ja keha raputamine on lõdvestanud krampide ajal. Nüüd viimane kord jõin ka kohe alguses paar tassi naistepuna teed ära ja üldse ei olnud valusid, imeline kogemus! :D Nii et eks aeg näitab, kas varsti saab ehk selle tee üldse ära jätta. Aga kes proovinud pole, siis igal juhul soovitan juua juba enne kui valud algavad. :)

 10. Maarja K ütleb:

  Ma ei ole ammu midagi nii naljakat vaadanud kui teie 2 videot reisist, lihtsalt kontrollimatult irnun siin üksi kodus :D Roomet on väga andekas videote kokku panija(monteerija?-ma ei tea), aga te olete koos nii naljakad ja nunnud :)

 11. Gerli ütleb:

  Tere, Merilin! Kas NPA on sarnane rännakule? (www.rannakuteraapia.ee või http://www.rannak.ee)
  Käisin 4 a tagasi rännakus ühe teise terviseprobleemiga. Tundus, et aitas mingiks ajaks, aga samas kui iseendaga enam ei tegele, siis need vanad mõttemustrid, hirmud ja tunded tulevad tagasi. Olen kaalunud ka menstruatsioonivalude pärast rännakusse minna, kuid ma pigem kardan, et saan sealt enda kohta teada midagi, mida ma teada ei taha või siis arvan, et see aitab ainult ajutiselt. Samuti sellised teenused on üpriski kallid, mis ka hoiab proovimisest tagasi.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei, ei ole. Sa ei sisene hüpnoosi :) Küll aga suhtled oma alateadvusega. Pigem ikka nagu taotluste tegemine ning uskumuste süvendamine.
   Njaa, rännakud on kallid. Aga kui sa midagi kardad, siis tea, et see tuleb pinnale niikuinii. Me ei saa oma hirmude eest põgeneda. Pigem tuleks langetada otsus, kas tahad olla hirmu vangis või selle lahustada?

 12. M ütleb:

  Hei!

  Selline küsimus – kas loobusid cupist täielikult? Ma eelmisel kuul alustasin esimest korda kasutamist, üldiselt päevade viimastel päevadel olen väga rahul, unustasin ise pea täielikult, et mul üldse ongi menstruatsioon. Ainult esimesed kaks päeva on mul täiesti kohutavad, väga rängad valud ja suur verejooks. Küll aga on see mul alati nii olnud, seega ei osanud seda cupiga seostada, ainult mõne tugevama krambihoo ajal mõtlesin, et äkki olen cupi valesti sisestanud. Käisin ka jooksmas korra päevade ajal (tavaliselt on sport mul üldiselt suhteliselt välistatud päevade ajal). Peale seda tekkis nii tugev, õõnes valu kõhus, et peaagu oksendasin. Kas see võib olla cupi kasutamise tagajärg?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei, nagu ka kirjas, siis püüan järgmine mena uuesti cupiga toime tulla.

   Ma ei oska kahjuks öelda miks see sul esineda võis. Soovitan proovida eri moodi ja teha selle põhjal järeldus, mis sobib ja mis mitte.

 13. K ütleb:

  No kui sul valud lõppesid, siis sul kindlasti ei ole endrometrioosi. Sain oma diagnoosi eelmisel kuul, nüüd käisin opil ja arsti sõnul on mul see väga agressiivne, niiet tulevikus tuleb veel üks op ette võtta. Taastumine läks hästi, kõige valusam oli õlavalu, aga see kestis vist paar päeva. Ja mulle öeldi kohe ära, et nüüdsest pean pille võtma või paari aasta pärast olen lastetu :(

 14. Helena ütleb:

  Kusjuures mina avastasin, et minu valulikud päevad olid just tingitud tampoonist. Lõpetasin pärast 10a kestnud valusid tampoonide kasutamise ja nüüd on kohe palju palju parem :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga