Tapvad menstruatsioonivalud – kas endometrioos?

menstruatsioon-valud-krambid-endometrioos-päevad-haigus-ravi-sümptomid-abi-merilin-taimre-paljas-porgand-blogi

Kas oled kunagi tundnud nii tapvat kõhuvalu, et silme eest kisub mustaks? Tahaks karjuda ja nutta või hoopis sügavasse talveunne vajuda? Mitte miski enam ei aita! Valuvaigistitest oled end juba uimaseks manustanud ning ei tahaks jälle kiirabi kutsuda, et nad sulle ühe sutsaka valu vaigistavat imerohtu otse veeni tilgutaks. Kas see on tõesti normaalne või peaksid sa oma tervise pärast muret tundma? Ja kuidas seda valu koduste vahenditega eemale siis pelata? Olin eile täpselt sellises olukorras ja karjusin IG storydes appi! Püha müristus, mis naisvägi mul kohe selja taha ilmus. Sain pea 200 kirja kõiksuguste eri nippide, meetodite, hoiatuste ja kogemuslugudega. Sain küll valust lahti, kuid nüüd on mul üks suur peavalu – kas võib juhtuda, et mul on endometrioos?

 

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

127 Comments

 1. E says:

  Endometrioos on aastatega süvenev haigus ja ma siiralt usun, et kui ma oleks osanud juba teismelisena oma keha kuulata ja selle karjetele reageerida, poleks mul endometrioos nii hulluks välja kujunenudki. Aastate pikkune igakuine valus piinlemine, meeletutes kogustes valuvaigistite söömine, plaanide ära jätmine lihtsalt selle tõttu, et mul olid päevad, peaks olema üsna selge märk, et kõik ei ole okei. Minule sai asi selgeks, et midagi on ikka korrast ära, kui peale mitut aastat proovimist ma ei suutnud rasestuda. Ja nii sain ma diagnoosi, et mul on endometrioos, üsna raskekujuline ja mulle ei antnud väga suuri lootusi rasestuda. Soovitati minna opile, või hakata beebipille võtma – äkkkiii aitab. Loobusin mõlemast, sest kui küsisin arstide käest reaalselt seletust haiguse kohta ja nende kahe ravimeetodi kohta, siis ma sain nii üldsõnalised vastused, mis tekitasid mulle kahtlust, et tegelikult ei tea nad mitte halli haisugi. Nii läksid aastad edasi, kuniks mu tervis päevade ajal muutus talumatuks ja hakkas ka igapäeva elu piirama. Minu emakavalud tungisid ka tsüklivälistele päevadele nii, et mul oleks olnud tsükkel nagu terve kuu. Siis võtsin end kätte ja tegin iseseisvalt uurimist ja otsustasin proovida toitumise muutmist. Päeva pealt eemaldasin oma laualt gluteeni, kohvi, alkoholi, punase liha, piimatooted, suhkru jms. Toiudlaud muutus rohelisemaks, rikkalikumaks erinevate mineraalide ja vitamiinide koha pealt. Peale kahte kuud olid juba tulemused SILMNÄHTAVAD. Mul olid kadunud valud, veritsus kestis normaalne 4-5 päeva ja enesetunne oli tsükkli ajal hea. Ainukene miinus alguses oli, et ma olin veidi tujust ära, sest uute harjumuste sisse elamine võib olla stressirohke ning nii totaalselt muuta kõike oli vaimselt raske.. ja kui kogu pere su silme ees pastat sööb jne jne jne. Aga peale vähem kui aastat uut eluviisi tõi mulle kõige oodatuima tulemuse – sain tagasi oma viljakuse. Kohe kohe sünnib mu perre pisikene printsess..

 2. Naine 34 says:

  Käisin ka endometrioosiga opilaual (pool aastat peale esimese lapse sünnitamist), aga ei saanud abi. Minu õnneks nägin selgelt ühte unenägu, et analüüsid näitavad, kuidas ma ei tohiks piimatooteid tarbida. Küsisin ka arstilt kas see võiks aidata – õnneks oli mul väga hea arst ja tunnistas, et ta teab ühte patsienti, kellel kadusid need surmavad valud ära (mu esimene laps sündis üle 26 tunni ja väga raske sünnitus oli, aga siiski julgen öelda, et need valud olid hullemad kui sünnitusvalud) kui eemaldas menüüst piimatooted. Jätsin kõik piimatooted välja ja juba paari kuuga hakksid valud nõrgemaks minema ja nüüdseks olen üle 6 aasta piimavaba olnud ja võin julgelt öelda, et ainult piimatoodete mittesöömine aitas mul seljatada endometrioosi.

 3. […] ja valuvaigistite manustamist, mis on tegelikult mulle nii vastukarva. Olen varasemalt rääkinud endometrioosi kahtlustest, kuid õnneks arstlikud ülevaatused seda ei kinnitanud (soovitan aga lugeda kõigil, kel on […]

  • Angelika says:

   Sattusin seda postitust lugema nüüd, mitu aastat hiljem aga ehk aitab mõnda tulevast lugejat minu kogemus endometrioosist vabanemisel. Mina ilmselt ei kogenud selle haiguse kõige hullemat versiooni, kuid sellegipoolest olid valud päris tugevad. Algasid need juba enne päevi ja lõppesid alles pärast päevade lõppu. Kõige hullemad olid valud umbes 3.-5. päevani ja seda eriti öösti. Esimesel korral kahtlustasin isegi pimesoole lõhkemist. Aga ka päeval võis juhtuda, et pidin keset tänavat lihtsalt end kõverasse tõmbama ja kükitama, sest ei suutnud valuhoo pärast edasi liikuda.
   Läbivaatusel avastati tsüstid ja saadeti operatsioonile. Pärast opi aga tulid tsüstid üsna ruttu tagasi. Kuna pidasin arstide pakutud hormoontablette liiga ohtlikuks, siis hakkasin otsima alternatiivseid võimalusi. Leidsin netist https://www.endo-resolved.com/ Kõigist seal toodud variantidest proovisin mina ainult toitumise muutmist ning see tõesti toimis. Juba paari kuuga olid valud oluliselt nõrgemad kuni lõpuks kadusid peaaegu täielikult. Arstid muidugi ei uskunud, et valude kadumine toitumisega seotud on aga kui ka tsüstid vähenema hakkasid ja lõpuks kadusid, söandas üks arst ikkagi öelda: “Mida iganes te teete, tehke seda edasi!”
   Mida ma siis tegin? Loobusin igasugusest kofeiinist, (sh šokolaadist), nisust, gluteenist, piimatoodetest ning üritasin ka muus osas tervislikumalt toituda (nt rohkem köögivilju, marju, vähem suhkrut jne). Kofeiin on endo ja üldse menstruatsioonivalude puhul tõeline kurjajuur. Niipea kui hakkasin taas vähehaaval kohvi tarbima, hakkasid ka valud tagasi tulema. Keskmiste valude puhul aitab muide hästi ka nõmmliivatee.

   • VAUVAUVAU! Täpselt sellest ma RÄÄGINGI! Arstid ei tea paljutki! Neid harib ju ravimitööstus :D Alati tuleb ise uurida ja puurida ja leida alternatiive, mitte enda keha medikamentidega vaigistada!

 4. K. says:

  Peale esimese lapse (nüüd 9 aastane) sündi hakkas meeletu kammaja pihta kõhuga, meeletud päevad, pikad ja vererohked, kõhuvalud jne. Noh siis tuli teine laps, peale seda läks omukord veel hullemaks, käisin mitu korda aastata naistearstil kaebamas oma valusid aga ei midagi, kahel korral öeldi aind, ehk tsüst on lõhkenud, et sellest valud. Igakord tulin sama lollilt arstilt tagasi koju. Nüüd juuli kuust ma enam ei suutnud oma valudega elada sest need muutunud igapäevaseks. Pääsesin oktoobris uuesti arstile ja lõpuks ometi võeti mind tõsiselt. Tehti igasugused proovid, ultraheli, magentkuvaus jnejne. Ja noh sain oma diagnoosi kätte. Endo. Kaks pesa on emaka juures, 1 munasarjas ja 1 kuskil kusejuha juures. Voilaaa. Paari aasta jooksul sain siis 4d erinevad pillid ära pproovitud, miski ei aitand. Nüüd paigaldati mulle hormoonspiraal, ma olin niii selle vastu, kuna ma ei soovind seda aga väidetavalt see prim ravi. Päevad olnud nüüd üle nädala, limane ka veel pealekauba, valud meeletud. Helistasin arstile ja sain vastuseks, ah see normaalne, keha harjub alles.
  Mul on mõistus otsas ka lihtsalt ei jaksa. Igal kuul olen 3-4 päeva siruli maas, mitte midagi ei suuda teha, tekkinud meeletud peavalud, pearinglus, väsimus! Igapäev on mul 3-4tunnised päevaunes, ma lihtsalt ei püsi püsti. Ja koige hullem see, et mul viiiiimase nädala jooksul kõhu ümbermööt kasvanud 10cm!!!! Ma näen välja nagu rase! Esimese lapse ootusajal ei olnud mul ka niisuur kõht kui nüüd.
  Oeh, meeeletu stress!

  • Issssand jumaaal! Mis toimub?! Kindlasti ära anna alla. Ma kahjuks ei oska kuidagi aidata ja ma ei kujuta ette ka, mida sa läbi elama pead :( Mul on nii kahju ja oskan vaid head soovida Sulle :(

 5. Sandra says:

  Kirjutan hilja aga loodan, et keegi ikka abi saab. Olin 12 kui mul päevad algasid, esimesel aastal polnud nagu midagi hullu aga pärast oli kohe nii, et pidin koolist koju jääma, sest valud olid tohutud. Iga kord nutsin. Ja kuna mul valuvaigistid võtavad tohutult aega, et mõjuda (mõnikord isegi 1,5h) siis pidin lihtsalt kannatama. Kusjuures mu emal ja õdedel pole kellelgi sellist valu olnud. Viimase 3 kuu jooksul on mul valu palju vähemaks jäänud, ma ise arvan et tegemist on toitumise muutmisega, nimelt ei joo/söö enam piimatooteid. Selle asemel joon taimset piima – mandli/kookose oma. Raske on olla naine…

 6. […] ja oksendamist. Tõsise valu üks tüüpilisemaid põhjuseid on endometrioos (loe lähemalt SIIT!) või adenomüoos (valulik seisund, kus endomeetriumi kude sopistub emaka paksenenud lihaskesta […]

 7. M says:

  Mina soovitaksin ka väga lugeda Lara Brideni raamatut “Period repair manual”, aitas mind väga palju!

 8. […] postitus on jätk postitusele “Tapvad menstruatsioonivalud – kas endometrioos?”. Kirjutasin selle, kui olin juba mõnda aega kannatanud menstruatsioonivaludes. Kui teatud aja […]

 9. Else says:

  Palun anna teada, kuidas sul läks ja mis tulemused olid.. sest see võib aidata mind ja ka paljusid naisi!

  • Minu tulemused? Arst soovitas pille, mida ma aga võtma ei hakka. Laparoskoopiasse ilma ühegi kindla sümptomite ei lähe. Eks vaatab, mis aeg näitab.

   • MK says:

    Postituse lõpus sa justkui ütlesid, et sul on kõik sümptomid ju. Või arst ei pidanud neid kindlateks sümptomiteks? 🙄

    • Käisingi ka kontrollis. Kahjuks seda ei anna kuidagi teisiti tuvastada kui laparoskoopia abil, mis on aga keeruline protseduur (operatsioon pika taastumisajaga). Arst soovitas mulle seepeale hoopis pille :( Ilmselgelt keeldusin. Püüan leida ise lahenduse.

     • Liis says:

      Vastan hilja, aga ehk kellelgi abiks.
      Minul avastati endometrioos esimest korda 5 aastat tagasi. Olin pool aastat enne käinud kontrollis ja arsti sõnul oli kõik korras. Kolisin just mõneks ajaks Eestist ära ja hea rahulik oli minna, teades, et kõik korras. Ja siis hakkas pihta, välismaal elades, jubedad valud ja selline veritsus, et esimesed kolm päeva ei olnud võimalik avalikus kohas olla/käia, reaalselt vähem kui tunniga oli kõige suurem tampoon täis. Läksin siis uuesti kontrolli (paar kuud pärast viimast günekoloogilist kontrolli) ja avastati 10×10 cm läbimõõduga endometrioos. Samal päeval pandi mulle operatsiooni aeg kolme kuu pärast. Kolm kuud, sest mulle tehti hormoonravi (kutsuti esile kunstlik menopaus. Seda sellepärast, et endometrioos oli liiga suur ja ilma ravita oleks pidanud kogu kupatuse välja opereerima, aga ma olin vaid 23 ja loomilikult oli ja on soov tulevikus lapsi saada. Niisiis sellega sai korda, nädal pärast operatsiooni olin tagasi tööl ja elasin tavalist elu. Pärast seda oli aga ehmatus nii suur, et hakkasin kaks korda aastas kontrollis käima. Ja nüüd 5 aastat hiljem, jälle endometrioos platsis.tegelikult see avastati juba aasta tagasi, tegin ravi ja proovisime ilma operatsioonita, aga ei saa kuidagi sellest lahti. Niisiis uus opp ees ootamas sügisel,seekord ônneks väike, vaid paar cm läbimôôduga, aga ikkagi.
      Aitäh, et selle teema üles vôtsid ja kôik naised, kontrollige ennast ja paluge ultraheli uuringut(minul môlemad korrad sellega koheselt tuvastatud).

     • Kui õudne :(

 10. CBL says:

  Et ausalt kõik ära rääkida, pean tegema natuke pikema postituse, so bare with me :)

  Vanust oli 20 kui esimene kord lõhkes endometrioos ise (sel hetkel ma muidugi ei teadnud mis täpsemalt viga) ja olin nii suurtes valudes, et läksin haiglasse tavalisse ultraheli kontrolli. Mind läbi vaadanud õde ütles, et näeb mingit kogu kõhuõõnes küll, aga täpsemalt raske öelda ja soovitas tungivalt veel samal päeval naistearsti poole pöörduda. Ca tund aega hiljem olin enda naistearsti juures ja peale vaginaalse UH tegemist teatas, et ma pean koheselt erakorralisele opile veel täna minema. Sel hetkel tundsin kuidas kogu maailm kokku kukkus, läksin lihtsalt paanikasse ja lahistasin hüsteeriliselt nutta. Mitte, et ma oleks oppi kartnud (mis see siis 3 auku öra ei ole) siis minul on nimelt hemofiilia ehk veritsen niigi rohkem kui “normaalne terve” inimene. Esmase spets vere rohu (kodust) kätte saanud, viidi mind opile. Peale oppi öeldi, et eemaldadi kõhuõõnest vedelik, olemasolevad kolded nö pumbati tühjaks, aga kuna ma olen riskigrupi patsient siis nad lihtsalt ei julgenud midagi reaalselt ära lõigata. Kõige kurvem kogu loo juures on see, et ca 3 kuud enne olin käinud tavapärasel naistearsti kontrollis ja seal ei olnud mitte midagi näha…. isegi ühtegi kahtlust ka ei olnud, et varsti kuri karjas.
  Mõnda aega olin siis kõrgendatud jälgimise all, sest päris palju koldeid jäi siiski sisse… ja paraku “paisusid” kolded hoolega ja ca aasta pärast läksin uuesti opile. Seekord siis juba plaanilisele. Eelnevalt olin saanud veritsuse vastu spets rohud ning ravimid ja teine opp oli kordades edukam. Kõik kolded sai eemaldatud, sh 75% üks munasarjast ja nüüd, 9a hiljem ei ole endiselt näha ühtegi kollet ja kõik väga timm.
  Täpset põhjust ei osanud arst öelda, aga suure tõenäosusega oli selleks aastate pikkune beebibillide kasutamine noores eas (ca 6a). Mitte, et ma oleks nii noorelt aktiivseks muutunud, aga ebaregulaarsed päevad on kui õudusunenägu kui sa oled hemofiilik. Ja kahjuks/õnneks beebibillid aitasid päevad regulaarseks muuta. Muidugi peale seda seika lõpetasin pillide võtmise ära ja katsetanud/kasutanud muid asju ja alternatiivne, et päevad regulaarsed ikka püsiksid.

 11. Virge says:

  Endometrioosi saab ka hüsteroskoopiaga diagnoosida, see pole nii hull kui LAP :)

  Minul tekitasid valulike menseseis segamini hormoonid. Niipea kui sain progesterooni ravi, kadusid ka valulikud mensesed.

 12. MK says:

  Minul olid ka teismeeas (15-16a) nii hullud valud iga kuu, et oksendasin ja minestasin. Iga kord viidi EMOsse, kus sain veenist valuvaigistit ja tilka. Tol ajal oli veel Dolmen retseptiravim ja ainus valuvaigisti mis aitas. Mu valud algasid alati väga äkki ja läksid kiiresti väga hulluks, nii et võimlemine ja muu ei tulnud kõne allagi. Minu jaoks olid ainsaks lahenduseks beebipillid, mis võtsid ära ka raske akne näol-dekolteel-seljal. Beebipillid sobisid tänu sellele, et mul ei diagnoositud tsüste ega endometrioosi.
  Nüüdseks olen beebipille võtnud 5 aastat. Kuna siiani on mulle pillid sobinud ei soovita mu günekoloog neist loobuda, sest see viiks organismi taas tasakaalust välja. Muidugi olen teadlik beebipillide kahjulikkusest ja ei taha neid propageerida, aga nende valudega (+akne) oli ka võimatu elada.

 13. Merks says:

  Oeh kui seda lugesin tekkisid lausa kûlmavärinad sest kolm aastat tagasi sain ka mina teada ,et billid ja plaastrid on mu elu ära rikkunud ning tsûsti mulle tekitanud . Samuti vaevlesin suurte verevoolude ja valude käes lausa minestasin aga nagu noor inimene ûld juhul ikka ei teind välja sellest ja muutkui lûkkasin edasi arstile minekut mis oli muidugi elu suurim viga sest hiljem teada saamine oli valusam sest teada sain nii et olime proovinud juba kaks aastat mehega saada last aga ei saanud ja siis pöòrdusin suures hirmus arstile ja siis tuligi välja see jube uudis . Vahepeal jôudis rohtude abil see mu elust kaduda aga sellel sûgisel sai sõpratega ôhtusöögil võetud paar klaasikest siidrit aga lôppes see sellega et lôpetasin hommiku haiglas sest oli tsûst uuesti tagasi tulnud ja piisas paarist klaasist ja tsûti osakesed lôhkesid ja tekitasid vett kôhtu . Ja taaskord lapse saamis mõtted tuli môneks ajaks eemale lûkkata . Ûhesõnaga elu raskemad kolm aastat on olnud ja tekitanud palju pisaraid ja depressiooni .

 14. K. says:

  Väga huvitavat informatsiooni jagab selline arst nagu Dr. Patrick Flynn https://drpatrickflynn.com/ .
  Väga palju erinevaid podcaste ning youtube-s videod erinevate naiste teemade kohta. Ise uurisin, kuna vaevlen akne ning väga tugeva PMS-i ja ka tugevate menstruatsiooni valude käes ning ainuke asi, mida naistearst soovitas olid pillid, aga kuna olen väga konkreetselt selle vastu, siis üritasin ise leida põhjuseid, miks mu keha nii käitub.

 15. Meeri says:

  Olen 41 ja vahelduva eduga valulikud ja väga valulikud päevad olnud. Minipille suutsin kunagi kolmekümneselt 6 kuud võtta siis sai neist villand. Mulle tundus samuti, et olin kerest paistes ja üldse uriin ja higi isegi haavaveri lõhnasid imelikult. Üldiselt ma ei harrasta aktiivset suguelu, seetõttu veidi lihtsam neist vahenditest loobuda.
  Paar aastat tagasi oli stressirohke periood, lõpuks oli väsimus ja pidev palavik 37,3 pärastlõunasel ajal. Trenni teha ei jaksanud, seega muutus ka söögiisu ja eriti jubedalt hakkas tselluliit vohama. Lisaks tavalistele piirkondadele veel käsivartele, seljale, kole oli ennast vaadata. Päevade valud aina tugevnesid, vererohkus oli ka jube. Öiseks horisontaalasendiks pidin mitmest sidemest pükstesse vooderduse teipima. Vahel tundsin kuidas käies tuleb vereloik püksi, kasutasin lõpuks päevitigi öösidemetega koos tampooni. Ravimikokteilid Nospast ja ibuprofeenist ei aidanud. Mungapipar aitas rindade valulikkuse puhul küll aga vererohkuse minimeeris selline süütu asi nagu metsmaasikalehe tee. Seda soovitas günekoloog Tallinnas, kes leidis UH-ga ka tsüsti. Pöördusin tagasi elukohta Helsingisse ja broneerisin aja nasitearstile. Läksin Tallinna uuringutulemused näpus ja seal samas toolil vaadati üle, kraabiti tsüst ning paigaldati hormoonspiraal. Rohke veri ja valud on kadunud. Arst arvas, et seoses vanuse ja stressiga hormoonid lihtsalt paigast läinud ja, et seda nö osakonda paikselt rahustada oli hormoonspiraal parim lahendus. Nüüd suudan trenni teha, isu on toituda tasakaalustatult ja lammutan tselluliiti edasi.

  • Oi, päris ränk! Mul on siiralt hea meel, et probleemi põhjustajale saadi jälili ja leiti ka lahendus :) Aitäh jagamast ja edukat lammutamist ;)

 16. Agnes says:

  Sellest nimekirjast on puudu veel mungapipra tee (või siis ka selle tabletid. Neidki vist tehakse). Lisa see kindlasti sinna oma blogijuttu juurde! Ehk kedagi see ka veel aitab! Siin kõik niikuinii kommentaare ei loe. Mungapipar reguleerib naiste hormonaalteemasid. Uuri netist infot juurde!

  Mina ise olen joonud seda teed nüüd kolmveerand aastat ja tundub, et nüüd on tulemust näha. Päevad on järjest vähem valusad. Muidugi diclofenaci küünlaid kasutan ka ikka igaks juhuks esimestel päevadel juurde. Tee maitseb kibedalt, aga mina teen tavaliselt hästi kange tõmmise, kuhu panen hästi vähe vett peale. Kui see on pool päeva või isegi päev tõmmanud, siis hambad ristis joon selle ära. Tervet tassitäit lahjemat versiooni ma küll ei suudaks juua. Joon seda teed ikka ca 3x nädalas. Aga muidu on olnud nooruses varem küll 5x kiirabi kutsumist, haiglas uuringuid (sh ka ega endometrioosi pole? ei olnud) jne õudust kuubist.

  Kuskilt mulle otsis ka üks treener infot kuskilt targast raamatust, et mensivalude vastu aitab ka, kui tarbida B-vitamiini, magneesiumi, krillõli ja kuningakepiõli tablette. Ma ei mäleta kahjuks neid soovitatavaid koguseid, kuid apteegist sellist B-vitamiini kogust osta ei olnud võimalik, mis oli soovituses. Ainult arstilt retseptiga. Ise olen neid tabeltte tarvitanud juba varemgi enne kui selle mungapipra tee avastasin. Vist aitasid ka tabletid, kuid liiga selget mõju ma neil tablettidel kokku ei märganud. Mulle on üks norrakas ka väitnud, et krillõli paremus võrreldes tavalise omega-3 kalaõli tabletiga olevat ka vaid müüt… Ma ei oska miskit kosta selle peale, enam ma krillõlitablette ei söö. Söön lihtsalt omega-3 muul kujul.

  Mungapipra teed tellin Kubja talust. Apteegist seda ei leia. Ostan tavaliselt 50 pakki korraga, millest ca üheks aastaks jätkub, joon ise ja jagan mõned pakid ka mõnedele sõbrannadele ka.

 17. Etupetu says:

  Huvitav…et kui naised lapsi ei saa, siis loodus karistab meid emaka mitteotstarbelise kasutamise eest..tnx mother nature..love you lots.

 18. Agata says:

  Minul valusid sisuliselt kunagi olnud ei ole sellel perioodil, kuid võin rääkida Polümedel kile headusest sellega võitlemisel. Toon seda ise Venemaalt Eestisse ning edulugusid 2 aasta jooksul kogunenud juba märkimisväärselt.
  Polümedeli põhimõte on suurendada hapnikusisaldust ja vereringet pealepanemise kohal ja sageli tunneb inimene haigel kohal mõnusat soojust. Valu tekib enamasti põletikust, mida Polümedel nö lammutama ja laiali saatma hakkab. Valu kaob enamasti nii, et ei panegi tähele :) Väga paljud on abi saanud luude kokkukasvamisel, seljavalude korral( 1 minu püsiklient ütles, et ilma selle kileta ta juuksuritööd enam teha ei saaks, sest seljavalud ei lubaks), traumad ja peavalud mööduvad üsna kiiresti. Ka migreenivalud, seega julgen soovitada ja loodan, et ühel päeval on teil ainult mälestus hirmsatest valudest :)

 19. M says:

  Kas No-Spa tõesti aitab menstruatsioonuvalude korral? Mul on see kodus olemas, aga olen võtnud siis, kui kõht on korrast ära, valutab ja kohutavalt iiveldab. Ei teagi, millest see tekib, aga paari kuu tagant selline trall käib maos. Ei tundunud kuidagi loogiline seda päevade ajal tarbida. Muidu ma ka ravimeid kergekäeliselt ei võta, aga päevade ajal söön julgelt valuvaigisteid 800mg korraga mitu x päevas. Ikka olen kägaras. Eriti hull on liikuda, praegu teen ka süüa ja käin vahepeal pliidi juures kontrollimas, kõht kõveras ja kõnnin nagu vanainimene. No on põrguvalu, ei suuda end sirgu ajada. Varem lõi ainult alaselga, nüüd on ka alakõhus ja külje peal puusanukkide juures.

  Enne seekordset menstruatsiooni tundsin valu seal, kus asuvad neerud ja hakkasin juba siis valuvaigisteid võtma, kuna ei teadnud, mis viga. Kuna mul pole menstruatsioon korrapärane, siis ei tea ka iial, millal see alata võib. Seljast levis see valu kuskile puusade juurde. Ja mõned päevad hiljem algas mens. Kui muidu juba aastaid oli alati päevade ajal kõht lahti, siis nüüd on totaalselt kinni. Ei julgegi enam arstile minna, kui siin pille soovitatakse ja laps saada. 20-aastaselt küll veel pole valmis emaks saama ja pille pole iial võtnud ega hakka ka kunagi tarbima.

  • Huvitav, et nii arvad. No-Spa on ju mõeldud just täpselt spasmide leevendamiseks ehk ideaalne menavalude korral. Kas endometrioos on välistatud?

 20. K. says:

  Minul tekkis men. valu mõni aeg peale seda, kui ma sos-pilli võtsin, kohutav valu oli järgmisel kuul. Ja mitu kuud veel päevade ajal oli esimesel päeval valu, kui muidu ei ole valu üldse tähele pannud ja eriti esinenud.

 21. Kristina says:

  Naised, soovitan lugeda https://www.larabriden.com/endometriosis-natural-treatments-really-work/
  Rohkem tema raamatus “Period repair manual”

  Ise v6itlen kyll teise haigusega, kuid tema poolt soovitatud konkreetse toidulisandi tarbimine aitas niii palju.

 22. Eva says:

  Mina olen ilmselt see erand kellel pole mitte kunagi päevade ajal kõht valutanud. Mitte midagi ei tunne ka enne päevi. Aga eelmisel aastal kontrollis avastas günekoloog ootamatult endometrioosi emaka tagaseinas. Ma olin täiesti shokeeritud, sest kuidas, mu kõht ju ei valuta, päevad on küll veidi vererohked aga ka mitte midagi katastroofilist. Sain samuti soovituse pillidele või teine laps saada. Pillidest keeldusin ja kaalusin pikalt mida teha. Andsin rohelise tule beebile kuid möödas on 6 kuud, ei midagi. Loodan siiralt, et ükshetk siiski õnnestub ja ma ei pea karmimaid meetodeid kaaluma, sest arst hoiatas mind kohe endometrioosi tagajärgede osas. Seega minu soovitus on teha igal naistearsti külastusel ka UH, sest tõesti, see võib ka olla täiesti ilma sümptimiteta ning hea arsti silm tuvastab selle ka nii.

 23. Naine, 24 says:

  Kui noorena pubekaeas kunagi menstruatsioon hakkas, esimene kord ei olnud valus, küll aga köik ülejäänud korrad peale seda. Räme valu köhus ja tavaliselt ka ühe jala kintsus, siis esines ka nö kuumahooge, järsku oli liiga palav vöi vastupidi külmahooge, lambist tuli kananahk, iiveldas köik, kui olin enne valusi midagi söönud, siis oli fakt, et samapidi ka väljastan selle, köht oli lahti, tagumikust tuli mm kakavesi- viisakalt oeldes, soogiisu polnud, näost valge, silme ees virvendas, jöuetus- need sümptomid esinesid nii kuidas jumal juhatas. Ukski valuvaigisti ei mojunud, votsin ukskord suure meeleheitega ka 4 nospa tabletti- nothing (kull aga mingi hetk pani magama, kui valud moodas juba). Sellel ajal siplesin lihtsalt voodis teki all külili, jalg kais nagu soidaks ratta peal, ei suutnud paigal hoida, siuke tunne nagu veri seisaks vms.
  Paar aastat hiljem maarati beebipillid ja peale seda pole ränka valu. Mul nahaprobleeme ka olnud, aga see oli ka töesti nii kuidas tuju oli, pubekast kuni 18 aastaseni oli koguaeg peppis näonahk ja oi kuidas tappis enesekindlust. Siis paar aastat wow, polnud. Siis järsku jälle hakkas. Kaisin synlabis, tuvastati ulimadal ferritiini tase. Pool aastat votsin rauatablette (neil ka hooti oma miinus- koht lahti) ja ma ei tea kas juhus, aga nuud ule mitme aasta jalle okei seis nahaga.. enesekindlus ja uldine olemine kohe teine.
  Aga veel tablettidest. Ma pubekast saadik regulaarselt vötnud, üks hetk jai ainult kuu vahele, sest ma ei saanudki reaalselt ca pool kuud perearsti telefoni teel katte, et kirjutataks valja retsepti.. ning täpselt sama damn seis nagu oli pubekana. Maletan perearst utles, et valu voib ara votta esimene vahekord vöi sünnitus. Vahekord igatahes pole aidanud kull, nagu naitas see kogemus, kui uuesti valudesse surin.
  Ma ei hakanud toona tablakaid votma sest kummi kasutada ei tahtnud (ei elanudki seksuaalelu) vaid ainult valude töttu.
  Lugedes praegu su posti, annab motivatsiooni ning lükke naistearstile lihtsalt regulaarseka kontrolliks aja kinni panna jälle. ((: aitäh!

 24. Lena says:

  Jagan ka oma lugu, kuna see teema on ka minu jaoks hetkel väga aktuaalne. Eile hommikul kirjutati mind välja ITK naistekliinikust, diagnoosiks endometrioos. Olen aastaid käinud meeletute valude ja iiveldushoogude tõttu erinevate naistearstide juures ja alati on olnud samad vastused: “see on lihtsalt sinu eripära”, “beebipillid on ainus lahendus”, “sünnita, siis kaovad ka valud”. Kuna beebipillidega on mul samuti halvad kogemused ja kuna oskasin juba ette ennustada kõiki arsti vastuseid, siis polnud eriti motivatsiooni minna jälle arsti juurde, pigem kannatasin ära ja võtsin peoga valuvaigisteid. 🙈
  Kuni nüüd ühel hommikul ärkasin üles ja järsku tundsin kohutavat, lausa halvavat valu kõhus. Polnud võimeline ennast isegi liigutama, vedasin ennast kuidagi WCsse ja oksendasin korduvalt, sest valu oli nii jõhker. Tõusis ka palavik. Lamasin voodis, võtsin valuvaigisteid, hoidsin soojakotti kõhul – mitte midagi! Lõpuks läksin naistehaigla EMOsse, alguses oli tunne, et raudselt mind naerdakse jälle välja ja saadetakse koju, et puhka ja ole soojas jne. Kuid seekord läks teisiti, valves sattus olema väga tore ja hooliv arst, kes ütles, et mul oli munasarjas lõhkenud tsüst, mis oli ka selle kohutava valu põhjus. Kirjutas mind kohe haiglasse sisse, tehti põhjalikud uuringud ja pandi diagnoosiks endometrioos. See põhjustab ka lisaks kõigele muule tsüstide teket ja põletikke ning seletab ka palavikku, mis mind pidevalt vaevas ja mille põhjust ei suudetud tuvastada Mul lihtsalt meeletult vedas arstiga, sest teine arst, kes tol päeval osakonnas oli, nähvas mulle, et “sa ju pille ei taha võtta, mida sa siis ootad, et me teeme mingit imet või??” 🤦🏼‍♀️ Minu arst aga pani aja endometrioosi spetsialisti juurde ja ütles, et tegeleda tuleb probleemi lahendamisega, mitte ainult leevendamisega. Nüüd lähen kuu aja pärast eriarsti juurde, eks siis näha ole, mis edasi saab :)

  Sina aga pea vastu ja ära jätta jonni enne, kui lahendus leitud 🤗❤️

  • Oi kui jube lugeda! Miks minnakse üldse arstiks, kui puudub soov inimesi aidata :( Eks ma kardan ka seda hooletut diagnoosimist ning hiljem on juba hilja… Tahaks ju ikka usaldada, mis arstil öelda on.

  • Maarja says:

   Mul on samuti diagnoositud endometrioos ja juhtus see valvearsti vastuvõtul kuhu läksin 3 päevase kõhuvalu ja verejooksuga. Arst kirjutas mind kohe haiglasse ja uuris kus mavarem olin. Nimelt olu tsüst nii suur et oli vähemalt 5 aastat kasvanud. Ma käisin iga aasta kontrollis ja tugevate voodisse aheldavate menstruatsiooni vaulde kohta ütles toonane arst, et see on normaalne. Ütles ka, et peale sünnitust läheb paremaks. Kuidas ma tulevikus üldse sünnitada saaks kui ta mind uuringutele isegi ei saatnud. Õnneks sain uue arsti tehti kaks operatsiooni kahe aasta jooksul ühel puhul eemaldati 2/3ühest munasarjast ja endometrioosi tsüst ning teisel korral ummistunud ja põletikuline munajuha. Ning eelmine aasta sündis väga kaua oodatud laps. Arvasin et saan lapse ainult kuntliku viljastamise teel mis oleks toimunud kolm kuud peale rasedaks jäämist.
   Kahjuks on selliseid arste kes ei oska, ei taha, ei hooli ning ei usu su kannatusi liiga palju.

  • C says:

   Lena, kes teie arst on?

   • Reelika says:

    Lena ja Maarja,

    küsiksin ka teilt, kes arstid olid? Selle juhuse peale loota, et hea arst satub võiks vältida ja võimalusel arstiga kuidagi otse kontakti saada :)

  • Triin says:

   Endometrioosile pole muud ravi kui hormonaalne- ka see ei pruugi aidata. Arste materdama hakata on ikka rumal. Vb veidi karmilt ütles, aga tõsi ta on. Tehke ise veidi uurimistööd ja uurige, lugege, harige ennast. Siis ei solva iga väike lause.
   Mina olen endometrioosiga elanud üle 10 aasta- diagnoosiks kulus sellest 5a, kahel korral laporoskoopial käinud ja ka kaks korda sünnitanud. Vihkan naiseks olemist ja ootan menopausi, aga olen ise end piisavalt harinud et mitte kõike kuulata ja uskuda.

 25. TMP says:

  Ma tean, mis on kõhuvalud ja eriti päevade ajal. Ja kõhuvalud mitte päevade ajal. Elasin nendega kuskil 2-3 aastat. Käisin sagedasti arsti juures. Olin sage külaline EMOs, sest kõht valutas UH ei näidanud midagi, kui siis mingisugune vedelik mida oli rohkem kui peaks. Mind kontrolliti otsast lõpuni ära.
  Mu emal oli endometrioosi ja ta kahtlustas, et ka minul, sest nagu Te kirjutasite, siis need valud olid kannatamatud. Päevad olid alati väga valulikud. Oli kordi kus kannatasin ja oli kordi kus võtsin valuvaigisti, sest tõesti niivõrd valus oli, et pisarad tulid silma.
  Labraskoopilisele uuringule ma ei saanudki, sest hakkasin ise ennast ravima ja uskuma, et see toimib.
  Mis ma selle heaks tegin oligi ravimtee joomine ja rootsrohu kompress. 7 päeva tegin ja 7 päeva pausi ja uuesti 7 päeva tegin ja jälle paus jne. Tegelikult peaks aasta tegema, mina tegin poolaastat ja toimis. Lisaks poole aasta möödudes jäin rasedaks. Kui seda poleks juhtunud, alles siis oli oleksin saabub labaraskoopilisele uuringule minna. Peale lapse sündi on mul elu jälle normaalne ja päevad täiesti normaalsed ja mitte valusad.

  • EE says:

   Tere TMP
   Mis ravimteed jõite? Minul endal ka endometrioosiga suured valud. Proovikin ka. Kompress läheb kõhule ikka.

 26. Kadi says:

  Olen hetkel selle haigusega juba pea aasta käinud arstil ja siiani ei midagi head.Olen proovinud ravimit Visanette ja sain neid võtta 3-4kuud kui hakkas tekkima suured peavalud ja lõpetasin kohe võtmise(peavalud pole kunagi mind kimbutanud) sai ka proovida beebipille ja sama jama peavalu.Arst mainis kohe ära kui tulevad muutused mis varem mul pole olnud siis igasugune ravi kohe lõpetada.Kuna võib tekkida tromb ja sellega võib kaasneda halvatus.Lõpetasin igasuguse riski.Ehk ravi sellel polegi siis elan valudes ja päevad ja määrimine kestab mul suht 30päeva.
  Jube väsinud sellest.Ei teagi enam mida ma tegema peaks.😐

 27. Biku says:

  Mul umbes sama, et kunagi teismelisena ja mingi aeg hiljem ei tundnud ma absoluutselt mingeid märke sellest et päevad hakkavad. Mul on õnnestunud isegi oma püksid sedasi ära rikkuda, et vaatan, ahahh et siis algasid. Ma valude kohta ei mäleta kuidas tol ajal oli, vast mitte nii tugevad kui olid ja mingid valud sain ma ära kannatatud ilma valuvaigistiteta. Muidugi ma eelistan et siiski mingi väike hoiatus oleks kui päevad hakkavad ja noh, neid hoiatusi on tulnud nüüd peale 25ndat eluaastat ikka korralikult. Alakõhus hakkab valu mitmeid päevi ennem, rinnad muutuvad juba lausa vahel kaks nädalat ennem tundlikuks ja valusaks, ja siis kaheks päevaks hakkab see põrgu pihta, valud on olnud viimaste aastate jooksul väljakannatamatud ja olen lausa oianud ja teinud igast trikke. Ma olen vist võtnud valet valuvaigistit kogu aeg, sest päevas on saanud vahel lausa neli tabletti võetud ja ka muid tugevaid mis siin Soomes on. Kõhulahtisus ja pehme olemine on ka käinud asjaga kaasas. Olen hakanud viimasel ajal mõtlema samuti endometrioosile, Soomes on mul suht võimatu isegi arstile saada sellise “mõtetu” kaebusega, telefoni otsas ütleb õde ainult et hakka pille võtma ja kogu moos. No see pillide soovitus on nii üle juba visanud, olen küll suhtes, aga ei taha pille. Olen ilma nendeta suutnud nii kaua olla ja päevad on ka megaregulaarsed. Siis aga otsustasin sammud seada endometrioosi hirmus Eestisse günekoloogile ja käisingi jaanuari alguses. Natukene jäi tunne, et mu probleem naerdi välja arsti poolt, aga õnneks ultraheli ta mulle tegi ja see ei näidanud midagi. Mainisin ka laste saamise soovi ja hirmu selles osas kui peaks olema haigus sees ja selle tagajärjed ei kõla toredalt kui siiski pere soov on. Arst hakkas mulle selle peale seletama, et ennem teada ei saa kui proovid last tegema hakata ja täiesti tavalisel paaril pidi võtma keskmiselt kuni aasta aega kui rasedus tuleb. Ja et endometrioos ei pea olema alati mis põhjustab viljatust kuna on avastatud keisrilõike ajal ka see haigus naisel. Mingi selline pla pla. Ühesõnaga tekib tunne, et lihtsalt proovingi neid nippe siin listis ja no-spad ja üritan üle elada, sest keegi väga sellega tegeleda küll ei viitsi ja mina pille ka võtma ei hakka nii puht igaks juhuks.

  • Mai says:

   Endometrioosidiagnoosi ja ravi tasub just Soomes eriarstidelt otsida, sest seal on see üldiselt tuntud haigus. Eestis veel ei ole. Mul sõbrannal ka sellised valud jne, helistasin oma soome sõbranna soovitusel (ta uuris mu palvel) Helsingisse dr. Päivi Härkki eravastuvõttu ja palusin ühendada talle – ja isegi ta rääkis minuga, sain vajaliku info, tema vastuvõtt maksis 80€(mis on odavam kui näit. Eestis dr. Sõritsa kliinikus Tartus mõni vastuvõtt), Soovitan googeldada, tal on tehtud artikleid, uuringuid jne, just endometrioosist. Siin ühe soomekeelse endometrioosi artikli alt arstide nimed jne,
   Asiantuntijat naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri Sari Silventoinen, Lääkärikeskus Järvenpää ja Päijät-Hämeen keskussairaala ja Päivi Härkki, lääketieteen ja kirurgian tohtori, naistentautien, synnytysten ja gynekologisen endokrinologian erikoislääkäri, HYKS Naistenklinikka

 28. Marina says:

  Minul on vist alati päevad valulikud olnud ja 24-25.aastaselt sain oma diagnoosi. Kuna siis oli aeg ka juba laps saada siis peale diagnoosi saamist ja raseduse algust ei võtnud migeid ravimeid. Raseduse ajal see kõik siis seiskus, kuna menstruatsiooni siis ju ei ole. Ja kui peale imetamist hakkasid uuesti päevad siis nad hakkasid mul ikka uue hullu hooga, väga valus ja verd oli no nii palju, et tõsiselt tuli vahetada tampoon iga tunni tagant. Arstiga konsulteerides otsustasin, et hakkan pille võtma ja seda ma nüüd kuskil paar aastat juba teen. See muidugi kehale ei ole parim asi, aga plaan lapsi saada veel on ja nkn oleks pidanud mingi rasestumisvastase vahendi panema…pillid teevad topelt töö ära lihtsalt. Sõbrannal oli ka sama probleem ja ta ütles, et temal tehti lõikus, aga kuskil aasta pärast vist tuli see tal tagasi. Nii et lunagi ei te. Arst ka ei lubanud, et peale lõikust see tagasi ei tule.

  • Birx says:

   Oi, suur tänu sulle. Ma tegelikult isegi ei teadnud seda, et Soomes see tuntum haigus on sest mulje jäi et aja registreerimisel sellega isegi üldarst vastu ei viitsi hakata võtma rääkimata siis günekoloogile saatmisest. Ja kui ongi reaalselt 80 euri selle arsti vastuvõtt no siis on küll hea hind, sest muidu eraarsti juurde minemine maksab siin hingehinda, selleks üldse läksin Eestisse kuna seal maksan ka ilma haigekassata üsna tagasihoidlikult. Aga pean siis seda asja uurima igatahes. Tänud info eest :)

 29. Keili kivi says:

  Minul on sama mure. Päevad käivad jubedat krampides. Vahel on valud nii tugevad, et ei saa astudagi veel vähem istuda. Aastaid tagasi käisin opil.Eemaldati munasarjekasvajad.Alguses keelduti opist aga siis sain Tallinna ja seal tehti opp sest oli oht juba munarjest täielikult ilma jääda.Käisin valudega nüüd arstil aga arst ei leidnud midagi vaid soovitas bille. Nendest aga keeldusin. Olen 19 ja selliste valudega olla on väga raske. Päevad käivad väga ebaregulaarselt. Vahel on kaks päeva ja siis lõppevad. Ning siis läheb nädal mööda ja on nii suur verejooks, et käid iga poole tunni tagant vetsus. Sooviks tõesti väga kellegi nõu.

 30. ... says:

  Jama on küll kui enesetunne nii kehv on, aga igaks juhuks lõikamine tundub ka ränk. Ehk ongi stress või selline periood lihtsalt. Peale beebipillide lõpetamist võib keha veel pikalt igasuguseid trikke teha. 20ndate alguses olid mul ka suht õudsad päevad koos enamuse su kirjeldatuga, aga mingi hetk rahunes asi maha. Kindlasti oli kasu erinevatest naisteteedest ja kortslehest mis on ka nö.naistetaim. Lisaks vähemalt mulle tundub, et ütlus “Kes otsib see leiab” peab paika nii heas kui halvas. Otseloomulikult ongi inimestel tihtilugu haigusi või iluvigasid vms. mida peabki/võibki parandada, aga jääb mulje, et kui fookus on mujale suunatud, siis nagu esineks igasugu jama tunduvalt vähem kui pidevalt nendega tegeledes. Siis ajaks nagu üks jant teist taga.

 31. Mammu says:

  Mulle meenus,et kunagi üks lapseootel sõbranna kellel oli migreen, ütles et kuna raseduse ajal valuvaigisteid ei soovitata siis pidi aitama coca-cola, olen proovinud ning isegi aitab ka menst.valude puhul. 🙂

 32. Pille says:

  Esimesed aastad polnud üldse valusad, ei saanud arugi, et päevad on ja järsku 1hommik lõid valud mul jalad alt ning see oli esimene kord kui tundsin reaalseid mensese valusid. Sama moodi kõht lahti, iiveldus, mega krambid, akne… Hakkasin siis pille sööma, mis tegid näo ilusaks ja võtsid valud ära, aga ma tundsin, kuidas ma aina paisusin nende pillidega (hiljem sain 1lt arstilt kinnitust ka, et osad pillid hoiavadki kehas vett kinni ja no ainevahetus jne.) lõpetasin nende võtmise ja võtsin max 2 kuuga 10kg alla enne pillidega jamasin kuu aeg a ja sain 2 kg alla. Muidugi nägu läks kohutavaks, siia maani maadlen sellega ja valud on ikka kohutavad. Veedangi esimese päeva voodis, neelan dolmeni ja katsun üle elada.(kuigi see kuu olin ise juba pooleldi kiirabi nr valimas, sest need valud olid ikka mega) Olen tähelepannud seda, et kui eelneval kuul olen peaaegu 0g magusat söönud on päevad vähem valulikud.
  Käisin oma probleemiga eelmine kuu ka arstil. Selgus, et midagi mul viga pole ja noortel naistel tavaline nähtus, ütles et sünnitusega kaovad valud, aga soovitas teha valuvaigisti kuuri, et paar päeva juba enne päevade algust hakata võtma valukat isegi siis kui valusi pole, sest nende koostises on see aine mis pärsib selle valuliku aine tekkimist kehas (ei mäleta nimetusi). Ainuke pääsetee on laps saada😁😁

  • Nii pekkkkis ikka eks :D

  • Marie says:

   Uskusin ka arsti, kes väitis, et selle meeletu valule teeb lōpu lapse saamine. Laps mul pooleteise aastane ja menstruatsiooni valu täpselt sama valus ja esimesel päeval voodisse aheldav kui enne rasedust. Nüüd on veel sellele lisandunud ka tugev peavalu, mis algab paar päeva enne päevi. 😐

  • Terje says:

   Mina lootsin ka, et peale sünnitust ehk leeveneb, aga kahjuks mitte. Kohati isegi hullem kui enne sünnitust. Nüüd lööb isegi selga see valu.

 33. KL says:

  Mul samuti diagnoositud kõhuõõne endometrioos. Kohutavad valud on paremal pool roiete all. UH ja muud asjad olid korras, ainus seos oligi, et päevade ajal valutas. Tehti laparoskoopia, ja leiti palju koldeid igalt poolt kõhust, kuid sinna valu kohta nad laseriga ei pääse. Mistõttu vaevlen ikka valude käest, ja seda pigem 3 nädalat igas kuus, kui et nädal. Pidin sööma antibeebipille ilma vahetpidamata. Võin öelda, et sellel ajal mul valu oli suht minimaalne. Nüüd kui otsustasin, et sooviks rasestuda ja jätsin pillid ära, siis on valu nii kohutav mõni kuu, et ei saa kõndida vahel normaalselt nt. On kõik valuvaigistid proovitud, natukene võtab vähemaks ainult ibukas. Mul need pillid ikka aitasid päris hästi. Küll muidugi kui 3 kuud järjest pille süüa, siis on lõpuks päris nn paistes tunne. Et jah vb peaks neid teisi ravimeid küsima. Igal juhul kui mingeid ravimeid ei tarbi, siis endometrioos läheb kogu aeg hullemaks, mul vähemalt on nii ja seda ma ka tunnen. Ja rasedusega võib see haigus ära kaduda. Aga otsest ravi sellele müstilisele haigusele ju pole. Minu arst oli ITK’s Mall Varvas, väga tore arst.

 34. Mari says:

  Kasutan ka paratsetamool+ no-spa kombot.

  Just No-Spa aitab minu kogemusel kõhuhädade vastu päevade ajal. Ainult valuvagisitit võttes surutakse valutunne maha, aga kehas käivad liigsed krambid edasi. Ja krambid annavad seedesüsteemile märguande, et on aeg sooled tühjendada. Kui võtan No-Spad, siis need vaevused vähenevad ja on vähem rõve olla kõhus.

  Top-tip – tavaliselt pean küll naistearsti natuke veenma, neit on võimalik ka No-Spa retsepti saada. Ütlevad küll, et see on käsimüügis ka olemas, aga lõpuks tullakse ikka vastu, kui ütlen, et käsimüügi hind on poole kallim. Väike vahe küll, aga miks ma peaks heast tahtest rohkem maksma, kui ma oma seisundit endale küsinud või põhjustanud pole.

 35. :) says:

  Mul hakkasid valud 17-aastaselt. Diagnoosi sain 2016.a, kui käisin laparoskoopial. Olin siis 28. Valud jätkusid ja valuvabaks sain eelmisel kevadel, kui sain stressi maha ja muutsin toitumist. Ei oska nüüd öelda, kumb rohkem rolli mängis. Aga aastaid kogunenud alaväärsus, et mu süsteem on katkine ning äkki ei saagi kunagi lapsi, mõjus laastavalt. Arstid ka survestasid nii tugevalt, et olin vaimselt täiesti läbi lõpuks eelmisel kevadel. Läksin teist arvamust saama ja see arst suutis ühe lausega võtta maha kogu 2a kestnud suure stressi. Ütles, et mul on kõik korras ja ei näe põhjust, miks ma ei peaks rasestuma. Arvan, et see vabanemise tunne viis selleni, et päevade ajal ei hakanud juba ise eelnevalt stressama, et mul hakkab ju varsti jube kõvasti valutama ja ei tõmmanud ka enda vaagnapõhjalihaseid krampi alateadlikult. Suutsin lõdvestuda ja mitte suure hooga stressihormoone verre lasta. Olen ka nüüd pikalt pillivaba olnud ja valusid ei olegi enam praktiliselt üldse olnud viimase kolmveerand aasta jooksul! Toitumise osas öeldakse, et kohv ja šokolaad on kurjajuur endometrioosi puhul. Ma tarbisin aastaid tohutult palju šokolaadi, kohvi üliharva. Vahetasin eelmisel kevadel šokolaadi toorkakao vastu, teen kõik magustoidud ise ja suurendasin tugevalt taimse toidu osakaalu. Võimalik, et ka see muutus toitumises mängis rolli, sest viimasel kuul ajal olen rohkem šokolaadi jälle söönud (väga tumedat) ja see tsükkel olid jälle valud. Siiski sain 1 valuvaigistava tabletiga hakkama. Varem võisin võtta päevas 5 Ibumetini ja mingi hetk kirjutas arst isegi retseptiga kangemaid valuvaiisteid, sest 400mg Ibumetin jäi nõrgaks!
  Usun, et meil on endal tohutu sisendusjõud ja kui saad vaimse vabanemise, siis kaovad või vähemalt annavad valud järele. See on ju igati loogiline, et kui sul on valuaisting, tõmbad ennast krampi. Eks olen ise kogu aeg päevade ajal nii käitunud, sest hirm suure valu ees on halvav. Ei oskagi seda seletada, aga nüüd pöevade ajal, kui pisike valuke annab endast märku, suudan ennast kuidagi lõdvaks lasta ja valu ei saa suuremaks minna. Usun, et see ongi peamiselt sisemise enesekindlusega seotud. Aga olles endometrioosiga mööda arste jooksnud pikalt, siis su enesekindlus hävineb täiesti, vahepeal tekib täiesti lootusetuse tunne, nagu polekski mingit lahendust. Ükskord vihaga isegi mõtlesin, et laseks emaka välja opereerida, lihtsalt ei suutnud enam füüsilist ja vaimset valu taluda.
  PS! Kui otsid arste, kellega konsulteerida, siis Fertilitases on Reet Laasik, kes on ultrahelispetsalist ja Tartus Elite Kliinikus Andrei Sõritsa- ilmselt Eesti parimaid endometrioosispetsialiste. Tema oligi see, kes võttis mul maha aastaid kestnud stressi ja kannatused ühe lausega!

  • Huvitav… mis aine šokolaadis siis võib valusid tekitada, kui toorkakao ei tekida? Oleksin arvanud, et sealsed flavonoidid siis või lihtsalt kakao ise…? Šokolaadis on lisaks ju põhimõtteliselt piim ja suhkur vaid.

   Tore, et paremaks said!

 36. ann says:

  Mul olid ka väga valulikud päevad(kasutasin mens. anumat) ja tekkisid ka tsüstid,läksin arstile ja ütles et see on ok jms aga lõpuks ma sõnaotseselt röökisin valust ja mens oli 2kuu jooksul nii,et 1.5nädalat määris siis 3päeva oli ok ja siis jälle :/ Läksin teise arstijuurde ja ta soovitas mens. anuma asemel muud kasutada ja 2kuuud hiljem ei olnud mingeid tsüste ega valusi..Soovitan ka igaksjuhuks rasedustesti teha mu tuttaval oli nagu sul ja oli katkemine(vb isegi emakaväline rasedus) täpselt ei mäleta

  • Kuulsin hiljuti mõnelt sama. Lähen räägin sel teemal naistearstiga ja proovin järgmised päevad ilma anumata olla, kuigi armastan selle mugavust väga.

 37. T says:

  Ma mainiks, et on olemas ka selline diagnoos nagu düsmenorröa ehk ülivalulikud päevad. Erinevus endometrioosist see, et uuringutel leide pole.

  Päevade algamisest peale 15aastasena on mind 15 aasta jooksul igal kuul rebinud kägarasse voodisse päevade esimesel päeval kolmetunnine ülitugev valu, iiveldus, nõrkus, külmahood – you name it. Kui veab, jääb see kolmtund nädalavahetusse, kui ei… Tore on asja juures see, et tegu on keha eripäraga, nii et ravi on sümptomaatiline: Nospa, valuvaigistid. Ja üllatuslikult sünnitus. :) Pärast lapse sündi on kaks aastat olnud vaid kerge ebamugavustunne alakõhus päev varem. Ja sünnitusvalud, ehh, naljakoht. :)

  Muidugi, kui see valude asi algas äkki ja nüüd, on see piisavalt veider, et asja lasta põhjalikumalt uurida.

  • Aga see kõlab nagu endometrioos. Kas tõesti kollet kuskilt ei leitud? Käisid laparaskoopias?

   • T says:

    Mul on see pärilik, emal oli sama asi – esimese sünnituseni. Otseselt torkima ei läinud, sest see tõesti tähendas põrgulikke tunde vaid päevade alguses ühel päeval ning kõik sümptomid viitasid düsmenorröale. Kui see oleks kestnud enam aega ning eelsoodumus puudunuks, oleks asja uurimise põhjalikumalt ette võtnud.

 38. Mari says:

  Hei .

  Minul olid ka väga valulikud menstruatsioonid. Günekoloogilisel ülevaatusel selgus, et munasarjad polütsüstilised. Tänu sellele suunati laparoskoopilisele operatsioonile. Operatsiooni ajal siis avastati ka, et on endometrioos. Selle kolle kõrvetati ära vms.
  Peale seda pole enam menstruatsiooni ajal selliseid jõhkraid valusid olnud. Annab küll tunda, (mis on vist okei) aga ei piinle enam.

  Minul konkreetselt oli siis valulik ja vererohke menstruatsioon, pruunikat verd viskas ka vahele koos “klombikestega”.
  Peale operatsiooni oli veri ilusti puhas ja valud samahea kui kadunud.
  Minule aga õeldi, et kuigi see endomeetrium kõrvetati, on alati võimalus, et see tuleb tagasi.
  Mingi imepisike seos pidavat vist ka geneetikal olema. Või noh, arvatav seos..

  Aga edu ja kindlasti mine lase üle vaadata. Teevad kõhtu 3 augukest. Minul ei ole arme sisuliselt üldse näha. Üks sisselõige tehti nabasse ja kaks alakõhtu.

 39. Gerda says:

  Menses algas kui olin 11, alates 15 eluaastast aga muutus see põrguks. Olukord oli täpselt selline nagu sa kirjeldasid. Käisin ka pidevalt arstide vahet, kõikidel sama jutt – võta pille. See oli viimane asi, mida teha tahtsin. Vaevused kadusid peale esimese lapse sündi 28a. 2a hiljem sünnitasin teise lapse. Praegu ei saa arugi, kui menses hakkab, 3p ja kõik. Väga kurb on lugeda, et nii palju noori naisi on sellega hädas ja mitte midagi ei tehta. Arstid ju peaksid väga hästi teadma, mis on endometrioos ja ka sümptomeid. Nii ükskõiksed on palju arstid. Mis muud minulgi olla sai /saab.

  • Kahjuks jah arstiteadusele 100% toetuda on päris mõttetu. Tuleb usaldada ka oma vaistu ja uurida kõikvõimalikke juhuseid.

   • Jane says:

    Ma pole kindel, kas see valud igaveseks kõrvaldab (sest iga valu ajal tuleb seda uuesti teha) aga mis mind on TOHUTULT aidanud (ka samad sümptomid, tuli täiesti lambist, vahepeal hullem, vahepeal üleelatav ning valuvaigisteid pole grammigi võtnud, kuigi vahel tahaks lihtsalt end narkoosi alla panna)…ON MEDITATSIOON. Kes inglisekeelt oskab, siis tohutult suureks abiliseks on Echart Tolle- How to dissolve your pain body (youtubes on mitmeid, kõik peaksid enamvähem sama sisuga olema). Lihtsalt vaatled oma valu ja saad aru, et see valu EI OLE sina vaid täiesti eraldi entiteet, kes on kuskilt tulnud, tihti naisliini pidi ning ei oska muudmoodi käituda, kui sinu negatiivsetest emotsioonidest toituda. kui tunned, et valu tuleb ja vaatled teda ning ei saada mitte mingit negatiivsust sinna, siis minu kogemus on see, et valu lahustub… Kõlab küll, nagu oleksin peast soe kuid see on ainus asi, mis on mind aidanud ja see on põhimõtteliselt enda naisenergia tagasivõtmine, mis meile on alati kuulunud kuid aastatuhandete vältel väärkasutatud, naisnõidu (ehk siis enda väes olevaid naisi) põletati, orjastati meestele ja nii edasi.

    “The collective dimension of the pain-body* has different strains in it. Tribes, nations and races, all have their own collective pain-body, some heavier than others, and most members of that tribe, nation, or race have a share in it to a greater or lesser degree.
    Almost every woman has her share in the collective female pain-body, which tends to become activated particularly just prior to the time of menstruation. At that time many women become overwhelmed by intense negative emotion.
    “The suppression of the feminine principle especially over the past two thousand years has enabled the ego to gain absolute supremacy in the collective human psyche. Although women have egos, of course, the ego can take root and grow more easily in the male form than in the female. This is because women are less mind-identified than men. They are more in touch with the inner body and the intelligence I of the organism where the intuitive faculties originate. The female form is less rigidly encapsulated than the male, has greater openness and sensitivity toward other life-forms, and is more attuned to the natural world. ”

    Seega ehk on kõik alguse saanud sellest, mida oleme aastasadu või -tuhandeid endaga kaasas kandnud ning karjub nüüd tähelepanu ning vabastamise järgi? Kõige parem joogapoos selleks puhuks on lihtsalt “surnupoos”- lamad selili, käed kõrval, palju ei liiguta.
    Ilmselgelt ei lahendanud ma nüüd seda suurt müsteeriumit, kuid kommentaarides pole seda veel välja toodud. Ärge alahinnake enda mõtete jõudu, armsad naised! :)

    • Tõsi, samal teemal võttis minuga veel mõni naine ühendust, aga privaatvestluses. Ju siis vaimselt avatumad inimesed kardavad teiste poolt “naerualuseks” langemist? Ma igal juhul panin sellele mõtte külge ning kavatsen kindlasti praktiseerida seda. Praegu on ju suured energeetilised muudatused ka toimumas ning palju vana valu ja madalat energiat vallandatakse endast, et teha ruumi uuele. Nii ka minuga ja järsku see kõik on seotud. Kuid suures hirmus jooksen veel homme ka arsti vastuvõtule, et välistada veel mõned kahtlused, teades kui laialtlevinud tsüstid ja endometrioos on. Aitäh sulle!

 40. Liis says:

  Ma olen selle opi teinud endometrioosi kahtluses, sest valu on alati nii meeletu ja verejooks rohke. Aga õnneks siiski kõik korras ja arst ei osanudki rohkem midagi pakkuda. Aga opp pole naljaasi, 2 ndl taastusin sellest ja ikka mitu päeva püsti ei saanud, nii valus oli.
  Nii igaksjuhuks ei tasuks seda siiski teha. Seal pidi veel üks võimalus peale opi olema, aga järjekord sinna oli 6 kuud ja ei pruugi tulemust anda ja kui avastatakse midagi siis tuleb ikkagi opp teha.

  • Ei teadnudki, et nii raske taastumine sel on. Uurin veel võimalusi!

   • Kristel says:

    Minul jällegi operatsioonist taastumine möödus väga hästi 😊 kohe alguses muidugi kõhulihaseid kasutada ei saa ja kõht ikka valutas. Aga minu jaoks oli igakuiste valude põhjuse teada saamine palju suurema kaaluga, kui see lühiajaline operatsioonist taastumine ja sellega kaasnevad valud. Üldiselt on see ikkagi väiksemat laadi operatsioon.(sõltub muidugi endometrioosi ulatusest ja tegelikust valude põhjusest). Aga midagi karta ei tasu 😊

 41. Anni K says:

  Aitäh kirjutamast sellel teemal! Oleksin väga tänulik, kui kirjutaksid ka kuidas see operatsioon välja näeb, kui käidud. Võtan pikemat aega juba hoogu, et naistearstilt küsida, et mis selle põhjus on.. olen 13 aastat vahelduva eduga pille võtnud (vanust 26),sest arsti jaoks on see kõige lihtsam lahendus.. aga tahaksin väga pillidest täiesti vabaneda.. olen proovinud mitmeid kordi pille ära jätta, aga valud lähevad nii kohutavaks, et elurütm on täiesti rikutud, jookse ainult oksele ja ükski valuvaigisti ei aita.. proovisin ka soojakotti, aga minul läks olemine sellega veel hullemaks.. pealegi on selle pillide ärajätmistega ja uuesti alustamisega kõrvalnähtudeks kaalu tõus ning näonaha kevenemine mingiks ajaks.. :(

  • :) says:

   Erakliinikus võib-olla tehakse su enda raha eest sinu soovil oppi, muidu ikka peab olema väga konkreetne näidustus. Ma käisin aastaid valujutuga arstil, aga laparoskoopia tuli päevakorda alles siis, kui oli plaan rasestuda. Igaks juhuks ei tehta oppi, sest see on ju ikkagi opp ja sellega kaasnevad riskid. Iga opiga tekivad liited ehk armkude , mis võivad hakata omakorda probleeme tekitama. Ja minu puhul ei võtnud ka opp valusid ära! Eemaldati munasarjatsüst ja natuke liiteid organite vahel, ehk siis ei olnud olukord üldse nii hull kui valude tugevuse järgi oleks võinud eeldada.

  • Tere, lähen lähiajal naistearstile uuesti ja vaatan, mis võimalusi veel on. Hoian kursis :)

 42. Agne says:

  Viimasel ajal on ka mind kimbutama hakanud krambid ja kirjeldamatult rohked verevoolused, kuna olen taime usku siis arst soovitas kortslehe teed, nyyd ma siis katsetan, nädal enne päevi hakkan jooma, teen nö nädalase tee kuuri. Praeguseks on aidanud, saan vähemalt kodust välja ja vere klombid on kadunud. Kolm kuud olen proovind nii, eks ole näha kuidas tulevikus.

 43. A says:

  Arst asub Rakveres Merike Tooming.

 44. Maarit Pettinen says:

  Mul oli juba pool aastat päevad kestnud tavapärasest seitsmest umbes 2-3 päeva üle ja otsustasin minna kontrollima ja naistearst avastas endometrioidse tsüsti paremas munasarjas, aga kuna see on pisike, siis kirjutas mulle kolmeks kuuks välja Yaz beebipillid. Ma ise olen ka vägagi beebipillidevastane ja alguses muretsesin hullult nende võtmise pärast, aga nüüd on teine pakk peaaegu läbi ja valusid pole ja peale esimest pakki kestis menstruatsioon 4 päeva. Peale kolmandat pakki lähen uuesti arsti juurde kontrolli. Laparoskoopiat pole teinud.

 45. Kristi says:

  Mul olid ka kunagi suht valulikud. Esimene päev ikka läks voodis pikali olles.
  Peale lapse sündi (nüüd juba 4a) pole enam kordagi valu tundnud 😁 Kergelt krampi kisub küll vahepeal, aga see pole midagi 😊

 46. Liisu says:

  Minul on olnud ma ei mäletagi mis ajast väga valulikud ja vererohked menstruatsioonid. Lisaks koos kõhulahtisuse ja oksendamisega. Ikka mitmeid kordi oli nii kus 2 esimest päeva ma ei suutnud tööle ja kooli minna. Vahepeal võtsin beebipille. Tõesti ainult need tõid leevendust, siis jällegi mitmeid aastaid ei võtnud ja piinlesin menstruatsiooni ajal. 2015 aastal viidi mind kiirabiga kodust naiste erakorralise. See alakõhuvalu oli meeletu. Mul oli suur munasarja tsüst ja tuli teha lapraskoopiline op. Selle käigus selgus ka, et mul on endometrioos. Peale seda hakkasin uuesti võtma ka beebipille. 2017 sügisel oli mul umbes 3 nädalat verejooks, arst midagi halba ei leidnud ja soovitas vahetada pille. Ma otsustasin, et teen pausi ja proovin rasestuda Nii kui loobusin pillidest jäi ka verejooks järgi. Usun, et keha andis märku, et tahab sellest saastast puhata. Nüüd olen lapse ema :). Aga jah kui mul uuesti mens hakkab, siis ma ei teagi, mis ma edasi teen. Sest pille ei taha nagu võtta aga piinelda ka ei taha.

 47. L.L says:

  Mina võtan igakord No-Spad ja Dolmeni(kirjutasin ka instas sulle).
  Kuid mul kõik korras. Olen käinud arstide vahet ja erakliinikus(olin munarakudoonor). Kõik võimalikud analüüsid tehtud ja õnneks korras. Kuid valud on ikka.
  Küll aga oli mul tsüst siis kui ma 15 olin. Õnneks tagasi pole tulnud.

 48. Monsa says:

  Minule tahtis naistearst endometrioosi tõkestamiseks paigaldada spiraali. Kuna vähirisk oli suur, võtsin ette käigu toitumisnõustaja juurde, kes andis väga asjalikke toitumissoovitusi ning soovitas valudega teha riitsinusõli kompresse. Olen sellega tegelenud nüüdseks 1,5 aastat ning haigus ja valud on kontrolli all. Seega olen ülirahul, et selle teekonna ette võtsin, sest enne piinlesin mensu ajal samamoodi. Lisaks on toitumise muutmine mõjunud väga positiivselt ka kehakaalule. :)

 49. Eleny says:

  Nii tore,et sa seda teemat puudutad,antud haigus on Eestis nii aladiagnoositud,et lausa kurb hakkab. Samuti eile su storyt vaadates tuli mulle esimesena pähe sõna endometrioos.Minul on olnud ka terve elu väga valusad ja vererohked päevad,aga arsti juures käies öeldi alati,et kõik suurepärases korras,et päevad ongi valusad..yeah right ütlen ma praegu. Tihti lasin naistearsti juures UH-s vaadata,et ega pole endometrioosi,vastuseks oli alati ei. Vahetasin arsti ja tema saatis mind laporoskoopiasse teistel põhjustel. Kui op läbi oli sain diagnoosiks Endo II aste-olin nii löödud,aga samas rahul,et ma ei olegi mingi nõrk,kes ei suuda “täiesti tavalisi” päevade valusid taluda. Kahjuks minu endo asukoht (kõhukelmes) ei võimaldanud endo koldeid eemaldada.Kindlasti soovitan youtube’ist vaadata välismaiseid videosid,saab palju targemaks. Kui lapile lähed soovitan uurida opi meetodi kohta! Eestis nad kõrvetavad,aga mujal maailmas lõigatakse endo kolded nn juurega välja, mis on kindlasti efektiivsem viis,kui kõrvetamine. Edu Sulle ja loodan,et kõik läheb hästi ja saad oma valust priiks! Uhh raske on see naiste elu.

 50. Liis says:

  Mul ka meeletud valud 15 aastasest saati. Ükski valukas ei aita. Ainuke mis leevendab on valuravi kombinatsioon 2x500mg paracetamol+400mg ibumetin.
  Arstid on öelnud, et tõenäoliselt on endometrioos, aga lahti nad mind lõikama ei hakka ja paar arsti öelnud “noh eks siis selgub kui rasestumisega ükshetk probleeme tekib”. Olles noor ja lasteta ei ole see lause just väga motiveeriv. Olen püüdnud leida mõne mõistliku arsti, aga mulle tundjb, et neil paras ringkaitse. Kui näevad, et kolleegi juures juba käinud, siis keelduvad ka lähemalt uurimast. No tore on, üksi ju titte ei tee, tuleb siis seniks teadmatuses istuda.

 51. K says:

  Mul on samuti kõhuvalud peaaegu alati olnud. Mingil perioodil kui tarvitasin pille ja plaastreid , siis kõhuvalu vähenes. Kuna aga need hakkasid meeleolu liigselt kõigutama, otsustasin loobuda. Ja kui siis peale pillide kasutamist need esimesed päevad tulid siis oh sa jutt kui valulikud need olid. Täpselt sama et kõht lahti pluss meeletu valu, nii et ei saa vetsustki välja. Esimesed paar kuud olid jubedad. Siis aga loobusin lisaks pillidele ka tampoonidest. Viimased aasta aega olen kasutanud Daisy viljakusmonitori ja Organicupi- mõlematest sain teada sinu blogi kaudu. Suur aitäh sulle selle eest :) Praeguse seisuga siis valutab kõht üsna vähe ja päevad kestavad tänu organicupile viie päeva asemel vaid kaks päeva. Usun siiralt,et kui just tegemist pole haigusliku seisundiga siis suureneb kõhuvalu ka meie keha mürgitavate pillide ja tampoonide pärast.

  • Liis says:

   Tampoonidest loobumine aitas mind ka, aga pigem valudega (kestavad ikka sama kaua). Täiesti kohutav, kui palju mürke enda kehasse enne igakuiselt panin. Kahjuks minul ikkagi endometrioos, aga tihti mõtlen, et äkki on mürkidel ka mingi roll endometrioosi tekkimisel.

   Aitäh, Merilin, et kirjutad sellistest teemadest oma blogis!

 52. Kati says:

  Mina sain endometrioosi diagnoosi 4 kuud tagasi. Üleüldiselt on terve elu enne päevade algust pinge- ja kõhuvalud olnud, kõht ka lahtisem, aga 1 valuvaigisti on alati aidanud…pole nutnud ega midagi tegemata jäänud. Viimased pool aastat tundsin, et päevadeaegsed valud on natuke nagu tugevamaks läinud ja plaanisin arsti külastada, mis muidugi ajapuuduse tõttu edasi lükkus. Kuniks, järjekordselt päevad algasid ikka korrrrraliku valuga ja see valu oli mitu päeva ja tõesti nii, et käiagi oli valus ja täielik piin. Ootasin, et see mööduks, aga isegi magades ärkasin üles, sest pöörates lihtsalt kõhus selline pingevalu. Otsustasin öösel vastu esmaspäeva emos ära käia, et noh siis jõuab ilusti esmasp tööle ka😁. Sa lihtsalt tunned ära, kui asi ei ole õige ja midagi peab tegema. Emos võeti jutule itk’a naisteosakonnas. Leiti tsüst, aga see ei pidavat sellist valu andma ja vereproovis oli põletikunäitaja nii kõrge, et jäeti haiglasse sisse. Tehti ka mrt kohe, välistati pimesoole teema. Järgmisel päeval arst teatas, et kuna tsüst on nii suur,6-7cm, siis tuleb opereerida ja sain aja ülehomseks, seni sain antibiootikumi ravi, sest põletik oli veres ( kuigi ei tea millest). Operatsioon tehti ära ja kuu aega hiljem järelkontrollis teatas arst, et koeproov kinnitas endometrioosi diagnoosi, 3. staadium (staadiumeid 1-4, 4 kõige raskem e liiteid palju ja igal pool). Sain peale visanette ravi, mis siis ilmselt kehas menopausi imiteerib, et haigus ei saaks levida/tagasi tulla. Elu on nö lihtne, iga päev 1 tablet, pole päevi ega muud sellega kaasnevat…aga mul pole veel lapsi ja kindlastiiii tahan. Kuid selle haiguse 1 kaasnev nähtus on, et võib olla raske rasedaks jääda…aga seda saad ju alles siis teada, kui hakkad reaalselt proovima. Ma loodan, et selle aasta lõpuks on mul selliseid uudiseid😁. (Ajuvaba on mõelda, et aaaastaid otsid võimalusi, et mitte rasedaks jääda ja siis kui tahaks…siis vb ei saagi, see teeb mind ärevaks)

  Kõige veidram on, et tahaks kirjutada, mis märguanded kõik enne olid…aga ei olnudki midagi Erilist, mis tähelepanu ärataks. Olin harjunud, et päevade ajal üks valuvaigisti kohe alguses ja valulik periood ju möödub ja elu läks edasi. Ma eeldan, et see on mul juba terve elu olnud, sellepärast ka palju liiteid (olen29). Mitu arsti tegid enne oppi ultraheli uuringut ja mitte keegi ei öelnud, et võiks olla endometrioos, seega ei pruugi tõesti enne mingit tõestust saada, kui reaalne opp tehakse.

  Kõik, kes sellele opile lähevad, siis taastumine oli kerge ja kiire( armid väiksed, vähemalt minul), olin väga üllatunud. Muidugi oli paar kuud piirangud peal, aga mandliopist taastumine oli minu arust 10x hullem.

  Igal juhul, kui su stoorit nägin, tundsin ennast ära ( ja halb öelda, aga panin Sulle nö diagnoosi enda kogemuse järgi ära) ja jäin su postitust ootama…loodan, et Sul oli hoopis midagi kergemat ja mööduvat😊

 53. Tups says:

  Paratsetamool kodeiiniga on olemas käsimüügis täitsa, Co-codamol on ravimi nimeks. Mul kahtlustati ka endometrioosi kuid ma ei ole olnud nõus lap. opiga. Käisin selle asemel Nova Vitas munajuhade läbitavuse uuringul mis on vähem invasiivne variant. Kuigi selle uuringuga ei saa endometrioosi välistada, siis leitakse, et kui munajuhad on probleemideta läbitavad, siis on suur tõenäosus, et endometrioosi ei ole.

  • Eleny says:

   Endometrioos on diagnoositav vaid laparoskoopiaga. Minul endometrioos vaagnas näiteks ja seda ei saa muud moodi teada.

 54. Karis says:

  Hei! Lihtsalt täpsustan, et paratsetamooli kodeiiniga saab täitsa retseptita apteegist ja aitab väga hästi, kuigi ise ei kasuta menstruatsioonivalude leevendamiseks :) https://www.apotheka.ee/co-codamol-tbl-500mg-8mg-n20-pmm0046831ee

  • Hei, mulle juba kirjutati ka seda. Ise ravimitest ei tea mõhkugi ja nagu ka kirjutasin, panin kirja, mis mulle kirjutati :) Aitäh! Parandan ära

  • K says:

   Hei

   Ei soovita päevade ajal Paratsetamooli kodeiiniga. Kodeiin kuulub opioidide rühma, võib tekkida sõltuvus. Proovige parem tavalist paratsetamooli ja ibukat. Need kaks koos toimivad väga hästi ehk siis 2 tabletti paratsetamooli (1g) ja 1,5 tabletti ibukat (600mg). Apteegis müüakse mingit versiooni Ketonali tablette ka, 25mg vist, aga täiskasvanu võiks võtta korraga 100mg. :)

 55. J says:

  Sellise valu puhul, teeb kiirabi veeni kaudu ainult paratsetamooli (1g – mida saab ka tableti/suposiidi kujul võtta), harvemal juhul ka Ketonali. Viimane ravin on retseptiravim, mille saab perearst välja kirjutada ;). Pole vaja kannatada, kui on aru saada, et valu on algstaadiumis, siis tuleks koheselt ka reageerida. Hiljem on raskem valu kontrolli alla saada. Ärge kartke ravimeid :)

  PS. Kiirabi on ennekõike mõeldud eluohtlikus seisundis haigetele ;)

 56. A says:

  Ka minul on olnud endometrioos.
  Pole kunagi olnud eriti valulikud menstruatsioonid, vaid veidi krambitanud, mida arvasin olevat tavaline. Valuvaigisteid menstruatsiooni ajal võtnud väga harva.
  Esimese nö tõendi sain juba 21aastaselt, kui neeruvaagnapõletiku diagnoosimisel leiti ultraheli käigus ka mingi paari cm’ne mass emaka kõrvalt. Soovitati minna günekoloogi vastuvõtule, kust öeldi väga ükskõikselt, et “Ah see on mingi mass, ilmselt kollakeha ja kaob ise ära!” Usaldasin ja ei võtnud midagi ette, kuna nö valu ka ei tekitanud.

  2 aastat hiljem, 23aastaselt ärkasin ühel hommikul valuga ja ei saanud voodist püsti. Ei suutnud end sirgeks ajada, läksin küürakil wc’sse ja proovisin kuidagi valust lahti saada. Valuvaigistite mõjul sain end liikuma ja läksin erakorralisse naistekliiniku vastuvõttu. Kus arvati, et tegemist gaasidega ja anti no-spa’d. Aga mitte miski ei võtnud valu ära.
  Tehti ultraheli ja nägid samamoodi paari cm’st massi. Kutsuti ka asjatundjam günekoloog, kes oli üsna kindel, et endometrioos ja valu tekitab endometrioosikolde pöördumine.

  (Näitasin ka 2a taguseid ultrahelipilte eelnevast massist ja öeldi, et oleksin juba siis pidanud laparoskoopiale minema.)

  Sain aja laparoskoopiale 2 kuu pärast, kus siis avastatigi vasakust munasarjast ja kõhuõõnest endometrioosikoldeid.

  Peale laparoskoopiat kasutasin minipille (mittehormonaalseid pille). Ja soovitati siiski ka ruttu lapsed saada, kuna endometrioos tuleb ikkagi suure tõenäosusega tagasi.

  Tänaseks päevaks ( 28a) on mul 1,5a väike poisslaps ja oma teise raseduse alguses. :)

  Õnneks mul avastati ja eemaldati endometrioos ning siiamaani pole ka laste saamist takistanud. :)

  • Oh issand jumal :( mul on hea meel, et sellel oli õnnelik lõpp ja soovin südamest parimat! Korra olid juba hirmu judinad peal edasi lugeda

 57. Liis says:

  Minul on kõik mured (krambid/kõhuvalud, minestamine, oksendamine, peavalud, akne, ebaregulaarne tsükkel, väsimus, laktoositalumatus võib ka olla sellega seotud, vahekorra ajal valud, emotsionaalsus, kõhulahtisus ja kindlasti mõned veel, mis hetkel meelde ei tule) olnud juba aastaid. Päevad hakkasid 13 aastaselt ja väga kohutavalt (nii noorelt oli ikka suur trauma, kui järsku hakkas minu seest golfipalli suuruseid veretükke tulema) ning iga korraga on aina hullemaks läinud. Valurohtudest aitab ainult dolmeni vees lahustuv, pillidest polnud mingit kasu. Olen käinud nahaarstil, perearstil, naistearstil juba aastaid oma muredega, alati soovitatakse pille või tihedamini näo pesemist. Peale paari kuud lapse proovimist otsustasin jälle arstide juurde tee võtta, aga uurisin ise juba netist, millega võiks tegu olla. Arstile valetasin, et üle aasta oleme proovinud juba, muidu nad väga jutule ei võta 😂 Igatahes ütlesin, et minul on endometrioos ja ma tahan opile minna. 😂 Sain vastuse, et see on väga harva esinev haigus ja minul kohe kindlasti seda pole (väga kurb on näha sellist suhtumist). Läksin järgmisele arstile, leiti 2 tsüsti (suurem 3×4cm), emakas veidras asendis ja arst on 99% kindel, et endometrioos ka. Nüüd ootan operatsiooni järjekorras, mis on meeletult pikk (5-6 kuud). Olen 21 aastane, alati suhteliselt aktiivne olnud ja toitun ka enda arvates tervislikult. Suht uskumatu, et isegi nii selgete sümptomitega võtab haiguse diagnoosimine aastaid.

 58. Maris says:

  Ma nooremana vaevlesin meeletutes valudes. Oli kordi ,kus valu oli nii suur et minestasin. Kõht oli väga pehme ja oksendasin. Aga see läks kuidagi ajaga kergemaks. Verevoolus oli ka suur. Täna on valu harva väljakannatamatu. Aga päevade tulekust annab märku samuti valu paar päeva enne, tujud on ka olemas, rinnad ka valulikud,magusaisu. Voolus on nüüd väike. Tavaliselt ma kooli sellel ajal ei läinud. Ühekorra hakkas koolis nii halb, et mind saadeti arstile. Seda kuidas ma kolmandalt korruselt teisele arstikabinetti sain ma ei tea. Beebipille pole mina ka mitte kunagi tarvitanud,ja arst vist pole seda isegi soovitanud. Aga Dolmen aitab kui õigel hetkel võtta. Lisaks olen tähelepannud, et kui sellel valulisel päeval mitte süüa ,või midagi kerget on ka kuidagi lihtsam. Kerge uinak,kui valu laseb ,on ka leevendajaks olnud. Ja pikali olles enda nö ” kiigutamine” on minul igatahes üks asi mis tõesti selle krambi tipphetkel leevendab.

 59. Merilin says:

  Dolmen on küll pühal paigal minu valude korral. Kui rääkisin oma arstile valudest, siis ta vastas, et valud näitavad et kõik toimib. Hetkel on olnud ka kõik läbivaatused korras. Loodetavasti sul kõik laheneb ikka ilusti :)

 60. Carooyn says:

  Endometrioosi saab väga hästi avastada ka ilma laporaskoopiata. Jah, tõsi sa ei näe võibolla tervet ulatust, kui ultraheliga ja MRT uuringuga on need väga kenasti tuvastatavad.
  Minul avastati endometrioos üles 5 aasta tagasi just ultraheli käigus, saadeti põhimõtteliselt ka kohe operatsioonile. Arst ütles, et kui seda leidub ka mujal, siis eemaldatakse ka need, õnneks seda ei olnud. Peale seda sain pool aastat väga tugevat ravi, pandi mingi ampull kõhtu jne, lisaks selleks, et seda kontrolli all hoida pean võtma beebipille, vahet pidamata, mis alguses tundus mu jaoks jube veider, et lihtsalt söödki neid iga jumala päev, aga beebipillid on ühed suuremad tegurid, mis endometrioosi tagasi hoiavad. Õnneks nendega mul halbu kogemusi ei ole, pole pidanud neid vahetama, pole olnud nähtavaid kõrvalmõjusid vms. Aga kuna tegemist on asjaga, mis ilmselt tuleb tagasi, siis nüüd olen taas seal maal, et vist tuleb veel korra operatsioonile minna. Samas minul suuri valusid või muud kaebusi esimesel korral ei olnud, nüüd aegajalt tunnen, et on veidrad valud ja ilmselt tuleneb see kõik endometrioosist. Aga kokkuvõttes ütleksin, et hetkel endometrioos minujaoks on kõlanud hullemalt, kui see reaalselt olnud on. Muidugi kõik on erinevad, aga do what you gotta do, et tervis korras oleks!

 61. Minna says:

  Mul oli endometrioosi kahtlus valude tõttu. Esialgu olin Tartus SA TÜKis järjekorras laparoskoopiale, järjekord oli 6 kuud! Ma ei kujutanud ette, kuidas peaksin selle aja üle elama, sest iga kuu oli nädala aega lihtsalt õudne olla, valust nutsin, ei saanud liikuda, lihtsalt kägaras, valuvaigistid ei mõjunud tunde, öösel ajas valu üles. Kohutav. Aga teise arsti juures sain aja Võru haiglasse (arstil käisin jaanuari keskel 2018, protseduur nädal hiljem). Enne opisaali tegi arst mulle UH ja ütles, et mul on emakas polüübid. o.O Mulle oli korduvalt viimase aasta jooksul UH-d tehtud ja kordagi polnud keegi mingeid polüüpe näinud…
  Laparoskoopias endometrioosi ei avastatud, sealt oli kõik ok. Tehti ka hüsteroskoopia ja eemaldati emakast polüübid, neid ei olnud seal paar või mõned vaid palju, ohtralt. Pärast seda oli pool aastat elu päris hea, aga viimased pool aastat valud tagasi. Käin nüüd teise arsti juures, kes diagnoosis mul kohe ka polütsüstilised munasarjad (mitmeid aastaid kinnitatud, et mul ei ole neid). Uusi polüüpe pole näha olnud, aga millegi tõttu on limaskest päevade ajaks ikkagi liiga maks ja emakal ongi seda raskem väljutada ja mina valudes… Viimasel ajal olen Dolmenist abi leidnud, aga seda vaid regulaarselt võttes, sest kui valu tuleb, siis jääb see tundideks.

  • Maris says:

   Ma nooremana vaevlesin meeletutes valudes. Oli kordi ,kus valu oli nii suur et minestasin. Kõht oli väga pehme ja oksendasin. Aga see läks kuidagi ajaga kergemaks. Verevoolus oli ka suur. Täna on valu harva väljakannatamatu. Aga päevade tulekust annab märku samuti valu paar päeva enne, tujud on ka olemas, rinnad ka valulikud,magusaisu. Voolus on nüüd väike. Tavaliselt ma kooli sellel ajal ei läinud. Ühekorra hakkas koolis nii halb, et mind saadeti arstile. Seda kuidas ma kolmandalt korruselt teisele arstikabinetti sain ma ei tea. Beebipille pole mina ka mitte kunagi tarvitanud,ja arst vist pole seda isegi soovitanud. Aga Dolmen aitab kui õigel hetkel võtta. Lisaks olen tähelepannud, et kui sellel valulisel päeval mitte süüa ,või midagi kerget on ka kuidagi lihtsam. Kerge uinak,kui valu laseb ,on ka leevendajaks olnud. Ja pikali olles enda nö ” kiigutamine” on minul igatahes üks asi mis tõesti selle krambi tipphetkel leevendab.

  • Küll naistel on palju muresid nende asjadega. 😔 Ma polegi polüüpidest kuulnud varem…

   • M says:

    Mõned kuud tagasi oli ka minul endometrioosi/polüüpide kahtlus, sest päevad algasid valusalt ning väga pingelisel ajal lisandusid veel enne päevi krambid + pruunikas vedelik. Sain mõned päevad enne järgmiste päevade algust günekale, kes kahtlustas polüüpe, aga kuna limaskest oli paks, siis ei julgenud veel kindlat diagnoosi panna. Kuna tema ainus “väljavaade” oli mulle pillid kirjutada, mis tema silmis kindlasti aitavad, siis läksin teise arsti juurde, kuhu sain aja peale päevi. Sellel läbivaatusel oli limaskest normaalne ning mingeid polüüpe ei olnud. Mujalt oli samuti puhas ning tõenäoliselt ongi minu valu põhjus selles, et enne päevi läheb mul limaskest suuremaks ja selle väljutamine on kurnav. Arst selgitas, et kuna keha on tervik, siis stressist taastumine võtab kehal aega ning kui probleem kestab juba 4 kuud, siis on vaja tõsisemalt sekkuda. Tihtilugu aga aitab pingetest lahti laskmine samuti. Seega võivadki pingelisemal ajal olla valud tugevamad. Alati võib aga arstiga muidugi nõu pidada ja käia uuringutel ära, et hingerahu saada.

    Naljakas, aga minu emal on olnud kunagi samad kogemused, aga tema ütles, et temal peale sünnitust enam neid valusid ei olnud.

   • G says:

    Mina olen elanud teadmises, et polüübid on nina-kurgu piirkonnas siiski… vãhemalt minul olid need just seal.

    • Minna says:

     Ma olen ise meedik. Ja ei olnud kuulnudki, et polüübid võiksid emakas olla…

     • Liis says:

      “Polüübid on limaskesta healoomulised kasvajad. Esinemissagedus võib olla kuni 10 % naistest. Nad võivad olla erineva suurusega, suuremad võivad täita kogu emakaõõne.”
      Päris suur esinemissagedus ka 😯

 62. Külli says:

  Minul hakkasid valud kohe esimeste päevadega ja see valu on siiamaani. Olen hetkel 28. Käisin ka eelmine aasta lap.uuringutel ja nagu selgus siis ei ole midagi viga vaid see on minu nö omapära. Valu vastu aitab ainult valuvaigisti ja neid üritan hakata võtma juba eelmine päev. Kui olen unustanud ja valud juba kohal siis pean vôtma topeltkoguse.

 63. Kristina says:

  Eelmine aasta käisin tavapärasel günekoloogilisel läbivaatusel avastati mul tsüst ja kahtlustati ka endometrioosi,käisin laparaskoopia opil mille käigus sai tsüst eemaldatud ja õnneks endometrioos välistatud,kõhuvalud päevade ajal on mul koguaeg olnud mille olen kontrolli alla saanud valuvaigistitega mis hea oleks kui saab sisse võetud esimesel võimalusel,rindade kerge hellus ka ja no ka kõhulahtisus.

 64. A says:

  Omen teinud laparoskoopia et 100% kindel klla endometrioosis. Arstile läksi ise sooviga uurida minu kahtlustatud diagnoosi. Õnneks mul tore arst ja võttis mind kuulda. Peale seda võtsin visannette tablette, mulle sobisid polnud kõrvalmõjusi ja toimisid imeliselt. Lõpetasin nende võtmise kui olin 18 ja jäin pm kohe rasedaks, paljudel probleeme ol ud peale visanette võtmist rasestuda. Seega sain varases eas lapsr ja guess what see siiski ei aita endometrioosi kadumisele kaasa :D kui enne oli mega valusad kõhuvalud ainult siis nüüd on juurde tulnud ka iiveldus.

  • Sul siis diagnoositi endometrioos? Nii noorelt?

   • A says:

    Laparoskoopia käigus eemaldati tsüst ja kinnitati endometrioosi diagnoos jah. Diagnoosi sain kui olin 17. Enne seda 3 a käisin 6e erineva naiste arsti juures ja pidevalt emos oma valudega. Sain igalt arstilt erineva diagnoosi ja uued ravimid. Lõpuks leidsin arsti kes võttis mind kuulda ja oli nõus abi pakkuma. Tema diagnoosid pole kunagi eksinud minu puhul, ta küll pisut karmi olekuga kuid vähemalt räägib asjast nii nagu on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.