Pärmseen – kas sõber või vaenlane?

merilin-taimre-paljas-porgand-candida-albicans-kandidoos-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Ei, juttu ei tule pärmitaina kergitamisest. Siia eksinud kokandushuvilised peavad kahjuks pettuma, hehe. Juttu tuleb hoopis mikroorganismist, mis elutseb meie kõigi nahal, limaskestal, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Selle pärmseenekese teaduslik nimi on Candida albicans. Ta on meie organismis alati olemas, mängides olulist rolli meie soolestiku mikroflooras. Tundub küll hea sõber, aga võib osutuda ka ohtlikuks vaenlaseks, kui me ei pööra tähelepanu oma toitumisele ja tervisele. Räägime lähemalt, mis põhjustab pärmseene vohamist, mis kahju see meie organismile põhjustab ning kuidas seda taas tasakaalu saada!

 

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

13 Comments

 1. […] bakterid ja seenelised on tugevad ning neist juba niisama lihtsalt lahti ei saa. Eriti keskmine tänapäevane inimene, kes […]

 2. […] venitada, siis siinkohal lõpetan. Nagu ka Candida postituste puhul, siis esmalt jagan ma informatsiooni ja siis oma kogemust ja raviplaani. Võin etteruttavalt öelda, et tänaseks päevaks olen ma lahti […]

 3. Eneli says:

  Kas sa muidu suure bloatimise vastu oled proovinud madala FODMAP sisaldusega toitude tarbimist? Võib-olla sa juba oled lugenud ise ka selle kohta, aga tegin äsja teadusartiklite põhjal uurimustöö selle kohta ning siin on mõned faktid.

  1. FODMAP ehk käärivad oligo-, di-ja monosahharoosid ja polüoolid (nt ksülitool nätsudes)
  2. Tegemist on sahhariididega, mis ei imendu osadel inimestel peensoolest täielikult ning seetõttu liiguvad need jämesoolde, kus need kääritatakse jämesoole loomuliku mikrobioomi poole hästi kiiresti. Seetõttu tekib liigselt gaase.
  3. Lisaks põhjustavad need sahhariidid osade inimeste jämesooles liigset vedelikku ning jämesoole limaskest läheb seetõttu turse ja põhjustab seedimishäireid.
  4. Madala FODMAP sisaldusega dieediga on paljude seedimisprobleemide sümptomeid leevendatud – näiteks ärritatud soole sündroom, puhitus, kõhulahtisus jm.
  5. See on üks väheseid dieete, mida on gastroenteroloogide poolt teaduslikult uuritud ja päriselt ka häid tulemusi nähtud. Muidugi peab olema ka ettevaatlik, sest paljude toiduainete ära jätmine võib põhjustada toitainepuudust ning kahjustada loomulikku mikrobioomi. Seega soovitatakse teha nii, et 4-6 loobutakse kõrge FODMAP sisaldusega toitudest täielikult ning seejärel hakatakse toiduaineid eraldi testima. Kui selgub, et mõni nö kõrge FODMAP sisaldusega toit ei tekita mingeid ebamugavusi, siis selle võib julgelt tagasi menüüsse võtta. Nii et pea ilma asjata osadest toiduainetest loobuma.

  Minul on endometrioos ning seetõttu ka “endo belly”. See tähendab, et samamoodi teatud toitudega läheb kõht väga paiste, võin välja paista lausa 7 kuud rase. Ma pole suutnud veel 100% kõrge FODMAP sisaldusega toitudest loobuda, sest seal on ka näiteks mu lemmikud sibul, küüslauk, tomatipasta, peet, avokaado, mango jne, aga ma püüan vaikselt ja ma juba tunnen end palju paremini. Sellist rõvedat bloatingut polegi nüüd kuskil nädala jagu olnud.

  Kõlab nagu müügijutt, aga ma olen ise ka sellest hetkel vaimustuses :) Ja tegemist pole kellegi isikliku kasuga – teadlased uurivad selled dieedi häid omadusi ikka selleks, et patsientide vaevusi vähendada, mitte selleks, et kuskilt kasu tõmmata.

  Mul õnnestus siit lehelt alla laadida hea nimekiri toitudest, mis on kõrge ja mis on madala FODMAP sisaldusega: https://fodmapchallenge.com/go/fodmap-food-list/

  • Heh, nii äge, et kirjutad! Sest jõudsin ise ka selline 2 päeva tagasi ja hakkasin täiega jälgima nii FODMAPi kui lahktoitumist.

   Minulgi megaraske loobuda sibulast ja küüslaugust. Ja mul juba paari päevaga ka olukord palju parem. Pole enam rasedatunnet peal. Varem oli nii hull, et tegin tihti rasedustestegi xD

   Aitäh sulle ja edu meile sel teekonnal :)

 4. Seeneline says:

  Hei!

  Minu lugu seenega on juba väga pikki aastaid kestunud ja endiselt võitlen sellega igapäevaselt. Noore tüdrukuna oli mul krooniline põiepõletik aastaid ja perearst kirjutas muudkui järjepanu uusi antibiootikume välja, lõhkusin teadmatusest oma mikrobioomi ära. Täna, aastaid hiljem üritan seda boostida paremuse poole. Tupeseen on iga suhtes oleva naise õudusunenägu, seks on väga kaootline nähtus, sest seeneajal on see välistatud, esiteks on valus ja teiseks sa ei taha oma partnerit sellega nakatada. Olen proovinud igast nippe ja trikke, aga ei ole suutnud olla nii järjepidev oma toitumise järgimisel. Piimatooted, jahutooted, magus jne on suurimad kurjajuured. Kahjuks nõuab seen toitu ja sa ei saa arugi, kui oled jälle mingi vale lükke teinud ja seenele sellega jõudu juurde andnud. Täna on minu abilisteks igapäevased probiootikumid, küüslaugukapslid, maarjaohaka kapslid, teepuuõli ekstrakt ja oliiviõli määrimiseks, kui tupeseen jälle võimutseb. Igasugused käsimüügi ravimid enam ei toimi, kangeid seenevastaseid ravimeid väga ei kirjutata naljalt, sest need lõhuvad magu. Alustasin just uue kombucha ehk teeseenejoogi villimist, see on väga tugev looduslik probiootikum, katsun vahelduseks tablettidele seda tarbida. Seen on paha, sest minu puhul ei mõjuta see lihtsalt tupe olukorda, ma tunnen kahjuks tugevaid mõjusid nt põlveliigestes, silmad väsivad õhtuks ära ja lähevad uduseks (prille ei kanna ja muidu näen 100%), suunurgad on aega-ajalt katki, mälu on kohutav, seene võimutsemise ajal on kõht punnis, gaasiline, valus ja tuju on koguaeg paha. Soovin ühel päeval lapsi saada, selleks ajaks pean end korda saama, sest esiteks seenega ei ole võimalik rasestuda normaalselt ja seen võib loodet kahjustada, põhjustada autisimi jms. Väga paha tegelane see Candida, aga jah toitumine on number üks! Edu kõigele, kel sama mure.

 5. […] Eelmine postitus oli oluline sissejuhatus sellele postitusele. Kui sa pole seda lugenud, siis soovitan väga, et mõistaksid, millest ma nüüd kirjutan. Kui enne kirjutasin üldises võtmes informatiivselt pärmseene vohamisest, siis nüüd jagan ma teiega oma kogemust. Ja avaldan ka midagi, mida ma kunagi poleks arvanud, et ma julgen… […]

 6. D says:

  Hei!
  Väga hariv lugemine.
  Lasin ka eelmise aasta oktoobris teha toidutalumatuse testi 176 toiduainele, millest selgus, et mu organismis vohab pärmseen ja lisaks hallitusseen aspergillus niger ehk nn must hallitus. Arst andis tugevatoimelise probiootikumi ja hakkasin siis tasapisi toidulauda ka muutma. Oli päris keeruline, kuna ei osanud kõikide asjade puhul arvatagi, et see sisaldab pärmi või hallitusseent. Nüüdseks olen jälginud enda toitumist ca 5 kuud ja kilod on iseenesest kadunud, enesetunne on kordades parem. Ei esine enam sellist paistetust ja puhitustunnet. Samuti on maitsemeeled paranenud ja toidulaud on tegelikkuses isegi rikkalikum.
  Küll aga teisest asjast rääkides, siis näonahale toitumise muutumine ei mõjunud. Siin on kindlasti seos hormoonidega, kuid praegu ei saa koroona tõttu kellegi poole pöörduda, et enda diagnoosile kinnitust saada :D
  Aga plaanin aasta pärast uuesti testi teha, et vaadata, kas see hallitus on mu kehast väljunud ja kas talumatus pärmi suhtes on samuti alanenud. Olen paar korda proovinud süüa näiteks jogurtit või mõnda seent, aga kohe annab kõht märku, et pole hea mõte – tekivad gaasid, puhitused, üleüldine enesetunne halveneb.
  Ja üks asi veel – eesti keelsetes väljaannetes on pärmdieedi kohta niiii vähe infot. Isegi inglise keeles ei leia väga palju infot. Lootsin, et leian mõne tegelase instagramist, kes jagaks erinevaid toite ja teadmisi selle kohta, aga siiamaani ei ole veel leidnud. Üks leht on “Candida diet”, aga sealsed retseptid on üksluised ja kordavad end pidevalt.
  Aga väga huvitav lugemine. Loodan, et jagad sel teemal veel oma arvamust ja teadmisi :)

 7. Seeneline says:

  Mina olen pärmseenega võidelnud umbes 6 kuud. Tegelikult on sellega juba pikemalt probleeme olnud ja olen aastaid teadlikult toitunud, aga siiani hakkab pärmseen koheselt vohama isegi kui näiteks kartulit söön. (Magusast rääkimata). Toidutalumatuse testi järel (6 kuud tagasi) jätsin menüüst välja kõik ebasobiva ning tegin ka mitmeid kuure pärmseenest vabanemiseks (looduslike preparaatidega), aga hetkel veel tulemust ei ole. Loen huviga kui veel selle teemal kirjutad.

 8. Love says:

  Hetkel üritan ka keha puhastada. Uuringutel pole käinud, lihtsalt arvan, et mul vohab seen. Rangluu juurde on tekkinud mõlemale poole suur paistetus, jalgadele tselluliit ja akne on hullemaks läinud, samuti küüneseen! Piimatoodetest olen ma juba 2 aastat üritanud hoiduda ja hetkel proovin vähem teraviljatooteid süüa. Kui suudan magusast hoiduda, siis läheb olukord loodetavasti paremaks 😄 Raske on, kuna üritan mitte kaalu kaotada, sain just 10 kg juurde umbes 1,5 kuuga ( kaal võib Mul lihtsalt kiiresti kõikuda 45kg – 60 kg ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.