Pärmseen – kas sõber või vaenlane?

merilin-taimre-paljas-porgand-candida-albicans-kandidoos-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Ei, juttu ei tule pärmitaina kergitamisest. Siia eksinud kokandushuvilised peavad kahjuks pettuma, hehe. Juttu tuleb hoopis mikroorganismist, mis elutseb meie kõigi nahal, limaskestal, seedetraktis ja välistel suguelunditel. Selle pärmseenekese teaduslik nimi on Candida albicans. Ta on meie organismis alati olemas, mängides olulist rolli meie soolestiku mikroflooras. Tundub küll hea sõber, aga võib osutuda ka ohtlikuks vaenlaseks, kui me ei pööra tähelepanu oma toitumisele ja tervisele. Räägime lähemalt, mis põhjustab pärmseene vohamist, mis kahju see meie organismile põhjustab ning kuidas seda taas tasakaalu saada!

 

Mis on pärmseen?

Inimese organismis esineb loomupäraselt palju erinevaid mikroorganismide vorme. Üks neist on pärmseen, mis elutseb jämesooles, kus happeline keskkond selle arvukust tasakaalus hoiab. Kui aga valede toiduvalikute (suhkur, rohkelt süsivesikuid, pärm), alkoholi ja kofeiini, ravimite, antibiootikumide, antibeebipillide, hügieenihäirete, stressi, immuunsüsteemi häirete või muude tegurite tagajärjel on soole mikrofloora ja pH häirunud, võib pärmseen kontrollimatult vohama hakata. Pärmseen ei saa enam suhkrujääkide kahjutuks tegemisega hakkama ja hakkab kiiresti paljunema. Mida kauemaks antud konditsioon jäetakse tähelepanuta, seda ülespoole pärmseen end suruma hakkab, jõuades nii peensoolde, kõrri ja üle kogu keha laiali ning võib osutuda suisa eluohtlikuks.

merilin-taimre-paljas-porgand-candida-albicans-kandidoos-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Kui pärmseent on aga vajalikust vähem, oleme me viirustele haavatavamad. Ka kõikvõimalikud kiirgused, elektromagnetväljad, raskemetallid teevad siis rohkem liiga. Pärmseen nimelt “sööb ära” organismi sattunud raskemetallid ning neutraliseerib kiirguse mõju. Kui aga pärmseent on organismis liiga vähe, on see tajutav kõhulahtisusena, mille puhul väljaheide on eriti happeline ja vahutav ning ei allu kõhulahtisuse ravile.

 

Sümptomid ja diagnoosimine

Pärmseene vohamine ehk kandidoos võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti ja/või väliseid suguelundeid. Üks naistele tuntumaid vorme on näiteks tupeseen. Kuna pärmseen esineb meil loomupäraselt ka tupes, siis tegelikult ta ei kujuta ohtu. Kui see läheb aga vohama, siis nimetakse tekkinud konditsiooni tupeseeneks, mis võib põhjustada sügelust, ebameeldivat lõhna, tupe limaskestade turset, valkjat valget voolust, valulikku vahekorda jne. Enamikel naistest esineb infektsioon elu jooksul vähemalt korra ning umbes pooltel naistest infektsioon ka kordub. Teine tuntum pärmseene pindmine vohamine on küüneseen (küüneseent põhjustavad veel ka hallitusseened ja dermatofüüdid), mille tulemusel tekib küüne alla kollakas, pruun või roheline moodustis, mis võib küüne sootuks ära mädandada. Küüneseen on üpris tavaline haigus, mis moodustab ~50% kõikidest küünte probleemidest. Enamasti tabab küüneseen varbaküüsi, nakatudes otsese kontaktiga (avalikud duširuumid, saunad) või olles liiga umbses ja niiskes keskkonnas (higised sokid, mitte-hingavad jalanõud).

 

Kandidoosi sümptomeid:

Kandidoos on tänapäeval väga laiaulatuslikult levinud ning võib häirida paljude inimeste elukvaliteeti nende endi teadmata. Kahjuks on organismisisese pärmseene diagnoosimine laboratoorselt veel problemaatiline – väljaheide peaks laborisse jõudma õige tulemuse saamiseks tunni jooksul. Pindmist pärmseent saab testida mugavalt nt Synlabis või nahaarsti juures. Sageli pole uuringuid vaja teha, sest üldjuhul pannakse diagnoos iseloomuliku haiguspildi põhjal:

 • Kõõm
 • Naha- ja küüneseen
 • Tupe valgevoolus ja ebamugavustunne
 • Krooniline nohu, allergiad, kõrvapõletikud
 • Magusaisud
 • Seedehäired, soolestikuhäired, gaasid, puhitus
 • Krooniline väsimus, energia puudus, uimasus
 • Unehäired
 • Meeleoluhäired
 • Valge katuga keel ehk suusoor, katkised suunurgad
merilin-taimre-paljas-porgand-candida-albicans-kandidoos-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Pilt on illustratiivne. Allikas: draxe.com

 

Koduseks pärmseene määramiseks on olemas mitmeid võimalusi:

 1. Väljaheitetest – väljaheide jäetakse tunniks WC-potti vette seisma ja kui see tunni aja pärast ikka veepinnal hulbib, on tegemist normaalsest rohkema pärmseenega.
 2. Süljetest – koheselt pärast ülesärkamist, enne joomist ja hammaste pesemist, laske läbipaistev klaas vett täis ja sülitage sinna sisse. Vaadake, mis juhtub süljega järgneva poole tunni jooksul. Kui sülg „kasvatab endale jalad“, kui vesi klaasis muutub häguseks või kui sülg vajub põhja, võib olla põhjust kandidoosi kahtlustamiseks. Pärmseen muudab sülje raskeks.  Terve sülg jääb lihtsalt veepinnale hõljuma.
 3. Tervise vaatlus – vaata üle oma toitumisharjumused (kas need on Candida vohamiseks soodsad), sümptomid (kui esineb kaks või enamat sümptomit, siis võib organismis esineda liigselt pärmseent) ning kas sul on esinenenud hiljuti ka pindmist seenhaigust (küüne-, naha- või tupeseent)?

merilin-taimre-paljas-porgand-candida-albicans-kandidoos-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Loomulikult ei saa neid koduseid teste kasutada surmkindla diagnoosi panemiseks. Sülje ja väljaheite koostis, viskoossus ja raskus võivad muutuda väga erinevatel põhjustel ning peegeldada ka toidutalumatust, allergiaid, tarbitud piimatooteid, hommikust veepuudust kehas, parasiite, viirushaigusi jne. Juhul, kui aga kahtlustate oma sümptomite põhjal pärmseene ülekasvu, võib kodune test anda siiski kinnitust haigusele.

 

Kuidas pärmseent kontrolli alla saada?

Nagu ka oma viimases postituses kirjutasin, siis tervislik toitumine on hea tervise A ja O! Sellest ei saa üle ega ümber mitte ühegi haiguse puhul. Tervislik toitumine Candida tõrjumiseks võib tähendada suuri muudatusi senises elustiilis, kuid seal on üks konks! Sellele ei tasu läheneda liiga järsku ja kardinaalselt, sest see võib osutuda organismile liiga kurnavaks. Liiga kiire ja suure koguse pärmi- ja seenerakkude tapmine vabastab organismi suurel hulgal ainevahetuslikke jääkprodukte, mida nad enda sisse on kogunud. Kui tappa Candida rakke korraga suurel hulgal, vabastavad nad korraga organismi kõik (vähemalt 79 eri liiki) kahjulikud toksiinid, mis põhjustavad rohkelt tervisevaevusi ning on peamiseks põhjuseks, miks inimesed otsustavad ravi pooleli jätta. Seetõttu tuleb Candidat suretada järk-järgulise elustiili muutmisega, et tagada ravi jätkusuutlik kulg ning selle ühtlane kontrolli alla saamine ilma tüsistusteta.

 

Mida vältida:

 • suhkur
 • pärm
 • kiired süsivesikud (rafineeritud toidud ja teraviljatooted)
 • gluteen
 • alkohol
 • kofeiin
 • stress
 • antibiootikumid
 • hormonaalpreparaadid
 • liigne niiskus

 

Mida eelistada:

 • rohkem valku ja rasva
 • täisteratooteid
 • kiudaineid
 • aeglaseid süsivesikuid
 • marju puuviljadele
 • mõrusid toiduaineid ja vürtse (kurkum, kaneel, tšilli, ingver, küüslauk jt)
 • kookosõli
 • orgaanilist toitu
 • hapendatud toitu
 • piimhappebaktereid ja ensüüme
 • rohkelt vett
 • taimeteed
 • pärmseent pärssivaid toidulisandeid
 • meditatsiooni
 • Hiina meditsiini
 • head hügieeni

Nagu eelpool mainitud, tuleb pärmseenega olla kannatlik. Selles postituses jagasin teiega põhilist informatsiooni, mida ma pärmseent uurides olen leidnud. Järgmises postituses jagan teiega oma kokkupuudet pärmseene vohamisega, sümptomeid, kuidas ma seda ravin ning millised on ravi kõrvalnähud! Kas sina oled pärmseene vohamisega kokku puutunud? Millised olid sümptomid ning kuidas probleemi kõrvaldasid?

Minu pärmseene teekonda saad jälgida ka SIIT!

12 Kommentaari

 1. […] bakterid ja seenelised on tugevad ning neist juba niisama lihtsalt lahti ei saa. Eriti keskmine tänapäevane inimene, kes […]

 2. […] venitada, siis siinkohal lõpetan. Nagu ka Candida postituste puhul, siis esmalt jagan ma informatsiooni ja siis oma kogemust ja raviplaani. Võin etteruttavalt öelda, et tänaseks päevaks olen ma lahti […]

 3. Eneli ütleb:

  Kas sa muidu suure bloatimise vastu oled proovinud madala FODMAP sisaldusega toitude tarbimist? Võib-olla sa juba oled lugenud ise ka selle kohta, aga tegin äsja teadusartiklite põhjal uurimustöö selle kohta ning siin on mõned faktid.

  1. FODMAP ehk käärivad oligo-, di-ja monosahharoosid ja polüoolid (nt ksülitool nätsudes)
  2. Tegemist on sahhariididega, mis ei imendu osadel inimestel peensoolest täielikult ning seetõttu liiguvad need jämesoolde, kus need kääritatakse jämesoole loomuliku mikrobioomi poole hästi kiiresti. Seetõttu tekib liigselt gaase.
  3. Lisaks põhjustavad need sahhariidid osade inimeste jämesooles liigset vedelikku ning jämesoole limaskest läheb seetõttu turse ja põhjustab seedimishäireid.
  4. Madala FODMAP sisaldusega dieediga on paljude seedimisprobleemide sümptomeid leevendatud – näiteks ärritatud soole sündroom, puhitus, kõhulahtisus jm.
  5. See on üks väheseid dieete, mida on gastroenteroloogide poolt teaduslikult uuritud ja päriselt ka häid tulemusi nähtud. Muidugi peab olema ka ettevaatlik, sest paljude toiduainete ära jätmine võib põhjustada toitainepuudust ning kahjustada loomulikku mikrobioomi. Seega soovitatakse teha nii, et 4-6 loobutakse kõrge FODMAP sisaldusega toitudest täielikult ning seejärel hakatakse toiduaineid eraldi testima. Kui selgub, et mõni nö kõrge FODMAP sisaldusega toit ei tekita mingeid ebamugavusi, siis selle võib julgelt tagasi menüüsse võtta. Nii et pea ilma asjata osadest toiduainetest loobuma.

  Minul on endometrioos ning seetõttu ka “endo belly”. See tähendab, et samamoodi teatud toitudega läheb kõht väga paiste, võin välja paista lausa 7 kuud rase. Ma pole suutnud veel 100% kõrge FODMAP sisaldusega toitudest loobuda, sest seal on ka näiteks mu lemmikud sibul, küüslauk, tomatipasta, peet, avokaado, mango jne, aga ma püüan vaikselt ja ma juba tunnen end palju paremini. Sellist rõvedat bloatingut polegi nüüd kuskil nädala jagu olnud.

  Kõlab nagu müügijutt, aga ma olen ise ka sellest hetkel vaimustuses :) Ja tegemist pole kellegi isikliku kasuga – teadlased uurivad selled dieedi häid omadusi ikka selleks, et patsientide vaevusi vähendada, mitte selleks, et kuskilt kasu tõmmata.

  Mul õnnestus siit lehelt alla laadida hea nimekiri toitudest, mis on kõrge ja mis on madala FODMAP sisaldusega: https://fodmapchallenge.com/go/fodmap-food-list/

  • Paljas Porgand ütleb:

   Heh, nii äge, et kirjutad! Sest jõudsin ise ka selline 2 päeva tagasi ja hakkasin täiega jälgima nii FODMAPi kui lahktoitumist.

   Minulgi megaraske loobuda sibulast ja küüslaugust. Ja mul juba paari päevaga ka olukord palju parem. Pole enam rasedatunnet peal. Varem oli nii hull, et tegin tihti rasedustestegi xD

   Aitäh sulle ja edu meile sel teekonnal :)

 4. Seeneline ütleb:

  Hei!

  Minu lugu seenega on juba väga pikki aastaid kestunud ja endiselt võitlen sellega igapäevaselt. Noore tüdrukuna oli mul krooniline põiepõletik aastaid ja perearst kirjutas muudkui järjepanu uusi antibiootikume välja, lõhkusin teadmatusest oma mikrobioomi ära. Täna, aastaid hiljem üritan seda boostida paremuse poole. Tupeseen on iga suhtes oleva naise õudusunenägu, seks on väga kaootline nähtus, sest seeneajal on see välistatud, esiteks on valus ja teiseks sa ei taha oma partnerit sellega nakatada. Olen proovinud igast nippe ja trikke, aga ei ole suutnud olla nii järjepidev oma toitumise järgimisel. Piimatooted, jahutooted, magus jne on suurimad kurjajuured. Kahjuks nõuab seen toitu ja sa ei saa arugi, kui oled jälle mingi vale lükke teinud ja seenele sellega jõudu juurde andnud. Täna on minu abilisteks igapäevased probiootikumid, küüslaugukapslid, maarjaohaka kapslid, teepuuõli ekstrakt ja oliiviõli määrimiseks, kui tupeseen jälle võimutseb. Igasugused käsimüügi ravimid enam ei toimi, kangeid seenevastaseid ravimeid väga ei kirjutata naljalt, sest need lõhuvad magu. Alustasin just uue kombucha ehk teeseenejoogi villimist, see on väga tugev looduslik probiootikum, katsun vahelduseks tablettidele seda tarbida. Seen on paha, sest minu puhul ei mõjuta see lihtsalt tupe olukorda, ma tunnen kahjuks tugevaid mõjusid nt põlveliigestes, silmad väsivad õhtuks ära ja lähevad uduseks (prille ei kanna ja muidu näen 100%), suunurgad on aega-ajalt katki, mälu on kohutav, seene võimutsemise ajal on kõht punnis, gaasiline, valus ja tuju on koguaeg paha. Soovin ühel päeval lapsi saada, selleks ajaks pean end korda saama, sest esiteks seenega ei ole võimalik rasestuda normaalselt ja seen võib loodet kahjustada, põhjustada autisimi jms. Väga paha tegelane see Candida, aga jah toitumine on number üks! Edu kõigele, kel sama mure.

 5. […] Eelmine postitus oli oluline sissejuhatus sellele postitusele. Kui sa pole seda lugenud, siis soovitan väga, et mõistaksid, millest ma nüüd kirjutan. Kui enne kirjutasin üldises võtmes informatiivselt pärmseene vohamisest, siis nüüd jagan ma teiega oma kogemust. Ja avaldan ka midagi, mida ma kunagi poleks arvanud, et ma julgen… […]

 6. D ütleb:

  Hei!
  Väga hariv lugemine.
  Lasin ka eelmise aasta oktoobris teha toidutalumatuse testi 176 toiduainele, millest selgus, et mu organismis vohab pärmseen ja lisaks hallitusseen aspergillus niger ehk nn must hallitus. Arst andis tugevatoimelise probiootikumi ja hakkasin siis tasapisi toidulauda ka muutma. Oli päris keeruline, kuna ei osanud kõikide asjade puhul arvatagi, et see sisaldab pärmi või hallitusseent. Nüüdseks olen jälginud enda toitumist ca 5 kuud ja kilod on iseenesest kadunud, enesetunne on kordades parem. Ei esine enam sellist paistetust ja puhitustunnet. Samuti on maitsemeeled paranenud ja toidulaud on tegelikkuses isegi rikkalikum.
  Küll aga teisest asjast rääkides, siis näonahale toitumise muutumine ei mõjunud. Siin on kindlasti seos hormoonidega, kuid praegu ei saa koroona tõttu kellegi poole pöörduda, et enda diagnoosile kinnitust saada :D
  Aga plaanin aasta pärast uuesti testi teha, et vaadata, kas see hallitus on mu kehast väljunud ja kas talumatus pärmi suhtes on samuti alanenud. Olen paar korda proovinud süüa näiteks jogurtit või mõnda seent, aga kohe annab kõht märku, et pole hea mõte – tekivad gaasid, puhitused, üleüldine enesetunne halveneb.
  Ja üks asi veel – eesti keelsetes väljaannetes on pärmdieedi kohta niiii vähe infot. Isegi inglise keeles ei leia väga palju infot. Lootsin, et leian mõne tegelase instagramist, kes jagaks erinevaid toite ja teadmisi selle kohta, aga siiamaani ei ole veel leidnud. Üks leht on “Candida diet”, aga sealsed retseptid on üksluised ja kordavad end pidevalt.
  Aga väga huvitav lugemine. Loodan, et jagad sel teemal veel oma arvamust ja teadmisi :)

 7. Seeneline ütleb:

  Mina olen pärmseenega võidelnud umbes 6 kuud. Tegelikult on sellega juba pikemalt probleeme olnud ja olen aastaid teadlikult toitunud, aga siiani hakkab pärmseen koheselt vohama isegi kui näiteks kartulit söön. (Magusast rääkimata). Toidutalumatuse testi järel (6 kuud tagasi) jätsin menüüst välja kõik ebasobiva ning tegin ka mitmeid kuure pärmseenest vabanemiseks (looduslike preparaatidega), aga hetkel veel tulemust ei ole. Loen huviga kui veel selle teemal kirjutad.

 8. Love ütleb:

  Hetkel üritan ka keha puhastada. Uuringutel pole käinud, lihtsalt arvan, et mul vohab seen. Rangluu juurde on tekkinud mõlemale poole suur paistetus, jalgadele tselluliit ja akne on hullemaks läinud, samuti küüneseen! Piimatoodetest olen ma juba 2 aastat üritanud hoiduda ja hetkel proovin vähem teraviljatooteid süüa. Kui suudan magusast hoiduda, siis läheb olukord loodetavasti paremaks 😄 Raske on, kuna üritan mitte kaalu kaotada, sain just 10 kg juurde umbes 1,5 kuuga ( kaal võib Mul lihtsalt kiiresti kõikuda 45kg – 60 kg ).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga