Paastumine – taasavastatud ime?

merilin-taimre-paljas-porgand-paastu-paastumine-intervall-omad-tervis-kasvaja-vähk-diabeet-blogi

Allikas: https://neurohacker.com/

Mõtlesin ja mõtlesin, kas kirjutada paastumisest või mitte. Ometi olen saanud mitmeid kirju huvilistelt, et see teema pakub huvi. Et mitte kedagi pimedusse jätta ning võtta kaasa minu tähelepanu suuresti haaranud avastusretkele, siis otsustasin selle põhjaliku blogipostituse ette võtta. Sest viimase asjana soovin, et keegi prooviks paastuda ilma, et ta teaks kuidas, mis põhjustel ja kui kaua seda teha tasub. Seega võid oodata siit postitusest palju uusi teaduslikult bäkitud teadmisi. Arvestage, et mul on vääääga raske seda postitust kirjutada, sest ma tahaks KÕIKE jagada, mida olen lugenud ja uurinud. Mul lihtsalt ei ole selleks piisavalt kirjamärke, haha!

merilin-taimre-paljas-porgand-paastu-paastumine-intervall-omad-tervis-kasvaja-vähk-diabeet-blogi

Allikas: https://neurohacker.com/

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

117 Comments

 1. […] jõudsin veepaastu juurde tagasi tänu Paljale Porgandile ja pärast tema selleteemalise blogipostituse lugemist sattusin YouTube’is ka paastumise teemalisi videosid vaatama ning ma mõtlesin, et […]

  • Ann says:

   Tahaksin lisada, et kuivpaastu võib teha intervall paastuna st öösel enamik inimesi ei joo ega söö. Lõpetad joomise kl. 20.00 õhtul ja hommikul 10.00 jood esimese tassi teed, vett vms. MedPub avaldas uuringu moslemite Ramadaani kasulikkusest. Ramadaani ajal ei jooda ega sööda 14 tundi st. päiketõusust kuni loojanguni kokku. Kellaeg ei olegi määrav vaid paastu kestvus ja niimoodi koos öö unega tuleks samamoodi 14 tundi kuivpaastu. Kui juba Yoshinori Ohsumist juttu oli, paneksin siia veel ühe nime ja lingi. Dr. Mindy Pelz link kuivpaastule https://www.youtube.com/watch?v=R0-UQoTjVOE
   Ta on teinud palju õppevideod ja minu arvates on tal kõige süstemaatilisem ja põhjalikum lähenemine nii paastule kui erinevate dieetide pidamisele. Paljud materjalid sisaldavad otselinke meditsiinilistele uuringutele. Loodan, et keegi peale minu saab sellest kasu.

 2. […] (igapäevaselt) esimese variandiga (vahete vahel) kombineerituna. Loe minu postitusi kuivpaastu ja veepaastu kohta, et näha, kuidas mina detoxi enda ellu olen toonud meie kehale kõige loomulikumal moel. […]

 3. […] üleüldse üks suur küsimärk, siis esmalt mine loe läbi mu postitus intervallpaastumisest ja veepaastust. Siis saad tulla siia postitusse piisavalt teadlikuna tagasi, et suuta ka kõike järgnevat […]

 4. Kertu says:

  Hei!
  Väga tore, et oled leidnud midagi mis sobib sulle ning jagad enda kogemust ka teistega -kuid palun arvestada sellega, et sõnadel on jõud ja ka vastutus. Enda postituses oled välja toonud paastumise omaduse ravida haigusi -sh välja toodud ntks vähk ning diabeet.
  Paraku peaksid mõistma seda, et sinu jälgijate hulgas tõenäoliselt ei ole 2 tüüpi diabeeti põdevaid 50 aastaseid naisi/mehi kes põevadki siis nö toitumisest sõltuvat diabeeti. Pigem siiski 13-14 aastased, kellel ehk on diagnoositud 1 tüüpi diabeet ning on sunnitud mõõtma enda veresuhkruid ning süstima lisa insuliini -kes paraku võivad ka antud viidet liigse entusiasmina võtta -sest paast ravib diabeeti.
  Ehk siis enda kogemuse kõrvale soovitan ka kriitilist mõtlemist faktide osas, mis paraku ei kuulu sinu pädevusse. Tore on et mainid paastu kasu tervisele -kuid kindlasti ei peaks viitama konkreetsetele haigustele.

  Tervist ja edu soovides :)

  • Hei! Tüüp 2 diabeedi puhul on uuringud leidnud, et see on aidanud inimesi insuliinilt täitsa maha :) Tüüp 1 diabeedi puhul on leitud, et see on samamoodi aidanud. Ilmselgelt mitte nii palju, aga on aidanud vähendada insuliini doosi küll (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17367310). Muidugi teavad diabeetikud, et nad ei saaks lihtsalt omapäi minna paastule, vaid peaksid nii veepaastu kui ka intervallpaastu osas konsulteerima ennekõike oma arstiga ja tegema seda arstliku järelvalve all. :)

   Ehk siis võin täitsa viidata konkreetsetele haigustele nagu teevad seda ka uuringud :) Minu ülesanne pole pigistada oma suud kinni, vaid lugeja ülesanne on arendada kriitilist meelt ja panna asjad endale sobivasse perspektiivi. Ja lisateadmiseks mul on vaid kübeke 13-14-aastaseid lugejaid ;)

 5. Katrin says:

  Kas paastumisega võiks lahti saada ka aknest?

 6. Tanel Otis says:

  Väga hea artikkel!

  Parandaksin ühe asja vaid. Kirjutad: “keha lülitub ümber ketoosi ehk siis suudab talletatud keharasvast sünteesida glükoosi ehk toitu kehale.” See pole täielik pilt ketoosist. Võibolla tegid kirjavea ja tahtsid glükoosi asemel ketokehad kirjutada. Tõsi et rasvast sünteesitakse glükoosi aga ketoosi peamine märksõna ikkagi ketokehad ;) Edu!

 7. Birks says:

  Ma mõtlesin, et ma tulen siia kommentaariumisse tagasi ja kirjutan enda kogemusest IF-ga. Ma vist olen juba seda postitust kommenteerinud ka ja rääkisin, et olen teinud pikemaid veepaaste ehk kuni viie päevaseid ja olin väga rahul mis mõju paastumine mulle kujutas. Neid paaste olen teinud mitu korda ja pole kunagi varem proovinud intervallpaastumist, aga olen sellest siit sealt kuulnud ja kaks kuud tagasi hakkasin ma tegema 20/4 ja mul on tunne et terve mu elu on muutunud, mu toitumine ja mu tervis. Siis paastumine on lihtsalt parim asi mida ma oma elus teinud olen ja ma kavatsen selle juurde jääda kuna ma tunnen et mis puudutab kaalulangetust ja toitumist siis see on reaalselt ainuke asi mille peale ma suudan jääda. Ennem selle proovimist oli mul lihtsalt meeletu väsimus, ma olin vahepeal nagu zombie, selline loid ja väsinud olemine oli pidevalt ja ma oleksin peaaegu läinud arsti juurde selle asjaga kuna arvasin et mul võib vabalt mingi rauapuudus või teab mis olla. Alates IF mul on energiat megalt, ma pole väsinud ega loid, ma jaksan palju rohkem pluss ma teen paastumisaknas trenni ennem paastu katkestamist ja ma jaksan isegi trenni rohkem teha kui seda siis kui ma sõin. Ma söön nelja tunni akna sees enda päevased kalorid, nv-el teen 16/8 või 18/6 ja mugavdan söömisakent sündmuste järgi ja elurütmi järgi. Söön toidu õhtusel ajal, tavaliselt siis 16.00 ja 20.00 vahel ja olen ka teinud akent väiksemaks ehk kaks tundi. Nälga ei ole, söön ka neid toite mida endale ennem pidevalt keelasin ja arvasin et need pean jätma et langetada kaalu, aga nüüd söön ka selliseid toite ilma süümepiinateta. Muidugi selge on see, et üle ei saa ka süüa ja seda ongi suht raske teha, sest paast tõmbab tagasi ka söömishooge mida mul nt esines varem suht tihti.
  Ma proovisin ka ühe nädala ketot, aga mulle ei sobinud, oli liiga palju energiat ja und ei tulnud ka, lisaks oli kõht keto ajal veidike kinni, seega ei näinud sellel mingit mõtet. Ei leia põhjust miks peaksin ennast sedasi piirama ja jätma välja süsivesikud, sest tervislikud süsivesikud on meie kehale tegelikult väga tähtsad ja nad annavad energiat. Pluss keto-dieedil maha minevad kilod võivad olla ka vee kaal, selleks ka põhjus miks kaal langeb kiiremini. Me ometigi tahame kaalu kaotada rasva arvelt.
  Youtubis on üks päris populaarne IF tegev eestlasest kutt ja ta on teinud seda juba päris pikalt. Tahtsin selle kommentaari siia kirjutada selleks, et kui keegi peaks seda postitust lugema siis minu kogemus on siin kirjas igatahes ja ma olen täielikult paastu poolt, sest sellel on nii palju häid mõjusid tervisele, see leevendab teatud haigusi, ennetab suhkuhaigust jne. Patt oleks jätta proovimata seda. Peab lihtsalt leidma enda elustiilile sobiva rütmi ja mõtlen ka lähiajal proovida alternatiivse päeva paastumist:)
  Ah jaa, ja näen enda kaalul numbrit mida ma pole juba päris pikalt näinud:) Varem mõtlesin et see on lihtsalt võimatu.

 8. mina says:

  Hei! Äkki teed uue postituse IF ja OMAD’st, kui seda veel pead? :) Üritan hetkel teha 20:4, aga ei edene väga hästi. Õhtuti on kõht niiii tühi, et und ei tule, aga mingit mõttetööd ka ei saa teha, isegi raamatut lugeda mitte, sest tühi kõht nii häirib. Kas see läheb üle?
  Lisaks ei ole ma päris kindel, et vaid 1x (või kuni 4h päevas) söömine ikka on meie tervisele kasulik. Sina oled kindlasti rohkem uurinud – kas on ka vahepeal kahtlusi tekkinud?

  • Hei, olen sellest juba liiga mitu teinud, hehe. Pole uut infot enam jagada. Kui ei edene hästi, siis ju pole sinu jaoks :) see peaks olema elustiil mitte punnitatud. Muidu jätad katki niikuinii. :)

 9. Yutulind says:

  Küsimusi….1. Kas paastu võiks planeerida pigem menstruaaltsükli teise poolde? 2. Kas mensese ajal on kehv paastuda, näiteks nädala? 3. Olen lugenud “The Good Gut” raamatust, et jämesoole mikrofloora vajab pikaahela süsivesikuid ja kui neid ei saa, siis näksivad soole limakihti ja kaitsekihti. Kas on uuritud, mis toimega on paast või LCHF meie soolebakteritele, mis ju tegelikult annavad tervise mõttes tohutu panuse ja mõjutavad otseselt meie aju. 4.Kas paast ja kooloni hüdroteraapia peaks käima koos? Või on seiskunud sooletegevus just hea, jääb väike bakterireserv kaka näol sisse. 5.Kas tarbida võiks mullita mineraalvett või aluselist vett või sobib kraanivesi kuhu mere- või kivisool maitseks?

 10. Marie says:

  Sellega olen nõus, et Orgu kavad paras nälgimine ja ainevahetuse rikkumine, aga samas ei poolda enam ka pikemaajalisi paaste.
  Eks kogemused on erinevad, aga vaatasin ka suure tuhinaga youtube´st videoid, kuidas inimesed seda kiitsid ja kui palju nad sellega kaalust alla võtsid ning otsustasin ka seda teha puhtalt kaalulanguse eesmärgil.
  Paastusin kuus päeva ja selle ajaga võtsin kuskil 5kg alla. Olin megaõnnelik selle üle ja seda oligi reaalselt näha, kuidas iga päevaga aina peenemaks läksin. Küll aga oli see ikka väga raske, korralikult oli vaja distsipliini. Vaimne mõistus muutus tõesti väga teravaks, samas aga häiris mind faktor, et ise olin palju jõuetum ja õhtuti ei saanud absoluutselt magada lihtsalt ei suutnud aju välja lülitada. Paastu ma lõpetasin nii et sõin väga väheke ja kõht sai üliruttu täis, aga kui kord juba toidumaitse suhu sai oli minu jaoks täiesti võimatu lõpetada. Lõpuks ma sõingi kuskil nelja päevaga suurema kaalu tagasi kui mul ennem oli, sest ma ei suutnud söömist lõpetada ja ma tegin kokku kuskil 3x niimoodi paastu iga jumala kord lubades, et ma ei hakka enam peale paastu sööma, aga ikkagi kukkus ristivastupidi välja ja neljandal korral kui ma olin oma paastuga neljanda päeva juures läksin ma poodi, et osta coca zerot ( lugesin kuskilt, et sa ei tule ketoosiseisundist sellega välja, aga samas sa saad energiat ) kukkusin ma poes peaaegu kokku ja mulle tulid inimesed appi, siis mõtlesin ma, et mida ma teen oma kehale, et see ei ole ikka päris normaalne.. mul ei ole otseselt paastumise vastu midagi ja ma nõustun, et see kaal ei tule tagasi kui tõesti suudad peale paastu alustada vaikselt söömisega, aga siiski arvan, et pikemaajalisi paaste tuleks kindlasti jälgida arstlikku kontrolli all ja kindlasti on paastumisel ka pahupooli.

  • Yutulind says:

   magu ärritada une pealt gaasilise limpsiga polnud päris hea mõte ja paastust välja ei tulda muuga kui LCHF põhimõtetega ehk ketodieediga, vt lähemalt dietdoctor.com

 11. Sven says:

  Mina paastun 2x aastas 48h ilma toiduta. Kuidas ma seda teen siis huvi korral kirjuta.

 12. […] oomega-6 rikkaid toite ning muidugi alkoholi. Et tervenemist kiirendada, siis võiks läbida ka lühema või pikema paastu, et käivitada kehas autofaagia ehk rakkude tervenemise protsessi. Seda on välja pakkunud ka […]

 13. Gulfia says:

  Mul tekkis ikkagi küsimus, mis sinu päevane kaloraaž praegu on. Umbes. Mis su PAV on?

 14. Gulfia says:

  Ma olen nõus, et Orgu kavad ei ole pikemas perspektiivis head. Need, kes kahtlevad, palun lugege selles blogipostituses olevat toitumisnõustajate kriitikat Fitlapi js Orgu kavade suhtes. Ka mina ise olen lasknud teha nii Orgu kui Fitlapi kava endale, et näha, mida spetsialistid soovitavad. Orgu kaloraaž oli madalam kui Fitlapis, valkude osakaal ka natuke suurem. Fitlapis on lubatud ka kaloraaži mõnevõrra tõsta, see on pluss.
  Kõige suurem probleem seisneb selles, et Orgu kava võib jääda alla põhiainevahetuse ja see ei ole kuidagi hea, isegi kui suurest valgukogusest justkui näljatunnet pole. Selline alla PAVi söömine lõppebki ainevahetuse tuksi keeramisega.
  Nii et kui Orgu tõesti tahab sinu vastu kohtusse minna näljakavade laimu tõttu, siis iga medharidusega toitumisteadlane suudaks veenvalt tõestada, et näljakavad on kahjulikud.

  • Kreet says:

   Häirib see, et elu24-le antud vastuses ûtleb Merilin ainult seda, et “ma ei kavatse nii madalale laskuda (,et orguga vaidlema hakata vms)”, aga terve selle pika postituse tegi kûll, et orgule ära panna selle eest, et ta BSH videos Merilini kohta midagi öelda julges. Merru, sinu väljaûtlemised selles pikas postituses on pesuehtne madalale laskumine ja sellest kogu see draama meedias hakkaski. Oleksid pidanud targem olema ja minna laskma, ise harid end pidevalt enesearengu ja -armastuse vallas..

   • Ma ei aja üldse tagasi. Jah, ma muutusin kaitsvaks ka oma tõekspidamiste eest. Oleksin seda kindlasti võinud paremini lahendada ja vähem emotsionaalsel tasandil end väljendada. Aga õppimine on pidev protsess. Ja eks mullegi seatakse ette olukordi, millest ma kinnisilmi kohe läbi ei lähe, olgu ma selleks ette valmistunud palju tahes. See oli kindlasti üks neist, kuid vähemalt suutsin edaspidi jääda endale kindlaks ning antud teemasse enam mitte laskuda. Mistõttu hiljem andsingi kommentaari Kerttu Jukkumile, (mida ma küll ei arvanud, et ta avalikustab, vaid küsib rohkem ennistavalt mult kas olen nõus kommenteerima) et ma ei soovi antud teemat kommenteerida, sest ma ei taha mingit tüli. Minu eesmärk polnud postitusega tüli üles kiskuda, vaid anda oma seisukoht paastumise osas, mille kohta nii paljud olid juba uurinud. Kas ma teeksin seda praegu teisiti? Jah. Kuid järjekordne õppetund õpitud.

 15. K says:

  Teen intermittent fast’i. Olen praktiseerinud 17/7 rütmi paar kuud. Ei oska premat toitumisdistsipliini soovitada. Kõigile ei pruugi sobida, aga kehaga teeb imesid. Imede puhul ei räägi ainult kaalust, vaid ka heast ja tervest enesetundest.

 16. Ana says:

  Aitäh! Sa avasid mu silmad! Ostsin suvel Orgu aastase kava, kuna tahtsin lisa kilodest vabaneda. Ma suutsin seda kava jälgida kuuaega ja väga raske oli, kuna pidin lugema igat suutäit ja kava täpselt järgima.Võtsin 2 NÄDALAGA alla 5 kilo kui mitte rohkem ja mõtlesin et no paremaks minna ei saagi. Kuid siis kadus järsult motivatsioon. Tahtsin pidevalt süüa kava väliseid toite ja mõtlesin rämpstoidule rohkem kui kunagi varem. Siis lubasingi endale vahel midagi väikest, et isusid tagasi hoida. Muideks kogu kava vältel, kohe siis kui ma seda järgima hakkasin muutus minu seedimine KOHUTAVAKS ja tuju langes. Läksin isegi oma seedimis probleemiga arsti juurde ja sealt selguski, et eks see kava süüdi on. Lõpetasin siis koheselt kava jälgimise ja üritasin jälle inimese kombel elada. Aega läks, kuid sain seedimise kontrolli alla ja tuju on ka palju parem. Kõik kes on mõelnud soetada endale kava, siis soovitan veel natuke mõelda ja seda mitte teha!

 17. Kat says:

  Ma sain sellest lõigust aru, et siiski oled rikkunud: “Ma tahan ravida oma kahjustada saanud ainevahetust. Nagu teate, siis kannatasin noorena toitumishäirete käes, mil piirasin oma kaloreid miinimumini. Mida see aga tegi? Langetas ka mu ainevahetuse sama madalale, mis tähendas, et nii pea kui hakkasin taas normaalselt sööma, võtsin ma tohutul kiirusel rohkelt kaalus juurde. Ja kaal ei jäänudki püsima, ma sõin vähem kui samavanuselised ja kaal AINA TÕUSIS….” Jne, jutt sellest, kuidas kaloreid lugesid ning ka seda teistele soovitasid.

 18. Krissu says:

  Pole kindel, kui palju või mida oled rääkinud ajaaknas meetodist, kuid kiidan ka seda.
  Väga hästi räägib sel teemal Michael Mosely Lisaks ka paastust ja õigest toitumisest, kui elusiilist. Just nimelt tervistaval eesmärgil, mitte nii väga kaalulangetamise pärast.
  Soovitan tema viimast raamatut. “The Fast 800: How to combine rapid weight loss and intermittent fasting for long-term health.”
  Vahel piisab väikesest muutusest.

 19. Pille says:

  Väga huvitav postitus, mul tekkis ka tõsine huvi paastumist laiemalt uurida. Aga kuna ma inglise keelt väga spetsiifiliselt ei mõika, siis mulle jääb arusaamatuks, kuidas paastudes kaotatud kilod tagasi ei tule? Olen näinud küll inimesi, kes peale paastulaagreid on end samasuguseks tagasi söönud. Ilmselt ei jätka nad tervisliku elustiili jälgimist?

  • Hei,

   Oleneb 100%, mida süüa. Kui sa jätkad ebatervisliku toiduga ja veel kaloriplussis, siis võtad igal juhul juurde, paastud või mitte. Paastumine on hea vahend oma seedimise resettimisele. Kõige olulisem on, kuidas pärast seda ikkagi jätkata :) Paastult maha tulles, tuleb oluliselt kaalu tagasi ka vee ja glükoosivarude täitumise arvelt.

   • Pille says:

    Ma olen taimetoitlane, pigem isegi vegan toidulaua poolest. Aga minu probleemiks ongi viimasel ajal olnud meeletud isud magusa järele ja toidu kogused on ka üsnagi suured. Jõusaal ja jooks on minu elustiili juurde käivad, kuid viimasel ajal on kimbutanud mind moti puudus ja nõmedad isud. Kaal ka siis loomulikult tõuseb, kui on langevas tendentsis. Mistõttu tunnengi, et pean seda paastuasja omal kehal kogema.

 20. Anu says:

  Tere kõik aeglustunud ainevahetusega kimpusolijad,

  Olen kogenud sama asja. Kunagi katsetasin erinevaid dieete (hoolimata sellest, et olin normaalkaalu alumises otsas) ja see tegi ainult seda, et keha harjus kogu aeg vähema kaloraažiga ja kui jälle normaalselt sööma hakkasin, hakkas kaal tõusma. Kui dieetide vahel ainevahetust ei taasta, siis peab iga järgmine dieet olema eelmisest karmim, et tulemusi oleks. Mina leidsin hiljuti lahenduse REVERSE DIETi näol. Kaloraaži tõstmine normaalsele tasemele on ainuke viis ainevahetuse taastamiseks. Ja reverse diet on meetod, kuidas seda teha tervislikult ilma kaalu mitte üldse või ainult pisut tõstes. Kokkuvõtvalt on tegemist pärast dieeti vähelhaaval ja süsteemselt kalorite tõstmisega, et ainevahetus ja hormoonide tase taastuksid. Väga head infot youtube’s, instagramis ja oma veebilehel selle kohta on näiteks fitnessi võistlejal/toitumisspetsialistil Holly Baxter’il. Lihtsalt tšeki järgi. Uued teadmised ei tee kunagi paha :)
  Ps! Minu tehtud soovitus on ainult isikliku kogemuse pealt.

  • Radha says:

   Üks asjalikumaid kommentaare siin. Nii Holly Baxter, ta kaaslane Layne Norton, Paul Revelia, Sohee Lee ja veel paljud teised oma ala proffesionaalid populariseerivad teaduspõhist ja ka kaine mõistuse põhist lähenemist. Tasub lugeda. Väga tore oleks kui see jõuaks ka massideni ja igasugu popid äärmused ja kiirlahendused jääks ajaloo hõlma koos muu “vennaseteadusega”.

 21. Janela says:

  Küsin sellist asja. Mäletan, et mu ema tegi kunagi nn veepäevi, kus ta terve päeva jooksul jõi ainult vett (või magustamata taimeteed). Järgmisel päeval toitus ta tavapäraselt. Ja seda tegi ta kord kuus. Eesmärk ikka kaalulangetamine. Kas ühepäevastest paastudest on kasu?

  Olen kunagi ka seda proovinud, aga olin terve selle päeva meeletult näljane ja kui uus päev kätte jõudis, sõin ära topeltkoguse, kui tavalistel päevadel, seega niimoodi see asi läks võssa. Saan aru, et kui üks päev paastuda, siis järgmine päev peaks väga kergelt toituma, et sellest rahulikult välja tulla. Aga kas sellised üksikud päevad omavad mingit efekti või on see organismile pigem stressi tekitamine, eriti, kui seda teha ebaregulaarselt? Aitäh juba ette :)

 22. K says:

  Hei! Kas sul on ka rohkem linke teaduslikele artiklitele jagada? :)

 23. Estel says:

  Humans weren’t designed to have constant access to food. Just as we recharge when we sleep, the cells in our body regenerate better in periods when we don’t eat.

 24. Karoliina says:

  Kas omadi on mõtet teha kui tarbid sùsivesikuid? Süsivesikuid tarbides on ikka insuliini tase kõrge ehk oled näljane ja 23 tunniga ketoosi keha niikuinii ei jõua, ehk siis pole eriti kasu sellest korra päevas söömisest? Või siiski on? Olengi segaduses natuke.

  Mitu kalorit sina tarbid muidu selle ühe toidukorra sees?

 25. B says:

  Mul on küsimus, et miks just õunaäädikas ja sidrunimahl vette segatuna hea on, mida see annab?

 26. Helika says:

  Ma väga loodan, et kogu protsessi kajastamine ei ole Sulle stressirohke nagu üks eelnev kommenteerija väidab. Ka paljud lugejad proovivad oma tervise jaoks erinevaid variante ja väga toetav on lugeda kellegi teise rünnakust samal teel. Just kõikidest sammudest koos õnnestumiste ja ebaõnnestumistega, sest nii saab igaüks valida enda jaoks parima. Kui teeksid seda kõike kuskil salaja ja kajastaksid ainult tulemust, siis jääks minu jaoks kõige olulisem osa saamata! Ja on väga inimlik olla üks hetk õnnetipul ja järgmine hetk stressimõtetes. Aitäh!

 27. MJ says:

  Hei! Mõned mõtted, mis mul tekkisid lugedes sinu blogi ja kommentaare.
  Minu õde käis u 15 aastat tagasi paastulaagris, et oma organismile restart teha ja see mõjus tema tervisele väga hästi, kadusid igasugused naha- ja seedeprobleemid. Vaimselt oli see teekond väga raske, eriti just see taastumise periood, nägin seda kõrvalt ja tundsin hirmu tema vaimse tervise pärast-ta tegi selle korralikult lõpuni ning vaim virgus samuti.
  Ma usun, et pikaajaline (7-10päeva) paastumine korra või kaks aastas oleks tervisele hea, aga teha seda igapäevaselt ja järjepidevalt-pigem mitte tervislik. Seda eriti just fertiilses eas naistel.
  Leian, et igasugune äärmuslik dieet , mõttelaad, paast, treening- pole mõistlik, ega tervislik. Seega tundub mulle nö OMAD liiga äärmuslik variant, et seda pikaajaliselt ja iga päev teha: kaloraaž ning muud vajalikud toitained jäävad ilmselgelt defitsiiti, et keha ja vaim töötaksid “õlitatult”.
  OMADi ja söömishäire vahel on tõesti õhuke jää! Eks see oleneb inimese vaimsest ja füüsilisest seisundist ning oskusest aru saada, millal on asi juba kontrolli alt väljunud ning muutunud kahjulikumaks, kui paast.
  Ka ei poolda ma neid nö kavasid, kus terve elu keerleb toidu ümber. Kus kogu mahv läheb toidu kaalumisele, kalorite lugemisele ja preppimisele ja sinna juurde veel igapäevane treeninkava järgimine-täiskohaga töötavale ja pereinimesele on see lisa stressiallikas.

  “Fitness isn’t about being extreme and hard-core. Healthy eating is not about counting calories, weighing food, or finding less tasteful ingredients. Life is about balance.”
  Harley Pasternak

  Leidke elus tasakaal ja nautige igat päeva 😊

  • A. says:

   Väga asjalik kommentaar. Tõepoolest, millegagi ei tasuks liiale minna. Teadusartiklitest leiab ühtlasi informatsiooni, et liige paastumine viib hoopis autofaagia vähenemiseni. Mina oleks pigem paastumisega ettevaatlik – see on siiski organismi stressiseisundisse viimine. Pigem toituda mitmekülgselt ja mõned korrad nädalas füüsiliselt aktiivne olla.

 28. Birx says:

  Võin omast kogemusest öelda, et paast oli see mis minu ainevahetuse kiiremaks muutis. Umbes kolm aastat tagasi proovisin esimest korda paastuda ehk siis tegin viis veepäeva. Ennem seda olin ka hädas suhkrusõltuvusega, selline tunne, et no tee mis tahad, mina sellest lahti ei saa. Proovisin ka igasugu dieete ja erinevaid variante kuidas kaalu alla saada. Peala esimest paastu aga kaotasin viis kilo kuigi eesmärk tegelikult oli hoopis tervise pärast kuna lugesin läbi arsti poolt kirjutatud raamatu paastumise kohta ja kõik tundus kuidagi nii loogiline, kuigi olin ka enne seda skeptik. Need kaotatud viis kilo aga tagasi ei tulnud, hakkasin toituma tervislikult ja teinud aastas korra paastu, kuigi soovitatakse nö mõju jätkamiseks tervisele siiski poole aasta sees teha üks paast. Kaaluga mul enam probleeme pole, magusaisu suudan kontorlli all hoida, sest mingit isu selle järgi enam pole ja keha on hoopis teistsugune. On olnud ka perioode kus olen söönud rohkem rämpsu, aga need suht lühikesed, ütleme nii, keha on tulnud sellega toime ja kaalu enam sedasi tagasi küll ei tule. Millegis ma ennast piirama ei pea. Ja tegelikult paast ei ole ju mingi selline asi mida ei võiks elu lõpuni teha. See pole dieet, see käibki tervisliku elustiili juurde.

 29. Karina says:

  Küsiks, kuidas himaalaja soola tarbida tuleks? Kas teelusikatäis klaasis vees lahustada? Et see soolavee lahus lahtistina ei mõjuks.

 30. Heips says:

  Kui sa ei tunne end mugavalt paastu üksi läbi viia, otsid lisatuge või ei usalda oma distsiplinaarsust, siis soovitan viia läbi grupiviisiline paastulaager. PARANDUS: Kui sa ei tunne end mugavalt paastu üksi läbi viies, otsid lisatuge või ei usalda oma distsiplineeritust, siis soovitan paast viia läbi grupis, paastulaagris.

 31. Heips says:

  “Budismi puhul söödakse” on kohutav emakeel, soovitaks “Budisti usu kohaselt süüakse”

  • Birx says:

   “Budisti usu kohaselt süüakse” küll parem ei ole :D pigem siis juba “budismile omaselt süüakse”

 32. M says:

  Ma olen kurb, et minu kommentaar läbi ei läinud. Ma ei solvanud kedagi, vaid tahtsin lihtsalt rõhutada, et palun tehke eeltööd enne kui intermittent paastumist proovite :(

  Tervise seisukohalt on diskussioon alati tähtis. Mina proovisin IF järgi elu seada terve suve, kolmandal kuul tekkisid terviseprobleemid, mis pani mind internetis surfama, et teiste naiste kogemusest kuulda. IF ei mõju naistele nii nagu meestele. See mõjutab naiste hormoonsüsteemi – mh viljakust. Seda toetavad ka uuringud rottide peal nt. Naiste metabolism ja hormoonsüsteem on nii tihedalt seotud (nt enne menstruatsiooni ei käi kõht nii hästi läbi kui tavaliselt jne – iga naine teab oma keha). Kõikides videotes ja blogipostitustes on katsejäneseks mees. Mu elukaaslasele jälle istub IF väga hästi ja tema on näinud samuti tulemusi.

  Lihtsalt väikene disclaimer. Minu arust on vastutustundetu negatiivsetest uuringutest mitte rääkida, kui on nii palju inimesi, kes asju uurimata enda peal katsetama asuvad. Olin minagi selline.

  • Läks küll läbi. Mul kogunes neid hunnikus siia ülevaatuseks lihtsalt ja ei jõudnud hommikul neid veel kõiki läbi käia :)
   Aitäh kommentaari eest!

 33. Mare-Elle says:

  Ma ise olen teinud mahlapaastu 7 päeva (aastal 2013) ja tulemus oli hea, ainult et 12 tunnise vahetused tegid asja veidi raskeks. Tol ajal tegin seda tervise heaks, avastasin Louis L.Hay ja sellega kaasnes palju uut infot, mis avas mu maailma nii suurelt, et minu elu ja vaade elule on väga palju muutunud. Enne kui paastumiseni jõudsin sain aru, et teatud eluharjumused on seotud mu emotsioonidega, eriti ûlesöömine, alkohol ja suitsetamine. Minus oli jôudu kõik kolm päevapealt maha jätta, peamine jôud- armastus iseenda vastu. Toitumisega olen endiselt heas suhtes seetõttu ei muretse ka kaalu pãrast ja panin tähele, et teatud perioodidel kui on raske olla ja valingi mitte kõige paremaid toite, siis valin olla enda vastu hea ja tean, et tegeleda tuleb emotsiooni endaga. Arvan, et see on teekond terveks eluks.
  Ja nüüd eelmine aasta ma olin valmis oma esimeseks veepaastuks. Ja see kuidas elu end seab on ikka ülilahe. Ma alustasin paastuga esmaspäeva hommikul (plaanisin seda oma mensesega samale ajale) ja teadsin kindlalt, et see peaks hakkama. Õhtuks jõudis abikaasa koju ja hakkas sööma ja ma siis vaatasin teda ja tema toitu ilastades samal ajal 😅. Nii raske oli keskenduda ja nãha lõpp-punkti. Igatahes umbes 20min hiljem tuli mul idee. Olin valmis on paastu lõpetama ainult vãga hea põhjusega. Nii ma istusin ja vaarisin ideesid. Tuli meelde, et mul kusagil vedeleb rasedustest ja kuigi menses polnud hilinenud ja mul polnud mingeid märke, et võiksin rase olla siis ometi läksin tualetti ja tegin testi ära…ja ei suutnud uskuda oma silmi kui nägin 2 triipu! Pöörasin testi ühte pidi ja siis teist pidi, lõpuks tulin alla korrusele ja näitasin partnerile testi. Ta ütles, et kallis ma arvan, et igaks juhuks peaksid siiski sööma. 😅 läksime restorani ja tellisin omale kuhjaga kõike paremat.
  Vaid 6 nädalat veel ja meist saavad lapsevanemad. 💗
  Paastumine kindlasti jääb mu ellu.

 34. Liisi says:

  Nii palju kui on inimesi nii palju on ka arvamusi. Põhiline on see, et inimene toitub nii, et tunneb ennast oma kehas hästi ja õnnelikult. ❤
  Näiteks kui mõni tunneb end tõeliselt hästi peale rämpsu söömist, siis andku minna. 😉

 35. L. says:

  Kas oled täheldanud, et paastumine aitaks ka akne vastu?

  • Tagasi ta tulnud pole. Ei tea muidugi, mis lõplikult ta ära ajas. Kas süsivesikutest loobumine, Repechage näohooldus ja kosmeetik või paastumine. Aga minekut ta tegi.

 36. Kersti says:

  Nii super postitus!! 😍
  Olles ise terve elu kaaluga võidelnud ning proovinud kõiki neid imelisi “kaota 10 päevaga 5kg” dieete olen ääretult õnnelik, et leidsin enda tee IFni.
  Arvan sama, et inimesed kes seda meeletult maha teevad ja võrdlevad seda näljutamisega pole lihtsalt ennast asjaga kurssi viinud ega materjale lugenud.
  Tänu IFile on mul trennis rohkem jaksu ning päeva vältel kõvasti rohkem energiat,sest keha ei pea enam enerksi kulutama iga paari tunni tagant toidu seedimisele!
  Meeletult julgustav on lugeda seda postitus ning veenduda endas veelgi et olen valinud õige elustiili (mitte dieedi!!!)
  Keep it going! Ja rohkem sellised postitusi sest neid on nii mõnus lugeda hommikukohvi kõrvale😊😊
  Päikest🌺🌺

 37. Sandra says:

  Väga hea postitus ja täielikult nōus Sinuga. Orgu oleks siiski pidanud siit välja jätma. Nüüd läheb avalikuks laimamiseks ja see ei vii kuskile. Tema jätkab ju ikka oma tööd ja Sina oma. Orgu üldiselt tundub väga ebameeldiv nōustaja ja treener. Vb kardab ta kaamerat, aga teleekraani vahendusel ta suhtlusviis klientidega on küll null ja ainult solvunud nägu peas :D

 38. Hei,

  Postituses ju selgelt kirjas, miks paastumine ei riku metabolismi ära. Uuringud on näidanud, et ainevahetus võib hoopis paraneda. Palun loe seda kohta uuesti või vaata videosid, uuringuid. Ei hakka uuesti selgitama :)

 39. Eraldasin end sotsiaalmeediast päris tükk aega tagasi. Teen seal ainult tööd ja oma postitusi :)

  Olen paastumisega tegelenud juba päris mõnda aega ja nähes kuidas 5kg läksid ja tagasi ei tulnud ning nähes kui paljud mul instas paastumise teemal huvi tundsid, siis otsustasin sellest kirjutada.

  Armas oled. Aga leidsin endaga lepitust. Mitte kaua aega tagasi, aga sellegipoolest. Mu eesmärk ei ole kaalunumber, vaid hea enesetunne. Olen aktsepteerinud oma keha, oma õppetunde ja oma raskusi. Tean, et Universum jagab õppetunde vastavalt sellele, kui tugev on inimene, et nendega toime tulla :) Pean endale päevikut ja tunnen end lõpuks taas tänuliku ja armastatuna (iseenda poolt). Üldse ei ütle, et kõik päevad on päikeselised. Aga mõttemaailma muutus on olnud märkimisväärne. Oi, kui raske on avaliku silma all jääda iseendaks ja vaadata mööda kurjusele.

  Kas olid ka varem enne seda dieete pidanud? Ma ei ütle, et kavad ei mõju. Kindlasti mõjuvad, eriti neile, kes pole varem dieeditanud. Aga kel juba on kahju tehtud, siis nende peae ei saa ajada sama kava ja juttu, et “sööd lihtsalt liiga palju”.

  Aga igaühel oma tõde :) Päikest!

  • Liisi says:

   Kuidas tead, et need 5+ kaotatud kilo tagasi ei tule, kui pole kordagi pikaajaliselt paastumist lõpetanud?
   Loogiline ju, et hetkel ei saa need tagasi tulla, kui sööd niivõrd vähe.

 40. Kat says:

  Nõustun, siin võid sa kitjutada enda õnnetundest jne, aga su postitustes kajastub mingi stress ning õnnetusetunne.

 41. Kat says:

  Mind häirib sinu juures see, kuidas su meeleolud ja “uued avastamised” muutuvad. Ühel hetkel surud kõigile mikrosid-makrosid peale (surud on vb ülepingutatud, aga sind jälgib väga palju pubekaealisi, kes tahavad modellikeha). Siis äkki aasta vms pärast tuled välja jutuga: aga ma olen tegelikukt õnnetu ja kaal ka ei lange, kuulake nüüd on mul uus avastus: veganlus. Ma isr olen muide vegan, aga nii tühja tähja lahmida on jama. Siis teed mingeid teste kalli raha eest, kuulutad, et oled laktoositalumatu ning teisel hetkel haarad juustu järgi, sest “Tänu Roometile ma ei jälgi enam midagi” . Jnejnejne, paras pudru ja kapsad on kogu su jada siin.

  • Mirle says:

   Appi, täpselt minu mõte! Ebausaldusväärne on see pidev “oi, NÜÜÜÜD ma olen õnnelik ja avastasin ennast! ” Ja siis 2 kuud hiljem täiesti vastupidine uus jutt. Sama on nii toitumise kui toodetega.

   • Helika says:

    Kuidas ebausaldusväärne? Selline ju inimene ongi – pidevalt arengus, oma tõusude ja mõõnadega. Mitte ebausaldusväärne, vaid ebaMUGAV võib see tunduda küll inimestele, kes ootavad kindlaid reegleid, mis kehtivad kõigile ja igavesti! Kasvamine ja areng nõuab aga avatud meelt ja valmidust muutumiseks.

    • Kat says:

     Pidevalt arengus pole sama, mis pidevalt mööda “moedieete” elada. Eriti kui pidada blogi, mida loevad ka noored neiud!!!
     Kunagi lugesin Taimre ühte sissekannet, kus väitis nui neljaks, et inimene koosneb mikrodest-makrodest- kaloritest ning neid lugedes saab hoida keha vormis. Nüüd nutad, et oled enda seedimise ära rikkunud!!! No s*it sherlock! Inimene pole robot.
     Väike mõtlemisaine: enda seedimise oled ära rikkunud, mitu noort tänu sulle nüüd selles kalori-nõiaringis on?
     Väga isekas ja mõtlematu käitumine. Paari kuu pärast tuled jutuga, et ouou, paast peaks ikks ainult nädala kestma. Läks vähe viltu…teeme seda ketodieeti parem.

     • Mööda moedieete? Ütle mulle üks moedieet, mida ma pidanud olen :D

      Ega ma makromaailma ei eita nüüd, kallis inimene. Ma olen lihtsalt saanud aru, et maailm ei ole nii must-valge ja tihtipeale on rohkem mängus, kui see, mida meile räägitakse ja mida me oma silmaga otseselt näeme. Kas inimese areng peab kuskil pidama jääma? Sulle jääb ette see, et keegi saab aru, mis toimib ta kehal ja mis mitte? Ma ei ole oma seedimist ära rikkunud ja pole seda ka noorte puhul teinud. Lugedes seda kommentaari, tahan loota, et sa tegelikult ka pole nii primaarse mõtlemisega.

     • Ja PS. Keto dieet on väga õigustatud väga paljude puhul, haha! ;)

     • Helika says:

      Kat, kahjuks on su kommentaaris läbivaks kõlaks “tahaks humoorikalt ära panna”.
      Defineeri mõiste “moedieet”!? Kui sa mõtled selle all erinevaid lähenemisviise oma tervisele, mida kajastatakse meedia vahendusel, siis arvesta sellega, et meedia kajastab kõike ja just väljaandele kasulikust vaatenurgast.
      Ja kui mitte uute lähenemiste leidmine ja uued äratundmised ei ole pidev areng, siis mis veel?
      On igati loomulik, et inimese seisukohad ja tõekspidamised ajas muutuvad. Ma olen kindel, et iga inimene, kes on lugenud mõnda oma aastate tagust kirjutist või vestlust, mõistab, et on vahepeal suure arengu läbi teinud.
      Kas üldse oleks võimalik kirjutada postitust, mis lähtub kõigi maailma inimeste huvidest, arenguastmest, vajadustest ja välistab kõik vääritimõistmised? Ma ei usu, seega mida sa üritad mõista anda? Et keegi ei tohiks blogi pidada, sest olenemata sellest, et tuhandetele inimestele võib sellest kasu olla, võib keegi(antud juhul siis noored neiud) seda kuskil valesti mõista?

     • Piret says:

      OMAD ei ole moedieet, vaid sai minu teada uue alguse tänu raamatule “The Warrior Diet”, mille autor tunnistas, et vehkis selle sisse Rooma armeelt. Ehk siis maailma kõige võimsam armee oli Roomal ning toitumiskava oli seal tänapäeva mõistes OMAD. Vähemalt polnud leegionärid pärast pidevalt söömist kogu aeg loiud ja unised. Heas vormis olid nad ka, sest erru läinud gladiaatorid (enamik olid vabad mehed) läksid tihti armeesse tööle sõdureid treenima.
      Ma ise kasutan ka OMAD-it ning kindlasti on see parem kui kogu aeg midagi süüa. Aju on palju virgem ja mingit magusaisu enam ei ole. Lihtsalt kadus kuskile ära ja kõik. Paastumine on samuti väga lihtne.

     • Agreed! Siiamaani on paastumine osa mu elustiilist. :)

 42. Helena says:

  Teema on iseenesest huvitav ja intrigeeriv. Mul tekkis küsimus selle kohta, et kuidas siiski erineb paastumine nälgimisest? Mul endal pole toitumishäireid olnud, kuid kui tutvuda nt anorektikute probleemikirjeldustega, siis ilmneb, et neilgi on esialgu energia laes võimalikult vähesest söömisest, samas lõpeb see kõik tugeva toitumishäirega ja rikutud tervisega.
  Nagu olen aru saanud, siis Sina Merilin söödki üks kord päevas ja siis alustad uue paastu perioodiga. Niiet sisuliselt oled oma kalorite hulka ööpäevas vähendanud veel alla 1300? Kui pikalt on soovitatav selliselt toituda, enne kui ilmnevad terviseprobleemid? Või on võimalik elada niiviisi piiramatu aja?
  Ma ei püüa kritiseerida, püüan vaid mõista.

  • Mul ju nii hästi lahti seletatud. Ka videotes… vaatasid neid? Paastumine toimub täielikult ketoosis, keharasvast toitumisel. Näljutades toitutakse piisavalt, et koguaeg olla näljane ja keha ei lähegi ketoosi. Paastu ajal ei kannata keha näljas, vaid saab isegi kvaliteetsema ja stabiilsema energia ketokehadest.

   Kuni keharasva on piisavalt, et keha selle pealt jooksmas hoida :D Nagu ka uuringutes ja videotes näha – lõpuks tuleb näljatunne tagasi või keha annab muul moel märku, et ta vajab süüa. Ma ei piira end toiduga. Mõni päev kui OMADi ajal sai mittepiisavalt söödud ja õhtul tuleb nälg peale, siis söön. Mul ei ole piiranguid. Nädalavahetusi sotsiaalsetel mõtetel ma ka alati OMADit ei järgi. Kõht tühi või tahtmine süüa, siis söön. Simple as that.

 43. Vabandan, et selline mulje on jäänud. Olen päris värvikas eneseväljendaja. Panin ka jutumärkidesse, sest point on selles, et inimesed, kelle kava näeb ette just suuremat defitsiiti, söövad iga natukese aja tagant väga kerge eine, millega ei saagi kõht kunagi reaalselt täis. Jah, olen paljudelt sellist tagasisidet saanud. Ise pole Orgu kaval olnud, aga olen ringi kondanud.

 44. Marija says:

  Olen juba ca 1.5 sama elu elanud. Alustasin 16:8ga ja edasi läks keha vahepeal ise OMADi peale.
  Olen muutunud suhkrusóltlasest pea úkskõikseks magusa toidu suhtes. Pigem väärtustan head ja kvaliteetset soolast toitu.
  Alustasin kaalulangust aastaid tagasi LCHFiga. Toimis hãsti ja kaotasin 20kg. Móni aeg kui sóin nö tavapäeast toitu, siis kaal tóusis jälle.
  Minu kehal on samuti mure insuliiniresistentsusega.
  Hormonaalse disbalansi pärast hormoonide kasutamist raseduse vältimiseks sain korda Prefeminiga. (Naistel PMS aladiagnoositud. Kui naisterahval on valulikud rinnad ja suured tujukóikumised, siis loe ja arutle sellest arstiga. Oleneb ka arstist. Paljud arvavad, et see ongi okei, et oled naine, siis ka hüsteerik enne päevi. Aga ei ole! Prefemin on taimne ravim.)
  Paastust rääkimist algselt pigem vältisin aga núûd aeg-ajalt satun ikka rääkima valitud inimestele. See on minu tõde ja mina elan nii. Seega on see minu jaoks ôige.
  Olen pikalt Sinu teekonda jälginud ja mul on Sinu úle siiralt hea meel.
  Päikest!

 45. R says:

  Väga hea postitus! Usun ka ise paastumisse. Mõni aasta tagasi süvenesin pikemalt sellesse ja proovisin 5:2 paastu. Mul on eluaegne kaalu ja toitumisprobleem. Olen 100% emotsionaalne sööja. Söön kui on tähistamine ja söön kui on lohutamine. Saan ise oma mõistusega aru, et see pole normaalne, aga näed loobuda ei suuda. Tundsin ,et paast mõjus hästi küll. Isu oli väiksem. Kuigi pidin selle lõpetama peavalude tõttu. Palun ütle mulle, mis ma valesti tegin. Iga paastupäev pea hullult valutas… Hommikuti jõin piimaga kohvi, kas asi võis selles olla? Kas oleks pidanud üleüldse rohkem jooma päeva jooksul? Või hoopis proovima 16:8 või muud paastu? Tahaks väga uuesti alustada. Tegelen joogaga ja usun ka selle vaimsesse poolde.

  • Paast tähendab 0 millegi tarbimist. Iga kord kui jood piima (laktoos on ju piimasuhkur ja tõstab insuliinitaset koheselt)

   Siin on eri vastuseid:
   1. Tarbid paastu ajal liiga vähe vett
   2. Pikema (4-7 päeva nt) paastu ajal võid tarbida samal ajal multivitamiini
   3. Tarbi paastudes soola
   4. Tegemist võis olla ketopalavikuga. Ei tea kaua paastusid…
   5. Oled kunagi kannatanud migreeni käes ja keha läbi paastudes tervendamisprotsesse. Ta ravib seda, mis on jäänud ravimata. Tavaliselt tulevad tagasi kõik kunagised haigusnähu 1-2 päevaks, et teha lõplikult minekut.

 46. Laura says:

  Sinu meetod tundub päris huvitav proovimiseks. Pole kunagi mõelnud, et võiks ka igapäevaselt sellist elustiili proovida. Ise harrastan kevadeti 2+2 nädalat paastumist. S.t. 2 nädalat paastumist (ainult veega) ja hiljem 2 nädalat taastumist, kus söön (kui üldse) väga kergeid asju. 2. nädala lõpuks on enam-vähem normaalne toidulaud “lubatud”, aga ega pärast sellist puhastumist naljalt endale sodi suhu ei topi. See on andnud mulle korraliku energialaengu terveks aastaks. Kaalu läheb maha, aga mingil määral tuleb ka tagasi, sest soolestik läheb ju taas täis jms. Ja see pole ka eesmärk alla võtta, vaid just taastada organismi töövõime ja eluenergiat juurde saada. Kindlasti soovitan sul kevadärkamiseks seda proovida! Mina enam sellise energialaenguta vist aastat üle ei elaks :D

 47. Tuuli says:

  Kas intermittent fasting ja minimaalselt süsivesikuid, keskmises koguses valku ja rohkelt häid rasvu (nagu oma postituses kirjutasid) sobib ka kui teha pigem kardio trenni ? Kas ma saan õigesti aru, et nö raske ja jõuetu on olla kuni keha jõuab ketoosi?

 48. Paula says:

  Sisukas ja hea postitus, aitäh!

  Ise pea 3 aastat intervallpaastu teinud ja viimasel ajal pikemate paastudega katsetanud. Just pikaealisuse ja autofaagia eesmärgil.

  Jagan ka teist asjalikku eestlast Siim https://siimland.com kelle tasuta interval paastu e-raamat oleks huvilistele hea koht alustamiseks.

  Edu ja armastust

 49. Maret says:

  Super postitus!
  Olen juba mõnda aega iseseisvalt paastu ja keto kohta lugenud ning on tore, et järjest rohkem selle kohta ka eestikeelset infot tuleb.
  See on tõesti väga vabastav tunne kui oled saavutanud optimaalse ketoosi ning ei pea terve päeva maadlema meeletute isude ja halva tujuga, mis sellega paratamatult kaasnes.

  Soovitan sul ka jälgida Siim Landi, kes selles teemas väga asjalike postitusi teeb, juhul kui sa teda juba seda ei tee :)

 50. Meeri says:

  Väga hea postitus. Olen sellega juba ammu päri ja olen ka korralikus insuliiniresistentsuses. Sügiskuudel sain 16-8 paastuga 10kg alla, aga praegu on seisnud. Nii raske on mul loobuda magusast jm kiirest süsivesikust, kuigi tean, et see on võti. Lugesin ka üht teaduslikku raamatut selle kohta, et kalorid sisse-välja on ammu iganenud arusaam keha ja rakkude toimimisest. Ei kahtle paastumises üldse, tahaksin tagasi selle ree peale saada. See raamat, millele viitasin, on Gary Taubes “Why we get fat”.0

 51. Svea says:

  “Kohtudes Roometiga, viskasin ma toidukaalu nurka, lõpetasin enda kaalumise ja sõlmisin endaga rahu.” – Itaalia saates küll ju kelkisid, kuidas kõike kaalud ja selle järgi prepid?

 52. Kristiina says:

  Aitäh selle postituse eest! Olen Instagrammis näinud küll ja veel su positusi/lugusid, et paastumine lõppes selle või tolle söögiga, endale teadvustamata, et mida tegelikult paast tähendab. Lisaks, need, kes siin soiuvad, et “ää, nii loll jutt” ja whanot, samuti mitte ja kahjuks tõenäoliselt ei kavatsegi mõista/arusaada.

  Mul on endal Orgu ja Fitlapi subscriptionid. Pöördusin nende poole esialgu selle mõttega, et tahaks kaalust alla võtta. Ei pea end paksuks inimeseks (elukaaslane ka mitte), aga minu hobi on selline, mille puhul tuleb kasuks, kui mul kaal natuke väiksem oleks. See suurendaks mu sooritusvõimet oluliselt, ehk siis on vahe, kas sul on nt lõutõmbe ajal vaja üles vinnata 55kg vs 65kg. Kahjuks on nii, et ma ei suuda neid kavasid järgida. Toidud on head, aga ma ei suuda end piirata mingisuguse ananüümse kava põhjal. Lisaks on probleemiks see, et ma ise isiklikult tunnen, et selliste kavadega mu n-ö inner söömishäire intensiivistub. Mul pole ametlikku söömishäiret diagnoositud (ja tegelt miks peakski? pole siiani otseseid probleeme olnud ja ma olen üsna laisk inimene, et viitsi asjade pärast svettida). Nüüd on olukord selline, et ma mõtlen nädala menüü välja, käin korra nädalas poes ja teen food preppi. Aga kas see on see, mida ma tahan? Ma ise olen terve elu tundunud, et miks ma pean nüüd sööma, kuigi pole kõht tühi (aga ema, isa, elukaaslane, ühiskond käseb 3x päevas süüa). Ja nende toitumiskavadega ongi see efekt suurem, et kuigi mul enne polnud mingit obsessiooni söögitegemisega, siis nüüd paraku on. Iseendalegi üllatuseks. Aga jutu mõte: ma ei ole kindel, kas ma olen paastumiseks valmis, samamoodi nagu mul on raske nimetada end taimetoitlaseks (kuigi tarbin väga vähe liha, aga see samm!!!), aga ma nõustun, et inimesed (sh ka mina ise) peaksin oluliselt vähem sööma. Ja vahel ka skippima söögikord, sest u don’t feel like it. Seda viimast juhtub minuga nii tihti (eriti pudruhommikud) ja siis ma kipun endale korrutama, et ‘aga nad ju räägivad, et see on vajalik ja tervislik’ ja siis sunnin end sööma. Ühesõnaga, vaatasin sinu postitatud viiteid ja videosid. Oli huvitav ja küllap teen sellest omad järeldused.

 53. Laura says:

  Teema on huvitav ja olen ka ise seda uurinud. Kuna enesetunne on hea ja tervisega probleeme pole, siis pole ka hetkel proovimiseni jõudnud. Samas paneb hetkel sinu arvamuse usaldusväärsuse kõikuma kriitika Orgu-kavade teemal. Ühelt poolt üritad jätta muljet, et oled teinud tõsist uurimistööd teemal, millest räägid,, samas kriitika Orgu pihta põhineb eelarvamusel. Tõid küll näiteks oma ema, aga samas ei öelnud, et ta just Orgu kava oleks teinud. See näide “hommikul muna, lõunaks salat ja õhtusöök jäta vahele” kindlasti pole sealt kavast.

  Pole mina mingi Orgu-fänn, aga, olen 2 aastat tagasi seda mingi 2 kuud kasutanud ja sinu jutt kindlasti selle minu mälestusega kokku ei käi. Minu meelest tema kava lihtsalt pakub tervislikke retsepte, kus on kehvad toitained asendatud heade vastu ja toit on tasakaalustatud. Näljatunnet polnud kunagi, isud kadusid, kui juhtusin ebatervislikku toitu maitsma, siis see maitses kohutavalt, kuna keha harjus ülikiiresti kvaliteetse toiduga ära. Mingisugust piinlemist ja nälga kindlalt polnud selle kava ajal – portsud korralikud, maitsvad ja toitvad. Kaal langes ilusti ja seni pole kilod küll tagasi tulnud.

  Nägin ka seda Brigitte saadet ja nõustun – selline teemaalgatus oli lapsik aga minu meelest Orgu vastus oli õigustatud. Midagi ta ju valesti ei öelnud ja pani lihtsalt vaatajale südamele seda, mida sa ka ise siin postituse lõpus tegid. Tõsi ta ju on, et paastumise peab enda jaoks lahti mõtestama ja seda teadlikkult tegema. Paraku jälgijad võivad teha järeldusi, millega endale liiga teevad.

 54. L. says:

  Väga põnev ja põhjalik postitus. Lugesin natuke ka selle kohta, et IF võib meestele ja naistele erinevalt mõjuda https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-for-women, mis sinu kogemus on?

 55. Triinu says:

  Olen isegi vahel märganud, et paastumine aitab mu migreenide vastu, mis mind juba teismeaest peale vaevavad, seega igati tänulik, et tegelikult oli lahendus kogu aeg olemas ning lõputu valuvaigistite tarbimine ja keha koormamine sai lõpu!
  Nõustun sellega, et ei taha “mitte söömisest” väga suure suuga rääkida, sest satun alati tohutlut suure ähvarduste ja küsimuste ohvriks. Kindlasti tuleb kõike teha enda keha kuulates ja ettevaatlikult. Oled suureks eeskujuks enda uuringutega ning avasid minu silmad edasiseks paastumises. Aitäh!

 56. Merlin says:

  Aitäh põhjaliku ja hariva postituse eest 🙏 Söön 4-5 korda päevas ja ikka on kõht kogu aeg tühi, seega plaanin ka proovida intervallpaastumist. Kas kohvi joomine enne toidukorda on ok? Kuidas sa planeerid oma söögikorrad, et kõik vajalikud toitained kätte saada? Kas ainult vastavalt isudele ?
  Paastusin sügisel esimest korda elus ja minu jaoks olid tulemused imelised just emotsionaalses plaanis. Tuju muutus nii heaks ja depressioon kadus, tundsin kuidas headus tuli minu sisse. Lühidalt öeldes imeline kogemus ja läheb õige pea kordamisele 🙂

 57. Kärt says:

  Kuna esimene kommentaar oli kohe negatiivne ja võhiklik, otsustasin vastukaaluks kirjutada, et hea ja asjalik postitus. Mind puudutab alati see, kui inimesed seovad teaduskirjanduse, isikliku kogemuse ja sisetunde, sest see on see viis, kuidas mina oma elus paljusid teemasid käsitlen. Ma ise olen vaid teepäeva kunagi teinud, päris paastuni ei ole jõudnud, pole seda õiget hetke tundnud. Küll aga lähtun põhimõttest, et soolestik saaks öösiti 12-14 tundi puhata. Sinu postitusest olen küll ärgitatud seda aega pikendama, samas minu kehatüüp on midagi hoopis muud – olen pikka kasvu, minu ainevahetus on väga kiire ja rasva talletab vähe, mistõttu oleks huvitav näha, kuidas keha selles olukorras käitub, kuid pigem suhtun paastu sel põhjusel ettevaatlikkusega.

  Sulle soovin palju jaksu, oled huvitaval teekonnal!

 58. mann says:

  lisan veel, et Johann Urbi instagrami tasub jälgida seoses fastimisega, tema rõhub seal just sellele vaimsele poolele väga palju ja mulle meeldib seda alati vaadata, olenemata sellest et seda päris fastimist ma ilmselt ei kavatse ise ette võtta :)

 59. Laura says:

  Sa tõid välja häid pointe ja ka mina olen seda usku et paast on keha tervendava toimega kui seda õigesti teha. KÜLL AGA sa räägid siin siiski enda kogemusest ja motiividest, seega ei ole vaja teise inimese meetodeid maha teha.. Paastumine nõuab meeletult eeltööd ja vaimselt õiges kohas olemist. Kui vale mindsetiga seda tegema hakata, võib tulemus jällegi palju palju rohkem paha teha. Need Orgu või kelle iganes muu toitumiskavad on eelkõige siiski tehtud selleks et inimene kes ei ole tervisliku toitumisega sõber, saaks abi. Jah, mängus on ka omakasu selles mis puutub selle müümisse, aga no kuule, kui sa teed midagi hästi, siis ju ka tahad selle eest raha saada ja selles ei ole midagi valet! Teadmised müüvad paremini kui mistahes toode ja see trend on pigem positiivne. Ja kui tõesti keegi pakub kava a’la 1300 kaloraažiga siis kurat, see on jama ja sellistele tõesti ei tohiks mingit nõustajapaberit kunagi kätte anda. Sellist tavalist toitumiskavade jama ma väga ei usugi selle pärast et selle taga on nii vähe personaalsust ja pigem mingi automaatne süsteem mis midagi arvutab.
  Sellest, et metabolism on nii kahjustada saanud et ole mis tahes defitsiidis ja midagi ei muutu- sa ju saad ise ka praegu aru, et vähem tarbimisega sa ei teegi midagi enda kehale lihtsamaks. St kui olla 1300 kaloraažiga ja minna siis 1500 peale ja kaal tõuseb. Muidugi ta alguses tõuseb ja seetõttu peabki kaloraazi tõstmine olema sujuv. Ja tuleb üle olla sellest et kaal tõuseb algul. St kui sa otsustad et see 1500 ei toimi ja hakkad hoopis paastuma ning siis ütled et see on hea viis sest enam seda jama pole.. No ma ei tea. Sisuliselt on tegu ju ikkagi sellega et sa tarbid vähem kui varem. Muidugi see on ainult kaalu langemise seisukohast, jättes välja kõik muu, sh üleüldise keha tervenemise ja vaimse osa.
  Sellegipoolest, aitäh enda seisukoha ja kogemuse jagamise eest :)

  Aga huvist- millal sa paastumise ajal treenid? Kas üsna vahetult enne paastu lõppu? Kuidas aga pikemate paastude korral?

  • Hei, enne paastule minekut ma ei lugenud juba pool aastat kaloreid ja söin ainult näljatunde järgi. Lubasin endale siit ja sealt, kuid hoidsin end suurema osa ajast IF-il. Ka OMADiga alustades algul sõin ikka puuvilju, jõin mahla, smuutisid ja lubasin endale ükskõik mida. Viga oli selles, et mu keha ei saa glükoosiga hakkama. Justkui kõik lähekski kohe rasvaks. Nüüd mil olen pühendanud oma paastu ketoosile, on asjad hakanud lõpuks muutuma ja enesetunne on ka hoopis teine.

   Treenin hommikul ärates. Trenn lõpeb u 10-11. Paastu lõpetan u 12:30 :)

   • Laura says:

    Sa oled küll vist ka maininud, et oled mingeid toitainete talumatuse teste teinud, kas sealt saidki sellise tulemuse või seda ütled pigem enesetunde pealt? (Glükoosist rääkides)
    EI midagi halvustavat, lihtsalt samastun selle olukorraga mõnevõrra

    • Enesetunde pealt. Kui olen tarbinud päeva jooksul keskmisest rohkem (tavainimese mõistes normaalses koguses) süsivesikuid, olen järmine päev päris paistes ja enesetunne on nii loid.

 60. Kertu says:

  Midagi nii rumalat pole ammu lugenud 😃

  • Aive says:

   No kelle jaoks jabur ja kelle jaoks ok. Mina sain targemaks, olen isegi neid kavasid teinud ka Orgu oma ja ma olen full time näljane. Fitlap mulle ei sobi üldse, liiga väike kaloraaž. Kavatsen kindlasti proovida. See mida ütleb Hunt või Orgu, savi. Kui sa ei kakle kaaluga terve elu, easy. Mina olen oma kaaluga hädas olnud terve selle aja mis ma mäletan. Aitäh sulle, proovin ka kindlasti paastu ära. :)

 61. Mann says:

  Kui ma seda orgu/hundi videoblogi nägema juhtusin, siis aimasin kohe, et hakkad end kaitsma..ausalt, teed seda asjatult sest minu arvates lendasid nad sulle täiesti põhjuseta peale. Lasin su postitused/pildid jms praegu ka üle – sa ei ole mitte kuskil soovitanud ega propageerinud fastimist!!! Lihtsalt oled märkinud piltidele juurde, et teed seda..jah, arusaadav, et influencereid jäljendatakse aga samas arvan ka, et sinu jälgijad on keskmisest suurema lugemisoskusega ning teinud erinevate meetodite kohta ka eeltööd. Mina isiklikilt rõhutaks sellest postitusest just seda, et inimesed peaksid rohkem oma keha kuulama ja sööma siis kui NÄLG on, et saada lahti sõltuvussuhtest toiduga – selle nõuande andis minule kusjuures väga haritud toitumisnõustaja, kelle juurest abi sain! Mina mõistsin samamoodi hiljuti, et see kaalumine/arvestamine/kella vaatamine ajab mind ainult rohkem toidule mõtlema ja lõpuks ei ole sellest mingit kasu. Minu “fast” on selline, et söön korraliku hommikupudru, keskpärase lõuna ning õhtul ma tänu sellele nälga ei tunne ning alates 16-17.00 kuni hommikuni ma enamasti sööma ei pea. Lisaks tarbin palju puhast vett, jälgin et toidus oleks piisavalt kiudained seedimise heaks ning loomulikult olen füüsiliselt aktiivne.
  Pea püsti Porgand ja aja OMA asja edasi aga ilmselt tuleks vahest kasuks teatud asju mitte nii palju avalikkusega jagada, et säilitada normaalne meedia-mõistus ja rahu :D orgu/hunt tegid oma videoblogis sinu mahategemisega lihtsalt sellise alatu reklaamivõtte, mis normaalsetele täiskasvanutele ja avaliku elu tegelastele küll kohane ei peaks olema ja ma tean kindlalt, et ma pole ainuke, kes nii arvab..

  • Hehe, vaat, et su kehale sobibki iseeneslikult siis intervallpaastumine. Tegelikult ongi see meie süsteemi sisse kirjutatud ja nende kellaaegade, kalorite jms jälgimisega olemegi selle ühenduse oma kõhutundega (loe näljaga) kaotanud.

   Aitäh Sulle nende mõtete eest!

 62. lea says:

  vaadates kui jässakas ja “pehme” sa välja näed, kuigi väidetavalt rügad 24/7 jõusaalis ja toitud tervislikult jne, siis miks peaksid su lugejad sinu juttu tõsiselt võtma? või vähegi mõtlema, et oot äkki sul on õigus? sest nagu mingit tulemust pole näha :D ja ma ei mõtle siin mingit luud ja nahka, vaid lihaseid. näha on ainult seda polstrit seal ümber
  või siis seleta mulle täpsemalt, miks see nii on?

  • Vot. Ja olin ka ise alati kimpus, et mis toimub? Olin niiii palju nutnud nii oma kaaslasele, perele kui treenerile, et miks olenemata sellisest defitsiidist ja kavade järgimisest ja 5-6 päeva nädalas treenimisest just minul on sellised raskused? Ma ju kirjutasin väga täpselt sellest. Ja ma pole üldse ainus. Võtsin kaalust aina juurde, ükskõik, mida proovisin, kuni saingi jälile ketoosile, insuliiniresistentsusele ja paastumisele. Nüüd olen kaotanud natu üle 5 kg :) ja ilma näljatunde ja vaid paari päevaga jõusaalis getting better. Lõpuks lasin lahti ka enda piitsutamisest ja iseendas pettumisest, et miks miski ei muutu, kuigi püüan. Sain aru, et mu keha vajab kõigest tervenemist, mida ma praegu talle paastumisega pakungi. Ei mingit suhkrut ja rämpstoitu. Näen oma keha nii positiivses suunas muutumas ja pean endale ainult “armastuskõnesid”, kui et suunan enda kehale vihkavat energiat.

  • Anne says:

   …kui haige kommentaar! Kui sisemine tung on nii tugev, et selline tekst kellelegi suunata, lootes et ehk ta seda näeb ja end halbasti tunneb, siis tuleks küll pigem enda sisse vaadata ja pikalt mõelda, missugune jässakas õeluseuss sul sees elab..

   • Diana says:

    Mõtlesin sama asja..jässakas…ja polster :O oehh..nii kurb :( Nii tubli oled armas Merilin :)

 63. Marta says:

  Proovisin suvel ka enda nahal intermittent fastingut, sest lootsin sellest saada abi oma terviseprobleemidele ja parandada keskendumisvõimet. Esimesed kaks kuud möödusid enam-vähem okeilt, aga kolmandal hakkasin ennast imelikuna tundma. Midagi polnud korras, ja mu tervis üritas sellest märku anda. Hakkasin siis uurima, kuidas teised naised end tundnud on, ja leidsin huvitavat materjali.

  Lugesin teaduslikku katset rottidest (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0052416), kelle peal prooviti, kuidas paastumine neile mõjub. 12 nädala pärast kaotasid emased rotid kaalu ja nende munasarjad kahanesid. Eksperiment mõjutas aga naissoost rottide hormoonsüsteemi rohkem kui meessoost rottide oma. Läks kaks nädalat, et nende viljakus taastuks. Naiste reproduktiivsüsteem ja metabolism on nimelt tihedalt seotud.

  Absoluutselt kõik materjalid ja videod, mida ise olin enne vaadanud, olid tõesti kirjutatud meeste poolt, aga naised ja mehed on füsioloogiliselt erinevad, mistõttu ma soovitan igal naisterahval siiski uuringutega tutvuda ja siis endalt küsida, kas see tasub seda ära või mitte. Kui on ikka soov lapsi saada, siis ma mõtleks hoolega, kas tasub seda enda kehaga teha või ei.

  Meeste puhul aga roheline tuli ja tundub töötavat. Minu elukaaslasele sobib samuti, ka on paranenud tema tulemused jõusaalis.

 64. H says:

  Ei loe inimeste blogisid, aga selle avasin kohe suure huviga. Nõustun 100% ning hakkasid mulle veel rohkem meeldima :)

 65. Diana says:

  Suur aitäh sulle selle postituse eest! Ma olen sinuga 100% nõus ja näen nii palju seda suhtumist, kus usutakse ainult kuskil pähetaotud tõdesid, et ikka 3 korralikku söögikorda + snäkid on õige toitumisviis jms ja ise edasi ei mõelda ega uurita. Kui pole see, millega ise harjunud, siis kindlasti vale.

  Kuna sa seda teemat rohkem uurinud, siis kas sul on silma jäänud kuskil, kas paastumine kuidagi võib mõjutada rasestumist? Annab kehale kuidagi märku, et ollakse oma varude peal ja ilmselt ei ole võimalik teist elu enda sees kasvatama hakata? Või sisuliselt ei tohiks kuidagi mõjutada?

 66. Helena Kõivsaar says:

  See on Sinu sulest üks parimaid postitusi, Merilin! ❤️ Aitäh 😊

 67. Svetik says:

  Ei ütle et paastumine on halb, aga seda pean mainima et Orgu kavaga nälgima ei pea. Olen vahepeal Orgu kava järgi toitunud ja toidud on väga head. Edu sulle!

 68. Pille says:

  Orgu jms kavad on halb aga nälgimine on hea. Sa oled ikka täiesti soe peast juba…

  • Birx says:

   Täitsa pekkis kui ignorantsed inimesed on! Sa ikka lugesid seda postitust või mitte?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.