Paastulaager: raske aga väärt kogemus!

Postitusest on keelatud kasutada sisu ja pilte ilma autori kirjaliku nõusolekuta.

Pole vast kõrvust mööda läinud kellelgi, kes mind vähegi jälgib, et ma tegin äsja läbi 6-päevase veepaastu. Hoidsin teid kõige toimunuga kursis oma InstaStorydes ja muidugi oli mitmeid, kes hoidsid avalikkust kursis ka oma ARVAMUSEGA sellest, et mina julgen paastuda 40-aastase kogemusega arsti käe all selleks ette nähtud meditsiinilises asutuses Loodus Biospa, mis on paastukuure läbi viinud juba kümneid aastaid. Seame teadmatute inimeste kriitika aga kõrvale, kes oskavad kritiseerida vaid kolmandate isikute elu, ja lubage ma räägin otseisikuliselt teile oma loo!

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

23 Comments

 1. Kapsauss says:

  Olen suur paastumise pooldaja ja teinud pikendatud paaste päris mitmeid, ent ma ei usu et paast peab olema nii meditsiiniline ettevõtmine Tegin oma esimese pikema paastu kusagil Võrus mingi Sirje talus kes ka korraldab paastulaagreid, soole tühjendamiseks andis mingit teed mis tühjendas korralikult ära ja iga päev saun ning taimetee ning sidrunivesi. Iseseisvalt kodus ei taha teha kuna mul on vaja sellest tavakeskonnast välja pääsemist. Tookord tegin seal talus viis päeva mis oli maailma lihtsaim minu jaoks. Kaotatud kilod tagasi ei tulnud, ei pea tulema, aga võivad, oleneb kuidas toitumine edaspidi jätkub. Kodus olen ise teinud veepäevi. Olen sellega nõus et sööma tõesti ei pea kogu aeg ja üks suurim vale mida saan inimesele öelda on et seedimise peab aktiivsena hoidma pidevalt süües. EI PEA!! Keha vajab puhkust ja seedesüsteem. Plaanin ka teha järgmise paasti Bio spaas. Klistiiri osas veel olen kahtleval kohal, vaatan kas teen seda või mitte.

 2. gille says:

  sapieritust aitab soodustada just küllastunud rasv! meresool on vajalik ka paastu ajal, et ennetada halba enesetunnet!

 3. AgaataKristi says:

  Päris vahva oli seda su paastumise lugu lugeda ja meenutada enda paastumisi Loodus BioSpa-s. Ma olen seal käinud 2x ja päris hulga aastaid tagasi, äkki 2002.a. ja 2006.a. Paljugi tundub, et on samamoodi, kui tol ajal. Samas muidugi on sealseid ruume palju kabedamaks renoveeritud ning aastaid tagasi ei olnud seal kohapeal ka basseini. Viidi paastu kolmandal ehk kõige raskemal paastu päeval bussiga Aurasse vesiaeroobikasse ning mäletan, et see oli ikka tõeline katsumus. Uus asi minu jaoks paastumisel on ka elektrolüütide tarbimine. Aastaid tagasi, kui mina käisin sama doktori juures paastumas, olid välistatud igasugused soolad paastu ajal. Veepaastul tarbiti rangelt ainult vett ja taimeteesid ning kui pilt hakkas kergelt võbelema, siis said tl mett :) Samuti pidi paastust väljatuleku eh taastumise esimese paari päeva menüü olema rangelt soolavaba. Toitu võis maitsestada tilli ja murulauguga näiteks :) Aga no eks ka aeg on edasi läinud ja teatud tõdesid pisut muudetud.

  Kuna mu organism ja keha pidasid paastule väga hästi vastu, siis olen hiljem iseseisvalt kodus ka paastunud. Päris igal aastal pole teinud, kuid paari aasta tagant küll. Kevadisel ajal ja 7 päeva järjest. Ükskord tegin isegi 10 päeva järjest (see on ulme, kuidas ühel hetkel täiesti kaob igasugune söögiisu ja on tunne, et võiks lausa nädalaid söömata olla). Olen isegi käinud samal ajal tööl, kuigi soovitatakse tegelikult täiesti puhata sel ajal. Tavaliselt valin tööl nö pisut rahulikuma nädala ja alustan paastu näiteks neljapäeval, siis jääb kõige raskem päev laupäevale, mis on mul puhkepäev. Koduse paastumise puhul pole ma klistiiri kunagi teinud, aga olen joonud Figura 1 teed õhtuti ja see tõmbab ka nagu “torud puhtaks” :D Ka olen käinud kõndimas, kuid muud tugevat füüsilist pole teinud. Massaaži olen ka korra paastu ajal võtnud. Kas enam pole LoodusSpa-s iga päev pooletunnist massaaži?

  Su kirjeldused klistiirist ja soolte sügavpuhastusest tekitasid tugeva deja vu tunde, kuid tõesti, ma meenutan ka siiani väga toredat meditsiinilist personali Loodus BioSpas ja tänu neile ei olnud need protseduurid pooltki nii ebameeldivad, kui võhikule siit lugedes võivad näida.

  Mina igatahes soovitan ka esimest korda minna Loodus BioSpa-sse paastuma, kui asja vastu huvi on. Oled ikkagi arsti järelvalve all ja saad täpselt teada nipid, kuidas on õige paastuda. Ja edaspidi võid vajadusel kodus katsetada.

 4. S. says:

  Lähen varsti tarkusehambaid välja opereerima ja täitsa idaneb see mõte peas, et esimene veepaast ära proovida. Nagunii luristaks muidu smuutisid.

  Üldiselt olen selliste asjadega ettevaatlik ja usun, et paastumine peab väga teadlik olema. Ekstreemsusi ei prooviks. Kõht käib mul niigi hästi läbi ja ei taha midagi tuksi keerata. Vahepeal isegi uurisin, kas mul on midagi viga, et keskmiselt 5x päevas nr 2-l käin. Kõigi kirjelduste järgi on asi korras. Mulle tundub, et mu keha puhastab ennast ise niigi hästi ja funktsioneerib, nagu peab. Niisama paastumine tundub juba overkill selle juures. Samas mingisuguste oppide järgselt, kui on näidustatud, siis miks mitte proovida. Või kui mõnel inimesel on mingisugused haiguslikud seisundid, mis lubavad katsetada, siis see võib ka tervisele positiivse tõuke anda. Igatahes tasub mõelda sellele.

  • Kusjuures ka roomet tegi siis oma esimese veepaastu. Niikuinii süüa ei saa ja toidu osakesed võivad tekitada põletikku. Paast alandab kehas põletikku, kiirendab tervenemist ja nälga ka ei teki!

 5. Aljona says:

  Paastusin detsembris hormoonkreemi tüsistuse tõttu tekkinud ekseemi tõttu,mis laianes kehale,sinna,kus varem polnud. Inglise keeles TSW-Topical Steroid cream Withdrawal.
  Paastusin juhendaja käe all kodus 5 päeva. Kiirendas paranemise protsessi ja kogu paastu aja oli hea olla. :) Praegu teen nädalas ühepäevaseid veepäevi. Aga poleks paha teha ka kolmepäevaseid ,eriti kevadel :)

 6. RS says:

  Viimasel ajal olen täheldanud sinu sisu jälgides, et su elu keerleb ainult keha puhtuse ja puhta toitumise ümber, mis meenutab kangesti ortoreksiat. Kuna sa oled igasuguste toitumishäiretega juba olnud, siis kas sa ei leia, et oled jälle lihtsalt mingi kinnisidee omale saanud? See paastumine ja meeleheitlik puhastamine on ka nagu maania lausa. Vähemalt kõrvalt vaadates jääb niisugune mulje, et sa pole siiani toitumishäirest lahti saanud, vaid see võtab järjest uusi vorme. Piltide pealt on ka näha, et jääd kogu aeg aina peenemaks ja tõenäoliselt oled juba alakaalu piiril. Näost juba täitsa ära ja kahvatu. Samas raiud nagu rauda, et pole end kunagi paremini tundnud. Sry, aga sinuga ei paista kõik korras olevat! :/

  • Ok, naerma ajas suisa :D Et kui inimene on leidnud enda jaoks tervisliku toitumise ja eluviisi, siis see on haiglane? Aga inimesed, kes end rämpsuga mürgitavad, trenni ei tee, alkot joovad jpm, siis nendega on kõik ok? Ma ei saa aru, miks nii paljudele jääb tervislik toitumine ja mürkidest hoidumine ette… Nagu tegemist oleks millegi ohtlikuga :D Pigem tunnetan selliste inimeste puhul kadeduse hõngu, et põhjendada endale oma ebaterveid valikuid. PS! Ma olen u 10kg ülevalpool alakaalu piirist :D

   Sry, aga sinuga ei paista kõik korras olevat :/

 7. Liisi says:

  Paastulaagris olen käinud kaks korda. Ütleks, et taastumine on raskem kui paastumine. Alguses tundub vale hakata jälle sööma, aga kui esimesed maitsed teise/kolmandal päeval maitstud, on raske end taastimisnädala lõpuni ohjes hoida.
  Teisel teemal – eesti keeles ei saa öelda, et valin midagi/millegi ÜLE millegi teise. Palun proovida kasutada ilusat eesti keelt ja mitte tuua kasutusse üsna koledaid otsetõlkeid inglise keelest.

 8. Mart says:

  Kas sa täna oled siis oma tarkuse maksimumis?
  Kui sa kunagi olid enesekindlalt veendunud, et suhkruasendaja on hea, siis mis sa arvad kui suur on tõenäosus, et sa 5a pärast vaatad oma tänastele protseduuridele sama pilguga?

  • Kui ma arvaksin, et olen oma tarkuse tipus, siis oleksin äärmiselt loll. Nagu areneb teadus pidevalt, nii ka inimesed. :) Kui inimese areng peatub, siis on inimene saama hästi kui surnud. Ei tea ette, mis tulevikus olema saab, aga olen veendunud, et ma pole sama, kes ma olen täna.

 9. Krissu says:

  Pikim paast: 5 päeva. Tegin seda samadel eesmärkidel, et saada puhkust ja keha turgutada. Olin väsinud lihtsalt toidukummardamisest ja sellele mõtlemisest. Valmistusin kenasti ette, ei hüpanud pea ees vette. Hakkasin pihta lühemate paastudega ning valmistusin mentaalselt ette ja tegingi ära. Samamoodi, teine-kolmas päev olid täis õudukad, magada ei saanud, ketopalavik oli laes, aga viimased päevad oli täiesti imelised. Tööl oli produktiivsus laes, jutt voolas, neelasin raamatuid, energia oli kõrgustes. Üllatav oli paastu murdmine: raske oli, sest väga üle pooliku avokaado süüa ei jaksanud ning ausalt öelda polnud isugi. Detailidesse siin avalikult väga laskuda ei taha, et mis põhjustel ja mis juhtus, ent lõppkokkuvõttes tean, et nii pikk paast oli küll kogemusena väga oluline, ent nii pikalt ma enam ühel põhjusel paastuda ei tohiks. Kogemus oli õpetlik ja mõistusele mõjus imeliselt hästi, ka keha tundis end suurepäraselt, aga eks iga inimene ole erinev ja mõjurid isemoodi.

 10. E. says:

  Mul tekkis üks küsimus, kas oskad seda täpsemalt seletada (või mis arst selle kohta ütles)… miks on vajalik sooltepuhastuse käigus saada välja sapivedelik ja lima? Ja miks nt lihtsalt klistiir ei ole piisav?
  Ma mõtlen, et need on ju mõlemad asjad, mida keha ise meie seedesüsteemi jaoks toodab. Sapivedelik vist osaleb rasvade seedimisel/lagundamisel ja lima on ju soolte seinal nö kaitsekihiks, et tahkem/seedimata toiduosakesed ei vigastaks soolteseinu ja et ka si** liiguks libedamini välja, ei?
  Ja kas seetõttu peale paastu ongi alguses soovitatav süüa väikseid koguseid püreesuppi jms pehmet kerget toitu, et soolest on nö kaitsekiht eemaldatud ja et mitte liiga teha?

  • Arsti vastus küsimusele:

   Lima ei ole eemaldatud soolte seinalt. See on mükoos. Soolestiku limaskest ei saa kahjustatud klistiiri ja sooltepuhastuse käigus.

   Klistiiri käigus on eesmärk saada kätte need limatükid, mis on sinna kogunenud roojaga, kõik lisandite jäägid, mis soolestikus on – toidulisandid jne.

   Sapinõristus – jah, sapinõsristuse eest vastutab maks ja see koguneb sapipõies. Kui see ei tule hästi välja, siis järelikult inimene ei toitu hästi ja tervislikult (ka söömata jätmine nt hommikuti). Selle järel sapp seisab, kristaliseerub ja on oht, et tekivad sapikivid. Kui SP käigus näeme, et sapp on helekollane, siis on kõik normaalne. Kui sapp on tumekollane või roheline, või lausa must, on sapp seisnud sapipõies ja on seetõttu konsentreeritum.

   Seetõttu on vaja jälgida sooltepuhastuse ja paastumise protokolli – mida täpselt, millal ja mille järgi teha.

   • K. says:

    Mul tekkis just sama küsimus sapi osas. Ehk et vastusest loen siis nüüd välja nii. Et eesmärk ei ole mitte niivõrd sappi eemaldada vaid kontrollida, mis seisus see on? Ja siis vastavalt vajadusele seda rohkem liikuma panna?

    Iseenesest leian, et paastumine teeb kindlasti head ja annab puhkust. Ise seda küll teadlikult teinud ei ole, aga mõnikord pikema söömise vahega on täitsa mõnus tunne. Nt kui on hommikusöök mingil X põhjusel vahele jäänud. Mõnel korral on lõunaks tuumanälg ja teisel korral tunne, et ah polegi nagu viga. Küll aga on need erandlikud korrad ja päris niisama sellist käitumist ei praktiseeri.

    • Eesmärk on sapp liikuma panna, kui vana seiskunud sapp jääb seisma sapipõies, siis tekivad aja möödudes sapikivid. Sapi liikumisega stimuleerime sapi nõristust, see vahendab koormust ka maksale ja parandab seedimist.

  • gille says:

   küsin lohvipesu kohta…kõik nagu kena, aga miks see hea on, et jämesoolest vesi peensoole teise otsa lasta, miks see sitavesi sapijuhani peab ära käima???? bakterid ju muidu jämesoolest vastuvoolu ei tule, ühesuunaline liiklus…

 11. Annika says:

  Ma olen kodustes tingimustes paastunud ühepäevaselt pärast suuremaid pidustusi, et kergendada seda rasket olemist kehast.
  Rohkemaks puudub praegu enesekindlus, et õigesti paastuda. Kindlasti on plaan rohkem juurde lugeda/õppida ja proovida. Paastulaagri mõtte panen endale praegu kuklasse n-ö küpsema.

 12. N says:

  Olen mõelnud paastule selle kasulikkuse pärast, aga kuna kaalulangus käib sellega kaasas, siis ei ole ma seda teinud. Olen niigi alakaaluline ja mul on samamoodi madal vererõhk. Varem hakkas mul lausa paha, kui olin tühja kõhuga. Nüüd on see asendunud peavaluga. Kui ei ole pikalt söönud ja juba tunnen, et pea hakkab vaikselt tuikama, siis ei päästa enam ei söök ega kohv. Valutab nii kaua, kuni valuvaigistit võtan, kasvõi mitu päeva jutti. Ka arsti soovitus oli, et madala vererõhuga ei tohiks ma pikalt söömata olla. Tunnen, et minu kehale see praegusel hetkel ei sobiks, aga kui kunagi üldse teeks, siis veepaastu ja seda ka järelvalve all. Sügavsooltepuhastusest ei taha kuuldagi, see oleks minusuguse ülitundliku inimese jaoks traumeeriv (juba selle lugemine oli :D).

 13. Getter says:

  Hei,
  Tegin kunagi kaks aastat tagasi veepaastu ja valedel põhjustel. Olin siis oma eluga veidi kokku jooksnud, õnnetu ühepoolse armastuse pärast, segaduses kuhu karjääris edasi liikuda, olin hakanud vihkama sporti (sest see oli olnud mu terve elu ja sellest sai villand) ja täitsin “bingemisega” oma kõhtu ja tühjust hinges. Ja ühel hetkel lugesin paastust ning asusin kohe proovima. Olin teadlik selle kasuteguritest, kuid salamisi lootsin kaalust alla võtta, Justkui teeks see minust väärtuslikuma naise. Arvasin, et suudan paastust väljudes oma toitumisharjumusi parandada. Seega alustasin üleöö ja tegin 6 päeva. Paast ise oli kerge, ei tekkinud isusid ja tõesti arvasin, et võiks nädala kindlalt teha. Aga siis 6ndal päeval tulin maha, sest segas mu tööd (mis oli endiselt spordiga seotud – nt tekkisid säärekrambid). Ma ei hakka isegi rääkima, millist vastukaja ma paarilt lähedaselt sain.. Seetõttu hoidsin selle enda teada. Aga see paastust mahatulek siis – läks lappama! Ja veel rohkem kui enne. Olin kohutav pähklivõifänn tol ajal ja see oli esimene, mida sõin (kuigi ma olin lugenud, kuidas tulnuks toituda). Järgmisel päeval sõin kebabi. Ja mul isegi polnud tunnet, et magu oleks kokku tõmmanud. Sest ma endiselt täitsin seda emotsionaalset auku oma hinges. 3 kuud hiljem kaalusin 18 kg rohkem kui paastu lõpus (paastuga kadus 8kg). Ma polnud vaimselt õiges kohas, et seda paastu üldse ette võtta, eriti veel üksi. Kõigest sellest paranemine on võtnud aega, usun, et paastumisest läks veel u aasta enne kui tundsin end endamoodi. Kaalu on veel endiselt 4kg üle võrreldes paastueelse kaaluga, aga mu vaim on paranenud ning vaikselt teeb seda ka mu keha. Sellegipoolest usun, et see on väga hea võimalus oma kehale puhkust anda ning kunagi tahaksin seda uuesti teha, kuid kellegi valvsa pilgu all.

 14. Mho says:

  Ei ole veel kunagi paastunud.
  Järjestikku mitu last saanud + imetanud. Ehk siis ei ole väga võimalust ega huvigi seni olnud. Aga nüüd olen selle peale vaikselt mõtlema hakanud. Peab enne rohkem ennast kurssi viima kuidas jne…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.