Mulle tehti hormoonravi!

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Tuleb välja, et nukid jalgadel pole teps mitte harv juhtum ja seda veel eriti naiste seas. Mind on see mure vaevanud juba väga ammu. Olin noor ja loll ning kandsin kontsi igapäevaselt (lühikese tüdruku noore mõistuse mure #1). Lisaks olen alati olnud väga aktiivne ning veetnud palju aega jalgadel. Sinna juurde veel raskused, mida jõusaalis turjal kannan ning geneetiline eelsoodumus nukkide tekkeks. Ja ongi olemas täiuslik kokteil sellise meditsiinilise termini jaoks nagu hallux valgus.

 

Jalanukid ehk hallux valgus

Jalanukkideks nimetatakse turset või kühmu suure varba liigese välisküljel. Seda põhjustab suure varba kaldumine teise varba suunas. Meditsiiniline termin sellele on hallux valgus ja selle tekkimise peamiseks põhjuseks on geneetiline eelsoodumus.

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

 

Kuidas ennetada?

Kuigi tegemist on enamast geteenitilise nähtusega, siis saab sellegi poolest ennetada nende teket ja kasvu. Nukkide peamisteks põhjustajateks on:

 • liiga kitsaste jalanõude kandmine
 • kontsade kandmine
 • liigne koorem jalgadele
 • ortopeediliselt ebasoodne koormuse langemine tallale kõndimisel

 

Kas nukke saab ravida?

Väikesed jalanukid tavaliselt vaevusi ei põhjusta, kuid aja jooksul võivad nukid kasvada ja hakata põhjustama valulikkust. Minul andsid nukid tunda pärast pikemat aega kontsadel olemist, liiga kitsaste jooksutossude kandmisel või pärast pikemat kõnnakut või jalgadel olemist. Nukid lähevad turse, punaseks, tulitavaks ja valulikuks ning miski muu ei aita, kui lasta neil vabalt puhata.

Pealegi tulin ma Itaaliast tagasi Eestisse ühe lisanukiga… vasaku jala väikese varba liigese välisküljel! See polnud otseselt just nukk, vaid rohkem nagu pehme moodustis või turse. Kui see nädalaga polnud seal kadunud, siis pöördusin murega oma füsioterapeudi Rainari poole (Reakt füsioteraapia), kes on edukalt mul kõik senised liigese- ja lihasmured lahendanud. Selle puhul nägi ta aga selgelt, et asi vajab ortopeedilist abi.

Kuna ka teised nukid on mul juba aastaid elukvaliteeti seganud ning ei ole ka esteetiliselt kõige soositumad, siis otsustasingi minna ortopeedi Triin Tammelehe vastuvõtule Artrosport kliinikusse. See jäi mu kodu lähedale ning Triin oli mulle juba tuttav IPT personaaltreenerikoolituselt, kus ta oli üheks õppejõuks.

Dr. Tammeleht ütles, et nukid on mul probleemsed kindlasti ning vajavad ravi. Kas aga kirurgilist? Pigem mitte. Ortopeedi sõnul on kirurgiline sekkumine näidustatud pigem siis, kui deformatsiooniga kaasneb konstantne valu, seda ei saa konservatiivse ravi või ortopeediliste jalanõudega leevendada ja kui kõverdunud suur varvas surub teisele varbale, põhjustades ka selle deformatsiooni. Kirurgiline sekkumine võib põhjustada väga vaevalist taastumist ning ka selle järel ei pruugi tulemus olla lõplik.

Noor inimene nagu ma olen ja kuna ma nukkide kätte päris suremas pole, siis soovitas ta mulle eelkõige mitte-kirurgilist ortopeedilist ravi. Väikese nuki kohta aga nii palju, et tegemist polegi päris nukiga. Sinna oli tekkinud trauma tagajärjel pehme liigne kude, mis oli põletikus ja punetav. Selle raviks pakkus ta välja efektiivset hormoonravi.

 

Hormoonravi?

Ei, see ei tähenda beebipillide sisse söömist, vaid täiesti lokaalset hormoonsüsti, mis ei mõjuta mu ülejäänud keha mitte mingil moel. Süst ise on valulik ja ebamugav. Kuigi ise suur süstlafoobik, siis ei paotanud ma ei pisarat ja pildi jätsin ka taskusse panemata. Korra virisesin ja oligi kõik. Hormoonsüstis on ka lokaalne tuimestus, mis hoiab valu ära vähemalt paar tundi. Tammeleht küll soovitas mul võtta kangemat sorti valuvaigisteid esimesel päeval, sest see pidi valu tegema lausa kuni 3 päeva.

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Ma kas olen tõeline ellujääja või ma olen tõeline ellujääja, kuid mul andis kergelt valu tunda see vaid lokaalse tuimestuse möödudes. Võtsin siis kerge valuvaigisti ja rohkem ma seda mürki suu sisse ei toppinud. Olen üldse alati pigem kannataja kui valu leevendaja.

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Tulemus

Pärast süsti ei tohiks jalgadele liigselt survet avaldada ehk siis jah, Merilin, ei mingit trenni! Nooo, okeii, ülakeha trenni võid ju põhimõtteliselt teha ja ratast ka vändata… Jeee! Paar päeva hoidsin jalatrennist eemale ning selle ajaga oligi juba tulemus ka käes. Ei mingit liigset moodustist enam, ei mingit punetust, ei mingit valu. Seega mina soovitan! Üldse soovitan kõigil minna ikkagi mure korral arsti vastuvõtule, sest võite ennetada nii tuleviku palju suuremaid probleeme. Sain šoki, kui mulle InstaStoryde peale oma nukkidest pilte hakati saatma. Ühel teravamad ja suuremad kui teisel ning mõelda veel, et nendega pole kunagi midagi ette võetud. Siin kohal soovitan soojalt Artrosport kliiniku poole pöörduda, sest visiidile pääsesin üsna ruttu, arst (Triin Tammeleht) oli väga meeldiv ja tundis tõesti mu probleemi vastu huvi ning pakkus omalt poolt võimalikke lahendusi, et ma jalad korda saaksin.

 

Ravi ortopeedilisteste vahenditega

Ortopeedi soovitusel läksin ma kodule veel lähemale asuvasse Jalakabinetti, kust ka kunagi varem omale tugitallad muretsenud olen. Lasin seal esiteks teha jalalabauuringu, mis võimaldab:

 • jalatallale avalduva surve mõõdistamist
 • probleemsete piirkondade väljaselgitamist
 • probleemide ennetamist jalalabal

Uuringu käigus tehakse kõnnianalüüs ja 3D skänneering. See näitab päris ägedalt ära, kus talla osas asetseb sinu rõhuasetus, kus see tegelikult peaks olema ning selle alusel saadaksegi teada, missugust tuge/abi vajad. Uuringu tulemusi arvestades saab kohapealt koheselt tellida individuaalsed sisetallad nii igapäevaks kui ka erinevate spordialade harrastamiseks.

Mina tellisin endale tallad kõige enam kasutatavatesse saabastesse ning jõutõstmistossudesse. Sisetaldu saab tellida ka kontsadega jalanõudesse kusjuures. Äkki peaks ühed sellised ka muretsema lisaks… Individuaalsed tallatoed valmistatakse vähem kui 30-minutiga päris huvitaval meetodil:

 1. Tallatugi kuumutatakse, et seda saaks vormida, ning kinnitatakse jalatalla alla
 2. Toolil istudes, pannakse jalalaba ümber vaakumkott, mis vaakumisse tõmmates kinnitab tallatoe ümber jala, surudes selle nii täpselt sinu talla vormi
 3. Korratakse teisele jalale
 4. Seejärel kaob tallatoemeister korra ära ja tuleb tagasi täpselt sinu tallaga ühtivate tallatugedega.
 5. Tallatoed paigaldatakse jalanõudesse ning saad proovida, kas istub suurepäraselt või jääb miski häirima, et vajadusel tallatugesid korrigeerida.

Minu tallatoed tulid kohe perfektsed ning ei sega mu jalutuskäike ega treeninguid. Neid justkui polekski, aga jalgadel on kohe kuradima mugav!

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Lisaks muretsesin endale:

 • toetavad sokid, mis hoiavad suurt varvast terve kandmisaja jooksul õiges asendis, vähendades seeläbi valu, parandades liigesteljelisust ja ennetades osteoartriidi tekkimist.
 • suure varba silikonist varbaeraldajad aasaga, mis paidaldatakse suure ja teise varba vahele, et suurt varvast õiges asedis hoida
 • väikese varba eraldaja, mis leevendab survet esimesele pöialülile ning aitas mu väikese varba nukil ka terveneda

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Ja nüüd muud üle ei jäägi, kui panna kõik need asjad töösse ja loota, et nukid enam valu ei anna ja ehk isegi et taanduvad! Hornoonsüsti tegemist ja kogu mu ravi protsessi näete mu InstaStory highlight-alt!

Kuidas on sinu jalgade tervisega? Kas põed hallux valgust? On see geneetiline sul? Kas oled ehk kirurgilist ravi saanud? Kõik kommentaarid on väga teretulnud!

25 Kommentaari

 1. Mari ütleb:

  Õige pea lähen neljandale HV opile. Probleem on geneetiline, juba lapsepõlves hakkas pihta, 18 sain, tehti esimene opp ära, eelmine aasta tehti ka samale jalale ja nüüd septembris kolmas ühel jalal. Parem jalg ootab oma kordusoppi. Samuti põlv ootab oma kolmandat artroskoopiat. Väikese lapsega nii raske, aga oma elukvaliteet on ka siiski oluline🙂

 2. Mdln ütleb:

  Mul tulid nukid samuti noorena, nii kahekeümneselt olid olemas. Tasapisi läksid kogu aeg suuremaks, Minu puhul geneetiline soodumus + kandsin kitsa ninaga kingi, mis varbad kokku suruvad.. Kontsi olen ka kandnud. Olen hästi painduv ka, ilmselt siis luud deformeeruvad kergesti, kui neid kusagile suunda suruda. Nüüd neljakümnendate lõpus võtsin mõlema jala opi ette, tehti mõlemad jalad korraga, võtsin selle aja endale, üks valu ja kannatamine. Mõned kuud taastumiseks + mõned kuud veel peale, et kõike saaks samamoodi uuesti teha. No kontsaga kingi enam ei kanna, varbad enam nii palju ei paindu, mõningane jäigastumine tekib. Aga jalad on lõpuks jälle kenad, saan paljajalu käia ja lahtiste kingadega ka ja enam ei pea oma jalgu häbenema. Mul olid lisaks nikkidele varbad väga viltu. Jalanõude osas olen nüüd üle läinud barefoot jalanõudele, ümara ninaga jalanõusid enam ei kanna, netist leiab tootjaid, kes teevad jalasõbralikke jalanõusid. Kel soodumus nukkide tekkimiseks, soovitan jalanõud normaalsete vastu välja vahetada ja mitte jalgu kiusata. Lisan ka seda, et igasugu silikoonid ja varbapainutad olen kõik ära proovinud, kui nukid juba olemas, siis nende mõju on üsna minimaalne. Oluline on, et varbad oleks kõndides õiges asendis, mul ei õnnestunud jalatsite sees silikoone kanda, segasid liialt. Öisel ajal hakkasid varbad valutama, kui neid õigesse asendisse painutasin, keset ööd sai need alati ära võetud kahjuks, et saaks normaalselt magada. Nii on, et jalad on eluks tõesti ülivajalikud, neid tuleb hoida (tagantjärele tarkusena). Samas nõuka-ajal nii või teisiti jalanõusid valida ei olnud, kanti seda, mis oli ja sealt need probleemid kahjuks alguse said. Edu kõigile, kes sama probleemiga maadlevad!

 3. Aia ütleb:

  Jep..mul täitsa suured nukid. Vasaku jala nukk tegi ikka põrguvalu ja aegajalt tõmbas krampi ja käia ei saanud. Käisin ortopeedilisel operatsioonil, taastusin 2 kuud ja läksin siis tagasi tööle. Nukist täielikult ei vabanenud, kuid valu ka enam ei ole.

 4. Mari ütleb:

  Minul sama. Ja nii häbenen oma jalgu.. Hea on teada tegelikult, et ma ei ole ainus. Mu emal on sama ja oli ka vanaemal.. Ehk soodumus selleks olemas..
  Pean ka ikka käigu jalakabinetti võtma..
  Ehk annad mõne aja pärast vastukaja ka neile silikoonist asjadele varvaste vahel.. 😊

  • Paljas Porgand ütleb:

   Ma ei oska neile muud tagasisidet anda, kui et nukid ei põhjusta enam valu. Kandsin neid ka paar aastat tagasi täitsa järjepidevalt, mistõttu ostsin need ka kohe uuesti :)

 5. P ütleb:

  Mul on geneetiliselt eelsoodumus, mõlemal vanaemal HV & yks käis veel vanemas eas opil, samas mu õdedel pole välja löönud, niiet loodan, et ehk hyppab yle põlvkonna ja minu lapsed ehk ei pea seda taluma.

  Mul endal vrd suured nukid juba noorest peast, samas käisin yhe jalaga opil ja see aitas kyll : taastumine pole eriti hull ja arm ka väga väike. Eks neid mitte-invasiivseid varvavahesid jm aitavad ka, mulle tundub, et kui varba kaldnurk juba suurem (yle mingite kraadide) siis pakutakse oppi, aga muidu mitte.

  Jalanõudevalik oli tyytu varemalt, nagu yks eelmistest kommenteerijatest kirjutas – laia liistuga jalanõusid, mis ilusad ka, ei ole palju / ei olnud palju leida.

  Suurem probleem on minu arvates bodyshaming, kuigi olen viimasel ajal aru saanud, et tegelikult on see vahel vaid oma peas kinni : ma nt ei vaata a la aknearmidega inimesi kuidagi halvemini vōi mõtle nendega suheldes, et oppaa jeerum kui rõve, vaid alles tagantjärele samateemalust kurtmist kuulates aru saanud, et oh, tal on akne, ei pannud tähelegi, sest no – ei pane!

  Samamoodi olen ise suviti valinud a-la-ti kinnise ninaga jalanõud v ranmas varvad liiva kaevanud, et peitu, peitu, aga nyyd teada saanud, et keegi isegi ei ole tähele pannud. Muidugi ma nt jakamodelliks ei kandideeriks oma varvastega, pole mulle .D aga siiski, yldiselt enam ei sega! Sel suvel kandsin ka lahtise varbaosaga kingi koguni !

 6. H ütleb:

  Võiksid rohkem uurida selle kohta, kuidas need tugitallad jne pole jalale vajalikud. Suretad lihased täitsa nulli. Pigem tulems tegeleda erinevate päkalihaste treenimisega :) on erinevaid harjutusi netis. Instagramis soovitan jälgida näiteks thefootcollective :)

 7. H ütleb:

  Sa ütlesid, et oled valmis meeleldi vastama lugeja küsimustele. Palun vasta mu küsimusele!

 8. Helin ütleb:

  Hei, Tean omast käest kui valus see on! Erinevad varbavahe toed on proovitud ja raha raisatud! Tegelikult on lahendus väga lihtne, tuleb endale osta Birkenstock jalanõud! Kannan neid tööl ja peale kingade kandma hakkamist ei ole kordagi kondid valusad olnud ja elu tundub ikka vägaaa ilus!

 9. Heips ütleb:

  https://youtu.be/p8ttNMNAX5k
  hea video jalavõlvi toetamise vajalikkusest ja kuidas me ISE seda valede jalatsitega ei võimalda!

 10. heidi ütleb:

  See ei ole otseselt geneetiline vaid ikkagi jalatsitest tingitud. See nukk suure varba juures on sinu enda luu mis on välja turritamas kuna suur varvas lükatakse jalatsi poolt sisse viltu. Soovitan uurida Facebookist paljajalujalatsite lehte. Instagramis barefoot shoes. Ole terve ja vabasta oma jalad! Ise soovitan barefootidest Tadeevo jalatseid. Varbad tantsima!

 11. Hel. ütleb:

  Mul on ka need, geneetilise pärandina, ja vähemalt ühe jalaga pean ka opile minema. Igasugused leebed abivahendid (+ füsio ette kirjutatud harjutused ja kontsade vältimine juba aastaid) pole kahjuks aidanud. Hea on see, et praegusel ajal on igati okei ka soliidsema riietusega kanda sportlikke jalanõusid ja keegi ei vaata viltu. Aga kurvastab (kuigi ise pole kogenud), et selle diagnoosiga käib liiga tihti kaasas bodyshaming, kuigi tegemist ju ilmselgelt meditsiinilise probleemiga ja võiks pigem kaasa tunda.
  Muide mu emale tehti kunagi noorena elektriravi, et nukid edasi ei areneks ja tal polegi praktiliselt midagi näha. Samas, kui arstile seda mainisin, siis ta polnud sellisest ravivõimalusest kuulnudki, nii et seda vist ammu juba ei praktiseerita, millegipärast.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Oi kui kahju :( nii on.

   Elektriravi? Mkk, pole ka kuulnud!

  • K ütleb:

   No mis arst ei tea elektriravi? Füsioterapeudid haiglates teostavad regulaarselt elektriravi ehk füüsikalise ravi protseduure (magnet, ultraheli jne)

   • Hel. ütleb:

    Arst loomulikult teab, et on olemas elektriravi, aga ta polnud kuulnud, et seda kasutataks konkreetse probleemi raviks.

 12. Steina ütleb:

  Mul tekkisid ka juba päris noorena geneetilistel põhjustel. Mõned aastad tagasi käisin operatsioonil. Valu on kadunud, aga nukid on endiselt, natuke väiksemad. Nüüd kannan barefoot jalatseid ja kitsa ninaga jalanõusid enam ei kanna üldse, nii ebamugavad lihtsalt.

 13. Lii ütleb:

  Minu emal on need suure varba juures nukid. Ja ikka VÄGA suured. Tal on kitsa liistuga jalg aga peab kandma laia liistuga jalanõusid kuna lihtsalt nukkide juurest ei lähe jalanõud edasi. Tekkis sellest, et noorena kandis alati väga kõrgeid kontskingi ja ikka aastaid. Need nukid on tal olnud sellest ajast saati kui ma teda mäletan, ehk vähemalt 15-20 aastat. Talle on soovitatud operatsiooni aga hetkel pole ta veel läinud. Kardab seda taastumisaega :) Vahel kurdab, et valutavad aga muidu on okei.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga