Mulle tehti hormoonravi!

paljas-porgand-hallux-valgus-jala-nukid-ortopeedia-hormoon-ravi-süst-merilin-taimre-artrosport-kliinik-ortopeed-triin-tammeleht-jalakabinet-tallatoed

Tuleb välja, et nukid jalgadel pole teps mitte harv juhtum ja seda veel eriti naiste seas. Mind on see mure vaevanud juba väga ammu. Olin noor ja loll ning kandsin kontsi igapäevaselt (lühikese tüdruku noore mõistuse mure #1). Lisaks olen alati olnud väga aktiivne ning veetnud palju aega jalgadel. Sinna juurde veel raskused, mida jõusaalis turjal kannan ning geneetiline eelsoodumus nukkide tekkeks. Ja ongi olemas täiuslik kokteil sellise meditsiinilise termini jaoks nagu hallux valgus.

 

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

25 Comments

 1. Mari says:

  Õige pea lähen neljandale HV opile. Probleem on geneetiline, juba lapsepõlves hakkas pihta, 18 sain, tehti esimene opp ära, eelmine aasta tehti ka samale jalale ja nüüd septembris kolmas ühel jalal. Parem jalg ootab oma kordusoppi. Samuti põlv ootab oma kolmandat artroskoopiat. Väikese lapsega nii raske, aga oma elukvaliteet on ka siiski oluline🙂

 2. Mdln says:

  Mul tulid nukid samuti noorena, nii kahekeümneselt olid olemas. Tasapisi läksid kogu aeg suuremaks, Minu puhul geneetiline soodumus + kandsin kitsa ninaga kingi, mis varbad kokku suruvad.. Kontsi olen ka kandnud. Olen hästi painduv ka, ilmselt siis luud deformeeruvad kergesti, kui neid kusagile suunda suruda. Nüüd neljakümnendate lõpus võtsin mõlema jala opi ette, tehti mõlemad jalad korraga, võtsin selle aja endale, üks valu ja kannatamine. Mõned kuud taastumiseks + mõned kuud veel peale, et kõike saaks samamoodi uuesti teha. No kontsaga kingi enam ei kanna, varbad enam nii palju ei paindu, mõningane jäigastumine tekib. Aga jalad on lõpuks jälle kenad, saan paljajalu käia ja lahtiste kingadega ka ja enam ei pea oma jalgu häbenema. Mul olid lisaks nikkidele varbad väga viltu. Jalanõude osas olen nüüd üle läinud barefoot jalanõudele, ümara ninaga jalanõusid enam ei kanna, netist leiab tootjaid, kes teevad jalasõbralikke jalanõusid. Kel soodumus nukkide tekkimiseks, soovitan jalanõud normaalsete vastu välja vahetada ja mitte jalgu kiusata. Lisan ka seda, et igasugu silikoonid ja varbapainutad olen kõik ära proovinud, kui nukid juba olemas, siis nende mõju on üsna minimaalne. Oluline on, et varbad oleks kõndides õiges asendis, mul ei õnnestunud jalatsite sees silikoone kanda, segasid liialt. Öisel ajal hakkasid varbad valutama, kui neid õigesse asendisse painutasin, keset ööd sai need alati ära võetud kahjuks, et saaks normaalselt magada. Nii on, et jalad on eluks tõesti ülivajalikud, neid tuleb hoida (tagantjärele tarkusena). Samas nõuka-ajal nii või teisiti jalanõusid valida ei olnud, kanti seda, mis oli ja sealt need probleemid kahjuks alguse said. Edu kõigile, kes sama probleemiga maadlevad!

 3. Aia says:

  Jep..mul täitsa suured nukid. Vasaku jala nukk tegi ikka põrguvalu ja aegajalt tõmbas krampi ja käia ei saanud. Käisin ortopeedilisel operatsioonil, taastusin 2 kuud ja läksin siis tagasi tööle. Nukist täielikult ei vabanenud, kuid valu ka enam ei ole.

 4. Mari says:

  Minul sama. Ja nii häbenen oma jalgu.. Hea on teada tegelikult, et ma ei ole ainus. Mu emal on sama ja oli ka vanaemal.. Ehk soodumus selleks olemas..
  Pean ka ikka käigu jalakabinetti võtma..
  Ehk annad mõne aja pärast vastukaja ka neile silikoonist asjadele varvaste vahel.. 😊

  • Ma ei oska neile muud tagasisidet anda, kui et nukid ei põhjusta enam valu. Kandsin neid ka paar aastat tagasi täitsa järjepidevalt, mistõttu ostsin need ka kohe uuesti :)

 5. P says:

  Mul on geneetiliselt eelsoodumus, mõlemal vanaemal HV & yks käis veel vanemas eas opil, samas mu õdedel pole välja löönud, niiet loodan, et ehk hyppab yle põlvkonna ja minu lapsed ehk ei pea seda taluma.

  Mul endal vrd suured nukid juba noorest peast, samas käisin yhe jalaga opil ja see aitas kyll : taastumine pole eriti hull ja arm ka väga väike. Eks neid mitte-invasiivseid varvavahesid jm aitavad ka, mulle tundub, et kui varba kaldnurk juba suurem (yle mingite kraadide) siis pakutakse oppi, aga muidu mitte.

  Jalanõudevalik oli tyytu varemalt, nagu yks eelmistest kommenteerijatest kirjutas – laia liistuga jalanõusid, mis ilusad ka, ei ole palju / ei olnud palju leida.

  Suurem probleem on minu arvates bodyshaming, kuigi olen viimasel ajal aru saanud, et tegelikult on see vahel vaid oma peas kinni : ma nt ei vaata a la aknearmidega inimesi kuidagi halvemini vōi mõtle nendega suheldes, et oppaa jeerum kui rõve, vaid alles tagantjärele samateemalust kurtmist kuulates aru saanud, et oh, tal on akne, ei pannud tähelegi, sest no – ei pane!

  Samamoodi olen ise suviti valinud a-la-ti kinnise ninaga jalanõud v ranmas varvad liiva kaevanud, et peitu, peitu, aga nyyd teada saanud, et keegi isegi ei ole tähele pannud. Muidugi ma nt jakamodelliks ei kandideeriks oma varvastega, pole mulle .D aga siiski, yldiselt enam ei sega! Sel suvel kandsin ka lahtise varbaosaga kingi koguni !

 6. H says:

  Võiksid rohkem uurida selle kohta, kuidas need tugitallad jne pole jalale vajalikud. Suretad lihased täitsa nulli. Pigem tulems tegeleda erinevate päkalihaste treenimisega :) on erinevaid harjutusi netis. Instagramis soovitan jälgida näiteks thefootcollective :)

 7. H says:

  Sa ütlesid, et oled valmis meeleldi vastama lugeja küsimustele. Palun vasta mu küsimusele!

 8. Helin says:

  Hei, Tean omast käest kui valus see on! Erinevad varbavahe toed on proovitud ja raha raisatud! Tegelikult on lahendus väga lihtne, tuleb endale osta Birkenstock jalanõud! Kannan neid tööl ja peale kingade kandma hakkamist ei ole kordagi kondid valusad olnud ja elu tundub ikka vägaaa ilus!

 9. Heips says:

  https://youtu.be/p8ttNMNAX5k
  hea video jalavõlvi toetamise vajalikkusest ja kuidas me ISE seda valede jalatsitega ei võimalda!

 10. heidi says:

  See ei ole otseselt geneetiline vaid ikkagi jalatsitest tingitud. See nukk suure varba juures on sinu enda luu mis on välja turritamas kuna suur varvas lükatakse jalatsi poolt sisse viltu. Soovitan uurida Facebookist paljajalujalatsite lehte. Instagramis barefoot shoes. Ole terve ja vabasta oma jalad! Ise soovitan barefootidest Tadeevo jalatseid. Varbad tantsima!

 11. Hel. says:

  Mul on ka need, geneetilise pärandina, ja vähemalt ühe jalaga pean ka opile minema. Igasugused leebed abivahendid (+ füsio ette kirjutatud harjutused ja kontsade vältimine juba aastaid) pole kahjuks aidanud. Hea on see, et praegusel ajal on igati okei ka soliidsema riietusega kanda sportlikke jalanõusid ja keegi ei vaata viltu. Aga kurvastab (kuigi ise pole kogenud), et selle diagnoosiga käib liiga tihti kaasas bodyshaming, kuigi tegemist ju ilmselgelt meditsiinilise probleemiga ja võiks pigem kaasa tunda.
  Muide mu emale tehti kunagi noorena elektriravi, et nukid edasi ei areneks ja tal polegi praktiliselt midagi näha. Samas, kui arstile seda mainisin, siis ta polnud sellisest ravivõimalusest kuulnudki, nii et seda vist ammu juba ei praktiseerita, millegipärast.

  • Oi kui kahju :( nii on.

   Elektriravi? Mkk, pole ka kuulnud!

  • K says:

   No mis arst ei tea elektriravi? Füsioterapeudid haiglates teostavad regulaarselt elektriravi ehk füüsikalise ravi protseduure (magnet, ultraheli jne)

   • Hel. says:

    Arst loomulikult teab, et on olemas elektriravi, aga ta polnud kuulnud, et seda kasutataks konkreetse probleemi raviks.

 12. Steina says:

  Mul tekkisid ka juba päris noorena geneetilistel põhjustel. Mõned aastad tagasi käisin operatsioonil. Valu on kadunud, aga nukid on endiselt, natuke väiksemad. Nüüd kannan barefoot jalatseid ja kitsa ninaga jalanõusid enam ei kanna üldse, nii ebamugavad lihtsalt.

 13. Lii says:

  Minu emal on need suure varba juures nukid. Ja ikka VÄGA suured. Tal on kitsa liistuga jalg aga peab kandma laia liistuga jalanõusid kuna lihtsalt nukkide juurest ei lähe jalanõud edasi. Tekkis sellest, et noorena kandis alati väga kõrgeid kontskingi ja ikka aastaid. Need nukid on tal olnud sellest ajast saati kui ma teda mäletan, ehk vähemalt 15-20 aastat. Talle on soovitatud operatsiooni aga hetkel pole ta veel läinud. Kardab seda taastumisaega :) Vahel kurdab, et valutavad aga muidu on okei.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.