Minu suhted rahaga

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Mulle pole kunagi raha sülle kukkunud. Kusjuures, olen alates 13. eluaastast leiba ise teeninud, et osta endale vajaminevaid asju ning käia sõpradega väljas. Kui kunagi needsin seda, et vanemad mulle kõike kinni ei maksnud nagu mu sõprade puhul seda tehti ning pidin asjade nimel ise kõvasti vaeva nägema, siis tagantjärgi ei suudaks ma olla tänulikum. See õpetas mind elus palju – hindama raha ja selle teenimisega kaasnevat vaeva, mõtlemata mitte kulutama ning muidugi raha säästma ning seda kasvatama.

Kui mulle kukuks sülle 1 000 000€…

…, siis esmalt ma kargaksin lakke ja näeksin silme ees rahatähti. Seejärel kujutaksin oma ülejäänu elu ette printsessina valges lossis, raputaksin pead ja maanduksin taas reaalsuses. Enamik inimesi unistab loteriivõidust, mis nende elu lihtsamaks teeb, kuid kas ikka teeb? Raha on natuke nagu needus. Mida rohkem meil seda on, seda rohkem meil seda kulub ja seda rohkem me seda juurde vajame. Halvimal juhul toob sületäis raha meile kaela vaid õnnetust, võlga ning stressi. Kuidas nii?

Halb variant

Ma võidan miljon eurot ning suurest elevusest kukun ostma asju, mida ma “hirmasti” alati vajanud ja ihaldanud olen. Ostan endale lõpuks maja, elanud seni vaid pisikeses üürikorteris. Ostan endale uhke auto, sõitnud seni vaid ühistranspordiga. Ostan endale kõik need firmarõivad, millest seni vaid und näinud. Järsku üks ekslusiivreis ka? Miks ka mitte! Ja noh – siis jääb ju veel piisavalt raha üle, et ülejäänu elu senisest mugavamalt ära elada, või mis?

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Kus on loogika viga? Oletame, et sissetulek jääb samaks, mis ta oli enne ootamatut võitu. Aga mis muutus? Kõige selle luksuse juures tekkisid uued püsikulud, mida senise elu ja sissetuleku juures poleks saanud endale lubada. Tulemus? Hakkan elama miinusesse ehk võlgu. Auto ülalpidamine ning selle ajas vähenev väärtus, maja ülalpidamine, suur tung ka edaspidi luksusbrändirõivaid osta, sest ega kehvema juurde tagasi saa minna… Ja kontol istuvad komakohad aina degradeeruvad.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Mõtleme küll, et minuga ei juhtuks nii, kuid selliseid näiteid on palju, kus raha osutub inimesele needuseks. Kes ikka kulla maitset tunda pole saanud, sel võib ahnus olla kibe tulema. Ilmselgelt ei ole see kõigi puhul nii ning on kindlasti inimesi, kes oskavad raha enda kasuks vägagi tulusalt tööle rakendada. Nii jõuamegi hea variandi juurde.

Hea variant

Investeerimine

Kõik me usume, et kui saaksime palju raha, siis investeeriksime selle kuhugi ning raha muudkui kasvaks. Reaalsuses ei ole see päris nii lihtne. Kui see nii lihtsalt käiks, ei oleks meil vaja miljonit võita, vaid laenaksime korraliku summa madala intressiga raha ning paiskaks muudkui aktsiaturule. Usun, et enamik laenajail lööks seepeale talupoja mõistus välja ning skeptik neis soovitaks üks hea seenelkäik teha.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Suurte summade ja väheste teadmistega entusiastlik aktsiaturule sisenemine oleks kui 10km kõrgusel lennukis otsustada piloodiks hakata. Lend võib olla fun, kuid enam kui kindel, et maandumine on kiire ja valus. Finantsinstitutsioonidel ning ka maaklerettevõtetel on selle kohta ka järgmine reegel – 90/90/90, mis tähendab et 90% kaubitsejad kaotavad 90 päeva jooksul 90% oma portfellidest. Seega kui ei võeta piisvalt aega ja pühendumust, et enda jaoks põhireeglid selgeks teha ei soovitaks kauplema minna. Palju arukam oleks tavainimesel pikaajalisemalt investeerida. Ka sel juhul soovitan õppida vanematelt tegijatelt nagu näiteks Warren Buffet ja Benjamin Graham ning vähem kuulata youtube’i “investeerimisgurusid”.

“Our favourite holding period is forever” – Warren Buffet.

Kinnisvara ost

Kui investeerimine on liiga võõras maa ning sedamoodi “risk” sööks su närve, siis järsku tõesti pole investeering sulle. Muidugi soovitan end sel teemal põhjalikult harida kasvõi aasta ning kuskilt tasapisi alustada või investeerida võimalikult safe betile, kus küll rahaline kasv on minimaalne, kuid samas on seda ka riskifaktor. Pealegi kui jutt käib miljonist, siis ausalt öeldes see minimaalne kasv (1-2%) on siiski suur summa. Kinnisvara soetamine on hea investeering, kuna suudab lisaks selle kasutamisele ka tootlikust luua. Erinevalt uhkest autost, mis pärast salongiläve ületamist on juba suure osa oma väärtusest kaotanud, on kinnisvara enamasti vaid kasvava väärtusega.

“I don’t look to jump over 7 foot bars: I look around for 1 foot bars that I can step over” – Warren Buffet.

Võlgadest vabaks

Aga ega investeerimine pole ainus hea variant. Muidugi oleks tore saada oma senised võlad kaelast – maksta kinni majalaen, autoliising, laste õppelaenud ning miks mitte anda sületäis rõõmu ka heategevusele. Siinkohal ei toimu võlgu elamist, sest kuluallikad on samad ning reaalsed kulutused laenu võrra väiksemadki. Ning ülejäänud rahaga võid elada rahulikult ära ehk elu lõpuni ning tagada ka oma perele rahamure võrra ilusam elu.

Laenu võtmine – kas libe rada või hea võimalus?

Kuna miljoni võitmise võimalus on, olgem ausad, pigem ebareaalne, siis räägime natuke ka reaalsusest. Miljonivõitu annab nii mõneski aspektis kõrvutada laenatud rahaga. Laenu võtmine pole ju kellelegi võõras. Kes on võtnud ise, kellel on seda teinud vanemad… See võib toita võimalust suurteks tegudeks või lõppeda suure kaotusega. Seega seisneb küsimus vaid selles – millal tasub laenu võtta ja millal mitte?

Laenuga pankrotti

Elamine üle võimete

Nagu annab rahalise võiduga miinusesse elada ehk kulutades rohkem kui sisse tuleb, saab sama teha laenuga. Enamasti on see siiski pankade poolt reguleeritud ja laenu just maksujõuetule niisama uhkema elu nimel ei anta. Sellegi poolest on võimalik võtta majalaen ja seejärel hakata oma kulutusi suurendama niivõrd, et majalaenu tagasimaksmine osutub aina keerulisemaks. Esmalt tõmmatakse kokku elukvaliteedi pealt – hakatakse säästma meelelahutuse, toidu ja igapäeva majandamise pealt.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Olen näinud palju pealt, kus vägagi maksujõulisel ja hea palgaga inimesel on kaelas pangalaen ja näiteks autoliising, kuid elamiseks pole enam sentigi ja olenemata heast sissetulekust, elatakse vireluses. Aga eiii, “vähemalt on mul ju ilus auto ja uhke maja, mida teistele näidata!” Ma sada korda enne eelistan elada tagasihoidlikult ning tunda rahalist vabadust kui käin toidupoes, soovin reisida või investeerida mingil viisil oma tegemistesse ja tulevikku. Minu jaoks on ülimalt oluline, et hinge taga oleks alati olemas sääst, mis tasub ootamatult tekkinud väljamineku eest ning kindlustab mind igasuguse sissetulekuta ikka pikemaks ajaks. Nulli minu pangakonto juba ei näe.

Uus laen, et tasuda vana

Üks kohutavamaid laenamise põhjuseid on selle nimel, et vana saaks tasutud. See on kui nõiaring, kus laenad aina järgmiselt, et teise laenu intress liiga kõrgeks ei läheks, et su vara ei teisaldataks või puhtlihtsalt, et sa sellelt sigarit nätsutavalt maffiabossilt nuga ei saaks. Mõtleme küll, et kes see nii ikka toimiks, kuid tean ka selliseid. Eks kui häda käes, siis ollakse valmis kõike teistele lubama ja laenatakse isegi perekonnalt ja sõpradelt summasid, mida nad teavad, et mitte kunagi tagasi maksta ei suuda. Sellisel juhul tuleks enne uue laenu võtmist esmalt koostada plaan, kuidas tekkinud olukorrast sammhaaval välja liikuda

Laenates rikkamaks

Kõlab väga vastuolulise nähtusena, kuid siiski võimalik. Mina isiklikult pole kunagi ühtegi laenu võtnud (sõbrannalt 10 krooni puhvetiraha ei loe siin, eks), kuid on tõepoolest igati põhjendatud olukordi, mil ma seda teeksin.

Investeering tulevikku

Suured teod ja soovid on tihti ka suured kuluallikad. Olgu selleks oma kodu soetamine, auto ost, ülikoolis õppimine, enda koolitamine vms. See on muidugi ka peamiseid põhjuseid, miks laenu taodeldakse. Kuigi alguses võib intressimäär või üldse võlgades elamine hirmutav olla, siis pikas perspektiivis tasub see end ära. Korteriüür on raha tuulde viskamine, kui võiksid selle asemel pangale igakuiselt oma enda pesa kinni plekkida. Kõrgharidus ja koolitused on kallid, kuid need kindlustavad sulle võimaluse rajada endale hea ja edukas tulevik. Mitte kunagi ära jäta oma tulevikku raha varju.

Laenuvõtmine on odavam

Siin kohal ei saa rääkida suurlaenust, sest tegemist on äkitselt tekkinud võimaluse finantseerimisest. Näiteks sul läks ootamatult külmkapp katki, kuid raha uue ostuks kohe võtta pole. Oled võtnud eesmärgiks osta uus pärast palgapäeva ja seni sööd rohkem kiirtoitu, valmistoitu või üldsegi väljas. Järsku sajab meilboksi pakkumine külmikute tühjendusmüügiga. Näed võimalust soetada kvaliteetne külmkapp poole soodsamalt, mida oleksid valmis ostma ka täishinnaga ja mida on sul ilmtingimata vaja. See on tõesti koht, kus kiirlaen või väikelaen võib päästa päeva. Saad endale poole soodsamalt külmiku, säästad nii tervist kui rahakotti toidu pealt ja sellise laenu saad juba palgapäeval tagasi maksta.

Ootamatu väljaminek

Siinkohal kehtib peaaegu sama põhimõte, kuid sul puudub valik ehk väljaminek on paratamatu. Näiteks sina, su perekonnaliige või koduloom vajab kohest arstiabi, mida haigekassa ei hüvita. Kuna tervis on niivõrd palju olulisem kui mistahes rahasumma, siis võtaksin laenu ka juhul, kui ma ei suuda seda kohe tagasi maksta ja sellele lisandub kõrgem intress. Paljud kannatavad enne surmavalu, kui julgevad abi küsida sõpradelt või pangalt. Hiljem võib vajaminev arstiabi olla juba palju suurem ning hind kordi kallim.

Laenamine on kas suurim viletsus ja kohustus või raha võimendus.

Kokkuvõtteks ära unusta, et laenamine on alati elamine väljaspool oma võimeid. See aga ei tähenda, et laen ei paku võimalust oma võimeid kasvatada, laen tagasi maksta ja veel paremini edasi elada. Kuna juttu oli päris intrigeerival teemal nagu seda raha paraku on, siis ütlen juba ette, et tegemist on vaid minu nägemusega. See on minu arvamus ja vaidlemine ning sõimamine ei vii kuhugi. Igasugused harivad kommentaarid, huvitavad ideed või sinu enda arvamus/kogemus laenu võtmisest on aga vägagi teretulnud! Huvitavat ja asjalikku juttu raha teemadel, leiab SIIT!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-raha-teenimine-sissetulek-pank-laen-kiirlaen-võlg-investeering-ferratum

Internetist on võimalik leida igasugu eeskujulikke ja väga halbu näiteid lotovõitjatest, nagu näiteks:
https://www.theatlantic.com/business/archive/2016/01/lottery-winners-research/423543/

Ja kuna postituses laenust juttu, siis kõigile ikka teadmiseks, et misiganes laenu puhul:

Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist tutvuge tingimustega ning vajadusel konsulteerige spetsialistiga. Postitus on sündinud koostöös Ferratum Bank p.l.c-ga.

19 Kommentaari

 1. PG ütleb:

  Ma leian ka, et mida rohkem mõistlikest finantsotsustest Eestis kirjutada, seda parem. Eriti, kui kirjatükid ilmuvad blogides, mis ei kata ainult rahandus- ja majandusteemasid. Ma mäletain isegi seda segadust, mis saabus pärast ülikooli lõpetamist, kui ma pidin lõpuks hakkama enda eest hoolt kandma ja 20ndate keskpaigas läksin ema käest küsima, et mis need maksud siis ikkagi on ja kuidas neid täpselt makstakse. Ma arvan, et see ei ole iseenesest elukauge näide, hoolimata sellest, et olen isegi majandust niimoodi möödaminnes õppinud.

  Aga jah, Ferratumist hoian isegi oma tagasihoidlike rahandusteadmistega eemale. Paistab, et nad on päris röövlid, isegi teiste sarnaste tegijatega võrreldes: https://www.coolfinance.ee/vordle-laene

  • viro ütleb:

   Noh kui vörrelda , siis parem vaadata http://sinulaen.ee/

  • Kati-Maarika ütleb:

   Mina kogusin pool aastat raha, et saaks teha perele jõuluüllatuse ja minna koos aastalõpureisile (4 inimest). Mida ma aga ei osanud ette näha, oli see, et koos kogutud rahaga kasvasid ka lennupiletite hinnad. Lõpuks võtsin reisilaenu ja lendame hoopis jaanuaris Phuketti.

 2. investor ütleb:

  Olen investeerimisega üsna tihedalt seotud viimased ~10 aastat ja tore oli lugeda artiklit, kus mõtlesin, et oh, tüdruk räägib sel teemal mõistlikku juttu ja püüab harida võib-olla et mitte niiväga tarka eesti inimest. Jah, kahjuks finantsteadlikkus kui selline pole paljudele eestlastele omane. Aga see positiivsus jäi siiski vaid üürikeseks kui selgus, et tegelik artikli eesmärk oli agiteerida inimesi Ferratumist kiirlaenu võtmist. Ma ei tea mis kokkulepe sul Ferratumiga on ja kui palju nad selle artikli (avaldamise) eest sulle maksid (pole tegelikult ka minu asi, igaüks teeb mis tahab) + paistab, et vähemasti kõik artiklis olevad lingid on sul seotud Ferratumiga omale isikliku tulu teenimise eesmärgil (ehk eelduslikult saad mingi % tehingust omale kui sinu lingi kaudu nendega liitutakse/võetakse laenu), siis minu arvates oleks viisakas olnud see ka oma lugejaskonnale/fännidele selgelt välja tuua, et selle artikli eesmärk on ärgitada inimesi Ferratumist laenu võtma ja teenima seeläbi ka sulle isiklikku tulu. Kahju siinjuures ka see, et sinu eesmärk selle artikliga on kasu lõigata inimestelt, kes on niigi rahaliselt kitsikus ja kes peavadki tarbimiseks võtma omale kiirlaenu. Jah, “lollidelt” tulebki teinekord raha käest ära võtta, aga samas, võib-olla tasuks siiski teatud teemadel näidata üles inimlikkust ja iga sendi teenimise pärast pole vist mõtet kõigist oma fännidest sel teemal alateadlikult üle sõita. See siis lihtsalt edaspidiseks mõtisklemiseks sulle, et teinekord võiks ehk mõelda, milliseid artikleid tasub oma blogis avaldada ja milliseid mitte. Vaatamat sellele, edu ja jaksu sulle kõigis oma ettevõtmistes ja kõigile selle artikli lugejaile kainet mõistust finantsteadlike otsuste tegemisel – “kõik mis hiilgab, ei ole alati kuld”.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Tere investor,
   Kahju, et asju nähakse nii mustas valguses, sest olete asjadest valesti aru saanud. Esiteks mu eesmärk oligi harida neid, kes pole investeerimisega kunagi kokku puutunud, sest antud teema on olnud mulle väga lähedane juba viimased paar kuud. Endal on huvi investeerida lähiajal ning see teema on minu jaoks väga põnev. See oli puhtalt minu enda teemavalik ning mitte üheltki lingilt ei saa ma mingit %-i. Need lingid on vaid minu postitusse pühendatud aja tasu, milleks oli 3 päeva ettevalmistamist ja tööd. Vastupidi, ma ei õhuta kedagi laenu võtma ning toon ka selgelt välja, et ma ise pole kunagi ühtegi laenu võtnud. Ferratumi kasu tuleneb vaid sellest, kui nad suudavad oma nime Eesti turul teatavamaks teha inimesele, kel on laenuvõtmine plaanis. Keskmine eestlane võtab elu jooksul mingit moodi laenu ning ma arutlen täiesti erapooletult eri laenude plusside ja miinuste üle. Uskumatu, kui tõepähe inimene võtab midagi, mida ta tahab oma kurjajuurega uskuda. Selle asemel, et esmalt küsida, asutakse alusetult süüdistama. Tüüpiline pessimisti probleem.
   Ma ju olen SELGELT kirjutanud, et kiirlaenu võtmine eesmärgil, et kitsikusest või teisest laenust välja saada, on SUURIM VIGA. Järsku tahad postitust uuesti lugeda?

   • investor ütleb:

    Milleks suunata kasutajaid kiirlaenusi võtma ja seda konkreetselt Ferratumist? Laenuandjaid on ju Eestis väga palju (sh “normaalsed” pangad) ja laenu võtmisest oleks saanud rääkida märksa üldisemalt ilma Ferratumi kiirlaenukontorile kasutajaid suunamast. Iga sinu postituses olev viide Ferratumile on ju seotud nn kliendiprogrammiga, kus su isiklik ID on linkidel küljes, et teenida seeläbi omale eelduslikult tulu. Kogu postitus oli fain, aga seda vaid nii kaua, kui selgus (vähemasti minu silmis) postituse tegelik eesmärk ja postituse ülesehitus on täpselt selline, kus lõpuks suunati inimest laenu võtma ja selle pealt teenid sa ise tulu. Ehk minu silmis piisas vaid vähesest, et kogu oma postitus ära rikkuda.

    Mõtle sellele, et tihtipeale kiirlaenusi võtvad inimesed hindavad oma võimeid üle (“normaalne” inimene enamasti kiirlaenukontorisse laenu võtma ei lähe), olgu selleks siis kasvõi mõne kallima toote ost (nt külmik vms) ja sellest ahvatlevast 0% intressist võivad siis inimesed eelduslikult unistama jäädagi. Inimene “meelitatakse” kiirlaenu lõksu, kus siis ta peab lepinguid pikendama (lepingutasu on arvatavasti siis täiendava lisatasu eest, mis võib olla üsnagi suur), uued pikendatud lepingud arvatavasti juba sellised, kus 0% intressist enam juttu ei ole ja siis lajatatakse juba laenuvõtjale max intress peale ja üritatakse laenuvõtjalt võtta nii palju kui võimalik. Halvimal juhul kui laenuvõtja ei suuda oma laenusi tagastada, saadetakse talle kaela ka inkasso (kusjuures inkassofirmad kipuvad kiirlaenuandjatel olema nn oma enda firmad ja laenuvõtjalt üritatakse nüüd 2 firma poolt võtta nii palju kui annab) ja lõpuks võivad asjad minna ka kohtusse, kus saab laenuvõtja ka kohtukulud kaela. PS! Kiirlaenufirmad üritavad probleemsete laenude korral laenuvõtjalt üldse võtta raha rohkem, kui seadusega lubatud. Seega kiirlaenude teele inimesi suunata on minu silmis patt.

    Kõik inimesed peaksid minu silmis mõtlema hoopiski sedasi, kus neil on talletatud piisavalt suured säästud, et selliseid olukordi, kus on kiirelt raha tarvis (nt külmiku ost, autoremont, telefoni ost jne) suudetakse katta omavahenditest. Juhul kui kaotatakse näiteks töökoht (inimene koondatakse/valllandatakse), siis võiks inimese säästud olla sellised, kus inimene peab vastu mõned kuud ja seda juhuks, kus inimene ei pruugi leida omale piisavalt kiirelt sobivat tööd. Kui on endal talletatud piisavad finantsid, siis iga inimene peaks tundma end märksa turvalisemalt tuleviku suhtes ja olema võimeline ettenägematuid olukordi oma enda vahenditest finantseerima. Tarbimiseks laenu võtta (va madala protsendiga kodulaen) ja võlgu elada on minu silmis tegelikult kõige lollim asi, mis inimene endaga üldse teha saab.

    Aga ok, see selleks. Kui aus olla, siis mulle endale ei meeldi tegelikult üldse kirjutada ja internetis kommenteerin ma väga vähe ja seda vaid juhul, kus mind mingi teema puudutab või kus näen, et oleks saanud teha ehk natukene paremini (või antud juhul natuke ausamalt). Seega ära võta neid minu kommemntaare isikliku rünnakuna vaid võiksid edaspidi kirjutades natuke rohkem süübida sellesse, millise taustaga inimesed sinu postitusi loevad. Inimesed on erinevad ja kõigil on oma seisukohad ja arvamused. Ja kuna raha teema mind endit kõnetab (nagu mainisin, olen viimased ~10 aastat olnud tihedalt investeerimisega seotud ja igakuuiselt teenin invsteeringutelt mitu eesti keskmist kuupalka), siis see puudutas mind väga kui suunasid inimesi kiirlaenukontorisse laenu võtma. Pigem peaksid inimesed mõtlema massilise tarbimise asemel (ja kõige kohe saamise asemel) hoopiski sellele, kuidas igakuiselt rohkem raha säästa ja kui säästud piisavalt suured, siis need suunama investeeringutesse, et tulevikus elada mõnusat elu, kus ei pea muretsema selle pärast, et raha taha midagi pidama jääks. Samuti oled vaba sellest, kus ei pea muretsema oma töökoha kaotuse pärast vms. Ja muidugi peaksid inimesed tegelema ka ettevõtlusega (kasvõi põhitöö kõrvalt ka oma bisnist ajama).

    • Paljas Porgand ütleb:

     Tere,

     Jah, UTM tagg on küljes, kuid see on nende turundusviiside analüüsimiseks, mitte mu oma kasuks. Ma ei suunaks kunagi kedagi laenama, et teenida tema laenu arvelt taskusse sente – kas Te nalja teete?
     Millest selline vastuolu Teil tekkis? Kui linkimist poleks olnud, siis oleks postitus Teie jaoks tore olnud. Kas tõesti mingi link suudab mu ideed kohe muuta? Ma ju pole kordagi suunanud inimesi laenama, vaid eelkõige neid selle eest hoiatama. Ferratum pole sõnagi öelnud, mis teemal mina kirjutan ning teab, et ma oma arvamust ei lase kallutada. Seda tegin ka postituses.

     Ma kordan veel, ma ei saatnud inimesi kiirlaenu teele vaid ütlesin, missugusel juhul MINA võtaksin AINULT kiirlaenu. Selgelt välja toodud, et AINULT siis, kui ma tean, et suudan selle KOHE tagastada. Ma ei saa vastutada selle eest, kes kust laenu võtab, kuid mind ei saa ka süüdistada kellegi suunamises, sest kui vaatate juba pealkirja, siis seal seisab selgelt MINU suhted rahaga. Säästudest rääkisin täpselt niisamuti. Mina ei suudaks säästudeta peost suhu elada. Kuid paljud lihtsalt kas ei oska säästa või ei tee seda.

     Sinu ellusuhtumine on vägagi nagu minul, kuid ma ei mõista ikkagi, kuidas ma kedagi laenule suunasin. Kogu teema oli siiski minu arvamus raha kasutamisest ja säästmisest ning link sõnal laen, kiirlaen ei muuda postituse olemust.

     Aitäh!

     • investor ütleb:

      Las tal olla :) Kuna kõik inimesed on erinevad, siis on ka erinevad nende vaated, arusaamised, tõekspidamised, uskumused jms eluhoiakud. Ja kuna kõik inimesed tarbivad infot erinevalt, siis loodetavasti on siinsed lugejad piisavalt elutargad ja suudavad omale finantside teemal selle kõige olulisema info kenasti välja filtreerida. PS! Tervet ühiskonda finantsteadlikkusega nagunii pole võimalik ravida. Peace!

     • e ütleb:

      ei ole ju UTM tag vaid affiliate tag ;)

     • Paljas Porgand ütleb:

      Kas see pole mitte suhteliselt sama asi? :) Et trackida source’i?

     • e ütleb:

      Ei ole, UTM on trafficu trackimiseks, affiliate tag on commissioni trackimiseks

     • Paljas Porgand ütleb:

      Miks üldse arvad, et see affiliate tag on? Kuidas iganes see üles ehitatud on, on seda tehtud ainult kliki allika välja selgitamiseks.

  • Birx ütleb:

   No tule taevas appi :D peab ikka täielik ajukääbik olema kui mingi blogi pärast keegi kiirlaenu hakkab võtma. Kas inimestel endal pole üldse iseseisvat mõtlemist. Ei saa nii lammas olla et iga blogis reklaamitud asja peab ostma minema. Oh jah.

   • Paljas Porgand ütleb:

    Vaevalt keegi laenama kohe jookseb jah :D Loodan, et paneb pigem inimesi vaatama oma rahakasutust üle. Kas kulutused ületavad tulusid? Kas säästmiseks on paremaid viise jne :)

 3. Siiri ütleb:

  Täitsa sisutühi postitus ikka. Palju laenu andmise promo eest sulle maksti?

 4. Birgit ütleb:

  Tead, see postitus on päris ootamatu, kuid väga meeldiv üllatus ning ma imestan, et keegi pole veel sõna võtnud ja arvamust avaldanud, samas kui muud postitused kihavad nii toetusavaldustest ja enda kogemustest kui (vahepeal lausa põhjendamatust) kriitikast. Samas… ise ma näiteks IF teemal sõna võtta ei oska :)

  Tahaksin aga kõiki julgustada enda sisse- ja väljaminekute üle kontrolli võtma. Mul on suguvõsas inimesi, kes on eluaeg (vähemalt nii palju kui neid mäletan, olen praegu 24) elanud ühes rattas – kulutavad kiiresti äsja teenitud suure rahasumma, siis värelevad ja võtavad laenu, mille lubavad esimesel võimalusel tagasi maksta…. aga siis võtavad uuesti laenu, kulutavad, laenavad, värelevad… ja jälle laenavad, kulutavad jne. See on ka muidugi üpris ekstreemne näide.

  Rohkem on kindlasti palgapäevast palgapäevani elamist. Väiksemana vanemaid vaadates sain aru, et need rahaasjad vist nii töötavadki, et kuu lõpus saabki täiesti otsa, aga tegelikult oli palju lihtsalt eelarvestamises kinni. Sellest ajast olengi ise mõelnud, et mina ei taha nii elada ning harin ennast, lugedes raamatuid ja blogisid ning rakendades neid teadmisi.

  Siinkohal soovitaks heaks lugemiseks Jaak Roosaare “Rikkaks saamise õpikut”. Pealkiri tekitas minus esmalt erinevaid eelarvamusi, kuid kätte võttes ei suutnud tagasi riiulile panna. See raamat motiveeris mind enda kulutusi väga rangelt jälgima ning andis ideid sissetulekute suurendamiseks. Minu jaoks põhiline oli see, et ma arvutasin välja enda minimaalse sissetuleku vajaduse, mis kataks kõik mu vältimatud kulud (üür, toit, transport jm) ning pani sügavalt mõtlema, mida enda ülejäänud sissetulekuga teha pärast põhikulude katmist. Ega ei tõmba enam väga neid ülehinnatud kiirmoe riideid ja 3-euroseid karamellilattesid ostma kui on võimalus see summa säästa ja/või kasvama panna :P

  Investeerida saab ka väga väikeste summadega – nagu ütlesid, siis väikeste summadega rikkaks ei saa, samas riskifaktor on palju väiksem ja alustavale investeerijale hea võimalus loetavat teooriat praktikas proovile panna. Praegu mõtlen, et oleks võinud juba gümnaasiumi ajal igakuiselt kas või 10 eurot kusagile kasvama pannud.

  Igatahes, palun jätka huvitavadel teemadel kirjutamist, küll lugejad lõpuks kaasa tulevad :) Lisaks, väga random, eriti arvestades eelnevaid lõike, aga väga tagasihoidliku büstiga naisena loodan aasta lõpu poole näha postitust su rindade teemal :D et kuidas need muutunud on pärast oppi jne. Päikest!

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei, no vinge kommentaar! Ma olen täpselt sama kogenud ning näinud elu aeg pealt palgapäevast palgapäevani elamist. Ma nii ei suudaks.. ükskõik kui vähe ma mingi aeg ka ei teeninud või olnud üldse sissetulekuta, siis vähemalt tean, et raha on hinge taga olemas ning toetamas mind, et ei pea minema juhutööle, vaid vastupidiselt sain võtta aja, et teha mida armastan ning panna see ka rahaliselt enda kasuks tööle. Aitäh raamatu soovituse eest ka!
   Rinnapostitus kusjuures avaldub juba homme!;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga