Miks see suhe ei toiminud…

päevad-menstruatsioon-tampoon-hügieeniside-tupp-toksilise-šoki-sündroom-naised-tervis-organi-cup-menstruaalanum-looduslik-merilin-taimre-paljas-porgand-blogi

Nagu iga suhe, algab see väikese flirdiga ning esimene aasta on ikka käänulisem. Nii ka minul ja Menstruaalanumal. Olnud pikalt mitte-jätkusuutlikus suhtes Tampooniga, otsustasin ma selle suhte lõpetada. Me ei mõistnud teineteist. Tal olid suured tähelepanuvajadused, pistes oma pead koguaeg välja ja püüdes end teistele märgatavaks teha. Ta tahtis pidevalt tähelepanu, pidin iga paari tunni tagant kontrollima, kas ta on ikka õnnelik. Sest kui ma seda ei teinud, siis ta vihastas ja läks näost veripunaseks! Algul ainult minu peale, aga suuremate vihapursete ajal, nägid seda kõik! Oli aegu, kus ta tegi mulle haiget ja ma tundsin, et meie suhe on väga kuiv, ma vajan midagi lisaks! Oli öid, kus ma petsin teda Hügieenisidemega, aga nagu ikka, siis üheöösuhe pole lahendus suhteprobleemile. See kogemus oli veel jubedam!

päevad-menstruatsioon-tampoon-hügieeniside-tupp-toksilise-šoki-sündroom-naised-tervis-organi-cup-menstruaalanum-looduslik-merilin-taimre-paljas-porgand-blogi

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

35 Comments

 1. Annu says:

  Olen kasutanud ligi 10 aastat ja 8 sellest olin ülirahul. Viimastel aastatel on aga tekkinud sellised kerged põiepõletiku sümptomid. Seejärel sattus ette artikkel, mis rääkis, et kui ka kerges vaakumis anumat aastaid tupest välja sikutada, siis võib tekkida emaka allavajumine, mis annab selliseid sümptomeid nagu mul on. Enda meelest olen väga õigesti alati kasutanud. Nüüd viimastel kuudel olen küll kasutanud aga selline pinge on tekkinud muidu toimivasse tegevusse, et ega ma endale ikkagi kahju ei tee. Ja viimase tsükli olin kartlikkuses taas tampoonide peal. Kurb on. Võiksid seda teemat uurida ja hirme lahustada selles osas. Muidu nii mugav ja säästlik vahend.

 2. K says:

  Paljud kasutajad pettuvad cup-is seetõttu, et tegelikult ei sobi igaleühele samasugune cup. Meie vaginaalkanalid on niivõrd erinevad, erinevad näiteks asend ja emakakaela pikkus. Kupsik, mis ühele sobib, võib olla teisele täiesti sobimatu. Erinevus on nii pehmuses/tugevuses, pikkuses kui ka kujus.

  Minul esimesel korral vedas, ostsin looduspoest Masmi M suuruses cupi (seda on koguni kolmes suuruses S, M, L) ning see oli täpselt piisavalt pehme ja mugav, et peale esimesi kuid polnud sellega enam ühtegi probleemi. Kahjuks aga on see TPE-st ning see materjal on nõrgem kui meditsiiniline silikoon, millest enamus tehtud. Tänu esialgsele kogenematusele ning ilmselt ka materjalile on kahjuks cup peale kolme aastat murenema hakanud ning ennetades seda, et sinna kogunevad ebameeldivad bakterid, hakkasin endale asendust otsima.

  Uue cup-i valimisel tegin väga põhjaliku uurimustöö. Ma vähemalt nädal aega vaatasin erinevaid videoid (soovitus, pane youtube otsingusse ” ‘Cupi nimi’ review”, et rohkem infot saada) ja tegin erinevatel lehtedel teste ja võrdlusi. Üks kõige paremaid ja lihtsamaid lehti selleks on https://putacupinit.com/quiz/, kus saad teha nii testi kui ka võrrelda. Kui oled juba varem midagi ka proovinud on hea võrrelda, mis sulle hästi sobiks. Lisaks lihtne õpetus, kuidas oma emakakaela kõrgust mõõta: https://www.youtube.com/watch?v=ch_98SdvmV0.
  Viimaks otsustasin Saalt softi kasuks, mis enamustele testijatele hästi sobis ning lisaks on see pehmem ja paindlikum, mis sobib hästi kokku aktiivse elustiiliga. Ka Masmi oli pehmem ning see sobis mulle väga hästi, ei mingeid lekkeid, kui vähegi oli meeles seda tühjendada (jah, cup-iga kipub minul meelest minema, et üldse päevad on). Ainuke asi, milles natuke kahtlema hakkasin, oli suurus. Praeguse kriisiga kahjuks on mu pakk veel teel, kuid loodan, et järgmise menstruatsiooni ajal saan juba katsetada.

  Kahjuks muidugi ei ole kõik cup-id Eestis kergesti kätte saadavad. Mina tellisin oma cup-i lehelt https://eu.feelunique.com/, kus on tegelikult päris hea valik. Seal on saadaval Intima cup-id, Saalti cup-id ja Mooncup. Teatud summast on ka transport täiesti tasuta. Lisaks on Eestis näiteks saadaval Lunette menstruaalanum Prismas ja Fun cup Ulakas kaunitaris.

  Soovitan kõigil igal juhul katsetada! Kui natuke kahtled, uuri, tee teste. Ära ehmu, kui esimene kupsik ei sobi, see on normaalne! Jah, see küll tähendab uue kuutopsiku ostmist, kuid lõppkokkuvõttes säästad ikka oma aega ja raha, sest kui viimaks leiad Selle Õige, ei pea enam nii palju poes riiulite vahel seisma ja prügi välja viima!

 3. Liis says:

  Cup on kõikidest teistest minu jaoks ka kõige parem, kuid samuti on probleem selle välja tõmbamisega. Esiteks pusin juba sellepärast, et ilusti kinni saada sellest, sest paratamatult alati läheb see libedaks. Teiseks ta tuleb alati täies suuruses välja ja see kipub pigem haiget tegema vms. Olen ka igast videosid vaadanud aga miski nagu praktikas küll pole aidanud.

 4. Kati says:

  Ma ei ole veel julgenud seda osta, aga nüüd peab vist ikka ära proovima, eriti kui Rimist seda leida võib . Kuna ma töötan intensiivraviosakonnas siis tihti peale jõuan 12h jooksul suures hädas tampooni vahetama ja siis on ka juba hilja, eriti esimestel päevadel on raske, sest veritsus suurem.:) Aitäh sulle !

 5. Maria says:

  Olen juba mõnda aega kaalunud organicupi soetamisele, aga millegipärast polnud selleni jõudnud. Sinu postitus tuletas selle jälle meelde ja ostsingi eile (Rimist – tänud vihje eest!!). Olen hetkel ülirahul! Esimesest hetkest paigaldus lihtne, mugav olla. Loodan, et nii jääbki ja ei tule mingeid tagasilööke. Aitäh, et selle postituse tegid ja meelde tuletasid, mis mul puudu on! :)

 6. Malle says:

  Küsimus, kas see tuleb pissimise ajaks eemaldada?
  Tampoonide puhul eemaldan igakord ja panen alati uue.
  Poes mitu korda mõelnud osta, aga pole seda sammu veel teinud.

  • Hei! Muidugi ei tule. See ei puutu kuidagi pissimisega kokku. Ka tampooni ei tule tegelikult. Aga saan aru kui häirib see rõve märg nöör.

 7. kaire says:

  Mina olen 5 aastat kasutanud. Väga mugav ja milline raha sääst. Ei pea arvestama kas tampoone ja sidemeid jagub. Üli hea asi välja mõeldud.

 8. Mari says:

  Olen kasutanud umbes aasta ja no niiiiii mugav. Ealeski ei vahetaks enam tampoonide või sidemete vastu tagasi. Alguses läks aeg selle paigaldamise ja eemaldamise õppimisega ja eks oli ka käega löömist, aga proovisin ikka uuesti. Kui juba asi selge, siis ei ole muret seda ükskõik kus tühjendada. Ka lennuki tualetis on vaja olnud. Nõustun, et seda kasutades saab iseennast ja oma menstruatsiooni paremini tundma õppida.
  Mind nii väga ei ole selle anuma juures mõjutanud see raha ja keskkonna hoid kui just ebamugavus sidemete ja tampoonide kasutamisel. Soovin, et kõik vähemalt katsetaksid mõnda aega anumat.

 9. Daririri says:

  Olen menstruaalanumat kasutanud tänaseks vist 2 aastat juba. Paar sõbrannat olen ka suutnud selle usku pöörata. Ei kujuta enam ette elu ilma selleta. Enne päevi mitte mingit paanikat, et kas mul ikka on tampoone või peab ostma minema. Beebipillid lõpetasin ära aasta tagasi ja kasutan Flo äppi. Esiteks on hea meel, et saan säästa nii loodust kui enda rahakotti, teiseks muidugi see, et ei mingit tupe kuivust ega tampoonidest tulevat kihelust. Ujun, treenin, käin saunas ja teen kõike sellega, aga õige asendi leidmine võttis vast ikka pool aastat aega. Vahel sain kohe paika, vahel läks väga kaua. Tänaseks on asi vast käpas. Meeletult mugav on see näiteks reisides. 12h lennureisil saab magatud ja oldud ilma muretsemata. Super rahul, et oli kannatust õppida ja proovida sellega hakkama saamist! :)

 10. Inge says:

  Ostsin ka eelmine kuu anuma ja no kohe üldse ei suuda sellega olla. Selle paigaldamine oli ka nii keeruline ja stressi tekitav, et andsin alla. Vetsus käimine vajas ka tohutult harjumist sellega. Üritan siiski see kuu uuesti proovida, sest iseenesest sellega oli väga mugav kui selle korralikult paika sai.

  • kopin teisele vastatud teksti: Oeh, kui vaid saaks enda peal näidata. Tasub vaid proovida. Üks asi, mida mina alguses koguaeg valesti tegin, miks ta lekkis: Ma arvasin et vaakumisse saamine tähendab seda, et ta peab täiesti lahti tulema sees. Kui seda tegin, siis lekkis aga. Nüüd teen nii: panen voldituna sisse ja siis tõmban natttuuuuuke väljapoole, et ta läheks lahti ja tõmbaks õhu vahele. Ta ei pea minema täiiesti ümmarguseks lahti, sest nii ta püsibki vaakumis just. Pole kordagi enam lekkinud, kui lasin lahti uskumusest, et ta peab mu sees olema 100% algses kujus. Loodan, et leiad ka oma nipi :)

 11. Kadi says:

  Mina pole menstruaalanumaga veel sõbraks saanud. Kuidagi võõras on just cupi väljatõmbamine.
  Olengi vaid paar korda proovinud ja ega see cup sees lahti ei läinud (nagu arvata võis esimeste kordade kohta). Aga üllatavalt ebameeldiv oli cupi väljatõmbamine. Kitsast keskkonnast välja tõmmates lööb ta plaxti lahti 🙄 ja hoopis mõtlen, et kas on vahet tõmmata välja õiges asendis oleva cupi vs cupi, mis on samas asendis nagu paigaldasid..sest kokkuvolditud cupi väljatõmbamine oli piisavalt heidutav, et uuesti proovida 😀

  • Oeh, kui vaid saaks enda peal näidata. Tasub vaid proovida. Üks asi, mida mina alguses koguaeg valesti tegin, miks ta lekkis: Ma arvasin et vaakumisse saamine tähendab seda, et ta peab täiesti lahti tulema sees. Kui seda tegin, siis lekkis aga. Nüüd teen nii: panen voldituna sisse ja siis tõmban natttuuuuuke väljapoole, et ta läheks lahti ja tõmbaks õhu vahele. Ta ei pea minema täiiesti ümmarguseks lahti, sest nii ta püsibki vaakumis just. Pole kordagi enam lekkinud, kui lasin lahti uskumusest, et ta peab mu sees olema 100% algses kujus. Loodan, et leiad ka oma nipi :)

  • K says:

   Abiks on ka selleteemalised youtube videod, kus räägitakse, mis nippe on. Nt välja tõmbamisel on abiks kui ei tõmba kohe sellest varrest, vaid natuke alustuseks lased vaakumil kaduda võttes sõrmedega anuma põhjast kinni ja millimeetri tõmmata. Siis kui vaakumisituatsioon anuma ja tupeseina vahel kadunud, saab mugavalt varrest tõmmata. Natuke on tupes surkimine, aga minul on see abiks olnud :D

 12. Helene Lumi says:

  Appi kui lahedalt kirjutatud!

 13. Lila says:

  Ma ei mäleta kust tellisin, vist orginaal Mooncup. Esimestel päevadel pean tühjendama hommikul ärgates, vahepeal ühe või kaks korda ja enne magama minekut. 3-5 päev hommikul ja õhtul. Mina ujuma pole julgenud minna, korra oli vannis käies sees ja lekkis.
  Samuti suurus loeb! Tellisin alguses M suuruse ja oli ebamugav. Hiljem S suuruse, pluss kuna emakakael asub vahepeal madalamal, siis pidin selle tõmbejulla seal all täiesti ära lõikama, muidu jäi tunda.
  Kasutanud ka üle kolme aasta.
  Päevade algust ootan ikka side püksis ja igaks juhuks 5-6 päev ka pesukaitsmed, sest noh, keha üllatab. Et täitsa sideme vaba pole, aga peaaegu!

  • Nii huvitav. Kuidas muidu ei leki, aga vees lekib? Vesi ju ei lähe meie tuppe sisse.
   Ma tunnen õnneks tunni täpsusega ära kui hakkab. 1-2 päeva enne päevi kannan seda igal pool kaasas. Ja nii pea kui hakkavad valud, siis lükkan selle juba sisse, sest erinevalt tampoonist, ei tekita see tupekuivust. Ehk kui veritsust veel pole, siis ta on ikkagi tupes ohutu.

  • K says:

   Minul ka ükskord vannis olles oli vett anumasse läinud veidi, aga äkki ei olnud siis ikkagi piisavalt vaakumisse paigaldatud. Mulle ka anum muidu väga meeldib, ainult mootorrattaga sõites see vibratsioon kuidagi lõpuks võngutas anumat tupes, et mul muutus tupesein valulikuks. Aga no sellisel juhul siis edaspidi saab tampooni kasutada.

 14. Mari says:

  Hetkel ei midagi, kuna õnneks pole 13kuuse kuti kõrvalt veel päevi olnud, aga plaan see anum ära proovida, kui see mulle sobib. Olen teinud juba mõningat uurimustööd ja su vahvale postitusele lisaks, et erinevatele naistele sobivad erinevad anumad ning enne tuleks natukene oma keha sealt poolt tundma õppida (kas emakakael on madal või kõrge, kas esineb väljalaset jms).

 15. Anuma fänn says:

  Mina olen menstruaalanuma fänn ja väga hea meel on, et seda teemat tutvustad. Anum on nii palju mugavam ja minu arvates ka hügieenilisem. Looduse seisukohalt on anum parim valik üldse! Tampoone peab kordades tihedamini vahetama ja mulle isiklikult ei ole kunagi meeldinud idee ja tunne, et üks verd täis tutsakas tupes seisab, sest veri on loodud ju välja tulema, mitte ühel kohal seisma. Anum eraldab ta ilusasti ilma õhu juurdepääsuta keha sisemusest. Tampoon ka kuivatab tuppe verevähesematel päevadel tugevalt, anum seda ei tee! Tampoonide ja sidemete juurde tagasi ei pöörduks vabatahtlikult enam kunagi! Neile, kes kardavad: minul läks füüsiliselt anumaga harjumiseks kaks tsükklit ja siis ei saanud enam üldse arugi, et sees midagi oleks, silikoon on nii palju siledam ja migavam, tampoone tundsin aegajalt ikka! Nipiks soovitan, et kui anum ei avane sees korralikult või lekib, siis tasuks proovida väiksemat suurust! Kasutasin ligi aasta keskmist suurust, mida soovitati sünnitamata, kuid seksuaalelu elavatele naistele, kuigi oleks pidanud kasutama kõige väiksemat, sest keskmine suurus oli liiga lai ja ei avananud alati korralikult. Mina aga arvasin lihtsalt, et paigaldasin teda ise valesti…

 16. Merlin says:

  Ma soetasin OrganiCupi eelmine aasta, kuid mitu korda proovides ei suutnud ma seda vaakumisse saada. Vaatasin nende õpetusvideoid ja nippe, proovisin erinevaid voltimistehnikaid, kuid mitte miski ei aidanud☹️

  • Kopin teisele vastatud teksti: Oeh, kui vaid saaks enda peal näidata. Tasub vaid proovida. Üks asi, mida mina alguses koguaeg valesti tegin, miks ta lekkis: Ma arvasin et vaakumisse saamine tähendab seda, et ta peab täiesti lahti tulema sees. Kui seda tegin, siis lekkis aga. Nüüd teen nii: panen voldituna sisse ja siis tõmban natttuuuuuke väljapoole, et ta läheks lahti ja tõmbaks õhu vahele. Ta ei pea minema täiiesti ümmarguseks lahti, sest nii ta püsibki vaakumis just. Pole kordagi enam lekkinud, kui lasin lahti uskumusest, et ta peab mu sees olema 100% algses kujus. Loodan, et leiad ka oma nipi :)

 17. Triin says:

  Ma olen nii väga tahtnud Cup’i kasutama hakata, aga no kuidagi ei saa seda paigaldamist tehtud. Olen erinevaid yt videoid ja õpetusi erinevateks voltimisviisideks vaadanud, aga no ei suuda. :(

  • Kopin teisele vastatud teksti: Oeh, kui vaid saaks enda peal näidata. Tasub vaid proovida. Üks asi, mida mina alguses koguaeg valesti tegin, miks ta lekkis: Ma arvasin et vaakumisse saamine tähendab seda, et ta peab täiesti lahti tulema sees. Kui seda tegin, siis lekkis aga. Nüüd teen nii: panen voldituna sisse ja siis tõmban natttuuuuuke väljapoole, et ta läheks lahti ja tõmbaks õhu vahele. Ta ei pea minema täiiesti ümmarguseks lahti, sest nii ta püsibki vaakumis just. Pole kordagi enam lekkinud, kui lasin lahti uskumusest, et ta peab mu sees olema 100% algses kujus. Loodan, et leiad ka oma nipi :)

 18. eneli says:

  Ma olen ka fänn. Eks ikka on olnud mingeid äpardusi, aga seda enda lohakuse tõttu – pole korralikult paigaldanud või vahepeal tühjendanud. Mooncupi vs sidemete ja tampoonide mõju vahe keskkonnale on üüratu. Ma arvan, et igaüks peaks keskkonna nimel andma sellele võimaluse ning mitte kohe esimese paari korra peale nurka viskama, kui ei meeldi. Selle tutvustamine peaks olema ka kooliprogrammis ning igal pool aktuaalne, kus menstruatsiooni on teemaaktuaalne.

  Mind teeb lausa pahaseks, et suurtes (aga mitte päris hüper) supermarketites nagu Rimi, Selver vm ei ole mooncupe valikus naisteasjade riiulil.

  • Täiesti nõus! Sellest vist seksuaalkasvatusetunnis ei räägita?
   See peaks olema ka tanklates müügil :D

  • Kertu says:

   Mina oma organic cup’i Rimi riiulist saingi just :) Varem olin kuulnud, aga tellida ei tahtnud. Rimist tuli kohe koju kaasa. Kasutan juba u aasta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.