Mida akne meile ütleb?

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Mis on akne?

Vistrikud ehk akne (ladina keeles acne vulgaris) on väga levinud nahahaigus, mille all kannatavad pea kõik teismelised ning vahel ka täiskasvanud. Akne on üks täiskasvanuks saades organismis toimuvate muutuste eripäradest, mis väljendub akne lööbena. See on rasunäärmetehaigus, mida iseloomustab vistrike, komedoonide või mädavillide esinemine näol, dekolteel ja seljal. Raskematel juhtudel võivad tekkida ka põletikulised tsüstid, sõlmekesed ja armid. Kui rasu ei pääse vabalt nahapinnale, koguneb see karvanääpsu sisse, mille tulemusena tekivad rasukorgid ehk komedoonid. Kui ummistuse tõttu karvanääpsu sein rebeneb, tekib bakterite koosmõjul põletik, mis väljendub punetavate mädavistrikena.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Ei kõla nagu väga ilusti, kuid vähemal või rohkemal määral oleme sellega kõik kokku puutunud. Siin kohal tahan anda patsutuse seljale kõigile, kes põevad aknet krooniliselt ning ei saanud pärast pubekaiga sellele “Hüvasti!” viibata, ning öelda: “Ma tean, mida sa tunned…”, sest me oleme ühes paadis!

Akne kaardistamine

Kuid mis aknet üldse põhjustab? Ehk oled märganud, et akne ilmutab end alati kindlates piirkondades eri inimeste puhul. Nagu iga nahahaigus, võib ka keha akne tegelikult avaldada palju teavet tervise kohta sõltuvalt sellest, kus akne välja lööb. Alates selja aknest kuni rinnal, õlgadel või kaelal ilmneva akneni, on kehal paiknev akne üldise tervise näitaja. Ka eri näo piirkondades ilmnev akne võib olla kas allergiast, talumatusest või hormonaalsest ebatalitlusest põhjustatud.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Akne alakehal

Kui akne avaldub keha alumises pooles, tavaliselt tuharate piirkonnas, siis on see tõenäoliselt tingitud mittehingavast aluspesust või mõnest toitumisega seonduvast sisemisest probleemist. Hingav aluspesu on tehtud materjalist, mis võimaldab piisavat õhuringlust teie keha alumises piirkonnas, et vältida soojuse ja liigse niiskuse lõksu jäämist, mis põhjustab akne tekkimist.

Akne lõual ja kaelal

Kui akne esineb lõuapiirkonnas või kaelal, siis võib see olla märk neerupealiste üliaktiivsusest, mis on seotud hormoonidega. Samas võivad vistrikud ja punetav nahk selles piirkonnas olla ka märk palju suhkrut sisaldavast toitumisest. Naistel ilmneb akne lõual tihtipeale menstruatsiooni eel, mil hormonaalne tasakaal nihkub oluliselt östrogeeni langedes. Lisaks on üks olulisi põhjustajaid ka stress.

Akne õlgadel

Vistrikud, mis paiknevad õlgadel on tavaliselt märk sellest, et oled stressis ja vajad hädasti puhkust.

Akne rinnal

Kui akne katab rinda, siis võib see olla seotud seedimise probleemide, halva toitumise või liigse külmade jookide või vürtsikate toitude tarbimisega.

Akne käsivartel

Kui teil tekib akne küünarvartele pisikeste punnikestena, siis võib olla tegu keratosis pilaris’ega, mida olen isegi põdenud ja teinud pikemalt juttu SIIN. See on kahjutu nahahaigus, mida põhjustab keratin liigne kogunemine ja rasunäärmete sarvestumine. Kuigi kuiv nahk kipub seda seisundit halvemaks muutma, siis võib selles piirkonnas paiknev akne olla ka märk ebapiisavast vitamiinide omastamisest.

Akne kõhul

Kui on märgata akne ägenemist ümber kõhu, siis võib see olla märk veresuhkru tasemest, mis vajab tähelepanu.

Akne seljal

Kõige levinum ala, kus akne tekkida võib, on selg, tavaliselt nimetatakse seda “selja akneks”. Enamasti põhjustavad seda stress, närvisüsteem ja seedimise probleemid, püsiv “selja akne” võib olla seotud mitmete terviseprobleemidega, mida dermatoloog saab diagnoosida. Lisaks võib põhjuseks lugeda ka pooride ummistumise. Seda võivad põhjustada liibuvad riided, seljakott või isegi tooli seljatugi, mis pidevas tihedas kontaktis su nahaga.

Akne peanahal

Peanaha ja pea vistrikud on tavaliselt põhjustatud rasu kogunemisest, mis ummistab poore. Püüa vältida mütside kandmist pikka aega järjest ja vahetada oma šampooni ja palsamit.

Akne tekkepõhjused

Akne tekkes on palju põhjuseid: pärilikkus, rasueritus- ja rasunäärmete sarvestumishäired, hormonaalsed nihked, bakterid jne. Peamised põhjused, miks akne käes vaeveldakse:

 • pärilikkus – noorukitel, kelle vanemad põdesid noorena aknet on suurem tõenäosus haigestuda ning ka armide teke on pärilik
 • hormoonid – enne puberteeti on rasunäärmed väikesed ja akne ei saa tekkida. Puberteedieas meessuguhormoonid e. androgeenid stimuleerivad rasunäärmete kasvu ja rasueritust. Rasunäärmete rakkude lagunemisel tekib rasu, mis sisaldab erinevaid rasvhappeid. Mida rohkem rasu, seda ulatuslikum akne.
 • naharakkude sarvestumishäire – rasunäärme viimajuha ava muutub kitsamaks. Kui lisandub rohkelt rasu, siis juhad ummistuvad ja tekivad rasukorgid e. komedoonid. Mustadest avatud komedoonidest pääseb rasu siiski teataval määral välja, kuid valgetest suletud komedoonidest mitte, sest nende avaus on tunduvalt väiksem.

 Akne raskustastmed

Akne võib jaotada kolme raskusastmesse:

 1. komedoonakne – domineerivad avatud ja suletud komedoonid peamiselt näol. Ainult harva tekib põletik. Komedoonid ilmnevad varases puberteedis näo keskosas ümber nina ning ka otsmikul.
 2. põletikuline akne – domineerib põletikuline protsess. Näha on nii komedoone, paapuleid kui pustuleid. Haaratud on nii nägu kui ka rind ja selg. Mõnikord komedoone pole näha või on vähe, kuna mikrokomedoonid lähevad põletikuliseks juba varases staadiumis. Sügavamad kolded võivad samuti esineda. Esineb ka armistumist.
 3. sõlmeline akne – kõige raskem vorm ja esineb rohkem meestel. Lisaks ülalmainitule esinevad mädapaised, sügavad komedoonid ja tihti väga suured armid. Rindkere ja selg on tavaliselt sama palju haaratud kui nägu. Haigus võib olla isegi nii laiaulatuslik, et haarab käsi, kõhtu, tuharaid ja isegi peanahka.

Akne ravi

Kuigi akne enamasti paraneb ise varases täiskasvanueas, saab raviga kergendada haiguse kulgu ja vähendada armistumist. Kahjuks ei ole olemas imeravimit, mis sobiks ühtviisi hästi kõigile, seepärast on ravi pikaajaline ja kannatlikkust nõudev.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Mina olen raviga pidanud tegelema juba 7 aastat ning ikka veel ei vannu alla, et sellest tüütuseputukast lõplikult vabaneda! Isegi kui ma ei ole aknest täielikult lahti saanud, siis iga breakouti annab vähemalt leevendada ja minimaliseerida naha eest õigesti hoolt kandes. Akne raviga tuleb alustada õigel ajal, sest siis saab vähendada armistumist. Ning mis väga oluline –komedoone ega ka põletikulisi akneelemente ei tasu pigistada, sest see aeglustab paranemist ja võib põhjustada armistumist.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Jah, ka mina olen aknega võidelnud kogu hilise teismeea! Ja kui ikka ja jälle tahaks loota, et mingi lahendus ju peab olema, siis vahel ei oska enam muud teha kui kurbusega olukorraga leppida. Vähemalt olen leidnud viisid, kuidas aknet leevendada:

Näopuhastus

Ilmselgelt on see esimene viis, millele me mõtleme! Küll aga, hoolimata vananenud arvamusest, ei ole akne pelgalt puhtuse probleem. Tegelikult liigne pesemine võib isegi ärritada ja kahjustada nahka. Seetõttu on eriti oluline pöörata rõhku kvaliteetsetele aknelisele nahale mõeldud toodetele ning neid soovituslikult ja korrektselt kasutada.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Mina kasutan juba kuu aega äsja turule tulnud Eucerin DermoPure tooteid, mis on spetsiaalselt välja töötatud akne juurpõhjuste (mikropõletik, liigne rasueritus, liigsarvestumine) vastu võitlemiseks ning akneraviga kaasneva kuivuse ära hoidmiseks. Tooted on naha niiskusbarjääri tugevdavad, põletikuvastased, rahustava toimega ja/või päikesekaitsega. Minu näohooldusetapid on järgmised:

 1. puhastamine – pärast meigi eemaldamist kasutan ma DermoPure puhastusgeeli, mis puhastab nahka õrnalt ja tõhusalt, eemaldades seejuures liigse rasu. Sellel on seebivaba koostis, milles on 6% amfoteerseid pindaktiivseid aineid.
 2. koorimine – 1-2x nädalas kasutan ma pärast näonaha puhastamist ka DermoPure koorijat. Sellel on üpriski pisikesed koorivad osakesed, mis ei ole põletikulisele piirkonnale liiga karmid, samas avades siiski poorid ja täiustades naha tekstuuri. Koorimine on mu lemmikprotsess, sest pärast seda on nahk sile nagu beebipepu.
 3. toniseerimine – kosmeetikud on mulle ALATI rõhutanud tooniku kasutamise olulisust. DermoPure toonik puhastab nahka ja aitab vältida vistrikke, nahka seejuures liigselt kuivatamata. Antud toote koostisesse kuulub ka piimhape.
 4. seerumi pealekandmine – kuigi kunagi olin alati kohene kreemitaja, siis jälle kosmeetikute tungival soovitusel olen hakanud kasutama nii nahka rikastavaid näoõlisid kui ka seerumeid. Hetkel kasutan siis DermoPure nahka uuendavat seerumit, mis vähendab vistrikke ja hoiab ära nende taasilmumise. Koostisesse kuulub 10% hüdroksükompleksi ja likohalkoon A-d.
 5. niisutamine – ja nüüd ametlikult viimane etapp DermoPure matistava emulsiooniga, mis lubab tagada kaheksatunnise läikevaba naha, vähendada vistrikke ja rahustada ärritunud kohti. Koostisesse kuulub salitsüülhape, likohalkoon A, dekaandiool ja rasueritust reguleerivad toimeained.
 6. peitmine – kui soovin puhast nahka hoida ja meiki mitte kanda, kuid siiski ootab ees kodunt väljaminek, siis kasutan vistrike peitmiseks tõesti LEMMIKUT DermoPure peitepulka aknele kalduvale nahale. See on tõeliselt kerge koostisega, kuid katab ka kõige kurjema vinni vaevata. Sel on lisaks vistrikuid vähendav toime, mille koostisse kuulub salitsüülhape.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

DermoPure tooted on olnud mu kaaslaseks nüüd juba üle kuu aja ning kindlasti jätkan nende kasutamist ennetamaks akne ägenemist ja rahustamaks nahka, kui proovin erinevaid akneravi viise. Nüüdseks olen proovinud ära ka kõige kangemad aknerohud, kuid miski ei ole lõplikult aidanud mul sellest vabaneda. Vähemalt olen leidnud nüüd viisi, kuidas seda kontrolli all hoida ning arme ja vistrikke peita, kasutades selleks DermoPure peitepulka, mis üksnes ei kata tõõõesti hästi, vaid samaaegselt ka võitleb mu murega!

Dieet

Ei ole ühtegi teaduslikku tõendit, et ükski dieet aitaks akne paranemisele kaasa. Kui aga inimene märkab, et mingi toiduaine põhjustab ägenemist, siis peaks ta sellest hoiduma. Suurimateks nahale ohtu kujutavateks toiduaineteks peetakse:

 • piimatooted
 • suhkur
 • soja
 • kohv
 • gluteeni sisaldavad tooted
 • kõiksugused töödeldud toiduained

Mida rohelisem ja toitaineterikkam dieet, seda nahasõbralikum!

Stressi maandamine

See on minu number üks aknefaktor! Pole vist juhus, et raamatuesitluste eel mul nahk tegi kannapöörde ja läks ilusti tervenenud seisust miiniväljaks! Ma ei suuda rõhutada, kui oluline on hoida keha stressivaba igasugustel tervist puudutavatel põhjustel. Stressi peamised põhjustajad on:

 • vähene ja ebakvaliteetne uni
 • emotsionaalne seisund
 • liigne treenimine

Fototeraapia

Paljud märkavad akne paranemist suvel. Nii ultraviolettkiirgus kui ka loomulik päike on olnud akne ravis kasutusel ja neil tundub olevat põletikuvastane ja kooriv toime. Päike ka kuivatab rasust nahka ja tänu päevitusele on akneelemendid vähem silmatorkavad. Fototeraapia kui viis aknet ravida on aga siiski veel väga vaieldav. Ehkki nähtava valguse kitsas spektriosa (sinine) omab mõningatel andmetel positiivset toimet aknele, põhjustab UV-kiirgus vahel hoopis akne ägenemist, kuna selle toimel nahk kaitsefunktsioonina pakseneb, liigsarvestumine aga omakorda ei lase rasueritusel normaalselt funktsioneerida ja seetõttu võib akne hoopistükkis halveneda.  Samuti võivad UV- kiirguse mõjul aknearmid pigmenteeruda. Tõsi on küll see, et aknelööve paistab vähem silma, aga seda siiski ajutiselt.

Kosmeetika

Kosmeetikast tegin pikalt juttu oma eelmises postituses. Küll aga ei rääkinud ma meigitoodetest. Tunnistan ausalt, et ma ei ole valinud oma meigitooteid mitte koostise järgi, vaid katvuse põhjal. Plaan see viga ASAP parandada ja proovida ära oma kallite lugejate soovitatud meigitooted! Kuigi lööbe maskeerimine peitva kosmeetikaga on abiks enesetunde tõstmisel, võib see aknet vaid ägendada. Kosmeetikum peaks olema vähese rasvasisaldusega ja kergesti maha pestav. Pidevast meikimisest päeva jooksul võiks hoiduda, kuna korduv meikimine ja meigi eemaldamine kahjustab nahka vaid rohkem.

Aknearmid ja ravi

Põletikujärgsed armid – need on jääknähud raskest aknest, mis on teataval määral paranenud. Isegi kui mul aktiivselt aknet ei esine, siis on lõug loomulikus seisundis üsnagi punetav ja teeb kogu näoilme väga ebaühtlaseks. Olen päris palju uurinud, mis võiks arme loomulikul viisil n-ö pleegitada või ühtlustada. Üks tunnustatumaid aineid selleks on kurkum. Kurkum on tugevalt põletikuvastane väetoit, mis on abiks nii seesmiselt kui väliselt. Kurkumi antibakteriaalne toime hävitab aknet põhjustavad bakterid ja teeb olemasolevad armid heledamaks. Kuidas aga kasutada? Riivi värske kurkumijuur peeneks, lisa jogurtit või puhast neitsiõli ja sega kokku. Lase sel veidi toatemperatuuril istuda ja määri kannatanud piirkonnale. Hoia peal 10-20 minutit ning loputa õrnalt maha. Korda seda iga päev kuni soovitud tulemuseni.

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Kasutasin seda kodust abimeest nädalakese ja tõesti punetus vähenes! Küll aga läksid küüned ja kasutusel olnud vahendid kollaseks. Kurkumi kodus kasutamisel on vajalik seega meeles pidada, et selle kollast värvi on raske ja mõnel juhul lausa võimatu välja saada. Enne raamatuesitlusi ma seda ei kasuta, et mitte kollanäpuna pühendusi kirjutada. Jah, kindad on suuresti abiks! Küll aga on paratamatu, et kuidagi ta ikka määrib ja küünelakk on just see, millelt kurkumi kollasust kohe üldse maha ei saa!

merilin-taimre-paljas-porgand-akne-kaart-ravi-kodune-vahend-eucerin-dermopure-nägu-vistrik-punn-blogi-ilu

Kas sina põed aknet? Mis ravimeetodeid oled kasutanud? Kas oled DermoPure’i tooteid ka proovinud?Kas oled aknest lõplikult suutnud lahti saada? Kas akne mõjutab sinu enesekindlust? Need ja sada muud küsimust huvitavad mind väga, seega kommenteeriga julgelt ja äkki suudame üksteise kannatusi vähendada!

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

56 Comments

 1. […] hullemaks ja ma tammun nagu opakas nõiaringis? Mulle meeldis, kui suuresti te kõik mu viimase aknepostituse all kaasa rääkisite ning südamest palju soovitusi jagasite! Olen avatud veel […]

 2. […] ja parandada aknest maha jäänud tumedat pigmentatsiooni ja arme. Viimases akneteemalises postituses mainisin ära väikese koduse ravimeetodi, milleks on kurkumimask. Kahjuks on tegemist […]

 3. Preili says:

  Tere!

  Olen 34 aastane naine ja aknega võidelnud viimased 20 aastat kindlasti kui mitte rohkem. Tohutult raha kulutanud, proovinud ühte ja teist. On muidugi perioode, mil on nahk parem, kuid puhas mitte kunagi. Ajaga on pigem hullemaks läinud, sest on armistunud. Mul on selline tsüstiline akne, kogu tegevus toimub naha all. Pigem seisavad valged punnid, mis teevad naha krobeliseks ja ebaühtlaseks ja kui neist midagi ägeneb, siis tekib põletik naha alla, mis päädib siis suure punase punniga, mis lõpuks “plahvatab” tuues mäda-veresegu välja. Olen kunagi proovinud ka Roaccutane-kõrvalmõjud oli laastavad ning 6 kuuga tulemust ei näinudki, kõrvalmõjude tõttu ka ravi peatati. Enam ei ole julgenud. Arst on kliinikus kommenteerinud siis nagu halvustavalt/pahakspanevalt, et patsient ei ole valmis. No tõesti ei ole, sest ma ei näe arstide huvi ega tõsist abi. Kirjutatakse ainult üks kreem teise järel või suukaudne ravi, et proovime, vaatame. Aga tulemus null. Kui kunagi proovisin arstiga arutada või vihjata, et kas hormoone ei oleks võimalik kuidagi kontrollida, analüüsida, siis ütles, et mida me analüüsime, akne on nahahaigus ja nii on!
  Kurb. Medemises olen teinud hirmkalli laserravi ja taaskord tulemus null.
  nüüd olen jõudnud selleni, et viin piimatooted oma menüüst täielikult välja, seni katsetasin laktoosivabade toodetega, aga tulemus on vähene. proovin ja samal ajal tahaks nahale happekoorimist juurde teha, just silumise mõttes. Medemis pakub happekoorimist 25% hapetega. Kas sa Merilin oled seda protseduuri proovinud?
  Kas on mingeid toidulisandeid/vitamiine, mille kasutamisel oled märganud head muutust nahas?
  Minul on nahk pinnakuiv, kogu protsess käib naha all, rasu tuleb palju kui näopuhastuses käia.

  • L says:

   Preili, soovitan minna nahaarsti Dr Vahlbergi juurde. Olen näinud, kuidas ka kõige kehvema naha olukorda on väga suuresti parandatud, muu seas ka endal ja vanematel. Ainuke arst, keda usaldan, eriti kui ütlen murekoha eraldi ka välja.

   • erki says:

    Preili ma vaevlen täpselt sama olukorra käes olen 33 a mees . Ka minule määrati see sama ravim, mida pidin kasutama 6 kuud. Kui olin ravimit kasutanud mõnda aega siis läks nägu hullemaks ja peatati ravi kuna öeldi, et organism ei talu seda ravimit. Olen nahaarstide juures käinud palju kordi tabletid, näovedelikud, kreemid. Tulemus null. Olen käinud kosmeetikute juures. Sealt olen abi saanud, sest kosmeetik puhastab poorid ja sealt kabinetist välja tulles on hea.Aga miks nad uuesti ja uuest tagasi tulevad?

 4. Mariann says:

  Mina olen ka võidelnud aknega juba rohkem kui 15 aastat – on komedoonakne ja ka põletikuline. Viimased mitmed aastad olen saanud oma akne kontrolli alla loobudes piimatoodetest – seda peaaegu täielikult. Vahel harva tuleb ette, kus ma ei suuda jäätisele või kodujuustule vastu panna, aga ülejärgmine päev on seda kohe ka mu nahal näha. Nahk muutub hellaks, väga rasuseks ning tekib mitmeid põletikulisi punne, mida ravin vähemalt terve nädala (kui mitte kauem). Kuna piimatoodetest olen loobunud juba mitu aastat, siis nüüd vahel endale midagi lubades, tunnen, et tundlikus nende toodete vastu on veelgi kasvanud. Aine, mis minu aknet ägestab on kaseiin (piimatoodetes leiduv valk). Piimatoodetest loobumise järeldusele aitas mind peamiselt katse- ja eksitusmeetod ja ka arstiga nõu pidamine (hetkel ei mäleta, kas sai ka mingi vastav test kinnitamiseks teha või mitte). Kui piimatooteid ei tarbi on tänaseks mu nahk täitsa kena, kui võrrelda varasemaga, mil oli keeruline isegi meigiga aknet ja punne varjata. Loomulikult, korralik igapäevane nahahooldus+kosmeetik, käib ka asja juurde. Ehk on kellelgi ka minu kogemusest abi või kasu.

 5. Janela says:

  Minul on samuti hormonaalne akne, mille sain peale pillidest loobumist. Võtsin pille 13 aastat järjest ja nüüd olen veidi üle aasta pillivaba olnud. Pubekana polnud nahk pooltki nii hull kui praegu. Rasune nahk on mul koguaeg olnud ja komedoone ka, kuid nüüd ründavad ka kurjad põletikulised punnid ja mitte ainult kord kuus kindlal ajal, vaid pidevalt. Samuti selg ja õlad miiniväli. Käisin nahaarsti juures ja sain antibiootikumikreemi ja vedeliku, kuid need ei aita mitte midagi. Aitäh sulle ja kommenteerijatele, sain mõtteid, mida veel proovida ?

 6. TT says:

  Ka jagelen pidevalt aknega. Eucerini tooteid soovitan ka soojalt, kuid tasub ka ettevaatlik olla. Mingil hetkel nad natuke muutsid vist koostiosi ka minu lemmikul dermo purifier’il. Tekkis tohutu allergiline reaktsioon aastaid lemmikule tootele. :(

  Olen nahaarstidelt abi saanud ning retsepti ravimeid tarvitanud. Kuid lõpuks loob ikka väga mõni paistetanud koht just teatud ajal kuus. Kõige hullem on lõug mis ikka ja alati on kaunistatud mõne punase armiga. Ummistunud poorid, komedoonid on tavaline nähtus.

  Enda puhul, kuna on väga hele tundlik nahk ka lisaks, on vahel parim “ravi” lihtsalt mitte millegi kasutamine, eriti kui tekivad paistetused. Muidu kindlasti koorimine on väga oluline ja lasta nahal lihtsalt olla. Minu puhul less is more.

 7. Triin says:

  Ma tahtsin mainida, et su viimase aja meik on väga ilus ja naiselik, eelkõige kulmujoon, mis on nüüd … leebem ja naiselikum? Kunagi kurtsid, et inimesed arvavad, et sa ole ülbe – su kulmujoon põhjustas resting bitch face’i ja sealt see eelarvamus. Aga nüüd näed palju sõbralikum välja :)

 8. Laura says:

  See kurkumiga retsept, mida näole määrid. Kas see nahale mingit kollakat tooni ei jäta? kätele ja küüntele jms üldiselt ju jätab.

 9. Kärt says:

  Ka minul on vahelduva eduga pea terve elu olnud probleeme aknega, eriti hull oli puberteedieas, kuid maadlen sellega siiani. Suvel läks asi eriti hulluks ja kuna olin pannud ühe sünnimärgi pärast nahaarstile aja otsustasin talle ka oma näonaha ette näidata. Arst pakkus kohe, et tegemist on akne ja allergia kombinatsiooniga, nähk oli punne täis ja kiheles ning punetas. Sai tehtud ka vereproov, mis näitas, et allergiafoon, et histamiinitase oli 100 ühikut rohkem kui lubatud, ehk siis rohkem kui topelt lubatust. Sain kuuajase allergiarohu kuuri ning aknekreemid (käsimüügist). Ja oh imet, 3-4 päevaga oli nägu klaar. Arsti soovitusel tegin lisaks ka Astelpaju Omega 7 + GLA kuuri ning kreemidest kasutan näole käsimüügis olevad Avene (TriAcneal Expert) ja La Rovhe-Posay (Effaclar H ja Effaclar Duo) kreeme. Mulle need sobivad ja koos allergiravimi kuuriga tegid tõesti kiirelt imesid. Nüüd on sellest kuurist möödas 2 kuud ja nägu on nende kreemidega siiani ilus klaar. Nägu puhastan Nivea vahuga, see sobib mulle kõige paremini.

 10. Gerli says:

  Nõelravi + qilikang salv on aidanud aknet edukalt taandada. Igapäevaselt kasutan samuti Bioderma tooteid.

  • Mul kasutuses nii Eucerin kui Bioderma kusjuures :) Hoiavad hästi tagasi, kuid kord kuus lööb ikka välja. Õnneks mitte enam nii hullult nagu näiteks Austraalias elades, mil esimest korda pillidelt maha tulin.

   • Liisu says:

    Mõtlesin, et jagan oma kogemust ka seoses Austraaliaga. Ka minul läks just seal olles olukord nahaga täiesti käest ära ja enam ei saagi korda. Lõpetasin samuti pillide võtmise (nüüdseks ca 6 kuud tagasi) ja asi on nii hull, et kallid vahendid, happekoorimised ja antibiootikumid ei avalda mitte mingisugust mõju. Aknest on haaratud kogu nägu, rindkere, selg. Kasutan ka vitamiine, korrigeerisin toitumist ja võtan ka Maca tablette. Näohooldusvahendeid on täis terve riiul, seal leidub Eucerini, Babe ja Biothermi tooteid. Juba on tunne, et hakkan uuesti pille võtma, kuigi tean, et see on vaid surnud ring… Nahaarstid ka juba laiutavad käsi, et kõik ravimid on proovitud, tuleb anda lihtsalt aega. Uskumatu, kuidas akne võib enesehinnangut mõjutada. Vahepeal jätan selle tõttu peole või välja minemata ja lihtsalt eelistangi olla pigem kodus. Alla ma kindlasti ei anna, jätan võitlust :) Aitäh selle postituse eest. Alati on hea teada, et ma polegi ainus ja hea on lugeda, kuidas teised aknega kimpus olevad inimesed abi on saanud.

    • Olen minagi ju kõike proovinud ja samuti jätnud üritustele minemata! Nüüd on asi nii nii palju leebem kui kunagi. Lööb välja vaid menstruatsiooni eel, kuid tahaks sellestki lahti saada. Juba valisin välja ka dr Hauschka tooted ja loodan, et seal peitub ka lõplik lahendus :) Sulle soovin kannatust ja edu!

     • Liisi says:

      Olen just nii kahevahel, kas proovida nüüd Dermopure või Dr Haushka tooteid? Mõlemad saanud head tagasisidet. Miks Sa ise Dr Hauschkat proovida mõtlesid? Kas Eucerin pole päris piisav?

     • Liisi says:

      Selge, arvasin, et proovid Dr Haushka hooldustooteid ka. Mõtlesin Eucerin Dermopure´i :) Aga proovin ka ikkagi Eucerini tooted ära. :)

     • Mhm, proovin dr. Haushka meigitooteid. Aga näohooldust kasutan veel midagi, mis mõeldud just aknelise naha jaoks. Mul praegu läinud nahk juba oluliselt paremaks, seega ei näe põhjust, miks praegu Dermo Pure’i mitte kasutada. :D

     • Ingrid says:

      Kas oled proovinud Jane Iredali mineraalmeigi tooteid ? Olen ise samuti akne küüsis ja juba aaaaaaaaastaid ja kõik läbi teinud .. happekoorimised, antibiootikumid jne, pille ja muid hormonaalseid vahendeid pole kasutanud6 aastat ja ikka pole paigas. Paljud ütlevad, et vahetaksin meigitooteid.. Jane Iredale on hinntauimaid ja autasustatumaid tooteid ja kosmeetikud ütlevad, et seda nad ei usu, et sellest võiks olla, kuna tegemist allergiat jms mitte tekitavate toodetega. Nõutu ja jõutu olen juba ise ka! Siiski, alla ei anna ka mina ..

     • Hei, Ma ise vahetasin välja dr Hauschka vastu :)

 11. T says:

  Hei!

  Uurin kurkumi kohta, kas võib loota, et ka mingitest kapslitest võiks sama mõju saavutada? Kui värsket kurkumi pole saadaval. Kui võiks saada mingit lahendust kapslitest/tablettidest vm, siis milline neist võiks kõige etem olla? :)

  Vaevlen väga pikka aega akne küüsis ja tahaks igasuguseid asju proovida aga väga tihti jääb asi raha taha.. Ja nii ei saagi katsetada ega uurida, kas miski sobiks.

 12. KV says:

  Ma tahtsin küsida, kas sul on tõesti viimsed kui 1 pildid ära photoshopitud? Võtsin vaevaks ja vaatasin su insta pilte, kus sul on näoga pidid…kuni alguseni..esimene pilt oli vist 2013a pilt. Ja no ma ei näinud ühelgi pildil, et sul oleks mingit aknet vms punne. Igal pildil ideaalselt ilus nägu.
  Ma ei mõtle seda pahaga. Lihtsalt huvitav.

  • Mirjam says:

   Minul sama küsimus keratoosi puhul. Rääkisid, et Medemis kliiniku protseduur sinu jaoks toimis ja enam keratoosiga käsivartel probleeme pole. Ometi paistis blogiauhindade piltidel, et keratoos käsivartel siiski on endiselt probleem. Seega paratamatult jääb mulje, et lihtsalt sellepärast kiidad protseduuri, kuna sulle makstakse selle eest.

   • Ei makstud selle eest midagi ;) Ja see ei paneks mind ka asja kiitma. Nagu sealgi kirjutasin ja ka kommentaariumis vist sai vastatud (või mõne muu postituse all), et tegemist on protseduuriga, mida peab kordama, kui hakkab tagasi tulema. Nii paar korda aastas. Mul võttis jäädavalt kõvasti vähemaks, aga vahel on jälle punetus olemas, vahel mitte. Aga punne kui selliseid pole enam sel määral kohe kindlasti tagasi tekkinud. Pärast protseduuri oli muidugi tulemus eriti hea, nahk oli ülimalt sile ja kaotas ka punetuse ja jäljed. Antud postituse enne-pärast piltidel ka näha.

  • Laura says:

   Keegi ei pane vist endast üles pilte, kus akneline nägu esile tuleb :) Lisaks katab ju meik siiski suuresti iluvead ära, kui ei ole just tõesti väga hull akne, mida Merilinil vist täitsa sellisel kujul pole

  • Mul on hormonaalne akne, mis teeb mu näonaha silmapaistvalt halvaks kord kuus umbes nädalaks. Ülejäänud aja on siis pigem jäljed nahal ja punetus, mis on meigiga hõlpsasti peidetav. Kui on fotosessioonid, siis muidugi tehakse mul nahk piltidel korda. Aga kui oled mind näinud InstaStorydes või kasvõi silmast silma, siis paned tähele, et teatud valguses on mul jäljed ikka näha. Olen saanud meikaritelt muidugi ka väga häid meiginippe ja tootesoovitusi, mistõttu on meigiga akne pea nähtamatu. Ja ega ma sellel “halval nädalal” end filmima ja pildistama kuku :D

 13. K :) says:

  Olin ka tükk aega hädas aknega näonahal ka siis, kui teismeliseiga juba möödas.
  Proovisin ka kreeme-asju, sh nahaarsti poolt välja kirjutatud. Neist oli abi senikaua, kui neid kasutasin. Kui tuub aga tühjaks sai, siis tuli akne tagasi.
  Sain endalegi üllatuseks aknest loomulikul moel lahti siis, kui hakkasin veganiks. Lihtsalt avastasin varsti peale seda, et pikka aega kestnud probleemi ei olnud enam ja pole siiani tagasi tulnud.

  • Paljudel aitab veganlus, aga just siis kui aknet põhjustaski toitumine. Mul kahjuks hormonaalne ja loomsest toidust loobumine pole päästnud, kuigi on vähendanud kindlasti!

 14. Helina says:

  Mul on aknega probleeme olnud nüüdseks üle 12 aasta, kuid alles hiljuti olen avastanud väga lihtsa ja mugava viisi selle kontrolli all hoidmiseks.
  Nimelt siis teepuuõli.
  Soovitan soetada kvaliteetne eeterlik õli, sest väga paljud kaubanduses saadaolevad õlid seda pole.
  Üks pood on (Kaubamaja) Biomarket, kust sain õige õli.
  Kasutan siis seda nii, et õhtul peale meigi eemaldamist võtan vatipadja, niisutan seda sooja veega ning tilgutan padjale e.õ 2-3 tilka. Rohkem pole tarvis, kuna see on siiski puhas ja väga intensiivne kraam.
  Ning siis tupsutan probleemsed kohad üle.
  Päris igal õhtul pole ehk vaja seda teha (siis kui tsüklis ka rahulikum aeg on), kuid eks see ole individuaalne. :)

 15. Senna says:

  Olen 35, aknega kimpus alates teismeeast. 2 last pole midagi muutnud. Olen käinud väga palju nahaarsti juures, proovinud läbi kõikvõimalikud rohud alates kreemidest ja lõpetades antibiootikumi kuuridega. Vahepeal oli nahk ikka väga hull, lõual kaelal põletikulised sügavad punnid, otsaees must- ja valgepead. Lõpuks rääkis arst mu ära Roaccutane osas, sest midagi muud enam proovida polnud ja tulemused pidid head olema ja tõesti igatsesin probleemidevaba nahka. Olin selle rohu kohta väga palju lugenud ja teadsin, et see on mürk. Alustati väga madala doosiga, aga võtta sain seda nädal aega, siis ei suutnud enam taluda survet peas ja peavalusid. Tegin 2 nädalat pausi, siis tundsin end enam-vähem jälle inimesena. Arst oli väga üllatunud. Peale pausi suutsin rohtu võtta 2 päeva, kui tuttav tunne oli tagasi ja vaevlesin jälle pea kuu aega peavalude käes. Siis viskasin rohud nurka, ma ei mürgita end, parem olen vinniline, kui päevad otsa pimedas teki all. Pärast nahaarst tunnistas, et see rohi võib jah tõsta koljusisest rõhku…
  Olen aru saanud, et mu akne on hormonaalne, ägeneb teatud ajal kuus. Olen leppinud sellega ja elan üle, pärast kõiki neid kannatusi. Mul on raske nahk veel ses suhtes, et on kerge rosaatsea, nina ja lõug väga tundlik ja punetav. Kosmeetika on mineraalne ja looduslik, muud vahendid kõik kas looduslikud või apteegikosmeetika. Eelistan Avene, La-Roche Posay ja Iwostin tooteid punetavale nahale, need on leebed, aga tõhusad. Hommikuti kasutan Avene niisutavat kreemi, ööseks aga hoopis seerumit rosaatseale ning chia seemne õli.

  • :) says:

   Mina ravisin aknet alates 16-eluaastast nahaarsti juures. Kui olin 24, siis pakkus nahaarst ka Roaccutanet, kuna kõik muud ravimid olid proovitud ja akne oli nendele ravimitele resistentseks muutunud. Iseenesest väga hull akne mul polnud, st ei sõlmeline ega ka ülemäära põletikuline (üldiselt olid tüütud mädased punnid, mis olid ka silmatorkavad ja ennast häirisid). Kõrvalmõjudest peavalu ma eriti ei mäleta, võimalik, et oli, aga ma olen ilmselt ka keskmisest kõrgema taluvuslävega- kui on kindel eesmärk silme ees, siis kannatan ära. Kõige raskem kõrvalmõju oli naha ja silmade kuivus. Eriti kiiresti hakkasid kuivama huuled. Selleks pidin kasutama vist sisuliselt kord tunnis spetsiaalset Eucerini huulepalsamit, mis ongi mõeldud ravimitest tekkinud kuivuse puhul (https://int.eucerin.com/products/urea/acute-lip-balm), sest senine lemmik huulepalsam ei mõjunud selle ravi aja üldse. Lisaks pidi kasutama silmatilku, sest kõik limaskestad hakkavad selle raviga kuivama. Intiimpiirkonna kuivust väga ei mäleta, pigem oli probleeme ravi lõpus, kui doosid suuremaks läksid.
   Positiivsetest kõrvalmõjudest oli see, et juukseid ei pidanud pesema isegi 10 päeva! Oleks ilmselt ka 2 nädalat vastu pidanud, aga imelik hakkas endal. Kuigi mustad tegelikult ei olnud, sest mingit rasu peanahale lihtsalt ei teki.
   Ravi kestis mul 6 kuud ja pärast seda oli nahk tõeline beebipepu. Ideaalne nahk kestis üle aasta, kuni hakkasin uuesti beebipille tarvitama ja need natuke ajasid naha sassi uuesti. Kui pillid lõpetasin, oli jälle ok.
   Üldiselt öeldakse, et osal patsientidest piisab ühest ravikuurist, et aknest lõplikult lahti saada, osa vajab 2 kuuri ja äärmuslikel juhtudel ka 3 kuuri.
   Mina igatahes julgen küll soovitada oma naaharstilt Roaccutane ravi kohta küsida. Samas tuleb silmas pidada, et seda määratakse viimase võimalusena ehk enne proovitakse kõike muud. Ravi jälgitakse väga rangelt, kord kuus on vereproov (ravi võib tõsta vere triglütseriidide sisaldust) ja peab kindlasti jälgima, et ei rasestuks, kuna tegu on sisuliselt A-vitamiini (toimeaine isotretioniin) megadoosidega, siis see põhjustaks loote väärarengud.

   Pärast ravi on olnud lemmikuks tooteks: http://www.bioderma.com/en/our-products/sebium/h2o
   Nahaarst ütleb ka, et paremat toodet on keeruline leida. Biodermal on sari ka tundlikule nahale.

  • Mul on nii kahju :( Ka minul on hormonaalne akne. Mulle soovitati väga üht toodet, mida praegu katsetan. Teen kahekuuse kuuri läbi ja siis kui tõesti peaks aitama, kindlasti jagan!!! See pole küll Eestis saadaval, aga ma olen valmis hakkama seda kasvõi maale tooma, kui see tõesti on üks asi, mis lõplikult aknele kriipsu peale tõmbab.

   • Sss says:

    Ootan juba seda postitust!!! Olen ka oma aknemurega õnnetu ja valmis proovima peaaegu kõike!

  • Probleemne akne says:

   Sanna! Soovitan Sul tutvuda Paleo-elustiiliga ning avastada, kui suur osa on seotud meie toitumisega!
   Minul sarnane lugu nagu sinul, aga toitumise muutmine kaardistas mu näo akne täielikult ümber! Olukord sada korda parem!

 16. Virge says:

  Mina olen aknega võidelnud 7 aastat. Ja kui päris aus olla, siis selline jama mõjub lõpuks vaimselt nii laastavalt. Viimase võimalusena võtsin appi pillid, neid tarbides akne kadus. Näonahk oli imeilus, nii sile ja mitte ühtegi punni. Jaanuaris otsustasin, et tahan oma organismi puhastama hakata ja lõpetada igasugu jama söömise. Jätsin pillid maha ja voilaa, akne veel hullem kui enne. Terve nägu oli punetavaid punne täis. Pöördusin nahaarstile, kes käis välja idee alustada sügisest Roaccutane raviga. See on päris karm aga suure tõenäosusega aitab akne seljatada. Võtsin endale aega, et viimased kuud üritada kuidagi oma naha seisu parandada. Aga siis jäin rasedaks, ilma, et ma ise oleks teadnud, aga juba varakult kadus mul akne ja näonahk oli jälle imeline, nii ilus ja puhas. Kahjuks läks rasedusega õnnetult ja ühel hetkel oli akne jälle tagasi. Nüüd võin julgelt öelda, et minu põhjus on kindlasti hormonaalne. Ma proovisin enne erinevaid dieete ja mitte miski ei aidanud. Leevendasid aga see oli ka kõik. Nüüd kus on juba peetumisest mitu nädalat möödas, näen, et näonahk hakkab taas ilusamaks muutuma, pole küll täiuslik aga on näha, et läheb paremaks. Samas hetkel on mul läbielatu pärast ka meeletu stress ja see võib ka põhjuseks olla, miks mul hetkel on akne just nii nagu ta on. Hetkel leidub aknet kordades rohkem näiteks seljal.

 17. Mari says:

  Jaa, ka mind kimbutab akne. Tõsi, ei salga, et kasutan selle ohjeldamiseks pille. Eelmisel aastal kui tegin pillidest poole aastase pausi, läks näonahk ikka väga hulluks kätte ära – eriti kael ja lõualuudepiirkond. Proovisin erinevaid vahendeid mida apteegis müügilt leidsin ja no kasu ei miskit, mõni leevendas aga väga vähesel määral. Kuna ma ei armasta kanda eriti paksu meiki (vaid Joik BB kreemi), siis ilmselgelt see ei katnud ära vohavat aknet. Kuna ma ei tahtnud oma näonahka paksu meigikihi alla peitma hakata, siis otsustasin uuesti pille kasutama hakata kuna see tundus ainus lahendus. Hetkel mul ei ole elukaaslast/partnerit ja seetõttu olen otsustanud uuesti proovida ja pillidest loobuda. Kuna ei usu väga sellesse Daysy viljakusmonitori (väga kallis on ka kahjuks), siis ma ei teagi, mis ma tulevikus teen kui peaksin uue kaaslase leidma. Ma väga loodan, et sel korral saan ma kuidagi selle akne ohjeldatud, mis saab olema raske, sest mul hetkel üsna stressirikas periood ja ma väga armastan šokolaadi. Usun, et väga paljuski aitaks kaasa kui toitumine üle vaadata, aga kuna mu praegune elukorraldus on nii kaootiline, et pole võimalik väga mingeid toitumisi planeerida, siis jääb loota vaid heale õnnele.

  • airi says:

   Soovitan lugeda paljasporgandi postitust pillide kohta…Pillid võivad su organismile jäädavat kahju põhjustada, ja kui sa ühel hetkel otsustad lapse saada siis pillid pead sa ikka lõpetama. Parem ela see aeg üle, sest üleelama pead sa selle aja niikuinii mingil hetkel :) Ja nagu sa ise mainisid siis šokolaad…. :D

   • Daisy says:

    Heh, kas paljasporgand on arst? Apteeker? Mille põhjal saab väita, et pillid põhjustavad jäädavaid muutusi inimkehas? Teadusartikkel?

    • Teadusartikkel… Mine loe kommentaare mu pillide postituste all ja näed elust enesest kogemusi.

     • daisi says:

      Kahjuks või õnneks on elus palju muid faktoreid ja sünergiaid, mida me ei oska ettegi kujutada. See, et sinul ja mõnel teisel kutsuvat need esile jäädavaid muutusi,
      (mis on absurdne) kõlab lihtsalt pigem asjaolude kokkulangemisena (inimese üldine hormonaalne olukord, toit, eluviisid)

    • airi says:

     minul näiteks pap testi tehes avastati muteerunud rakud. Olin enne paptesti tegemist juba kuu pillivaba olnud, kuid arst ütles et uuesti ma pillide peale minna ei tohiks…. Ilmselgelt on seal mingi seos kullake :) ma ei väida, et Merilin on arst või apteeker. Ma räägin enda kogemusest ja paljude teiste kogemusest. Võta googelda, loe postituse all kommentaare- see pole ainul mõne inimese probleem…vaid pigem ikka massiline. ja asjaolude kokkulangemise kohta ütlen ma sulle – toitun tervislikult, ei suitseta, alkoholi tarbin minimaalselt, teen regulaarselt trenni…

 18. Katrin A. says:

  Kasutan kolloidhõbeda vett 37ppm sisaldusega, see puhastab nägu ja ei kuivata. Kõikidest mis näole on mõeldud pole ükski nii silmnähtavalt mõjunud kui hõbedavesi, mida mitte kuskil ei räägita, et aitab. Kaks korda päevas puhastan sellega ja kullakreemi kasutan, mis siidi ja hõbedat sisaldab, mis uuendab silmnähtavalt nahka. Lisaks plaanin keha sügavuti ära puhastada, eks siis näis, kas saab täiesti korda! Aga soovitan hõbedavett, minu jaoks oli see ime. Sest kui mitte miski ei aita, siis see oli asi mis Wau efekti tekitas.

 19. HL says:

  Mul algas akne 14-aastaselt. Siis tundus, et näonahk on katastroof, kuigi tegelikult oli kerge-mõõdukas akne. Ei möödunud paari aastaga, beebipillid ei mõjutanud, nendest loobumine ka mitte. Ükski kosmeetikatoode ega ravim päriselt ei aidanud, toitumine ei mõjutanud samuti.
  Täiesti lahti sain aknest 24-aastaselt pärast esimese lapse sündi. Ka pärast teise lapse sündi on näonahk endiselt väga kena, peitekreemi pole mitu-mitu aastat vaja läinud – ilmselt lükkas hormoonid paika. Meeldiv kõrvalnäht niisiis :P

 20. airi says:

  Pubekaeas oli akne päris tõsine probleem- selg, rind ja nägu. Tegin vea nagu paljud teised noored naised- hakkasin pille sööma ja tegin seda umbes 4 aastat. Nahk oli ilus, isegi päevade ajal polnud punne. Lõpetasin umbes pool aastat tagasi pillide söömise (tänu Sinu blogipostitusele). Näonahk suurt ei muutunud, üksikud punnid otsaees ja lõuapeal enne päevi, otsaesine läheb päevapeale rasuseks ja koguaeg nahk kuivab. Avastasin enda jaoks Bioderma H2o hooldussarja (samuti seebi vaba) ja see hoiab mu näol üksikud hormonaalsed punnid. küll aga turja peal on miiniväli. Suvel kui palju päikest oli kadusid ära nüüd teen selja iga päev enne magama minekut toonikuga puhtaks. Hoiab asja kontrolli all, aga see on paratamatus- pillid pole mingi imevahend, akne tuleb kordades hullemini tagasi kui ükskord lõpetad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.