Menstruatsioonivaludest TÄIELIK vabanemine

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Päris vana teema juba, aga uskumatu, kui kaua võttis minu jaoks aega, et leida lahendus, mis toimib 100%! Seni aga iga kuu valudes vaevlemist ja valuvaigistite manustamist, mis on tegelikult mulle nii vastukarva. Olen varasemalt rääkinud endometrioosi kahtlustest, kuid õnneks arstlikud ülevaatused seda ei kinnitanud (soovitan aga lugeda kõigil, kel on igakuised tugevad valud). Siis hakkasin otsima alternatiivravi, sest mitte üks valu ega haigus ei ole normaalne! Mul ajab harja nii punaseks, kui keegi ütleb: “Menstruatsioonivalud ongi normaalsed”, “Akne ongi normaalne”, “Söögijärgne puhitus ongi normaalne” jne. Ei! Normaalne on hoopis, et Sina oled õnnelik, tunned end hästi ning ei kannata!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Võtsin ette vajalikud meetmed ja leidsin läbi emotsionaalse stressi ja valu vabastamise endale abi – vabanesin suurematest valudest, KUID mitte täielikult! Ikka oli kombeks, et päev enne kuufaasi tekkis õrn ebamugavustunne, millele järgnesid kohutavad krambid, uugav sisemine valu ja progesterooni üleküllusest kõhulahtisus. Poppisin küll pille, aga valu tuli ikka ja jälle tagasi. Nii veetsin päeva Dolmeni paki seltsis ja teadsin, et kõik päevased tegevused on juba eos tühistatud. Ma tean, et ma olen veel üks õnnelikke, sest paljud naised on teinud kiirabisse justkui subrscription-i, sest kord kuus käiakse külas ja tehakse valuvaigistavat süsti. Muu lihtsalt ei aita. See. Ei. Ole. Normaalne. On aeg oma elu ja selle kvaliteet jällegi enda kätesse võtta ja teha 1:0!

Naise menstruatsioon on tema igakuine tervisekaart! Kas sinu menstruatsioon on korrapärane, valutu, normaalset värvi ja normaalses koguses ehk üleüldse tervislik? Kui mitte, siis peegelda oma valikuid ning mõtle järele, mida sa peaksid oma elustiilis muutma, et olla tervislik?

 

Mikrobioomi seos naissuguhormoonidega

Sellised hormonaalsed häired ja “naisteprobleemid” olid kuni 1960ndateni erandlikud, kuid on nüüd laialdaselt levinud. Seda “tänu” sünteetiliste ainete laialdase kasutamise nii toiduainetööstuses kui ka loomulikult meditsiinis ja põllumajanduses, kogu meie keskkonnas! Mikrobioom ei asu vaid meie soolestikus, vaid üle kogu meie keha (nahal, suus, soolestikus jne). 1960ndatel, mil sai hoo sisse kiirtoidu- ja ravimitööstus, muutus inimeste toidulaud äratundmatuseni. Ka antibiootikumide ja antibeebipillide tarvitamine muutus laialdaseks, mis oli suureks põhjuseks, et terveks olemiseks vajalike bakterite ja hormoonide tootmine ning tasakaal läks paigast ära ja naisteprobleemid muutusid ülemaailmseks “pandeemiaks”. Nagu ka “The Gut Solutioni” 13-tunnises webinaris selgus, siis kõik saab tõesti alguse meie mikrobioomist – ka tupeseen, PCOS, PMS, endometrioos jne!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Kui sul on vaginaalne mikrobioom paigast, siis on see paigast ka su soolestikus. Paljud võitlevad oma probleemidega lokaalselt, ainult selleks, et probleem mõne aja pärast naaseks. Me peame alustama soolestikust, kus elab suurim osa meie mikrobioomist, mis mõjutab mikrobioomi ka ülejäänud kehas. Iga probleemi puhul tuleb läheneda süstemaatiliselt ja ravida probleemi täitsa selle juurest alates! Kui sul on üks süsteem paigast ära, on terve keha paigast ära, sest me oleme terviklik süsteem, mitte mehaaniline juppide kogumik nagu paljud arstid meid näevad. Kui sul on põlves põletik, siis vaata üle oma toitumine, une kvaliteet ja stressi tase, mitte ära määri peale Fastum geeli! Kui sul on depressioon, siis vaata üle oma endokriinsüsteem, toitumine, mikrobioom ja otsi vaimset tuge ja abi, mitte ära ulatu rahustite ja antidepressantide kallale. Kui sul pole sobivaid mikroobe, kes serotoniini toodaksid, siis sa ei saagi õnnelik olla. Su ajukeemia pole paigast (see on müügitrikk, mida on ka teadlased tõestanud), vaid su toitumine ja elustiil on. Me oleme nii kergekäelised ulatuma plaastri järele, kuigi haav on veel puhastamata ja kinni õmblemata.

Arst rääkis webinaris, kuidas ta on ravinud laparoskoopia järjekorras ootava naise endometrioosi enne operatsioonile minekut täielikult terveks! Naine, kes iga menstruatsioon oksendas, minestas ja sai kõige tugevamaid valuvaigistavaid süste. Muutes tema menüüd drastiliselt (teraviljad, suhkur, alkohol jms välja), vahetades välja kogu kodukeemia ja kosmeetika ning toetades teda vajalike toidulisanditega (probiootikumid, seedeensüümid jms), võis ta valud ja endometrioosi unustada sootuks kahe kuuga.

 

Keskendudes soolestikule, kadusid ka menavalud

Kui ma alustasin oma soolestiku tervendamisega, siis mu soolestiku tervise funktsionaalne nõustaja Küllike Põlma uuris minult muuhulgas ka menstruatsiooni kulu kohta. Rääkisin talle, et viimased poolteist aastat on mu menstruatsioon olnud äärmiselt valulik ja ebameeldiv. Sel ajal on olnud ka rinnad turses ning ca nädal enne on välja löönud akne. Ta seostas minu tunnuseid soolestikuga ning soovitas mulle lisaks teistele toodetele ka ensüüme (mis need on ja milline on nende toime, loe SIIT) – igapäevaselt võtan tugevama toidukorra ajal 1 kapsli Biolatte Superzymi ning mõned päevad enne menstruatsiooni ja selle ajal asendan selle Biolatte Ladyzymiga (koodiga “paljasporgand” kõik Biolatte tooted -15%).

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Vahet ei ole, mis vanuses naine on – teismeline tütarlaps, noor/vanem fertiilses eas naine või kliimaksile lähenev või infertiilses eas olev naine – Ladyzym mõjub igas eas naistele. See leevendab tsükli ja naissuguhormoonidega seotud vaevuseid nagu PMS, kõhuvalu, tundlikud rinnad, tursed, peavalu, migreen, spasmid jne.

Teatud osa eelhormoone toodetakse käärsoole alanevas osas sealolevate mikroorganismide poolt. Kui antud piirkonnas tunned valu, puhitusi, ebamugavustunnet, siis võib see viidata bakterite ülekasvule ehk düsbioosile. Samas piirkonnas mõjutab düsbioos ka mh emakakaelavähi, rinnavähi teket ja muid tervisehäireid. Düsbioos on kõhukinnisuse või tasakaalustamata toitumise tagajärg, nagu näiteks siis, kui tarbida kiirtoitu või E-aineid, muid kemikaale rohkelt sisaldavat toitu või ka toitu, mis on küll tervislik, kuid antud inimese kehale ei sobi (näiteks toidutalumatuste korral). Ladyzymis sisalduvate ensüümide hoolikalt valitud kombinatsioon ja kogus mõjutab naiste suguhormoonide talitlust mh läbi toitainete omastamise ja soolestikus olevate patogeenide poolt toodetud molekulide lagundamise ning selles peitubki toote võti. Igaüks on erinev ning reageerib erinevalt, kuid statistika Biolatte ensüümide kasutamise tulemuste osas on muljetavaldav!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Võtnud lisaks ka kõiki ta soovitusi soolestiku ja seedimise osas kuulda ning implementeerides tema nõu oma igapäeva juba kuid, nägin tohutut edu seedesüsteemi talitluses ja ka oma füüsises. Mu kõht ei lähe enam ammu niimoodi paiste nagu varem, mu keha pole pidevalt vett täis ning mul pole gaase ja kõhuvalusid pärast ükskõik kui tervislikku toidukorda. Lisaks kõigele ma kakan nagu normaalne inimene – vähemalt kord päevas! Insta jälgijad ehk mäletavad mu kohutavaid kakaseiklusi, kus ma võisin oma igapäeva toitumise juures kakada vaid kord nädalas ja olin sunnitud jälle kõhulahtistite abil hakkama saama…. Kõigele lisaks on ka kaal alanenud! Minu soolestiku teekonnast ja kõikidest mu nippidest saate lugeda täpsemalt juba SIIT!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-menstruatsioon-päevad-krambid-kõhuvalud-endometrioos-soolestik-tervis

Ja täiesti uskumatul kombel üks päev hakkas mul menstruatsioon lihtsalt niisama. Ma võtsin juba soojakoti ja Dolmeni endaga kaasa, kuna ööbisin kodust eemal ja jäin täitsa valvesse, et millal see valu siis nüüd tuleb?! Ja valu jättis mind pika ninaga! Seda ei tulnudki. Mu päevad möödusid täiesti valutult vaid kerge ebamugavustundega, mis on tingitud emaka kokkutõmmetest. Mõtlesin, et see kuu peab mingi erand olema, ma lihtsalt ei suutnud seda uskuda. Samas püüdsin teadlikult seda ime endast mitte eemale peletada ja valu taas ligi tõmmata, seega sisendasin endale enne järgmist tsüklit: “Menstruatsioon on minule valutu ja ma võtan teda vastu rõõmu, kerguse ja hiilgusega!”

Ja mis te arvate, kas tuli valuga?! Ei tulnud! Ja see oli päev, mil ma hõiskasin selle ime ka teile välja, sest võisin olla kindel, et midagi on minu sees muutunud! Mu mikrobioom naeratas mulle!

 

Veel aitavad:

 1. Magneesiumiga suplementeerimine. Magneesium mõjutab sadu ensüüme meie kehas, see on põletikuvastane, parandab insuliinitudlikkust, lõdvestab lihaseid (lihaskrampe). Kas teadsid, et u 90% inimkonnast on pidevas magneesiumipuuduses? Me saame seda küll toidust, kuid sellisel juhul peaksime sööma metsikus koguses rohelisi lehtköögivilju, pähkleid ja seemneid. Lisaks me kaotame seda urie väga kergesti. Seetõttu tuleks alati seda lisaks võtta. Mina olen tarbinud magneesiumit juba alates aastast 2015?
 2. Lisaks hakkasin ma igapäevaselt võtma maca pulbrit, mille kasulikkusest olen juba varasemalt blogis kirjutanud, kuid selle seose PMS leevendamisega sootuks unustanud. Aitäh, kallid Instagrami jälgijad meelde tuletamast! Võtan ühe tableti iga päev ja menstruatsiooni eel ja ajal 2 tabletti. Maca on tuntud kui naturaalne hormoonide tasakaalustaja ja PMS leevendaja. Kasutasin seda viimane kord pärast pillidelt mahatulekut, et tasakaalustada oma segi löödud hormoone ja leevendada sellega kaasnenud aknet.
 3. Stressi maandamine! Naised, kes kannatavad stressi all oma tsükli alguses, kannatavad rohkemate PMS sümptomite käes (teadustöö). Viimane kord, kui ma olin VÄGA stressis, siis järgmised päevad tulid kohutava valuga, tujudega ning enneolematu aknega. Nautige elu ja õppige lõõgastuma. Te ei saa reaalsust muuta niikunii. Muutke oma suhtumist sellesse ja teie nägemus reaalsusest muutub.
 4. Liigsetest ravimitest hoidumine, sest need kõik kahjustavad meie mikrobioomi, mis omakorda loob aluse tasakaalustatud hormonaalseks seisundiks. Iga antibiootikumi kuur hävitab ka kõik su head bakterid. Pöördu holistilise abi poole seal, kus vähegi võimalik.
 5. Kemikaalidest hoidumine oma majapidamises, kosmeetikas ja toidus, sest kemikaalid häirivad meie endokriinsüsteemi. Võimalusel vali orgaaniline, vähe töödeldud, kohalik ja keemiavaba toit. Eelista 100% naturaalset kosmeetikat kodupuhastusvahendeid.

Ma lubasin teile juba üle kuu aja tagasi selle postituse kirjutada, aga teil pole õrna aimugi, mis mu elus on vahepeal toimunud ning miks ma ei olnud suuteline seda postitust teieni enne tooma. Vähemalt on see nüüd teile olemas ja saate ka alustada tervenemist!

Anna mulle (anonüümselt) teada, kas sinul on PMS? Kas oled leidnud seose soolestiku tervise ja menstruatsioonivaevuste vahel? Räägi mulle oma lugu, ükskõik kas sa pole kunagi kannatanud valude käes, kannatad koguaeg või said neist vaevustest üle! Aitame teineteisel terveneda ja oleme üksteisele toeks!

25 Kommentaari

 1. Merlin ütleb:

  Mis magneesiumi vormi ja mis kujul(tablett, pulber) sa kasutad?

 2. Kadri ütleb:

  Hei, Merilin!
  Olen samuti hädas olnud enda menstruatsioonivaludega pea 10 aastat ja kui leidsin su blogpostituse, siis saatsin ka kohe edasi oma sõbrantsile, kellel on veel hullemad valud kui minul – mõtlesin, et kas lõpuks ometi midagi, mis aitab? Proovime sinu soovitatud tabletid järgi ja loodame samuti parimat :). Aga, mul on sulle ka üks küsimus, nimelt, ma viimane kord võtsin juhuslikult menstruatsioonivalude ajal probiootikumitableti, sest üleüldiselt tundsin, et seedimine oli kuidagi kehv, ei viinud kokku menstruatsiooni ja seedeprobleeme tookord. Aga kui praegu tagantjärele mõtlen, siis mu valud ei olnud nii tugevad, kui tavaliselt. Tahtsingi uurida, et kas need sinu soovitatud ensüümid on sarnased probiootikumide toimele või on need ikkagi erinevad asjad?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei! Kõike, mida järele proovid, tuleb teha teadlikult. MIKS ja KUIDAS miski aitab. Muidu on see nagu trenni söömine aga samal ajal hommikust õhtuni mäkis söömine – ainult trennist ei piisa, et tulemusi näha.

   Seega palun loe läbi mu soolestiku postitus ka, et aru saada, kuidas soolestik ja meie endokriinsüsteem on seotud. :) Sealt saad ka vastuse, mis asjad on probiootikumid ja mis ensüümid: https://paljasporgand.ee/toidulisandid-mis-parandasid-mu-soolestiku/

 3. Anete ütleb:

  Mis brändi Maca pulbri tablette tarbid?

 4. Aili ütleb:

  Mul siiani polnud üldse vaevusi nendel päevadel. Aga peale teise lapse sündi – laps nüüd 3aastane – on ikka päris ebaregulaarsed päevad, tihti vererohked ning vahel ka krambid/kõhuvalud. Käinud naistearstil ja UH viimase 3 aasta jooksul vist 5-6 korda ning nende poolt kõik korras. Lisaks olen arusaanud, et mu kõht kogu aeg punnis. Pärast esimese lapse sündi tegin kodus trenni, jälgisin toitumist – sain peaaegu oma ideaalkaalu tagasi. Nüüd need enam aidanud pole. Kõht punnis isegi hommikul ärgates. Kui aus olla, siis olen käega juba löönud, hetkel ideaalkaalust puudu u15kilo. Lisandunud on need viimase 2 aastaga.
  Pille võtsin viimati vist 10 aastat tagasi ja muid rasestumisvastaseid preparaate ei kasuta. Pärast pillide võtmise lõpetamist oli mul 12 kuu jooksul 4 korda menstruatsioon ainult ning peale seda ei ole tahtnud enam hormoone kasutada. Kondoomid aitavad meil rasedust vältida. Peaks proovima ka neid ensüüme ja võtma ennast kokku ning tegema testi, et teada saada, kas on mingi talumatus tekkinud aja jooksul millegi vastu.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Soolestik on korrast ära. Pärmseen võib ka olla. Mul oli ka nii, et isegi hommikul oli kõht paistes. Tegele soolestikuga ja kõik saab korda. Langeb ka plejaad:)

 5. Mariann ütleb:

  Endometrioos ja kõhuprobleemid ja valud päevade ajal käivad kahjuks tihti käsikäes. Väga palju on diagnoosimata endometrioosi naistel – 100% saab seda tuvastada ja diagnoosida ainult laparoskoopia abil ehk kõhuõõne opiga. Isegi MRT ega ultraheli ei pruugi endometrioosi näidata ja tavaliselt ei näitagi. Olles ise maadelnud 17 a diagnoosimata endometrioosiga – ultrahelis arvati, et mul on emaka müoom. Ei MRT ega vereanalüüsid näidanud midagi. Alles laparoskoopiaga sai selgeks 4. staadiumi endometrioos. Aitäh, et sel teemal kirjutad. :) Väga palju tõesti saab toitumisega hoida endometrioosi ja kõhuprobleeme tasakaalus ning valud tõesti ka minu kadusid! USKUMATU! Mega õnnelik olen! :) Ma ei oleks reaalselt seda mitte kunagi uskunud, et söök võib reguleerida seda, kas mul on valud või ei ole päevade ajal!

 6. Jana ütleb:

  Hea lugemine! Aitäh! Oskad Sa soovitada, kelle poole pöörduda, et saaks ka sarnase ensüümi plaani, enda probleemidest lähtudes? Mul on terve elu olnud hull menstruatsioonivalu. See ei olegi enam nii häiriv, kui see, et ovulatsiooniga paistetan üles ja valutan kuni uue tsükli alguseni. Kusjuures jahutoodete vältimine teeb minulgi olemise oluliselt paremaks.

 7. Sille ütleb:

  Ei jõua ära tänada sind alati kasuliku informatsiooni eest! 🙏🙏
  Kuid tekkis küsimus, et kust kaudu oleks võimalik endale saada “soolestiku tervise funktsionaalne nõustaja” 😅 üritasin googeldada, kuid eriti midagi ei leidnud? Tänud :))

 8. Yutulind ütleb:

  Kuulsin, kuidas üks ema küsis apteekrilt nõu, et kui tema teismeline tütar pannakse pillide peale, et päevad hakkaksid korrapäraselt käima(!!!), aga pakendi infolehel on päris rängad kõrvaltoimed, tromb jne, et mis siis nagu tema soovitab. Nagu MIKS ei võiks teismelisel olla päevad ebaregulaarsed??? Miks ei lasta kehal endal protsesse juhtida???

 9. Elina ütleb:

  Väga huvitav lugemine. Igasugune selleteemaline info kulub marjaks ära. Mul endal on ka iga kuu suhteliselt valulikud päevad olnud, aga SEE kuu oli voolus nii “normaalne” ja ma valu ka nagu otseselt ei tundnud, mis oli mu jaoks IME!!!!!!! Mõtlesin, et millest see võib olla. Macat võtsin juba enne, sellest ei saanud olla, aga hakkasin juurde võtma Kurkumiini koos piimhappebakteritega ning see kuu oli vau faktor kohe olemas😊🙈 Olen suur katsetaja ning otsin ka ise lahendusi pidevalt. Nüüd, peale Sinu postituse lugemist hakkasin mõtlema, et tõesti, võib-olla oligi nendest headest bakteritest see suur vahe:) Ühesõnaga, midagi toimib mu keha jaoks imeliselt hästi ning see tõesti ei ole normaalne valu kannatada. Väga tänulik hea info eest! Meil naistel on seda väga vaja. Elada parimat elu ning hoolitseda enda õnne ja heaolu eest

 10. Greta ütleb:

  See, kuidas kirjeldasid enda menstruatsiooniaegseid vaevuseid, tundsin selles nagu iseend ära. Olen samuti käinud naistearsti vastuvõtul ning siis samuti ei avastatud endometrioosi. Soovitati mullegi pille hakata võtma, kuid olles varem kuulnud teiste negatiivseid lugusid ning seda et ma ei taha oma keha ning systeemi mürgitada, ei olnud ma nõus hakkama pille võtma. Ja seda suuresti tänu sinu jagatud kogemustele blogis. Juba mitmeid aastaid olen pidanud võtma valuvaigisteid. Kuna minu magu ei kannata ibuprofeeni, olen pidanud seda asendama teiste rohtudega, kuid kõik neist pole nii efektiivselt mõjunud ja valu ju ka ei suuda kannatada, eriti, kui peab koolis või tööl olema. Olen proovinud väga erinevaid asju valu leevendamiseks, kuid siiani on aidanud vaid ravim Dolmen, kuid kokkuvõttes kõik ravimid on tegelikult ju mingile osale meie kehas kahjulikud ning alati olengi nädal peale päevi üritanud seedimist taas normaalseks saada, mis mul tavaolukorraski on probleemne. Justkui mingi surnud ring, mis alati otsast peale algab….Aga kindlasti proovin su nippe järele ja suur tänu selle motivatsioonisüsti või lootuse eest, mis sa andsid!

 11. Hellu ütleb:

  Aitäh selle info eest! :)
  Minul on ka iga jumala kord enne menstruatsiooni nägu punne täis. :(
  Laktoosivabadele piimatoodetele üleminek aitas mingil määral, aga proovin ensüüme ja maca pulbrit kindlasti.

 12. Sants ütleb:

  Nii kasulik lugemine! Aitäh!
  Mul pole tegelikult kunagi varem menstruatsiooni valusid olnud, välja arvatud nüüd viimane kord. Täiesti jubeeee! Arvasin juba, et mul on pimesoole põletikv või midagi sarnast hullu. Ei teagi, miks nüüd viimati selline valu oli sees.. Loodan, et enam ei kordu. Aga igal juhul tean nüüd, mida peaks tegema/muutma oma elustiilis.
  Macat olen pannud pulbrina smuutisse, eriti just peale pillide lõpetamist, mul olid siis hormoonid täiesti segamini! Iial enam ei taha midagi hormonaalset sisse süüa!

  Mul millegi pärast tulevad ka enne menstruatsiooni nii palju punne näkku.. Millest see olla võiks?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Ikka hormoonide pärast :) Meie hormoonid kõiguvad olenevalt menstruatsioonitsüklist. Östrogeeni ja progesterooni tase langeb kehas enne päevi, mis võib rasukanalites triggerida suurema rasuerituse. Kui seda on aga liiga palju, siis poorid ummistuvad ja tekivadki punnid. Lisaks on sel ajal ka naha põletikutase kõrgem ning aknet põhjustavate bakterite produktsioon. Kui oled sel ajal veel stressis ka, ei toitu ja maga hästi ning ei joo piisavalt vett, siis seda hullem on olukord.

 13. Liza ütleb:

  Aitäh Merilin! Lisaks uurin sellist asja, et kas keegi teab kas on peale synlabi v geenitestide ka veel mingeid kohti, kus saab toiduainete talumatust testida? Nt veretest vms. Olen otsinud aga pole leidnud.. :( Päikest!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga