Mehe armastus on midagi muud…

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Enne kui lähme asja juurde, väike kommentaar: Postitusele valitud pildiseeria ei ole otseselt seotud postituse sisuga. Olen saanud kommentaare, et pildid on “lambid” ja miks need seal on. Aga see on minu soov! Mulle meeldib teiega oma fotosessioone jagada ning musta teksti värvidega rikastada. Mulle meeldib tuua postitusse isiksust ja rõõmu. Ja antud sessioon mu kalli sõbranna Anne-Liis Puhkiga väljendab siiski armastust. Seega… minu jaoks on igati seostuv ja ma loodan mingeid totraid kommentaare postituse ja piltide seose või selle puudumise kohta mitte kuulda. Aitäh!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

2017 aasta oli minu jaoks suur enesetäiendusaasta. Ma pole kunagi rohkem janunenud end tundma õppida, inimesi ja suhteid analüüsida ning psühholoogiasse kaevuda. Ma ütleks, et võttes vastu uut aastat, tundsin end justkui fööniks, kes tõusnud tuhast. Ühe sõnaga olen läbinud taassünni. See tunne on võimas, sest mõistan iga päevaga üha rohkem mind valdavaid emotsioone, tajun inimesi paremini ning rakendan elult saadud õppetunde.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Ma olen alati hinnanud aega, kuna see on ainus asi, mida me kunagi juurde võita ning tagasi teenida ei saa. Elan uskumuses, et iga minut on arvel ning nagu olen kunagi kirjutanud “slight edge“-st (loe SIIT!), siis see kuidas sa veedad oma minuteid, määravad ära sinu edu elus. Nii olen hakanud käima igapäevaselt lõputus elukoolis. Iga vaba minut või ajal, mil mu tegevus ei nõua minult süvenemist ja saan keskenduda muule, kuulan ma Youtube’ist kas loenguid, seminare, koolitusi, podcaste või loen raamatuid. Viimasena olin väga põneva e-raamatu kallal, milleks on Steve Harvey “Act like a lady. Think like a man.” Lugenud raamatu läbi, tekkis mul suur soov õpitut teiega jagada! Seega võiks öelda, et alustan siit miniseeeriat mehe ja naise vaheliste suhete teemal. Sest mida rohkem me teame, seda õppimisvõimelisemad me ka edaspidi oleme.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Esimene postitus, nagu pealkiri reedab, on armastamisest – kuidas armastab naine ja kuidas mees, mis on erinevused ja miks see nii on. See on üks põhilisi murekohti, mis kerkib suhtes üles: “Ta ei armasta mind piisavalt”, “Kuidas ma tean, kas ta tõesti mind armastab?”, “Ma panustan suhtes palju rohkem kui teine osapool”. Naised, kallid, esmalt peame me mõistma, et mehed väljendavad armastust hoopis teisel tasandil kui meie. Me ei saa oodata, et meie mees oleks olemuselt nagu naine ja pakuks meile seda, mida meie neile. Sest meil ongi suhtes erinevad vajadused ja sellest tulenevalt ka rollid.

Kuidas armastab naine?

Miks ütlevad paljud suhtespetsialistid, et mees peab naist alati rohkem armastama? Sest mitte miski siin planeedil ei ole võrreldav naise armastusega – see on piiritu, siiras, kaastundlik, kannatlik, soe, hellitav ja tingimusteta? Miks? Sest me oleme emad. Me oleme kodeeritud armastama oma last rohkem kui iseennast. Seega meil on võime seada teisi enda õnnest ja heaolust kõrgemale. Me oleme evolutsiooniliselt tingimusteta armastajad, et tagada maailmas elu ja jätkusuutlikkus.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Seega tõeliselt armastav naine on valmis oma mehele andestama, tema nimel läbi tule ja vee minema. Naine võtab oma elu ülesandeks aidata mehel viia ellu tema unistused, teda teekonnal olles julgustades ning motiveerides. Naine põetab oma meest, kui ta on haige, ja elavneb temaga, kui ta on terve. Tõeline naine kaitseb oma meest alusetute süüdistuste eest ning kunagi ei salga teda. Ta hoiab sind kujutletaval pjedestaalil ja võitleb suhte nimel viimase hetkeni, kuni mees ta usaldust ja armastust ei kuritarvita ning pjedestaalilt alla ei kuku. Kui naine ei armasta viimse hingetõmbega, siis ei ole ta leidnud endale õiget meest.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Kahjuks eeldavad paljud naised mehelt samasugust armastust vastu, teadmata mehe ja naise eripärasusi. Kui küsida naistelt, missugust armastust ta mehelt saada soovib, siis võttis Steve Harvey hästi kokku kesmise naise vastuse: “Ma soovin, et mu mees oleks alalhoidlik ja arukas, lõbus ja romantiline, hooliv ja hell ning, üle kõige, toetav. Ma tahan, et ta vaataks mu silmadesse ja ütleks mulle, et ma olen kõige kaunim ning ma täiustan teda inimesena. Ma tahan, et mu mees oleks piisavalt haavatav, et väljendada mulle oma emotsioone ja ei kardaks mu ees nutta. Keegi, kes tutvustaks mind oma emale suurima uhkustundega, armastaks lapsi ja loomi ning kes aitaks mind koduste toimetustega ilma, et ma seda paluma peaks. Ja kui ta oleks veel nägus, heas vormis ja rikas, siis oleks see vaid boonus. Aamen!” Minu arvates on see väga hea kirjeldus sellest, kui palju me mehelt ootame. Milles aga probleem on? Mees ei ole loodud niimoodi armastama. Me saame mehelt oodata vaid nii palju.

Vajaduste laiali jaotamine

Kui me aga soovime mehelt enamat kui tema primaarne instinkt ja olemus ette näeb, siis me peame andma mehele sellest teada juba enne suhtesse astumist. Sa pead sätestama oma standardid ning tegema need teatavaks potentsiaalsele kaaslasele enne, kui end talle annad. Ja kui mees ei oska ise neid täita, siis pead temalt neid nõudma. Kui ta on valmis seda sulle pakkuma, siis on hästi. Kui ei, siis ta pole see mees sinu jaoks.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Tutvunud alles ühe sõbrannaga, kes on mulle praeguseks juba väga kalliks ja tähtsaks inimeseks saanud, sain ma temaga suhte teemadel rääkides kergelt öeldes šoki. Tegemist on minust vanema ja elukogenuma naisega, kes on väga õnnelikus ja harmoonilises abielus ning armsa poisslapse ema. Naine, kelle elu on paigas nagu raudpolt. Uurinud, kuidas sai tema ja ta abikaasa suhe alguse, vastas ta konkreetselt: “Juba esimesel kohtingul küsisin temalt, kas tal on plaanis abielluda ja lapsi saada. Ning ütlesin kohe ära, et kui ei ole, siis head aega. Sest mina otsin meest, kes tahab minuga kohe pere luua. Mina ei mängi mänge.” Korra vaatasin teda hullu pilguga, kuid nüüdseks olen aru saanud, et naine peabki ütlema täpselt, mida ta tahab, et peletada eemale valedel eesmärkidel ligi tõmbunud isased. Ja see sõbranna ongi saanud oma abikaasalt kõik ja veel rohkemgi, kui on soovinud, sest ta oskab küsida.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Küll aga ei tohi segamini ajada mehele seatud standardit ja mehele liigset toetumist. Sest mõnel puhul oleme seadnud standardi nii kõrgeks vaid seetõttu, et me ootame mehelt rohkem kui on tema võimuses meile üldse pakkuda. On suurim viga oodata, et partner täidaks meie elus ühtaegu mitut rolli. Et partner oleks meile vanema, sõbra, õpetaja ja lapse eest. Et me saaksime ühe inimese läbi kõik oma elu vajadused täidetud. Nii on paarides, kes ei võta aega iseendale ja ei panusta oma energiat mujale kui vaid paarisuhtesse.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Me vajame enda ümber ka teisi inimesi ja teistsugustel tasanditel suhteid, et partneril oleks täita vaid temale mõeldud roll. Seega klatš ja naistejutud jäta sõbrannade ringi, õpihimu suuna mentori/õpetaja poole, tarkusi ja suhtenõu küsi vanematelt vms. Lase oma mehel olla sulle partner, kes pakub sulle täiel rinnal seda, milleks ta su kõrvale loodud on. Ei saa oodata, et kuller sult tellimuse võtab, toote valmistab, selle ära pakib ja siis koju kätte toob. Igaks asjaks on vaja õiget inimest oma ellu.

Kuidas armastab mees?

Mehed on lihtsamad kui naine esialgu arvab. Me soovime, et mees oleks keeruline ja mitmetahuline armastaja nagu meie, samas me kirume, et mehed nii keerulised on ja me ei suuda neid mõista. Kui me ei mõista meest, on asi tegelikult puhtalt naises. Sest… nagu öeldud, mehed on lihtsamast lihtsad. Mitte et mehed ei oskaks armastada tõeliselt, vaid nende armastus ei ole lihtsalt nii emotsionaalne kui naiste oma ning põhineb kindlatel alustaladel.

Omaks kuulutamine

Mehe armastus on väga otsene, kuid ei avaldu nii tugevalt kui naise oma.  Kui naine aga teab, mil moel mees armastust väljendab, siis oskab ta seda armastust ka tähele panna ning hinnata. See on minu üks suurimaid vigu olnud, et ma olen oodanud armastuse tähele panemiseks suuri sõnu, märkamata igapäevaseid pisitegusid, mis väljendavad armastust mehe puhul aga palju selgemalt. Mehed lihtsalt ei ole nii suure suuga ja kireva keelevärgiga kui naised.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Mehe armastus väljendub otseselt kolmel viisil. Esimeseks neist on enda omaks kuulutamine. Tal on sinu jaoks oma nimetus – olgu selleks hellitusnimi, hüüdnimi või tiitel. Ta ei häbene kellegi ees seda öelda ning ta soovib sind kõigile kui oma naist tutvustada. Sinu tutvustamisel kasutab ta tiitlit, mis annab selgesti mõista, et tal on sinuga suured plaanid ja kindlad kavatsused. Selleks võib olla “tüdruksõber”, “neiu”, “partner”, “kaasa”, “naine”, “elukaaslane”, “kihlatu”, “abikaasa” vms. Armastav mees tutvustab sind uhke häälega, sest teab kuidas tal sinuga vedanud on.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Ja kui ta tutvustab sind sel viisil teistele meestele, annab ta selgelt edasi signaali, et sina oled tema oma ja mitte kellelgi pole õigust sind ihaleva pilguga ka vaadata mitte. Ja mehed austavad seda salajast omavahelist “pakti”. Kui ta aga tutvustab sind lihtsalt eesnime järgi või kutsub sind oma “sõbrannaks”, siis pole kahtlustki, et vaid seda sa talle oledki. Ta ei arva sinust enamat. Ta ei näe sinuga ühist tulevikku. Ja isegi kui sa seda kahtlustad, siis sa pead seda intuitsiooni ka uskuma ning leidma mehe, kellega sul on tuleviku jaoks ühised vaated ja plaanid.

Tagamine

Kui mees on naise kord omaks kuulutanud ja sa oled omalt poolt tagasi andnud, avaldub mehe armastus naise eest hoolitsemises. Kui naiseks olemine väljendub kodu eest ja perekonna vaimsete väärtuste eest hoolitsemises, siis mees on konkreetsem. Mees tahab olla perekonnapea, peremees, kes toob leiva lauale ja peab oma pere üleval. Tema jaoks on oluline perekonna kaitsmine. Olgu selleks materiaalsete väärtuste eest hoolt kandmine või turvalisuse pakkumine. Kõlab nagu iganenud mõtteviis, aga nii see on. Mees, kes pole valmis pere ülal pidama, ning hoolitseb selle eest, et kõik arved saavad sendi pealt 50-50 makstud, ei ole sinuga täielikult üheks saanud.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Siin kohal võib oodata suuri vaidlusi võrdõiguslikkuse ja naiste iseseisvuse teemadel, kuid hoidke avatud meel. Mehe valmidus peresse materiaalselt panustada ei välista naise iseseisvust ja hakkama saamist ilma mehe rahalise panuseta. See vaid näitab, kas mehel on tõsi taga ja kas ta on valmis võtma oma tiiva alla naise, kes ootab tema last ja on näiteks beebipuhkusel. Sest olgem ausad… naise õlgadel lasub kohustus, mille raskust ei oska ükski mees ette kujutada. See on lapse kandmine, sünnitamine ning üles kasvatamine. See on naise elu kõige paljunõudvam töö ning mehel oleks vaid aus anda omalt poolt kõik, et seda toetada.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Kopeerin siia vastuse kõigile meestele, kes vaatavad naisi kui “kullakaevajaid”:

“Of course, some men simply refuse to share the money in their pockets with their women. As some rap songs and hip-hop magazines tell you, these men feel they’re being “played” if they provide anything of monetary value to the opposite sex. Some men even label any and every woman who expects her intended to provide for her the very handy, decisively ugly phrase gold digger. Oh, when it comes to women, that phrase gets tossed around these days like dough in a New York City pizza parlor. In fact, men have set it up so well that we’ve got women thinking that if they remotely expect a man to pay for their dinner, or buy them a drink at the bar, or set any financial requirements for their man, then they’re gold diggers. I’m here to tell you, though, ladies, that the term “gold digger” is one of the traps we men set to keep you off our money trail; we created that term for you so that we can have all of our money and still get everything we want from you without you asking for or expecting this very basic, instinctual responsibility that men all over the world are obligated to assume and embrace. It’s a “get-over” term, ladies — one that has a very legitimate premise (there are, of course, women who date and marry men solely for the cold, hard cash), but one that has been wrongly and almost universally applied to any woman who has made clear that she expects her man to fulfill his duty as a man. Know this: It is your right to expect that a man will pay for your dinner, your movie ticket, your club entry fee, or whatever else he has to pay for in exchange for your time. You all have to stop this foolishness with the “I pay for my dinner so he knows I don’t need him” approach. As I point out in the next chapter a man — a real one, anyway — wants to feel needed. And the easiest way to help him get that high is to let him provide for you. This is only fair.”

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Kui naine annab mehele mõista, et ta ei tunne ennast mehe kõrval kindlustatuna, on see mehe jaoks üks valusamaid hoope allapoole vööd. Mida rohkem suudab mees pakkuda läbi enda armastuse väljundite (mille üheks suurimaks osaks on nii emotsionaalne kui ka materiaalne kindlustunne), seda vajalikuma, elavama ja võimsamana mees end tunneb. Ja mida rohkem naine avaldab tänu ja kiidab meest tehtud töö ja panuse eest, seda õnnelikum on mees.

Kaitsmine

Kolmandaks ja viimaseks lollikindlaks viisiks saamaks aru, kas mees sind tõeliselt armastab, on tema soov sind kaitsta. Armastav mees hoiab oma naist kui printsessi/kuningannat, kelle nimel ta annaks oma elu. Keda ta kunagi ei sõima, solva, alanda. Keda mitte keegi ei tohi halvustada, olgu see kasvõi tema enda ema. Tõeliselt armunud mees väärtustab oma naist üle kõige ning teab, et sellest naisest saab tema laste, oma järglaste, ema.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Kes iganes kavatseb talle haiget teha, seab oma elu ohtu. See on evolutsiooniliselt määratud ja mehe koodeksisse sisse kirjutatud. Vaatame kasvõi teisi elutsevaid liike. Kõik isased on oma emaste nimel kihvadega väljas, valmis hävitama kõik, mis tema kaaslast ja järglasi võib ohustada. Naine loob elu ja mees kaitseb seda.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Enne armastuse leidmist läbi naise, kogeb mees seda sama kaitsvat piiritut armastust oma ema vastu. Ema on mehele püha ja mitte keegi ei tohi kunagi seda rüvetada. Seega naised, ärge kunagi võistelge mehe emaga, sest te ei saa mehe elu andnud naise vastu ja teil pole vajagi. Kui ämmaga peaks olema probleemne suhe või su mees on memmepoeg, siis sellega tegelemiseks on hoopis teised viisid, millele on raamatus pühendatud eraldiseisev peatükk, hehe.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

Mehe vajadus kaitsta ei väljendu muidugi vaid füüsilises valmisolekus naise eest välja astuda. Tõeliselt hooliv mees kaitseb oma lähedasi ka teistel viisidel nagu pakkudes abistavat nõu, aidates olukordades, mis võivad ohtlikud olla, tassides naise eest raskemaid esemeid, sõidutades naist, kontrollides, kas naisega on kõik hästi, ning hoolitsedes naise eest, kui ta on haige. Seega kui sul on mees, kes kuulutab sind enda omaks, tagab sulle kindlustunde ning kaitseb sind, siis võid kindel olla, et see mees on, et jääda, ning ta armastab sind täpselt sama palju kui sina seda oma suurte emotsioonidega väljendad tema suhtes!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-armastus-mees-naine-suhted-standard-kirg

MUAH – Jenni Korjus
Fotod – Kersti Niglas

Oleksin väga tänulik tagasiside eest, kuidas selline teistmoodi postitus meeldis? Kas ma võiksin rohkem suhete ja armastuse teemal kirjutada? Kuidas väljendad sina oma armastust mehe vastu ning vastupidi? Kas nõustud kirjutisega?

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

34 Comments

 1. Mr.Raccoon says:

  Huvitav lugemine. Kahjuks ma tihti peale ei jõua lõpuni loetud, kui juba kaasa tahan “rääkida”.. See on küll tore ju, kui oled elus igati mehe leidnud keda sa ei pea rikkaks kuid kelle sissetulek on nii suur, et sinu palk ainult sinu “taskurahaks” jääb.. Tahaks veel mainida, et igasugune välis-kirjanduse lugemine mis puudutab nii suhteid kui finantsi, tuleks natuke kodeerida ümber v9ttes arvesse, et elatustase ning kombed ja võibolla rahvuse muud iseärasused on nii võrd erinevad, et seda sula-selge latina kunagi võtta ei saa. Samuti ju ka meil armsas Eestis elavad pered nii erinevates maailmades. Kahju, kui naise kasvatus ja elukogemus voolind tema arusaama selliseks, et mehisuse ja armastuse piir nii kitsarinnaliseks muutund. Minu jaoks aga areneb see armastus mõtete selgusele jõudmisega aina sügavamale, ehk olen elanud nii kaua koos ühe inimesega, et järele mõeldes, kui palju läbi oleme elanud, on selge, et minu jaoks on tähtis, et mu naine ei oleks õnnetu ning mul on hea meel, et seda inimlikud teod ja hoolivuse väljendamine annab, mitte rahakott. Kõike ilusat.. :)

  • Oh ei. See on nii sõna sõnale võetud. Kokkuvõttes on materiaalne ju tühine. Point on selles, et suurem osa mehi paratamatult tahavad oma naise ja pere eest hoolt kanda. Olgu selleks raha, füüsiline hoolitsemine või vaimne tugi. Ma ei võta ühtegi asja elus sula-selge latina, kuid praegu jääb mulje, et siin kirjutatu võetakse liiga ühemõtteliselt. Kahju, et nii kitsarinnaliselt selle postituse mõttega kaasa olete tulnud. Meeleldi arutleks sellest Sinuga pikemalt :)

 2. Agnes says:

  See oli ülihea! Kasulik lugemine. Tekst oli lihtne jälgida ja illustreerivad pildid kenad ja huvitavad. Sain nüüd terve positiivne mõtteid magamaminekuks kaasa. Panen nad praegu padja alla, et homme uuesti sealt võtta :) aitäh!

 3. anett says:

  Väga hea ja mõtlemapanev postitus! Väga huvitav oli lugeda. ma natuke vaidleks vastu väitele “Mees, kes pole valmis pere ülal pidama, ning hoolitseb selle eest, et kõik arved saavad sendi pealt 50-50 makstud, ei ole sinuga täielikult üheks saanud”

  kui on yhine kodu minu meelest on see öiget et mölemad panustavad. ma ei kujutta ette mis mehe palk peaks olema kui ta maksab pangalaenud + köik muu.

  • Seda polegi öelnud :) Pigem see kui aetakse senti taga ja jäetakse suhtes üksteisele lausa rahaliselt võlgu. Ala “mina ostsin 10 euro eest süüa, maksa mulle 5 tagasi” ;) Selliseid suhteid on uskumatult palju.

 4. Kati says:

  Mina elasin aastaid mehega, kes ajas penne pooleks, küsis nurgataga kohvikus makstud kohvi eest raha tagasi, halvustas mu päritoluperet, teisi suhteid (sõbrannadega, töökaaslastega jne). Mina ei saanud aru, mis on halvasti, (tema ehk ka mitte). Ta ei saanud minu heaks mitte midagi teha, sest kunagi ei pöördunud ma õigel ajal.

  Tundsin end lõpuks koletisena, ei tahtnud peadki pesta (tegin seda siiski, aga enese eest elementaarne hoolitsemine oli nii raske, muust rääkimata). Seks sai päriselt päriselt otsa minu seest. Tundsin end koletisena, kui peeglisse vaatasin, siis ehmusin päriselt kui ilus ma tegelikult olen (aga tunne sellest ei paranenud). Lahkusin ja koorem langes õlult. Nii-nii-nii tähtis on päris armastus.
  Täna toob minu (uus) mees mulle kindad, kui mu käed on karedad, valib 3 sorti juustu kui mul on juustu isu, soojendab auto, saadab raha, kui ma vajan, töötab mu aruannetega ööläbi, märkab kui põletan sõrme, hoiab öö läbi kaisus, isegi kui külg sureb ära :) – ei me ei ole värskelt armunud.

  • Vau, ja nii ongi! Võin küsida, kaua te niimoodi suhtes olite?

   • Kati says:

    13 a.
    Sain hulga varem aru, et tarvis lahkuda või midagi muuta. Lahkumiseks olin veidi nõrk ja ületöötanud. Muuta ei osanud (30 a. inimesel ei ole siiski piisavalt elukogemust ja -tarkust).

    Argipäev oli väga normaalne muus osas, inimene oli väga heade omadustega, empaatiline, sõbralik, seltskondlik ja armastasin, mis tegi lahkumise mulle ülikeeruliseks.

    Ütleks, et eurode lugemise pärast päris elus lahku ei minda paraku – täna teenivad paljudes peredes naised rohkem kui mehed ja majanduslikku panus jaguneb igas peres isemoodi.
    Palju on peresid, kus naine oluliselt rohkem teenib.

    Heaks näiteks on ka ettevõtlus – alalhoidlikkusest tingitult on vahest naisel kindel töökoht ja sissetulek. Mees riskib ärimaastikul ja õnnestumise korral on heaolu kasv märkimisväärne. Samuti on risk laostumiseks olemas, mis ei tähenda, et riske võtma ei peaks. Ja viimasel juhul kannab naine kõik kulud ja ravib ka mehe ego.
    Kui sul on 3 last ja kindel töökoht ja heade eluväärtustega mees, siis me ei räägi enam nendest valikutest.

    20+ vanuses on lihtsam nendest asjadest rääkida. Elus aga paraku juhtub märksa enam asju.

    • Kati says:

     Kui oled 10 a. koos, siis muutub ju mehe panus ka elementaarseks – sa ei märka enam, et auto soe on,sest see on kogu aeg soe… ja kõik need muud asjad.

     Inimesel on tarvis ilma jääda, et aru saada, et tal oli see kõik olemas.

     Veel – mida rohkem sul on, seda enam märkad seda, mis puudu on.

     Iga mees teeb erinevaid asju ja panustab erinevalt, samuti jääb igas suhtes midagi puudu – mida ta ei tee ja kuhu ei panusta. Tarkus on ka nende asjadega leppida, sest mees lepib ka mõnegi asjaga.

     Isegi Sinul on asju, mida sa ei tee ja ei suuda või ei märkagi – ja nende hulgas on asju, millega teine ei suuda leppida – tore oleks teada, kuidas need olukorrad lahenevad?

     20+ on elu ikka nii lihtneja elementaarne.
     30+ sa oled ise juba nii muutunud, kui 10 a loed, arened ja liigud, ja siis vaata, kas mees ka samas suunas tuleb ja areneb…
     40+ vaata kas tahad veel selle mehega olla, kui olete väga erinevas suunas ja tempos arenenud? Arvete maksmine ja see igapäevane on märksa teisejärgulisemad teemad, sest sa saad nendega iga kell ise hakkama, kui oled noorena rabanud.
     Sinu vajadused muutuvad ja mehegi omad – kui need ristuvad on OK, aga paljudel ei ristugi enam… Kui sul pole meest, kellega väärtusi jagada, elu üle arutada…filosoofiad erinevad kardinaalselt….

     Seega soovitan nooremana mehel samamoodi areneda lasta ja teda igati toetada (jahh, see võib sinu raamatu teooria pea-peale paisata, ja panna sinu hoopis panustajaks mõnda aega ilma suuremat vastu saamata…).
     Kui täna panustad sina ja teenid, siis homme võib see mehe ärisse kuluda või eneseteostusse, kas oled selleks valmis???
     Sel juhul võid saada mehe kellega 40+ vanuses on hea olla (aga vbl ka siis mitte), vbl. üldse mitte, vbl tõmmatakse kogu su panusele vesi lihtsalt peale, sest keegi teine tundub parem… mees areneb teises suunas…

     Raamatud on toredad, aga jäävad elule pika puuga alla siiski.

 5. Angela says:

  Sorri, aga miks oled pool S. Harvey raamatust maha kirjutanud siia? Olen seda raamatut lugenud ning kogu su postitus ongi tema raamatust mitte Sinu enda mõtted. Tahaks ikka päris porgandi mõtteid teada.

  • Kirjutasin ainult ühel teemal tema raamatust, millega nõustusin väga ja mis oli minu jaoks n-ö uudiseks. Ma pigem jutustasin ümber läbi oma silmade tema mõtet. ;)

 6. Maarja says:

  Voh, see muutis minu mõttemaailma küll!:) Ootan huviga ka analoogseid postitusi :P

 7. Lila says:

  Minu jaoks on see kõik väga loogiline. Ma olen alati väga analüüsiv olnud enda ja teiste käitumise suhtes.
  Lasin silmadega üle, sest kõlas tuttavalt. Nt kui näen kuskil pealkirja, 5 asja mis kinnitavad, et ta sind tõeliselt armastab. Siis pakun enne ära, avan artikli ja vaatan kas panin paika :D
  Olen psühholoogiast alati huvitatud olnud. Vahepeal analüüsisin kõikide kehakeelt, kes minuga räägivad ja muutsin enda oma vastavalt vajadusele. Sain suurepäraseks flirtijaks, suutsin lahendada kergelt tülisid ja astuda vastu ohtlikele inimestele.
  Suur hulk artikleid ja kogemust hiljem on minu jaoks suhtes kõige olulisem, et kunagi ei solvaks partnerit, seda ei saa tagasi võtta.
  Olla aus, mitte kuritarvitada usaldust.
  Leida probleemidele lahendus! Mina ei suuda olla kaua vihane või solvunud, tihti kukun analüüsima, kuidas oleksin võinud teisiti käituda, et tema poleks mu peale vihaseks saanud, hakkan ennast süüdistama. Kuskil kunagi kirjutas et kui sind kellegi puhul midagi häirib, siis pead muutma oma mõtteviisi, et sellega leppida. Asi on sinus mitte temas. Aga tead! Kui leiad inimesed pisivigu, siis võib hoopis olla probleem suurem, kui see, et sind häirib, kuidas ta pidevalt söögilauas kukalt kratsib. Liigne suhtepsühholoogia uurimise tulemus! Vahest on parem mitte mõelda ja teha, mida süda ütleb!
  Seksida nii palju kui jaksad! Loogiline :D
  Hinnata väikeseid asju ja momente ja alati ka ise panustada. Sest lõpuks jäävad meelde kogemused. Nii on üks paremaid mälestusi kui tirisin oma kuti festivali melust eemale, et tähti vaadata, sel ööl otsustasime olla “paar”. Oli külm ja muru märg, aga tema kaisus soe ja vaade lummav. Paremini meeles kui mõni 160€ restorani õhtusöök.
  Need rahaasjad ja panustamine tuli kuidagi loomulikult, tema maksab arved, mina ostan süüa, väljas maksab tema, aga nt teatri kontserdi või lennupiletid maksan mina. Ja kohe algusest saati olnud 1 rahakott. Teame palju teenime ja elame vastavalt võimetele.

 8. Alice says:

  Suurepärane postitus! Naised vajavad aegajalt meeldetuletust, et mehed neid armastavad.

 9. Ellu says:

  Väga hea postitus! Meeldib, et on “targalt” lähenetud raamatu teooria näol, paneb mõtlema ja enda peale kõrvutama. Ja pean nõustuma, olen aastatega ka jõudnud arusaamani, et kui mees omast initsiatiivist lahendab sinu probleeme (parandab autot, maksab arveid, paneb kokku mööbli, viib su vanaema arstile, jms jne esmapilgul ebaromantilist) – siis see ongi tema tõeline armastus! :D Sest kui ta ei armasta, siis ei viitsi selle kõigega naise pärast tegeleda :) Ja veel meeste osas mulle alati meenub kord ammu mu sõbranna ema öeldu oma abikaasast – jah, ei ole temast seda romantikut ja mesijuttu rääkijat, aga ta tõuseb alati hommikul varem üles, et auto soojaks kütta, enne kui ma sinna istun. Seega jah, nende hoolimine on teine ja mõnikord tuleb õppida seda märgata :)

 10. Liise says:

  Huvitab mindki see teema ja tänu sellele postitusele võiksin veelgi so blogi külastada :)

 11. Õigejutt says:

  Olen olnud väga pikas suhtes (15a) kus sündisid ka lapsed aga siiski suhe lõppes.
  Õppisin sellest, et suhe toimib siis kui naisel on esikohal mees/abikaasa, alles siis lapsed. Ei, see ei tähenda seda, et lapsed on teisejärgulised vaid pigem seda, et ka laste saades peab olema naise tugitala tema mees. Mitte ainult ootama mõistmist ja abi (õige mees pakub seda enivei) vaid ka ise mitte unustama kaasale näidata, et ta on parim ja tähtsaim. Ei tohi nö mähkmete vahele ära kaduda kottis dressipükste ja pesemata juustega.
  Kui naine kaotab ennast ära NAISENA siis ka suhe kaua vastu ei pea.

  Mina tegin selles suhtes teistsuguse vea, hakkasin ise perepeaks, korraldasin kõike….ja kui hakkasin igatsema ise ka seda,et keegi asju veaks siis oli hilja, õpitud abitus oli võimust võtnud teispooles.
  Tekkis trots ja arusaam, et ei soovi sellist elu enam.

  Nüüd olen nagu see sinu sõbranna, sümpa meesterahva puhul teen kohe selgeks, mis on ta eesmärgid ja plaanid sest ma pole enam 21, et 5 aastat kätt hoida ja vaadata kas sobime.
  Julgen ise asju rohkem välja öelda jne.

 12. Evelina says:

  Lemmik post! Meeldid täiega!

 13. Demi says:

  Väga äge postitus, kindlasti ootan uusi taolistel teemadel :)

 14. Else says:

  Positus on üldiselt tore. Kohati natuke liiga mustvalge, kuna olen natuke vanem ja kogenum, siis tean et need mustvalged kohad pole tegelikult nii mustvalged. Mõte õige.

  Palun mitte kasutada valgel taustal peenikese kaldkirjaga teksti, minul isiklikult oli seda raske lugeda ja 2 korda kaalusin ka mitte lugemist. Aga lõpuks pingutasin silmi siiski…

 15. Reks says:

  Isegi loen sama katekooria raamatut ainult , et teise tiitliga ja täiesti nõustun kirjutisega. Rohkemgi võiks samalaadseid postitusi tulla ?
  Mu meelest raamatu mõistmise järel annab see sellise “fiilingu” et tekib küsimus kus ma kõik need aastad olnud olen ja miks ma varem pole lugenud/arusaanud kuidas asjad käivad ?

 16. Vika says:

  Minu arvates on antud postitus väga huvitav ning mõtlemapanev. Ja nagu sa postituse alguses n-ö taassünnist jms kirjutasid, siis ma tunnen täpselt sama moodi. 2017 oli minu jaoks emotsionaalselt üks raskemaid, kuid samas ka õpetlikumaid aastaid. Ma olin iseennast nii ära kaotanud, ainult selle tõttu, et olin andnud teisele inimesele lubaduse, millest ma ei tahtnud enam taganeda ka, kuigi see oleks lõppkokkuvõttes olnud targem ja kasulikum tegu. Aga õnneks suutsin ma ennast lõpuks sellest vabaks kiskuda ja oh my god – see oli parim tunne. Ma reaalselt tundsin, kuidas ma sain iseenda tagasi, kuidas koorem mu õlult langes. Igatahes, ma arvan, et tõuke selleks sammuks andis see, et võtsin ülikoolis endale vabaaineks nt eetika ning kuna tegemist on väga filosoofilise ainega, siis see pani mind enda sisse vaatama ja ennast analüüsima. Nüüd uueks semestriks võtsin endale suhtlemispsühholoogia ja ma olen juba meeega excited. :D Kuigi ma ei õpi erialana ülikoolis ei filosoofiat ega psühholoogiat, siis ma ei saa jätta kasutamata võimalust ennast mitmekülgselt harida. :D
  Sai veidike pikk jutt, aga lihtsalt tahan öelda, et mulle väga meeldiks, kui kirjutaksid veel sarnastel teemadel.
  Kõike head Sulle! Oled imeline ja inspireeriv naine. :)

 17. Enely says:

  Väga hea ja huvitav postitus! Kindlasti võiks sarnasel teemal analüüsivaid postitusi veel olla :)

 18. Liisa says:

  Väga hea ja mõtlemapanev postitus! Väga huvitav oli lugeda. Samalaadseid suhteid puudutavaid postitusi võiks ka tulevikus tulla. ?

 19. Angela says:

  Suurepärane postitus. Me tihti ju mõtlene ainult enda tasandil, aga kōik pole nii must ja valge. Mina soovitan veel lugeda raamatut feminiinsest ja maskuliinsest energiast – “Bingo” Paraku vaid inglise keeles, aga lihtsalt arusaadav. Mimi Ikonn on autor.

 20. Margit says:

  Väga lahe postitus.

 21. Mia says:

  Väga äge postitus, kindlasti tee veel selliseid!

 22. Naine says:

  Väga huvitav, mu mees vastab täpselt seal väljatoodule + on ka verbaalselt ning emotsionaalselt see võimekam pool, hoopis minul endal on probleeme eneseväljendusega :D

 23. Merlin says:

  Väga meeldis see kirjutis. Oli tunda, et asja oli aega pühendatud ning analüüsitud loetud raamatut. Selliseid kirjutisi veelgi Sinu poolt lugeda oleks lausa lust! Kindlasti võiks olla veelgi postitusi suhete ja armastuse teemal, sest tänapäeval on need nii õrnad teemad. Me kõik tahame armastust saada, kuid tihti ei saa aru, mis see täpselt on. See kehtib nii naiste kui ka meeste puhul. Kui suhtes on mingi probleem ja kaaslased lähvad omavahel vaidlema, siis tihtilugu lõppeb see suhe seal koheselt, sest keegi ei julge oma „käsi mustaks teha“. Ei taheta vaidlema hakata. Ei taheta koos probleemi näha, veelgi vähem seda parandada. Tänapäeval on kõik väga lihtsasti ümbervahetatavad, seda ka suhted. Kui üks suhe ei meeldi, visatakse see kõrvale ja minnakse kohe järgmise juurde, taipamata, et sama ebameeldiv faktor, mis oli lõpetatud suhtes, tuleb ka teises ja kolmandas suhtes, kui ei õpita analüüsima suhet.
  Armastust väljendan olenevalt inimesest, kellele on seda vaja. Ei ole kindlat viisi. On olemas raamat „The 5 love languages“, kus kirjeldatakse lahti, kuidas inimesed tundeid näitavad. Sinu kirjutatud teksti punkte saab väga lihtsalt ühildada antud raamatuga ja leida sarnasusi. Inimesed võivad armastust avaldada 5 viisil: füüsiline kontakt, sõnadega, tegudega, kingituste tegemine ja kvaliteet aja andmine. Leian, et kõik inimesed suudavad nendest 5 võimalusest midagi teha. Sellist asja, et ükski nendest ei sobi, pole võimalik või siis on lihtsalt vale inimene, kes nõuab, et talle tundeid kuidagi avaldataks.
  Millega ma nõus ei ole, on see, et ei võiks nõuda mehelt sõnalisi tõestusi oma tunnete kohta. Vanarahvatarkus ütleb, et naised armastavad kõrvadega, mehed silmadega, mis on tõsi. Meestele meeldib vaadata ilusaid ja huvitavaid asju kui ka inimesi. Need pakuvad neile pinget. Hetk, kui naine muutub mehe silmis tavaliseks ja igavaks, on hetk kui ta hakkab muid alternatiive vaatama ja otsima. Naised on sunnitud sellest mehe loogikast aru saama, kuid siis peab ka meestelt nõudma, et nad ütleksid naist toetavaid sõnu ja saaksid meie loogikast aru. Naine on tugev loom, kes saab ise hakkama, kes ei vaja kedagi, kuid igasugused kinnitused aitavad meid tohutult. Sa võid olla enesekindel, ilus, andekas ja tark naine ning kõike seda teada, kuid kui mees ainult silmad vilevil vaatab teisi naisi su kõrval olles ning sulle ei ütle midagi, siis lõhub see tohutult enesekindlust. Kui palju tülisid jääksid ära, kui mehed viitsiksid aru saada, et lause „Jah, ta on ilus, kuid sina oled minu kallis/ilusam/minu hingesugulane/armastus“ parandaks väga palju naise mõtetes käivaid kahtlusi.

  • Aitäh põhjaliku kommentaari eest :) Tore, et mõttevahetuseni oleme jõudnud.

   Kirjutasid, et ei nõustu, et mehelt ei või nõuda sõnu. Olen ju sinuga samal arvamusel. Seda väljendan ka postituses. Et meestele pole loomupärane selgitada oma tundeid nagu naistel on. Seepärast kirjutangi, et raamatust sain kuldse teadmise – kui sa midagi mehelt lisaks vajad, siis tuleb seda ka öelda ja mees, kes armastab, teeb sind igal juhul õnnelikuks ehk pakub, mida vajad. Seega tulbki nõuda, et mees vastaks sinu tundeavaldustele, kui see sinu jaoks on oluline. :)

   • Merlin says:

    Vaatasin üle ja märkasin, et olin kogemata unustanud sõna “ka” kirjutada, seega mu mõte “Millega ma ka nõus ei ole” muutus mõtteks “Millega ma nõus ei ole”. Minu viga täiesti!
    Olen ka arusaanud, et meestele tuleb asju väga konkreetselt öelda, muidu idee või mõte võib neil kaotsi minna. See omakorda nõuab jällegi naisel iseenda analüüsi :D Kui ise teada, mida täpselt on mingis kindlas situatsioonis vaja ja miks (mis tunde mingi käitumine tekitaks), või mis näiteks mehe käitumises oli ebameeldiv ja miks, siis on naisel lihtsam öelda mehele seda ja mehel lihtsam korrektuure teha, sest talle antakse kindel juhis, mis järgida. Kui ta naisest hoolib, siis on parandused koheselt või ideaalis – polegi vaja teha.
    Sama näide selle vaatamisega – mees ei pruugi arusaada, et tema vaatamine ja ütlemine, et mingi teine naine on ilus, mõjub naise enesekindlusele, kui naine ei ütle midagi ja ainult puhiseb. Kui naine, aga ütleks, mis tunde selline käitumine temas tekitab (nt “Tunnen petetuna su poolt”, “Minu väärtus su silmis langeb” jne), saab mees koheselt aru ja parandab end ja ei vihasta selle peale, et ta ei saa aru, miks “naine jälle pahas tujus on” :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.