Ma värvisin juukseid taimedega?!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

On vähe inimesi, kes oleks nii varakult ja nii palju juukseid värvinud kui mina. Mul on olnud musta värvi juuksed, roosad triibud, blondeeritud juuksed, kärtspunased juuksed, lillaka alatooniga juuksed jne. Mulle on alati meeldinud vaheldus ja oma välimusega eksperimenteerimine. Kuni…

Ma astusin teekonnale, kus ma hakkasin end süviti harima tervise teemadel nädalaid kestvate summitite abil, mida viivad läbi oma ala eksperdid. Olen hakanud aina kriitilisemalt vaatama otsa oma toitumisele, elustiilile, tervisele, kosmeetikale jne. Seminar meid ümbritsevatest toksiinidest avas mu silmad mu igapäeva kosmeetika osas, mis hooldamise asemel mind hoopis mürgitas. See tekitas minus sügavaid küsimusi ka juuksevärvide osas ja ma hakkasin kompama alternatiivsel tervislikumal maal. Kas juuksevärv peab olema kange, keemiline ja mürgine? Või saab ka paremini?

 

Mürgid meie juuksevärvis

Kõik juuksevärvid pole ühe puuga löödud, küll aga tahan ma tuua välja 7 kõige kahjulikumat toksiini, mida juuksevärvide koostisainete seast leida võite:

 1. PPD – naftapõhine kemikaal, mida kasutatakse eelkõige tumedate värvide puhul, mis sisaldab veel omakorda benseeni, naftaleeni, fenoole, aniliini ja teisi kemikaale. Seda kasutatakse ka puidu sälitusvahendina ning seda tuleks hoida eemal kontaktist nahaga. PPD kombineeritult vesinikperoksiidiga võib põhjustada vähki.
 2. Vesinikperoksiid – kasutatakse enamasti, et saada lahti juuksele omasest värvist enne juuste värvimist. See on nii kange, et on võimeline muutma juuksestruktuuri, jättes juuksed kuivaks ja katkiseks.
 3. Ammoniaak – kasutatakse juuksekutiikuli ehk välise kihi avamiseks, et juuksevärv pääseks sügavamale juustesse. Lisaks juuste kahjustamisele, on ammoniaak söövitav ning kopse ärritav.
 4. DMDM hüdantoiin – säilitusaine, mis pidevalt vabastab toksilisi kemikaale. Selle eesmärk on tappa seent, hallitust ja baktereid. Seda kasutatakse ka tööstuslikes vahendites. Sattudes aga kontakti inimesega, võib see põhjustada ärritust ja kahjustada immuunsüsteemi.
 5. Parabeenid – Laialdaselt kasutatud juuksehooldustoodetes. Võivad põhjustada rasket ärritust ja allergiat.
 6. Plii-atsetaat – kasutatakse värvainena tumedates juuksevärvides. Võib põhjustada aneemiat ja neuroloogilisi häireid.
 7. Resortsinool – toksiline värv, mis võib põhjustada peanaha ärritust ja kahjustada meie endokriinsüsteemi.

Juuksevärvides leiduvaid toksiine võiks siia lisada veel mitukümmend, kuid minule sellest listist juba piisab, et vaadata kaugemale ning avastada enda jaoks alternatiive.

 

Orgaanilised taimsed juuksevärvid

Aastaid tagasi oli mu esimene kokkupuude naturaalsete taimsete juuksevärvidega Radicolt. Käisin siis Juusteakadeemias oma kärtspunaseid juukseid sellega värvimas. See postitus innustas paljusid seda järele proovima ning sel suvel küsisid paljud minult, kas olen vahepeal veel taimselt juukseid värvinud ja kas seda soovitaksin? Kuna toona vajasid mu kärtspunased juuksed siiski Elumeniga värvimist, et püsida pikemalt eredad, siis tänasel päeval oma naturaalse juuksetooniga ma seda ei vaja. Ja tänu mõnele uudishimulike kirjale mu postkastis tuli mulle see alternatiivne võimalus taas meelde. Enam ma ju ei vaja sünteetilist värvi, sest mu eesmärk on niikuinii lõpetada juuste värvimine ja jääda oma loomuliku värvi juurde.

Kuna mul on pooled juuksed siiski veel värvipesust suhteliselt blondid ja vajavad aeg-ajalt värvimist, et see kollakas inetu toon ära peita, siis ma seni veel käisin juuksuris neid värvimas (tooniva maskiga enamasti, et neid mitte kahjustada enam), kuid pärast seda seminari, tekkis taas huvi proovida taimset värvi. Taimse värviga ei saa oma juukseid heledamaks värvida – ainult sama tooni, tumedamaks või oranžikaks ja punakaks. See tähendab, et oma kollased juukseotsad peaksin ma teoreetiliselt saama kenasti juure värvi värvida.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Radico Colour Me Organic on kemikaalidevaba taimne orgaaniline püsijuuksevärv. See on segu juukseid värvivatest ja hooldavatest orgaanilistest sertifitseeritud taimedest, mis katab hallid juuksed efektiivselt ja korralikult ning värvib juukseid pehmelt ja naturaalselt. Juuksevärv jätab juuksed kohevaks (nagu kohe väga kohevaks), läikivaks ja naturaalselt terveks. Lisaks soodustab see peanaha tervist ja juuste kasvamist. Saadaval on lausa 23 värvitooni (minul kasutati copper brown tooni) ning neid müüakse ka koduseks värvimiseks (mida ma kommertsbrändide puhul üldse ei julgeks kasutada neid sisaldavate mürkide pärast). Ja mis kõige ägedam, see värv on täiesti OHUTU!

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

 

Minu uued ja tervemad juuksed

Minu teine kogemus Radico juuksevärviga oli reedel, mil ma külastasin Madara tänaval asuvat Juuksetervisekeskust. See on väga teistsugune kogemus tavapärasest juuksuritoolist, sest sinu juustega tegelevad trihholoogid ehk juukse- ja peanahateadlased. Nende eesmärk pole ainult juuste väljanägemine, vaid ka sinu juuste ja peanaha parem tervis. Seetõttu kasutataksegi seal naturaalseid toksiinidevabu toitvaid juuksehooldustooteid ja värve.

Minu juuksuriks osutus Liina. Mind küll hoiatati ette, et taimsete värvide mõjuaeg on pikem ja ma võiksin külastuseks kenasti aega varuda. Küll aga juhtus mul õlaga õnnetus ning ainus SOS aeg, mille ma füsioterapeudi juurde sain, lühendas minu külastust tunni võrra. Me saime kolme tunniga küll mu juuksed sügavpuhastava savimaskiga hooldatud, värvitud ja pestud, kuid me ei jõudnud mu juukseid lõigata. Tegelikult olen ma õnnelik, sest olenemata mu katkistest juusteotstest ja lahkunud poolmärja peaga, nägin ma KUI KOHEVAD mu juuksed kõigest selle savimaski ja taimse värvi tulemusel olid. Me ei jõudnud teha föönisoengut, rääkimata sirgendamisest. Aga mu juuksed olid imeliselt pehmed ja kohevad, kui nad lõpuks ära kuivasid.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Lõikusele lähen ma juba kolmapäeval! Olen otsustanud juuste lühikeseks lõikamise jätta praegu minevikku, sest mu juuksed kasvavad niiiiii kiiresti, et ma ei jõua juuksuris ära käia. Võtame siis pikad juuksed vahelduseks jälle ette. Üks asi, mida taimse värvimise puhul tuleb tõdeda, on selle ebameeldiv vetikalõhn. See on suhteliselt hingemattev ning soovitan 24 tunni pärast juuksed ära pesta, et sellest lahti saada. Vaene mees, kes mind pärast värvimist voodis kaisutama pidi, haha!

Kui soovid ka taimsete teenustega tutvuda ja oma ala professionaali poolt esmalt need järele proovida, siis tutvu Radico tooteid kasutavate salongidega ning müügikohtadega SIIN!

 

Kas ma saan seda ka kodus teha?

Elame keerulisel ajal ja paljudel ei ole võimalust juuksurisse taimedega värvima minna või soovivad vältida liigset kontakti. Selleks on hea võimalust proovida kodust värvimist! Koduvärvimisel on ka omad eelised:

 • kuna tegemist on taimse täiesti turvalise juuksevärviga, siis ei ole kodus värvides vahet, kas hoiad 1 h või 3h värvi peal. Mida tumedamat ja intensiivsemat lõpptulemust soovitakse, seda kauem soovitatakse juuksevärvi peas hoida. Kui värvid aga salongis ja elad salongi lähedal, siis võid värvi mõjumise aeg kodus olla ja maha pesemise ajaks salongi naasta.
 • koduvärvimise pakend sisaldab kõik, mida selleks vaja läheb
 • ajaliselt ja rahaliselt soodsam

Üks kõige sagedamini kodus tehtav viga on, et taimne värv kantakse mustadele pesemata juustele ja imestatakse, miks see peale ei jää. Taimne värv kantakse alati ainult puhastele juustele ja esimesel korral soovitatakse eelnevalt läbi sügavpuhastus sügavpuhastava šampooni või isegi savipesu abil, et juuksed maksimaalselt puhtaks saada. Seda tehti ka minule.

Kes lõhna väga ei kannata nagu nt mina, siis võib juuksuris või kodus värvides juukseid väga korralikult loputada ning kanda juustele palsamit. Kui lõhn tõeliselt vastu hakkab, siis selle võib ka šampooniga maha pesta. Soovitatav on juukseid pärast värvimist mitte peste enne 24-36 tunni möödumist. Järsku ühel päeval ma hakkan taimse värvi lõhna veel armastama, kui näiteks pärast 6 kuu kasutamist märkan kui säravad ja terved mu juuksed on. Õppisin ma ju ometi ka sellerimahla joomise ära, haha!

Kõikidele Radico juuksevärvidele, savidele ja šampoonidele kehtib -20% soodustus koodiga “PALJASPORGAND20” kuni 15.11.2020 Waku Organics e-poes!

 

Aga henna?

On olemas ka henna värve, aga need on väga püsivad värvid ja neid on hiljem väga raske välja saada. Seega kui hennaga värvida, siis pead oma otsuses kindel olema. Juuksetervisekeskus pakub välja ka võimaluse, et kui taimne juuksevärv ja antud toon sobib ja meeldib, siis selleks, et pikendada selle keskmist 4-nädalast tulemust on võimalik eelnevalt värvida hennaga ja siis taimse värviga üle. Henna aitab värvil jõuda palju sügavamale juuksestruktuuri ning teha tulemus kauapüsivaks. Seekord me hennat ei kasutanud, et ma saaksin näha, kas mulle antud toon üldse meeldib. Olen selle tooniga väga rahul ja olenevalt, kui pikalt see mul peal püsib, langetan siis otsuse, kas teine kord kasutan ära ka henna võimalust.

merilin-taimre-paljas-porgand-blogi-radico-orgaaniline-taimne-juuksevärv-henna-toksiinid-värv-waku-organics-trihholoogia-tervise-keskus-juuksur

Kokkuvõttes olen ma väga rahul ja õnnelik, et olen astunud jällegi ühe sammu kaugemale toksiinidest! Kas sina oled kunagi taimset juuksevärvi kodus või salongis proovinud? On sul kunagi sünteetilisest juuksevärvist tekkinud allergiat vms? Kas sul on ehk hoopis oma naturaalne juuksevärv?

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

15 Comments

 1. […] mis ravivad juukseid, mitte ei kahjusta neid! Värvimise kohta saat lugeda blogipostitust SIIT ja SIIT või vaadata erinevate salongide värvitööd mul Instagramis SIIN, SIIN ja […]

 2. S says:

  Olen värvinud Radico värvidega mõned korrad ise kodus ja ka Mustamäe keskuse ilusalongis spetsiaalse ainult taimedega värviva juuksuri juures ( Loodusjuuksur Kristiina FB-s), kes töötab ka Pärnus ökojuuksurina. Juuksuri juures kogu protsess kindlasti mugavam ja nauditavam:)

 3. Ave says:

  Hei,
  Soovisin tellida, aga ütleb, et kood on kehtetu 🤷‍♀️

 4. Kadri says:

  Tere. Milline on kogemus öko šampoonidele ja palsamitele üle minemisega? Mul ei hakka need korralikult vahutama ka 3 korda põhjalikult pestes nagu soovitatakse ümberharjumise perioodil, ei tule juustest üleni välja, juuksed näevad välja nagu oleks pikalt pesemata. Tänudega.

 5. M says:

  Pärast seda, kui olin oma juuksed blondeerimisega täielikult ära rikkunud, otsustasin, et ei mingit keemilist värvi mulle enam. Värvisin juuksed hennaga punaseks, et ei tekiks kiusatust ka keemiliste värvide järele. Kuskil 1,5 aastat vist pidasin vastu ja siis viskas see hennaga värvimine üle. Pikkade juustega hennat peas hoida on meeletult vastik. Ükskõik, kui hästi end toidukilesse ja kõigesse mässida, hakkavad varsti värvinired voolama mööda nägu, kaela ja mujale. Toimeaeg on nii pikk, et kõige mõistlikum on tundideks lihtsalt pikali visata ning pärast oma valutava kaelaga pesema minna. :D Kael annab tõesti tunda, sest pikad juuksed + henna (mida paksemat peale kanda, seda parem) on nii rasked. Henna puhul ei kehti see, nagu keemiliste värvidega, et tuleb võimalikult vähe pähe määrida. Vastupidi – koonerdada värviga ei tohi. Muidu pidi värv kiiremini ära tuhmuma ja tuleb lihtsalt tihemini värvida; samuti võivad osad juuksed võivad katmata jääda. Hoidsin värvi peas nii kaua, kui kannatasin ja enamasti läksin siis pesema, kui juba kontrollimatult igalt poolt värvi trippis. Värvimine ise on ka täielik mökerdamine, rikkusin üürikas vanni ära sellega. 😬 Oranžid laigud ei tulnudki maha enam mitte mingi vahendiga.
  Otsustasin üle minna Biokap värvile. Hetkel on mul selline 75/25 värv, ei ole päris looduslik. Punakaspruun henna kumab ikka täielikult läbi selle alt. Nagu öeldakse, siis henna puhul aitavad ainult käärid. Mind ennast see ei häiri, sest praegune toon on ka lillakas-punakaspruun.
  Kogu jutu mõte on see, et olge 120% kindlad, kui soovite hennaga mässama hakata. Kindlasti tuleb hästi kurssi end viia kõigega. Ka pisiasjad, et metallanumaid-segamisriistu ei tohi kasutada jne, on olulised. Hästi palju nüansse on, millega peab arvestama. Ja loomulikult henna toon on ettearvamatu.

  • Hennaga ma ise pole kunagi värvinud, pole kursis kogu selle jamamisega. Radico taimseid värve kavatsen aga küll kasutama jääda nüüd, ei mingit mäkerdamist. Aga miks mitte proovida 100% taimseid värve nagu Radico? :) Miks just 75/25?

   • M says:

    Mul oli tookord kiiresti poest värvi vaja, et juuksed korda teha. Muidu teadsin, et Biokap on looduslik, aga hiljem märkasin, et mitte kõik toonid ei ole. Paraku meil siin Radico tooteid ei müüda, aga nüüd võiks küll tellida ja ära proovida, saab ju soodustust ka ja täisloodusliku toote veel, nagu mulle meeldib. 😊

    • Aa okei :) Hea võimalus jepp.

    • Edith says:

     Mina värvin hennaga kogu aeg. Pole kordagi värvi kuskilt voolanud. Väga lihtne mu meelest ka. Värv peopessa ja pähe laiali hõõruda. Plekke ka ei jäta. Riiete, põranda, mööbli pealt ilusti veega maha tulnud. Nahale kûll jääksid peale värvimist plekid. Aga selleks on 1 nipp – määrid toiduõliga naha juuksepiiri juurest kokku, kõrvad ka kindlasti. Raskuse ja kaela probleeme pole esinenud. Mida intensiivsemat tulemust tahad seda kauem tuleb peas hoida. Ma värvin punaseks ja hoian tund peal värvi. Kasutan HerbalTime henna värve. Neid leidub Tallinnast nt loitsukelleris 😁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.