Ma poleks arvanud, et see mu ära rikub…

merilin-taimre-paljas-porgand-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Mina pärast tavapärast tervislikku toidukorda

Antud postitusest on keelatud kasutada sisu ja pilte ilma autori kirjaliku nõusolekuta.

Ärkan lameda kõhuga, ei mingit valu, gaase ega puhitust. Söömise ees on lausa hirm tekkinud, sest ma kunagi ei tea, mis toidu järel lõpetan diivanil pikali valudes, mis toit sunnib mind püksirihma lõdvaks laskma või mis toit põhjustab mulle häbiväärseid roiskunud lõhnaga gaase, mis hiilivad ligi väga salakavalalt. See on minu elu viimased 10 aastat. Kas tuleb Sullegi tuttav ette? Me pole üksi. Iga kaheksas inimene maailmas vaevleb seedeprobleemidega. Põhjuseid võib olla tuhandeid, aga lahendusi on vaid mõni. Olen LÕPUKS saanud vastused ja leidnud lahenduse. Ühine minu teekonnal ning järsku leiad Sinagi abi!

 

Ma rikkusin teadmatu noorena oma tervise

Umbes põhikooli lõpus tekkisid mul esimesed kurjad mõtted oma keha kohta. Mu kehal polnud midagi viga, aga mu minapilt oli moonutatud. Ma olin sõbrannade seas ainsana pesulaud ning arvasin, et kui ma vähemalt alla võtan, siis ehk olen ma väärt. Sealt sai alguse mu ortoreksia, mis süvenes anoreksiaks üsna pea, kui sain poistelt oma keha kohta märkuseid. Kaasa ei aidanud ka tol ajal valdav dieedikultuur, kus kõik reklaamid kinnitasid naistele, et nad pole piisavad – selleks, et olla peavad nad tegema trenni, tarbima rasvapõletajaid, käima iluhoolitsustel ja igasugustel veidratel protseduuridel. Poodiumi-, ajakirjakaane ja televäärne keha oli ilus. See oli normaalne.

Noore naisena langesin ikka väga sügavale anoreksia küüsi, kus ma ei tarbinud enamikel päevadel muud, kui kapsast, kaalikat ja porgandit. Halvimatel päevadel jõin vaid kiirsupi vedelikku. Õnneks see kõige hullem periood kestis umbes aasta, kuid LAASTAV kahju oli tehtud. Lõpetasin igapäevaste kõhukrampide ja puhitusega gastroenteroloogi vastuvõtul, kes ei osanud muud öelda, kui: “Uuringu tulemused on kõik ideaalsed. Sa oled terve!”. Kui aga uuris mu toitumise kohta, nähes mu alakaalu, siis mu vastuse peale ütles, et pean hakkama sööma, kui rasestumisvõimetuks ei taha tulevikus jääda.

Kuigi mu soolestikuga pidavat kõik justkui korras olema, siis rasestumisvõimetuse mõte hirmutas mind parajalt ära ja ma otsustasin, et aitab. Laste saamine oli mu suurim unistus ja otsustasin, et on aeg muutuda! Mu tervenemine kestis AASTAID, sest isegi kui ma õppisin sööma normaalselt, siis need halvavad mõtted ei kao nii kergelt. Neil on sügavale ulatuvad juured ja nad käivad end koguaeg meenutamas, et sa pole piisav. Loe, kuidas ma sellest kõigest lõplikult lahti lasin, SIIT ja SIIT!

 

Ma kukkusin kõhuvaludest korduvalt kokku

Kui ma anoreksiast tervenedes hakkasin taas normaalselt sööma, siis juhtus midagi ootamatult. Mu kõhuvalud muutusid aina tihedamaks! Pärast enamikke toidukordi läks mu kõht paiste, pärast paljusid kordi tekkisid mul väga ebameeldivad kõhugaasid ning vahel tekkisid lausa kõhukrambid, mis niitsid mu rajalt maha!

Kui ma pidin lendama Uus-Meremaalt Vietnami (2015), siis tekkis mul nii suur valu, et ma ei saanud lennujaamas väravasse kõndida, vaid kukkusin kõhukrampidest kokku. Need on metsikult valusad, päriselt! Mulle kutsuti lennujaama meedik ja ma lõpetasin arsti järelvalve all ning nad keeldusid mind lennule laskmast. Õnneks leevendasid tugevad valuvaigistid valu ning pidin vähe luiskama, et mul on kõik korras ja ma ikkagi saan lennata. Jumal tänatud, et see täpselt enne lendu ei juhtunud ning mind tund hiljem ikkagi lennule lubati.

Sama olukord on juhtunud palju ka teenindajana restoranides tööl, sünnipäevadel, kontsertidel jne. Mulle on korduvalt meedikut kutsutud ning olen lõpetanud oma õhtu kodus valust nuttes. See ju ei saa ometi normaalne olla?!

Küll ma arvasin, et süüdi on maha vannutud gluteen, küll laktoos. Mu vereanalüüsid küll ei näidanud, et ma oleksin kummalegi talumatu, aga neid süües oli kõhus olukord kordi hullem. Kui mõlemad dieedist välistatud, siis eeldasin, et suhkur on kurjajuureks. Kui ka see ei aidanud, siis eemaldasin kõik piimatooted. Ka suhkruasendajatest loobumine ei muutnud midagi. Mingi hetk püüdsin olla isegi vegan, aga see tegi asjad ekstreemselt hulluks! Kui need valud tekkisid juba ka avokaadost ja munast, siis ma mõtlesin, et ma pean vist eluks ajaks paastule minema. Vesi on ainus, mis mind ei ohusta! Ma hakkasin kahtlustama, et asi polegi üldsegi toidus, vaid hoopis mu kehal on miskit korrast ära.

 

Kõik analüüsid on rohkem kui korras…

Ja järgnev jutt on püsilugejatele teada – käisin kõiksuguste spetsialistide juures, et leida vastus oma metsikule veepeetusele, kõhu puhitusele ja kõhuvaludele. Tegin toidutalumatuse testid, kakast mikrobioomi testi, parasiiditestid, vereanalüüsid, lasin kontrollida endrokriinsüsteemi, soolestikku, sapipõit, neere, maksa ja kõik, mis ma vastuseks sain, oli: “Sa oled terve kui purikas!”. MA EI OLE JU TERVEEEE! Mul on pidevalt kõhupuhitus ja valu. Ma vajan niiii väga abi. Ma ei tea enam mida teha!

merilin-taimre-paljas-porgand-seedehaigused-kõhu-puhitus-valud-gaasid-krambid-sibo-ibs-gastriit-heliko-bakter-lekkiv-ärritunud-sool-candida-pärmseen-ravimid-ravi-elustiil-toitumine-keha-haigused-tervis-blogi-postitus

Mina pärast tavapärast tervislikku toidukorda

Ja tuleb välja, et täpselt nii tunnevad end kõik, kellel on sama mure. Tuleb välja, et see on midagi nii tavalist, kuid täiesti väljaspool arstide kompetentsust. Seda mure ei märgata tavameditsiinis. Arstid ei näe meid kui tervikut, vaid ainult nende erialasse puudutava sümptomina. Aga me oleme palju rohkemat kui üks sümptom. Tihtipeale oleme me ise ainsad, kes saavad end aidata. Ja sarnast asja märkasite teie, kes te mulle oma lugu olete jaganud, ja kõik need inimesed, kelle lugu ma internetist lugesin.

Ma pole selle 10 aasta vältel loobunud leidmast enda murele lahenduse! Nagu ma varasemalt blogipostituses olen kirjutanud, siis meie tervis on MEIE ENDI TEHA. Ja ma usun sellesse täielikult. Me oleme loodud täiuslikena ning me ei pea kannatama. Me ei pea leppima sellega, et ma ei saa kunagi normaalse inimese moel toitu nautida. Ma otsustan teisiti. Ma loon endale parema reaalsuse. Ja ma olen siiralt tänulik teile, et te olete aidanud mul seda teha! Kui ma jagasin storydes frustratsiooni järjekordse kõhuvalu üle, siis nii paljud teist kirjutasid mulle ja vaid mõni oskas ära pakkuda, mis on päriselt valesti! Ja ma sain kätte oma juhtlõnga, et muuta oma elu! Ma olen siiiiiiralt tänulik.

 

Pole vahet, kuidas sa seda nimetad…

Nii mõnigi pakkus, et tegu on IBS-iga ehk ärritunud soole sündroomiga, lekkiva soole sündroomiga, gastriidiga, helikobakteriga ja/või SIBO-ga ehk peensoole bakteriaalse ülekasvuga. Need kõik võivad vastata tõele või ainult üks neist. Aga ausalt öeldes ega vahet polegi. Sest mida rohkem ma nende kohta uurisin, siis need pole tegelikult haigused, vaid kõik lihtsalt SÜMPTOMID. Need on sümptomid ebatervislikule elustiilile. Seda tunnistavad ka gastroenteroloogid ning ei näe tervenemist, kui toitumist ei muudeta. Mulle meeldib, et iga “haigusega” jõuame tagasi selle juurde, et toitumine on meie keha A ja O!

Ma tean, mis sa mõtled: “Aga ma ju toitun tervislikult ja olen aktiivne!” Mõtlesin täpselt sama, aga kõik need sümptomid esinevad enim inimestel, kes kannatavad kroonilise stressi käes ja tarbivad üle valku, mistõttu on need sündroomid väga levinud just fitnesskultuuris. Ja see pani mu suu kinni. Ma olen aastast 2015 tarbinud pea iga päev valgupulbrit (isegi kui taimset), jälginud kullipilguga, et iga mu toidukord sisaldaks vähemalt 20g valku ja snäkkidena armastanud valgubatoone. Õnneks on mu valgutarbimine juba pikemat aega olnud väga palju madalam, aga kahju on tehtud. Vaatame nendele “sündroomidele” ka lähemalt otsa…

 

SIBO

Peensoole bakteriaalne ülekasv nagu nimigi ütleb tähendab seisundit, mil peensooles esineb ülemäära soolestikubaktereid. Võiks arvata, et see on haruldane, aga tegelikkuses vägagi levinud. Paljudel puuduvad lihtsalt tugevad sümptomid ning nad ei teagi, et neil on soolestikus bakteriaalne tasakaalutus.

 

Tüüpilised sümptomid:

Sümptomid võivad inimeseti oluliselt erineda ning ka vastavalt esinevatele bakteriliikidele:

 • kõhuõõnepõletik
 • kõhulahtisus
 • kõhuvalu
 • liigne soolegaas
 • iiveldus
 • väsimus
 • nõrkus
 • raskemal juhul kaalulangus
 • malabsorptsioon e vitamiinide ja muude toitainete imendumise raskendumine

SIBO diagnoositakse endoskoopia käigus võetud biopsia või mitte nii invasiivse hingamistesti abil (mis pole aga nii täpne ja usaldusväärne).

 

IBS

IBS ehk ärritunud soole sündroom on jämesoole talitlushäire, mis ei ole uuringute ega analüüsidega tuvastatav. Nagu öeldud, siis IBS ei ole haigus, vaid omakorda sümptom, mis viitab ebasobivale elustiilile. Peamiselt on põhjustajaks ülemäärane stress, toiduallergiat tekitavate toitude pidev tarbimine, hormonaalsete vahendite kasutamine (mistõttu esineb IBS kuni 4 korda enam naistel varajases täiskasvanueas) ja ka pidev hormoone täis pumbatud loomse toidu tarbimine ning puudulik soolemikrofloora (kehva toitumise või ravimite liigtarvitamise tagajärg). Testimisvõimalusteks on vere- ja roojaanalüüs, koloskoopia, ultraheliuuring ning kompuutertomograafia.

 

Tüüpilised sümptomid:

 • kõhuvalu
 • kõhupuhitus
 • pidev täiskõhutunne
 • rohkenenud soolegaasid
 • kõhulahtisus ja/või -kinnisus
 • motoorikahäired e soolesisu liikumise aeglustumine või kiirenemine
 • kramplikud soole seina lihaste kokkutõmbed
 • lekkiv sool
 • vahelduv kõhulahtisus ja -kinnisus
 • Candida vohamine

 

Lekkiva soole sündroom

Tekib soolebarjääri nõrgenedes patogeense stressi, korduvate Candida või parasiitide rünnakute, antibiootikumide tarvitamise, gluteenitalumatuse, ebatervisliku toidu pideva tarbimise jms tagajärjel. Selle tõttu pääsevad bakterid otse vereringesüsteemi, tingides immuunvaste ja põletiku ning muutes kesknärvisüsteemi talitlust. Lekkiv sool ei ole seega samuti haigus, vaid hoopis sümptom.

Nii võib mitte-täielikult seeditud toit sattuda läbi sooleseinte ning toidud, mis tavaliselt ei põhjusta mingeid probleeme, tekitavad allergilisi reaktsioone. Tavaliselt jämesooles olevad toksiinid valguvad seeläbi vereringesse ja lümfaatilisse süsteemi, põhjustades põletikku ja väsimust. Lekkiv sool võib olla üks sümptomitest IBS-i korral. Lekkivat soolt saab testida uriinianalüüsi abil laboris.

 

Tüüpilised sümptomid:

 • nahakonditsioonid (akne, ekseem, dermatiit, psoriaas jt)
 • viraalsed ja bakteriaalsed infektsioonid
 • kõhulahtisus ja/või -kinnisus
 • IBS
 • depressioon
 • soolepõletik
 • toidu ja kemikaalide tundlikkus
 • toiduallergiad ja –talumatused
 • tsöliaakia
 • (krooniline) väsimus
 • Candida vohamine

 

Gastriit

Gastriit e mao limaskesta põletik on üsna sageli esinev haigus, mis on jällegi seotud inimese eluviisidega (toitumine, ravimid, alkohol, stress jne). Erinevad toiduained vallandavad erineval määral tugeva seedevõimega maomahla eritumist. Probleemiks on tasakaalu saavutamine seedemahlu ergutava ja samal ajal siduva toime vahel. Järsku tekkinud ja lühikest aega kestnud põletiku korral on tegemist ägeda ning pikka aega kestnud aga kroonilise gastriidiga. Kroonilise gastriidi korral maonäärmete hulk väheneb, mistõttu seedeensüüme toodetakse maos liiga vähe. Harva esineb ka autoimmuunset gastriiti, mis tähendab, et organism ei tunne oma seedenõresid tootvaid maorakke enam ära, vaid hakkab tootma nende hävitamiseks antikehi.

Gastriiti diagnoositakse endoskoopilise uuringu abil, et näha, kas mao ja/või kaksteistsõrmiksoole sein on normaalne või muutunud. Muutuste korral viiakse läbi täpsemaks uurimiseks biopsia.

 

Tüüpilised sümptomid:

 • valu mao piirkonnas
 • ebamugavustunne toidu seedimisel
 • isutus
 • iiveldus
 • oksendamine
 • rõhumistunne ülakõhus
 • ebameeldiv maitse suus

 

Helikobakter

Helicobacter pylori infektsioon on üks levinumaid nakkuseid maailmas (täiskasvanud eestlaste seas on esinemissagedus väga suur, 84-94%). Bakter levib inimeselt inimesele (ühised nõud, pesemata käes, vesi, toit, emalt lapsele). Helikobakteri tüvede valgud ja toksiinid erinevad, mistõttu osa tüvesid on ohtlikumad kui teised, tekitades haavandit ning maovähki. Kord nakatunud, jääb Helicobacter pylori püsima kogu eluks. Helikobakteri infektsiooni diagnoosimine on kerge ja täpne – saab kasutada nii mitteinvasiivseid kui ka invasiivseid meetodeid.

Helikobakteri põhjustatud sümptomid on iseloomulikud ka teistele seedetrakti haigustele. Helikobakteri vohamine toob endaga kaasa muutusi vähi arenguga seotud geenides ja DNA parandusmehhanismides. Ajapikku osa maonäärmete koest kahjustub ja hävineb, mille tulemusel saavad maohape ja seedeensüümid limaskesta tungida. See tekitab kudede ärritust ja moodustuvad haavandid. Maokude kaotab oma algse funktsiooni ning võib tekkida maovähk.

 

Tüüpilised sümptomid:

 • kõhuvalu
 • kõhulahtisus
 • iiveldus
 • põletustunne maos
 • täiskõhutunne
 • värvi muutnud väljaheide (must)
 • väsimus
 • halb hingeõhk
 • gastriit
 • maohaavandid

 

Kokkuvõtteks

Kuna ma ei taha üht blogipostitust meetripikkuseks venitada, siis siinkohal lõpetan. Nagu ka Candida postituste puhul, siis esmalt jagan ma informatsiooni ja siis oma kogemust ja raviplaani. Võin etteruttavalt öelda, et tänaseks päevaks olen ma lahti saanud metsikust puhitusest, kõhukrampidest, gaasidest ja kõhuvaludest. Kogu mu teekonda saad jälgida nagu ikka Instagram Storydes.

Jäta mulle tagasiside, kas oled ühegi ülaltoodud soolestikuprobleemiga kokku puutunud? Millised olid sümptomid? Kas ja kuidas said abi? Sinu kogemuslugu võib aidata paljusid, seega ära häbene, kommenteerida võid ka anonüümselt!

20 Kommentaari

 1. […] tahad viia end kurssi, mis mind varem vaevas ja kuidas ma end ravisin, siis loe mu postitusi lekkiva soole, pärmseene ja tervenemise kohta! […]

 2. Mariann ütleb:

  Suur aitäh, et sa julgesid ja julged kirjutada kõhu probleemide teemal! Vaevlen ise samade probleemidega ja sinu postitused on mind aidanud väga palju! AITÄH! :)

 3. […] oleme rääkinud põhjustest, MIKS Sa näed välja nagu rase pärast söömist. Me oleme rääkinud, kuidas toituda, et seda ei […]

 4. […] Eelmises postituses ma rääkisin teile oma 10-aastase loo kõhuvalude, puhituse ja gaasidega. Kuidas ma alles nüüd mõistsin, et ma olen selle kõik endale ise põhjustanud. Lõpuks sain ma vastused, milles asi on olnud, miks mul söömise järel gaasid, kõhuvalud ja puhitus pea alati tekkisid. Ja mis kõige olulisem, need vastused aitasid mul leida viisi, kuidas end tervendada. Seekordne postitus ongi esimene osa minu tervenemisteekonnast. Kõik, kes on samade hädadega vaevelnud, haarake märkmik ja pliiats ning valmistuge kokkuvõtet kirjutama! Postituse lõpus on tunnikontroll, hehe! […]

 5. K ütleb:

  Mul oli helicobakter ja võitlus selle vastu oli väga keeruline.. Kuna mu magu õigesti ei toiminud, siis võtsin juurde ja täna kaalun peaaegu 20 kg rohkem… Alla võtmine on muidu olnud niii lihtne ja praegu ei liigu trenni, tervisliku toidu ja rohke liikumisega gramm ka.. Tean, et oled samas olukorras olnud, olen mõnda aega sind jälginud ja no enamus asju mis sinuga toimuvad on ka minuga juhtunud… Ütleks, et äratundmis rõõm, aga just halvad asjad on need, mis meil on ühised.. Tellisin sinu poolt proovitud ensüümid ja biolatte pulbi.. Ausalt öeldes ma enam ei tea mida proovida või teha.. Kaal on juba kinnisidee ja kõht oli eile õhtul jälle nagu rasedal.. Igal juhul jälgin sinu tegemisi edasi, sest just sinu siirus ja ausus on need mis mulle väga sümpatiseerivad.

 6. Annely ütleb:

  Aitähh motivatsiooni eest, kõik viimased postitused kõnetanud mind ja minu olukorda täiega.
  Juba pool aastat võitlen erinevate toidutalumatustega, lihtsam küsida mida ma süüa võin. Tarbin juba pool aastat vähemalt probiootikume, tundub et need viimased Ohhira omad, viie aasta baasil kääritatud, kõige parema tulemuse andnud ja loomulikult erinevaid vitamiine . Ei ole võõras ka refluks, mille ravimeid võtan. Hetkel üritan tõesti hoiduda kõigest mis tekitab probleeme, kohati see ikka väga keeruline, sest sinna alla kuulub täiesti kogu piimavalk ja kõik jahud, va tatar. Lugedes sinu artiklit, tekib tunne et võib olla samuti sel kõigel kindel pärmseene põhjus, vastavat analüüsi pole tehtud, aga nüüd tean mida järgmine kord arstilt küsida. Kõik analüüsid ka tavaliselt korras;) Nb, ja raamatute artiklist esimene tellitud:) Tänud.

 7. Lis ütleb:

  Minul hakkasid kõik sellised kõhuhädad umbes 5-6 aastat tagasi ja minu puhul oli laktoositalumatus. Kui hakkasin laktoosi vältima, kadusid need kohutavad valud, aga mitte täielikult. Siis kahtlustasin, et äkki gluteen (mu emal on diagnoositud laktoosi ja gluteeni sh kaseiini talumatused) ja tundub, et gluteeni vältimine on palju aidanud, kõht oluliselt parem. Selleks ,et laktoosi ja gluteenisisaldavate toiduainete tarbimisel kõht meeletult valutama ei hakkaks, võtan toidu kõrvale ka GlutenEase tablette ja laktoosiensüüme, mis tõesti aitavad. Saan rahulikult sünnipäevadel jms üritustel kõike süüa, ilma, et peaksin pärast meeletu kõhupuhituse ja gaasivalude käes kannatama. Siiski pole päris täielikult seedehäired veel kadunud. Näiteks ma ei saa üldse probiootikume kasutada, kui võtangi tableti sisse, siis hakkab kõht valutama ja tekivad jubedad gaasid. Olen vahest teinud piimhappebakterite kuure läbi Lacto7-ga, see on nagu aidanud. Äkki on kellegil veel probiootikumidega sellist kogemust? Seetõttu polegi neid kasutanud üldse, sest tekitavad valusid ja gaase. Vb kui teeksin ühe kuuri läbi, oleks kõik ideaalne, aga no täielik hirm on nende ees. Üks asi veel, mis mind on päästnud on sooda ja roosa soola kuum jook. Ükskord piinlesin maal kõhu pärast ja ema tegi mulle seda ja see reaalselt päästis mu päeva).

 8. Kairit ütleb:

  Mul on väga tihedalt hullud kõrvetised.Halvimatel päevad olengi kõht kõveras voodis pikali.Eriti hull on päevade aegu.Olen küllaltki nõutu,sest igalt poolt öeldakse , et olen terve kuid ise ma ju saan aru , et kõik pole korras.

 9. Diana ütleb:

  Hei!
  Minul hakkasid kõhu- ja seedimisega probleemid umbes siis, kui käisin algklassides, mul olid tihti suured krambid ja kõhulahtisused, mis võisid kesta terve päeva. Ma olen terve elu olnud ka üle mõtleja ja närveerija, tihti kui mingi ärev olukord tekkis, siis teate küll kus mind leida võis- peldikust :D, arvasin, et see on kõigil nii ja see on okei. Sarnaselt ka toitumisega, et on okei, et mul on kõhulahtisus, sest ma söön neid toite, mis ei sobi minu kehale ja kõigile ei saagi kõik sobida aga samas ma ei suutnud nende söömist ka lõpetada- seega ei pöördunud ma kunagi selle probleemiga arsti poole.
  Puhitused, gaasid, kõhulahtisus tekkisid siis, kui sõin tooreid puuvilju/ kaunalisi/ kapsast jne või, kui ei olnud päeva jooksul normaalselt toitunud, ehk ainult näksisin saiakesi/kommi/küpsist. Lisaks tekkisid mul ka migreeni laadsed peavalud, mis võisid kesta samuti terve päeva, vahepeal isegi kaks, mida arvati tekkivat stressist, kuna olin üpriski aktiivne ja omasin palju kohustusi kooli ajal. Nii ma kannatasin enda kõhu- peavalu ja stressi probleemide all terve kooli aja ja matsin neid tablettide alla.
  Viimased gümnaasiumi aastad olid eriti ärevad minu jaoks ja seetõttu ma hakkasin ka toituma väga kehvasti, sõin igapäevaselt suhkru- ja nisutooteid ning muud rämpstoitu. Võtsin väga palju kaalust juurde ja mu tervis ja enesehinnang hakkasid aina alla mäge minema. Viimane piisk karikasse oli peale kooli lõpetamist, kui minu teekond koos Candidaga sai alguse, see hirmutas mind nii väga ja ma otsustasin midagi ette võtta, sest lisaks eelnevalt mainitud hädadele oli nüüd lisaks ka Candida sümptomid. Kuna kõhuvalud ja lahtisus olid nüüd igapäeva osa minu elust ja ma ise ei tulnud toime nendest lahti saamisega, läksin lõpuks arsti juurde. Minult võeti roojaproov ja selgus, et mul on ärritunud soole sündroom. Ma olin üllatavalt rahul selle vastusega, sest lõpuks keegi ütles mulle, mis mu probleemide taga on ja mida ma tegema pean, et nendest lahti saada. Isegi, kui ma mingil määral teadsin, et see võib olla halvast toitumisest, siis endale on alati raske tõtt tunnistada, kui see, et keegi võõras seda sulle ütleb.
  Ma hakkasin rohkem tähelepanu pöörama enda toitumisele, samm-sammult vähendasin gluteeni,- piima- ja suhkrutoodete ning osaliselt ka puuviljade ja kaunaliste tarbimist, tegelesin rohkem enda vaimse- ja füüsilise tervise eest ning tänu sellele ka mul ei ole enam väga pikalt olnud pea- ja kõhuvalusid ning kõhulahtisuse saaga on tagasi tõmmanud. Üleüldiselt tunnen ennast palju enesekindlamalt, ei ole enam nii stressis ega ärevil, ega pea muretsema enam selle üle, et kunas mul nüüd järgmisena põhja alt lööb :D.
  Väga palju on minu puhul kaasa aidanud samastumine Sinu IG storyde ja blogipostitustega, sest lõpuks tundsin, et ma ei ole ainuke! Ma olen väga tänulik, et jagad enda kogemusi, soovitusi ja nippe tervisliku eluviisi- ja retseptide kohta ning oled eeskujuks, kuidas ennast armastada, isegi siis, kui meid mingid haigused või sümptomid kimbutavad!

 10. E ütleb:

  Ecoshil on väha head tooted. Täiesti suva, et nende Adwordsi tegina on lisanud ühe märksõnana konkurendi nime. Töötan digiagentuuris ja ei tea ühtegi ettevõtet klientide hulgast, kes seda võtet ei kasutaks. Kui Biolatte hakkab üks hetk Adwordsi kasutama, küll ta teeb siis sama.

  • Paljas Porgand ütleb:

   polnud lisatud üheks märksõnaks, vaid adsi pealkirja toote nimetuseks. Vähe teine teema ;)

   SEO täggimine in ikka vähe teine teema.

 11. Rena ütleb:

  Mul hakkas ükshetk kõik sellega, et oli kõhulahtisus, mis ei läinud üle. Läksin siis gastroenteroloogi juurde, kes kirjutas suvaliselt ilma ühegi analüüsita välja mingid antibiootikumid. Need küll aitasid aga siis hakkas pihta see, et ma ei talunud ühtegi toitu. Ei teadnud kunagi, millal jälle gaasid, kõhupuhitus, millal läheb kõht lahti ja millal on jälle kinni. Tegin kõik analüüsid gastroenteroloogi juures, vaadati soolt nii ühelt kui teiselt poolt aga silmaga oli kõik korras. Küll aga oli kalprotektiin kõrge, aga millest – seda vastust ei tea siiani. Nii siis pandigi mulle ärritunud soole sündroom. Kui aus olla siis ma seda diagnoosi tõsiselt ei võtnud, sest mulle jäi mulje, et see pandi selle pärast, et ei osatud ega teatud mulle lihtsalt muud silti külge panna. Läksin toitumisterapeudi juurde, kes soovitas ka palju erinevad toidulisandeid, kus juures osad samas, mis sa isegi võtad. Ma tean ise samuti palju toitumise kohta ja läksin õppima toitumisterapeudiks, et see läbi äkki avanevad mu silmad ja ma oskan ise ennast aidata. Ma proovisin kõike, et end aidata -toitumisega, toidulisanditega, seller, soolepuhastajad, stressivaba elu- tulin töölt ära, treeningud mis toetavad soolestikku jne. Ma olin samuti kunagi võtnud palju antibiootikume millest see kõik võis alguse saada või siis sain reisilt mingi patogeeni ja selle tagajärjel floora tasakaalutus. Aga mõlemal juhul tähendab see seda, et tagasi korda saada soolestiku tasakaalukus, läheb aastaid, sest see võtab aega, et soolestikus koguneks probiootilised bakterid ja siis prebiootilised, mis oleks neile esimestele siis toiduks. Ma vältisin ka mõni aeg laktoosi, gluteeni, suhkrut – mis paisutas mu gaasidest nii täis et lenda või õhku. Aga kuna keha vajas nt keefiri, kiudaineid, hapendatud tooteid siis tasapisi hakkasin lisama neid menüüsse. Ensüümid ja probiootikumid aitavad kaasa aga kõige paremini aitab ikka toit ise. Ja nüüd ma saan juba piima juua nii et ma gaasidest põhjustatud haisupilvega pole ümbritsetud. Ehk siis tasa ja targu – kõik mis lapsepõlves söödud ja ravimeid võetud mõjutavad meid aastaid hiljem. Seega, et korda saada siis selleks läheb ka aegaa, ikka pikalt.

 12. Käts ütleb:

  Appi, nagu endast loeks. Hiljuti tellisin endale dr.ohhira probiootikumid mis on üpris kallid ja pole püsiv lahendus aga üle pika aja on kõhul hea olla. Nii kui ei võta siis jälle probleem tagasi :(

 13. K ütleb:

  Heiii!

  Minul on kogemus millegi sarnasega, kuigi otsest diagnoosi kunagi ei saanud. See algas juba pea 10 aastat tagasi, ülikoolis käies. Stressitase oli väga kõrge ja ühtlasi olin esimeses püsisuhtes ja olin alustanud beebipillidega. Mäletan, kuidas mu keha esimest korda seda välja näitas. Peale kerget einet jooksin tänaval esimesse kohvikusse, et tualetti jõuda. Arvasin, et küllap sõin midagi halba. Reaalsuses olid aga järgnevad aastad sellised, et peale söögikorda lõi tugev valu kõhtu ja pidin kohe tualetti saama, sest kõhulahtisus oli kohutav. Nii hakkasin kartma erinevates kohtades söömist ja tahtsin väga kodus olla, et oleks alati turvaline ja kindel, et tualetti saan ega pea piinlikust tundma. See käis lainetena ja oli kindlasti tugevam pingelistel perioodidel. Vahel tundus isegi, et lonks vett paneb kõik tööle, rääkimata sellest, et oleksin julgenud loengus kohvi juua. See oli väga jube aeg ega soovi kunagi kellelegi teisele midagi sellist.

  Ma ei ole enam paar aastat beebipille võtnud ja veidral kombel alles seda postitust lugedes tunnen kindlamalt, et just see oli suureks mõjutajaks. Ja kindlasti ka enda mõtted – kui kartsin süüa, järgnes alati 100% ka keha reaktsioon. Seega on selliste probleemide puhul suur tervendaja ka meie enda mõttemaailm – vähemalt nii meeldib mulle uskuda.

  Õnneks on see kõik minevik. Hormoonpreparaatidega hüvasti jätmine ja enda keha usaldamine on mind viinud selleni, et peaaegu alati saan süüa just seda, mida parasjagu soovin. Loodan siiralt, et ka sinul hea enesetunne püsib ja see mure saab lõplikult seljatatud. Tean hästi, kui kohutav ja enesehinnagut laastav see probleem on.

  Saadan palju päikest ja häid mõtteid!

  • Paljas Porgand ütleb:

   Absoluutselt. Ma lugesin seda just täna, kui kartsin süüa. Kõik algab meie mõttest. Saadame ju otsese signaali kehale, kas toit on sõber või vaenlane.

   Antibeebipillid on puhas mürk, ei suuda seda rõhutada piisavalt. Olen u 5 postitust sellest kirjutanud :/

   Aitäh sulle! Mul on oluliselt parem ja siit ainult ülesmäge 🤩

  • R ütleb:

   Oiii, story of my life! Kahjuks mul on see kõik tänaseks lõppenud haavandilise koliidiga😢Siiski usun ja loodan, et saan oma soolestiku veel normaalselt toimima 😌

 14. Diana ütleb:

  Mina olen hädas kõhupuhitustega, seda veel eriti pärast söömist!
  Alustan algusest, enne tütre sündi kaalusin 50kg. Rasedusega lisandus 16kg, sünnitusmajja jätsin umbes 6kg ja aasta pärast olin vormis tagasi, st algkaalus! 2 aastat pärast sünnitust sattusin meeletu kõhuvaluganhaiglasse- pika uurimise peale selgus, et mul sapikivid :(
  Olen elanud sapikividega u 8 aastat, osad kivid kadunud juba kirurgi vastuvõtul kui käisin nüüd aasta tagasi! Mina juba nt tean, et üle ühe õuna ma ei suuda süüa ja kapsast ka üleliia ei luba- tulemis gaasid! See eest armastan hapukapsast 🤣 õunu söön vaid tooreid, maal hea puu otsasr krabada.. ema miudkui riidleb! Tikreid söön ka põõsast enne kui need valmivad 😂
  Minule kirurg ütles, et sapikividega pean sööma iga paari tunni tagant, et sapp töötaks. Ja ma üritan seda jälgida! Töötan apteegis ja mina nt olen avastanud enda jaoks ecoshi tooted, kindlasti tahan proovida soepuhastust vôi kehapuhastust! Siiani on mu ost jäänud hinna taha!
  Toitumisprobleeme mul pole ja ma tõesti söön kõike, kaalu ei jälgi! Kôige rohkem punnitab kõht nädal umbes enne menstruatiooni, täitsa tavaline et punu ette tuleb ja rinnad valutavad nagu väikesed kuradid! Ja niii iga kuu 🤣
  Hetkel kaalun 59 umbes, ei saa kurta! Kuigi aastaid ivf selja taga, olen oma kehaga veidi rahul siiski! Aastaid jamasin kaaluga ja tänase -8kg saavutasin vaikselt aastaga!
  Ma ei saa mainimata jätta, et su postitused on endiselt niii sinulikud ja kiidan, et sa räägid asjadest nagu need on! Aitäh ja terviseid sulle 😘

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga