Ma pole arstide vastu, vaid tervise poolt!

Ma pole ammu teiega niisama juttu ajanud. Tihtipeale juhtuvad mu postitused olema tulvil infot, teadmisi, kogemusi, eksperimente, avastusi jms! Instagramis olen ma teile küll alati olemas, toorel ja lihtsalt kujul, kuid mõtlesin siin rääkida teemal, mida tihtipeale ei mõisteta. Nii saan suunata kõiki, kes jäävad minu mõistmisega hätta, siia, et näha minu südame sisse, mitte vaid seda, mis neile väljastpoolt paistab või mis muljet minust neile jätta püütakse. Maailm on kuri ja ebaõiglane koht, kuid sina ei pea olema.

 

Tule vaata mu südame sisse!

Alates ajast, mil retseptiblogijast sai terviseblogija, olen ma tirinud teid endaga kaasas ühel hiiglama suurel avastusretkel. Me oleme küll käinud ka maailmas ringi rändamas teiega, aga pean silmas eelkõige avastusretke minu tervise teekonnal. Ma olen pidanud elus palju läbi elama ning ma pole häbenenud seda teiega jagada, sest ainult läbi oma valu ja õppetundide, saan ma olla ka teile sel teekonnal toeks.

Nii olen ma jaganud teiega oma teekonda:

Võiks küsida, miks ma seda kõike teen? Ma olen internetiavarustesse seadnud üles oma eraelu, armuelu, hingevalu, ebakindlused, tervisemured jpm kõigile hindamiseks, kommenteerimiseks, naljatlemiseks, naermiseks, kritiseerimiseks jne… Ma olen saanud ÄÄRETULT palju haiget sellega. Aga miks ma seda teen? Miks riskida? Sest ma olen ka ääretult palju võitnud sellest. Kuidas küll, tekib küsimus? Hingesoojusega. Kõige suuuuuurem rõõm, mida üks inimene võib kogeda, on teise inimese aitamine ja sellest veel suurem rõõm on teist inimest rõõmustada. Ja see on minu eesmärk kõiges, mida ma teen. Pakkuda teile rõõmu läbi mu veidra huumori ja abistades teid igal võimalikul moel. Pakun seda valades teid igapäevaselt üle inspiratsiooniga, positiivsusega ja samas näidates teile ka oma kõige õrnemat, valusamat, katkisemat poolt, et te ei tunneks end oma hädades jumala eest üksi! Sest inimestena on meie suurimaks needuseks üksildustunne…

Usun, et me kõik teame, mis tunne on panna last naeratama, aidata vanainimest üle tee, viia kodutule süüa, teha heategevust, kallistada sõpra, kui tal on raske. See on see, mida tunnen mina, kui te saadate mulle tänukirja abi eest, kui sain olla teile toeks, kui sain juhatada teile kätte infolõnga, mida antud hetkel vajasite, kui sain inspireerida teid paremini toituma, oma keha eest hoolitsema ja rohkem liikuma. Mitte üks aitäh ei ole mul mööda külge alla jooksnud. Mitte kellegi mure pole mul kunagi märkamata ja vastamata jäänud. Ma olen püüdnud igaühele teist olla ALATI toeks. Kas ma olen selles perfektne? Vaevalt. Kas ma annan endast parima? Alati.

Ja ometi, ometi ometi ometi, jään ma sellega nii mõnelegi ette. Ma tegutsen täiesti omaette. Ma ei teeni info jagamise pealt raha. Ma ei ütle kellelegi, mida nad tegema peavad. Ma ei ütle ka, mida teha ei tohi. Ma ei löö oma kanalitel nimeliselt risti arste, kes oma patsiente alt vedanud on ja nende tervise sellega hävitanud on (kuigi mul oleks muidugi see võimalus mulle saadetud lugude juures ka arstide nimesid avaldada). Ma ei tee midagi sellist. Ma elan oma elu ja ma jagan oma kogemusi ja teadmisi. Ma jagan teie lugusid ja kogemusi. Ma jagan maailma tunnustatud teadlaste ja funktsionaalse meditsiini arstide teadmisi. Ja läbi selle olen ma aidanud sadu inimesi terveneda haigustest, millele lääne meditsiini arstid ütlevad, et puudub ravi, kuid sümptomeid saab kangete ravimitega kontrollida

Miks see neid mõndasid häirib, kui ma olen inimesi lihtsalt oma olemusega aidanud? Aidanud neil leida tee oma erakordselt võimeka keha tervendamise suunas? Leida tee tervisliku täistaimse täistoidu suunas? Leida tee aktiivse elustiili suunas? Leida tee terve ja tugeva mikrobioomi suunas? Just inimesi, kes ISE otsustavad, et nad tahavad võtta minu informatsiooni vastu. Keegi ei sunni neid minu tegemisi jälgima ega minu teekonnale astuma…

 

Kust ma oma hariduse olen omandanud?

Ei, mu teadmised ei tule unenägudest. Ei tule ka Cosmopolitanist. Ei tule ka blogidest. Ei loe tuimalt ka teadusartikleid. Üldse on veider arusaam mitmel arstitudengil ja arstil, et kui sa pole läbinud arstiteaduskonda, siis sa ei tea tervisest midagi, ei mõista informatsiooni ja ei oska kasutada informatsiooni. See on väga põnev suhtumine, sest:

 1. kes on need arstid ENNE kui nad arstiteaduskonda lähevad? Inimesed, kes ei ole läbinud arstiteaduskonda. 
 2. kellelt nad õpivad? Oma ala spetsialistidelt ja arstidelt.
 3. millel baseeruvad nende teadmised? Teadusel ja praktikal.

Nii, aga:

 1. kes olen mina? Inimene, kes ei ole läbinud arstiteaduskonda.
 2. kellelt ma õpin? Oma ala spetsialistidelt ja arstidelt.
 3. millel baseeruvad minu teadmised? Teadusel ja praktikal.

Me polegi nii väga erinevad, võiks ju öelda. Milles siis probleem? Minu info ei ühti mõnes osas nende omaga. Paraku on nii, et inimesed, kes pole õpivõimelised, avatud uuele informatsioonile ja ignoreerivad tõestusmaterjali, tunnevad end ohustatuna ja ründavad. Kõik mu teadmised tulenevad aga arstidelt, teadlastelt, spetsialistidelt jne. Enamik neist on õppinud läänemeditsiini tippkoolides, kuid olles avatud uuele informatsioonile, avanes nende kitsas silmaring ning nad hakkasid lisaks õppima ka funktsionaalset meditsiini. Nüüd suurim vahe, mis on funktsionaalsel meditsiinil ja läänemeditsiinil on see, et funktsionaalne meditsiin baseerub sellel, et sinus peitub vastus, kuidas terveneda (toitumine, elustiil, toksiinidest vabanemine, mikrobioom). Ehk SINA vastutad oma tervise eest ja SINU kätes on kõige võimsam tööriist iseenda heaolu jaoks. Ja olles hämmingus, kuidas on võimalik ravida haiguseid, millele läänemeditsiin ravivõimalust ei tunnista, on nad tundnud tugevat tungi seda maailmaga jagada.

Seega lühike vastus küsimusele “mis haridus sul on, et sa julged sel teemal üldse midagi jagada?”: ma jälgin neid arste igapäevaselt, ma loen nende raamatuid, ma võtan nende summiteid (juba kolmandat aastat ehk kokku vast u 300-400h), ma kuulan nende podcaste, intervjuusid, ma loen nende teadusuuringute interpretatsioone, ma jälgin neid sotsiaalmeedias ning ma olen ühenduses ka Eesti arstide, mikrobioloogide ja oma ala spetsialistidega, kes mind tervise alal nõustavad.

 

Mina, ega keegi teine, ei vastuta sinu otsuste eest!

Vahel siin ja seal saan ma ka kirju stiilis: “Sul on noored jälgijad ja nad võivad sinust võtta halba eeskuju!” Uhm, mida? Ma püüan vastuse sellisele tühjale süüdistusele võimalikult lühidalt ja selgelt kokku võtta:

 1. Mul ei ole noored jälgijad. 50% nii blogi kui Instagrami jälgijatest on 25-34 aastased. Sellele järgnevad 35-44 aastased ja alles siis 18-24 aastased. Kui mul oleks noored jälgijad, siis mu iga pildi peale oleks 8000 laiki ja kümneid kommentaare “essa!”, “millal uus postitus tuleb?”, “sa oled mu lemmik influencer!” Lapsed EI OLE minu jälgijaskond, minu sihtrühm ja minu sisu neid ei huvita.
 2. Mina ei pea toimima vaataja järgi, vaid vaataja peab valima, mida ta vaatab. Kas sa käid poelettidel pornoajakirju põletamas? Kas sa saadad oma lapse linna peale veebikaamera peas? Kas sa hoiad oma last infosulus kuniks ta on 18? Mis otsast on okei kellelgi öelda: “Sa peaks vaatama, mida sa räägid/teed/postitad”? Mis ajast vanemad ei õpeta oma lapsi, mida kuulata, järgi teha ja uskuda? Mis ajast noomid sa ilmataati? Miks ei pane sa oma last vastavalt riidesse?
 3. Mis täpselt on halb eeskuju? Et ma toitun tervislikult, mitmekülgselt ja taimselt? Et ma käin trennis? Et ma joon filtreeritud puhast vett? Et ma ei promo alkoholi ja rämpstoitu? Et ma väldin plastikut ja toksiine? Et ma jagan arstidepoolset infot? Et ma ei tarvita ühtegi ravimit? Et ma räägin mikrobioomi tervise olulisusest? Et ma vahel paastun (mida me oleme loodud tegema ja teeme kõik näiteks magamise ajal või kui oleme haiged ja isu pole)? Et ma räägin vaimsest tervisest ja selle olulisusest? Et ma räägin kui oluline on oma emotsioone tunda ja mitte alla suruda? Ma olen segaduses mis täpsemalt on halb eeskuju?

Ja siis on ajakirjanikke, arstitudengeid või teadmatuid, kelle põhimure on, et äkki minu soovitused võivad osutuda inimestele ohtlikuks. Kuidas ma sellisele vastaksin?

 1. Mina pole arst, kelle poole inimene pöördub, et oma terviseprobleemile lahendust saada. Ta teab, et ta võib saada viiteid informatsioonile või soovitusi, kuhu pöörduda, aga mina ühtegi patsienti endale ei võta, seega ei saa ma ka kellegi tervise eest vastutada. Igaüks langetab oma otsused ise, mida järgida ja mida mitte.
 2. Ma ei ole kunagi kellelegi kirjutanud toitumiskava ega dieedikava. Ma näitan inimestele, mida söön mina või millest ma hoidun. Ma edastan neile toitumisspetsialistidelt saadud informatsiooni tervisliku toitumise kohta ja ongi kõik. Kui keegi muretseb, et minu võimalikult täistaimne täisväärtuslik täistoit saab kellegi tervist kahjustada, siis sorri, peab olema ikka pea peale kukkunud. Enne võiks ta minna kiirtoidurestorani ukse taha märatsema, kui võtta üldse vaevaks mu poole pöörduda. Minu toitumissoovitused ühtivad ka riiklike tervisejuhistega.
 3. Ma ei anna kellelegi meditsiinilist nõu, palu kellelgi oma ravi lõpetada, käsi kellelgi minu juhiseid järgida jne. Ma olen alati püüdnud tutvustada inimestele võimalikult tervislikku teed, sealjuures rääkides asju läbi oma arstiga, olen alati õhutanud inimesi ise õppima, ise harima end, ise teavet otsima, sest me elame ju infoajastul. Ma olen üle kõige ärgitanud inimestes kriitilist meelt, sest väga suur arv haigusi ja surmasid on põhjustatud valediagnoosi ja valeravi tagajärjel! Me kõik peaksime ise oma elu eest vastutust võtma ning kriitilise meelega teisi kuulda võtma.
 4. Ma räägin ennekõike haiguste ennetamisest. Ja kui me ei tohiks haigusi ennetada viisil, mis on meie tervisele mitte ainult OHUTU, vaid ka HÄDAVAJALIK, siis mida me üldse teeme? Ka arstid nõustuvad, et mitmekesine täistaimne toit on hea tervise aluseks. Mina jagan lisaks toitumisele infot ka toksiinidest hoidumise, puhta vee ja paastumise kohta.
 5. Tuleb VÄGA kriitiliselt vaadata, mis täpselt on OHTLIK?! Kas kergekäeliselt välja kirjutatud ravimid või tervisliku eluviisi kajastamine? Ma isiklikult pole lahkunud arsti juurest ilma, et mulle poleks ravimeid välja kirjutatud. Kui me võtame ükskõik mis ravimi, siis see kujutab inimese tervisele ohtu (Ravimiameti kohaselt vähemalt). Ohtlik on tarbida misiganes ravimit. Ohtlik ei ole toituda tervislikult ja ennetada haiguseid!

Kõik ravimid põhjustavad kõrvaltoimeid. Kõrvaltoimeteta ravim ei ole tõenäoliselt ravim – suure tõenäosusega puudub sellisel tootel ka ravitoime. Kliinilised uuringud on siiski suhteliselt lühiajalised, nendes osaleb väike arv patsiente ja need on niiöelda „ideaalsed“ patsiendid, kellel ei esine ühtegi teist haigust, kes ei kasuta ühtegi teist ravimit ja kes võtab ravimit täpselt nii nagu ette nähtud jätmata ühtegi manustamiskorda vahele (loe: keskmisele patsiendile mitte midagi ütlevad). Kliinilistes uuringutes ilmnevad tavaliselt suure esinemissagedusega ja lühiajalisel kasutamisel ilmnevad kõrvaltoimed. Tegelikus elus ei ole patsient „ideaalne“ – tal on kaasuvad haigused (mida vanem inimene, seda enam neid tavaliselt on) ja ta kasutab tihti teisi ravimeid. Tavapraktikas hakkavad seega ilmnema pikaajalisel kasutamisel tekkivad ja harvaesinevad kõrvaltoimed. Selgub kaasuvate haiguste mõju ning avalduvad koostoimetest tingitud kõrvaltoimed.”

Siinkohal kutsun teid kõiki üles ka kõige pisematest ravimi kõrvalnähtudest teatama:
https://www.ravimiamet.ee/ravimi-korvaltoime-teatis-patsiendile

 

Meie meditsiiniSÜSTEEM on katki!

Mul pole kunagi midagi arstide vastu olnud. Ma ise eelistan muidugi neid mitte väga külastada (kes eelistaks, eks?), aga noh, mul õnneks pole selleks ka vajadust olnud, sest ma ennetan haigusi, mitte ei tegele tagajärgedega. Ma hoolitsen oma tervise eest täna, et tema saaks hoolitseda minu eest homme. Mul on arstidest sõpru ja nad on vapustavad vestluskaaslased! Nende süda on õiges kohas ning nad on väga intelligentsed. Mulle meeldib nendega arutleda terviseteemadel ning näen, et meie tervisekäsitluses on äärmiselt palju ühist. Küll aga lööb mu tee lahku osade arstidega just raviteel. Nemad peavad järgima haiglaravijuhiseid, mis enamjaolt näeb ette tuntud haiguste leevendamist ravimite või operatsiooniga. Mina usun (ja olen tunnistajaks), et enamikke haiguseid saab leevendada või täielikult ravida elustiili muudatustega. Ma aktsepteerin, et nemad tulevad teisest süsteemist, ja nemad aktsepteerivad, et minul on neist erinev uskumus.

Aga miks nii pidevalt võtan ma sõna meditsiinisüsteemi teemal? Esiteks, nüüd juba teate, et ma saan oma hariduse välismaistest inglisekeelsetest allikatest, milleks on peamiselt ikka USA. Nende süsteem on ERITI katki ja selle vastu ei vaidle keegi. Me kõik teame seda, kõik räägivad sellest ja kõik tunnistavad selle laastavat tagajärge USA rahvastiku tervisele ja tervishoiusüsteemile. Inimesed maksavad hingehinda ravimite ja arsti vastuvõttude eest, arstid töötavad ülekoormusel, iga patsiendi jaoks on 10 minutit aega ning samas neid aina ravitakse ja ravitakse ning kõik käivad oma kollaste pillipurgikestega ringi identifitseerides end oma konditsioonidega, jäädes sealjuures aina haigemaks. Ja me räägime siinkohal ka lastest, kes on mitmel erineval ravimil, mis kontrolliks nende veresuhkrut, nende valusid, nende meeleoluhäireid, kolesterooli jne! Samas söövad nad koolilõunaks pitsat, burgerit, lasanjet ja pastat. Joovad kõrvale piima, limpsi või kontsentraadist suhkrumahla (ma käisin USA-s ja pidin seda oma silmaga tunnistama). Aga kõiki neid haiguseid “ravib” (loe: hoiab mingi aja kontrolli all) ikkagi Big Pharma mitte ju ometi elustiil…

Eesti, ühes teiste riikidega, on aina läänelikuma kultuuri poole teel. Kiirtoiduketid iga nurga peal – Viru tänaval üksteise otsas sama tihedalt nagu li*sid Punaste Laternate tänaval. Meie poeletid on vallutanud nisujahu, suhkur ja ebakvaliteetsed rasvad. Restoranimenüüs pead nägema vaeva, et saada taimset, gluteenivaba ja suhkruvaba toitu. Me liigume vähem, sööme rohkem, kasutame rohkem kui kunagi varem hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, meie toidus on aina vähem toitaineid ja aina rohkem raskemetalle, toksiine ja pestitsiide ning me tarbime aina rohkem ravimeid.

Ja no me ei suuda välja mõelda, miks küll me aina haigemaks jääme? Meditsiin peaks olema ju arenenud hüppeliselt, kuid siiani arstiteadus “ei mõista” miks tekivad autoimmuunhaigused ning õpetab arstitudengitele, et need on “ravimatud” ja vajavad vaid immuunsüsteemi tegevust pärssivat hormoonravi. Sest meie keha jääb haigeks ilma põhjuseta ja meie keha on nii suutmatu, et ta ei suuda terveneda. See on kõige hävitavam mõtteviis, mida me inimestena võime uskuda.

Ja ma ei pigista silma kinni, ega oota, et see inimestele saatuslikuks saaks, sest “mind see ju ei puuduta”. Isegi kui mina ei käi eriarste mööda, et saada ühelt steroidravimilt teisele ja ühelt AB kuurilt teisele, siis ma ikkagi tunnistan probleemi ja tahan olla kõigile toeks. Muidugi võiksin ma kõik oma õpingud enda teada jätta ja nende teadmistega ainult oma lähedasi aidata ja nii välistada avalikult mõnitavate arstitudengite pahameelt (see oleks mulle äärmiselt lihtne ja säästaks mu aega ja vaimset tervist), aga ma ei ole selline. Olen alati rääkinud, et tunnen, et mu kõrgem eesmärk siin Maal on inimesi aidata, sest mul on võime ja äärmiselt suur soov seda teha.

Ülilihtne, kiire ja tulus oleks iga päev Instagramis ja blogis reklaami teha ja oma eluga kekutada. Teeks palju ilusaid pilte endast, viskaks paar häshtäägi, pappi lendaks ja elu oleks lill! Aga ma sureksin seda tehes. See ei ole mina ja see ei ole minu Kõrgema Mina tee. Ja mul on isegi kahju, et see nii on, sest deeeeem, kui palju pisaraid ja aega ja valu see säästaks! Aga mul on kõrgem eesmärk siin elus. Ja kui kedagi mu jutt või tegevus ei huvita, siis jumala eest, ära loe ja vaata! Miks läheb see mõnele nii korda, et tal on vaja nagu anonüümne kommentaator lihtsalt “hävitada”? Kust tuleb see viha, äng ja kibestumus? Mis tegi selle hella südame nii katki? Selle üle saab otsustada igaüks ise.

 

Mis on funktsionaalne meditsiin?

Paljud küsivad: “Miks ometi ei lähe sa arstiks õppima? Ma tahaksin su patsient olla…” Ma põhimõtteliselt juba ei saaks. Minu arusaam “ravist” läheb osaliselt vastuollu läänemeditsiiniga. Tänapäeva arstiteaduse preventsioon, kirurgia, EMO ja kõik selline on minu silmis kummardust väärt! Fantastiline töö ja päästab miljoneid elusid. Aga ma mõtlen just haigla ravijuhiseid kroonilistele haigustele.

Kui näiteks dermatiidiga ei pea muud tegema, kui hormoonsalve määrima. Kui vähihaige saab palatis hommikusöögiks moosijogurtit ning röstsaia või ja singiga ning õhtul kiiritust. Kui aknega 13-aastane seksuaalelu mitte harrastav neiu saab nahaarstilt retsepti hormonaalpreparaatidele. Kui depressioonis 17-aastasele kirjutab perearst ilma psühholoogi nõustamisetagi välja antidepressandid. Kui 10 aastat tupeseenega vaevelnud 35-aastane naine saab igal naistearsti külastusel soovituse tupeküünaldele. Mis teadusest ja ravist me räägime?!

Science is never settled. Inability to learn, evolve and question is not science.

Mina sellist teadust küll õppida ei taha, mis on iganenud ja ei vasta tõele. Arstiteaduse tudeng ütles mulle, et nende õppekavas õpetatakse, et autoimmuunhaigused ei ole ravitavad. Kuigi teadus aina rohkem on tõestanud, et autoimmuunhaigused saavad alguse just soolestiku mikrobioomist, seega lasub seal ka vastus tervenemisele. Ma ei taha õppida teadust, mille tulemusel patsiendist saab püsiklient ning mis tuleb kasuks ennekõike Big Parmale (loe siit, kust läänemeditsiin üldse alguse sai).

Kes on üldse DOKTOR? Sõna, mis tuleneb ladina keelest, tähendab tegelikult õpetajat. DOKTOR peaks olema sinu ÕPETAJA, kuidas elada, mida süüa, mida vältida, kui palju liigutada, kuidas end tervendada jne. Aga läänemeditsiini doktorid on asunud hoopis torumehe tööle, kes hävitavad torusiiliga ummistusi ning lapivad lekkeid kuni järgmise külastuseni…

Mu Instagrami highlights on täis mu kallite jälgijate lugusid, kuidas nad ei saanud läänemeditsiinist abi, kuidas kedagi ei huvitanud nende haiguse tekkepõhjus, kuidas ravimid põhjustasid veel jubedamaid kõrvalnähtusid/tagajärgi ja omakorda uusi haiguseid. Palju on lugusid, kuidas nad on leidnud abi lihtsalt mind jälgides. Kuidas nad on leidnud tee päris toiduni, toksiinidest hoidumiseni, soolestiku tervendamiseni, stressi maandamiseni, paastumiseni jne. Kuidas nad on selle ISE enda jaoks leidnud ja kuidas nad on ISE end tervendanud. Sest keegi teine ei saagi meid tervendada. Me peame ISE sööma, ISE liikuma, ISE puhkama, ISE olema positiivsed, ISE vastutama!

Juba 2400 aastat tagasi teadis arstiteaduse rajaja Hippocrates: “All disease begins in the gut” ehk “kõik haigused saavad alguse soolestikust”. Kahju, et modernne meditsiin on selles osas arstiteadusest nii kaugele kaldunud… just seetõttu on enamik funktsionaalse meditsiini arste tulnud üle läänemeditsiinist, sest nad ei suuda end selle süsteemi lühikeste ahelatega piirata. Seega saavad nende patsiendid parima mõlemast maailmast! Ja just sellised arstid ongi minu õpetajad ehk DOKTORID!

 

Funktsionaalse meditsiini põhimõtted:

 1. Patsiendi-tsentriline mitte haiguse-tsentriline
 2. Süsteemne lähenemine: kõik meie kehas on omavahel seotud ja avaldab mõju ühtselt kogu süsteemile.
 3. Dünaamiline tasakaal geenide ja keskkonna vastastikusest mõjust
 4. Personaalne lähenemine, mis põhineb biokeemilisel indivuaalsusel.
 5. Elundireservi ja püsiva tervisliku seisundi edendamine.
 6. Tervis kui positiivne elujõud – mitte ainult haiguste puudumine.
 7. Fokusseeritud funktsioonile mitte patoloogiale.

Näiteks funktsionaalse meditsiini kohaselt ei ole ka depressioon haigus, vaid kaasuv nähtus. See pole omaette haigus, mida olen ka mina öelnud enne, kui üldse funktsionaalset meditsiini õppima hakkasin. Ometi tõmmati mind meedia (ja ka mitmete arstide, arstitudengite) poolt avalikult oksa selle eest ja siiani nad ei lase lahti kontekstivälisest väitest, et “minu arust pole depressiooni olemas”. Ma ei räägiks depressioonist nii palju oma esinemistel, podcastides, blogis ja Instagramis, kui see mu arvates mingi UFO oleks (kuigi ma usun, et ka UFOd on olemas ehk mingisugune elu väljaspool meie pisikest päikesesüsteemi, haha).

Depressioon läänemeditsiinis on haigus, mida saab kontrolli all hoida (antidepressantidega). Depressioon funktsionaalses meditsiinis on ravitav sümptom (kehvast eluviisist, kroonilisest stressist, düsbioosist, lekkivast soolest, vaimsest või füüsilisest traumast, ebasobilikust toitumisest, mõnest muust haigusest ja paljust muust tulenev, mis võib meie aju normaalset funktsioneerimist häirida). Seda tuleks vastupidiselt mitte alla suruda, vaid sellega tegeleda.

 

Lõpetuseks

Ärge siis unustage, et ka teadus eksib, ka arstid eksivad, ka süsteem eksib. Oluline on, et me õpiksime koos areneva teadusega ja küsitleksime kõike. Siin mõned rõvedamad näited kunagisest “teadusest”:

Seega igal patsiendil võiks olla ikkagi vabadus ise kriitiliselt analüüsida, keda või mida ta usub ning kuidas ta oma tervise eest hoolt kannab. Meil pole vaja meediat ja läänemeditsiinisüsteemi kasvataja positsiooni. Laste eest vastutavad nende vanemad ja täiskasvanud vastutavad enda eest ise.

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

36 Comments

 1. Pille-Riin says:

  Edu sulle sinu teekonnal!

 2. […] Ma pole arstide vastu, vaid tervise poolt! 26/02/2021 […]

 3. Triin says:

  Sa jaksad ja suudad..
  Lase aga edasi! ❤️

 4. Kadi says:

  Loen ja imestan! Täiesti minu mõtted! Jõudu ja indu edaspidiseks!

 5. Karla says:

  Tsekka

  Healing is Voltage, autor Jerry L. Tennant.

  Parimat,

  • Suur aitäh, kõlab põnevalt!

   • Karla says:

    Tundub et ma linki ei saa postitada. Kui sa trükid youtube otsingusse Jerry Tennant physics of emotions peaksid leidma ühe huvitava video mille sisu võib sinu jaoks intrigeeriv olla ja on aksepteeritava pikkusega.

    Mõtlesin et raamatu soovitamine ei olnud kõige praktilisem lähenemine. Kui hiljemalt huvi tekib siis saan sulle PDF kujul selle raamatu saata.

    Parimat,

 6. Im says:

  Ma eeldan et sul ongi hea kavatsused ja kuulad oma intuitsiooni. Aga seejuures ei ole sa allikakriitiline ja toetud ‘Big pharma’ teooriale, mis lihtsalt on konspiratiivne. Isegi head kavatsused võivad kahju tekitada kui need põhinevad pseudoteadusel.

  Kuid jällegi toetus väga suur selles osas, et propageerid tervislikke eluviise. Ja mul on kahju, et oled saanud nii suure negatiivse tagasiside osaks, sest suuresti see mida teed on positiivne. Ma ei eelda, et sa neid kommentaare avaldad. Eesmärk on sulle jagada konstruktiivset kriitikat.

 7. Triin says:

  Sa ilmselt juba tead seda ise ka, aga igaks juhuks ikka: terved ja õnnelikud inimesed ei hakka teiste turja ehk kogu see siun sinu suunal tuleb nende enda ebakindlusest ja rahusolematusest. Praegu on paratamatult frustreeriv ajastu ja paljud ei oska iseenda eluolu parandamisega tegeleda. Sellised inimesed ei kao kunagi, nii et soovin sulle jaksu nende ignoreerimiseks. “Your opinion of me is not my responsibility”

 8. :) says:

  Igati tänulik, et avaldad selliseid mõtteid. FYI arstiteaduskonna läbijad on juba õppinud katkist süsteemi, seega neilt oodata alternatiivseid lahendusi ei olegi tihtipeale võimalik. Muideks tuttav arst on ka väitnud, et kui pakkuda alternatiivseid lahendusi, siis inimesed lähevad pühaviha täis ja küsivad: “Miks sa mulle ravimeid ei kirjuta!?”. It goes both ways, unfortunately. Sinu taga seisavad sajad, isegi tuhanded inimesed, kes sind toetavad. Sa ei ole üksi. Sinu julgus inspireerib ka teisi. Aitäh, et oled, ning avaldad teistsuguseid mõtteid. Edu sulle kõiges! 🤍

 9. @ says:

  Kuiva paastu olen teinud paar korda aastas 3 päeva ning veepaastu 5-14 päeva ning need on aidanud märkimisväärselt parandada minu kroonilist nahahaigust ja elukvaliteeti.

  Minu pereliige on tänaseks päevaks peaaegu täielikult vabanenud refluksist tänu regulaarsele kuivpaastumisele, mida tavameditsiin ravida kahjuks ei suutnud.

  Sul on täielik õigus jagada oma kogemusi ja arvamust. Kummaline, et Eestis pannakse see kohe “suure kella külge”. Välismaal on see täiesti tavaline ja igapäevane asi..

  Igaühe enda asi on see, mida ta sinu jagatud infoga peale hakkab. Inimene peab suhtuma igasugusesse infosse tervemõistuslikult
  .
  Sina ei ole vastutav ja see pole mitte kuidagi vale, et jagad oma kogemusi.

  Mina isiklikult olen väga tänulik välismaistele allikatele, kust avastasin enda jaoks paastumise juba 10 aastat tagasi.

  Edu ja ole ikka sina ise!

 10. Merlin says:

  Palun jätka seda mida sa teed ja ära lase klappidega rumalatel inimestel end pidurdada. Sul on suur jälgijaskond, oled jõudnud tõele väga lähedale ja oskad seda infot väga hästi edasi anda. See on põhjus, miks sa aina enam mingile seltskonnale ette jääd. Sa oled aidanud nii paljusid ja loodan, et see annab sulle jõudu sellel teekonnal ikka edasi liikuda. Mul on huvitav olnud jälgida sinu blogi ja arengut algusest peale. Välise väärtustamisest oled sa üha enam liikunud sisemiste väärtuste poole ja oma otsingutes oled jõudnud tõeni. Aitäh, et jagad seda infot nii lihtsalt ja arusaadavalt kõigile!

 11. C. says:

  Okay well done! Ma kunagi ei kommenteeri ega vota siin sona aga pariselt lopuks ometi keegi kirjutab puust ja punaseks ette. Ma olen su üle väga uhke ja sa tea et sa oled taiega tubli ja tugev!

 12. Claire says:

  Nagu öeldakse iga reklaam on reklaam, “tänu” sellele, et keegi FBis jagas seda Postimehe artikli esipilti, tulin ma üldse vaatama, et huvitav, kes on see naine, kes neile nüüd ette on jäänud. Jah endalgi selliseid kogemusi meediaga mitmeid. Olen ka enda tervenemise teekonna jagamiste pärast peksa saanud, aga tõde ei pea kaitsma ja sa teed väga suurt tööd! Aitäh, et sa julged olla sina ise ja et sul on antud anne seda nii mahedalt kirjutades edasi anda. Ma usun, et tänu sellele artiklile leiab sind sinu Tribe veel suurema kergusega üles. Paastuaeg on täiega käes ja kui need vanadest uskumustest läbivettinud kihid paastuga maha saab, siis suudavad veel rohkemad inimesed seda infot vastu võtta, mida sa jagad. Ma seda Postimehe artiklit muidugi ei lugenud, seega ma ei tea kui nõme see on. Hästi palju hoitust ja armastavat ruumi sulle, et su hingeteel kulgemine oleks järjest kergem 🤍

 13. Maarja says:

  Sa oled õigel teel ja isegi kui valesti teed midagi, siis teed korrektuurid ja õpid sellest. Sa ei võta tuimalt vastu seda infot, mis meile läbi tavameedia tuleb ja sellepärast oled sa ka “paha”. Kõik, kes sõna ei kuula, on valed ja kui neil on palju jälgijaid, on nad ohtlikud. Sa ohustadki seda süsteemi, mis meil on ja seda ongi ju vaja rebootida. Tubli oled, et ees lähed! Keegi peab ju ees minema. Õige ees-tlane. :)

  Minu enda lugu on selline, et ma olin 30 aastaselt tätisa läbi omadega, tundsin järsku end nagu pensionär – reumaatlised valud, lihsaevalud, juukseid langesid välja, tohutu väsimus oli (see oli juba lapsest peale), depressioon, mens kadus peaaegu täielikult, seedimine on korrast ära – pidevad gaasid ja raskus, nägemine nõrgenes, kuulmine nõrgenes, eluisu ei olnud, aga samas ma funktsioneerusin, inimene harjub ju kõigega. Ühel hetkel ma mõtlesin, et äkki mul on vähk. Ükski arst midagi ei leidnud, pigem öeldi, et ma näen hea välja ja olen terve. Haha! Kaal tõusis ja meeleolu oli nullis. Ühel hetkel aga läbi heade juhuste leidsin omale bioresonans arsti, kes tegi mulle analüüsi, vaatas läbi kogu mu keha igal tasandil ja kirjutas üles pika listi probleeme, mis minu vaevuste põhjustajad olid – erinevad viirused, bakterid, parasiidid, raskemetallid, pestitsiidid (kuigi toitun mahedalt palju aastaid juba), DDT, kõige tipus oli ikkagi Epstein Barri viirus, mis oli 4. staadiumis ja mis põhjustas need sümptomid, mis mul olid. Võinoh, eks kogu see kupatus kokku tekitas ju selle olukorra. Masin ütles, mis toiduineid ma süüa ei tohiks, mis vitamiine ma võtma peaks ja siis hakkas mu elu pihta! Juba paar päeva pärast muutusi tundsin, kuidas ma nagu tõmbuks kokku, oli tunne, et rakud olid enne paistes kõik ja nüüd said oma normaalse oleku kätte. Kusjuures ma olen terve oma elu teinud paastusid, olnud aasta ilma suhkruta, pikalt nisuta jne, aga see ei andnud tulemust.
  Igastahes nüüd, aasta pärast muutusi olen ma terve. Ma tunnen nagu muutuks ma iga päevaga nooremaks, ma olen rõõmus, mul on inspiratsiooni ja elutahet, ma armastan oma elu ja iseennast. Kas tavameditsiin aitas mind? Ei aidanud. Tavameditsiin on hea olukordades, kui on vaja luumurdudega tegeleda, hambaid ravida jne, aga nad ei tea mitte midagi tõelistest põhjustest, see justkui ei huvitakski neid.
  Toiduained, mis ma välja jätsin: gluteen, piimatooted, muna (viiruste lemmiktoit), kohvi, kakao, soja, mais (isegi mahemais on ikkagi tihti gmo mõjutustega), rapsiõli (põletiku soodustav), riis (sisaldab arseeni), suhkur… kindlasti veel midagi, hetkel ei tule meelde. Maailma lihtsaim ja selgem asi ju – tagasi saaduste poole, mis tulevad lihtsal kujul loodusest. Puuviljad, salatid, juurviljad, aedviljad, hirss ja tatar on ka käigus. Palju maitsetaimi ja vürtse kasutusel. Ainult toiduga viirustest jagu saamine pole võibolla kõige lihtsam, ma sain tinktuuri nende vastu ja hakkasin zeoliiti võtma, mis viib raskemetalle välja. Kuidas inimesed üldse elus püsivad pärast kõike seda kraami, mida nad söövad ja mida nad tahtmatult endasse saavad (raskemetallid, kiiritused jne)? Mina olin omadega läbi, aga nüüd ma elan esimest korda ja see on fantast. Jälgin põnevusega sinu teekonda ja tean iseendas seda tõde, mis minu jaoks tõde on, mis mind terveks tegi.
  Nüüd sai pikk jutt, aga ma olen nii õnnelik, et ma nüüd terve olen, et ma pean seda igal pool kuulutama. :)

  Kõike head, püsi kursil!

  M.

 14. M says:

  Kiire arvutus – arstiõpe kestab 6 aastat, see tähendab 12 semestrit. Ühes semestris peab sooritama 30eap, see teeb 12 semestri peale kokku 360eap. 1eap=26h tööd, 360×26=9360h.

  See, et sa oled 300-400h internetist videoid vaadanud ei võrdsusta sinu teadmisi arstide omaga, sa ei kata selle ajaga isegi ühe semestri tööle kuluvat ajakulu ära. Lisaks läbivad arstid residentuuri, mis ei ole võrreldav instagramis inimestelt sõnumitena enda haigusloo saamisega.

  • Aga ma ei tituleeri end arstina. Pole vist väga paslik seda näidet siin tuua. Ma kuulan lihtsalt vähe pädevamaid arste, kes annavad päriselt vastuseid ka.

 15. Maheonlahe says:

  Lugesin su blogipostitust ja mõtlen ikka, et inimesed Arvavad, et ravim = tervis .. et justkui mida rohkem ravimeid seda tervem inimene.. inimene peaks püüdma pigem elada võimalikult ravimivabalt.. ja see eeldabki rohkem eneseharimist, mis üldse on tervis.. aga millegipärast inimesed ei viitsi harida ennast ja kui neile info ette sööta, siis nad lähevad vihale.. ja ainult arstide kaitseks.. kuigi arst on ka inimene, kes võib eksida.. või on tal liiga raamides arusaam tervisest. Kohe kui inimestel on krooniline haigus, laiutavad arstid käsi ja ütlevad, et sellega tuleb õppida elama ja palun , näe, siin on su ravimid… aga miks see krooniline haigus üldse tekkis, seda nad ei uuri ja see neid ei huvita. Aga enamasti on krooniliste haiguste taga hoopis emotsionaalne seisund.. väga vale toitumine ja elustiil.. suhted ja oma keha mitte austamine.. ja siis oodatakse, et arst tuleb teeb korda.. inimene peab ikka ise tahtma terve olla ja kõikvõimaliku selleks tegema..

 16. Mati says:

  Ma tean vähemalt 5 inimest, kes surid ennetähtaegselt sest jätsid endale kirjutatud rohud võtmata. Kedagi ei tea, kes ei võtnud ja tervis läks paremaks.

  • Ma tean vähemalt 5 miljonit inimest, kes toitusid ebatervislikult ja olid ravimitel ning surid. Ei tea kedagi, kes toitus tervislikult ning ei võtnud ravimeid, kuid suri.

 17. Kristjan says:

  See vist on esimest korda, kui ma päriselt süübin ja loen läbi Su postituse. Nii uhke tunne on, et Sa olemas oled sellises entuasiasmis, sellises mõistmises ja sellises selguses detailide osas. Ja mis kõige huvitavam, Sinu jutt tundub mõistetav, arusaadav, loogiline ning see artikkel postimehes, millest ma lähtuvalt Su blogi avasin – vastupidi. See on täis arusaamatut süüdistamist, seosetut lähenemist ning soovi hägustada seda, et inimesed võtaksid ise vastutuse enda käitumise ja tegemiste eest.
  Palju head energiat Sulle ning ilusat tõusmist. Sa ei ole kindlasti üksinda kui Sa südamest teed!
  Päikest

 18. Katrin says:

  Mina ei ole ühestki Sinu postitusest välja lugenud, et Sa oleksid arstide ning nende töö vastu, vaid just seda mida siin artiklis jagad: enneta haigusi, muuda ise enda elustiili, söö hästi, liigu, tegele oma stressitasemega jne.

  Miks aga keegi just vastupidist välja loeb on küsimus omaette!?

 19. G. says:

  Tere kaunist hommikut 🙂
  Sinu blogipostitus – wau. Sa oskad väga hästi kirjutada ja palju informatsiooni ning tundeid kirja panna. Vahepeal tundub mulle, et mitte mingil juhul ei viitsi ma sedas pikka postituse läbi lugeda aga siis ühel hetkel avastan, et olengi lõpus ja tahaks veel lugeda. Ma pole kunagi raamatute lugeja olnud aga sinu postitusi lugedes on tunne, et ma ei suuda seda enne kinni panna kui kõik on läbi loetud – nii huvitav ja ma tunnen, et hingega/südamega kirjutatud.
  Mõnikord on mul kahju, et sa pead peale postituste avaldamist veel ja veelkord selgitama. Inimesed ei loe sinu mõtet vaid lihtsalt sõnu.
  Igatahes minu toitumist oled sa muutnud. Mulle väga meeldib, kuidas sa jagad teadmisi ja oma (sinu) teekonda. Kokkuvõtvalt oled sa väga äge naine, julge ja mulle sa meeldid.
  (Ma pole eriline kirjutaja ning kohati võib olla raske aru saada, aga kõik on positiivne)
  Suur suur pai sulle 💕

 20. Viktoria says:

  Tead, kui saaks, siis siinkohal teeks kümme miljonit high five’i! Ma ütlesin omaette peaaegu iga lause kohta su artiklis: JAH JAH JAH!! Täiesti lõpp, kui hea meel mul on, et keegi saab nii nii õigesti aru maailmast ja kõigest meie ümber toimuvast. Lihtsalt imeline inimene oled! Ma töötan ise elus täpselt samamoodi selle nimel, et loodetavasti oma tööde ja tegemistega teisi aidata ja eriti keskendun toitumisele. Olen sinuga nii 1000% nõus kõige osas. Keep doing what you’re doing! Tea, et sul on minu näol alati megafänn, kes saadab virtuaalse kallistuse, kui keegi jaurab su kallal või üritab oma katkise siseelu pärast oma valu sinu peal välja elada. Täiesti superinimene oled! ❤️

 21. Anks says:

  Uskumatu, kui sarnased mõttemaailmad meil on, ma jagasin eelmine nädal pea samu pilte oma IG, et teadus 50 ndatel, kuidas inimesed siis uskusid läbi meedia propaganda kui tervislik ûks või teine asi on ja viitasin siis vaksiinile, mis loodi poole aastaga. Ûhesõnaga, ma usun, et 60 aasta pärast tehakse meie nn ajast samasuguseid plakateid ja siis tuleviku rahvas saab naerda kui milline ûhiskond tollal ikka oli, et lasti endale testimata asju sûstida ning selmet, et toituda ja liikuda ning võta c-d vitamiine ja oma soolestik korda teha läbi toitumise. Aga äitah selle eest mis teed , äitah , et aitad ka mul paremaks saada ja teadlikumaks. See on võimas töö!

 22. T. says:

  Nii hästi ülesehitatud ning argumenteeritud lugemine. Tahaks, et kõik eesti arstid seda loeksid ning väga huvitav oleks kuulda, kas neil üldse oleks siin midagi vastupidist väita selle katkise katkise medits.süsteemi kohta. Ma tahaks veel kümneid värvikaid näiteid aegunud arusaamadega arstide kohta öelda, kui vastuolulised nad on jne jne, sest see kõik ei mahu mulle pähe… millal ometi see süsteem muutub, uueneb, selles on küsimus. Kes ometi suudaks seda muuta?! Sinu missioon on parim! Ära kunagi lase end ära osta ega raamidesse suruda. Loodan, et suuremal platvormil avaneb veel suid, et seda juletaks teha, et muud viisid/valikud/arusaamad ka võrdselt kättesaadavad oleksid, kõigile. Ma pole kunagi tundnud sellist pettumust ja ebausku oma riigi ja selle süsteemide ees, kui praegu! Jube halb ja raske tunne. Laste tuleviku pärast tekib hirm, kas selline maailm ongi, kus nad kasvama peavad. Tahaks lootust, et asjad muutuvad. Sinu kaliibriga avaliku elu inimesed ehk suudavad seda.

 23. T says:

  Mina arvan küll, et kui sul vähegi jaksu , siis jätka seda mida sa teed. Mitte keegi teine pole ju enne seda teemat ja valdkonda nii pulkadeks võtnud ( vähemalt mina ei tea) ja avalikult nii lihtsalt ja harivalt serveerinud. Nt mina ka enne su postitusi ei tulnud selle pealegi, et meie meditsiinisüsteemil midagi viga võiks olla, et arstid üldse eksida võiksid .. nüüd aga, loen ja süvenen kõikidesse su positustesse ja üritan ise ka veel juurde infot leida. Mu mõtlemine ja suhtumine on niiiiii muutunud, mu elu on muutunud 😍. Tervisest ja tervislikust eluviisist on saanud prioriteet. Ma loodan, et sa kestad seda negatiivsust ja et meie ( ma usun et meid on piisavalt palju) toetus kaalub selle muu kõvasti üle ! Kallistused armas Merilin, aitäh sulle 🙏.

 24. Huvitav disclaimer sul says:

  ”Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest”

  Kes siis vastutab selle sisu eest, mida sa oma blogis avaldad kallis Merilin?

  • Ma ei tea, kus sa elad, aga kõik, kes räägivad tervise teemadel, peavad mingi disclaimeri panema.

   Arvesta, et mul postitusi aastast 2015 siin. Tõesti ei vaata iga uue teabe ilmnedes üle kõiki vanu postitusi, kas veel on kehtiv kogu informatsioon või mitte.

 25. R. says:

  See postitus… Sa oled nii TERVE inimene! Ma ei mõtle ainult füüsilist tervist. Sa oled nii klaar ja aus, tunned iseennast ja oled oma tegevuse üdini mõtestanud. Palun, PALUN jätka seda teekonda, millel sa oled!

  Respect! *nukid*

  • Oeh, suuur aitäh! Tugi on praegu sajaga oodatud, sest ma olen nii väsinud seismast üksinda sel rindel meie kõigi tervise eest, jäädes koguaeg kellelegi hambusse ja püüdes end (ja seeläbi ka teisi) kaitsta. Vahel tekib küsimus, milleks mulle seda kõike vaja? Ma saaksin end ja oma lähedasi oam teadmistega aidata ja võiksin avalikkuse ees moka vakka hoida… Vähem energia ja aja kulu, vähem stressi ja valu.

   • R. says:

    Jah, seda oleks palju lihtsam teha. Aga kas sa oleksid siis õnnelik? Kui sa oled oma kutsumuse ära tundnud (nagu sa ütlesid) – kas sa saaksid olla kunagi õnnelik, kui otsustad seda mitte järgida? Kui sa vaataksid kõrvalt, kuidas keegi teine teeb seda, mis peaks olema sinu teekond?

    Sa ei ole üksi. Vastupidi, sa toetad kõiki teisi, kes mõtlevad samamoodi. Me kõik oleksime oma mõtetega üksi, kui poleks kedagi, kes sõna võtab. Minul on ka tihti lihtsam vait olla ja elada lihtsalt ise oma tõe järgi. Mina ei pea oma kutsumuseks teisi aidata (oih, päris karmilt kõlab, aga nii on) ja saan seetõttu lihtsamini rahul olla sellise valikuga. Ma tunnen, et minu asi on ise seista oma sisemise tõe eest, mitte kedagi teist selles veenda või mõjutada. Aga ma arvan, et sina ei suudaks iialgi niimoodi. Ära mine oma sisemise tõe vastu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.