Kuperoosa, melasma ja allergiline nahk

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Pärast oma viimast kahte postitust viisid eluteed mind kokku ühe maagilise kosmeetikuga. Aidanud juba aastakümneid nahaprobleemide käes vaevelnud inimesi oma mured seljatada, viskas ta pilgu ka minu nahale: “Küll sulle on palju antud – akne, kuperoos ja suurenenud poorid. Sa peaksid tänulik olema,” naljatas ta ning veetsin temaga kaunid 2 tundi näohoolduses, hiina meditatsioonis ja õppisin tõeliselt tundma oma nahka. Kosmeetiku nime jätan saladuseks, sest alustasin alles tema juures käimist. Mu intuitsioon ütleb tema kohta palju ja usaldus selle imelise hinge vastu on suur. Kuid aeg näitab… Kosmeetik ütles konkreetselt, et minu näo võiks liigitada kaheks – akneline lõuapiirkond ja kuperoossed põsed. Ja kumbki piirkond vajab eri hoolt. Akne teemal olen juba ohtralt kirjutanud, kuid räägime hoopis sellest, mis asi on kuperoosa, mis on melasma ning mis põhjustab allergiaid?

Kuperoosa

Kuperoosne nahk on õrn ja tundlik, kergesti õhetama hakkav ja punetav. Näonaha punetust põskedel ja nina ümbruses põhjustavad nahapinna alt kumavad peenikesed veresooned ehk laienenud kapillaarid, mis ei ole enam suutelised kokku tõmbuma. Sagedamini kannatavad kuperoosa all heleda ja õrna, juba nooruses kuiva nahaga inimesed. Paljuski on kuperoosa teke aga pärilik, olles seotud veresoonte seinte nõrkuse ning vähese elastsusega. Minu puhul on kuperoos üpriski õrn, väljendudes enim kõrge temperatuuri juures (saunas, trennis), külma temperatuuri juures (talvel õues) ning nägu katsudes (meiki eemaldades, hõõrudes).

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Soojuse mõjul laienevad ja külmas ahenevad veresooneseinad “väsivad” mingil hetkel kokkutõmmetest ja jäävad laienenud olekusse. See seletab, miks kuperoosa süveneb vanusega. Alguses on nahapunetus ajutine, pale lahvatab vaid teatud olukordades: järsul temperatuurimuutusel, katsumisel, emotsionaalselt ärevas olekus ning vürtsikate toitude, kuumade jookide ja alkoholi mõjul.
Probleemi süvenedes ilmuvad nähtavale punakad veresooneviirud ning punetus võib jääda näole püsivalt. Seetõttu on oluline haigust ennetada või haiguse ilmnedes seda võimalikult varajases staadiumis ravida.

Ennetamine

Ennetustööga peaks tegelema juba noorena, kui veel ei mõelda naha vananemisest ja liigse päikesekiirguse kahjustavast toimest. Päriliku eelsoodumusega heledanahalised inimesed peaksid regulaarselt (jah, ka talvel) kasutama laiaspektrilisi (nii UVA kui UVB) faktoriga päikesekaitse kreeme (SPF15-30), hoiduma liigsest päevitamisest ja solaariumitest. Ise kardan, et minu varajase nooruse (14-16) teadmatus solaariumi ja kaitseta päevitamise kahjulikkusest võis saada mulle saatuslikuks.

Ravi

Kuperoosne nahk on õrn ja kergelt ärrituv ning vajab tähelepanelikku kohtlemist. Pesemiseks sobivad õrnatoimelised leelisevabad puhastajad, tundlikule nahale mõeldud alkoholi- ja lõhnavabad pesutooted. Vältima peaks naha tugevat hõõrumist ning mehaanilisi koorijaid. Kindlasti kohe ei sobi kuuma auruga nahapooride avamine ja mehhaaniline puhastus, mida minu esimene kosmeetik minu kallal kohe proovis. Küll on tore, et asi piirdus vaid paari külastusega, kui tundsin juba nahale tehtud kahju.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Hoolduskosmeetikast tasub eelistada tooteid, mis parandavad pindmist vereringet, tugevdavad naha vastupanuvõimet ja on rahustava mõjuga. Tooted peavad olema allergeenidevabad, kaitsma nahka temperatuurikõikumiste ja niiskusvaeguse eest ning rahustama ärritusele tundlikku nahka. Tutvstan postituses teile BioNikei, mis spetsialiseerub apteegi dermakosmeetikale ning on mõeldud tundlikule ja allergilisele nahale. Tegemist pole ravimitega, vaid hooldustoodetega.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Kõik BioNike tooted on:

 • säilitusainetevabad – BioNike on välja töötanud säilitusaineteta koostised, mis säiluvad sama hästi kui teised kosmeetikatooted. Tavalised säilitusained on asendatud uute säilitustehnoloogiatega, mis kasutavad ära alternatiivsete koostisainete eriomaseid säilitusomadusi. Säilitusaineteta tooted välistavad täielikult säilitusainetega üldjuhul kaasneva allergiariski ning suurendavad seeläbi toodete nahasõbralikkust.
 • lõhnaainetevabad – vähendamaks lõhnaainetest tulenevat naha ülitundlikkust põhjustavat riski, on BioNike välja töötanud lõhnaaineteta koostised. Kui BioNike tooted sisaldavad lõhnaaineid, on need alati hoolikalt valitud ja allergiavabad.
 • gluteenivabad – paikseks kasutamiseks mõeldud toodetes sisalduv gluteen võib allergiale vastuvõtlikel inimestel vallandada talumatuse ja allergilised reaktsioonid.
 • nikkel-testitud – nikkel on peamine naha ülitundlikkuse tekitaja. BioNike kontrollib iga väljaminevat tootepartiid tagamaks selle võimalikult väikese sisalduse.
 • Dekoratiivkosmeetikal on kontrollitud ka kroomi- ja koobaltisisaldus tagamaks nende võimalikult väikese sisalduse.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Kuperoossele nahale on BioNikeil selle ennetamiseks ja raviks spetsiaalsed tooted – BioNike Defence Tolerance AR+ intensiivne geelkreem ja BioNike Defence Tolerance AR emulsioonEmulsioon on spetsiaalselt mööduva nahapunetuse (õhetus, keskkonnategurite tõttu tekkiv punetus) ennetamiseks ja vähendamiseks. Püsiva nahapunetuse ennetamiseks ja vähendamiseks on välja töötatud kontsentreeritud koostisega geelkreem, mis sobib kasutamiseks ka ämblikneevuste ja rosaatsea korral.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Tooted aitavad vähendada naha ülitundlikkust ja tugevdada pindmisi mikroveresooni, vähendades kapillaaride haprust, aidates rahustada põletikulist nahka ja vähendades seega ilmnevat punetust. Spetsiaalsed tooted niisutavad ja kaitsevad nahka, taastavad selle heaolu ning rahustavad õrna naha põletus- ja kipitustunnet. Tooteid tuleks peale kanda hommikul ja õhtul puhtastatud nahale. Mõlemad sobivad suurepäraselt ka jumestuse aluskreemiks.

Pigmendilaigud ehk melasma

Mulle üks väga kallis sõbranna rääkis, et tal on väga halb nahk. Esmapilgul vaataks küll, et millest jutt? Ei ühtki punni, väga sile ja särav ju… Kuid meigita on näha, et ta pidas silmas pigmendilaike, mis rasedusega kaasnesid. Mina, kes ma pole ema, ei osanud ette kujutadagi, et rasedusega võib kaasneda midagi sellist… Selle nahakonditsiooni nimetus on melasma, mil ilmutab end hele- või tumepruunikate laigudena näol või kehal.

Põhjused

Põhjuseid, miks tülikad pigmendilaigud tekivad on mitmeid, kuid enimlevinum esilekutsuja on  päiksekiirgus ehk liigne päevitamine ja UV-kiirgus. Päikesekiired stimuleerivad vabade radikaalide moodustumist nahas, mõjudes naharakkudele ja tekitades pigmendilaikusid. Teiseks, natuke vähemlevinud põhjuseks on juba eelmainitult rasedus ja hormonaalsed muutused, mis toimuvad raseduse ajal. Vahel võivad põhjustajaks olla ka teatud ravimite tarvitamine, hormonaalsed probleemid ja hormoontabletid, maksahaigused, günekoloogilised haigused, erinevad põletikulised protsessid organismis, teatud kosmeetilised vahendid ja protseduurid, mis teevad naha päikesetundlikumaks ja on ühtlasi pigmendilaikude tekke põhjuseks.

Ravi

Kui leevendatakse probleemi põhjustajat, ühtlustub nahatoon ise. Ravi eesmärgiks on liigse pigmendi lõhustamine ja uue pigmendi moodustumise takistamine. See on aega ja kannatust nõudev protsess, millega peab alati kaasuma korralik päikesekaitse. BioNikei spetsiaalselt välja töötatud pigmendilaikudevastase sarja BioNike Defence B-Lucent kreem sisaldabki just seepärast lausa SPF50 päikesekaitset. Tugeva UV-kaitse ja spetsiaalsete aktiivsete toimeainetega kreem kaitseb nahka igapäevaselt hüperpigmenteerunud laikude tekkimise eest, aidates ära hoida tumedate laikude teket ja vähendades juba tekkinud laikude süvenemist. Kreem tasakaalustab melaniini loomulikku tootmist, ühtlustades seeläbi näo, dekoltee ja käte nahatooni. Kanda peale hommikuti pärast naha hoolikat puhastamist.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Samasse seeriasse kuulub lisaks BioNike Defence B-Lucent pleegitav öine kontsentraat ja BioNike Defence B-Lucent Drop-On tilgadIntensiivne kontsentraat on loodud selleks, et tagada toime suurematel pigmendilaikudel (melasma). Tootes sisalduv aktiivsete toimeainete spetsiaalne segu pärsib melaniini tootmist, et saavutada tõhus depigmentatsioon, vähendades hüperpigmenteerunud laike, ühtlustades nahatooni ja muutes selle säravamaks. Seda tuleks peale kanda näole ja dekolteele õhtuti pärast naha puhastamist mitte rohkem kui 2 pumbatäit ja hõõruda õrnalt naha sisse kuni täieliku imendumiseni, vältides sealjuures silmaümbruse piirkonda. Pärast kontsentraati võib kanda peale ka niisutavat kreemi.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Tilgad on suunatud pigem paiksetele tumedate laikudele (tedretäpid, “vanuse laigud” või teistest nahapuudustest tingitud tumedad laigud). Erilised koostisosad saavutavad kahekordse toime – läbi kohese kooriva toime rakkude loomuliku uuenemise stimuleerimine ning melaniini tootmise vähendamine. Pisikese tilguti abil saab toodet kanda täpselt üksikute tumedate laikude peale, et mitte pleegitada seda ümbritsevad nahka. Tilkasid peaks kasutama õhtuti pärast naha puhastamist.

Allergiline nahk

Allergia võib tekkida igas vanuses. Ühte konkreetset allergia tekke põhjust pole teadlased tänaseks kindlaks teinud, aga üldiselt peetakse põhjusteks muutunud toitumisharjumusi ja saastunud keskkonda. Allergia on immuunsüsteemi vastus organismi tunginud võõrale ainele. Kui see aine satub organismi esimest korda, näiteks seedetrakti kaudu, immuunvastust veel ei toimu, immuunsüsteem töötab pärast esimest võõra aine sissetungi organismi välja antikehad. Kui seesama aine tungib organismi teist korda ja antikehad on tekkinud, siis saab toimuda vastuseks immuunreaktsioon. Võõrainet nimetataksegi allergeeniks.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Allergeenidele kõige vastuvõtlikum on just kuiv nahk. Kui allergia avaldub nahal, siis tekib kas lööve, sügelus, punetus ja/või kublad. Üks olulisemaid allergia tunnuseid on naha sügelemine ja lööve. Allergia puhul tuleks nahka vastavalt hooldada ja kosmeetika valida allergeenidevaba. BioNike on välja töötanud suurel hulgal nii dekoratiivkosmeetika- kui nahahooldustooteid, mis vastavad allergeenivaba koostise põhimõttele. BioNikei dekoratiivkosmeetika hulgast leiab kõike! Mina aga tegin tutvust nende läikega huulepulkade, kompaktlauvärvide ja uue päikesepuudriga.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Kompaktlauvärvid on väga õrnad, samas tugeva pigmendiga. Neid on saadaval nii matte kui läikivaid. Eelistades viimasel ajal naturaalset meiki, armastan ma oma laugudele hajutada vaid ühte värvitooni, luues nii silmadesse sügavust ja elu. Päikesepuuder oli küll täitsa kümnesse, andes näole kerge ja loomuliku sära tänu selle eriti peenele tekstuurile. Huulepulkade puhul ma oodanuks vähe enamat. Need toimisid pigem nagu huuleläiked, lisamata huultele oluliselt värvitooni. Ideaalsed just neile, kes ei soovi huultele tugevat katvust, vaid pigem õrna ja neiulikku läiget.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

BioNike tooted on müügi Apotheka apteekides ja netiapteegis, Iluteegis www.iluteek.ee ja ka paljudes Südameapteekides. Dekoratiivkosmeetika on müügil vaid www.iluteek.ee veebipoes. Kallitele lugejatele kehtib märtsikuus Iluteegis ka sooduskood porgand3″, mis annab ühele ostule soodustust 3 eurot kui ostu suurus on suurem kui 6 eurot. Sooduskood kehtib Iluteegis sisselogitud kasutajale kuni 31. märtsini 2018.

merilin-taimre-paljas-porgand-bionike-apteegi-kosmeetika-melasma-pigmendi-laigud-kuperoosa-roosatsea-ravi-apotheka-iluteek

Ootan huviga kommentaare, kui põete ühtegi ülaltoodud nahaprobleemidest. Kuidas hooldad probleemset nahka? Kas oled BioNike tooteid varem proovinud?

Fotod – Kersti Niglas
Kleidid – LaFanett

 

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

13 Comments

 1. Kaie says:

  Ma olen ka õnnistatud näonahaga :D otsaesine on poorne, põsed kuperoosa ja lõua piirkond periooditi hormonaalse akne küüsis. Kuna nahk aeg-ajalt ka punetama kipub, siis enda jaoks olen avastanud kosmeetiku soovitatud phformula sarja – neil on niatsinamiidiga näokreem, mis nii rosaatsea kui ka kuperoosa puhul ja üldse punetava ja põletikulise õhetusega kimpus olevale nahale rahustavalt ja näonahka tugevdavalt mõjub: https://naturee.ee/e-pood/punetuse-vastane-kreem/

 2. A says:

  Mul on punetusele (kuperoossele) kalduv nahk. Umbes 5 aastat tagasi mina kapilaaride eemaldamiseks olen teinud termokoagulatsiooni. Eriti valus oli nina ümbruses kuna seal on tundlik nahk. Arst ütles, et ajaga kõik tuleb tagasi, sõltub kuidas hoolitsed näonaha eest. Praegu on nina ümbruses jälle kapilaarid laienenud. Saan käia ainult infrapunasaunas ja kreemita õue ei saa minna. Lähemal ajal tahan BioNike tooteid proovida.

 3. A says:

  Kui sisestan koodi, siis saan teate, et olen juba koodi kasutanud. Novembris olen kasutanud siis vist enam ei saa(

 4. Gerda says:

  Mina soovitan rosaatsea puhul Pure Skin Food maski ja toonikut (https://purecosmetics.ee/?s=rosaatsea&post_type=product), mis on looduslikud ja täpselt selle nahaprobleemi jaoks välja töötatud. Nagu iga nahaprobleemi puhul, ei kao need imaväel peale esimest kasutuskorda. Ehk siis hakkasin tulemusi nägema umbes peale 2 nädala möödumist ning olen väga positiivselt üllatunud! Jagage teised ka siin oma nippe seoses artiklis mainitud nahaprobleemidega!

 5. […] post Kuperoosa, melasma ja allergiline nahk appeared first on Paljas […]

 6. lill says:

  Kust sa said sellise krunnisvammi? (vms asi see ka poleks), millega võimaldaks teha nii lühikestesse juustesse nii ilus krunn?

 7. Kati says:

  Ma olen käinud aastate jooksul erinevate dermatoloogide juures ja keegi pole mulle kindlat doignoosi pannud, kuigi sümptomid viitavad otseselt kuperoosale, keegi neist pole ka pakkunud, et nahka kuidagi ‘parandada’ saaks. Välja arvatud nüüd aasta alguses kui otsustasin minna Medemisse õe konsultatsioonile ja tema jutu järgi ikkagi on kuperoosa ja seda on võimalik valgusteraapiaga parandada, mina jällegi kahjuks seda ei saa, sest mul pole ainult põsed punased, vaid terve nägu. Valgus pidavat kõrvetama ka näokarvad ära, s.t. et läheksid ka kulmud. Mul on ikka väga punetav nahk ja mõtlen, et teen selle geeliga proovi, äkki läheb natukene paremaks. Tahaks ka ilma meigita ringi käia.

 8. M says:

  Olen BioNike pigmendilaikude vastast seerumit (https://www.iluteek.ee/shop/products/677/bionike-defence-b-lucent-drop-on-pigmendilaikudele-15-ml) kasutanud, ei soovita. Vähemalt minu mitte eriti suure ega tumeda pigmendilaigu puhul oli mõju ümmargune null, kuigi kasutasin regulaarselt ja pikema aja vältel. Eriti ajas vihale veel see väide: Vältida toote sattumist pigmendilaiku ümbritsevale nahale, kuna toode võib seda valgendada :)
  Kulutatud rahast oli kahju.

  • m says:

   Soovitan minna nahaarstile. Kõige nõrgematoimelised akneravimid nagu näiteks skinoren, mis toimib nõrga keemilise koorijana, peaksid aitama pigmendilaikude vastu väga hästi. Skinoren ei ole üldse kallis ka ja seda võib üle terve näo määrida. Ise kasutasin seda küll komedoonide raviks, aga mu emal aitas väga hästi pigmendilaikude vastu.
   Edu

 9. mari says:

  Olen juba kuskil eelmises teemas sarnase kommentaari lisanud aga kirjutan antud teemas uuesti :) Enne rasedust olin tavaline “siin-seal mõned koledamad punnid” tüdruk, lisaks kuperoosa, raseduse ajal sain punetust näkku juurde sajakordselt ja peale sünnitusi diagnoosis nahaarst mul lõpuks rosaatsea :( Aga õige diagnoos arsti poolt 4. aastat tagasi aitas paranemisele kiirelt kaasa! 40.päevane antibiootikumikuur tegi näo rosaatseale omastest suurtest põletikulistest punnidest puhtaks ning edasi hakkasin kasutama spetsiaalseid rosaatsea raviks mõeldud tooteid. Lisan siinkohal, et erinevad kosmeetikud minu näonaha osas üksmeelel ei olnud. Üks pakkus lihtsalt aknet, teine ütles et see on ainult kuperoosa ja kolmas teatas, et mõnel ongi lihtsalt nii tundlik nahk, et koguaeg punetab?! dr Kadi Kerner teatas rosaatsea diagnoosi ca 3 minutiga ja sellest ajast peale on asjad ainult paremuse poole liikunud. Pean hoiduma külmast-kuumast-vürtsikast-alkoholist ja no eks elu on selline, et sajaprotsendiliselt neist eemal olla ei saa kuidagi. Bionike toodetest kasutan intensiivset geelkreemi öösiti ja lahjemat kreemi päeval meigi all. Tugevama õhetuse ja punetuse saan kontrolli alla La Roche Posay Rosaliac AR intense seerumiga. Dekoratiivkosmeetikast kasutan Guerlaini Tenue de Perfection jumestuskreemi (ainus mis katab superhästi ja ei ärrita mu nahka) ja suvisel ajal enamasti La Roche Posay CC kreemi ja Bioderma BB kreemi. Keha osas mul päikese käes olemisega probleeme ei ole aga näole panen vähemalt 30+spf kreemi ja otseselt nägu enam kunagi ei päevita.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.