Kummal on PÄRISELT õigus – kas veganil või omnivooril?

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Ükskõik, kas sa oled veganlusega kursis või mitte, sa oled kindlasti kuulnud sarkastilisi nalju veganite kohta, nagu näiteks “Kust sa tead, kas keegi on vegan? Ta ütleb sulle!” või “Kui ma ei taha enam kellegagi sõber olla, siis ma alustan vestlust nii: “Veganina…”” Neid nalju on ütleme nii, et PALJU. Ja selleks on väga hea põhjus. Üksikud veganid püüavad olla suurimad maailmapäästjad, tuues veganlusele üldises pildis väga palju negatiivset tähelepanu. Ma tean omnivoore, kes põhimõtte pärast ei taha hakata veganiteks, sest nendega käib kaasas kibestunud mekk. Isegi paljud brändid on eelistanud, et nende tooteid ei märgistataks sõnaga vegan, vaid pigem plant-based ehk taimne, et mitte hirmutada ära veganitest mitte lugupidavaid inimesi. Ma tean, et on palju väga toredaid veganeid, kuid kahjuks paistavad silma ikka need kõige lärmakamad, kes astuvad vaidlusesse kõigiga, kes nende teele ette jäävad. Milles siis konflikt on ja kumma argumendid on vaidluses vettpidavam?

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Enne kui vihkad, see on sojavorst…

 

First things first

MA EI OLE VEGAN. Ma ei jaksa seda enam korrutada järjekordsele veganile, kes minu eluvalikuid kritiseerima tuleb, kuna ma vahel tarbin ka loomset. Ma olen sellest kirjutanud igas oma raamatus ja ka siinsamas blogis pikemalt. Isegi kui ma toituksin täiesti vegan toidust, ei nimetaks ma end veganiks. Sest miks me neid silte enda külge vajame? Me oleme inimesed. Me eksime. Kui ma peaks vegani sildiga märgistatuna võtma ampsu ema koogist, kuhu ta pani võid mitte kookosõli ja unustas mulle seda mainida, siis ma ju enam pole vegan! Ja ma peaks tundma end hirmus halvasti ja ka ema saaks korraliku keretäie. Pealegi peaks ma olema veendunud, et kõik riided, kosmeetika, tarbeesemed on vegan. Ma ei tohiks mitte üht ämblikku ega kärbest maha lüüa. Kas ma üldse restoranis, kus pakutakse ka mitte-vegan toitu tohin süüa? Kas ma lemmiklooma tohin pidada? Kergem on lihtsalt elada ja teada, mis eluvalikuid sa ise teed. Seda ei pea ju teistele kuulutama ja endale märki külge panema. Mulle meeldib pigem öelda: “Ma armastan taimset toitu!”. Ja sa ei pea kellelegi oma eluvalikuid põhjendama hakkama. Kas kellelgi on üldse õigus sinu elus tuhnida?

 

Miks me ei tohiks teiste eluvalikuid kritiseerida?

Kõige tüüpilisem ja närvesöövam on see stereotüüpiline vegan (ja ma olen sadade sellistega kokku puutunud), kes tuleb minu platvormile (olgu selleks Instagram või blogi) ja kukub kommenteerima, kui HALB inimene ma olen, mina aitan kaasa Amazonase vihmametsade hävimisele, tänu mulle surevad delfiinid, mina tapan lihatööstuse loomi jne. Ma olen nendega liiga palju astnud vaidlusesse ja ma otsustasin, et nüüd aitab! Ma ei vasta enam ühelegi sellisele, vaid loon hoopis blogipostituse, mille saan neile koheselt edastada, kust nad saavad kõik vastused. Ja lõpuks see sünnib, sest ma ei jaksa enam oma väärtuslikku energiat neile kulutada. Kui ta kavatseb jätkata, siis block ja delete.

vegan-veganlus-ärrmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kes olen mina ütlema omnivoorile, et ta EI TOHI liha süüa? Isegi kui ta sööks kilo liha päevas, siis ma olen piisavalt in alignment iseendaga, et ma ei kritiseeri teda. Ma ei saada talle loomade tapamajast pilte ega süüdista teda kliima soojenemises. See ei ole minu asi! Minu viha tema suunas ei mõjuta planeeti paremuse poole. AINUS, mida see toodab on kahepoolne viha ehk negatiivset energiat. Ilmselgelt see inimene kaitseb end, kui tajub rünnakut oma tõekspidamiste suhtes. Ja minu agressiivne lähenemine ajab teda vaid eemale taimsest toidust, sest nüüd assotsieerib ta veganiga vastikut vinguvat inimest.

Viha ei tooda KUNAGI armastust. MITTE KUNAGI. Viha loob vaid viha. Armastusega loome armastust. Ja kuigi need kritiseerivat sorti veganid usuvad just armastusse loomade ja kõige elusoleva vastu, siis nad unustavad tihtipeale armastuse ligimese vastu. Nimelt on tegemist tingimustega armastusega. Kui loom tapab teise looma söögiks, kas nad siis ei armasta teda? Armastavad. Jah, inimesena me ei vaja loomset toitu ellu jäämiseks, aga paljud ei oska teisiti. Nad ei tea, et nende tarbimisharjumustes miski valesti oleks. Järsku nad on nii tugevalt harjumustes kinni. Järsku nad ei kannata taimset toitu. Mis iganes on põhjuseks, siis see inimene on ikkagi väärt armastust. Me KÕIK oleme. Tingimusteta. Ja seda kiputakse unustama.

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Pole meie asi, mida see inimene sööb, tarbib ja kui palju. See on tema elutee. Temal on omad õppetunnid. Oma karma. Oma taipamised. Sinu vingumine tema kallal, ei muuda MITTE MIDAGI niikuinii. Parem säästa oma energiat ja suuna see enda sisse. Kas sa ise oled üldse nii perfektne? Kui nende süüdistused lähevad väga hullumeelseks, siis muutub nendele vastuargumenteerimine lausa lõbusaks. Kui mina oma elustiiliga põletan nende jaoks Amazonase vihmametsi, tapan delfiine jne, siis ei oska ma muud kosta, kui anda neile sama utoopilised ja hullumeelsed vastuargumendid:

 1. Sina vist autoga ei sõida? Sinu auto ülalpidamine toodab aastas u 4,6 tonni CO2-e.
 2. Sa putukatele ka mõtled? Sa tapad päevas tuhandeid putukaid neid jalge alla ja vastu sõitvat autot lömastades.
 3. Kõik elusolendid väärivad elu? Aga taimed? Nad on ka elus.
 4. Räägid loomade õigustest? Aga inimeste? Suure tõenäosusega on mitmed su riided ja tehnikavahendid pandud kokku lapstööjõu poolt või alamakstud palga eest.
 5. Sa vist küll kunagi ei reisi? Lennukiga lennates on CO2 emissioon u 90 kg tunnis.

Minu eesmärk pole kunagi neid vastu kritiseerida, vaid avada nende kitsast maailmapilti. Jah, me teeme maailmas loomadele julmalt liiga. Aga samamoodi teeme me putukatele, taimedele, lastele, teistele inimestele, planeedile jpm. Elu sünnib alati teiste elu arvelt. Ja isegi kui meie kõigi eesmärk oleks oma jalajälge ja piina siin maailmas vähendada, siis indiviidina on meil raske midagi ära teha. Eriti sõdides teise indiviidi vastu. Selle asemel võiks võtta õppust tublidest veganitest, kes on algatanud mitmeid liikumisi loomade heaolu nimel, astunud poliitikasse, loonud gruppe, teinud teavitustööd, kampaaniaid jne, mis päriselt suudavad mõjutada inimeste tarbimisharjumusi.

 

Ainult see, kes püüab, jääb ette

Rääkides mõjutamisest, siis mulle “meeldib”, et need lärmakad veganid kritiseerivad mind igal sammul. Nende maailmavaade on niiii valikuline. Nad justkui otsivad kohta, kus saaks möliseda, selle asemel, et näha suurt pilti. Kas nad on ehk kunagi pannud tähele, et:

 1. ma olen mitmesse restorani loonud vegan menüüsid, et anda veganitele võimalusi rohkem restoranitoitu nautida, kui see veel nii mainstream polnud. Ma usun, et mu vegan Caesar ja pitsa olid esimesed, mis olid restoranides olemas, sest ma polnud varem kuskil neid näinud. Lisaks avastasid nii palju kõigesööjad, et vegan toit võib tõepoolest olla rohkem kui salatileht.
 2. ma olen jaganud metsikult palju vegan retsepte ja isegi retseptiraamatu, et tuua taimetoitlust inimestele lähemale.
 3. ma jagan sotsiaalmeedias koguaeg uusi vegantooteid turul ning tekitan ka omnivoorides soovi neid järele proovida.
 4. ma ei mölise mitte ühe indiviidiga, et ta vihkab loomi, sest ta sööb loomset toitu, vaid ma jagan ilma viha õhutamata suurele üldsusele (üle 46 tuhandele inimesele) informatsiooni, miks võiks rohkem taimset toitu eelistada ning mida liha (liigne) tarbimine kaasa toob.
 5. ma ei lange äärmustesse ning ma aktsepteerin kõigi toiduvalikuid. See ei tähenda, et ma nõustun kõigega, vaid ma näen, et pole minu koht nendega möliseda nende valiku pärast. Aktsepteerides teisi nende valikuga, muutub elu palju ilusamaks ja tolereerivamaks. Isegi kui sa ei kiida nende teguviisi heaks.
 6. nad kiusavad mind, kes ma kokkan ainult taimseid toite. Mitte üht teist retseptiblogijat, kes teeks ka loomseid retsepte, nad ei kiusa.
 7. nende viha ajab inimesi ainult eemale. Lahkusin kõikidest Eesti vegangruppidest, sest see negatiivsus ja heit seal üksteise ja teiste vastu on mulle vastuvõetamatu.

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kui sina oled see kiusaja, kes käib n-ö “ukselt-uksele” oma viha kõigesööjate vastu välja elamas, siis pigem panusta aega ja vaeva, et luua platvorm, millega saad päriselt inimeste elusi ja tarbimiskäitumist mõjutada. Ja järgmine kord, kui sa tuled minu kallal jälle võtma, siis pea meeles, et minule on kirjutanud SAJAD inimesed tänusõnaga, et olen neid motiveerinud vähem liha tarbima (ja ka plastikut, kemikaale jms) ning oma toidulaua üle vaatama. Kui mitu inimest on sind sinu pealetükkiva informatsiooni eest tänanud, veel vähem kasulikke muudatusi ellu viinud? Seega statistiliselt see, et sina kunagi ühtegi loomset toorainet ei tarbi, on sada korda vähem Maale ja loomadele kasulik, kui see, et mina vähesel määral tarbin, aga inspireerin sadu inimesi vähendama oma tarbimist. Mina pole milleski perfektne ja ei oota seda ka teistelt. Nagu olen ka Instas korduvalt öelnud, siis ma elan kaasa KÕIGILE, kes toovad oma ellu kasvõi väikseima sammu planeedi hoidmise poole, olgu see kord aastas talgutel osalemine, nädalas üks päev taimselt toitudes, annetades abivajajatele vms. Me indiviididena saame vähe ära teha niikuinii. Et indiviididena luua muutust, peaksime KÕIK võtma ette muutuse, et näha tulemust. Seda aga “ukselt-uksele” mölisemisega ei saavuta.

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Et näha tõelisi muutusi, tuleb valitsustel üle maailma vastu võtta regulatsioonid, selgitades inimestele selgelt lahti nende olulisus Maa säästmisele. Olgu selleks loomsete toodete maksustamine, lihatööstuste produktsiooni piiramine, loomadele paremad õigused vms. Ainult see puudutab kõiki inimesi ning toob kaasa ülemaailmseid muudatusi. Loodetavasti võetakse midagi suurt ette juba järgmisel United Nations Climate Change Conference’il, mis leiab aset novembris, sest vanaviisi ei saa jätkata.

 

See käib kõigi äärmuslaste kohta

Veganlus ei ole ekstreemne. Aga teiste vihkamine, et pöörata neid veganiks, on. Pange tähele, et ma ei räägi veganist, kes jagab inimestega oma maailmavaadet, vaid veganist, kes reaalselt sõimab teisi ning sunnib neid muutuma. Ja selline käitumine ei esine mitte ainult veganite seas, otse loomulikult. Lihtsalt nemad kritiseerivad just mind enim, mistõttu kirjutasin ka valdavalt sel teemal postituse. See kehtib kõigile äärmuslastele, kes arvavad, et neil on õigus öelda teistele, kuidas elada. Mind ei huvita, kas sa oled ekstreemne feminist, ekstreemne ökošmöko terviseguru, ekstreemne vegan, ekstreemne parempoolne, ekstreemne vasakpoolne vms. Ela nagu soovid ja lase teistel sama teha. Mitte kellelgi pole õigus ja samas on kõigil õigus! Ära unusta, et me ei näe maailma reaalsena, vaid reaalsus on meie nägemus maailmast ehk suhteline. Me kõik reaalselt näemegi maailma erinevalt ja meil kõigil on õigus!

vegan-veganlus-äärmuslik-ekstremist-viha-omnivoor-karnivoor-liha-toitumine-taimne-tervis-vastuolu-blogi-postitus-merilin-taimre-paljas-porgand

Kõik estreemsed veganid, kes siia alla midagi negatiivset kommenteerida kavatsevad, siis loe postitust nii mitu korda läbi, kuni sa kommenteerida enam ei soovi. Ole parem positiivne, tore, sõbralik ja saavuta midagi läbi armastava hoiaku! Mu üks kallis sõbranna on aastaid olnud range vegan, kuid ta aktsepteerib oma meest, kes sööb kõike. Ta ei heida kunagi ka ühelegi sõbrannale ta toiduvalikuid ette. Ta on pakkunud ka külalistele loomset toitu, kui teab, et nad seda soovivad. Tema eesmärk on elada oma elu kõige paremal viisil ja lasta teistel sama teha. Ja läbi oma positiivse ja tolereeriva suhtumise mõjutab ta teisi aina rohkem sama rada käima! Ole sinagi targem!

Lõpetuseks imelise Louise L. Hay sõnad raamatust “You Can Heal Your Life”:

“See on ainus viis teisi muuta. Muuta end esimesena. Muuda oma mustreid ja sa näed, et teised muutuvad sinuga. Süüdistamisest pole abi. Süüdistamine annab ära su väe. Hoia oma väge. Ilma väeta ei saa me luua muutusi.”

Täpselt nii olengi mina loonud Eesti elanikkonnas positiivseid muudatusi. See on ka ainus viis.

Kuidas on sinu kogemused äärmuslastega? Kas oled langenud nende verbaalse kiusamise ohvriks? Kuidas suhtud sina loomsesse ja vegan toitu? Kas keegi on sind inspireerinud paremaid (toidu)valikuid tegema? Kuidas ta seda tegi?

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

20 Comments

 1. kelli says:

  Muidu olen sinuga nõus, aga ma ei saa võtta tõsiselt ühtegi inimest, kes toob vabanduseks argumendi, et ”taimed on ka elus”. Jah, muidugi on taimed elus, kuid taimel ja loomal on üsna suur vahe. Ühel on kesknärvisüsteem, ta saab aru, mis temaga toimub, ta tunneb hirmu. Ma isegi ei viitsi edasi seletada, sest see tundub more than obvious, aga ilmselt mitte kõigile, kuna see on põhiline argument, mida kuulen ..

  • See pole minu argumentki ju :D Sa ei lugenud kahjuks praegu välja selle lõigu mõtet. Mõte oli see, et nende ründavate radikaalsete inimeste argumendid on sama totrad kui need argumendid, mis ma seal välja tõin :) Sellest ka seal ees väga täpselt ja ühemõtteliselt selgitav lause: “Kui mina oma elustiiliga põletan nende jaoks Amazonase vihmametsi, tapan delfiine jne, siis ei oska ma muud kosta, kui anda neile sama utoopilised ja hullumeelsed vastuargumendid”

 2. He says:

  100% nõus sinuga. Olen ise ka nendes FB gruppides retseptide ja vegan toodete kohta info saamiseks. Seal on väga palju äärmuslasi silma jäänud alates nendest, kes pooldavad kellegi vara ülekallamist tomatimahla vm ollusega lõpetades nendega, kes on oma kassist, ehtsast väiksest kiskjast, karnivoorist, vegani teinud!
  Rahumeelsete ja täie mõistuse juures olevate veganite vastu pole mul absoluutselt midagi ja mõistan nende välja toodud probleeme. Ma ise söön lihatooteid harva, piimatooteid nii või naa ei talugi ja ennem tarvitan taimseid alternatiive, kui laktoosivabu variante.

 3. Kaija says:

  Ühest küljest saan ma aru, et igasugune radikaalsus, äärmuslikkus ja oma vaadete peale sundimine ei ole kuidagi edasiviiv jõud. Postituses jääb mulje nagu neid oleks ainult veganpoolel. :( Teisest küljest ei saanud ma kunagi liha söömise eest nii palju etteheiteid kui ma olen nüüd (pool aastat veganina) saanud.
  Lisaks tihtipeale võtavad omnid igat veganreklaami rünnaku või propagandana, samal ajal kui iga teine-kolmas reklaam telekast on näiteks grill-lihast või lihakast viinerist. Pisut silmakirjalik, muud midagi.
  Ja ei, ma ei õigusta neid äärmuslasi mitte kuidagi.
  Ela ja lase elada <3

  • Räägin lihtsalt endast. That’s why. Seni pole ükski omnivoor käinud oma maailmavaadet mulle peale või heitnud ette, et ma nii palju taimset toitu söön.

   Kas lihasööjad heidavad sulle taimset toitu ette?

   Olen sama meelt :)

   • Kaija says:

    Ma töötan koos ühe onuga, kes on minust oma 33 aastat vanem. Ilma liialdamata ma sain iga jumala tööpäev vähemalt 3-8 märkust tema poolt (jah, see oli lõpuks juba nii absurdne, et ma kirjutasin neid kordi lausa üles) ja nii neli kuud järjest. Lisaks ei piisanud talle ka normaalne ütlemine, et lõpeta ära- mina söön mida mina tahan ja sina sööd mida sina tahad, vaid päädis sellega kui ma lõpuks pisarates tema peale karjusin. Lihtsalt sulaselgne ja pikaajaline kiusamine n-ö minu “vaadete” tõttu.
    Lisaks on minu tutvusringkonnas tänu varasemale töökogemusele ka palju kokkasid, kelle kõrvadest hakkav pea sädemeid ja tuld lööma kui ma julgen öelda, et ma ei soovi midagi loomset oma toidu sisse.

    Samas ilmselt jääks selline reakstsioon ära kui ma sööks ainult oma kodus ja kunagi ei mainiks seda, et ma julmuse vastane olen. Inimestel tekib sellega kuidagi kaitserefleks ja parim kaitse on ju alati rünnak.

 4. Liina says:

  Istun parasjagu, esimest korda, Basiilikus ja naudin imemaitsvat vegan menüüd! Ja mingil põhjusel lõi pähe samal ajal sinu blogisse kiigata, sest olen üksi. Ja selline rusikas silmaaukku postitus. Väga hea inspireeriv vaade on sul. Lisaks sellele, et taimetoitlasena pean oma lähedaste kriitikaga hakkama saama, käib ka aeg ajalt enda sees sisemine dilemma, mis see päris õige siis ka oleks… eriti kui minna kikerherne purkidega Vilsandile vanemate juurde ja keelduda nende enda püütud kalast (ja teades, et kikerherneste kasvatamine mürgitatud väetise peal tapab maad). Oeh. Meeletu infoküllus tänapäeval…õnnistus või hukatus? Pea püsti Merilin, sinu viimased postitused on suurepärased ja on heaks toeks olnud easkaaslase naisterahvale ;)

 5. T says:

  Ise lahkusin ka mingi aeg Facebookis igalt poolt vegangruppidest. Väga koledad kohad olid. Ei pea endale ligi laskma sellist jama. Nii mega hea postitus. Super hea lihtsalt.. Kummardus sulle. Naudime elu ja oleme üksteise vastu head! Tubli naine oled, et räägid sellistest ja muudest olulistest asjadest. Aitäh sulle! :) Ole sama aus ja julge edasi! :)

 6. Küsida ka ei või says:

  Miks sa kommentaare läbi ei lase? Nagu Kim-Jong oled.

 7. Sille says:

  See “heit” su vastu on pigem seetõttu, et lärmasid ise kunagi veganitele, et oled nüüd “üks nende seast” ja noh… Sinna ta jäi, nagu mikromakrod ja kõik muu. Aga ega sa seda kommentaari nagunii läbi ei lase…

  • Lärmasin veganitele? :D Kust selline segane mälestus? Olin pool aastat vegan ja lihtsalt ei sobinud. Toidutalumatused läksid täitsa käest. Pealegi oli aasta 2017 ja inimesed kasvavad ja arenevad. Armastus taimse toidu vastu on väga suur ja usun ikka veel, et loomse toidu tarbimine on üle käte.

  • Laura says:

   Mina ei ole vegan, aga minu õde perega on ning ise olen vegegruppides ka liige just retseptide pärast.
   Mäletan ka seda “olen nüüd üks teie seast” postitust ajal, mil oli vaja taimetoidu raamatut promoda. Siit-sealt oli kuulda, et polnud tegelikult juba siis vegan.
   Kogu see postitus on üks suur enese välja vabandamine, kuna muud sisulist väärtust sellel pole. Kuidas saab inimene, kes veganluse definitsioonigi ei tea, kirjutada veganlusest sellisel kujul? Influencerina võiks nii palju endal vastutust tunda, et teed endale selgeks, mida veganlus tähendab.
   Agressiivsete veganitega pole mitte kunagi elus kokku puutunud hoolimata sellest, et töötan toitlustusäris. Mitmed ühised üritused ja koosistumised on mõni nõme omnivoor suutnud ära rikkuda küll, kes kuidagi veganit seedida ei saa. On juhtunud, et juba enne üritust. Olen omnivoorina veganite kaitseks vaieldes oma tuju ära rikkunud, kuna närvi ajab kui inimesed omale asja selgeks pole teinud. Siin tundub ka, et armastust tuleb soovida hoopis sulle kuna sinu pinna all hõõgub salaviha ja valu, et vegankogukond su nii valusalt ära tõukas ja enam omaks ei võta. See pole armastus, mis sellest postitusest kiirgab. :)

   • Nii huvitav perspektiiv. Kas oled kursis, et mul on kohe teine vegan raamat trükki minemas? Kui ma kuulutaksin end veganina, et promo teha raamatule, siis miks ma peaksin praegu tegema n-ö antipromo? Aga inimene näeb ainult nii kaugele, kui ta oma mõistus küündib. Ehk see oleks viis, kuidas käituksid sina. Eeldan, et töötad raha nimel? Sest mina seda ei tee. Pealegi ei sünni ka mu raamatud raha nimel, vaid armastusest retseptiloome vastu. Ja vegan retseptid sünnivad armastusest vegan toidu vastu. Ehk siis kõik juhtub mu elus naturaalsel teel, mitte raha nimel. Kui ma püüaks ajada taga “olla populaarne” ja end “promoda”, siis oleksid pooled mu postitused sündimata. Ja pealegi ei promoks ma siis taimset toitumist, sest sellega olen öelnud ära tuhandetest eurodest ja mitmest väga tasuvast kööstööst, sest ei lähe minu vaadetega kokku. Ja mis siit sealt oli kuulda, kui ma ütlesin SUURE SUUGA nii blogis, vegan raamatus kui ka sotsiaalmeedias, et ma pole vegan :D Sellest oli eraldi peatükk, et ma pole vegan, haha!

    Ma tean väga hästi, mida veganlus tähendab. Kust üldse see küsimus? Ja nagu sina, siis ma olen sadu kordi kaitsnud taimetoitlust nii sotsiaalmeedias kui oma esinemistel.

    Sa ei puutugi nendega kokku, sest sa ei ole avaliku elu tegelane :) Ma jagan varsti storydes vestlusarengut ühe väga agressiivse neiuga, kes ütles mulle otse: “sa peaksid olema täielikult vegan! sa tapad loomi!” jne.

    Uskumatu vaade postitusele. Keegi pole kuskilt mind ära tõuganud. Kõik veganid avaldasid suurt huvi mu koogiraamatutele. Ma armastan vegan toitu ja veganeid just nagu ka blogis kirjas. Kui vähegi mõistad lugeda, siis jutt käib vähestest agressiivsetest, kes ei tee muud, kui sunnivad end teistele peale. :D See on puhas armastus kõigi vastu, olgu nad omnivoorid või veganid. Sest ma ei viitsi igaühele selgitada eraldi, et pole okei end teistele peale sundida, vaid saadan enile automaatselt selle postituse lingi.

    Palun vii end oludega enne kurssi, kui oma aega raiskama tuled.

 8. Kätlin says:

  Väga hea postitus nii olulisel teemal!! Aitäh! Oled suutnud nii hästi sõnadesse panna selle, mida olen isegi mõelnud. Soovin salamisi, et su postitus jõuaks kõigi äärmuslike veganiteni :D

 9. Katrin says:

  Wow..ma olen sõnatu! :D heas mõttes!
  Nii minu mõtted. Oma peres teeme nii, et meil on nädalas minimaalselt 2 lihavaba päeva. Kus iganes me ka poleks, me ei telli ega valmista lihast toitu ja just sellepärast, et ma teadlikult vähendan meie lihatarbimist, kuna me ei vaja seda nii palju. Küll aga on veganlusest asi kaugel. Jah, me snäkime taimset ja me ka ise alati külla viime taimseid valikuid, aga me ei ole valmis olema veganid ka Sinu poolt välja toodud põhjustel – kõik need muud tooted ja tarbimine lisaks toidule.
  Mul on tiimis kaks veganit, kellelt ma sain konstantselt heiti – wannabe vegan :D
  Nagu milleks? Naudi minuga mu neljapäevast vegan lõunat ja ära jorise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.