Kas meie keha puhastab või kogub mürke?

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-tervis-detox-mürgid-toksiinid-raskemetallid-ökoloogiline-mahe-keha-tervis-blogi-postitus

Foto - Kersti Niglas MUAH - Jenni Korjus

Olen viimased kuud olnud väga uutmoodi rajal, püüdes end võimalikult paljudest ümbritsevatest kemikaalidest puhastada. Jagan teiega kõike Instagramis ning see oli minu üks põnevamaid teekondasid. Tänu teie kaasaelamisele avastasin palju uusi naturaalseid alternatiive igapäevastele toodetele, mis meid järjepidevalt tasapisi mürgitavad ja hukatusele lähemale lükkavad. Enamik kahjuks aga ei teagi, kui kahjulik nende igapäevane tarbimine nende tervisele olla võib. Räägime selles postituses meid ümbritsevatest mürkidest, kuidas need meie tervist mõjutavad, kuidas neid vältida ning mida eelistada!

 

Meid ümbritsevad mürgid

Ma olen suht nerd, kui asi puudutab lugemist ning eneseharimist. Kui mind hakkab juba miski huvitama, siis ma mitte lihtsalt ei guugelda, et saada vastust, vaid loen läbi antud teemal teadustöid, võtan oma ala spetsialistidelt summiteid, loen raamatuid jne. Mind hakkas soolestikku tervendamise teekonnal korduvalt üles tulnud mürkide teema vägagi huvitama. Olen ka varasemalt sel teemal blogipostitusi kirjutanud, kuid väga kitsa spektriga. Seekord võtsin asja ette ikka süviti. Võtsin ette nädalase summiti, kus erinevad arstid, toitumisspetsialistid ning tervendajad jagasid päevas tundide kaupa teadmisi sel teemal. Ma olin kergelt öeldes blown away, missuguses mürgises maailmas me elame.

Olin kunagi üks neist, kes arvas, et detox on hoax, et määrida pähe detox teesid, pille, jooke jne kaalulangetuse eesmärkidel. Olin veendunud, et meil on selle jaoks olemas keha puhastamise organid nagu maks, neerud, kopsud, nahk, lümfid jt, mis teevad kogu töö ise ära. Jah, usun ikka veel, et need tooted võivad (pane tähele: võivad) hoax olla  ja ma ei soovitaks kunagi kellelgi toote tagamaid uurimata midagi tarbida. Jah, usun ikka veel, et meil on keha puhastamise organid ka kenasti olemas ja väga võimsad kusjuures… KUID üks asi tekitab küll küsimusi: kas meie keha suudab tõesti puhastuda kõikidest mürkidest ja kemikaalidest, millele me tänasel päeval exposed oleme. On see meile võimetekohane? Eriti veel raskemetallid ja neurotoksiinid, mis ladestuvad meie kehas ning põhjustavad rodu terviseprobleeme?

merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-tervis-detox-mürgid-toksiinid-raskemetallid-ökoloogiline-mahe-keha-tervis-blogi-postitus

Meil on juba sündides sadu päritud toksiine veres, me määrime endale kaenla alla alumiiniumiga deodoranti, lõhnastame ja määrime end parfüümi, parabeenide ja ftalaatidega, sööme sisse raskemetalle, hormoone, antibiootikume, mikroplasti, pestitsiide ja E-aineid, joome sisse kloori, fluoriidi ja hormoone, suitsetame 7000 kemikaali, kasutame plastmassi, laseme süstida endale sisse alumiiniumit ja elavhõbedat, võtame rasedusest hoidumiseks hormoone, ravime end kemikaalidega, värvime juukseid veel karmimate kemikaalidega jne jne jne. Kui meie kehad neist nii tõhusalt end puhastada suudavad, siis how come need kõik meil organismis on nagu analüüsid näitavad? Ja seni, kuni keha pole neid veel välja uhtunud, kahjustavad nad meie rakke, häirivad meie endokriinsüsteemi ning põhjustavad paljusid haigusid, s.h vähki. Teadus näitab, et kuna maa, õhk ja vesi pole enam puhtad, siis pole ka meie kehad enam puhtad. Me oleme see, mida me tarbime.

 

Kumulatiivne mõju

Ma ei ütle absoluutselt, et me peaks nüüd tsivilisatsiooni maha jätma ja paleoliitilise eluviisi juurde koopainimesena naasema. Kõikidel nende toksiinidel on kumulatiivne efekt ehk kuhjuv negatiivne mõju meie tervisele (ja emade puhul tulevastele lastele). Me tahame vähendada tegureid, mis kumuleeruksid kaoseks. Selleks on kaks varianti:

 1. me kas detoxime pidevalt kuhjunud mürkidest
 2. või lihtsalt hoidume mürkidest ennetavalt.

Mõistlikum oleks ilmselt teine variant. Aga kõige efektiivsem ja lollikindlam oleks teine variant (igapäevaselt) esimese variandiga (vahete vahel) kombineerituna. Loe minu postitusi kuivpaastu ja veepaastu kohta, et näha, kuidas mina detoxi enda ellu olen toonud meie kehale kõige loomulikumal moel. Siin aga räägin teile siis teisest variandist ehk kumulatiivse efekti ennetamisest.

 

Tagasi juurte juurde

Seades oma tervise (ja looduse) esikohale, olen ma kriitilise meelega oma tarbimisharjumused üle vaadanud ja viinud sisse vajalikke korrektuure, et enda (ja looduse) mürgitamist minimaliseerida. Selleks ma:

 • vahetasin alumiiniumiga deodorandi kristalldeodorandi vastu
 • vahetasin kogu kosmeetikakoti puhta mineraalkosmeetika vastu
 • lõpetasin parfüümi kasutamise ja segasin kokku oma eeterliku õliga “lõhna”
 • hakkasin taimsete juuksevärvidega juukseid värvima
 • kodukeemia vahetasin aurupuhasti ja naturaalsete puhastusvahendite vastu
 • keemialabori pesupulbri vahetasin täiesti naturaalse ja tõhusa pesuvahendi vastu
 • nõudepesutabletid vahetasin naturaalsete vastu
 • plastmassveepudeli vahetasin klaaspudeli vastu
 • väldin plastmassist topside, kõrte, pakendite jmt kasutamist
 • hakkasin kasutama naturaalset fluoriidivaba hambapastat
 • joon ainult filterkannu vett
 • loobusin E-ainetest võimekkuse piirides
 • eelistan orgaanilist ja kodumaist
 • toitun taimselt, mitmekülgselt ja tervislikult
 • (kuiv/vee)paastun jätkuvalt
 • tarbin vajalikke toidulisandeid
 • magan 8-10 h ööpäevas
 • ei stressa
merilin-taimre-paljas-porgand-toitumine-tervis-detox-mürgid-toksiinid-raskemetallid-ökoloogiline-mahe-keha-tervis-blogi-postitus

Pööra selg sellele, mis sind tapab, ja naerata sellele, mis sind armastab! Foto – Kersti Niglas MUAH – Jenni Korjus

 

Livin – mahetoodete koonduspaik

Kuidas saada aru, millised tooted on head ning millised neist on valmistatud erinevatest asendajatest või potentsiaalselt kahjulikest ainetest? Kuidas mõista, mida kirjutatakse etikettidel ja ridade vahel? Milline tootja hoolib tarbijast tegelikult ja kes räägib sellest vaid suu soojaks? Ja lõpuks, kuidas leida selle kõige jaoks aega?

Siinkohal tuleb mängu mahetoodete e-pood Livin! Nende töö on teha tark tarbimine Sinu jaoks võimalikult lihtsaks, olles kriitikud Sinu ja toodete vahel. Livin müüb ainult kvaliteetset looduslikku maitsvat mahetoitu, kvaliteetset ökokosmeetikat ja tõhusaid puhastusvahendeid. Livin usub siiralt, et toode ei pea olema meile ja loodusele mitte ainult kahjutu, vaid tagama ka soovitud tulemuse ehk olema tõhus. See, et toode on ökoloogiline, ei vabasta toodet kõikidest muudest eeldustest. Turult võib leida igasuguseid ökotoote sertifikaatidega kehva kvaliteediga tooteid ning tavapärast masstoodangut, mida esitletakse ökotoodanguna. Livinis peetakse aga tähtsaks toodete kvaliteeti, nende keskkonnasõbralikkust ning häid suhteid inimeste ja looduse vahel.

Enamus Livini pakutavatest toiduainetest on mahetoodete sertifikaadiga. Mis tähendab, et need on kasvatatud ilma tugevatoimeliste pestitsiidide, kasvuhormoonide, sünteetiliste väetiste, GMO’de ning muu taoliseta. Ökoloogilised tooted on valmistatud ilma kahtlaste lisanditeta, nagu seda on naatriumglutamaat, sünteetilised värvi- ja lõhnaained. Ökoloogiline ja looduskosmeetika ei sisalda parabeene, kunstlikke värvi- ja lõhnaaineid, mineraalõlisid, parafiine ega naftasaadusi.

 

Minu esimene tellimus

 • ökoloogiline kakao – olen alati tarbinud orgaanilist toorkakaod.
 • ökoloogiline kookosõli toidu valmistamiseks – kasutanud kookosõli alates 2013, leian et lõhnatu ja maitsetu kookosõli on kõige multifunktsionaalsem, saab kasutada nii magusate kui soolaste toitude valmistamisel. Kuumutamisel ei teki kahjulikke aineid ega vabu radikaale.
 • ökoloogilised bataadi- ja tatranuudlid – olen ääriselt elevil neid proovima! Nagu teate ma ARMASTAN kõiksugu pastasid, mis ei ole nisujahust! Läätse, tatra, sojaoa, köögivilja, pruuni riisi jt pastad on kõik ära proovitud ja pole ühtegi veel, mis maitsenud ei oleks.
 • Kanada metsik riis – olen suurim fänn, kuid see on üpriski kallis, nii et ostan seda pigem harva. Sain metsikut riisi hiljuti ühes poke bowlis proovida ja tekkis isu ka koju muretseda, et endalegi seda teha!
 • siidist hambaniit kardemoniga – miks niiditada hambaid mitte-jätkusuutliku plastmassiga, kui saab ka eetiliselt saadud siidiga seda teha (lisaks zero waste pakend)?
 • ökoloogilised nõudepesumasina tabletid – ei sisalda ensüüme, kloori vabastavaid valgendajaid, fosfaate ja sünteetilisi lõhnu ning laguneb looduses täielikult.
 • ökoloogiline nõudepesumasina želee – hüpoallergeenne. Dermatoloogiliselt testitud. Naturaalsetest ja taimsetest ainetest, mis lagunevad kiiresti ja lihtsalt. Pudel on valmistatud suhkruroost toodetud bioplastist.
 • pulkadega kodulõhnastaja apelsini-, nelgi- ja kaneeliaroomiga – üliiihea jõululõhn! Toode on alkoholivaba, glükoolivaba ja tehtud taimeõli baasil.

Kaup jõudis kenasti minuni vaid paari päevaga. Livini tootevalikust võid leida veel kingitusi nii perele, sõpradele kui ka iseendale. Sealhulgas nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka erilisemateks juhtudeks. Olemas on ka spetsiaalsed jõulupakid sobilikud kinkimiseks kõigile, kes vähegi oma tervisest hoolivad (või ei hooli, hehe). Minu sooduskoodiga “PALJASPORGAND” saad ostukorvilt -20% alla kuni 2021 ja esimene tellimus toimetatakse kohale tasuta! Mine piilu ka minu Instagrami auhinnamängu, kui soovid võita 30 euro väärtuses Livin e-poe krediiti!

Livini füüsilised kauplused asuvad hetkel vaid Leedu linnades, kuid Eestis on nad laia tootevalikuga olemas e-poes aadressil livin.ee.

15 Kommentaari

 1. Yutulind ütleb:

  on leitud et isegi lavendli eeterlik õli segab hormoonsüsteemi, niiet inimesed peavad eelkõige lõhnatundlikkuse taastama ja lihtsalt enda ihulõhna hurmad taasavastama, infokild lavendli kohta ka sealtsamast filmist, praegu 20p järelvaadatav netis

 2. Yutulind ütleb:

  vaadake etv2 järelvaatamises filmi “Mürgine ilu”….luban et täiesti šokeeriv!

 3. S ütleb:

  Hei? Millist aurupuhastit kasutad ja kas kiidad?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Estvapestonia. Seni on saanud kõigega hakkama ja pole pettuma pidanud :) Pesin sellega radikavahed, aknad, seinad, madratsid, padjad, põrandad, vuugivahed, vannitoaplaadid, ahju, vaibad, kardinad jne.

 4. S ütleb:

  Kuulsind sind ka täitsa pekkis saate lõpus mainikmas kristalldeodoranti. Kas võiksid soovitada mõnda firmat, millega oled rahule jäänud?

 5. Lii ütleb:

  Väga asjalik artikkel😊. Ja ärme unusta keskkonda kus elame (õhusaaste; kodusisustus millega töödeldud, seina-põranda-lae materjalid-värvid) ja riided mida kanname (toksilised värvid, kemikaalid millega saavutatakse pehmus/kortsumatus jms, lisaks puuvill enim mürgitatud kultuur jne).
  Mürki on niigi igalpool nii palju, et igaühel on võimalus oma valikutega (võimaluste piires) vähendada kemikaalide osakaalu enda elus ja organismis.

 6. V ütleb:

  Kas sa sellisest hambapastast oled kuulnud nagu Redmond Eartpaste? Üks inimene kirjutas iHerbi grupis oma kogemusest, kuidas tal seda hambapastat kasutades taastus hambaemail kohtades, kus enne olid kulunud laigud. IHerb kahjuks lõpetas selle hambapasta müügi. Eestis vist Veekann lehelt sai seda, aga pole raatsinud osta. Nüüd lugesin su postitust ja mõtlesin, et peaks ikkagi ära tellima. Ehk pakub sullegi huvi.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei! Ei, ei ole kunagi kuulnud :O Kuidas see üldse võimalik on? Proovi ära, anna teada :D Mul pole õnneks laike hammastel, ei saaks tulemusest ise aru.

  • R ütleb:

   Hambapastat ei tasu küll osta, sest seda on ise nii lihtne teha: sooda, sool(ad), savi (bentoniit vms puhas), tilk eeterlikku õli (nelk, aniis vms) ja ongi.

 7. Liisa ütleb:

  Kahjuks ei ole asi nii lihtne – kõikides juur- ja puuviljades, samuti teraviljas on ka tohutult mürke ning pestitsiidide jääke, sealhulgas ka Eestimaises.
  Eestis kasutatakse ka tohututes kogustes glüfosaati ning isegi kui süüa mahetooteid, kus otseselt ei ole seda kasutatud, siis paraku pinnasest immitseb ikkagi neid jääke toitu.
  Samuti on kalad dioksiine, PCB’sid jms saasteaineid täis, Aasias kasvatatud mereannid aga tohutult antibiootikume.

  Ühesõnaga puhast toitu on praktiliselt võimatu saada, sest õhk, vesi, pinnas juba ise on mürgitatud + lisaks veel kasutatavad lisained ja mürgid.

  Nii et see on täielik meelepete, nagu saaks kuidagi “puhtana” elada tänapäevases maailmas.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Ilmselgelt on. Igalpool on. Aga see ei tähenda, et Poola õunu peaks kodumaistele või enda kasvatatud õuntele eelistama. Ka orgaanilises toodangus on OLULISELT vähem ja kontrollitumad pestitsiidid.

   Ja just seepärast ma lõpetasin ka meretoidu söömise.

   Ma pole öelnudki, et tänases maailmas saaks puhtalt enam elada ju :D Vastupidi, et mürgid on igalpool. Ja isegi kui valime, mida tarbime, siis vahepeal ei teeks paha paastumine ja puhastumine. Küll aga saame me oma igapäevast toxic loadi vähendada korrrrrdades, oli minu jutu iva, mis sinust veidi mööda läks :/

  • R ütleb:

   Tõsi, puhtaks saamine võtab aega ja energiat. Kui ei saagi kohe puhtalt, saab võtta suuna puhtale. Kui üha rohkemad loovutavad osturaha puhtaimale (tootele), vähenevad ka mürgid/mürgitajad. Kõik algab teadlikest ostjatest, kes puhast tootmist toetades-suurendades ka selle hinna alla saavad (kogus suureneb) nii et osta saavad lõpuks kõik.
   Laske tulla, kel on parem plaan?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga