Kaldusin ühest toitumishäirest teise

merilin-taimre-paljas-porgand-enese-armastus-blogi-postitus-toitumine-toidu-kaalumine-makrod-iifym-toitumishäired-anoreksia-buliimia-tervis

Õnn > kõhulihased

Antud postitusest on keelatud kasutada sisu ja pilte ilma autori kirjaliku nõusolekuta.

Näljutamine, anoreksia, buliimia, dieedid, ületreenimine, toitumiskavade järgimine, toidu kaalumine ja makrode lugemine, ülesöömishood, lõputud mõtted toidust. Mõned meist kuuluvad selle lõputu ahela ekstreemsemasse otsa, enamus jällegi sinna otsa, mis on saanud tänapäeval uueks normiks – kinnisidee kalorite ümber. Tänane jutt tuleb päris raske mulle, sest ma pole teile end kunagi varem toitumishäirete teemal niimoodi avanud nagu ma seda nüüd teha kavatsen. Teeme juttu ülemaailmsest HÄLBEST, mis on tabanud pea kõiki, kes püüavad kaalu alandada. Toit ei ole enam lihtsalt toit, vaid kalorid, mis teevad meid paksuks. Toidust on saanud meie vaenlane. Miks ma ütlen hälve? Sest hälve, selle otseses mõttes, on kõrvalekalle normist. Ja normaalne suhe toitu tähendab meelepärase head tunnet tekitava toidu söömist siis, kui kõht on tühi, ja lõpetamist siis, kui see on täis. Kuna kasutusel on aga termin toitumishäire, siis mugavuse mõttes jätkame sellega.

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

32 Comments

 1. […] ühest toitumishäirest teise ning kuidas ma need seljatasin […]

 2. […] Kehapilt ei ole mitte ainult see, mis peeglist vastu vahib. See hõlmab endast ka mälestusi, eeldusi ja üldistusi meie kehast. Missugune meie keha on olnud, missugune ta on ja missugune ta peaks olema. Ühiskond, meedia ja popkultuur vormivad seda pilti pidevalt. Pidevad pildid valitud kehatüüpidest loovad meie silmis ebaloomuliku üldistuse sellest, missugune on üks “normaalne” pidistamist väärt keha. See tekitab väga paljudes (ka sama kehatüübiga inimestes, kelle minapilt on moonutatud) pidevat ebamugavus- ja häbitunnet oma keha suhtes. See on alus vajaduseks hakata kontrollima oma kehakaalu läbi toitumise ja trenni. Väga suurel osal inimestest, kes ei saavuta soovitud tulemusi, areneb välja toitumishäire. […]

 3. […] pikk lugu toitumishäiretest kalorite lugemiseni ja tagasi toitumishäireteni sai lahti kirjutatud eelmises postituses. Nüüd räägime, kuidas ma samm-sammult jõudsin intuitiivse toitumiseni ehk oma keha tundma […]

 4. Kiisu says:

  Vaatasin just su vanades postitustes su mõõte ja kaalu. Huvipärast küsin, mis vahe tuleb praeguste mõõtudega? Pikkust vaatasin ka, et sul erinevalt märgitud. Praegu näed sa väga kena ja naiselik välja, kaalutõus mis toimunud, sobib sulle väga hästi!

 5. D. says:

  Aitäh sulle, et kirjutad sellest, nii palju selles postituses tuli tuttav ette. Ma olen põhimõtteliselt terve elu söömishäiretega kimpus olnud. Algas lapsepõlvest, kus mu ema ja treenerid pidasid pidevalt vajalikuks mulle mõista anda, et ma ei ole nii peenike kui võiksin – tegelesin tantsu ja iluvõimlemisega, kus teadagi on söömishäired väga levinud. Ma ei ole kunagi olnud ülekaalus ning tagasi mõeldes ma olen lihtsalt nii vihane, et sellest mulle terve elu kestev jama kaasa on tulnud. Olen alates 14ea olnud tsüklis, kus kõigepealt näljutan ennast või paastun, mis viib lõpuks ülesöömiseni, mis viib jälle nälgimiseni kuna ma ei suuda oma kehas olla sellisena nagu ta on, ja jälle ülesöömiseni ja nii edasi. Praegu üritan väga õppida “mõõdukalt” ning tervislikult toituma ja mõistuse piirides trenni tegema, aga seda on nii raske teha, sest ma ei aktsepteeri oma keha täielikult ning tung äärmusesse kalduda on koguaeg olemas. Mul on hea meel, et sa oled sellest välja tulnud või tulemas ning loodan, et jõuan ka kunagi nii kaugele.

  • Apppiiii. Nii kurb milliseid traumasid meile varakult juba põhjustatakse. Mis jäävad meiega kogu eluks, kui me nendega just koguaeg ei tegele. :(

 6. Mir. says:

  Enesearmastuse harjutus: mõtle, et sinu juures on hoida üks väike imearmas laps. Sinu töö on talle mõelda menüü ja teha süüa. Mida pakuksid? Midagi tervislikku ja maitsvat eksole. Kas keelaksid tal homme süüa kui ta sõi täna kaks pudruportsu? (Ülesööjatele: kas pakuksid talle suurtes kogustes rämpstoitu?) Ei eksole. Aga sinu sees ongi väike laps, kes vajab hoolitsust ja armastust. Iseendaga käitume me tihti nii halvasti nagu me mitte eales ei kohtleks teisi inimesi. Näiteks ka mõtted meie peas enda kohta – kas kujutaksite ette, et ütleksite oma sõbrannale nii halvasti nagu ütled mõttes endale (sa oled rõve, paks, kohe lähed paksuks, sa ei vääri seda jne jne) Nope!

 7. MS says:

  Ei teagi, kust alustada. Olen ka terve elu arvanud, et olen kerges ülekaalus nt gümnaasiumi lõpetades olin 58kg kerge ja 164 cm lühike :) arvasin, et olen paks. Loll mina. Praegu annaks saba ja sarved, et selline kaalunumber oleks :D aga klassivennad ja ka vanaemad ikka rõhutasid, et ma pole nii peenike, kui mu õed. Nemad kaalusid 50 ja on sama pikad. Alates sealt olen alati arvanud, et olen mitte päris paks, aga vormist väljas. Õnneks ei piiranud ennast toiduga, vaid sõin nagu sööma peab. Ometi olin õdedest kaalukam. Praegu olen leppinud, et ju neil ema geenid ja mina sain isa omad. Igatahes võtsin iga aasta umbes 2 kg juurde. Mind ennast tookord see ei härinunud, sest ma teadsin, et õhtune snäkitamine pluss magus head nahka ei too, aga samas ei suutnud lõpetada. Pärast esimese lapse sündi olin ligi 75. Vot siis tundsin ennast küll halvasti, nii peegelpildis kui ka tervise mõttes. Pöördusin toitumisnõustaja poole. Tema antud soovitustega võtsin pea 13 kg alla. Sama oli teise lapsega. Siis tegin Orgu kava ja läks 10 kg. Kolmanda lapsega ei aidanud ei Orgu ega Fitlap. Ma tundsin, et mu keha pole minu oma. Ei oska seda muud moodi seletada. Läksin lõpuks perearsti juurde, tegime hunnik vereproove ja avastati kilpnäärme alatalitus. Sain rohud peale ja tundsin, et sain oma keha tagasi. Ainult kaal oli ikka seal +70. Kaks aastat tagasi leidsin omale trenni, kus sai käia koos beebiga. Ma pole kunagi trenniinimene olnud, aga ma armastan nüüd trennis käimist :) mul on super treener. Kui me oleme kaalust rääkinud, siis ta ütleb mulle alati, et tähtis ei ole number vaid enesetunne. Vahepeal sai proovitud jälle Fitlapi ja Orgut, aga tundsin, et need ahistavad. Usun, et ka mul on kergemat sorti kõrvalkalle toiduga, sest kui ma patustan magusaga v söön rasvasemat toitu( mitte hessi ega mäkki), siis tunnen ennast halvasti ja olen pahane enda peale. Kuigi tegelikult ei peaks. Kolme lapse emana püüan juba laste pärast palju tervislikumalt kodust menüüd hoida ja enamasti mul õnnestub, aga pean jätma enda piinamise, et mu kaal ei lange, samas cm on vähenenud, riided istuvad palju paremini seljas, sõbrad tunnustavad. Ma ei kaalu ennast enam juba ammu. Lõppude lõpuks on kõige olulisem see, kuidas ma end tunnen ja et trennis käimise eesmärk pole kaalu langus, vaid hea enesetunne ning trimmiv keha on ainult boonus:) oiih nüüd sai pikk jutt. Ei oskagi muud öelda, et tuleb lihtsalt endaga palju tööd teha ja mõtlemine korda saada, vajadusel kõrvalist abi otsida nõustamise näol . Aga tean, kui raske see on. Palju lihtsam on end piitsutada. Tänu sellele postitusele tundud sa nagu tavaline naine ja seda kõige paremas mõttes.

 8. tigemees says:

  Kui kursis sa oled Wildfiti nö. elustiiliga, mis mindvalley suure sooja vastuvõtu saanud?

 9. T says:

  Sa oleks nagu mu hingesugulane :) Ma tean täpselt, mida sa tunned, kui reaalselt iga söödud amps toob süümepiinad ja lisakilod, aga proovin ka endaga vabamalt võtta.

 10. K says:

  Kahjuks tean täpselt neid tundeid, kõik need grammi pealt kaalumisega, kahetsemised, peale koogi söömist tunde rattaga sõitmist ja jne. Minul oli korralik ülekaal, mille sain alla tänu mega trennile ja iga söögipala kaalumisele , mis nüüd on kõik tagasi peale lapsi. Aga nüüd ei saa ma enam omale lubada ainult söömist ja sellele mõtlemist, nüüd on lapsed , kes vajavad päev läbi tähelepanu ja tegelemist. Ja see stressisöömine, kohutav. Aga ma ei suuda enam kunagi vist seda toidu kaalumist teha, sest see tekitab juba mõeldes sellist masendust. Hakkasin eelmine nädal uurima toitumishäiretest, sundsöömisest. Ja praegu juba proovin enne millegi suhu pistmist mõelda, kas ma tahan ikka seda, kas mul üldse on kõht tühi. Ja enamus aega ei ole kõht tühi. Ma loodan nii ennast tundma õppida ja ennast usaldama hakkama, sest see toidu kaalumine ei saa kesta eluaeg. Aga enda kuulamine ja usaldamine, see tundub, et võiks nagu õige asi olla. Ootan uusi postitusi sel teemal

  • Vapustav! Ma olen nii uhke Su üle, et ise selleni jõudsid. See ongi viis, kuidas ennast ARMASTAVALT mitte vihkavalt kaalu alandada ja toiduga suhteid tervendada. Ma soovin sulle palju edu sel teekonnal.

   Järgmine postitus on sel juhul Sinu jaoks — intuitiivne toitumine.

 11. K. Di says:

  Mind paneb ikka imestama, kust tuleb see leppimatus iseendaga ja enese mittearmastamine. Tihtipeale on selle, st valukeha, juured hoopis lapsepõlves. Nt kuidas ema-isa meiega käitusid või milline oli meie staatus peres lapsena (nt pere keskmine peab end alati tõestama, ema ja tütar “võistlevad” isa tähelepanu nimel vms). Soovitan lugeda P. Mellody raamatut “Kaassõltuvus”, annab hea ülevaate sõltuvuskäitumise (sh mitte ainult suhte- või alkoholisõltuvus) kujunemise juurtest. Et elada teisiti, tuleb kaevuda sügavale enda sisse ja julgeda seista silmitsi oma deemonitega. Jätkuvat julgust!

 12. Iivi says:

  Oeh, mul oleks niii palju sel teemal kaasa rääkida, aga mu sõrmed läheksid villi. Ühesõnaga, mina ka alates 16. eluaastast toitumishäiretega kimpus, hetkel olen 32, vahepeal olin 7a ka terve, kuniks lapse sünniga kukkusin jälle auku – vaja ju beebikilod kaotada!!! Ja ree peale pole siiani saanud. Totally feel you. Muah! Tahaks sellest passdt lihtsalt vabaks saada!

 13. Kats says:

  Loen seda postitust ja nii mitmeski asjas saan kahjuks samastuda.
  Jälgin ka juba mitu aastat kaloreid. Üldiselt väljas söömisi väldin, sest mõte liigub kohe selleni, et see üks väljas söödud toidukord rikub kõik ära. Ja kui lähenesid jõulud, reisid, siis ka minu suurim hirm oli, et ma söön liiga palju kaloreid ja paisun nagu pärmitaigen.
  Olen pea aasta ühe treeneriga treeninud ning tema tasapisi tõstis mu kalorid 2700-2800 vahele, seda siis põhjusel, et mul oli aastaid nädalas mitu korda ülesöömishood, kus võisin samuti ohtralt toitu korraga süüa nagu postituseski toodud.
  Vahepeal muutus asi natuke paremaks, kuid hetkel jälle vähemalt kord nädalas juhtub see, kus nt ühest kommist saab päeva jooksul/õhtul ohtralt üleliigseid kaloreid. Ise tahaksin sellest vabaneda, aga mitte kohe ei saa sellest jagu.
  Olen juba ka arstidelt abi otsinud, aga siiani tulutult. Vahel tekib tunne, et ma olengi siin oma kalorite ja ülesöömiste lõksus. Ning kui tulla enesearmastuseni, siis see on null. Üritan, mis ma üritan, aga ei toimi see asi. Ning ise peagi 30 ja ei suuda asja mõistusega võtta.

  • See ongi raske. Aga alla ei tohi anda, sest muidu nullid igasuguse paranemise võimaluse. Pea püsti ja pane edasi. Nagu näed, siis läks ka mul 10 aastat.

 14. Iti says:

  Kalorite lugemine, fasting, toitumiskavad, treening jne on kõik tööriistad ja neutraalsed meetodid. Sõltub, kuidas me antud meetodeid tõlgendame ja mis eesmärgil me neid kasutatame. Enamasti on selleks kaalukaotus. Tööriistade kasutamiseks on vajalikud oskused ja teadmised. Kirvega saab ka näpud maha lüüa, kui ei oska kirvest õigesti käsitleda. Teiseks on mõtteviis(mindset) valitud tööriista suhtes. Tihti kaldutakse äärmusesse ning ollakse strict/obsessive, millest kujunebki välja häire. Enamasti tüüp A inimesed (nagu mina), kes on kohusetundlikud, täpsed, kõik peab olema täiuslik. Kolmandaks on piiramine. Toidu piiramine ei ole jätkusuutlik. Me ei saa eluaeg elada defitsiidis. Piiramine on peamine alus toitumishäireks.

  Olen kogenud erinevaid kergemaid häirete vorme. Olen piiranud toitumist paastumise ja süsivesikute arvelt, clean eating, ortoteksia, suhkru ja gluteiini kartus, treeningute kuritarvitamine. Mu suhtumine oli piirav ja kasutasin tööriista valesti. Ma ei kuulanud oma keha, olin liiga obsessive ja jäik. “Kõik või mittemidagi” suhtumisega. Tagajärjeks olid toitumishäire ja terviseprobleemid, millega tegelesin mitu aastat.
  Teisalt olen MyfitnessPal’i kasutanud. Mu eesmärk ei olnud kaalulangus, sõin mida soovisin ja millal soovisin, ei jälginud makrosid 100%, kalorid varieerusid päeviti 2600-3000 +kcal. Jah, on oht samuti sellesse kinni jääda. Siis lihtsalt tuleb endaga ausaks jääda, ja küsida miks ma seda teen? Kas see teenib mind? Mu mindset oli teine – vaba ja voolav, ma ei kuritarvitanud seda enda jaoks.

  Kokkuvõttes on kõik kinni mõtteviisis ja kuidas me mingit tööriista kasutame. Kui anda kätte oskamatule ja teadmatule tööriistad, on tagajärjed kurvad. Miks me häirete küüsi langeme on täpselt see millest Merilin kirjutas. Teadlikkuse ja enesearmastuse puudumine. Mul on siiralt hea meel, et Merilin on jõudnud punkti, kus ta aktsepteerib end 100%. Ise olen rahu saavutanud oma keha, toidu ja treeningute osas, kuid täieliku 100% enesearmastuseni vist ei ole jõudnud. Mingi hirm on veel olemas, et “mis siis kui..” Seega töö iseendaga jätkub..

  • Täiesti nõus. Seda võib kõrvutada ka to-do-listi tegemisega. See on abivahend, et jõuda punktist A punkti B. Kuid küsimus jääb, et kas millegi saavutamiseks to-do-listi vajamine tähendab, et meil on nt sihikindluse hälve, liigne hajameelsus, demotiveeritus jms? Täiega põnev teema mu jaoks :) Tahaks sel teemal mingit analüüsivat raamatut lugeda.

   Ma ei ütleks 100%. Usun, et 100% enesearmastuseni eluaja jooksul jõuavad vähesed. Ma samuti leian koguaeg kohti, kus endaga veel tööd teha. Võin küll öelda, et ma olen ÖÕPUKS teinud suure hüppe sel enesearmastuse skaalal, kuid kohal ei ole ma kindlasti. Töö iseendaga jätkub ka minul :)

 15. Mari-Liis says:

  Leidsin aasta tagasi ühe kalendermärkmiku, kuhu olin kirjutanud niii tihto, oii kui tihti, et nt 09.09 söõ ainult õuna, kuna 08.09 sõid kommi v siis hullem variant, et 09 09 joo vaid klaas keefirit, sest sõid eelmistel päevadel “liiga palju”..
  Ma, käsi südamel, tunnistan, et nutsin mitu tundi.. Nutsin sellepärast, et meenus , miks ma nii endAst kirjutasin..Nutsin,sest keeegi ei märganud, et end niimoodi uuesti piirasin…
  Nutsin, sest ma tegin oma kehale nii palju jäädavalt viga oma häiretega..Nutsin, sest keegi ei ulatanud kätt v ei küsinud minu käest, mis toimub su kehaga. Ja kõige enam nii aastake tagasi nutsin, sest ikka veel mäletasin, kui “hea tunne” oli, kui suutsin endale üles märgitud lollustest kinni pidada.
  Õnneks, ptuiotui, enam nii ei ole pärast lapse saamist mõelnud. Naljaga patsutan kõhtu ja ütlen ikka oma mehele, et ma nii pehmeke aga iial enam ei näljuta, karista end nagu aastaid tagasi .
  See nii kurb, et ca 15-20a tagasi ei olnud väga räägitud teema toitumishäired ja palju jäi märkamata.. paljud jäidki abita..
  NII kurb, et oled paks/vaal/pekine on kerged tulemA üle kaaslaste huulte..
  Laske olla inimestel sellised nagu on ja rääkigem muudel teemadel.
  Armastusr, päikest

  • Issand, kui kohutav. Olen ka endale kunagi andnud lubadusi ja kirjutan need üles, et ma homme ei söö. Või ma ei söö enne kui ma olen kaotanud 1 kg vms :S

   Emaks saamine teeb imesid! Parimat sulle xo

 16. D says:

  Nii head ja vajalikud postitused tulevad järjest. 😌👍🏻

 17. E says:

  Kunagi sa ei meeldinud mulle, sest olles ise täpselt samas seisus, tundusid sina alati see, kes on maailma parimas vormis, armastad trenni, toitud tervislikult jne ja see tekitas meeeletult kadedust, vaatasin ja mõtlesin, et oleks see vaid mina.. Kannatan ma tegelikult toitumishäirete all siiamaani – samuti MyfitnessPal, kalorite lugemine, trenni tegemine, hirm paksuks minemise eest… Nii kopp on ees aga vot ei saa oma hirmudest lahti..
  Tunnustan sind ja arvan, et paned väga paljud eesti naised teistmoodi mõtlema ja tood nad ideaali illusioonidest välja. Aitäh sulle!

  • Ja nii ongi! Me kõik vaatame teisi nii, et miks tal see nii kergelt tuleb? Oleks mul vaid tema keha jne. Teadmata üldse, mida see inimene peab selleks tegema ja läbi elama :( Ma ka loodan seda siiralt!

 18. Janne Hiielaid says:

  Ma olen siiralt tänulik nende teemade üle, võin lugeda su postitusi lõputult. See teema puudutab suurt hulka naisi. Su mõtted on nii siirad, ausad ja puhtad. 💜💜

 19. E says:

  🙏🙏🙏🙏 nii õige.

 20. Aivi says:

  Tunnustan sind ja olen ise seal lõksus edasi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.