Kaenlaalused alumiiniumivabaks zero waste põhimõttel

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

Olen rääkinud korduvalt enese mürgitamisest naha kaudu. Põgusalt olen peatunud ka spetsiifilisemalt deodorantide teemal, mille suurimaks mürgitajaks on alumiinium. Deodorant on üks asi, milleta vähesed elavad ning mida me vähemalt üks kord päevas kasutame. Ja mõelda vaid kui sa “sööd” aastakümneid igapäevaselt seda raskemetalli endale sisse, sest läbi naha imenduvad kõik ained meie organismi. Eriti kaenlaaluste kaudu, kus on meil rohkem higinäärmeid ja mille vahetus läheduses asub lümfiringe. Raseerimine tekitab nahale veel nähtamatuid kriimustusi, mis teeb imendumise veel korduvalt kiiremaks.

Tavadeodorantides sisalduvad mürkained:
(tekst toimetatud: https://sinulooduskosmeetika.ee/miks-peab-deodorant-olema-loodusliku-koostisega/)

 • Alumiinium – kõige tavalisem deodorantides esinev koostisaine, mis ummistab higinäärmeid, et pidurdada higistamist. Seda raskemetalli leidub paljudes deodorantides. Alumiiniumit seostatakse rinna- ja eesnäärmevähi tekkega ja Alzheimer tõvega (AT). Kindlasti tuleks hoiduda sellistest deodorantidest, mille koostises on sõna alumiinium, alum, alumiinium klorohüdraat, alumiiniumtsirkoonium tetraklorohüdrex glütsiin.
 • Talk – lisatakse deodoranti, sest ta imab higi. Talk võib aga sisaldada asbesti, mis tekitab erinevaid haigusi.
 • Triklosaan – tapab baktereid, kuid segab immuunsüsteemi loomulikku toimimist ja põhjustab ravimiresistentsete bakterite teket, mis ei allu ka antibiootikumidele. Triklosaani kasutatakse peamiselt ebameeldiva lõhna blokeerimiseks, seenhaigusevastaste ning antibakteriaalsete omaduste tõttu. Ameerikas on triklosaan Toidu- ja Ravimiameti poolt klassifitseeritud kui PESTITSIID ja USA Keskkonnakaitse Agentuur on tunnistanud seda kui võimalikku kantserogeeni. Triklosaan läbib kergesti rakumembraani ning koguneb keharasvadesse.
 • BHT ehk Butylated Hydroxytoluene – keemiline säilitusaine, mis on ohtlik nii keskkonnale kui ka inimorganismile. Organismi sattudes on BHT äärmiselt mürgine – võib tekitada allergiat, ekseeme, astmat, kesknärvisüsteemihäireid ja muid tüsistusi.
 • Propüleenglükool – kasutatakse oma siidise konsistantsi tõttu “pehmendajana”. See naftapõhine aine võib ärritada nahka, kahjustada südant ja maksa ning tekitada kesknärvisüsteemi häireid.
 • Parabeenid – kasutatakse samuti säilitusainena paljudes kosmeetikatoodetes, kuid tegelikult on see üks ohtlikum sünteetiline koostisosa, mis käitub kehas kui estrogeen, mis segab hormonaalset tasakaalu ning tekitab otseselt rinna- ja eesnäärmevähki.
 • Erinevad lõhnaained – lisatakse ebameeldiva lõhna varjamiseks, kuid sisaldavad keskmiselt üle 14 keemilise aine, mida üldiselt toote sildile kirjutatud ei ole. Kui deodorandil on koostisosade nimekirjas lihtsalt lõhnaaine, siis ei saa kunagi kindel olla, mis seal tegelikult sees on. Isegi loodusliku lõhnaga aroomid võivad olla hoopis midagi muud, sest teatud lõhna saavutamiseks kasutatakse ca 3100 keemilise elemendi segu. Nende elementide hulgas on ka neid aineid, mida seostatakse hormonaalhäirete ning allergiatega.
 • Ftalaadid – neid lisatakse deodorandile selleks, et seda võimalikult ühtlaselt nahale kanda, sest need aitavad kaasa teiste abiainete lahustumisele, millega kaasneb parem toote konsistents. Ftalaate kasutatakse kosmeetikas, sünteetilistes lõhnaainetes, kehahooldus- ja meditsiinitoodetes. Viljakas eas naiste veres ja uriinis leitud kõrget ftalaatide taset on seostatud kõrgema sünnidefektide riskiga. Arvatavalt häirivad ftalaadid hormooniretseptorite tööd ja suurendavad rakkude muteerumise tõenäosust.

Kord jagasin teiega üht Eesti tootjat, kes valmistab 100% naturaalset deodoranti, kuid jagasin hiljem ausalt ka oma arvamust, et toode ei pidanud higilõhna kinni ning jättis riietele rasvased laigud, mida ei saanud ka pesus maha. Pärast seda olen proovinud veel üht naturaalset deodorantkreemi, mis tegi tööd päris hästi ja ei rikkunud riideid ära, kuid pealekandmine oli tohutult ebamugav. Toodet tuli võtta näppudega potsikust ja nii olid mul küünealused seda kibedamaitselist kreemi alati täis. Lisaks toode murenes ja pudenes riietele, sest sisaldas savi. Ever since olen olnud mulle 100% sobiva 100% loodusliku deodorandi otsingul!

Kuni üks päev kirjutati mulle Nurme looduskosmeetikast, kelle sojaküünlaid ja käteseepe olen juba mõni aeg fännanud! Mulle saadeti proovimiseks juba mitu kuud tagasi nende uhiuued hoolikalt välja töötatud koostisega 100% naturaalsed deodorandid. Katsetasin neid nii enda kui Roometi nahal ning jäin toodete efektiivsuse, lõhna, pakendi ja pealekandmisega VÄGA rahule, mistõttu see postitus teieni jõuabki. Lubage ma kirjutan lähemalt…

 

Nurme looduskosmeetika – räägime brändist

Kümne tegutsemisaasta jooksul seebitootjast tuntud kodumaiseks looduskosmeetika brändiks kasvanud Nurme valikust leiab täna nii ihupiimasid, kreeme, dušigeele, šampoone kui palsameid. See kõik on saanud võimalikuks tänu pidevale õppimisele ja arengule. Kõik tooted on on jõudnud tarbijani koostöös kosmeetikatoote formuleerijaga, et
tagada tõeliselt kvaliteetseid toodeid. Kõik tooted läbivad terviseohutuse hinnangu, mikrobioloogilised analüüsid ja stabiilsustestid.

Kõik oma retseptid loob Nurme ise ja kogu tootmine toimub Harjumaal, Kose vallas, Liiva külas, Räbina tootmistalus. Kord aastas on olnud kõigil huvilistel ka ise võimalus vaadata Avatud Talude päeval, kuidas tootmine kohapeal välja näeb. Kuigi koht ise on vana talumaja, mis kohandatud tootmiseks, siis küünalavalgel seebitegemisest on asi kaugel. Pealevaadates vana laudamaja sisemuses on kaasaegne tootmine, kus tagatud kõik hügieeninõuded.

Looduslik ja öko on Nurmes juba iseenesest mõistetav. Nende poliitika on, et kõik, mida loomulikul viisil looduses ei leidu, seda inimene oma nahal või söögiks ei vaja. Kuigi ükski kreem ilma emulgaatori ja säilitusaineta ei valmi, on Nurme siingi teinud valikud, et need vajalikud lisakomponendid oleksid Ecocert sertifikaadi poolt tunnustatud ja taimset päritolu.

 

Nurme looduslik pulkdeodorant

Ja asume nüüd selle kõige põnevama osa juurde – Nurme üllatab looduskosmeetika fänne 100% looduslike deodorantidega, mis on pakendatud “zero waste” pakendisse! Looduslikul pulkdeodorandil on mitmeid eeliseid tavadeodorandi ees:

 • ei sisalda alumiiniumi
 • ei sisalda sünteetilisi värvi- ega lõhnaaineid
 • ei sisalda parabeene
 • ei sisalda palmirasva
 • ei saasta loodust – 100% “zero waste
 • on julmusevabad
 • tagab keha loomuliku funktisoneerimise

Nurme looduslikus pulkdeodorandis neutraliseerib higilõhna sooda ja eeterlikud õlid. Kui deodorandi sees on soodat liiga palju, siis võib see nahka üleliia kuivatada ja viia isegi tugeva punetuse ja ärrituseni. Nurme deodorantides on sooda osakaal viidud aga miinimumini ja deodoranti on testitud ka tundliku nahaga inimestel.

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

Enamike looduslike deodorantide puhul on probleemiks naha rasuseks jäämine ja sel viisil ka riiete määrimine. Käsi südamel võin öelda, et kuigi Nurme deodorandis on sheavõid ja jojobaõli, ei jäta see kaenlaaluseid rasvaseks nagu kookosõliga tooted seda teevad. Nurme pulgas leiduv maisitärklis imab üleliigse rasu endasse ja pärast peale kandmist on tunne tõepoolest kuiv. Seega õige kasutamise puhul ei määri toode ka riideid. Deodoranti tuleks määrida nahale nii vähe kui võimalik ja enne riietumist lasta korra imenduda. Kuna toode ei sisalda savi, siis ei muretsema ka selle pudenemise pärast!

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

Veel üks suurepärane uudis Nurme deodorantide puhul on selle zero waste pakend, mis on taaskasutatav. Kartongist pakend on võimalik viia pakendikonteinerisse, veendudes, et seda tehes
oleks deodorant lõpuni kasutatud või allesjäänud pulgaosa eemaldatud.

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

Nurme deodorante on kuue erineva lõhnaga, kuid kõikidel on siiski sama baasretsept. Lõhnade valikus on nii tugevamaid kui õrnemaid, nii lillelisi kui tsitruselisemaid, nii naiselikke kui mehelikke lõhnu:

 1. mandariini ja apelsiniga
 2. lavendli ja salveiga
 3. ylang-ylangi ja bergamotiga
 4. rohemündi ja rosmariiniga
 5. laimi ja patšuliga
 6. sidruni ja eukalüptiga

 

Kuidas kasutada?

 1. Kanna deodorant alati puhtale, pestud ja kuivale nahale.
 2. Deodorandi kasutamiseks eemalda kork ja suru sõrmedega tuubi põhjast paar millimeetrit pulka
  ülespoole.
 3. Aseta pulk mõneks sekundiks soojale nahale, et see jõuaks pehmeneda ja
  kanna siis paari liigutusega kaenlaalusele. Ära unusta, et vähem on rohkem!
 4. Kui pulk kipub peale kandmise ajal tagasi tuubi vajuma, hoia alt sõrmed vastas.
 5. Lase paar minutit enne riietumist deodorandil kuivada ja imenduda.
 6. Deodorant sobib kasutamiseks ka pärast raseerimist.

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

 

Halb lõhn pärast kasutamist?

Kuna ma olen alati 100% aus teiega, siis jagan teiega ka üht huvitavat tähelepanekut. Nagu mainisin, siis testisin ma neid deodorante ikka korralikult. Kõikide puhul olin ma päeva lõpuks mures ühe ja sama asjaga – ebameeldiv kibe lõhn. See polnud isegi nagu higilõhn, mis oleks minu puhul lausa veider, sest ma vaevu üldse kunagi haisen higi järele, veel vähem kasutades deodoranti. See oli hoopis teistmoodi lõhn – selline toksiline? Proovisin eri lõhnadega deodorante ja märkasin seda kõigi puhul. Siis sundisin ka Roomi neid katsetama ja temal me sama ei täheldanud. Ei mingit ebameeldivat lõhna…

merilin-taimre-paljas-porgand-nurme-loodus-kosmeetika-alumiinium-vaba-deodorant-pulk-naturaalne-blogi

Tekkis küsimus, kas miski reageerib mul kaenla all niiviisi või mis see võib olla? Ja kui siis hakkasin uurima ja puurima, sain aru, milles asi. Pärast seda üht savi sisaldusega looduslikku deodoranti jäin ma taas tavadeodorandi peale, mis küll alumiiniumit ei sisaldanud, aga muid kemikaale ikka, k.a parfüümi, sest ei leidnud endale sobivat naturaalset alternatiivi. Selle ajaga jõudis mu keha toksiinidest küllastuda ning naturaalsele deodorandile minnes, algas mu kehal umbes kahenädalane üleminekuperiood, et lubada kehal puhastuda. Keha väljutab sel ajal mürkaineid, mis sinna on kogunenud ja täpselt nii see lõhnaski. Justkui toksiinid, mitte higi! Enamikel seda üleminekuperioodi ei esinegi (näiteks Roometil), kuid mõnel tuleb seda jällegi ette. Minu rõõmuks on see kõik mööduv ja ootamine tasub ennast kuhjaga ära. Seega ei kavatse ma nende kasutamisest loobuda, vaid täie rauaga edasi panna!

Jaanuarikuus on kõik Nurme looduslikud deodarandid koodiga “paljasporgand” -10% soodsamad! Lisaks heida pilk peale mu Instagramile ja Facebookile, et osaleda auhinnamängus!

23 Kommentaari

 1. Helena ütleb:

  Kaua see üleminekuperiood kesta võib huvitav? 🧐 olen nüüdseks pea 3 nädalat kasutanud, aga juba lõunaks on deodorandi lõhn täielikult kadunud ja haisen nagu mingi parm :D seda eriti aktiivseid tegevusi tehes. Mulle täiega meeldib selle deodorandi lõhn, aga paratamatult mõtlen, kas see nüüd jääbki nii või saan normaalselt edasi ka elada? 😬 plaanin veel paralleelseks kasutamiseks ka sellise osta: http://www.piperwai.com

 2. Kristel ütleb:

  Aitähh! Superpostitus ja katsetan rõõmuga nurme oma!
  mina ei teadnud midagi kõigist koostisosadest ja nende kohutavatest “lisatoimetest”..
  Kõige keemilisemast deodorandist võõrutades tajusin sama.. see ei olnud mitte higi vaid mingi väga kirbe toksiinide väljumise hais. Nüüd loen, et selles oligi alumiinium… Miks üldse selliseid asju toodetakse :(

 3. Kristiina ütleb:

  Hei,
  Millist lõhna soovitaksid Nurme deodorantidest? Milline Sulle isiklikult kõige rohkem meeldib? ☺️

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei! Need lõhnavad täpselt nii nagu nimetusd ütlevad, seega soovitan täiesti oma maitse järgi valida ehk siis olenevalt sellest, mille lõhn Sulle sümpatiseerib.

   Mul endal on näiteks nii, et igaks olukorraks on oma lõhn. Trennis meeldib väga värske lõhn ehk rohemündi ja rosmariiniga ning sidruni ja eukalüptiga. Samas kuskil üritusel nagu mündileht ei taha lõhnata, siis eelistan nt lavendli ja salveiga. :)

   Loodan, et oli abi!

 4. khm ütleb:

  Miks müüvad apteegid alumiiniumisooladega deodorante, kui need tervisele nii ohtlikud on? Olles meditsiini valdkonnaga seotud olen nõus et tootjad ei soovita neid deodorante rasedatele, sest puuduvad kliinilised uuringud ning nad ei saa tagada seda, et ei satu süsteemsesse vereringesse. Alumiiniumisoolad on samas kõige efektiivsemad higistamisvastased ained seda just selle tõttu, et panevad higinäärmed kinni. Tean inimesi, kes neid just sellepärast kasutavad, et on kõige efektiivsemad. Ma saan aru, et see on reklaampost, aga tasuks kirjutada ikka plussidest ja miinustest.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Aga higinäärmed on meil põhjusega :) Kas arvad, et nende sulgemine alumiiniumiga on õige ja parim viis, kuidas liighigistamist ära hoida? Või peaks inimene vaatama üle oma toidulaua ja muud eluviisid, mis võivad olla algpõhjuseks keskmisest rohkemale higistamisele?

 5. Mirje ütleb:

  Kas oled Tilga deodorant-kreemi ka katsetanud? Tore oleks võrdlust lugeda :P

 6. I ütleb:

  Alumiinium ei ole raskmetall ;P

 7. Meelis ütleb:

  Soovitan Laserist vaadata, kuidas see alumiiniumi jutt on täielik häma ja tegelikult alumiinium midagi halba deodorandis ei tee.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Laser on minu jaoks viimane koht, kuhu teabe saamiseks pöördun :D Hiljuti pidid avaldama ka Pressinõukogu otsuse, et nad laimasid täiesti tühja nt Daysy viljakusmonitori, moonutades vastavalt oma soovidele fakte.

   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4427717/

   • Essu ütleb:

    Aga pressinõukogu otsuses on ju kirjas, et saade ise ei rikkunud koodeksit? Vaid tutvustused, pealkirjad, piltide allkirjad jne olid eksitavad.

   • Essu ütleb:

    Lisaks veel… alumiinium tõesti ei ole raskmetall. Alumiiniumi sisaldusega deodorantide seostamine vähi jms tekkega on müüt (mis kahjuks on laialt levitatud), mis on teadlikuslikult ka juba tegelikult ümber lükatud. Seega kui teema tõesti huvi pakub, siis tõeste väidete esitamiseks soovitan teha põhjalikumalt taustauuringut, tutvuda usaldusväärsete ja värskemate allikatega.
    See artikkel, mis siin viitasid – üldine ülevaate artikkel, mis selle deodorantide teema juures mingit väärt infot küll ei anna.

    • Paljas Porgand ütleb:

     Antud teemal on palju poolt- kui ka vastuargumente. Fakt on see, et väga paljud inimesed eelistavad ja otsivad just alumiiniumivaba deodoranti (k.a. mina) ning seda antud juhul just nende toodete puhul ka sain, millele on postitus ka üles ehitatud.

 8. Kreete ütleb:

  Nad võiksid vaid mesilasvaha asemel mingi alternatiivi leida, siis oleks see ka vegan toode :)

  • Paljas Porgand ütleb:

   Nja. Kellele mis oluline on…

   Mind see näiteks üldse ei kõiguta, sest see on minu jaoks puhtalt põhimõte, et vegan mett ei tohiks tarbida. :D

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga