Ilma prillideta taas nägijaks!

Mul on olnud eluaeg kehvem silmanägemine, kuigi kooli nägemistestid näitasid kotkasilmale vastavat tulemust. Alles hiljem, kui läksin prillide ostmise jaoks nägemistesti tegema, sain ma vastuse miks ma ei näe, kuigi mõlemad silmad annavad testil superhea tulemuse! Tuleb välja, et mul on astigmatism, mille korral ei ole silma optiliste pindade kuju päris sfääriline, mis tekitab kujutise moondumist, varjudega nägemist jne. Sageli on astigmatism kaasasündinud või tekib kasvueas silma ebaühtlasest kasvamisest.

Allikas: silmatervis.ee

Minu puhul väljendub see kõige enam kaugele ekraanidele vaadates (ekraanid, valgustatud sildid, tuled) ning aja jooksul on see süvenenud. Näiteks 0li mul lapsena pea võimatu näha Tallinna Bussiterminalis ekraani pealt eemalt bussiaegu välja lugeda. Sama raske oli mul näha ka bussidel olevaid valgustatud numbreid välja lugeda. Kunagi häiris see mind vaid valgustusega objekte vaatamast, kuid täna häirib see mul ka tavaobjekte selgelt nägemast. Selleks olen kandnud juba aastatid silinderklaasiga prille, mis parandavad silmaläätsedes tekkinud moondumist. Näiteks liikluses on mul prillideta raske kaugelt kiiruspiiranguid näha, teejuhiseid lugeda jmt. Telekat ilma prillideta ei kannata ma juba ammu enam vaadata.

Allikas: lookandsee.ca

Ma olen palju mõelnud silmaoperatsioonile ning 2017 sõitsin isegi Riiga, et see ära teha. Siis aga ilmnes, et mu silma sarvkest on liiga õhuke selle jaoks. Täna olen avatud veel võimalusele, et teen tulevikus laseroperatsiooni ära, kui leian sobiva koha, mis pakub silinderläätsedele ravivõimalust. Seni aga pean midagi välja mõtlema, sest uute patsidega on ebamugav prille kanda ning tuleb ette olukordi, eriti suvel, kus prille lihtsalt ei saagi kanda.

 

Minu esimene kogemus läätsedega!

Ma polnud kunagi oma 28 eluaasta jooksul läätsesid kandnud. Ausalt öeldes, pole ma neile isegi mõelnud. Küll aga olen juba pikalt, kuigi laisalt, prille kandnud. Kui Läätsemaailm kevadel mulle aga koostööd pakkus, siis tekkis esmakordselt idee ja huvi neid järele proovida! Kõik sõbrad, kes on prillidelt läätsede peale üle läinud, pole enam tagasi vaadanud.

 

Toorilised läätsed

Kuna mul on astigmatism, siis vajan ma toorilisi ehk silindriga kontaktläätsesid. Selleks tellisin ma AirOptix plus HydraGlyde for Astigmatism silikoonhüdrogeelist 1-kuused toorilised kontaktläätsed, mis sobivad nii päevaseks kui ka ööpäevaringseks kandmiseks, kuigi viimast ma pigem ei eelista. Usun, et silmad peavad öösel ikkagi puhkama.

Läätsedel on väga hea hapniku läbilaskvus (Dk/t 108) ja uus Precision Balance stabiilsussüsteem, mille tulemusena peaks enamusele läätsekasutajatele sobima need hästi silmas juba esimesel korral. Läätsedel on ka täpsusmärgistus – kolm kriipsukest vastavalt kella kolme, kuue ja üheksa suunas – mis aitavad läätsed õigesti silma asetada. Neid läätsi võib kasutada päevaste läätsedena 1 kuu või ööpäevaläätsedena maksimaalselt 6 ööpäeva järjest.

Tooriliste läätsede valimine on oluliselt keerukam protsess, sest lisaks tugevusele on vaja valida ka sobilik silinder. Esiteks, sa võid teada, mis su silinder on, kuid omast kogemusest võib öelda, et erinevad optometristid mõõdavad seda erinevalt ja nii on mul olemas mitu retsepti, mille järgi siis sobilikud läätsed endale valida. Võtsin aluseks retsepti, mille kohaselt on mul: parem silm: -0,75 ja silinder -0,25; vasak silm: -0,25 ja silinder -1,00.

Kuna toorilisi läätsi saab ainult -0,75, -1,25, -1,75 ja -2,25 silindriga, siis pidin oma silmade osas vähe ümberarvutusi tegema. Lõpuks otsustasin tellida: parem silm: -1,00 ja silinder 0; vasak silm: 0 ja silinder -1,25. Nii on silindrid võimalikult ligilähedased retseptile ja miinused vähemalt kokku arvutades võrdsed ning silmanägemine hea! Õnneks pakub Läätsemaailm.ee võimalust tellida kõiki toorilisi läätsi 1 tk korraga, et saaksid katsetada, kui tugev silinder sulle sobib!

Ütleme nii, et läätsede silma panemine ja ära võtmine on omaette kunst. Ja ükskõik kui palju ma ei proovinud seda teistelt õppida, siis lõpuks leidsin ikkagi omale sobiliku unikaalse viisi, kuidas seda teha. Mitte, et ma selles veel mingi äss oleks. Aga vähemalt esmasest 30 minutist ja punastest silmadest on saanud 10 minutit ja klaarid silmad.

Küll aga on sanitaarsusnõuded silmapõletiku ennetamiseks üheselt mõistetavad. Käed peavad olema desinfitseeritud, läätsed vastava vedelikuga loputatud ning läätsi tuleb ka nõuetekohaselt ette nähtud läätsekarbis hoiustada. Hooldusvahendina kasutan ma universaalset suure desinfitseerimise tõhususega mitmeotstarbelist vedelikku Acuvue RevitaLensi. See kõik-ühes lahus sobib kõikide kontaktläätsede desinfitseeri­miseks, puhastamiseks, loputamiseks, valkude eemaldamiseks, niisutamiseks ja säilitamiseks. Acuvue RevitaLens on tõhus lipiidide, mikroobide ja bakterite eemaldamisel.

 

UVA ja UVB kaitsega tumenevad läätsed

Suve mõistes tellisin ma prooviks ka Acuvue Oasys with Transitions kontaktläätsed, mis on uudsed kahenädalased valguse käes kohanevad läätsed. See tähendab, et need reageerivad kiiresti (max 15 sekundiga) muutuvatele valgustingimustele. Nendega oli äärmiselt mugav, sest tõepoolest kaitses see silmi hästi otsese ja ka peegelduva päikese eest, kuid välimuse poolest ma neid ei eelistaks. Miks? No vaata mind nendega, haha:

Ma näen välja nagu deemon nende mustade silmadega. Lisaks on need läätsed ka laiemad kui oma vikerkest, tekitades nii veel satanistlikuma mulje. Veel peab mainima, et kui välja minnes on silmad mõneti kissis, mistõttu lääts pole täielikult valgusele paljastatud. siis korraks esineb olukord, kus pool osa läätse on valgusele reageerinud ja tumenenud ning osa mitte. Kuid see kestab õnneks max 15 sekundit. Kannaksin neid läätsesid talvel mäel suusatades (kuna tavaprille ei saa suusaprillide all kanda), veesporti harrastades, et veelt liiga palju päikest silma ei peegelduks ja silmanägemist ei kahjustaks ning ka autoga sõites, kui teeolud peegeldavad vastu rohkem päikest kui võiks. Õnneks on need ka kõik olukorrad, kus keegi minu satanistlikke silmi niikuinii ei näe. Ja kui politsei autoga kinni peaks pidama, siis tasub loota, et see ehk ehmataks ta ära, haha!

Mina tellisin kõik läätsed ja hooldusvahendid Läätsemaailm.ee-st. Nende eesmärk on pakkuda parima hinnaga maailma suurimate kontaktläätse tootjate kontaktläätsesid. Seetõttu kehtib Läätsemaailm.ee-s parima hinna garantii. See tähendab, et kui leiad teisest Eesti online poest parema hinnaga sama toote, saad saata neile parema hinnaga toote lingi e-mailile ning nad trumpavad selle hinna üle.

Koodiga “paljasporgand” on kogu Läätsemaailm.ee tootevalik minu lugejatele veel -15% augustikuu lõpuni! Lisaks pakuvad nad võimalust Tallinnas laos olevat kaupa saada kätte kulleriga juba samal päeval, kui tellimus teha tööpäeval enne kella 15.00. Loe lähemalt SIIT!

Kas Sina kannad prille või läätsi või mõlemaid või mitte kumbagi? Miks oled otsustanud läätsede kasuks või vastupidi neid kanda ei eelista? Kas Sul on nippe, kuidas neid paremini silma ja silmast ära saada? Jaga minuga, kui algajaga, oma muljeid ja kogemusi!

Postitus on sponsoreeritud Läätsemaailm.ee poolt!

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

4 Comments

  1. Katre says:

    Mind huvitab hoopis selline asi, et kust sellise kaelakee saaks? Tundub nii armas ja minimalistlik. :)

  2. Madli-Kai Tikka says:

    Ja minu enda pisipoeg 3a tal tuvastati astigmatism juba varakult lisaks on meil ka akromatopsia(täielik värvipimedus)ja suur valgustundlikus. Hetkel kannab ta prille kuna on liiga väike ,et mingit operatsiooni teha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.