Lõpuks ometi soovitab arst antibeebipillidest eemale hoida

merilin-taimre-paljas-porgand-daysy-viljakus-monitor-hormoon-ravi-pillid-spiraal-menstruatsioon-endometrioos

Mind assotseeritakse Eestis varsti rohkem naiste menstruaaltervise eestkostmise kui blogimisega. Või akne vastu sõdimise ja lõpuks selle alistamisega? Või siis üldse naiste enesetunde ja heaolu parandamisega. Sest see on tegelikult ju mu eesmärk! Mu eesmärk pole kunagi üht brändi/toodet/teenust maha teha ja teist ülistada, vaid suunata inimesi õigele teele, mis tuleks kasuks nii nende tervisele, heaolule kui ka rahakotile. Ja muidugi ka meie keskkonnale.

Seekord ei süvene ma ei internetiavarustesse ega isiklikesse kogemustesse, vaid juhtusin lugema raamatut, mis peaks olema igale suguküpseks saavale naisele KOHUSTUSLIK, et nooruses teadlmatusest oma tervist terveks ülejäänud eluks ära ei lõhutaks. Muidugi leiame me abi arstidelt, aga nagu enda ja ka teiste kogemus on näidanud, siis tihtipeale läheb arst lihtsamat rada pidi ning ei süvene indiviidi vajadustesse. Pealegi… keda me saame usaldada, kui ravimitööstus ja arstiteadus on nii tugevalt teineteisest sõltuvad? Kas tõesti ei kriibi naistearstil hinge, kui ta kirjutab 13-aastasele tüdrukule välja hormonaalpreparaadid, et ta menstruatsioonitsükkel oleks valutum ja korrapärasem?

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

113 Comments

 1. Ruth says:

  Olen pillide peal juba päris varakus teismelise eas. Kuskil 14-15? aastaselt määrati, kuna minu munasarjad olid mu keha jaoks liiga suured? (tundub nii ajuvaba põhjus ausalt õeldes) ja mens oli meeletult valulikud, ma väänlesin voodis, nutsin ja üle ei läinud. Ema tahtis kiirabi kutsuda, sest see tundus lõputu, aga käis hooti. See selleks. Oma vanuste seas olin ainus kes nii varakult pillide peal juba oli. (seksuaalvahekorda astusin alles 17 aastaselt). Nüüd olles 22 saan aru, kui haigelt naistearst neid pille peale surub. Üha enam loen Sinu postitusi ja kommentaare ja mõtlen et miks ma nii kaua enda keha mürgitanud olen.
  Ükskord trenni minnes tundsin kuidas kõik kumisema hakkas ja pilt mustaks läks, läksin ruttu garderoobi endal must pilt ees, jalad vaevu kandsid, suutsin veel jope kuidagi kapist saada ja autosse põhimõtteliselt roomata ning veel koju sõita! See tunne oli kohutav, meeletu valu, pearinglus ja üle ei läinud. Hiljem avastasin midagi kohutavat enda mensese ajal. Pöördusin üsna kiirelt naistearstile ja ta ütles nii tuimalt, et mul lõhkes tsüst… Ja nüüd elan siiani suht hirmus et millal jälle selline asi võib juhtuda. Ning rääkimata sellest seenest, mida ei õnnestu millegi pärast välja ravida. Olen palju kordi erinevaid ravikuure läbi teinud ja ikka tuleb tagasi, arst aga sellepeale ütleb et jah stress ja pinge tekitabki seda. Hallloo kaua üks inimene ikka stressis on. Nüüd olen otsustanud, et vahetan arsti. Muidugi siin linnas kus elan, ei ole väga valikut ainult 3-4 arsti. Ja kõik muu mis nende pillidega kaasneb on kohutav. Pidevalt närviline, söögiisu praktiliselt puudulik, kõik imestavad miks ma midagi ei söö ega midagi süüa ei taha, seksiisu puudulik jnejne. Pole veel leidnud alternatiivi pillidele aga eks peab selle ka välja mõtlema. Kahtlemata, pillid on kohutav valik..

  • Ahhh, kui jube! Aitäh, et meiega oma lugu jagad! See on oluline!

   Pillid põhjustavad tupeseent, seega kui nüüd maas oled neilt, siis taasta oma soolestiku mikrobioom (sellest mul mitu postitust hiljuti kirjutatud, ka pärmseenest otseselt) ja kaob ka tupeseen :) Kui soolestik paigas, siis on süügiisu ka paigas! Kaks kärbest ühe hoobiga ;)

   Alternatiive:
   1. Kasutada ainult kondoome või pressaare
   2. Jälgida oma tsüklit (meditsiinilise täpsusega) ning viljastumisvõimelistel päevadel hoiduda vahekorrast või kasutada kondoomi või pressaari
   3. Vaskspiraal, mis võib olla paigaldamisel valulik ning põhjustada ka väheke põletikku kehas, kuid ta ei häiri sinu naturaalset süsteemi ja hormoone.

 2. Kiku says:

  Tere
  Olen lugenud ja samas ka ise käinud mitme naistearsti juures, kes soovitavad ainult beebipille, siis äkki oskaks soovitada naistearsti, kes ei suru peale beebipille ja reaalselt aitab probleeme lahendada. :)

  • Hei! Esimene soovitus on kahjuks ikkagi suht kõigil pillid, aga olen kuulnud, et naised, kes neid mitte mingil juhul ei soovi, on siiski saanud mõistva suhtumise osaliseks dr parve naistearstide juures (Tallinnas Qvalitases ning Pirita perearstikeskuses)

 3. Liis says:

  Mul on kahju, et antibeebipillide kahjulikust mõjust ei tehtud sarnaseid informatiivseid postitusi aastaid tagasi. Ja olen tänulik, et sellel teemal postituse tegid. Alustasin beebipillide kasutamist umbes 10 aastat tagasi. Seda küll mitte pidevalt, vahepeal olid 2 aastased pausid, kuid pikalt siiski. Enne pillide kasutamist oli mentsruatsioon äärmiselt valulik, võisin 2 päeva voodis valudes piinelda. Mu näonahk oli kohutav, rasune ja aknele kalduv. Ja muidugi läks kõik paremaks peale seda, kui hakkasin kasutama beebipille. Lausa ideaalne oli, nahk oli klaar ei mingeid mentsruatsiooni valusid. Selle aasta jaanuarist hakkasid mind aga kimbutama sagedased peavalud, ning sääremarjad valutasid väga sageli. Arstiga konsulteerides lõpetasin ka pillide kasutamise aga seda alles suvel, juunis. See on olnud minu elu pöördepunkt. Mu organism ei ole kunagi olnud nii paigast ära kui on ta praegu. Minu emotsioonid on nii kõikuvad, olen pidevalt ärevil. Vererõhk kõigub kohutavalt, kord on madal siis jälle väga kõrge. Pearinglused, iiveldus jms. Kõlab nagu ärevushäire ja nii ütlevad ka arstid. Minu ovulatsioon on muutunud kohutavalt valulikuks, kõht on täiesti paistes ja valulik perioodil kui toimub ovulatsioon. Mu näonahk on läinud jälle kohutavaks, akne on tagasi ning hommikul on näonahk väga rasvane. Olen kindel, et paljudel minu praegustel terviseprobleemidel on väga tihe seos pillide lõpetamisega. Hormoonid on paigast ära ning hetkel olen ka üsna segaduses kuidas oma organismi aidata. Arstid kehitavad vaid õlgu ning väidavad ,et selline seos on vähetõenäoline. Seega oleks ma vaid olnud teadlikum kõigest sellest kahjulikkusest mida pillid organismiga teevad ei oleks ma neid elusees võtnud.

 4. E says:

  Pillid rikkusid minu elu täielikult :( u 18.a tarbisin neid, kuskil paar kuud, tagajärjeks depressioon ja tundub et eluaegne rasestumisvastane kaitse – libiido täiesti 0 ka 7.a hiljem. Meeleolukõikumised olen suutnud õnneks taastada,aga mis puutub naiselikkusse, elurõõmu,siis need on kadunud. Oleks teadnud, poleks elusees hormonaalseid vahendeid puutunud.

 5. Johanna says:

  Olin rasestumisvastase implantaadi Nexplanon kasutaja umbes 1,5 aastat. Mind üllatas kogu rasestumisvastaste vahendite saamise protseduur: mõõdeti vererõhku ja küsiti suguvõsas levivate haiguste kohta (enamasti seotud südame-veresoonkonnaga), selgus, et isegi vanaema ei loeta enam perekonnaks selliste protseduuride käigus. Isiklikult eeldasin, et mõõdetakse erinevate hormoonide taset kehas ja tervise seisundit enne retsepti kirjutamist, aga ei, olin ikka sinisilmne. Saingi oma implantaadi. Alguses oli kõik tore polnud veritsust ega midagi. Olles vaevelnud aastaid rauavaegusaneemiaga, mitte küll menstruatsiooni veritsuse tõttu, aga leidsin, et siiski kui lisa veritsust ei ole ehk läheb vere seis paremaks. Olid toredad esimesed umbes 5 kuud ja siis hakkas veritsus ja seda umbes iga 9 päeva tagant. Kui varasemalt, olles mitte hormonaalseid vahendeid kasutanud, oli veritsus kestnud enamasti nii 3-4 päeva ja ilma valuta, siis nüüd oli pikkuseks 7 päeva ja valu. Läksin siis arsti juurde ja uurisin, kas see on normaalne ja kas oleks äkki vajalik implantaat välja võtta. Rääkisin oma probleemist ka hemoglobiini ning rauaga. Arst oli hästi sümpaatne inimene ja suutis mind veenda, et ootame 3 kuud veel, et äkki on see nende esimese 6 kuu mõju, kus võib veritsus ja muud probleemid tekkida. Mõtlesin, et mis siis ikka, eks ootame ja vaatame. Täpselt enne 3 kuu möödumist tekkis paus, kus veritsust ei olnud tervelt kuu aega ja mõtlesin ohh nüüd on kõik okei. Ja siis taaskord umbes 7-9 päevaste vahedega ja iga kord oli süda nii paha, et ei tahtnud kodust lahkuda ega liikuda. Esialgu mõtlesin, et ehk möödub, aga siis lõpuks seadsin sammud taaskord arsti poole. Ja mõtted olid juba sellel, et lasen implantaadi välja võtta. Olin juba netist erinevate meetodite kohta ka lugenud ja Daysy sümpatiseeris, aga hind oli minu jaoks liialt krõbe. Arst aga suutis mind veenda, et proovime 3 kuud nõnda, et võtan lisaks käes olevale implantaadile ka antibeebipille. Tegin siis seda, ise samal ajal veidi otsust kahetsedes. Olles kogu oma elu olnud pigem selline looduslaps, kes väga ravimeid ei armasta tarbida olin nüüd kahe erineva hormonaalse vahendi mõju all. Võtsin siis need 3 kuud neid tablette ära, kõik tundus tore… ja siis mingi hetk taaskord hakkas veritsus. Minu elukaaslane oli hästi toetav ja ütles juba implantaati kasutama hakates, et oled sa ikka kindel, et tahad seda enda kehaga teha ja ka nüüd ütles, et toetab minu otsust implantaat eemaldada. Samas oli hirm suur, otsisin lolle vabandusi, näiteks, et mis siis kui nüüd kaalus juurde võtan ja akne tekib. Käisin pidevalt Daysy kohta lugemas ning olin ka Facebooki grupiliige, aga endiselt kartsin veel seda hüpet teha. Siis sain kokku Daysy Eesti esindajaga ning mõistsin, et olen ikkagi oma uskumustest nii kõrvale kaldunud ja ei kontrolli enam oma keha. Kokku saamiselt lahkudes helistasin arstile ütlesin, et tahan implantaati ära võtta, saingi aja järgmiseks päevaks. Läksin siis Tallinnas asuvasse Seksuaaltervise kliinikusse seda eemaldama. Terve protseduuri aja üritas arst mind ümber veenda, et mis siis ikkagi saab kui jääd rasedaks ja kas tead, et Daysy ei ole väga usaldatav jne. Ta sai minu peale reaalselt vihaseks. See oli väga ebameeldiv kogemus ning ausalt selle arsti juurde enam tagasi ei läheks. Arst võiks ikkagi toetada meie otsuseid ja veidi nõu anda, aga tema meelest rikkusin oma elu hormoonidest loobudes. Olen nüüdseks hormoonide vaba 4 kuud. Daysyl on minu öökapi peal oma koht olemas ning hommikune temperatuuri mõõtmine on saanud igapäevaseks tegevuseks. Minu keha ei ole veel siiski 100% taastunud. Sain endale akne ja valuliku menstruatsiooni. Aga usun, et keha vajab lihtsalt aega ning üritan teda erinevate looduslikke vahenditega toetada nii palju kui võimalik. Siiamaani ütleks, et hormonaalsetest vahenditest loobumine oli üks parimaid otsuseid sellel aastal ja soovitaks ka teistele.

 6. C. says:

  Mul on küsimus daysy kohta.
  Võibolla nüüd natuke blond küsimus, aga loen igaltpoolt, et kui lõpetad pillid, siis pärast seda tulevat veritsust ei nimetata menstruatsiooniks ning see kirja ei lähe. Et siis lõpetasin oma viimase lehe pille, sealt 7 oli pillivaba, kus tekkis veritsus (mida ma ei pannud kirja daysysse) . Nüüd olen ootel kuni mu esimene menstruatsioon tuleb või see mis mul alles nüüd tuleb ei ole ikka menstruatsioon vaid sellest järgmine?
  Loodan, et on arusaadav küsimus. (Kas jutt siis käib igalpool pillide lõpetamise lõpus tulevast veritsusest nagu minul oli kui oli 7 päevane paus ja rohkem pille enam ei söönud või pean veel järgmise veritsuse ka ootama mida ma kirja ei tohi panna ja siis alles saan hakata kirja panema?)

 7. Triinu says:

  Hormoone tarvitasin 3,5 aastat, algul pille ja siis 2 kuud Evra plaastreid (arvasin, et need on mugavamad). Kui alustasin, olin 25 ja olin eelnevalt olnud pillidevastane, sest ca 20-aastasena proovisin neid võtta, aga sain vastu ainult pideva peavalu ja olematu libiido. Seekord lasin mehel end ära rääkida, olevat väga mugav ega pea kondoome kasutama (ju mõtlesin ka, et seekord on teisiti ja pille on erinevaid; aeg on edasi läinud).
  Ütlesin naistearstile, et tahan pille. Mul mõõdeti selle peale vaid vererõhku (mis oli ideaalne) ja soovitati erinevaid (jutt oli selline, et kui üks pill ei sobi, proovi teist). Lõpuks jäin Yasminelle’i peale.
  Ja mis oli tulemus? Kuna mul on eelsoodumus, s.t mõlema vanema poolt on suguvõsas esinenud kõrgvererõhktõbe, ka vanematel endil, hiilis mu vererõhk pillide tõttu kõrgustesse (puhkeolekus 145/100). Olin tol ajal normaalkaalus ja liikusin mõõdukalt, tegin liikuvat tööd. Neil viimasel 2 kuul, mil plaastreid kasutasin, oli vererõhk veel kõrgem ja enesetunne oli kohutav. Lõpetasin EMOs, kus mõõdeti vererõhuks isegi 175/110. Kirjutati välja hüpertooniaravim.
  Loobusin hormoonidest päevapealt, 2017. a kevadel. Pärast seda ei olnud menstruatsiooni 5 kuud. Selle ajaga küll vererõhk langes normi (110/75) ja lõpuks tulid ka päevad tagasi, aga tundub, et olen oma vererõhu igaveseks ära rikkunud, sest praegu on see kõrgendatud (135/95) vaatamata sellele, et olen normaalkaalus ja liigun palju.
  Kõige häirivam kõrvalmõju oli aga see, et ma elasin need 3,5 aastat nagu mulli sees. Ma olen muidu üpris äkiline ja konkreetne inimene, aga pille võttes leppisin justkui kõigega ega suutnud teatud asjade osas ümber või järele mõelda.
  Sõbranna rääkis samuti, et kui ta lõpetas pillide võtmise pärast ca 14 aastat, muutusid kohe ta meeleolu, soovid, tujud… Sh kadus lapsesaamise soov.

 8. J. says:

  See on väga oluline teema. Ma olen võtnud pille kokku…14 aastat äkki? Alustasin 17-aastaselt (aasta oli siis 2002 äkki), võtsin u neli aastat ja siis mõtlesin, et teeks pausi (kokku oli paus tookord u 1,5 aastat). Tsükkel läks pekki, nahk samuti, pluss soovimatu karvakasv (ülahuulel ja lõua all). Arstilkäik andis diagnoosiks polütsüstilised munasarjad ja seati valiku ette: kas plaanin lähiajal rasedust või mitte. Kuna tol hetkel 21-aastase ja üliõpilasena ei plaaninud, siis suunati mind pillide peale tagasi, sest väidetavalt muud lahendust justkui ei olekski. Sel hetkel uskusin ka, sest ikkagi arst ju.
  Seejärel võtsin aastaid kuni 2016. aastani, kus otsustasin samuti, et tahan loobuda ja keha keemiavabaks. Just see viimane oligi loobumise põhjus, et keha toimetaks ise oma rütmi järgi. Selles suhtes olen olnud see õnnelik, kelle keha talub pille hästi, pole olnud tujukust, pea- ega muid valusid, aga asi oli põhimõttes. Ja oli täpselt sama teekond kui eelmise pausi ajal, tegelikult isegi veidi hullem. Näonahk oli ikka kuumaastik, päevades olid pikad pausid (kahekuune paus oli tavaline) ja samuti jälle see karvakasv. Sain aru, et asjad ei ole korras ja läksin arstile. Esimene arst ütles, et hakake pille võtma. Kui ma ütlesin, et ma ei soovi pille, siis tegi ta suured silmad ja ütles, et see on ainus asi mis aitab, kui te pille ei soovi, siis kannatage edasi. Ilmselgelt ei jäänud ma sellise vastusega rahule ja läksin teise arsti juurde, kes oli veidi mõistlikum, tegime ultraheli ja vereanalüüsid hormoonide taseme määramiseks ja otseloomulikult oli mul jälle see polütsüstiliste munasarjade sündroom (mida ma ise ka aimasin varasema kogemuse põhjal) nii ultraheli pildi kui ka analüüside järgi. Hormoontasakaal oli paigast ära, meessuguhormooni liiga palju jne. Ja mis oli ravi: jälle pillid! Seekord ma andsin alla, sest ma tahtsin tõesti tsüklit korda saada ja sellest karvakasvust lahti. Nüüd olen jälle paar aastat pille võtnud.

  Minu küsimus on, kas sassis hormoonide raviks ei olegi muud varianti kui pillid?! Naised, kel on ka polütsüstilised munasarjad diagnoositud, kuidas on teie kogemused? Minul on kõik arstid, kelle juures olen käinud, väitnud, et kui tahad hormoone korda saada, pead pille võtma. Ma tahaks tegelikult jälle lõpetada ja selle postituse lugemise peale mõtlengi, et ma ei pikenda oma retsepti. Ma aiman, et seejärel tuleb see, mis varemgi on olnud. Hull näonahk on nõme, aga olulisem on tervis, et asjad toimiksid…kui viimati olin poolteist aastat ilma pillideta, siis arst ütles, et mu munasarjad ei tööta, ehk keha ei leidnud ilma pillideta enam oma rütmi üles. Aga see peab ju kuidagi võimalik olema?

  • Hei! Päris uskumatu, et keegi alternatiivset lahendust välja ei käi. Soovitan seda raamatut lugeda. Seal oma peatükk, kuidas ilma hormonaalpillideta polütsüstilisi munasarju ravida :)

   • J. says:

    Su postitus tekitas igatahes huvi seda raamatut lugeda ja juba täna õhtul lähen raamatukokku sellele järgi :)

    Ma saan aru, et PCOS-i (ehk polütsüstiliste munasarjade sündroomi) üks oluline probleem on see, et laste saamine võib olla raskendatud, aga minu jaoks uskumatu on see, kui ütled, et ei soovi rasestuda, aga ei soovi ka pille võtta, siis arstid justkui ei tahagi asjaga tegeleda ja soovitusi jagada, kuidas asja korda saada. See, et naine tahab oma tervise korda saada, hormoonid paika ja tsükli toimima, peaks ju olema niisama oluline.

  • Mômm says:

   Hei! Proovi mungapipart! Minule tekitab pol.munasarjad lisaks tohutuid meeleolu kõikumisi. Mungapipraga olen mega rahulik, isegi kui tudatsen, siis seest olen ikka rahulik. Lisaks käivad nüüd päevad regulaarselt. Enne võis kuni 6-kuud vahet olla. Kuna sa oled nii kaua hormoone söönud, siis nii kui nii puhastab keha end sellest saastast nii kaua ja naha korda saamiseks võibki mitu kuud kuluda. Kuid sel ajal võiksid kosmeetikut külastada, tema oskab kindlasti palju aidata.

  • K. says:

   Tere
   Mina võtsin ka pille alates 17aastaselt ca 6 aastat. Seejärel soovisin rasestuda. Arstid vaatasid üle ja ütlesid, et kõik korras, lase minna. 1a jooksul rasedaks ei jäänud ja siis tuli keeruline aeg, kus otsustasin edasi lükata ja loomulikult võtsin uued tabletid peale. 2a veel tablette ja läksin tagasi arsti juurde jutuga et soovib rasestuda. Vastus taas, et anna minna. Ühe korralise kontrolli jooksul teise arsti juures tuli sellest juttu ja ta saatis mu kohe viljatusravikeskusesse. Diagnoos polütsüstilised munasarjad. IVF järjekord ja tänaseks üks laps. Kuna päevad on alati olnud ebakorrapärased siis ka peale sünnitust ütles arst, et minu päevade korrapäraseks saamiseks on ainult ja ainult pillid. Võtsin natuke aga lõpuks lõpetasin. Täna pole 4a võtnud ja ilmselt olengi viljatu kuna tahan või ei taha, rasedaks nagunii ei jää. Arst on öelnud ka, et polütsüstilised munasarjadega on ainuke variant IVF, mis on jälle teist pidi kohutav hormoonide süstimise protseduur :) Pille ma ei kasuta enam kunagi ja soovitan tungivalt sama kõikidele enda ümber olevatele inimestele.

  • K says:

   Hei!
   Sattusin postitust lugema nüüd mitu kuud hiljem, aga kuna mul endal samuti diagnoositud polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS), siis mõtlesin, et ehk keegi leiab abi.. KÕIK arstid ei sunni pille peale :) Esimese naistearsti nime ma kahjuks enam ei mäleta, sest tegu oli noore neiuga, kes tegi tasuta noortekliinikus lihtsalt praktikat, võimalik, et ta valis lõpuks teise eriala, aga tema oli esimene üle mitmete aastate, kes ütles, et pillid vaid maskeerivad mu sümptomeid ning ei RAVI sassis hormoone.
   Aga naistearst, keda julgelt soovitada võin, on Dr Urve Pappa. Ta on muuhulgas spetsialiseerunud just PCOSile ning tal on väga hea arusaam, kuidas ma ütlen .. sellest, et keha on tervik? Hormoonid mõjutavad nii paljusid erinevaid protsesse kehas? Ma oma raviplaani ei hakka jagama, sest iga inimene on individuaalne, aga ma ütleks nii palju, et terve eluviis aitab väga palju (tervisesport, tasakaalustatud toitumine, normaalkaalus püsimine). Dr Pappal on kahjuks ainult tasulised vastuvõtud (Tallinnas ja Pärnus). Tartlastele võib abiks olla Dr Maie Väli.
   Igatahes soovitan tutvuda naistearstide CV-ga ning millele nad on spetsialiseerunud, nii leiab kõige pädevamad inimesed :) endokrinoloogi vastuvõtust võib samuti abi olla!

 9. L. says:

  Uskumatu kuidas pillid muudavad mind inimesena.
  Niiiiii tore oleks kui endomeetriumite kasvamist pidurdaks miski muu peale pillide. Päeva pealt lõpetaks pillid kui saaks :(

 10. E. says:

  Olen jälginud suure huviga nii siin postituse all kui ka instagramis kommentaare. See kõik teeb mind ühest küljest väga kurvaks ja teisest küljest veidi kurjaks.
  Palun loe uuesti läbi kommentaarid, mida kirjutas instas üks resident ja mõtle selle üle rahulikult.
  Alustuseks kirjutan ehk enda kogemusest/taustast ning siis liigun edasi konkreetsete väidete juurde. Mul ei ole mediitsini valdkonna haridust ning seetõttu mina ei julge võtta sõna spetsiifilistel meditsiini teemadel (mis hormoonid, mida üks või teine hormoon täpselt teeb ja üldse biokeemilised ja füsioloogilised protsessid). Olen keemia doktor, teinud teadustööd, st teinud teadusuuringuid, avaldanud teadusartikleid rahvusvahelistes teadusajakirjades ja ka ise retsenseerinud artikleid, mida rahvusvahelistesse teadusajakirjadesse ajakirjadesse esitatakse avaldamiseks. Olen käinud mitme erineva naistearsti juures, mitte ükski ei ole pakkunud niisama pille. Akne probleemiga käinud korduvalt nahaarsti juures ja ka selle jaoks pole mitte ükski arst soovitanud pille võtma hakata. Kui saabus aeg mil leidsin, et soovin kondoomide asemel hakata kasutama mingit muud vahendit, siis oli arstiga sellest põhjalik vestlus, ei olnud kohe pillide retsept lihtsalt. Arst esitas põhjalikke küsimusi minu tervise kohta ja ka lähedaste (vanemad, vanavanemad) tervise kohta. Seejärel selgitas erinevaid võimalusi ja vahendeid – kuidas nad „töötavad“, mis on ühe või teised plussid ja miinused. Lõpuks jõudsime ühisele arvamusele, mis võiks minule kõige paremini sobida ja juba aastaid sobibki, pole mingeid probleeme. Siiani üritan nüüd ainult käia oma „lemmik“ arsti juures, olenemata sellest, et see tähendab, et aeg tuleb võib-olla mitu kuud ette panna, aga minu jaoks ei ole selline planeerimine probleem. Erakorraliste või kiireloomuliste probleemide puhul muidugi on teine asi.
  Mulle tundub, et Sa oled meditsiinisüsteemid ja arstides vähemalt mingil määral pettunud ning seetõttu ei suuda kohati näha laiemat pilti ja üritad ise „maailma parandada“. Ma kardan, et see võib olla ohtlik.
  Kirjutad: „Enamik arste isegi mitte ei mõtle….“; „Seda soovitab pea IGA naistearst!“ ja Su kogemus/arvamus põhineb vähemalt 5 eri arstil. Väga julged sõnad, et teha selliseid üldistusi. Kindlasti jah on selliseid arste, aga selline üldistus on minu arvates vale. Ja kas patsiendid ise küsivad küsimusi ja mõtlevad ka natuke kaasa?
  Ühele kommentaarile vastad: „Kas sa tead üldse, mis asi on reklaam?“ Ning edasi tood võrdluse jäätise soovitamise kohta. Kas tõesti on tavapärase magustoidu soovitamine võrreldav rasedusest hoidumise vahendi valimisega? Lisaks, postitus on olemas viide Daysy ostmiseks (saad kohe osta, kirjuta mulle, saadan arve) ja samuti raamatu ostmiseks sooduskood jne. Seega on olemas reklaami koht mõlema toote ostmiseks, olenemata sellest, et kirjutad oma kogemustest.
  Postituse alguses kirjutad: „Mu eesmärk pole kunagi üht brändi/toodet/teenust maha teha ja teist ülistada, vaid suunata inimesi õigele teele, mis tuleks kasuks nii nende tervisele, heaolule kui ka rahakotile.“ Samas ühele kommentaarile vastad: „Kuskilt otsast ei mõjuta kedagi midagi tegema, vaid räägin asjadest nii nagu need on.“ Ehk siis ei mõjuta kedagi, aga tahad suunata inimesi õigele teele?? Sa oled social media influencer, kas Sa ikka mõistad, mida see tähendab? Ilmselgelt Su postitused mõjutavad mõningaid inimesi. Aga mis veelgi olulisem – suunad inimesi õigele teele? Räägid nii nagu asjad on?? Väga julged sõnad jällegi. Senikaua kuni Sa ei ole vastava valdkonna spetsialist (vastav haridus ja kogemused), siis palun ole väga ettevaatlik. Mõni raamat ja google ei anna selliseid teadmisi, et olla spetsialist. Juba eelmiste tervise teemaliste postituste juures mõtlesin, et Sa ilmselt ei adu seda ohtu. Kas mõistad, mida paastumise postitus võib tähendada teismelisele? Mida tema sealt välja loeb ja järeldab ja kuidas valesti tegutsedes oma tervise suurde ohtu võib panna (mu lähedane on olnud TÜ kliinikumi toitumishäirete osakonnas pikalt ravil, seega tean, mida teismelised võivad teha)? Või kui võtta arutult ja ilma konkreetse näidustuseta (vereproovita) raua lisandeid?
  Nimetad Daysy’t „TURVALINE“ ja et see on „ohutu viis rasestumisest hoidumiseks“. Jah, ta on selles mõttes ohutu, et kehasse ei lähe ühtegi „lisa ainet“. Aga kui pidada silmas raseduse vältimise efektiivust, siis seda ei saa nii rõhutatult nimetada turvaliseks ja ohutuks. Viitasin ka juba ühes kommentaaris uuringule, millel need efektiivsused põhinesid ja kuidas need ei ole usaldusväärsed. Miks ma seda rõhutan on see, et Daysy reklaam rõhutab suurelt ainult 99.4%. Jah, ma tean, et reklaam on tootja poolt ja Sina seda välja ei mõelnud. Aga mind väga häirib selline nö poolik tõde ja ebakorrektsed andmed. Sinu vastus: „Selle viimase teadusuuringuga oli see, et antud väljaanne, kus see avaldati nö eemaldas selle lihtsalt oma süsteemist. See ei tähenda, et uuring kaotas kehtivuse. Teadlased, kes uuringut läbi viisid kaitsevad endiselt oma seisukohti ja uuringu korrektsust.“ Näitab väga selgelt seda, et Sa ei mõista teadusartiklike nö tausta või kuidas teadusmaailma töötab ja kui ei ole vastava ala spetsialist, siis ongi raske eristada mingit kahtlast artiklit korralikust artiklist (ka mina ei suuda meditsiini valdkonnas seda kindlasti teha, oma erialal võtaksin julgemalt sõna).
  Antud uuring sai kõva kriitikat ja eemaldatud, kuna seal oli tõsised probleemid nii uuringu läbi viimisel kui ka tulemuste tõlgendamisel. Loomulikult autorid kaitsevad enda tööd, eriti kui seal on ka Daysy tootja firma inimesed autorite seas ja uuring on tootja poolt rahastatud. Ka mõned teised teadusartiklid, millele Daysy kodulehel viidatakse on saanud kriitikat, aga ei viitsinud hetkel hakata neid üles otsima ja põhjalikumalt vaatama. Igatahes tulemuste ilustamine võib olla otseselt ohtlik. Arstid ja reproduktiivmeditsiini teadurid ütlevad, et jah Daysy või sarnased lahendused on väga hea viis naistele oma keha toimimist tundma õppida ja ka raseduse planeerimisel võib abiks olla. Aga sisuliselt üks digitaalne termomeeter ei ole piisavalt turvaline, et ühe rohelise tulukese järgi arvestada, et kindlasti rasedaks ei jää. Et näiteks uriinitestid on palju efektiivsem lahendus selles mõttes. Ja et selliseid lahendusi võiksid kasutada naised, et on valmis ka raseduseks, kui see peaks juhtuma. Kui on aga kindel soov rasedust vältida, siis see ei ole piisavalt turvaline. Jah, on naisi kelle puhul ta töötab nö ideaalselt ja kõik on korras, aga seda presenteeritud efektiivsuse numbrit ei saa võtta tõena. Näiteks Rootsis 37 naist kaebas sarnase lahenduse kohtusse soovimatute raseduste pärast.
  Ja kui nüüd rääkida veel teadusartiklitest… Teadusartikleid on väga erineva kvaliteediga, igat artiklit ei saa võtta puhta kullana. Esiteks, kõik teadusartiklid ei ole vabalt kätte saadavad ja ei saa googlest leida, leitavad on ainult open access artiklid. Ülejäänute jaoks on vaja ligipääsu vastavatesse andmebaasidesse või osta need. Ajakirjad, kus artikleid avaldatakse on samuti väga erinevaid ja erineva taseme/kvaliteediga (näiteks h-indexi järgi). Korralikes ajakirjades on väga karm eelretsenseerimine ja ei ole nii lihtne oma tööd avalikustada. Ja alati sõltub väga palju sellest, millised retsensendid satuvad tööd retsenseerima. Kui hästi nad konkreetse uuringu teemat valdavad ja kui karmid nad on. Seega retsensentidest sõltub palju. Igajuhul vaatamata eelretsenseerimisele saab siiski ka avaldatud mõningaid teadusartikleid, mis seda ehk tegelikult ei vääri või uuringuga võib tegelikult olla probleeme. Selleks, et seda kõike mõista peab siiski olema vastava valdkonna spetsialist, et saada kõigest spetsiifikast aru. Google ei anna selliseid teadmisi. Seega, mille põhjal Sa otsustad, milliste artiklite põhjal oma tekste kirjutad või arvamust kujundad? Millised on tõsiselt võetavad ja korralikud tööd ja millistes on sees vigu? Teadusartiklid on väga valdkonna spetsiifilised, populaarteaduslikud artiklid jah on ka nö tavainimestele lugemiseks mõeldud.
  Ehk kokkuvõtlikult, mida ma tahan öelda… Mulle tundub, et oled väga oma maailmavaates ja „mullis“ kinni. Konstruktiivse kriitika või argumentide peale vastad, et see on „viha“ või „ebaviisakas“ või õigustad kuidagi oma arvamust. Kui tahad olla päriselt naiste tervise eest seisja ja neid „õigele teele suunata“ siis omanda ametlikult vastav kvalifikatsioon. Iga täiskasvanu loomulikult otsustab ise, mida on kehaga teeb, kuid kahjuks mõned inimesed on lihtsamini mõjutatavad. Muidugi võib jagada oma kogemusi, aga kui seda teha avalikult suurele lugejaskonnale, siis tuleb väga korralikult läbi mõelda, kuidas seda sõnastada ja jagada ja millised võivad selle mõjutused olla. Igal juhul tasub igasuguseid tervisega seotud teemasid arutada vastava valdkonna arstidega. Ja ära saa valesti aru, ma ei propageeri või õigusta ühegi vahendit. Igal vahendil on plussid ja miinused ja iga inimese keha on erinev, mistõttu ei olegi ühte universaalset vahendit, mis kõigile sobiks. Ma lihtsalt tahan, et inimesed näeksid laiemat pilti, mõtleksid ise kriitiliselt ja koostöös arstiga leiaksid lahenduse oma tervisemuredele, käiksid regulaarselt kontrollides ja arstiga erinevaid variante läbi arutades leiaksid endale sobiva/turvalise/efektiivse vahendi.
  Minu poolt ei mingit viha, ebaviisakust või solvamist, vaid ka mina tunnen päriselt muret.

  • Ma tegelikult juba vaatasin sellele kirjale ja päris pikalt. Aga miskipärast kommentaar ikka siin vastuseta. Kirjutan siis uuesti:

   Enamik naiskommenteerijaid ja minu lähedasi naisi on tulnud kabinetist soovitusega minna pillidele. See pole vaid mina, kes sellise kogemusega on. Tulen lihtsalt endale kindlaks jääda.

   Tore, et oled kullapoti otsa sattunud sel juhul. Hoia sellest arstist siis kinni.

   Mis on ohtlik? Et kirjutan pillide olemusest? Et räägin ka naturaalsest viisist? räägin saab ka teisiti? See on lihtsalt reaalsus.

   Ma pole kellelgi keelanud kriitiliselt mõelda ja otsustada ise, mis tee valib oma keha jaoks. Eks inimene ise otsustab, kui korrapärane ja strict ta on, kui teadlik, kas on valmis hormoone võtma, kas soovib oma keha tundma õppima jne.

   Raamatus ka väga hea peatükk: “Mida arstilt küsida?”. Seega, kes raamatuni jõuab, et ise rohkem teema kohta uurida, see saab ka head mõtted, kuidas arstile läheneda nii, et arst annaks infot ka alternatiivvõimaluste osas peale pillide.

   See polegi ühepoolne. Aga ütlen ausalt, et minu oma kogemusest, nähes teiste lugusid ja uurides pillide tõelise olemuse kohta, siis minu arvamus neist on võnkumatu. Nagu ka postituses ütlesin: “Neil on oma koht”. Ja mõistan, miks keegi neid eelistab või võtab.

 11. M says:

  Väga hea teema. Olen ka viimased aastad mõelnud pillide võtmise lõpetamisele. Kuna mul on muidu ka tablettide võtmisega raskusi, neelamine ajab iiveldama, siis otsustasingi nendest loobuda. Üle 10 aasta neid tarbinud. Sai ka hakatud võtma tugevate kõhuvalude tõttu, mis ei lasknud elada ja olen jätkanud nende võtmist, kartes kõhuvalude tagasi tuleku pärast. Nüüd aga otsustasin minna lõikusele, kuna vanust piisavalt ja rasestumissoovi ka pole. Arst küll hoiatas, et lõikusega ei pruugi kõhuvalud kaduda ja vbl vajalik pille edasi võtta. Loodan, et mitte, kuna pillide võtmine tekitab juba stressi aga võtan siiski niikaua kui opil käidud, siis vaatan edasi, kuidas keha reageerib.

 12. Nipitiri says:

  Ma võin kohe näiteks vastu tuua loo, kus otsisin põhjust migreenide süvenemisele ja nulltolerantsile ravimite osas. Sai isegi lõpuks neuroloogi vastuvõtule, kus määrati peavalu raviks epilepsiarohud ca aastaks. Samal ajal oli mõttetu süüa beebipille, sest epilepsiaravim nullis mõju.
  Kui küsisin doktorihärralt, et kas ja kuidas, siis sain vastuseks suhteliselt emotsionaalselt “miks sa neid sööd, neid pigem tänapäeva ühiskonnas võiks kasutada kolmanda maailma riigid, kus sündimus suur. Meie ühiskonnas võiks noortel olla teadmised ja valikud. Vaheta kondoomi vms vastu välja – 21. sajandil valikuid on!. ”
  Eks ma omaette päris pikalt olin teadmisega, et mida see vanamees teab. Kuni selle hetkeni, kui ravi läbi sai ja ka beebipillid uuesti kasutusele võtsin. Peavalud kohe tagasi sama inervalliga….
  Viisin 1+1 kokku ja kui nüüd perearstile, naistearstile seda mainisin, siis nõustuti minuga “jah, migreenikule ei sobi beebipillid östrogeeniga”.
  Tänaseks olen 3a minipillide peal, mis ka tore ühelt poolt- niikaua kui kasutanud olen, pole peavalusid ega ka päevi. Mitte, et see OK oleks. Aga see minu teadlik valik nende peal hetkel olla.
  Tahtsin lihtsalt välja tuua, et teise valdkonna arstid on pillide vastased, vähemalt minu kogemused on sellised :)

 13. E. says:

  Mul on tekkinud ka üldisem küsimus kommentaaridega seoses…
  Mille järgi kommentaare avaldatakse? Ilmselgelt ei ole see järjest kronoloogiliselt, sest mu 2 päeva tagasi kirjutatud komeentaar pole veel ilmunud (ei olnud mingi viha, vaid argumenteerimine ja faktid), samas on ilmunud palju hiljem kirjutatud kommentaare.
  Lugejana on see mitte-kronoloogiline ilmumine veidi tüütu, sest tuleb scrollida läbi mitmeid juba loetud kommentaare, et leida, millised on “juurde” avaldatud (vastus mingile konkreetsele kommentaaridele on muidugi teine asi ja ma ei pea seda silmas).

  • Kellele vastata pole vaja, avaldan kohe. Kellele on, siis avaldan vastavalt selle, kas mul on aega ja sobivat energiat, et sellega tegeleda :)

 14. Laura says:

  Mul on hoopis selline küsimus, et kas sa tead Eestis mõnda head naistearsti, kes ka pigem sellise suhtumisega on? Pean kurbusega tõdema et seni olen kokku puutunud pigem arstidega kes väga kergekäeliselt igast pille ja hormoone välja kirjutavad ja põhjustesse ei süübi. :( Ise, olles siiski teemal üsna võhik, on ju ometi väga raske millelegi jälile jõuda ja see võib võtta väga kaua aega ja katsetamist. Mitte et seda poleks võimalik teha, aga see ei tundu kõige efektiivsem lähenemine ka olevat ja tahaks siiski mingit nõustamist/suunamist.

 15. G says:

  Mina hakkasin pille võtma 17 aastasena raseduse vältimise eesmärgil. Olin pille võtnud umbes kolm aastat, kui otsustasin, et pean vahet. Tegin sellise otsuse, kuna mul tekkisid väga tugevad peavalud ja tujukõikumised. Pärast pillidega lõpetamist oli nagu vabanemine, ma olin jälle mina ise, see õudne tujukus lõppes ja peavaludest sain ka ajapikku lahti. Tsükli taastumine võttis kaua aega ja läksin selle murega arstile, arst ütles, et on polütsüstilised munasarjad, ma olin löödud muidugi. Ise süüdistasin pille ja seda et ma neid nii varakult võtma hakkasin. Ei ole vaja hakata nende hormoonidega jamama nii vara, alles arenemisjärgus keha rikkuma selle jamaga. Peale seda pole ma enam pillide juurde tagasi läinud, ilmselt ei lähe ka. Oleme juba pikalt kasutanud seda katkestatud vahekorra varianti ja see on töötanud, meie puhul vähemalt. Lapseootele ei jäänud ka kogemata, vaid planeeritult.

 16. Elen says:

  Minul on täiesti vastupidine kogemus seoses Yasmin pillidega.

  Mu keha oli pikalt väga raskes seisus, päevad otid väga ebaregulaarsed, kõige pikem paus oli 9 kuud, siis tuli täiesti suvaliste vahedega. Keha oli koguaeg paistes ja rinnad vausad, kuidki elan äärmiselt tervislikult – ei tarbi piima, suhkrut, nisutooteid, teen iga päev trenni, joogat, mediteerin. Näonahk oli jube, mitte lihtsalt akne vaid hiiglaslikud tsüstid, mis olid üle poole aasta. Kehal kasvas rohkem tugevaid karvu just “meeste” piirkondades.

  Käisin mitmete arstide juures, erinevates riikides. Lõpuks tuli välja et mul on mõningad tsüstid munasarjadel. Kuna elustiil oli tervislik siis arstid muud ei osanud soovitada kui pille. Algues keeldusin loomulikult – see tundus lausa hirmuäratav et sellist mürki kehasse endale võtta. Lõpuks olin lootusetu ja andsin alla. SEE OLI PARIM OTSUS! Päevad või mitte – vähemalt veritsus oli regulaarselt ja ilma absoluutse valuta, tundsin ennast jälle naisena. Karvakasv ja tsüstid taandusid täielikult, kehas läks paistetus alla ja ka üleliigsed kilo kadusid imekiirelt. Tunnetasin oma keha nii mõnusalt ja kaunilt!

  Nüüd 4 kuud tagasi juhtus ime – peale 3 aastat võtmist lõpetasin (kartsin väga, sest mõtesin et keha jälle nii sassis) AGA – kohe esimesel kuul peale pillide lõpetamist, algas mul naturaalselt menstruatsioon TÄPSELT 28 päeva pärast, ja nii on nüüd igal kuul olnud – uskumatu. Mul ei ole elusees nii regulaarset tsüklit olnud (22 aaastat on mul päevad olnud).

  Ma absoluutselt nõustun, pillid ei ole kõigi jaoks, eriti teismelistele, kelle keha veel on arenemas AGA me kõik oleme erinevad ja minu loo põhjal, võivad nad hoopiski aidata keha korda saada :)

  • Sir says:

   Mul on hetkel sarnane olukord, et viimane menstruatsioonitsükkel oli 57 päeva pikk, mis on shokeeriv, tehti hormonaalanalüüs ja öeldi, et öatradiool on madal ja soovitati ka pille hakata võtma.
   Viimati kasutasin nuvaringi, umbes 8 aastat tagasi ja mõtlesin ka tookord, et teen pausi rasestukisvastasest vahendist ja lasen kehal taastuda… Alates sellest ajast muidugi on väga ebaregulaarne tsükkel olnud, 1 aastal kadusid päevad mitmeks kuuks lausa ära… aga 57 päeva on ikka liig, mis liig vist… Ja nyyd ma ei teagi mida teha edasi, kas hakata kasutama beeipille või mitte… Kardan, et kui see on jõhker mürk siis äkki pärast ei hakkagi enam normaalselt tsükkel käima kui kasutamise ära jätan ja äkki rikub ka tuleviku pereplaneerimise võimaluse ära… 😔

 17. Elle says:

  Aitäh Merilin! Väga kasulik lugemine 😊

 18. Christina says:

  Ma tahan ütelda aitäh sulle! Sinu postitus toimis mulle nii, et tellisin endale kohe daysy ja pärast 7 aastat pillide võtmist lõpetan ma need lõpuks ära. Kui ikka pillid mis aitab sul mitte rasedaks jääda võtabad sult igasuguse isu mittemidagi teha siis pole neil ka nagu enam pointi. Tervis on ikka tähtsam.

 19. L says:

  Inimesed on erinevad ning ma ei julgeks võtta endale sellist vastutust mõjutada inimesi loobuma seni toiminud efektiivsetest rasestumisvastasest vahendist. Pillid sobivad siiski väga paljudele ning kui alternatiiviks on soovimatu rasedus, on see igatahes parem valik.

  Minule on nii kombineeritud pillid kui minipillid tervise tõttu vastunäidustatud, ja ausalt öeldes ei ole ma selle üle kuigi õnnelik.
  Vaskspiraaliga jooksin päevade ajal meeletus koguses verd.
  Viljakusmonitorid mulle ei sobi, sest väikelaste emana ei maga ma üle 2-3 tunni järjest, seega oleks basaaltemperatuuri mõõtmine mõttetu.
  Tsükli väga teadlik ja hoolikas jälgimine toimis mul viimati 9 kuud. Seejärel jäin üks päev enne menstruatsiooni ainsast kondoomivabast vahekorrast rasedaks (kasutasime muidu hoolimata tsükli faasist kondoomi, aga sel korral läks nii). Oli paras šokk, aga paari nädalaga suutsin õnneks leppida olukorraga.

  Pärast sünnitust kaalun tõsiselt hoolimata riskidest pillide kasutamist või siis steriliseerimist. Olen veidi skeptiline nende naiste jutu suhtes, kes pole ühtegi korda rasedad olnud ega sünnitanud – nad ei tea, kui lihtne või keeruline on neil rasedaks jääda ja KUI keeruline lapse kandmine, sünnitamine ja kasvatamine on. Nad võivad arvata küll, et tsükli jälgimine või katkestatud vahekord on aastaid toiminud, aga efektiivsuse põhjuseks võib vabalt olla ka fakt, et nad ei jää kergelt rasedaks.

  • Kuskilt otsast ei mõjuta kedagi midagi tegema, vaid räägin asjadest nii nagu need on. Sellist teemat ei tohiks maha salata nagu seda seni tehtud on. Liiga palju kuulnud naiste kogemustest. Keegi ju kuskil sel teemal ei kõnele.. vähemalt Eestis mitte.

   Parem valik millest? Valikust, mis ei ohusta kuidagi inimese tervist nagu kondoom või näiteks viljakusteadlikkusmeetod? Ei nõustu.

   Aga siis kui muu ei sobi, siis võibki ju jääda ka kondoomide juurde. Ma pole seda varianti kuidagi maha teinud. Väga tõhus ütleme nii :) Ohutu pealekauba.

   Pillid on sama “riskantsed” kui Daysy rasestumise koha pealt. Mõlemaga on täpselt sama moodi – oled hooletu, siis võidki jääda rasedaks. Ei võta pilli – võid rasestuda. Ei hooli Daysy kollasest või punasest hoiatavast tulest – võid rasestuda. Daysyga on veel see lollikindel, et kui su temperatuur kõigub oluliselt, oled haige, päevad jäävad ära või ei mõõda järjepidevalt, siis ta EI NÄITA rohelist tuld :) Saab aru, et miski on mäda. See on pigem “safe than sorry” põhimõttel toimiv.

  • Marit says:

   Siinkohal tahaks küll korraks ja kõvasti vastu vaielda. Kui on selge keha toimimise põhimõte, siis peaks olema selge ka, et 1 päev enne menstruatiooni ei saa rasedaks jääda. Sellisel juhul on tegemist tsüklihäirega ja päevadeni oli ikka veel 14 päeva aega.
   Paljalt päevade lugemine ei ole mitte üheltki poolt soovitatav.

 20. B says:

  Lugedes kõrvalmõjudest ei ole tahtnud ühtegi varianti nendest rasestumisvastastest vahenditest oma kehasse, seega minu poolt on õnneks jäänud kõik puutumata. Samuti tean spiraaliga juba nii paljusid rasestunuid, et ei hakka seda instrumenti isegi proovima. Mingi aeg siis otsustasin viljakusmonitori tellida ja sain kõige uuema versiooni ehk Daysy 2.0. Algul ei tahtnud sellega kuidagi sõbraks saada ning see ajas lihtsalt närvi ja ahastusse, mõtlesin tagastada või maha müüa. Mul on uneprobleemid ka ja kunagi ei teadnud, kas tuli see 3h ära sellest ajast, kui ma vahepeal ärkasin või WC-s käisin ja jälle jäi mõõtmine vahele. Alguses oli see kasutamine ikka väga konarlik, midagi ei saanud aru (mille pagana pärast peab see üks nupp täitma kümmet funktsiooni, mulle ei jää need meelde!?) äpp ka üldse ära ei ühendanud. Lõpuks sain selle nõksu ka selgeks, tavapärasel viisil ta muidugi ei tööta. Paras peavalu see väike vidin on, aga parem kui mitte midagi. Nüüdseks juba kasutamisega harjunud ja probleeme ei teki.

  • Üllatav kuulda, et nii konarlik see algus sul oli. Mul algul vajas harjumist aga jamamist ja peavalu sellest ei mäleta, et oleks olnud. ka 2.0 käitub minuga väga sõbralikult.

   Öiste ärkamiste osas ja WC-s käimise kohta. Päris nii see ei mõjuta ma usun. Ka mul ei tule vahepeal enne lõplikku ärkamist 3h täis, aga mõõdan sellegipoolest. Ma usun, et parem kui mitte midagi.

   • B says:

    Ma mõtlesin algul hullult üle selle kasutamisega. Nt esimesel hommikul ei saanud ma kuidagi Daysyt sellesse funktsiooni, et see mõõtma hakkaks. Lappasin seda kasutusjuhendit, aga ei saanud ka selle järgi. Lõpuks olin juba nii kaua jebinud, et tundus, et nüüd on juba hilja mõõtma hakata. Järgmisel hommikul pidin püsti tõusma, et monitor võtta ja siis meenus, et see liikumine vist juba mõjutab tulemust ja jätsin igaks juhuks mõõtmata. Ülejärgmisel hommikul ärkasin selle peale, et kassid olid karvupidi kokku läinud ja hüppasin voodist püsti, et neid lahutada, jälle jäi mõõtmata. Ja pärast mõjutasid juba uneprobleemid, et ärkasin suvalisel hetkel üles, üritasin uuesti magama jääda, aga ei jäänudki rohkem ja nii jäi kraadimata, kuna olin juba nii pikka aega ärkvel. Lõpuks sain aru, et parem mõõdan kohe ära, kui mingil põhjusel ärkan kasvõi väiksema hääle peale korraks, kuna ei pruugi uuesti uinuda enam. Nüüd läheb kasutamine sujuvalt ja ka nupu vajutamine ruttu selgeks. :)

    • Eks ole ikka arvestatud sellega, et inimesel läheb paar minutit aega, et teadvusele tulla pärast ärkamist :D Vaevalt, et püsti tõusmine vms koheselt tulemust mõjutab. Ise pole seda täheldanud. Kõik on olnud täpsemalt täpsem, kuigi ei saaks öelda, et mõõdan iga hommik silmi avades, ilma et ma oma keha liigutaks kuhugi poole :D

 21. Maria says:

  Palun näita mulle seda naistearsti, kes kirjutab välja 13-aastasele pillid. Samuti on naiivne väita, et ravimitööstus mõjutab arste nii väga. Väikses Eestis(või ükskõik millises riigis) tegelev naistearst ei saa nüüd küll oma miljoneid ravimifirmadest selle eest, et pille välja kirjutab.
  Milliste naistearstide otsa te olete sattunud? Ma isiklikult pole kordagi kohanud arsti, kes mulle põhjalikult pillide toimeainetest ja kõrvalmõjudest retsepti kirjutamisel ei räägiks. Samas ei saa väita, et ka kõik naistearsti on nii toredad, kui need, kelle juurde mina olen sattunud, kuid mul on raske uskuda, et kõik või enamus naistearst on nii ebakompetentsed, kui sinu postituses välja tuleb. Kas tahad väita, et oled piisavalt paljude naistearstide juures käinud, et üldistusi teha ja kõiki ühte patta panna? Langed juba peaaegu Helmede tasemele, kes aborte sooritavaid arste mõrvariteks kutsusid..
  Muidugi võiks muutuda tavapraktikaks see, et enne pillide kirjutamist tehakse vereanalüüs ja uuritakse täpsemalt, mis igale indiviidile sobida võiks. Sellele võiks ise ka arsti juures olles rohkem tähelepanu pöörata.
  Päris vastutustundetu sinust on siin kuulata, kuidas naistearstid oma patsientidest ei hooli ja samal ajal promoda naise raamatut, mis võib küll põhineda teadusuuringutel(pole täpsemalt ise uurinud), kuid kes ise PÄRIS arst ei ole. Loodan, et inimestel on piisavalt kriitikameelt enne, kui kõike tõepähe võtavad.

  • Kõik on soovitanud pille, ka ilma igasuguste vaevusteta, kui uurivad, mis rasestumisvastaseid vahendeid kasutan (vähemalt 5 erinevat arsti). Jah, 13-aastasele soovitati pille. Kui ema keeldus, siis taheti ema lastekaitsesse anda, sest too laskvat lapsel menstruaalvalude käes “piinelda”.

   Igaühel oma arvamus. :) Jään enda oma juurde. Aitäh, et enda oma jagasid.

   • Maria says:

    Olenemata sinu või minu arvamusest, ei muutu fakt, et Lara Briden pole päris arst ja su postitusel on väga ekslik ja valelik pealkiri.

    • Ta pole ainus, kes ei soovita antibeebipille. Ka Briti Columbia Ülikooli endokrinoloogia professor ja teadusdirektor Jerilynn C. Prior võtab ta raamatus sõna.

     Fakt muutus.

  • Johanna says:

   Mina hakkasin pille võtma 11-aastaselt, kuna mul algas menses väga vara ja esines kuskil 13-15 päeva järjest ning siis oli vaid paar päeva vahet.

  • Ann says:

   Otepääl nt on ka selline naistearst.
   Mulle kirjutas 14-aastaselt välja kõhuvalude leevendamiseks. Kõrvaltoimetest ei räägitud.
   Alates sellest ajast vaevlen ka seenhaiguse käes, mis aegajalt välja lööb.

 22. Kat says:

  Kallis Paljas Porgand!

  Mul on selline küsimus, et kuidas Daysyt hakata kasutama, kui päevad on ebaregulaarsed? Olen pille nüüd 10+ aastat võtnud ning ega ma ju ei teagi, kuidas päevad välja näeksid, aga enne pillidega alustamist käisid mul päevad ikka täiesti juhuslikel aegadel ja pidev hirm, et kas nüüd olen rase, mind pillideni viiski. Olen kaua tahtnud nendest loobuda, aga kardangi, et mis siis kui päevi regulaarseks ei saa?

  Ja siis on mõned tehnilised küsimused:
  – kas Daysyl on muidu mingi garantii ka, tahaks ikkagi et selline asi peab terve elu vastu
  – ei saanud aru, et kas seda peab pmst iga päev kasutama?

  • Hei, sel juhul soovitangi näiteks seda raamatut. Seal on kõige selle kohta väga pikalt kirjas :) Kas oled endokrinoloogi juures hormoone käinud testimas? Kui päevad on ebaregulaarsed, siis võivad (pärast pille kohe eriti veel) hormoonid paigast ära olla. Mul juhtus sama pärast pille ja ka siis kui olin alakaaluline. Mõlemal juhul on hormonaalne tase mõjutatud.

 23. Tupsulotu says:

  Mina võtsin kunagi oma elus pille 6 aastat ning mul on kahtlus, et pillid keerasid mul organismi suhtkoht nässu. Olen 8 aastat pillidest eemale hoidnud kuid rasestumisega on ikka probleeme ning päevad ei käi just eriti korrapäraselt. Paar aastat tagasi ostsin küll apteegist sellist asja nagu Mumio. Vot sellega läksid päevad normi ja jäin rasedakski. Ma kahjuks tol ajal ei taibanud, et Mumio on minu suurepärase reproduktiivtervise taga ning rasedusest teada saades jätsin võtmise järgi. Tulemuseks see et last pole ja päevad pole sellest asjast saadiks veel suutnud normaliseeruda.

  • Ann says:

   Mu ema rasestus ja kandis õnnelikult lõpuni tänu mumiole, enne ka rasedus katkes :(

 24. Carmen says:

  Olen juba paar kuud vaskspiraaliga ja hetkel rahul :)
  Ei tahtnud ka ei hormoone süüa enam, sest pille söönud üle 10 aasta.. Arst tegi ka imestunud näo, et miks ma ometigi vaskspiraali tahan, hormoonspiraal on ikka parem ja kas ma ikka tean, et siis lähevad päevad veel pikemaks..
  Jäin otsusele kindlaks :) Mulle teadaolevalt ei ole õnneks vaskspiraaliga selliseid kõrvalnähtusid ja hormoone paigast ei löö kuidagi..

 25. Jube says:

  Pille võtta on saatanast aga abortide tegemine õilis? Haige ühiskond.

 26. Birx says:

  Mina olen ka aja jooksul aina rohkem täielik pillide ja hormoonide vastane. Oi kuidas mind ajab vihale see pillide pealesurumine iga arsti poolt ja isegi täiesti tavalised naised on vahel imestanud kui ma mainin, et jah kondoom on meil see põhiline vahend, siis aetakse silmad suureks ja öeldakse et issand kuidas ma julgen sedasi riskida. Nagu for real?? :D tundub et mõne naise jaoks ongi ainuke kindel ja võimalik variant midagi hormonaalset. Olen 29 aastane, paar aastat seal teismelise ea ja 20 ringis sai proovitud, väheke pille, väheke plaastreid, aga siis jätsin ära need vahendid millalgi enne 25 eluaastat vist. Peale seda olen teinud nii, et kaks korda ostnud beebipillid juba valmis koju ja tahtnud hakata võtma ja siis aina rohkem ma guugeldan ja loen ja siis mõtlen, et no mille paganama pärast ma hakkan riskima kõiksugu trombide ja asjadega. Näonahk on mul ka beebipepu ja korras kui Norras seega mis siis kui keeran nende pillidega on naha peesse. Pluss mul on tsükkel väga täpne, ma tunnen ära isegi ovulatsiooni, kõhus ongi selline väga spetsiifiline valu ja tänu sellel saab siis veel ekstra ettevaatlik oldud. Ja olengi jätnud need sahtli põhja seisma. Mina ei hakka endale elusees mingit kräppi sisse sööma ja mees mul on täpselt sama meelt. Kui ma ükskord küsisin, et mis sa arvad kui laseks spiraali panna, vähemalt see on selline lokaalne ja vist veidike parem variant. Ta reaalselt võdistas selle mõtte peale ennast ja ütles, et sa ei hakka endale sellist asja sisse toppida, ta on mulle öelnud, et tema jaoks on väga sobilik praegu nii kuidas meil asi on ja kui mulle on ka siis milles veel probleem :) Selline kullatükk mees on ka õnneks kes reaalselt hoolib mu tervisest.

  • Plika says:

   Austus. Ülimalt hea meel lugeda sellist vastust. Oma tervis ikka ennekõike. :) Mul omal sama mehega ainult kondoomi peal, pole eal kasutanud plaastreid ega tablette.
   2.7 aasta jooksul vaid korra kondoomi purunedes morning after pilli kasutanud. Tean kolme inimest kellel need pillid hiljem lapsi soovides probleeme on tekitanud, mu õde näiteks üritas 3 aastat oma mehega kolmandat last saada peale seitset aastat tablette ning lõpuks said nad ikkagi kliinikus kuna naturaalselt lihtsalt ei tulnud välja, samas esimesed kaks tulid ludinal.

 27. Gerli says:

  Mina hakkasin peale sünnitust kasutama Evra plaastreid ja nii 2 aastat. Ühel hetkel hakkasid mind vaevama alakõhus olevad valud. Pidasin nõu arstiga ja kuna analüüsid jm olid korras, siis arvas et valud on plaastritest. Seejärel läksin lahjemate pillide peale üle. Neid võtsin oma 5 aastat. Mingil hetkel algasid tervisega probleemid. Olid pidevad ärevushäired ja paanikahood. Siis otsustasin teha lõpu igasuguste hormonaalsete vahenditega. Ilmselt polnud need pillid üksi süüdi selles liigses ärevuses, aga ma usun, et nad mängisid siin ikkagi suurt rolli. Ja naha seisukord oli muidugi jube peale lõpetamist. Kaua võttis aega, et naha seisukord paremaks muutuks. Korras pole siiani. Möödas on juba oma 7 aastat. Igal naistearsti külastusel alati küsitakse et kas pille ei soovi, aga peale minu eitavat vastust on sellega ka koheselt lepitud.

 28. Gerli says:

  Mina hakkasin peale sünnitust kasutama Evra plaastreid ja nii 2 aastat. Ühel hetkel hakkasid mind vaevama alakõhus olevad valud. Pidasin nõu arstiga ja kuna analüüsid jm olid korras, siis arvas et valud on plaastritest. Seejärel läksin lahjemate pillide peale üle. Neid võtsin oma 5 aastat. Mingil hetkel algasid tervisega probleemid. Olid pidevad ärevushäired ja paanikahood. Siis otsustasin teha lõpu igasuguste hormonaalsete vahenditega. Ilmselt polnud need pillid üksi süüdi selles liigses ärevuses, aga ma usun et nad mängisid siin ikkagi suurt rolli. Ja naha seisukord oli muidugi jube peale lõpetamist. Kaua võttis aega, et naha seisukord paremaks muutuks. Korras pole siiani. Möödas on juba oma 7 aastat.

 29. E. says:

  Antud postitus tekitas mitmeid mõtteid, peale esimest lugemist veidi seedisin ja mõtlesin selle üle ning lugesin siis uuesti üle, et ega esimene kord kiiruga midagi vahele ei jätnud…
  Rasestusmisvastaseid vahendeid/meetodeid on mitmeid, nii hormonaalseid kui mitte hormonaalseid ja kõigil neist on nii plussid kui miinused. Siinkohal tuleb rõhutada, et jah, iga meetod/vahend ei sobigi igale inimesele ja samas on neid, kellele sobib mõni vahend väga hästi.
  Antud postitus rõhutab selgelt ainult kombineeritud pillide miinuseid ning Daysy plusse. Aga ei ole sõnagi Daysy miinustest. Veelgi enam, rasestusmisvastaseid vahendeid ja viljakusmonitori ei saa panna ühte patta ja nii otseselt võrrelda, need on siiski erinevad asjad! Viljakusmonitori “annab” viljakusteadlikkust, kes mida ja kuidas infoga peale hakkab on juba teine asi. Lisaks, kombineeritud pillid ei ole ainuke rasestusmisvastane vahend, neid on palju erinevaid ning ka pille on erinevaid, sh ka minipillid, millel on vähem vastunäidustusi ja need ei ole mõeldud ainult imetavatele emadele vaid ka mitte sünnitanud naised võivad neid kasutada.
  Igatahes, on oluline rõhutada, et igal meetodil on plussid ja miinused ja ei ole ühte kõigile sobivat lahendust. Sobiva lahenduse leidmiseks peaks siiski konsulteerima päris naistearstiga. Jah, on erinevaid arste, aga ükski ei saa suruda tablette kurku ning kulutage siis aega seni, kuni leiate arsti, kellega “koostöö” toimib ja kes on valmis teid rahulikult ära kuulama ja teemasid arutama.
  Ei saa öelda, et Daysy sobib kõigile, st just raseduse vältimise eesmärgil. Reklaam ütleb, et efektiivsus on 99.4%. Siinkohal aga peaks ütlema, et 99.4% on IDEAALSEL juhul ning koos äpiga, keskmiselt on sellisel juhul efektiivsus 98.7%, ilma äpita vastavalt 99.3% ja 96.2%. Reklaamis aga näitakse suurelt ainult igal pool 99.4% efektiivsus ning viitatakse teaduslikule uuringule.
  Kahjuks aga tuleb öelda, et see teaduslik uuring on nüüdseks tagasi lükata ja on ebausaldusväärsete tulemustega. Uuringu metodoloogia ei olnud korrektne ja 6278 kasutajast kõigest 13% osales lõpuks uuringus, sellest 13% jäeti ebakorrektselt välja veel suur hulk andmeid, sh 10 soovimatut rasedust. Seega 99.4% efektiivsus on väga kaheldav.
  Kokkuvõtvalt, Daysy ei ole kindlasti efektiivne lahendus kõikidele naistele, see oleneb väga individuaalselt. Osadele kindlasti sobib, aga mitte kõikidele

  Ja vabandust, aga 4 aastat loodusravi õpet võrrelda minimaalselt (!!!) 9 aasta meditsiiniharidusega….

  Seega vabandust, aga antud postitus on väga ühekülgne reklaam. Ja tõesti, arvestades, et lugejate hulgas võib olla ka noori neiusid, siis tuleks igasuguse reklaami ja propageerimise suhtes olla väga ettevaatlik!!

  • Selle viimase teadusuuringuga oli see, et antud väljaanne, kus see avaldati nö eemaldas selle lihtsalt oma süsteemist. See ei tähenda, et uuring kaotas kehtivuse. Teadlased, kes uuringut läbi viisid kaitsevad endiselt oma seisukohti ja uuringu korrektsust.

   Aga minu postitus ei olnudki protsentidest ega väida, et Daysy kõigile sobib. Kirjeldasin vaid ühe loodusravi arsti seisukohta antud meetodi/seadme suhtes. Ja jagasin ka omapoolset kogemust :)

 30. Luule says:

  Minu puhul näiteks Daysy ei tööta. Ta on ainult siis täpne kui ärkad iga päev samal ajal. Mulle aga meeldib nädala vahetusel ja puhkusel kell 9 üles ärgata, mitte oma tavalisel ajal kell 6. Samuti võivad temperatuuri mojutata paljud teised tegurid.

  Samas viljakusteadlikus meetod(FAM) ei nõua mingit varustust ja on täpselt sama täpne kui mitte täpsem. FAM-iga jälgid oma keha, näiteks tujud, üldine meeleolu, energia tase, voolus, emaka kaela asend, vahe krambid ja kalender meetod.

  Daysy ja viljakusteadlikus meetod mõlemad võtavad paar kuud aega et olla täpne. Lõppude lõpuks on alati kindlam kombineerida mitu erinevat varianti omavahel.
  Mina olen kasutanud seda 2 aastat ja nüüd tunnen ära mis faasis ma parasjagu olen ilma app’i lahti tegemata.

  • Üks päev mõõdan kl 6, teine päev kell 11. Ei pea samal ajal mõõtma. Basaaltemperatuur ei olene kellaajast, vaid ikka unest. Basaaltemperatuuri peab mõõtma kohe ärgates, kui oled maganud vähemalt 3h.

   Kui oled õppinud, kuidas viljakusteadlikkusmeetodit muud moodi kasutusse rakendada, siis plusspunktid! Ma iseennast vaid selle kätte veel ei usaldaks. Võib-olla ka laiskus. Aga paljud naised teavad täpipealt, mis faasis nad on ja kas viljastumisvõimelised või mitte – see on ju super! Ma ei ütle, et Daysy on kohustuslik. Aga väga mugav vahend viljakusteadlikkusmeetodiga alustamiseks ja oma keha tundmaõppimiseks :) Mina õppisin sellega ära tundma ovulatsiooni näiteks.

 31. Liisa says:

  Palun seletust lausele: Lara Briden, töötanud üle 40 aasta arstina ja teadlasena naiste reproduktiivtervise alal.. Google ütleb, et ta on 49a. Kus siin loogika?

 32. SH says:

  Mina kasutasin Evra plaastreid u 2,5 aastat, lõpetasin nende kasutamise eelmise aasta kevadel. See mis mu nahaga toimuma hakkas oli jube, alguses ma ei saanud arugi, et milles asi on. Arvasin, et äkki mingisugune allergia. Sügisel proovisin korraks uuesti plaastreid kasutama hakata, et ehk saab näonaha uuesti korda, kuid keha peletas plaastri eemale. Tekkis lööve, mis nagu põletas nahka ja sügeles. Sain aru, et mina ei soovi enam oma keha mürgitada ilusa näonaha nimel. Sain küll nahaarstil rohu, mis tegi seisukorra paremaks, aga endiselt olen hädas. Hormoonid paigast ära ehk?🤷‍♀️ Loodan, et siiski saan enda näo korda ja kunagi kätt enam ei tõsta ei plaastritele ega pillidele!

 33. EliiseM says:

  Ma olen nüüd juba kahelt erinevalt naistearstilt saanud väga halba tagasisidet. Küsitakse alati, et kuidas ennast kaitsed ja olengi öelnud, et kondoom või daysy, selle peale vaadatakse mõrvava pilguga ja küsitakse, et mis sa tahad rasedaks jääda? Mis nüüd saab, kui jäädki, selle peale ka mõtled? Üks kogemus Tallinnas ja teine Tartus…alati jääb halb tunne sisse ja antakse voldik kätte. Olen rääkinud, et pillid ei sobi mulle (kunagi olid peal-17 aastaselt kirjutati :)) ja siis suruti nahaalust varianti..aga neid kõrvalnähtusi lugedes ma lihtsalt ei tahtnud.

  On oluline nendest asjadest rääkida :) Hea meelega tahaks teada, kuidas saada nn. “vanast” daysyst infot telefoni, mul ei ole toiminud..kahju, et ostuga ei oodanud :)

  • Mir. says:

   Miks on naistearstide reaktsioon nii “lambist” negatiivne? Sest keegi ei räägi oma sotsiaalmeedias viljakusjälgimismeetodiga saadud soovimata rasedusest ja selle katkestamisest. Ainult arstid näevad ja teavad seda “varjatud” pahupoolt. Oleks kindlasti kasulik, kui influencerid hakkaksid tegema Insta live Q&A oma abordist. Millegi pärast seda ju jumala eest iial ei juhtu. :)

   Merilin, see teema ei tõmbaks sulle nii palju neg. tähelepanu, kui sa märgiksid oma postitustes, et viljakusjälgimise meetod üksinda ei sobi inimestele, kes ei soovi võimalikku rasedust lõpuni kanda. Sobib neile, kellel on oma peas ja koos kaaslasega kõik võimalikud “ups” variandid ära arutatud ja selgeks mõeldud.

   • Issand jumal. Ilmselgelt. Kui inimene on piisavalt rumal, et kollaste või punaste päevade ajal kaitseta vahekorda astuda, siis soovimatu rasedus on väga võimalik juhtuma. Kuidas see minu teksti puutub? Ma ei ütle siin ju ka, et pillid on ohtlikud, kuna ei hoia ära rasedust, kuna on hoolimatuid naisi, kes manustamist vahele jätavad või teevad seda ebaregulaarselt.

 34. Kaie says:

  Minul olnud ka alati valulik ja ebaregulaarne pikkade tsüklitega menstruatsioon. Lisaks on mul ka polütsüstiline munasari. On olnud ka perioode, kus ei ole üle poole aasta menstruatsiooni olnud. Arst soovitas ka kohe pille (kuu aega sõin, hakkasid päevad). Aga lõpetasin kohe, kuna ei ole kunagi nende austaja olnud. Hakkasin uurima, et millest võib mul see olukord veel tingitud olla. Lõpuks sain aru, et kilpnääre ei tööta korralikult. Sain kahed erinevad rohud ja asi toimis -ILMA PILLIDETA!! Oi ma olin õnnelik, tänu nende kilpnäärme rohtudele sain ka oma esimese lapse. Laps on aastane ja nüüd paar korda väikse vahega on taas menstruatsioon olnud, eks näis mis edasi. Tahaks ka Daysit proovida, kuid kardan ka et mul nii ebaregulaarne olnud ja kas nüüd saab korda tsükli taas või ei, siis ei julge seda vist proovida 😬

 35. L says:

  Ma olen Daysyt kuu aega kasutanud ja muidu väga rahul, ainult see DaisyView äpp ajab nii vihale. Bluetooth ei ühenda ära või kui ühendab, siis ütleb, et ei ole andmeid, mida sünkroniseerida…niiet sellest jubedast äpist olen ma loobunud.

  • Tohoh. Kas Daysy 2.0? Mul pole kunagi seda jama olnud. Aga vana versiooniga ligi oma nipp, kuidas ühendada :)

   • L says:

    2.0 ikka jaa. Kirjutasin nende infomeilile ka, kust esimesel korral sain abi, aga no iga nädal neile kirjutada ka ei taha.. :D

    • Ole nüüd :D Kirjuta kindlasti kohe uuesti! Mul pole jama olnud kordagi. Sul IOS süsteem?

     • Elisabeth says:

      Ka minul on sama probleem, soetasin Daysy kaks kuud tagasi. Olen Daysy kilenditeenindusega päris tihedas suhtluses selle teema osas, kuna DaysyView äpp on minu jaoks oluline osa, kuigi põhifunktsioon töötab ka selleta. Kasutan Huawei P20 prod ning nende sõnul pidavat Huaweidega see probleem päris tihe olema, millest muidugi kahju. Praeguseks olen jõudnud sinna maale, kus umbes pooled korrad tuleb info Daysyst telefoni üle.

 36. Maria says:

  Ma sisu ei hakka hetkel kommenteerima, kuid vale on väita, et Lara Briden on päris arst. Kiire guugeldamise käigus selgub, et ta on omandanud vaid bakalaureuse bioloogias University of Calgary’st ja lõpetanud the Canadian College of Naturopathic Medicine, mis keskendub alternatiivmeditsiinile. Nii palju, kui ma leidsin, pole ta ühegi akredeeritud arstide ühenduse liige, kuhu päris arstid kuuluvad.

  • Ta on akrediteeritud loodusravi arst, lõpetanud Kanada loodusravi kolledžit(Canadian College of Naturopathic Medicine). Esimesed kaks aastat loodusravi kolledžis on meditsiiniõpingute programm. Teised kaks kätkevad endas sadu tunde õpinguid toitumisteadusest ja taimeravist ning kliinilist praktikat polikliinikus. Akrediteeritud loodusravi arstid peavad läbima järeldoktoriõppe litsentsieksami (NPLEX).

   Kvalifitseerus loodusravi arstiks 1997. aastal neiupõlvenimega Laura Grinevitch ning rajas perearsti vastuvõtu Pincher Creekis – väikeses Kanada maakohas

   • Maria says:

    Võiksid siis nii ka oma postituses ja pealkirjas viidata. See võib tekitada eksliku arvamuse, et tegemist on arsti arvamusega, kes on käinud medical schoolis (või Eesti mõistes arstiteaduskonnas) ja läbinud residentuuri. On ikka suur vahe kas inimene on loodusravi arst või päris arst.
    Tõid välja ka NPLEX eksami ja taaskord kiire guugeldamine toob välja, et see pole võrdväärne eksa näiteks USMLE(the United States Medical Licensing Examination) või COMLEX-USA eksamiga, mida läbivad kõik teised arstid. Kuigi loodusravi esindajad üritavad väita, et see eksam on nendega võrdväärne, siis pole lastud NPLEX eksamile teha iseseisvat analüüsi, mis selle kompetentsi kinnitaks. Selle eksami puuduste seas on ka välja toodud, et eksam ei testi just perearstiks vajalikke oskusi ja teadmisi. Samuti on eksam põhiliselt ainult nn teooria eksam, kus patsiendi diagnoosimist ja ravimist ei testita, mida tehakse teistel akredeeritud meditsiinilistel eksamitel.
    Ei ole aus nimetada Lara Bridenit võrdväärseks arstiks inimestega, kes on õppinud aastaid päris arstiteaduskonna, läbinud residentuuri ja teinud akredeeritud eksami.

    • Sest ta pole ka ainus. Sel teemal on sõna võtnud “päris” arstid samamoodi. Antud raamatu kogu materjali kiitis heaks nt Columbia Ülikooli endokrinoloogia professor, Ovulation Research asutaja ja teadusdirektor, kelle tööstaaž on juba 40 aastat.

     Sa püüad luua pointi nagu loodusravi, Hiina meditsiin jms on tühiasi ning arstide ja ravimitööstuse arvamuse peale võib surmkindel olla. Liiga palju nähtud, kus arstid võtavad tagasi esitatud uuringute tulemusi ning seisukohti, nähes millegi mõju tervisele alles aastakümnete pärast. Minu jaoks on liigagi suureks tõestuseks naiste enda lood päriselust. Kes teab, mis rahad seal ravimimaailmas liikvel on, et kinni mätsida ka pillidega seonduvaid uuringute tulemusi… Üks on kindel… pillid EI OLE looduslik ning ohutu viis rasestumisest hoidumiseks. Kondoomid ja viljakusteadlikkusmeetod seda aga on.

     • Maria says:

      Kas tohib küsida, mis on selle Columbia professori nimi? Veidi keeruline otsida su märksõnade järgi. :)
      Sa ei vastanud aga sellele osale mu kommentaaris, kus tõin välja, et Lara Briden pole ikkagi päris arst. Loodusravil, Hiina meditsiinil on oma koht inimeste ravimises, kuid seda ei saa võrdsustada klassikalise meditsiiniga. Minu kommentaari(de) üldisem point on see, et NPLEX eksamiga ei saa kedagi päris arstiks tembeldada ja peaks ikkagi juurde lisama, et tegemist on veidi teise asjaga. Teadus põhineb korduvatel uuringutel ja mitmete erinevate haridusasutuste koostööl, peer reviewimisel. See on aga NPLEX eksamil ja CCNM’il puudu, mistõttu ei saa seda väga tõsiselt võtta.

     • Jerilynn C. Prior :)

      Jääd liiga palju kinni sellesse, kas tegemist on klassikalise meditsiini või loodusravi arstiga. Pillide ohtlikkus on teada juba ammu. Lara Briden oli piisavalt tubli, et sellest kirjutada ja täpsemalt selgitada, kuidas see naise menstruaaltervisele mõjub.

    • Liis says:

     Olen täielikult nõus kriitikaga postituses viidatud raamatu autori suhtes. Ühtlasi, kes tahab teada, milles see nn naturopathic doctori õpe seisneb, siis siin on üks väga hea video, kus sellest räägib naine, kes ise selle õppe on läbinud ja mõnda aega ka praktiseerinud (ning lõpuks siiski mõistnud selle rumalust): youtube.com/watch?v=3NrkEmlQdQ4
     Ühtlasi lisan, et see, et see eriala on osades USA osariikides akrediteeritud ei tee sellest teadusmaailmas üldtunnustatud arstiteadust. Tegemist on endiselt pseudoteadusega ning ka igasugused järelvalveasutused on sellel eraldi ega ole tavameditsiiniga seotud. Ka see tuleb sellest lingitud videost välja.
     Aga loomulikult on igal inimesed õigus valida, mida ta usub ja praktiseerib. Arvestades käesoleva blogi autori muid uskumusi, ei ole naturopathy teaduseks pidamine muidugi üllatav. Mis on aga vastutustundetu, on sellise info moonutatud levitamine ja sisuliselt kuulutamine nagu arstid on pahad, ärge neid kuulake ja ainult see üks raamat on tõe allikas. Eriti hirmutav on selliste asjade puhul fakt, et seejärel tulevad inimesed asjatundmatu inimese BLOGISSE sisuliselt meditsiinilist nõu küsima. See peaks arusaadavalt panema inimese peas mingi tulukese põlema, et ok, need inimesed arvavad nüüd, et mina olen see spetsialist, kes nende tervisemuresid oskab lahendada ja võib olla ma peaks neile selgitama, et ma seda ei ole. Loomulikult – lugege teiste kogemusi ja avaldage arvamust, aga ma panen kõigile südamele, et tänapäeval on nii lihtne teha videosid, kirjutada artikleid ja raamatuid jne, mis pealtnäha paistavad teaduslike või ametlikena (üks ehtsamaid näiteid sellest on MMS-i ümbritsev maailm), seega palun olge kriitilised/skeptilised, uurige ja lugege, rääkige oma tervisemuredest arstile ja siis otsustage. Ärge pidage suvalisi blogijaid spetsialistideks ja ärge küsige neilt meditsiinilist abi!

     • Aitäh ilusate nimetuste eest minu suunas.

      Ainus nõu, mis annan, on et naised ei laseks endale pille nii kergelt pähe määrida igasugu tervisele korral. Vaid, et tegeleksid tervisehäire algpõhjusega. Ei ütle ju, et Daysy ravib hädasid. Vaid on lisaks pillidele ja preservatiividele ka teisi võimalusi, kuidas rasedust ära hoida.

      Vaevalt sa ka ise usud, et pillid on looduslikud, ohutud ning hea viis kõigega toimetulekuks. Olgem realistid.

     • Liis says:

      Hea Merilin!
      Esiteks ei olnud minu postituses ühtegi nn ilusat nimetust (eeldan, et tegemist oli sarkasmiga) sinu kohta. Möönan, et võis olla ebaõnnestunud sõnastust – minu point “suvalise blogija” nimetusega oli mõeldud spetsialisti ja vastava nõu andmise kontekstis ja suunatud pigem lugejaskonnale mitte oma tervisemuredega mitte-spetsialistide poole pöörduda. Ülejäänut ma ei tea kuidas sa solvanguna võtta said. Aga midagi valesti ma öelnud ei ole.
      Teiseks oli minu kriitika suunatud sellele, kuidas sinu blogis sellele raamatu autorile viidatud on. Ja üldiselt sellele, kuidas praegu üha enam ja enam igasuguste pseudoteadusega inimeste ajusid pestakse.
      Kolmandaks pole ma sind kellelegi mingi konkreetse nõu andmises süüdistanud, vaid lihtsalt märkasin kommentaarides, kuidas mõni esitas selgelt oma terviseprobleemide kohta küsimusi. Ja kindlasti ei ole seejuures õige levitada arvamust nagu arstid on pahad ja lollid.
      Mis aga üldiselt seda teemat puudutab, siis jah, ma olen seda meelt, et mida vähem keemiat oma kehasse toppida seda parem. On loogiline, et antibeebipillid keha tavapärast hormonaalset tasakaalu mõjutavad ja võimalusel tuleks eelistada olla tabletivaba. Ma ise samuti loobusin pillidest nüüdseks juba rohkem kui aasta tagasi. Olin küll vahepeal pausi teinud, kuid samuti pikaaegne kasutaja. Saan aga täiesti ausalt öelda, et oma otsust ei teinud ma mingi probleemi tõttu ja minu tervise või keha funktsioneerimises polnud mingit ilmselget vahet – päevad on mul korrapärased nii pilliga kui ilma, näonahal ka muutuseid ei toimunud ja kaal ei kõikunud ka. Olen lihtsalt piisavalt vana, et hakata valmistuma lapse saamiseks ja leidsin, et selleks on hea kui keha töötab loomulikult.
      Edu!

     • Mul on su üle hea meel :)

   • Mari says:

    Nõustun Mariaga. Ma ei tahaks väga uskuda, et bioloogia bakalaureus (mis on teatavasti pigem üldine sissejuhatus valdkonda) ja kaks aastat meditsiiniõpinguid (kus enamasti tegeletakse ju alles anatoomia ja füsioloogia alustõdedega) teevad inimesest ükskõik mis spetsiifilisel alal spetsialisti. Seda enam kui need õpingud on endas sisaldanud “sadu tunde toitumisteadusest ja taimeravist”. Millal tegeles ta siis reproduktiivmeditsiini-alase õppega, milles ta väidab end spetsialist olevat? Kui palju on ta tunnustatud teadusajakirjades artikleid avaldanud?

    Eesti arstitudengid saavad 6 aastaga õiguse töötada üldarstina, ja alles siis toimub spetsialiseerumine erialaarstiks. Õpe on ju nii pikk ikka põhjusega – et meid raviksid pädevad spetsialistid, kes on saanud oma valdkonda korralikult süveneda, töötada oma eriala spetsialistide juhendamisel ja tuginevad oma töös tõenduspõhistele ravimeetoditele.

    Mulle paistab, et Lara Briden ei paista kuidagi olevat pädev allikas sellisel teemal kõnelema.

    • Miks paistab pädev sel juhul 6+ aastat õppinud arst, kes soovitab iga mure peale pille? Küll kõhuvalu, määrimise, akne, liigse veritsuse, vähese veritsuse, ebaregulaatsete päevade ja kõige muu peale.

     • M says:

      Kas sa oled tegelikult (va see raamat, mis siin promod) võtnud lahti mõne päris günekoloogia raamatu ja siis süübinud farmakoloogiasse? Kui ei siis kogu su postitus tegelikult baseerub ühel raamatul ja enda kogemusel. Sel juhul miks pead end pädevamaks?

      Muide mul on bioloogia baka ja õpin nüüd loomaarstiks, võin julgelt öelda, et bioloogia baka ei anna mitte mingeid meditsiinilisi alusteadmisi ja loodusraviarsti, kes on õppinud 2 aastat, võrrelda inimestega, kes õpivad 10+ aastat on üsnagi jabur. Varasemalt kommenteerisid, et keegi on jäänud liiga kinni selle arsti asja, aga tegelikult ei ole ju, see on sinu postituse peamine löögiargument, palun ole natuke korrektsem.

      Mu postitus ei tule üldse mitte vihast, aga frustratsioonist, sul on palju samasisulisi kommentaare, aga sa ikka vaidled julmalt vastu ja siis kutsud neid kommentaatoreid vihkajateks.

     • Ega ta ei räägi oma teadmistest või ei jaga lihtsalt arvamust. Kõik on teaduslike uuringutega tagatud materjal.

      Ei, see pole löögiargument mu postituses. Vaid see, et nende mõju on teaduslikult tõestatud :)

     • E. says:

      MIllegi pärast ei saa Su alumise vastuse juurde vastu kommentaari kirjutada, aga…
      “Kõik on teaduslike uuringutega tagatud materjal. ” Palun loe läbi see kirjutis:
      https://www.edge.org/response-detail/26682
      See võtab päris hästi kokku selle, mida Sulle juba ühes oma kommentaaris ka veidi üritasin öelda teadusuuringute ning nendega seotud probleemide ja valede kohta.

     • Kas sa oled raamatut lugenud? Millest seal üldse kirjutatakse? See on praegu väga irrelevantne kommentaar.

    • Anu says:

     No krõbistage terviseks hormoone siis, kedagi ei sunnita ju neist loobuma. Kahju, et bioloogias ei õpetatud, et keha on võimeline funktsioneerima ilma kemikaalideta ja looduses on olemas väga palju erinevaid taimi, mis organismi toetavad. Ja omast kogemusest võin öelda, et ilmselt ei õpetata TÜ meditsiini erialal ka organismi toimimise alustalasid ( toitumine, vitamiinid, mineraalained, liikumine ja ainevahetus). 10+ aastat õppinud ninatargad võivad nüüd koos kireda, kui tahavad aga aeg oleks peeglisse vaadata!

   • Maria says:

    Päris naljakas, kuidas sa ei lasknud mu teist kommentaari üles, mis kirjeldas ära, miks NPLEX ei ole ikkagi akredeeritud eksam ja Lara Briden pole siiski päris arst. Seega on su postituse pealkiri endiselt eksitav. Eksam ei ole akredeeritud, kui seda saab sooritada vaid ühe ülikooli juures ja sellele pole tehtud sõltumatuid väliseid uuringuid.

   • P says:

    Seda võiks siis ikka tekstis ka täpsustada :) sellel on ikka suur vahe

 37. Kaisa says:

  Käisin Austraalias arsti juures vere asjus ning arst küsis erinevaid küsimusi. Mingi hetk ta küsis, et mis vahendeid ma kasutan. Vastasin, et ma ei kasuta midagi peale Daysy, seejärel viskas mu nina alla paki pille ja soovitas mulle neid.
  “Nendega saab päevad regulaarseks”
  “Mul on regulaarsed”
  “Näonaha saab ka paika nendega”
  “Ma olen rahul enda nahaga”
  Siis hakkas pihta, et ta ikka soovitab, et hea mugav võtta.
  Ajas vihale, tuleb ja sunnib mul pille võtma hakata ise veel, et need on ohutud, ma püüdsin talle siis seletada, et ega ikka ei ole küll.
  Jäin endale kindlaks.

 38. Eliisabet says:

  Mulle oli seda hetkel nii oluline lugeda – ma ei olegi tühja jauranud. Ma olen koheselt 20 saamas ja pole siiani lubanud kellelgi endale pille pähe määrida. Võinoh, ma ei julge enam naistearstilegi minna (õnneks pole miskit juhtunud, aga kontrollis peaks ikka käima). Põhjus miks ei julge on sama – mul on akne, valud mentsruatsiooni ajal. Iga asja “lahenduseks” on pillid ning kui öelda, et ma ei taha neid, siis on kõikidel silmad suured peas, et mismõttes noor naine ei taha oma nahka jms korda saada???

 39. Mel says:

  Kirjutasid, et Daysy 2.0 kasutamiseks ei pea ennast iga hommik kraadiklaasiga kraadima. Google ütleb aga nii: “Every morning, upon waking, you measure your basal body temperature under your tongue for just 30 – 60 seconds and enter menstruation if necessary.” Mida mõtlesid selle all, et kraadima ei pea?

  • See lause oli üks tervik: “Ei, selleks ei pea ennast iga hommik kraadiklaasiga kraadima, kuufaase jälgima ja märkmikku pidama.” Et Daysyga vaid mõõdad korra keele alt ja vastus on sinu eest juba kalkuleeritud :) Selleks pole vaja eraldi ülitäpset kraadiklaasi, märkmeid pidada ning oma tsüklifaase välja kalkuleerida :)

 40. Mari-Liis says:

  Mul on meeletult hea meel, et mu keha ühtegi rasestumisvastast hormooni vastu ei võta. Mulle on kirjutatud miljonit erinevat varianti ja ükski pole sobinud. Peale seda kui tädi sõi aastaid-aastaid pille, need lõpetas, tsüstidega võitles ja selle tagajärjel lapsi ei saa.. ei taha ma mingitest pillidest kuuldagi.
  Miks ma pean oma keha mürgitama? Ei peagi ja ei kavatsegi seda teha. Menstruatsioon on korrapärane ka ilma pillideta ja see väike valu pole midagi sellega võrteldes mida ma oma kehale teha võiksin pillidega.
  Peaksin vist südamest tänulik olema, et mu keha neid hormoone vastu ei võta. Lisaks ei ole ka partneri jaoks see mingi probleem ja tema on alati õelnud, et mina ei palu sul ennast mürgitada kui soovid seda teha, siis anna minna kui ei, siis on ta ka nii väga rahul.

 41. Marili says:

  Kasutasin 8 aastat beebipille. 2018 novembris lõpetasin ja mis järgnes….kuude viisi juuste välja langemist, tugev akne otsmikul ja menstruatsiooni pole endiselt. :( Olen käinud arstil, mingi rohuga meelitati üks kord päevad välja, aga ma pole kindel, kas need olid õiged või lihtsalt jälle tableti tekitatud. Toitun tervislikult, teen trenni, puhastan nägu regulaarselt (olen igasuguseid erinevaid vahendeid proovinud), võtan toidulisandeid…. Juuksed on nüüd kinni jäänud, peale 2 pakki Hair Volume vitamiine ja püsivat placent activ toodete kasutamist, aga akne ei taha kuidagi järele anda. Loodan selle peale, et kui tsükkel normaliseerub, muutub ka nahk normaalseks, aga kindlasti loen ka seda raamatut, ehk saan abi. Ja aitäh nende postituste eest, oled suureks toeks ja abiks! :*

  Daisy ilmselt ei toimi kui päevi polegi? Kuidas ta saab tsüklit tundma õppida kui see on nii ebaregulaarne?

  • E says:

   Hei! Soovitan proovida Lumi tooteid – need on Eestis toodetud ja naturaalsed, osad neist sisaldavad ka probiootikume.
   Hiina meditsiini kohaselt on lauba punnid seotud stressi ja seedimisega, ühtlasi soovitaks üle vaadata juuksehooldustoodete koostis – minul nt. silikoon näole sattudes ummistab poorid totaalselt. Edu – you can do this! 🙂

 42. Airi says:

  Mina tarbisin 16st eluaastast pille. Ja arst kirjutas need liigagi kergekäeliselt. Jah nahk oli ilus ja “päevad” käisid iga 3 nädala tagant aga tagant järgi mõeldes hakkasid peale nende kasutusse võtmist pihta migreenihood… ja siis tehti pap-test, mis ütles, et osad rakud on muteerunud, arst arvas, et võib olla pillidest aga 100% sõna ei andnud. Taastumine oli raske. Akne oli hullem kui eales varem, päevad olid meeletult valulikud, tujud käisid sekundiga seinast seina, positiivse poolepealt- seksiisu tuli tagasi.

  Peale sünnitust muidugi oli naljakas see, et naistearst hakkas kohe suruma kas hormoonspiraali või pille. Ja kui ütlesin et keeldun sellepärast et pap test oli korrast ära ja too naistearst arvas et võib pillidest olla, siis sain vastuseks et too arst on kyll loll ja rumal, pillid ei tee midagi halba 😂 siiralt loodan, et inimesed saavad ykskord aru, et pillid miskit head ei tee…

 43. katrin says:

  Olen täitsa nõus, et beebipillid teevad pigem halba kui head, kuid olen sunnitud neid võtma sest olen kimpus munasarja tsüstidega ja pillid ainsad, mis neid ära hoiab. :( Või äkki tead sa ka sellest teemast midagi rohkemat? Kuidas neid muudmoodi ära hoida vms?

 44. Triin says:

  Kasutasin u 6 aastat evra plaastreid. Otsustasin nendest loobuda juba palju varem, kui vahetult enne lapse planeerimist. Et keha jõuaks taastuda ikka. Menstruatsioon oli väga eburegulaarne u. aasta aega. Mitu kuud ei olnud üldse midagi siis vahepeal oli ja jälle ei olnud.Asi loksus paika, aga mens kestab väga lühikest aega ja väikse verega. Pöördusin siis selle murega arsti juurde uuesti ja naistearst ütles sellepeale, et võin sulle pillid ka välja kirjutada, et asi paika tagasi saada :O Ma nagu üritan oma keha joonde saada jälle ja tema soovitab uuesti pille, uskumatu .

 45. Johanna says:

  Ostsin daysy 7 kuud tagasi. Alguses vihastasin end seaks, sest unustasin kasutada ja kalender oli segane jne. Tänaseks tuleb vahel mõni üksik kord, kus jääb daysy kasutamata. AGA ma olen rahul. Oli küll kallis ost, kuid oma hinda väärt. Kui on ikka nn ohtlikud päevad, siis kasutame kondoome(sellest teavitan elukaaslast ette, et õhtul teki all küsimusi ei teki)ja muul ajal on muretu!

  Daysy ainsa abivahendina ei sobi neile, kes tihkelt voodikaaslast vahetavad (sugulisel teel levivad haigused hoiab ära siiski kondoom), aga püsisuhtes olijate elu teeb ta oluliselt lihtsamaks

 46. Kaisa says:

  Nõustun, et pille ei peaks nii kergekäeliselt kirjutama, aga sinu postitusest jääb mulje, nagu oleks ainult 2 varianti: pillid või imevahend Daysy. Lisaks tooks välja, et antud toode ei ole kindlasti nii usaldusväärne nagu sa väidad ja kaitseks tuleks siiski kasutada ka muid vahendeid (nt kondoom, ilmselt kõige kindlam kui õigesti kasutada ja hormoonidega pole ka pistmist).
  Eeldan, et sinu blogi loevad ka päris paljud 14-16 aastased noored neiud ning loodan, et sinu eesmärk polnud ainult antud toodet siin reklaamida, sest see oleks üpris vastutustundetu sinust.

  • Kai says:

   Jah, kahjuks huviga avatud blogipostitus sisaldab endas jällegi reklaami.. Jääb väga nukker mulje, et kui soovid mitte rasedaks jääda, siis ainuke variant on mürgiseid tablette süüa või oma rahakotti 299€ võrra kergendada. Oleks tore, kui mõned kirjatükid oleksid avalikustatud puhtast südametunnistusest, mitte reklaamitulust.

   • Kas sa tead üldse, mis asi on reklaam? Jagan südamest soovitust vahendile, mida olen kasutanud aastaid.

    Kui sa ütled sõbrannale: “See uus Premia jäätis on ülihea! Ma tõesti soovitan!”, siis kas on keegi sulle vastanud: “Kahjuks sa teed reklaami, seega ma ei kuula su arvamust sel teemal.” Kas ei kõla mitte absurdselt?

    Ma ei ütle, et ainuke võimalus. Kondoomid, vaskspiraal jms on ikka veel olemas. Daysy eelis on see, et õpid oma keha tundma hoopis teisel tasemel. Ja kui sa kondoomi ei taha kasutada, end mürgitada ka mitte, siis tõesti ongi Daysy või samal meetodil äpp (kui õpid seda korrektselt kasutama) ainus abivahend ;)

    Oleks tore kui su kommentaar oleks avalikustatud läbimõeldult ja mitte vihast :)

 47. Linda says:

  Aitäh, et taaskord sel teemal kirjutad. Olen pikka aega Lara Brideni blogi lugenud. Nii tore, et tema raamat nüüd ka eesti keelde tõlgitud on.
  Kahjuks ei ole ma Eestis kohanud veel ühtegi naistearsti, kes esimese lahendusena pille ei hakkaks peale suruma. Ja mensturaalvalusid peetakse ka üldjuhul normaalseks. Kui pillidest keeldun, kirjutatakse aina tugevamaid valuvaigisteid. Ilmselgelt ei ole see lahendus. Nii olen minagi aastaid iga kuu hullude valudega voodis. Aga ehk saan ka Lara Brideni raamatut lugedes ja soovitusi järgides tervise kontrolli alla.

 48. Meri-Ly says:

  Mina ei puutu enam mitte ühtegi pilli, spiraali ega midagi . Mu keha on táielikult rikutud . Noorena sai ikka pikalt kôike proovitud ja kasutatud . 2017 oli minujaoks viimane piisk . Panin spiraali. Ja siis hakkas kōige hullem pihta , emakakokkutõmbed, jõhkrad verejooksud, piima eritus rinnast( nüüd pean seda tablettidega all hoidma ,et uuesti ei tuleks tagasi ) naistearst eemaldas selle siis kohe (tema seda ei paigaldanud ) aga mis keha hiljem tegi et taastuda . Ma ei taha mõeldagi enam…. pàevad olid iga 2 nàdala tagant . Nüüd vaikselt juba kôik paika loksunud ja kahjuks rasedus raskendatud . Kui inimesed tahavad oma keha rikkuda siis las teevad seda, ma olen ikka paljudele rääkinud mis vōib juhtuda . Nüüd olen üle aasta kõigest vaba aga rohtude peal .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.