EPL intervjuu täisversioon

Antud ajakirjanik sai oluliselt paremini hakkama, kui hiljutine kogemus näitas, kuid sellegi poolest anti mulle äärmiselt vähe sõna ning palju olulist on jäänud mainimata. Siit saate näha, kuidas ajakirjanduses cherry-picking käib ning olge valmis üllatuma…: Gmail-Kusimused-Eesti-Paevalehest

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole. Sisu kasutamine tähendab, et aktsepteerite lehe üldtingimusi.

15 Comments

 1. K says:

  Trükiviga!

  “Lisaks hämmastab vahel maskikandmise arusaama teisenemine lausa tühja nürisusse”, tahtsin ühes väga segaselt väljakukkunud lauses öelda :P

 2. Rita says:

  Kahjuks on paljud arstid võtnud teie ründamise ette, selle asemel, et kaasa mõelda. Eks suured ravimifirmad neid ju toetavad.

 3. Toomas Jüri says:

  Isegi kui maskide kandmine pole tõestatud, kas siis vanemate inimeste ja riskigruppide kaitsmiseks ei võiks seda ikkagi teha? Ja siis parem selgitada inimestele kuidas seda ohutult teha? Kuidas maski pesta, kuidas nägu mitte katsuda jms. Better safe than sorry?

  • K says:

   Hei :)

   Lihtsalt niisama võib dressi ka kanda – et äkki aitab ;) Vabandust – norin jah natuke.

   Kui kõik med.maski ja õigesti kannaks, võiks tõesti kasu olla. Seni pole aga ühelgi riigil veel näidata, et “palun – hakkasime maske kandma ja nakatumisnäit kukkus kolinal”.

   Hetkel on kujutelm, et “mask kaitseb” laienenud ka tavalisele riidest maskile ja selle puhul olen küll veendunud, et viiruse jaoks on too lai nagu katedraali uks. Sellist kannan ise ka – seal kus nõutakse. Et mind kaaskodanike poolt nahka ei pandaks :) Maskikandmisega kaasnevatesse sisutühjadesse sloganitesse ei usu ja poes hoian oma sõelmaskiga püüdlikult distantsi, sest teised samasugused poevad julgelt selga.

   Lisaks hämmastub maskikandmise arusaam vahel lausa tühja nürisusse. Vaatas mind memmeke nördimusest ja etteheitest värisedes külavahe-bussijaamas, õues, nelja meetri kaugusel. Pahameele põhjus oli, et mina õues maski ei kandnud. Ega temagi kandnud, ent hea tahte märgina oli ta oma villase salli ülemise keeru kuhugi nina piirkonna ligi sikutanud ja “päästis nüüd elusid”. Eh..

   • Toomas Jüri says:

    Aga miks kannate siis sõelmaski? Kui võiks kanda korralikku maski mille tõhusus on tõestatud? Sellepärast maskida kandmine suuremat efekti andnud polegi, et seda ei tehta korralikult… See ei tähenda et seda veel rohkem õõnestama peaks. Piiskade õhku paiskumine on siiski ju füüsikaliselt tõestatud või ei?

    • K says:

     Ilmselt seepärast, et panustan pigem kätepesule, distantsi hoidmisele ja tugevale immuunsüsteemile. Ka ei usu ma koroona “deemonlikku aurat”, millega inimesed nii püüdlikult on hüsteeriasse aetud. Gripist kraad kangem gripp, millesse on kaval mõistlikkusega suhtuda, seda küll. Aga käitub see nagu iga teinegi viirus – meedia-poolsest hirmutaktikast lähtuvalt võiks justkui järeldada, et pm lendab koroona ka õues tuuleiilidena ringi ja tema kohutavuse kõrval kahvatub ka Keskaegne muhkkatk.

     Kui kõik kannaksid med.maski ja õigesti kannaks….jaa, võib-olla küll. Ent inimesed on inimesed ja nad/me ju no lihtsalt ei kanna õigesti ju :). Näiteks sellepärast, et me ei viitsi seda iga nelja tunni takka vahetada. Või seepärast, et aade “mask kaitseb” sobib ka riidest maskile – rõhuasetus on näo katmisel ja riidest mask või sall nö kärab sama hästi. Näiteks seepärast, et maski tõhusus on me jaoks küsitav – kasutegur me ebahügieenilises argimaailmas + inimfaktori koostöös – äkki kujuneb välja hoopis kahjutegur..? Arutelu ja igakülgse info asemel käib emotsioonide pealt lahmimine – peamiselt küsitavuste tasalülitamine solvunud röögatusega “Aga inimesed ju SUREVAD!!!”…mis paraku pole ei info ega arutelu. Või näiteks seepärast, et töötame poes või müügisaalis ja käperdame lausa autopiloodil oma maski ja udusekstõmbuvaid prille nii saastunud näppude kui räpaste kinnastega. Riidest mask on vähe mugavam ja mask on ju ees – kõik on kaitstud.

     Enese puhul julgen üsna kindlalt oletada, et kui ma koroona kusagilt külge peaks korjama, siis tõenäolisim allikas on mu mask :)

     Ühiskond on ärapolariseeritud, Toomas Jüri. Kui poolt ei ole, pead vastu olema – skaala kese on ära kaotatud. Kui arvad, et pandeemiapaanika on üle võlli, järelikult oled “koroonaeitaja”. Kui maski kannad, kuna nõutakse, aga ilma härda “minagi päästan elusid” paatoseta ja uskumata selle tõhusasse toimesse, oled ikkagi justkui kriminaal. Mina tahaks just nimelt olla skaala keskel: austada ühiskonda korralduste täitmisega, aga kuna ma ka med.maski tõhususse ei usu, kannan riidest maski, et oleks j.o.k.k. Nohuga lähen testile, mitte rahva hulka ja poes puudub mul erinevalt med.maski uskujatest pseudoturvatunne – hoian distantsi koos maskiga. Samuti kaon köhija kõrvalt kui pudrukuul ja ei, ei tundu üldse turvalisem, sest tollel on ees med.mask. Ajab köhima, istu parem kodus.

     Koroona on viirus, mask on mask. Meil on need muutunud justkui sektiks – et kui teistmoodi arvad, oled ketser. Koroona on olemas, mõnel juhul võib minna nö “näpust ära” ja selle vältimiseks panustad Sina peamiselt maskile, mina panustan peamiselt muudele eelpoolkirjeldatud meetmetele.

     Hüsteeria mulle ei istu, mõistad :)?

     • Minu poolt aplaus 👏 Pikk, aga asjalik kommentaar, mis pani ka minu mõtted ilusti trükipildis kirja.

     • Toomas Jüri says:

      Kõige muuga suudan samastuda. Aga väide “gripist kraad kangem gripp” pole teaduslikult õige. Huvitav kas ise 60+ vanusegrupis olles, kus suremuse osakaal on üle 1% oleksite samal arvamusel.
      Kas enda vanemate ja vanavanemate pärast muret pole?

     • Peeter says:

      Toomas ei suuda kahjuks päriselt samastuda ja ratsionaalselt mõtlema hakata vaid kasutab endiselt argumentatsioonivigu ja emotsionaalseid väiteid enda õigustamiseks.

  • K says:

   Noh, tegelikult meie koroona- ja gripiviirus on justament sugulased – mõlemad on RNA-viirused. Nii et…kraad kangem gripp ei ole väga vale öelda. Võib-olla öelda siis suurusjärgu võrra kangem gripp, kui “kraad” tundub liiga kõnekeelne :)

   Maskikandmise tõhusust meie mittesteriilses ühiskonnas “tõestab” peamiselt Delfi jm meedia, stiilis “igal pool teadlased räägivad”. Kaldun arvama, et senini pole vastavaid uuringuid jõutud/tarvitsetud veel kuigivõrd mujal läbi viia, kui steriilsetes laboriruumides. Küll aga on ammuilma teaduslikult tõestatud stressi väga konkreetsed mõjud immuunsüsteemile: lühiajaline stress tugevdab, pikaajaline nõrgestab ning sellega kaasneb hulk võimalusi terveks jadaks haigusteks. Meil on stressi juurutatud nüüdseks juba üle aasta. Küsiks, et mitu lisasurma see on kaasa toonud ja miks kiputakse automaatselt arvama, et see pole justkui oluline.

   Mure on küll. Näiteks isa pärast, kellel on tugevad südame-veresoonkonna probleemid ja epilepsia. Peamiselt seisneb mure selles, et kui isa peaks oma seisundi tõttu äkki arstiabi vajama, siis saab vaid loota, et kogu kiirabi parasjagu poleks hõivatud nohuste koroonahaigete väljakutsetele reageerimisega. Julm, mis? Ei oska ütelda, Toomas Jüri. Kui võrdled südame-veresoonkonnahaiguste ja koroonaviiruse suremusprotsenti, on vahe väga ülekaalukalt esimese “kasuks”. Kas mure koroonasse nakatumise pärast on kuidagi olulisem, kui nt vähihaige mure, et tema plaaniline ravi katkestatakse, kuna meil on ju pandeemia jne. Ja kui ta siis ei jõua ravini oodata ja enne teispoole vikerkaart siirdub, olles enne lapselapselt kogemata ka koroona hankinud, siis…mis surma põhjusena kirja läheb?

   • Toomas Jüri says:

    Loodame et teil isa siis kraad kangemat nohu ei saa . Jumal näeb, aga ei mürista.

    • K says:

     Muidugi loodame! Nagu ka kõigi teiste puhul – peseme aga käsi ja hoiame distantsi :)

 4. K says:

  Vormiliselt olnuks teil justkui dialoog….Aga tegelikult ei olnud :) Ajakirjanikust oli kena ja j.o.k.k., et ta üldse küsima vaevus, sest vastused olid tal ju ilmselgelt endal ammu olemas, mõttes juba kirjagi tipitud ja Sinu vastused ei muutnud tema peas olevaid “õigeid” vastuseid vähimalgi määral.

  Igati pettumustvalmistav on minu jaoks see, et meil ajakirjandust ei eksisteeri. Arutelu ei eksisteeri – ainus, mis loeb, on intriig. On “õiged” ja “valed” arvamused ja räuskamine. Ajakirjandus (selguse huvides nimetan sellenimelist klikiäri siis jätkuvalt ajakirjanduseks) tegeleb peaasjalikult lugeja polariseerimisega, pealiskaudsuse (sageli ka piinlikult vigase keelekasutuse) eksponeerimise ja manipuleerimisega. Sisutühjad kirjutised serveerivad tõena ajakirjaniku arvamust ja sageli peitub “avatuse” ja “sõnavabaduse” egiidi all neis ka paras törts puhast lihtsakoelist tigedust – juhul, kui on teada, et intervjueeritava arvamus on ajakirjaniku omast erinev. Olen täheldanud, et “ise-küsin-ise-vastan”-stiil on ajakirjanduses samuti heaks tavaks kujunenud ja argumenteeritud vestluse asemel ajakirjanik lihtsalt nö naudib oma hääle kõla :)

  Intervjueeritava vastused suurt ei loe, sest ajakirjanikul on enda omad ammu enne küsimist olemas ja need on palju palju paremad, kui Sinu omad! Sina, Merilin lood eksitavat fooni – ajakirjanikud ei tee säherdust hirmsat asja mitte kunagi! Lisaks ei oska meie, Sinu blogi lugejad ju tõepoolest kohe üldse ise mõtelda või oma tervisega seotud valikuid kaaluda, nagu ajakirjaniku haletsevast toonist lugeda võib. Sina paned lugejad valesti mõtlema, ent see, et ajakirjanikul “kogemata kukkus välja” Sulle (ja kõigile teistele, kes vähegi tervislikumat elustiili viljelevad) ortoreksia diagnoosimine, pole tegelikult kõneväärtki – no juhtus nõnda lihtsalt, ta ju ütles! Ja no ütles, et kogemata ja isegi vabandust ütles ja…ärme näri liigselt tähti siin, eks ;)

  Okei, ei hakka pikemalt pajatama siin :D! Hoia ikka selg sirge ja katsu ajakirjanduse sapisevõitu intriigijanu enesest võimalikult väline hoida :)

 5. Edle says:

  Täiesti paha hakkab, missugused ajakirjanikud on. Ollakse valmis mõtlema välja ikka igasugu uudiseid, selle nimel, et ausaid inimesi mutta trampid ja nende nimel klikke koguda. Lihtsalt pole enam sõnu, mida meedia meile tänapäeval toodab ja mille nimel. Nii õudne on näha, et keegi ajakirjanikest ei saa aru, mis on sinu tegelik eesmärk ning kui palju Head ja Õiget infot Sa meiega jagad.
  Tõsiselt loodan, et karma saab need ajakirjanikud kätte, kes su nime nii alatult mustavad.
  Palju Palju Jõudu ja Jaksu Sulle ikka pea püsti ja selg sirge ka edasipidi hoida. Respect!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.