Detox – kasulik või suisa ohtlik?

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Detox ehk detoksifikatsioon ehk lihtsas emakeeles puhastuskuur on meetod, millega soovitakse organismi puhastada sinna kuhjunud toksiinidest ehk mürkidest, mis võivad kahjustada inimese tervist. See koosneb üldjuhul paastumisest või ainult teatud toitude tarbimisest (nt rasvade, süsivesikute, puu- ja juurviljade, vee jms) ja teiste vältimises. Lisaks üldisele puhastusele, läbitakse seda ka lokaalselt – puhastatakse teatud organeid spetsiifiliselt. Algselt meditsiinis kasutusele võetud termin detoksifikatsioon tähendab tõsist narkootilistest ainetest või alkoholi liigtarbimise nähtudest vabanemist, kuid seda terminit näeme me kasutuses toitumises ja puhastuskuurina aina rohkem. Kas me peaksime detoxima või mitte?

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Tänapäeval võime näha sõna “detox” igalpool sotsiaalmeedias ja isegi toitlustuskohtade menüüdes. Esmalt igati teretulnud ja tore ettevõtmine pälvib endast aga rohkemat – eirates meie keha reaalset funktsioneerimisviisi, võib detox osutuda lausa ohtlikuks. Seepärast on igati asjakohane siinkohal ka natuke oma arvamust avaldada. Kuna viimaste postitustega tervise teemadel olen saanud palju kriitikat, et ma ei kasuta viiteid ja seda uurimistööna ei esita, siis mainin sarnaste kommentaaride vältimiseks juba kohe alguses ära, et tegemist on minu arvamuspostitusega ja suhtuge kõike kriitiliselt. Ärge võtke minu arvamust tõepähe ja julgege kommentaariumis minuga arutelu alustada.

Organism ei vaja kõrvalabi

Organismil on mitmeid süsteeme, kuidas ta ennast puhastab. Enamjaolt toimub see läbi naha, kopsude, maksa, neerude, soolestiku ja lümfisüsteemi abil. Loomulik puhastus toimub meie organismis iseenesest ja kogu aeg ning ükski toode seda asendada ei suuda:

 • Nahk on meie kaitsebarjäär, mida ained niisama lihtsalt ei läbista. Ükski detox plaaster ei suuda mõjutada meie organismi tööd läbi naha. Seepärast ka näiteks valuvaigistavad kreemid pakuvad leevendust vaid tänu pindmisele tuimestavale efektile ja temperatuuri kõikumistele, mis valuaistingut peidavad.
 • Maks sisaldab ensüüme, mis kahjulikud ained vähemkahjulikuks lõhub, et need saaksid siis uriini või soolestiku kaudu väljutatud.
 • Soolestiku ülesandeks on väljutada ebavajalikud tahked ained kehast. Tooted, mis väidetavalt aitavad soolestikku puhastada, võivad vastupidiselt hoopis kahjustada selle kaitsvat barjääri.
 • Neerud imevad kõik vajalikud ained kehasse ja sorteerivad välja ebavajalikud, mis uriiniga väljutakse. Liigset mürkainete kogunemist organismi ei saa siinjuures tekkida. Kui see tekiks, võiks juba väiksem muutus PH-s ja mürkainete sisalduses olla organismile surmav.
 • Lümfisüsteem koos põrnaga filtreerib kehast välja kahjulikud bakterid ja viirused ning see süsteem töötab pidevalt.

Miks aga paljud end peale detoxi paremini ja n-ö puhastatuna tunnevad? Sest toidul kulub meie seedesüsteemi läbimiseks ja väljutamiseks sageli mitu päeva. See aga tähendab, et mistahes ajahetkel on meie soolestikus alati suuremas mahus jääkaineid. Täna söödud toit jõuab jääkidena meie kehast välja vahest mitu päeva hiljem, olenemata sellest, kui palju oleme vahepeal WC-s käinud.

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Lühiajaliselt paastumine annab aga võimaluse kehal soolestik suuremas mahus tühjendada, sest uut toitu peale ei anta või tehakse seda minimaalselt. Ilmselgelt toob see kaasa kehakaalu languse ning „kergema“ enesetunde. Kuid sama ilmselgelt on see nähtus ka ajutine. Tavainimese jaoks on detox reklaamilõks! Tervise turgutamiseks tuleks vaadata üle oma senine eluviis. Kas sa oled piisavalt aktiivne, magad hästi, toitud tervislikult ja mõõdukalt ning väldid stressi? Rakendades neid meetmeid igapäevaselt, puhastabki organism end maksimaalsel võimsusel ning ükski detox dieet ei saa asendada neid alustalasid.

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Lühiajaline paastumine ja vähese toidu tarbimine ei ole veel kõige hullem ettevõtmine, kuid probleemid tekivad pikemaajaliste dieetidega, kus ilma tahke toiduta veedetakse päevi ja nädalaid. Sellised dieedid võivad kaasa tuua kahjustusi meie soolestikule ja lüüa paigast meie hormonaalse tasakaalu.

Aga mis asi on “teatox“?

Teatox on mõneti veelgi uudsem nähtus. Tegemist on keha puhastamisega mitte dieedi ja toitumise muutmise abil, vaid tarbides teatud aja vältel eritoimelisi ravimtaimeteid. See on koht, kus võtan aga mütsi maha, sest ma tahaks teada kasvõi üht põhjust, miks me ei võiks tarbida ravivat ja organismi põhifunktsioone toetavat looduslikku teed. Eriti ajal, mil levivad enim igasugused viirushaigused ja külmetusoht on suur.

NudeyTea

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Alustasin uuest aastast NudeyTea teatoxi kuuri, mis sisaldab:

 • Päevast detox teed (Hiina oolong tee, ingver, sidrunhein, nõges, piimaohakas, apelsinikoor, kardemon) – mõnusalt magus ja kõigist minu absoluutselt lemmikmaitse! Oolongi tee ergutab ainevahetust ja on väga hinnatud abiline kaalulangetamises. Ingverit ja kardemoni on traditsiooniliselt kasutatud seedimise soodustamiseks. Piimaohakat ja kõrge rauasisaldusega nõgest kasutatakse suurendamaks keha võimet puhastada maksa ja verd. Apelsinikoor ja sidrunhein lisavad värskendava tsitruse noodi.
 • Õhtust detox teed (rooibos, kummel, sennalehed, kannatuslill, aniis, lambalääts, vanilje aroom) – rooibos on tohutult populaarne looduslik kofeiinivaba alternatiiv tavalisele teele, mis pulbitseb vitamiinidest ja mida võib nautida koos piimaga. Teesegule on lisatud kummelit ja kannatuslille, mis aitavad magama jääda. Senna, aniis ja lambalääts on tuntud toksiinide kehast väljaviimise poolest.
 • Ergutavat päevateed (Hiina roheline tee, hibiskuse kroonlehed, kibuvitsakoor, õunatükid, leedrimarjad, apelsinikoor, Gotu Kola ehk Aasia vesinaba, võilill, lagrits, mustika aroom) – vitamiinirikkad hibiskus ja kibuvits on lisatud rohelisele teele, mis on tuntud antioksüdantide poolest ja ainevahetuse ergutajana. Magus lagrits on hiina meditsiinis tuntud kui tugevuse ja pika eluea sünonüüm, sama kehtib ka Aasia vesinaba kohta. Võilille kasutatakse traditsiooniliselt organismi puhastamiseks.

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Kõik nende teed on valmistatud Suurbritannias looduslikkest koostisosadest, mis aitavad kaasa keha loomulikule puhastusprotsessile ning seeläbi võivad avaldada postitiivset mõju kaalukaotusele ja üldisele heaolule. Kõrge antioksüdantide tasemega detox teed stimuleerivad ainevahetust, vähendavad kõhupuhitusi ning tõstavad kehas energiataset. Seda muidugi juhul, kui järgid lisaks tervislikku eluviisi või teed oma elus selle suunas positiivseid muudatusi. NudeyTea tee pakatab looduslike vitamiinidega rikastatud koostisosadest, mis on tõhusaks abiliseks tervislikule eluviisile. Nende teed on 100% looduslikud ja gluteenivabad.

Miks soovitan NudeyTea-d?

 • see tõesti on kõige maitsvam ravimtaimetee, mis ma seni joonud
 • see on püramiidpakis purutee ehk ülilihtne ja mugav valmistada
 • ühte teepakki on kombineeritud rohkelt häid ravimtaimi
 • see paneb mind päeva jooksul rohkem vett jooma
 • mu keha väljutas kuuri ajal liigse vee
 • ma toitusin juba alateadlikult veelgi tervislikumalt
 • umbes 9ndal kuuri päeval nägin ma tohutut muutust oma unerežiimis!

Kui oled huvitatud isegi ravimtaimedega teekuuri läbimisest, siis osale minu INSTAGRAMI ja FACEBOOKI mängus, kus õnnelik võidab kaks vabalt valitud teepakki NudeyTea-lt!

Õhtune unetee

Olen vaevelnud juba aastaid korraliku une saamisega. Austraalias oli mul pikemat aega unetu periood, sest rabelesin tööga liiga palju. Kui mul on eraelu jonksust väljas, siis annab see kohe tunda mu unetundide vähenemisega. Bikiiniprepi ajal oli täitsa lappes, sest olin energeetiliselt suures defitsiidis ja keha oli stressis. Uni oli kaootiline ning see mõjus väga halvasti mu üleüldisele heaolule. Ma polnud kuidagi võimeline seda päris korda saama… kuni alustasin seda kuuri!

Detox-tervis-puhastus-kuur-detoksifikatsioon-mürk-toksiinid-salene-dieet-treen-smuuti-teatox-taime-tee-ravi-nudey-tea-eesti-merilin-taimre-paljasporgand-blogi

Seni olen olnud õhtuse kummelitee või apteegi unetee jooja. Mingi aeg aga viskab üks maitse üle ja mul oli rõõm näha, et NudeyTea-l on olemas selline pakike nagu Sleepy Tea ehk õhtune unetee. Kombineerisin sellegi oma kuuri ja ma olen alates 9ndast kuuripäevast saanud 8-10 h und. Ära on kadunud igatunnised ülesärkamised… JAH, ma ärkasin IGA TUND üles! See oli kohutav ja tundsin, et mõjus rängalt mu eesmärkidele jõusaalis. Isegi pärast kuuri, kavatsen jätkata nende unetee joomist. See sisaldab ravimtaimi nagu kummelit, laimi õisi, kannatuslille, lavendlit ning humalat. Kõik need komponendid sisaldavad rahustavaid ja uniseks tegevaid omadusi.

Kokkuvõtteks

… soovin aga öelda, et miski ei asenda meie keha isepuhastumisvõimet. Meie ülesanne on toituda mitmekülgselt ja tervislikult, olla liikuv ja piisavalt magada! Meie keha oskab enda eest ise hoolitseda, meie ülesanne on teda vaid hoida ja armastada, et ta oma tööd täiel võimsusel teeks!

25 Kommentaari

 1. […] pakuvad mulle viimasel ajal rohkelt huvi. Läbinud just teatoxi kuuri, võtsin ma ette vähe teistmoodi eksperimendi – katsetada, missugune […]

 2. Kaidi ütleb:

  Ma olen sinu tegemisi jälginud sellest ajast, kui Austraalias käisid. Üha enam hakkab mulle aga tunduma, et see “tervislik elu”, mida sa propageerid ei ole tegelikult tervislik. Ma võin öelda, et ei jälgi alati, mida söön ning ka otseselt trenni ei tee piisavalt (kuigi olen suhteliselt aktiivse elustiiliga, st jalutan palju ja töö on ka tempokas), aga mul ei ole olnud iialgi selliseid muresid, mis sinul on. Kirjutad, et ei saa magada, päevad on kadunud, keha on väsinud jne. Kas sa ei ole mõelnud, et äkki see on liig, mis sa teed? Lisaks kogu see pidev jutt, kuidas sa armastad oma keha, aga kas ka tegelikult seda teed? Ma ei tunne sind muidugi isiklikult, aga kõrvaltvaatajana tundub, et see on äärmusesse kaldumine, mis hoopis hävitab su keha ja vaimu. Ma loodan, et saad aja maha võtta ja oma asju natuke kõrvalt vaadata. Võib-olla tasuks leida kuldne kesktee, kus sa oled õnnelik, puhanud ja terve, ilma, et kogu oma elu mingit ideaali taga otsida, mis võtab nii une, jõu ja lõpuks ka tervise.

  Edu sulle ja soovin sulle kõige paremat.
  Ma ei taha oma kommentaariga kuidagi negatiivne olla, sest olen sinu blogist väga häid ideid saanud, aga kahjuks tundub, et oled oma ideaalsuse otsimisega liiale läinud.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Päevad kadusid mul pillidega ja sain need juba tagasi ja igati korda. Unega on mul palju probleeme tõesti olnud. Olen vääga kiire eluviisiga ja sellele ei aidanud kaasa ka bikiinifitnessiga kaasnev dieet. Nüüd olen juba nädala väga ilusasti maganud, aga kiiremad ajad on jälle ees. Keha pole mul küll väsinud. Jaksan trenni teha rohkem kui kunagi varem ja tulemused on superhead. Seedimine on korras ja kõik muu ka hästi :) Uni siin veel vahel kimbutab, aga praegu on mu üleüldine tervis igato korras. Olen puhanud, terve ja õnnelik :) Aga aitäh muretsemast! Eks negatiivne lihtsalt paistabki rohkem silma ja jääb inimestele paremini meelde.

 3. e ütleb:

  see paneb mind päeva jooksul rohkem vett jooma

  Mismoodi ta sind vett jooma paneb? tekitab janutunde?

  mu keha väljutas kuuri ajal liigse vee

  Kuidas sa tead palju kehas vett oli? Kas mõõdad vee sisaldust organismis ja milline kogus kehas liigne on?

  ma toitusin juba alateadlikult veelgi tervislikumalt

  Kas tee muudab su alateadvust?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Kui ma joon lisaks oma igapäevasele veele 3-4 tassi teed, siis jah see paneb mind rohkem vett jooma. Lausa liitri päevas.

   Jah, ma mõõdan iga päev oma kehas veesisaldust spetsiaalse kaaluga. Liigne on siis, kui tunned, et keha on vett täis, mis mul pärast jõule ja vana-aastalõppu peale vaadates selgelt oli.

   Ei muuda tee, vaid ilmselgelt mõte sellest, et läbin mingit kuuri ja nö sellega kaasnev “kohusetunne”.

 4. Merike ütleb:

  Läbisin just: https://www.facebook.com/events/103133496850957 3-PÄEVASE DETOX
  SMUUTIKUURI ja pean ütlema, et see oli super. Silm särab, seedimine korras ning nüüd ja edaspidi üks toidukord päevas smuuti vastu vahetatud(ilma Detox seguta loomulikult). Keha tunneb end rõõmsa ja tänulikuna. Uus 3-päevane kuur võimalik teha 3 kuu pärast.
  Boost Yourself tootevalikus on Yerba Mate roheline tee, mis on tõesti suurepärane: “Strength of coffee, the health benefits of tea, and the euphoria of chocolate” – üks tee kogu päevaks :)

  • Paljas Porgand ütleb:

   Yerba Mate on neil tõepoolest kõva toode! Aga kahjuks ma siiski nende 3-päevast Detox kuuri ei poolda.

   • K ütleb:

    Kas saaksid oma arvamust täpsustada nende Detox kuuri kohta? Instagrammis beibed promovad, aga sooviks teada kellegi arvamust, kes reaalselt tervise teemal tegija on :) Enne ei tahaks oma raha sinna alla panema hakata.. Tänud ette!

    • Paljas Porgand ütleb:

     Hei, pead silmas Boost Yourselfi oma?

     • K ütleb:

      Jah, just!

     • Paljas Porgand ütleb:

      Mina seda elus ei teeks. Toitun tervislikult ja mitmekülgselt ning mul pole vaja oma keha sel viisil šokeerida. Nagu ka postituses kirjas, siis kokkuvõttes pole detoxist abi. Küll aga olen Boosti pulbrite poolt igati. Sisaldavad rohkelt superfoode ja nende lisamine oma hommikuputru, smuutisse või kasvõi näiteks salatile on alati hea variant, et saada kätte vajalikke mikrotoitaineid :)

 5. Missy ütleb:

  Kuigi see oli reklaampostitus, siis minu meelest oli väga hästi üles ehitatud. Ise olen ka ravimtaimede usku.

  • Paljas Porgand ütleb:

   Detoxi teema on reklaamist täiesti lahus. Olen sellest mõelnud kirjutada pikemat aega ja sooviavaldusi oli ka piisavalt tulnud. Kui NudeyTea pakkus mulle oma teed proovida, siis paluti sellekohast postitust lugejatelt ka kohe, seega seda reklaamina päris ei võtaks. Aga aitäh :)

 6. […] post Detox – kasulik või suisa ohtlik? appeared first on Paljas […]

 7. Kaisa ütleb:

  Sa võiksid teha lahti seletava postituse, miks on hommikusöök kõige tähtsam eine.
  Miks seda palun? Sest läksin vaidlema inimesega, kes tegeleb trenni ja kaalu langetamisega AGA on kindel selles, et hommikusöök ei ole nii vajalik.
  Head päeva:))

 8. L ütleb:

  Tere!
  Muidu väga mõistlik postitus ja olen sinuga üsnagi sarnasel seisukohal igasuguse detox-teema juures.
  Jäi silma aga väike vastuolulisus su jutus. Kirjutad: “Mingit mürkainete kogunemist organismi ei saa siinjuures tekkida…” ja hiljem teatoxi kiites “…on tuntud toksiinide kehast väljaviimise poolest.”
  Minu mõistes toksiin=mürkaine. Mida see imetee siis ikkagi väljutab, kui organismis ühtki mürkainet olla ei tohiks?

  • Paljas Porgand ütleb:

   Hei,

   Tänud välja toomast. Parandasin oma mõtet: “Liigset mürkainete kogunemist organismi ei saa tekkida…” Ilmselgelt ebatervislike eluviisidega inimestel on toksiine kehas täitsa küllaga :D

 9. M ütleb:

  Kurb, et Su postitused üha enam reklaamiks lähevad :(

  • Paljas Porgand ütleb:

   Tere,

   Kas seepärast, et mainin teed, mida ma jõin ja räägin lahti, miks ma teatoxi usun, aga detoxi mitte? See postitus oli tungiva soovi peale Instagrami jälgijate poolt, kui alustasin teatoxiga. Kõigile kahjuks meele järele ei saa olla. Ühed nõuavad, teised heidavad ette :/

   • M ütleb:

    Ma ei olnud muidugi kursis sellega, et tegid postituse lugejate soovide tõttu. Detoxi ei poolda ka ise. Oleksid võinud ka nt teisi alternatiive NudeyTeale välja tuua, üldiselt ma ei arva, et need on paremad kui muud ravim- või taimeteed ja tundub väga kõvasti ülemakstud see. Arusaadav muidugi, et Sulle tulevad nad tastuta kätte.
    Aga nt su üks viimaseid postitusi, see mis oli soolestiku tervisest… Hakkan lugema ja kõik on väga tore ja siis kui tuleb juttu probiootikumidest siis jällegi promod ainult Dr. Ohhira omasid.
    Kokkuvõttes ma saan aru, et sinul on tehtud kokkulepped, et nemad annavad sulle tooteid, sina teed reklaami, aga minu jaoks tunduvad kuidagi võltsid need postitused. Hakkad lugema, on huvitav teema ja siis poolepeal jälle peab pettuma, et ahhhh.. jälle reklaam :(.
    Aga sellegipoolest jään sind jälgima ja loodan, et ei pea pettuma.
    Edu! :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga