Antibeebipillid rikkusid mu ära

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

Antibeebipillid on üks populaarsemaid rasestumisvastaseid vahendeid kogu maailmas ja kindlasti ka Eestis. Paljud on valinud tee pillide juurde just õhupalli-puruneva-efektiga kummi tõttu. Ja no olgem ausad, kui isu peal, siis kes see seda kummi ikka enam üles leiab.

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

Nii olen minagi pillidel olnud vahelduva eduga juba 16-ndast eluaastast saati. Pärast pooleteise aastast pausi, et oma organismi loomulikku hormonaalset tasakaalu taastada, hakkas mu keha aga streikima. Siinkohal saadan mehed jalkat vaatama, sest ilmselt pole teil nüüd järgnevat lugedes ei huvitav ega mugav.

Pillid tapsid mu enesekindluse

Minu pilliteekond sai alguse nõrgematest, lõpetades nende kõige tugevamatega, mis on mõnes riigis lausa keelatud. Mul soovitati minna üle ikka tugevamatele, sest pillide võtmise aktiivsel perioodil juhtus tihtipeale “määrimisi”, päevad olid ebaregulaarsed ning ilmselgelt oli kartus rasestuda ka laes. Tegin tol ajal rasedusteste tihedamini, kui võtsin pille sisse, haha. Igatahes oli olukord kaootiline.

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

Olnud juba 4 aastat pillide peal, otsustasin teha pausi, et anda oma kehale puhkust. See pole otseselt kohustuslik, aga olen lugenud, et soovitatav. Jaaa nooo siiiis läks asi alles kreisiks. Mul tekkis akne!

Minu kõige puhtamale näonahale, millele ükski punn ei julgenud kiigata ka, tekkis koletu akne. Avaldus see peamiselt lõua peal, kuid vahel harva ka otsaees, põskedel ja nina peal. See lõi vahelduva “eduga” välja ka mu õlgadel. Võib tunduda nagu väike “imperfektsus”, aga minu jaoks enesekindluse surm.

Ma ei osanud seda kohe pillidega kokku viia, kuna mu elus toimus suuri muudatusi. Kolisin Austraaliasse (kliimamuutus), hakkasin tervislikumalt toituma (uued toiduained) ja rohkelt jõutrenni tegema (hormonaalne muutumine).

Lõputu akne

Käisin kõikide apteekrite, nahaarstide ja treenerite jutul, et järsku jumala eest keegi oskab seda miinivälja kõrvaldada. Eriti raske oli sellega olla Austraalias. Olles niigi meigivaba harjumustega, siis tundsin end kui nõiaringis. Et välja minna, pidin katma seda kihtide kaupa meigiga. Järgmine päev oli olukord aga poole hullem. Teine võimalus oli jätta välja minemata, mis ka ei tulnud kõne alla. Ja nii ma kirusin ja peitsin ja häbenesin ja laastasin oma enesekindlust. Rannas ei suutnud ma isegi sooja ookeanivett minna nautima, sest ma kartsin punnide peidust välja tulemist liiga palju.

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

Ma proovisin kõiki supertoite, vitamiine, mineraale, teatud toiduainete välja lõikamist, rohtusid, kreeme, mineraalmeiki, koduseid ravimeetodeid… Ma oleks kasvõi pea peal joogat praktiseerinud, vihmatantsu teinud ja nõiaringi astunud, kui miski oleks aidanud. Aga miski EI AIDANUD.

Tagasi pillidele

Kuna pillid on paljudel (ka mu parimatel sõbrannadel) olnud aknest lahti saamisel suureks abistajaks, siis otsustasin tagasi pillidele minna. Lootus aknest lahti saada oli suur, kuid jällegi – ei midagi. Proovisin veel mõned kuud ja jäin selle mugavuse rüpesse kinni, kummi enam otsida ei viitsinud, hehe.

Tagasi Eestisse tulles, pidin oma pillid välja vahetama, sest siin samu ei müüdud. Arst soovitas mulle kõige kangemaid turul olevaid pille, arvestades mu “ajalugu” ja ma hull siis võtsin kuulda. Juba järgmise mena ajal jäin ma aga kuivale. Jälle higi otsaees rasedustesti kallale. Pole rase, pole päevi – arstile. Tuleb välja, et tegemist on selliste pillidega, mis KAOTAVADKI päevad ära. On see võimalik? Need minimaliseerivad menstruatsiooni vaid väikese määrde peale või kaotavad sootuks. Khmm, ei kõla tervislikult ju?!

Nii ma siis chillisin päevadeta lausa pool aastat, ise koguaeg rasedushirmust kange. Prügikast aina täitus rasedustestidega ja mõtlesin, et nii ka ju mõtet pole. Mugavus oli veel ainus põhjus, miks ma pille võtan.

Aina rohkem keerles peas mõte nendega lõpp teha…

Lõplik põhjus, miks pillide võtmise lõpetasin

Määravaks oluks osutus minu hiljutine otsus hakata tegelema bikiinifitnessiga. Minu prep on juba alanud ja uurisin treenerilt beebipillide ja selle mõju kohta mu kehale bikiinifitnessiga tegelemise osas. Põhimõtteliselt võib öelda, et ta karjatas mulle: “Ja sa lõpetad nendega NÜÜÜD!”

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

Ja see oligi see viimane push, mida ma vajasin, et lõplik otsus vastu võtta. Mul oli kõrini mu tujukõikumistest, hormonaalsest tasakaalutusest, määrimistest, päevade ärajäämisest, rasedustestidest, aknest ja muidugi millegi täiesti MITTE-NATURAALSEGA oma keha mürgitamisest. See on jällegi samm tervislikuma mina poole ja ma olen õnnelik, et olen selle otsuse lõplikult vastu võtnud!

7 märki, millal lõpetada:

 1. Kontrollimatud tujud
 2. Vistrikud kipuvad näole
 3. Seksiisu on kadunud
 4. Sa unustad neid sageli võtta
 5. Sul on sagedased migreenid
 6. Sind kimbutavad seedehäired
 7. Sa soovid rasedaks jääda

Muutused pärast lõpetamist

Olen olnud pillidelt maas nüüdseks kuu aega ja muutused on uskumatud. Muidugi aitasin ma sellele aktiivselt kaasa. Nimelt võtan ma maca pulbrit, mis aitab hormonaalset tasakaalu taastada. Lisaks söön võimalikult palju rohelist (nagu alati) ja püüan saada piisavalt und.

Kuu ajaga:

 • on kadunud mu tujukõikumised
 • on toimunud kaalulangus (aidanud sellele kaasa)
 • on hakanud päevad vaikselt tagasi tulema pärast nende pooleaastast puudumist
 • ja mis kõige tähtsam, on kadunud AKNE!

anti-beebi-pillid-rasedus-päevad-ekne-kaal-tõus-langus-merilin-taimre-paljas-porgand-ohud-tervis

viljakus-monitor-kalender-menstruatsioon-anti-beebi-pillid-hormoonid-akne-ravi-daysy-rasestumis-vastane-vahend-kondoomid-paljas-porgand-blogi-merilin-taimre

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

172 Comments

 1. T says:

  Olen tänaseks katsetanud umbes 1,5 aastat nii pillide (Yaz) kui ka Nuvaringiga ning olukord on lõppenud umbes samamoodi. Umbes kuu jooksul pärast hormoonide kasutamise alustamist on hakanud juuksed meeletult langema. Nii et pesu järel kammid peotäie välja ja siis päeva jooksul ja isegi õrnalt töödeldes korjad veel peotäisi. Mõne kuuga tundus, et pealaelt on juuksed oluliselt õhemad, nii et nahk oli paista. Nii et juukselangus ei alanud mitte lõpetades, nagu paljudel, vaid just hormoonide peal olles.
  Kõike kurioossem on see, et ükski naistearst – ja neid olen külastanud mitmeid selle aja jooksul – pole kinnitanud seost rasestumisvastaste vahendite ja juukselanguse vahel. Ometi on Nuvaringi infolehel juukselangus kõrvalnähuna kirjas. Ning kaebuste peale ei hoiatatud mind samuti, et jah, seos võib teatud juhtudel olemas olla.
  Sisetunne ütles siiski, et asi pole õige. Samuti juhtusin lugema inglisekeelseid foorumeid, kus väga paljud naised seost kinnitasid.
  Aasta alguses otsustasin võtta oma tervise oma kätesse ning lõpetasin ka Nuvaringi kasutamise. Juukselangus on jäänud oluliselt väiksemaks, kuid pole veel täiesti normaliseerunud. Pealagi ei paista juuste vahelt enam välja ning väikeseid juukseid on minu rõõmuks üsna palju, nagu väike tukake ees :) Ei plaani enda organismi enam mürgitada.

  Loodan, et kommentaarist on kellelgi abi enda tervise üle otsustamisel!

 2. Kogemus says:

  Lõpetasin pillide (yasminelle) võtmise 3 kuud tagasi. Umbes kuu pärast lõpetamist hakkasid juuksed meeletus koguses välja langema ja siiamaani langevad, kuigi mitte enam nii palju kuna juuksed juba kindlasti poole õhemaks jäänud. Ja nüüd veel lisaks akne, millega varem probleeme pole olnud (ka tujumuutused on kohutavad). Pille võtsin 5 aastat. Kuna mure oli suur, pöördusin oma naistearsti juurde, et nõu saada. Vastuseks sain, et see pole KINDLASTI seotud pillidega ja et hakaku ma neid siis uuesti võtma, kui ma usun, et pillide lõpetamisega seotud. Olin päris hämmingus sellisest vastusest. Kui ütlesin, et ka yasminelle paknedil kirjas, et võib põhjustada juuste väljalangemist siis sain vastuseks, et seal igasuguseid asju kirjas.. Uskumatu, et lasin kunagi sellisel arstil endale pillid kirjutada (olin siis 20a) ja lootsin abi ja nõu saada. Nüüd ainult loodan, et mingi ajajooksul kui hormonaalne tasakaal taasub, läheb kõik paremaks…

 3. Liise says:

  Ühe laialt levinud antibeebipilli Yasminelle ja hormoonispiraalide pärast on pajud naised USA-s ja Saksamaal kohtusse läinud BAYERi vastu, sest see on nende elu täiesti ära rikkunud. Ei soovitaks neid isegi oma vaenlastele.

  https://www.swr.de/swr2/programm/sendungen/wissen/pille-nebenwirkungen/-/id=660374/did=20417414/nid=660374/1cnxv1j/index.html

 4. TT says:

  Postitus on küll vanem, kuid siiski väga päevakohane. Suurepärane on lugeda kõiki su artikleid ja kuidas sa nii vabalt ja ratsionaalselt räägid teemadest, mis vajavad rääkimist. Sa oled tõeline eeskuju! ?

  Tarvitasin pille samuti aastaid just nende mugavuse pärast. Nahk oli klaar, mehega kõik hea ja mugav. Kuid välismaal pooleldi elades tekkis mul nii kuu-kahene auk, kus lihtsalt polnud pille. Ega siis midagi, tulin Eestisse, sain pillid ja jätkasin söömist. Kuid siis hakkasin märkama, mida pillid minuga teevad. Murdumispunktiks, miks lõpetasin pillide võtmise, tuli siis kui avastasin ennast telekat vaatamas ja lihtsalt nutsin kõige peale. Minul pillid mõjusid päris rängalt: tujud olid koguaeg üleval ja all, puudus selline pidepunkt kus ennast lihtsalt hästi tunneks – see mõjus üleüldisele motivatsioonile, et midagi teha elus.

  Kui pillidega lõpu tegin, ei näinud ma oma päevi pea pool aastat! Nahk on nüüd taas probleemsemaks muutunud, kuid ausalt öeldes söön ka kõike, nii et olen isegi rahul. Tujud on stabiilsemad ja olen õnnelikum.

  Elukaaslasega aasta tagasi suhte alguses hakkasin jälle rumala peaga pille tarvitama, lausa häbi on tunnistada, kuid see kestis vaid kuu kaks, sest tundsin juba jälle kõrvalmõjusid. Õnneks on maailmas palju häid mehi, kes kuulavad ja muretsevad ja mõistavad, miks naine ei peaks pille võtma, ning nüüdseks olen igavesti pillivaba ! ?

 5. Sik says:

  Tere,
  Tegemist küll üsna vana postitusega, kuid olen väga tänulik, et selleni jõudsin. Eelkõige selle tõttu, et olen mõelnud pillide peale üle minemisele, üheks põhjuseks siiani kestev akne, mis küll on nüüdseks mitte enam nii hull ning teiseks noormehe mugavus.
  Ise olen alles 20 ja olen aknega võidelnud juba 11-12ndast eluaastast, ausalt, ühe teismelise elus on see kõige õudsam kogemus, meeletu enesekindluse langus ja pean tõdema, et kaasnes ka koolis selle tõttu kiusamist ja seda enam mürgitasin end igast kreemide, tabletide (spetsiaalselt akne vastu mõeldud) ja muidugi ka meigi toodetega. Kuskil 17 aastaselt loobusin meigist (avalikuse ette nii tulla oli vahel väga raske) ja kuna ema survele määrisin akne vastaste kreemidega, siis otsustasin, et teen mis mulle õigem ja loobusin ka nendest. Nii ma enam ka ei helistanud akne asjus oma perearstile ja jäid ära külastused nahaarsti juurde. Paljud süüdistasid asjades šokolaadi ning piima tooteid ning nii kadusid siis need mu menüüst. Endiselt muutuseid polnud.
  Siiani kiidan ennast, et otsustasin lõpuks otsused ja ohjad enda kätte võtta – sõin mida soovisin ja korraldasin oma söögikorrad ise, mis tähendas, et need olid mitmekülgsemad, lõpetasin kreemide ja tablettide tarbimise, mis tähendab vähem keha ja naha mürgitamist ja mu nahk on nüüdseks palju parem kui võtta võrdlusesse see mis oli nt 2 aastat tagasi.
  Muidugi on languse hetki – tekib tööstress/niisama stress või mensi ajal, aga selle ajal kerge hoolitsus ja peale seda kõik korras, aga siiski tahaks, et nahk veelgi parem oleks, näiteks saaks unistada sama puhtast nahast nagu enamustel.
  Aga nüüd sinu kogemust ja kommentaare lugedes olen tänulik, et ma pole nende õnge veel läinud. Mu mensi aeg pole ka nii valulik ja hull, et selle olemist peljata.

  • Aplauuuus! Küll oled alles julge naine :) Minul on armid ikka silmnähtavad ja olukord läheb ikka veel käest kui stress või mentruatsioon kimbutamas :( Just soovitati üht ulmeasja ning annan blogis kindlasti teada, kui see peaks lõpuks toimima! Meikar, kes soovitas võitles ka aastaid aknega, aga praeguseks nahk täiesti klaar! Mul on niiii hea meel, et sina pillide lõksu ei langenud :)

 6. […] rasvhapete paketi ja tellisin lisaks ka oma hormonaalse talitluse analüüsi. Pillid ja kogu see varasem jama menstruaaltsükliga, […]

 7. Maarja-Liis says:

  Ka minul on pillide võtmisega kogemus. Köige suuremaks põhjuseks miks neid võtma hakkasin oli see, et päevad käisid väga ebaregulaarselt. Hakkasin võtma pille nimega “Yaz”. Võtsin neid kena mitu aastat. Päevade käisid lõpuks regulaarselt. Mingi hetk tekkisid tujudekõikumised, halb enesetunne, ei jaksanud end nagu liigutada ja peavalud. Arvasin, et see köik on täiesti normaalne igapäevaelu.
  Kuni hetkeni kui hakkas valutama parem külg. Mõtlesin veel selle peale, et ehk magasin öösel pahas asendis. Järgmistel päevadel valud suurenesid. Ma ei saanud mitte mingisuguses asendis olla ja muudkui häiris ebamugavustunne ja valu siirdus ka õlga. Ma olen selline inimene, et ma ei torma arstile. Siinkohal võin tänada oma noormeest, kes minuga siiski EMO-sse läks. Seal tehti küll mõningaid uuringud, kuid diagnoosiks sain, et on “roietevaheline põletik” . Öeldi veel, et võtke valuvaigisteid ja pöörduge perearsti poole. Sellega ei paranenud miski ning õige pea läksin ikkagi perearsile. Tema uurimisel ja küsitlemisel soovitas ta pöörduda Meremeeste erakorralisse vastuvõttu, andes kaasa veel saatekirja. Ja lisas, et köige hullem mis mul võib olla, on “tromboos”ning sinna minnes peaksin nõudma omale “kompuutrit” teha. Seal selguski peale selle protseduuri tegemist, et ennustus läks perearstil täide ja pean jääma haiglasse. Hakkasin manustama verevedeldajat ja tehti veel lisaks ultraheliuuring jalgadele. Sealt leiti paremast jalast trombide jäägid. Nii kui pillide võtmine ära jäi, tekkisid meeletud päevad tänu verevedeldajale. Kui ma arvasin, et mul enne olid õudsad päevad, sest need kestavad mul ka ~7 päeva, siis see oli lausõudukas, mis pihta hakkas, ei julgenud ei istuda ega astuda nende ajal. Veetsin haiglas ca nädal. Peale seda olin haigluslehel kuu aega. Kokku võtsin ravimit ca 1,5 aastat, sest trombide lahustumine on üpris pikk protsess. Kogu lugu oleks peaaegu lõppenud väga kurvalt. See köik juhtus minuga, kui olin köigest 22-aastane ja hetkel olen ravimist prii olnud veidi üle poole aasta.
  Siinkohal tahan öelda, et mõelge enne, kui pille hakkate võtma… need ei ole seda väärt ja on väga ohtlikud Teie tervisele!

 8. mari says:

  Kas Sinul tekkisid pillide kasutamisest seedehäired? Kuidas see täpsemalt avaldus?

  Ise olen pille kasutanud ca 10 aastat. Alguses olid tegelikult evra plaastrid ning edasi pillid. See ajalugu on nüüdseks nii pikk, et ei mäletagi millal ja kui kaua mida kasutanud olen ning kas ka pause olen vahepeal teinud.

  Esimesed plaastrid kirjutati 2007a.
  2012 suvel diagnoositi mul ärritatud soole sündroom. ( igapäevased kõhilahtisused, täiesti kohutav. ) Kahjuks enam ei mäleta millal see täpsemalt pihta hakkas, kuniks 2012 suvel muutus olukord järsult nii hulluks, et pöördusingi arstile.

  Nüüd olen hakanud mõtlema, et ehk on see seotud pillidega. Tarvitan oma olemasolevad lehed lõpuni ja alustan pillivaba elu. Hirm on ikka suur..kõige ees.

  Olen ise proovinud otsida seost pillide ja ärritatud soole sündroomi vahel, seni tulutult.
  Samas on öeldud, et ärritatud soole sündroomi esineb eelkõige noortel naistel ….

  • Kas eksin, kui ütlen, et meie soolestiku bakteriaalne seisund peaks olema vastastikus sõltuvuses hormonaalse talitlusega. Kui hormonoonide naturaalne talutlus on pillide tõttu kompromiseeritud, siis võibki soolestiku mikrofloorale mõjuda. Ei?

   Mul on soolestiku tervisest täitsa pikk eraldiseisev postitus ka olemas :) Äkki saad sealt abi.

 9. Loomaarst says:

  Räägin igaks juhuks ka enda pillidest vabanemise loo, et oleks teistele teadmiseks.
  Mina sain pillid juba teismeeas, kuna mul oli tollal väga tugev akne ning ebakorrapärane menses. Pillid aitasid nagu imeväel aknest lahti saada ja andsid seda teismelisele väga vajalikku enesekindlust juurde.

  Siis õppisin ülikoolis loomaarstiks ja läksin väikeloomakliinikusse tööle. Ka kassidel ja koertel kasutatakse samade hormoonidega ja sama toimega pille nagu inimestel. Kui ma nägin ja üks-pluss-üks kokku panin mida pillid loomade organismile teevad, lõpetasin ise pillide kasutamise päevapealt! Kassid, keda toodi operatsioonile ning kes olid pille saanud, nende siseorganid nägid hoopis teistsugused välja, kui nö. tervete kasside organid. Pillivaba kassi emakas on peenike, heleroosa, läikiv, prink ja sile. Pille söönud kasside emakad olid normaalsest suurusest u.5 korda suuremad, hallikas, püdel, kühmuline mass ning tihtipeale oli neil tekkinud ka tsüste emakale või munasarjadesse. Lisaks talusid pille tarbinud kassid kehvemini narkoosi ja ärkasid sellest palju vaevalisemalt. Ma ei taibanud tollal enda pillikarpi vaadata, kuid kasside ravimijuhendisse oli ka tegelikult kirjutatud, et pillid soodustavad kasvajate tekkimist ning neeru- ja maksapuudulikkust. Ilmselt on mõju inimorganismis sarnane. Kui mitu naistearsti on oma patsiente enne pilliretsepti kirjutamist sellistest kõrvaltoimetest informeerinud? Võibolla naistearstidele ei räägita või nad lihtsalt ei suuda üldist pilti kokku panna pillide kogu toimest, kuna tegelevad ainult ühe alaga, aga naiste tervis on see mis kannatab.

  Ka minul tekkis peale pillide ära jätmist väga tugev akne. Kõik need punnid mille küüsist pääsesin teismelisena, tulid siis korraga tagasi. Kõik see rasu ja punnid, mis oleks pidanud nahast välja tulema teismeeas, tuli siis järsku ühel ajal. Käisin ka igasugu arstide juures, kuid miski ei aidanud kuni lõpuks umbes aasta pärast nahk maha rahunes. Sellest ka loo moraal mida võibolla oleks kasulik teada noortel kes kavatsevad samal põhjusel pille hakata võtma, et pillid ainult lükkavad nahaprobleeme edasi mitte ei võta neid ära. Ja tagantjärgi mõeldes oleks olnud ikkagi parem kannatada see akne ära teismeeas kui kõigil teistelgi olid punnid, mitte olla see imelik rasuste juuste ja vinnilise näoga täiskasvanu.

 10. […] ja ei suru silmi kinni. Keegi peab suu lahti tegema ja probleemidest rääkima, sest ka antibeebipillidest polnud keegi varem juttu teinud ja ma tunnen, et suutsin kokku tuua nii palju kannatanud naisi, kes […]

 11. Eku says:

  Heiheii!

  Kommentaare on niii palju, et kõiki lugeda ei jõudnud. Kuid sooviks küsida, et misseos on treeningkoormusel ja pillidel mong sellel, et teatud koormuse juures jäävad pillid nõrgaks? Kasutan ise hetkel neid nö kõige nõrgemaid – Yaz pille. Kuidas ma tean, et need mulle nõrgaks jäävad või on siiski ok’id?

  • Hei, mina sel teemal küll sõna ei julge võtta. Ma ei taha uskuda, et pillidel ja treeningkoormusel mingi seos on… Pole varem kuulnud. Mulle kirjutati ikka aina kangemad vaid seetõttu, et ma ei saanud enam nahka korda ja mul tekkisid määrimised. Konsulteeri oma günekoloogiga :)

  • Riri says:

   Minul on isiklik kogemus sellega.

   Arsti sõnul jäid minule pillid nõrgaks suure treeningkoormuse tõttu. Ma ei oska meditsiinilise hariduseta adekvaatselt kommenteerida seda, aga ilmselt keha kulutab või töötleb erinevaid ained kiiremini või tõhusamalt? Kõrge treeningkoormusega inimestel on tavapärane, et neid vaevab vitamiinide, mineraalainete vm ainete puudus, sest nende keha kulutab/tarbib neid rohkem.

   Igatahes, minu sümptomiteks olid vaheveritsus, akne, kerged valud alakõhus. Varem neid ei olnud. Nende tekkimine langes ajaliselt kokku treeningkoormuse suurenemisega. Pillide toimet pidi mõjutama ka vaimne stress.

 12. Ellu says:

  Mina olen pille võtnud ligi 10aastat, viimased 4 aastat yaz. Minul jäid yaz pillidega samuti päevad üldse ära ja nii ligi 4 aastat. Pille olen võtnud peamiselt akne tõttu. Vahepeal tegin paar kuud pausi aga siis läks nägu hullemaks. Nüüd detsembris otsustasin, et lõpetan pillide võtmise. Tänaseks siis möödunud 1,5 kuud. Õnneks akne osas muutusi veel täheldanud ei ole, lõug on probleemne aga see ongi hormoonidest. Kahjuks ei ole aga menstruatsioon taastunud.

  • Minulgi võttis see aega oma pool aastat. Turguta oma keha tervisliku toidu, liikumisega ning rohke puhkusega. Küll ta taastub. :)

  • Didi says:

   Ma ei saa aru miks te päevi tahate? Minutes meelest naiseks olemise kohutavaim asi. Ise võtan pille juba 8 aastat ning nii kaua pole ka päevi olnud. Va kui on otsa saanud pillid, siis tulevad kahjuks kohe tagasi. Nii palju kui olen teadusartikleid lugenud, pole kuskil kirjas, et päevad oleksid vajalikud või et peaks tegema pause. 1/4 oma elastic päevadel olla oleks minutes jaoks õudusunenägu.
   See 7 päeva pausi tuleneb minu teada sellest, et katolik kirik ei oleks muidu lubanud pille kasutusele võtta.

 13. Mare says:

  Ma olen 25 ja pole antibeebipille kunagi võtnud. Kuidagi vastuoluline tundus see mulle. Samas aknega olen alati kimpus olnud. Liha söömise lõpetamine aitas nahka väga palju ent aeg ajalt ikka ei meeldi mulle mu peegelpilt. Usun, et mul enamasti tegemist hormonaalse aknega.
  Nov 2016 oli mul varajane raseduse katkemine ja nüüd kaks kuud hiljem on mu päevad endiselt täitsa sassis. Põhimõtteliselt kahe kuu jooksul veritsen juba 4ndat korda vähemalt 6 päeva. Käisin günekoloogi juures ta kirjutas sellised tabletid nagu norethisterone 5mg, mis siis peaksid mu hormoonidele restarti tegema. Ma ütlen ausalt et ei neid seni võtnud, veidi kardan. Mu hormoonid ja tujukõikumised on kontrolli täiesti üle võtnud.
  ?

 14. […] või selle oma naisele lugemiseks ulatada. Me teeme juttu aknest (loe varasemat postitust SIIT) ja selle ravivõimalustest ning minu senisest Daysy viljakusmonitori kogemusest (loe […]

 15. a. says:

  Väga hea postitus ja täiesti uskumatu, et nii paljud selle probleemiga hädas on! ja arstid lihtsalt vabalt kirjutavad välja ka retsepte, ise tagajärgedest rääkimata.. Ise olen nüüdseks vast 6+ aastat pille sisse söönud, küll pillid rõngad plaastrid läbi proovind ja tean täpselt, mis hädasid need kaasa toovad, ometi võtan ikka uue paki lahti :( rasedusest hoidumine oli pigem teisejärguline, kui pillidega aastaid tagasi alustasin, põhjuseks oli lihtsalt ULME valus mens, millega voodist praktiliselt üles ei saanudki ja tunne nagu jookseksin täiesti verest tühjaks. niipea kui oma viimasele pillile üle läksin, pole mul üldse päevi ollagi ja elu nagu lill. ometi see ei ole ju okei. tagatipuks on nüüd mu punnivabale nahale ka uuesti akne hakanud tekkima, mille peale sain oma nahaarstilt (kes üldse pille kusjuures ei poolda :) ) selge vastuse, et keha on juba hormooniga nii harjunud ja see lihtsalt enam ei tööta ja vajab kangemat. Jätaksin kohe päevapealt keha mürgitamise selle hormooni sissesöömisega aga hirm nende õudsete krampide ja akne taastuleku ees on lihtsalt õudne! :( kaua Sul maca tarvitamise mõju avaldumiseni aega võttis?

  • Aitäh kommentaari eest :) Ega ma otseselt ainult macale ei toetunudki. Üleüldine puhtam toitumine, stressi maandamine, rohkelt vett ja nii laktoosi kui gluteeni välja lõikamine menüüst.

 16. Liis says:

  Hei! Mina ka hädas nahaga, nüüd, pärast pillidega lõpetamist.. kuskil pool aastat ootan juba, et asjad paraneksid – aga ei miskit!
  Seega väga huvitaks, kuidas Sinul teise korraga õnnestus nahk korda saada? Hetkel küll tunne, et torman samuti Maca järgi :P Tunne, nagu oleks kõike proovinud. Teeb ikka õnnetuks küll, sest enesetunne seltskonnas alati kehvema poolne, neid punne lihtsalt võimatu peita! Lisaks ohter peitmine teeb olukorra veel kehvemaks :(
  Võtaks kõikvõimalikud nipid teadmiseks!!

  Eh, ja tänud, et teemad, millest kirjutad, on vajalikud ning olulised :)

  • Hei,

   Mul miskit sinna lõua otsa nagu jäigi. Tuleb ja läheb olenevalt menstruaaltsüklist. Ma kirjutan varsti uue postituse keemilisest koorimisest, et kas see lõpuks on lahendus järsku. Toitumise koha pealt – maca aitab kindlasti ja üldse tervislikum toitumine. Hoidudes laktoosist (tihti toob esile aknet ja “piimapunne” põskedel), süües rohkelt köögivilju, lõigates välja e-ained ja valge suhkru jne. Mul on hea meel, kui olen saanud kuidagigi abiks olla :)

 17. Riri says:

  Mis on suurim erinevus, kui sa lõpetasid pillide võtmise toona (pärast 4 aastat kasutamist) ja kui sa lõpetasid pillide kasutamise nüüd?

  Kui ma õigesti aru saan, siis toona tegelesid samuti treeningutega, toitusid tervislikult ja tarbisid erinevaid superfood’e. Aga nüüd oli sul üleminek tunduvalt valutum, ei tekkinud mingit meeletut aknet. Kas tõesti on see maca-pulbrist või mis sinu enda arvates on need erinevust põhjustavad tegurid?

  Küsin sellepärast, et mul on endal juba pikalt olnud plaanis pillide võtmine lõpetada, aga kardan väga kõrvalnähtusi ja loodan enda ülemineku võimalikult “pehmeks” teha.

  Olen ise 4,5 aastat Yaz pille võtnud, mis peaksid olema ühed nõrgematest. Neid võtma hakates oli kõik justkui korras. Rinnakorv läks numbri võrra suuremaks, päevad muutusid regulaarsemaks (varem need seda eriti polnud). Muud midagi. Kaks aastat tagasi kadus rastestumisvastase kaitse vajadus ja lõpetasin pillide võtmise. Mul tekkis kohutav akne nii näkku kui seljale, kuigi enne pillide võtmist ja pillide võtmise ajal oli vaat et veatu nahk. Ehmusin sellest nii ära, et läksin 1-2 kuu pärast pillidele tagasi. Naha olukord taastus, aga mul tekkisid meeletud söögiisud. Mu peas polnud enam mitte ühtki muud mõtet peale selle, et tahaks nii väga süüa. Toidukoguste kontrollimine muutus sedasi väga keeruliseks ja kaal hakkas kerkima. Kui hiljem sain need isud kontrolli alla, siis kaalu langetamine oli võimatu. Kaal hakkas tasapisi langema vaid siis, kui ma sisuliselt näljutasin end (u 1000 kalorit päevas) ja tegin sealjuures meeleheitlikult trenni. See ei olnud ilmselgelt tervislik ega jätkusuutlik ja ma ei taha oma kehale nii teha. See oli vaid üks pidev enesesund ja piin ning ma polnud enam õnnelik. Olen praeguseks enesepiitsutamise lõpetanud ja võtan asja mõistlikult. Naudin trenni tegemist ja tervislikku toitumist, kuid endist vormi ei ole ma kõigest hoolimata tagasi saanud. Mul on tunne, et hormonaalse tasakaalu muutmine keeras mul ainevahetuse tuksi.

  Igatahes nüüd ma olengi siiani neid pille edasi võtnud puhtalt hirmu pärast, et mu nahk muutub kuumaastikuks. Viimased pool aastat on olnud alakõhus kergemat sorti valud päevade ajal ning esineb “määrimisi”. Selgus, et minu treeningkoormuse jaoks jäävad praegused pillid liiga nõrgaks ning peaksin kangematele üle minema. Nüüd ma sööngi veel oma viimast nõrkade pillide pakki ja mõtlen (õigemini juba viimased 2 aastat), et peaks ehk üldse maha jätma. Rasestumisvastast kaitset pole endiselt vaja ja minu elutempo juures ei pruugi seda vajadust lähiaastatel üldse tekkidagi. Tundub totter neid edasi süüa vaid sellepärast, et see hoiab mu naha korras. Sest ma tean, et loomupäraselt peaks mul tegelikult kena nahk olema. Ma ausalt väga kardan tugevamatele üle minna, kartes, mis on selle kõrvalmõjud ja et kui siiski kavatsen nendest loobuda, on üleminek veelgi raskem ju. Sellepärast tundub, et praegu on pillidest loobumiseks sobivaim hetk. Ka aastaaja poolest – kui mul peaksid tekkima nahaprobleemid, siis praegu talvisel ajal saaks väiksemad vead meigi ja riiete alla ära peita. Suveks ehk oleks negatiivsed kõrvaltoimed kadunud juba. Lisaks oli arst nõus mulle Duac geeli retsepti välja kirjutama.

  Muidu ikka arst soovitas, et võtaksin pille edasi. Siis olevat mul nahk klaar, enesekindlus säilib, oleksin kaitstud vähi eest, menstruatsioon oleks regulaarne ja ajaliselt ette teada ning nagunii peaksin kunagi püsisuhte tekkides neid uuesti võtma hakkama. Ma ei saa öelda, et ma oleksin väga enesekindel praegu välimuse suhtes. Jah, nahk on klaar, aga nagu ma eelnevalt mainisin, ei ole mu endine hea vorm taastunud (midagi katastroofilist ka ei ole, aga ma tunnen end kuidagi võõralt enda kehas). See on muidugi positiivne, et see kaitseb mind emakakaelavähi eest, aga ma käin niigi regulaarselt kontrollis ja kas pilid ei pidanud hoopiski rinnavähki ja kopsuvähki soodustama?

  Peale aknehirmu olen pille edasi kasutanud ka seetõttu, et muid olulisi sümptomeid ei ole mul esinenud – ei ole olnud trombe (ei tohiks ka soodumust selleks olla), drastilisi meeleolukõikumisi, iiveldust, tugevaid peavalusid vm. Aga võib-olla siiski on? Lihtsalt ma ei oska neid kokku viia. Nt limaskesta kuivus? Olen terve pillide kasutamise aja vaevelnud silmade kuivuse käes. Püsiv uimasus, väsimus ja mäluprobleemid? Tagasivaadates langeb see ühte minu pillide kasutamise ajaga. Kuigi mul ei ole suuri meeleolu kõikumisi ja raevuhooge, siis olen ma justkui stabiilselt veidi nukramat sorti meeleolus. Samas, elus on kõik hästi. Tugev tselluliit? Mõningase kaalutõusu tagajärg või hoopis pillidest?
  Noh, mis seal salata, libiido langust olen tähele pannud samuti, aga kuna see ei ole õnneks või kahjuks aktuaalne mu elus, siis ei ole see nii tähtis minu jaoks.

  Võib-olla see kõlab rumalalt, aga ma ei tunne end enam “päris” minana. Mu keha on minu jaoks võõraks muutunud, ma nagu ei oleks “puhas” ja see mõjutab ka minu vaimset seisundit, justkui hägustaks seda. Ma ei tunneta oma keha enam eriti hästi. Võib-olla ma mõtlen üle ja idealiseerin seda liigselt, aga ma tunnen, et kui ma pillide võtmise lõpetaks, siis ma vabaneksin mingist raskusest ja ma oleksin rohkem mina.
  Aga mis siis, kui ma nüüd lõpetan ja vaatamata minu pingutustele muutub nahk aknelisemaks kui eales varem, mu ainevahetus aeglustub veelgi ja mu kehakaal tõuseb, ilma et seda oleks võimalik uuesti alla saada? Hormoonide tasakaal läheb sassi niikuinii, aga mis siis, kui see ei taastugi?

  Ja nii ma seisangi valiku ees – kas hakata võtma kangemaid pille või lõpetada need üldse ära ja alustada puhtalt lehelt. Ma kardan mõlemat varianti, aga kuna esimene variant tundub hullem kui teine, siis ma arvan, et astun selle julge sammu ja teen pillidega lõpparve.
  Igatahes otsin meeleheitlikult nõuandeid, kuidas pillide lõpetamisega kaasnevaid negatiivselt kõrvalnähte ära hoida või leevendada.

  P.S. Mul on väga hea meel, et sa enda kogemusest avameelselt kirjutad. Ja et teised siin kommentaarides enda mõtteid jagavad. Olen seoses enda loobumissoovidega otsinud meditsiinilist/teadslikku infot ja lugusid teiste kogemustest. Ausalt öeldes midagi asjalikku eriti leida pole. Palju on foorumipostitusi, kus on küll toredaid kogemuste jagamisi ka, aga väga palju on mingit õelat mahategemist kelelgi teadmatuse suhtes. Arvan, et sellistest asjadest võiks ja peaks rohkem rääkima, jagama enda kogemusi, et noorte tüdrukute ja naiste teadlikkust tõsta ja silmaringi laiendada selles valdkonnas. Olgu see teave ja kogemus siis positiivne või negatiivne. See ei peaks olema tabuteema. Sellepärast ma jagasin ka enda lugu siin pikemalt, sest keegi samasuguste muredega võib oma otsingute kaudu siia postituse juurde sattuda. Nii nagu ma isegi nüüd siia sattusin. Võib-olla seisab keegi teinegi sama dilemma ees ja see võib talle abiks olla.

  • Riri says:

   Whoooah! Vabandust, sellest sai nüüd küll üleliia pikk mõttekeerutus.

  • Tere,

   Tõesti sai üks pikk kommentaar :D Ükskord pead sa lõpetama ju niikuinii, seega mina isiklikult ei näe põhjust, miks seda enam edasi lükata. Jube palju kuulen, kuidas hormonaalsed muutused söövad ära seksiisu, tekitavad hoopis veidraid ja suurenenud söögiisusid ning tujukust. Kui sa ütled tõesti, et sa ei tunne end enam ära, siis noo issand, tule kindlalt maha! Kui ka PEAKS akne tekkima, siis küll sellest hormoonide tasakaalustades lahti saad. Ma käisin siin just keemilist koorimist katsetama, et teile sellest kirjutada. Hoia silma peal, varsti teen jälle pillidest ja probleemidest siin juttu :) Aa ja arsti soovitus võtta pille, et see KAITSEB VÄHI EEST? Ma olen kergelt öeldes šokis. Me peame kaitsema end vähi ja haiguste eest ikka elades tervislikku elustiili ehk siis TOIDUGA ja LIIKUMISEGA! Oeh, kurb lugeda :(

  • Nips says:

   /Nt limaskesta kuivus? Olen terve pillide kasutamise aja vaevelnud silmade kuivuse käes. Püsiv uimasus, väsimus ja mäluprobleemid? Tagasivaadates langeb see ühte minu pillide kasutamise ajaga. Kuigi mul ei ole suuri meeleolu kõikumisi ja raevuhooge, siis olen ma justkui stabiilselt veidi nukramat sorti meeleolus. Samas, elus on kõik hästi. Tugev tselluliit? Mõningase kaalutõusu tagajärg või hoopis pillidest? Noh, mis seal salata, libiido langust olen tähele pannud samuti, /
   – kirjeldaks täpselt nagu minu olukorda. otsustasin just paar päeva tagasi, et teen Yaz-iga lõpparve ja naudin oma viimast nädalat nendega veel peale 7 aastat võtmist.
   Hakkasin neid algselt võtma (ilmselt) seetõttu, et mul olid tugevad kõhuvalud päevade ajal, ajas isegi mõnel korral iiveldama. Samuti olen sellest ajast saati olnud püsisuhtes ja see on olnud väga mugav viis ka sekselu jaoks. AGA kui libiido on nullis siis see ka jama jällegi. Suutsime nüüd kokkuleppeliselt üle minna kondoomile ja kaalun ka Daysy ostmist. Kuid pillide kõrvalmõjud (vt ülal) segavad praeguseks ka minu heaolu juba.

 18. Ku says:

  Lugedes kõike seda ajab täitsa vihaseks ja mõtlen, et seda asja peab suuremalt ja laiemalt kajastama meedias ka. See on ulme kui palju on neid, kellel on väga negatiivne kogemus ja tagajärjed pillide kasutamisest. Me kõik teame, et naistearstid selle teemaga ei tegele, vaid pigem tungivalt soovitavad ja kirjutavad igaühele välja retsepti. Praktiliselt keegi noortest naistest ei ole osanud kahelda selles soovituses või isegi seostada sümptomeid pillidega. Naiste tervisega mängitakse täiesti teadlikult ja sellest ei räägita kuskil !

  • Nõus! Postitusega algselt päevavalgele tulles, ei osanud ma sellist tagasisidet naistelt oodatagi. Probleem on tõsisem kui keegi oskab hoomata!

 19. […] sest paneb mõtlema, kui laisk ja ebatervislik olen mina. Aga vahet pole, mulle jäi silma hoopis postitus, kus ta räägib, kuidas antibeebipillid rikkusid ta hormonaalse tasakaalu ja nüüd on tal […]

 20. Liisbeth says:

  Sattusin selle teema peale ja tuli ka soov kommenteerida.
  Hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ei ole ma kunagi võtnud, kuna sain u 19 aastaselt teada, et mul on pärilik soodumus trombide tekkeks.
  Õnneks selleks hetkeks mul ühtegi püsivat partnerit polnud tekkinud ja polnud veel pillide kasutamine päevakorda tõusnud.
  Paar aastat tagasi lasin paigaldada vaskspriaali, mis on pm ainus asi, mida ma kasutada tohin peale kondoomi loomulikult. Seda küll väga sünnitamata naistele ei soovita paigaldada kuid trombi ohuga on see igati mõistlik.
  Paigaldatakse naistearsti poolt emakasse ja kuigi mind hoiatati, et päevad võivad muutuda ebameeldivamaks, siis tunnen, et pigem on need muutunud mul väga kergeks. Tihtipeale unustan lausa ära, et mul päevad on, ei mingit kõhuvalu ega midagi.
  Aga jah, olen õnnelik, et ma kunagi pillide võtmiseni ei jõudnud. Leian, et hormoonide sisse söömine on oma organismi mürgitamine. Ja trombi oht on tegelikult päris paljudel naistel. Kui geneetiku juures uuringutel käisin, siis ta ütles, et enamik inimesi lihtsalt ei saa seda kunagi teada, sest neil ei juhtu midagi.

 21. Virge says:

  Mina hakkasin pille võtma umbes 2 aastat tagasi. Võtsin pool aastat Jeanine’t, pidavat üks kangemaid olema. Nendega tekkisid peavalud ja meeleolu muutus nii negatiivseks, et see hakkas juba teisi häirima. Andsin kehale paar kuud puhkust ja hakkasin Yasminellet võtma. Peavalusid ei ole, näonahk on korras ja päevi ka pole. Samas see, et päevi pole on suht hirmutav. Ei kujuta ettegi mis seal sees toimub. Pille pidin hakkama võtma seepärast, et ma olen aknega kimpus. Peale pillide lõpetamist muutus mu nägu veel hullemaks. See on lausa jõhker millise laksu see meeleolule paneb kui nägu näeb välja nagu kuumaastik. Olen käinud nahaarstil aga siiani pole abi saanud. Mul on veebruaris fotograafi juures pildistamine ja peale seda on plaanis pillid ära lõpetada. Mõtlesin, et hakkan ka rohkem trenni tegema ja tervislikult toituma, äkki muudab asja natukene paremaks ja annab natukene lootust saada endale ilus näonahk :(

  • Tean täpselt, mida tunned. Ise olin samasuguses kimbatuses. Tuleb anda kehale aega kohaneda ja oma hormoonid taastada. Mul hakkasid lõpuks päevad nüüd eelmine kuu ja ma olin niiiiii õnnelik! Siin mängib kindlasti rolli ka puhas ja tervislik toitumine ning üleüldine vaimne ja füüsiline tervis. Tuleb vaid kannatust varuda :)

 22. BT says:

  Hakkasin ka hiljuti su blogi lugema ja see postitus tegi silmad lahti, jälle..
  Olen ka pille päris pikalt manustanud siis tegin ka pausi ja kõik oligi okei kuni järsku hakkas meeletu kõhuvalu just alakõhus, mõtlesin juba igast asju peas välja aga siis ühel päeval muutus valu veel tugevamaks niiet ma lausa nutsin.Peale seda elukaaslane viis mind kiirabisse, aga seal pidin nii kaua ootama, et valu taandus aga ikkagi ootasin lõpuni, lõpuks siis arvati, et mul on emakaväline rasedus mis ajas mind veel rohkem endast välja aga lõpuks sain günekoloogi juurde ja tuli välja, et mul oli munasarjas tsüst tekkind mis lõhkes, peale seda kirjutati mulle uuesti pillid ja nüüd pole sellist asja enam juhtunud, ainuke asi ongi see, et tujumuutused, seksiisu samuti ei ole ja vahest sama tunne, et ei tahagi, et keegi puudutaks mind aga kannatan selle kõik lihtsalt ära, ja piden hirm ja paranoia.Peale seda postitust lugedes tunnegi, et ei taha neid võtta enam aga kardangi, et äkki see tsüst tekib uuesti :/

 23. Anna says:

  Tere! Ise kasutasin tuperõngast ja üsna kohe peale kasutamise alustamist tekkisid vaagnapiirkonna valud, mis tekitasid tunde, et ei taha püstigi seista. Ei tahtnud kohe loobuda ning otsustasin edasi kasutada, aga paremaks ei läinud. Samuti kadus igasugune huvi olla elukaaslasega vahekorras olla, sest see tekitas kohutavaid valusid. Alustades tuperõnga kasutamist, ma ühel öösel ka oksendasin, muid põhjuseid ei olnud, miks ma oleks pidanud oksendama. Lõpetasin tuperõnga kasutamise ära ning kõik probleemid kadusid. :) Hetkel kasutan kondoome, aga kaalun ka monitori ostmist. :)

  • Tere Anna,

   Ilmselt olete üks meist, kellele hormonaalsed vahendid ei sobi :) Kas olete ilumessile ka minemas? Oleme Daysy maaletoojatega seal toodet tutvustamas ja saaksite sealt rohkelt informatsiooni selle kohta.

 24. T. says:

  Minul tekkis praegu küsimus, et Austraalias sul akne ära ei kadunud, aga Eestis kadus juba ühe kuuga?

  • Hei,

   Said valesti aru. :) Austraalias tekkis mul akne pillidelt maha tulles. Läksin uuesti pillidele ja see ei aidanud ka lahti saada. Eestis olles tulin lõplikult maha, kannatasin vähemalt kuu veel, aga alustasin tervenemist seespidiselt (supertoidud, toidulisandid, puhas toit, paljustki loobumine) ning sain lahti jah :)

 25. Liis says:

  Hakkasin kasutama veebruar/märts pille ( desirett). aprilli alguses tundsin, et rinnad läksid tükiliseks, valutasid ja olid paistes, tundisn, et depressioon tuleb peale, koguaeg oli tunne, et suren maha ja kõik on nii paha,mingi hetk tekkis kõrge pulss ja vererõhk ( ei tea kas pillidest või sellest et käisin ettevalmistamatta väiksemal triatlonil) lõpuks lõpetasin pillide söömise rinnad taandusid, käisin isegi rinna uh, õnneks oli kõik korras, kuid siiski siiamaani on pulsi probleemid ja ärevushäire. südame uuringud ja kõik muud on tehtud ja korras. Arstid arvavad, et pulss on närvidest või ülekoormusest, aga mina arvan, et pillidest, ma niii kahetsen, et neid võtma hakkasin, tahaksin oma endist elu tagasi ;(

 26. Reesi says:

  Just selliste lugude pärast pole ma kunagi pille tarvitanud. Kui abikaasaga suhet alustasime sai juba siis selgeks tehtud, et kumm on seks ja pille ma ei võta ja ei hakka ka võtma. Kondoomi kasutamine sai lihtsalt tavapäraseks.
  Hästi oli aru saada kuidas hormoonid loomulikult toimivad, kui lapse sain. Enne seda oli mul teismeeast saadik probleeme nahaga, vistrikud ja akne, ka raseduse ajal. Ka menstruatsiooni esimestel päevadel kimbutasid puusa ja seljavalud. Aga paar kuud pärast sünnitust loksus kõik paika – punnid kadusid, nahk on klaarim ja puhtam kui kunagi varem ning valud menstruatsiooni ajal minimaalsed.
  Sinu postitus ja kommentaarid kinnitasid mulle, et olen toiminud õigesti ja hea meel, et olen endale kindlaks jäänud ja pille mitte tarvitanud. Aitäh!

 27. Laura says:

  Minu pillide kasutamine sai alguse 19 aastaselt (hetkel olen 27) ning kestsid umbes 2 aastat. Mingi hetk (umbes aasta hiljem) tundsin tükki oma rinnas. Läksin rinnaarsti juurde ning tuli välja, et mul on kiirelt kasvav fibroadenoom (healoomuline kasvaja). Arstile pillidest rääkides ütles ta, aga mis siin imestada on. Lõpeta pillide kasutamine kohe ära! Lõpetasin ära aga kasvaja ikka kasvas. Lisaks sellele tekkis mul meeletu tujukus, ma ei suuda oma emotsioone üldse kontrollida. Kuna kasvaja kasvas liiga suureks, käisin operatsioonil, kus see eemaldati. Õnneks ei ole midagi aru saada ja rinnad jäid ühesuguseks (siinkohal tänan kirurgi)
  Mis aga pole kadunud on mu tujukus ja emotsioonide kontrollimine. Kuigi on möödas juba 6 pillivaba aastat, ei ole ma siiani leidnud lahendust sellele. Nädal enne päevi olen samuti kui pomm, mind võib nutma ajada rebane tee ääres mängimas nii samuti kui ka mees kes ei viitsi enda jopet nagisse panna ajab mind vihaseks. Elu nagu ameerika mäed…
  Muidugi tasub veel mainida, et tänu pillidele, kes mu keha hormoonitaseme nii sassi lõi, olen üle elanud veel 2 lõikust, mis otseselt ei ole sellega seotud aga mis arstide sõnul on olnud suureks abimeheks halvaloomuliste kasvajate arenguks. Nimelt hakkas mu emakakaelas väga kiirelt levima vähieelsed rakud, millele tuli lõikusega piir panna ning ka sünnimärk muutus väga kiirelt melanoomiks, mida kiirelt eemaldati. Ning mõlema kohta ütlesid arstid, et selline kiire areng on tingitud vaid immuunsüsteemi nõrkusest, stressist ja hormoonidest.
  Seega on mulle elulõpuni igasugune hormooni kasutamine täielikult välistatud. Muidugi on inimesed erinevad ja see mis sobib ühele ei sobi teisele, aga mina sain oma noore vanuse kohta oma vitsad kätte (olin vanuses 21-23 kui kõik need operatsioonid aset leidsid).
  Kuna olen aga endiselt plindris oma tujukusega siis küsiks selle Maca pulbri kohta, kuidas või millega sa seda manustad? Ehk saan abi sellest..

  • Damnnnnn, that’s a rough case. :(
   Miss vahendeid nüüd kasutad?

   Macale kuulub mu uues retseptiraamatus “Mu süda kuulub kolmele – toidule, tervisele ja minule” koguni terve peatükk koos retseptidega.

   Lisaks leiad ideid mu blogist, pannes otsingusse “maca”

   • Laura says:

    Praegu kasutan vaid kondoome.
    Aga uurin ja otsin blogis ülesse ning proovin järgi, ma uus siin, avastamist palju :)

    • Paljas Porgand says:

     Uuri siis ka Daysy monitori ehk parima alternatiivi kohta :)

     Mõnusat avastamist!

 28. A. says:

  Kasutasin 6aastat pille. Olin lõpuks nii apaatne, ükskõikne kaaslase suhtes, seksiisu oli null. Seks oli valulik, ebameeldiv, nutsin koguaeg, sest ma ei tahtnud isegi puudutusi. Ma lihtsalt eksisteerisin suhtes. Lisaks, olid mul pidevad kõhuvalud ja seedehäired. Ma ei saanud ega tahtnud kuskil käia ja midagi süüa, sest mul hakkas alati halb. Lisandus ka iiveldushoogusid täiesti suvalisel ajal. Samuti langes mul juukseid meeletult. Ma ei saanud aru, mis värk on. Ma harjusin sellega ja lihtsalt elasin nende kõrvaltoimetega nagu loll.
  Kaalusin pikalt, kas loobuda. Ühest küljest on pillid väga mugavad ja efektiivsed. Saab ju päevi edasi lükata ja tsükkel on stabiilne. Loobusin nendest pärast pikka arutelu iseendaga. Kui olin kuu aega puhas olnud(nimetan jah seda nii, puhas) ja ma justkui ärkasin mingist mullist. Ma olin kui uus inimene. Mul ei olnud enam füüsilisi vaevuseid. Olin kui teine ja tervem inimene, mul oli energiat!! Ja siis, ja siis tuli mul räige akne. Võitlesin sellega pikalt. Aasta umbes. Lisaks tekkis mu põsele moodustis. Millest ma ei saanud tükk aega sotti. Punn see nagu ei olnud, mis oleks lõpuks küpsenud ja välja tahtnud tulla. Mingi pool aastat oli ja ühel õhtul märkasin, et mingi pea on otsas. Pigistasin. Ja oh seda šokki. Nõrganärvilistel mitte lugeda! Ilge mädajuga lendas laia kaarega vastu vannitoa peeglit. Ma sain ilge šoki, sest see oli ilge. Sellist asja nägin küll esimest korda. Pigistasin niikaua kuni tuli ka verd. Ja siis ma mõtlesin, et fucking hell ma pidin neid hormoone sööma. Kogu organism läks pe**e. Ja mille nimel? Mitte millegi. See moodustis jättis pisikese armu mu näole. Naised, hoolige enda tervisest. Mul on nii kurb, kui kergekäeliselt hakatakse pille võtma. Ja juba teismelise eas. Jah, pillid on mugavad, kuid pikemas perspektiivis rikuvad tervist. Ja see ei ole seda väärt.

  • Suur aitäh, et meiega oma lugu jagad! See pole okei, mida me enesele teadmata sisse manustame aastate viisi. Kas võib küsida, mida nüüd rasestumisvastasevahendina kasutad ja kas oled aknest lahti saanud?

   • A. says:

    Aknest sain lahti, kuid üksikuid punne esineb siiski aeg-ajalt(Pmsiga seoses või siis lihtsalt, kui vahest ei toitu päris õigesti). Aga seda punnimerd, mis oli vahetult pärast loobumist, ei ole. Tookord oli ka selg punne täis. Rasestumisvastase vahendina kasutan kondoome ja seda juba 4 aastat.Ja ei ütleks, et oleksid ebamugavad või muud sellist.

  • JL says:

   Täitsa lõpp.nagu ise oleks kirjutanud..ja poleks kunagi arvanud,et see võib pillidest olla..arvasin,et midagi endal viga juba..tuleb ikka mõtlema hakata selle peale,et loobuda neist,olen neid oma 6 aastat juba võtnud…

 29. Liis says:

  Tänan Sind väga selle info eest, mida teistega meeleldi jagad! On olnud suureks abiks mulle :)

 30. Pille says:

  Tooksin sisse ka ühe teise aspekti, mida siin kommentaarides vist ei olnud välja toodud (kõiki postitusi läbi ei lugenud :)): endometrioos. Endometrioos on haigus, mis võib põhjustada menstruatsiooni ajal tugevaid valusid, vererohket menstruatsiooni ning viljatust. Loe rohkem siit: http://www.endometrioos.ee/. Peale pillide kasutamise lõpetamist u 23-aastaselt (alates 18. eluaastast olin pausidega pille kokku võtnud u 2,5a) hakkasid valulikud menstruatsioonid sagenema. Valud läksid nii hulluks, et günekoloog kirjutas retseptiga valuvaigistit, Ibumetin ei aidanud. Ta pakkus mulle ka pille, et valusid vähendada, kuid ma keeldusin, kartes rinnavähi ja tromboosiohtu. 28.eluaastaks, kui tekkis soov rasestuda, sain endometrioosi diagnoosi. Tagant järele tarkusena võib ütelda, et kui oleksin järjepanu tarvitanud pille, siis ei oleks endometrioos ilmselt nii kaugele arenenud. Endometrioosi raviks (lisaks kirurgilisele), ongi vaid hormoontabletid, sh erinevad antibeebipillid.
  Kui teil on valulikud ja/või vererohked menstruatsioonid või valu vahekorra ajal, siis kindlasti küsige oma arstilt, kas tegu ei võiks olla endometrioosiga. Mina ei olnud sellest varem kuulnud ja ei osanud ise arstilt küsida. Hetkel olen seisus, kus lapsi võib-olla ei saagi. Ühesõnaga, see, mis võib ühtepidi olla hea, võib olla teistpidi halb. Olge väga tähelepanelikud oma tervise suhtes, mina arvasin, et olen hästi kursis igasuguste naistehaiguste- ja probleemidega ja teen oma tervisele pille vältides parimat, sain hoopis ninanipsu.

  • Polnud ka seni kursis, aga kas pillid ei võinud olla mitte esialgne põhjus selle tekkeks üldsegi?

  • M says:

   Mina (23a) lõpetasin aasta tagasi pillide söömise, kuna Soov last saada. Pool a hiljem hakkasid kõhuvalud pihta. ( muidugi ka akne) käisin arstide vahet ja saadeti opile, kuna leiti Tsüst. Opi käigus leiti endometrioosi koldeid, nyyd saan pool aastat ravi, et ei tekiks endot ja soov last saada ikkagi ju .
   Jutu point see et pillid hoidsid koldeid tagasi aga ma ise usun et ka pillidest tekkis see jama. Enam ei lahe kunagi pillide peale tagasi.

 31. Liina says:

  Tere! Hetkel märkasin,et postituse lõppu on tekkinud alternatiiv beebipillidele. Kas oled mõelnud kirjutada ka selle kohta postituse? Nt selles osas,et milline on olnud tagasiside ning kas see reaalselt ka toimib pereplaneerimise puhul (raseduse vältimine või vastupidine)?

  • Paljas Porgand says:

   Tere Liina,

   Jah, kusjuures kavatsen. Täna saan oma monitori kätte ja siis lähipäevil püüan ka postituse kirjutada. Selle toimises olen ma juba veendunud, kuna olen selle kohta palju uurinud, seda oma silmaga näinud ja ka tulemusi uurinud ;)

 32. Jane says:

  Hei. Võtsin beebipille 5 aastat ja lõpetasin 7 kuud tagasi. Viimased 4 kuud umbes on asi väga hull olnud. Lootsin küll, et läheb ise normaalseks kuna varem pole kunagi nahaga probleem olnud aga tundub nagu läheb aina hullemaks. Enesekindlus 0 ja meiki ka kasutada ei julge. Oskad äkki mõnda head nahaarsti soovitada Tallinnas?

  • Hei Jane,
   Täpselt sama mure saatis mind. Ma käisin Austraalias kõik nahaarstid, apteekrid, günekoloogid, treenerid läbi ja keegi ei suutnud aidata. Eestiski on käidud need rajad maha ja polnud abi. Usun, et kõike annab ravida siiski vaid seesmiselt. Kõik sümptomid on vaid keha viis sulle väljendamaks, et seespidiselt on miski viltu/häiritud. Pärast pille siis naissuguhormoonid.

   Soovitan Cellfoodi tilkasid, mis on mu keha seestpidiselt väga kiiresti puhastanud ja akne kadumisele tulemuslikult kaasa aidanud (www.rakutoit.ee). Seda Sa ise internetist tellida ei saa, aga kui soovid, siis minu kaudu saab :) Veel soovitan loobuda igasugustest töödeldud toitudest, laktoosist ja gluteenist. Erivärvilisi köögi- ja puuvilju ning marju võiksid oma igapäeva tohutult sisse mahutada. Antioksüdandid ja fütotoitained võitlevad ka aknega. Supertoite proovi süüa iga päev, näiteks maccat. Augusti lõpus ilmub mul supertoitude kohta raamat “Mu süda kuulub kolmele – toidule, tervisele ja minule”. Sealt saad palju ideid ja nippe.

   Väliselt soovitan minimaliseerida kõiksugused vahendid. Kui väga vaja meikida, siis kasutada vaid naturaalset mineraalkosmeetikat. Tean, et tahaks justkui koguaeg isegi trenni minekuks nägu ära peita, aga see teeb vaid hullemaks. Võid proovida ka happekoorimist. Koduste puhastusvahenditena soovitan sooja südamega TheBodyShopi tooteid (link!).

   Igasuguste hormonaalsete rasestumisvahendite kasutamine lõpetada. Ise hakkasin kasutama viljakusmonitori Daysy, mille kohta kirjutan juba varsti pikemalt. Kui on soov ka endale muretseda, siis anna märku ja toimetan sinuni ;)

   Soovin sulle kiiret paranemist :) M.

   • Maarja says:

    Tänu sinu postitusele sain ka tõuke, et lõpetada 7 aastat kestnud beebipillide söömine, aga natuke hirmu tekitab su kirjutatu:

    “Soovitan Cellfoodi tilkasid, mis on mu keha seestpidiselt väga kiiresti puhastanud ja akne kadumisele tulemuslikult kaasa aidanud (www.rakutoit.ee)”

    värskete uudiste valguses (http://epl.delfi.ee/news/eesti/analuus-naitab-imeravim-cellfood-on-vaavelhappe-ja-kraanivee-segu?id=75525315).

    Kas seoses selle uudisega oled kuidagi ümber hinnanud oma Cellfood’i kogemust?

    • Paljas Porgand says:

     Tere Maarja,

     Mul on su üle hea meel :)

     Ütlen ausalt, et ei ole. Ootan enda uusi tilkasid ja tunnen, et mõni punnike on tekkinud siin ja seal ilma selleta. Aga see võib olla ka reisimisest ja muudest teguritest.

     Olen kursis kõige toimuvaga ja olen pidevas kontaktis maaletoojaga. Professorite poolt saadud tulemused erinevad sellest, mis meediasse edasi kanti. Neile on algatatud otsene sõda mingi ravimifirma poolt ja ainus võimalus vastu hakata on alustada kohtumenetlus. Olin planeerinud ka ise neid edasi müüma hakata, sest mulle tõesti sobisid nende tooted ja kasutamise jooksul mu nahk paranes märgatavalt. Ilmselt küll ka tänu teistele faktoritele, aga siiski. Kuni asi pole aga klaar ja süütust tõestatud, ei soovi ma end sinna segada.

 33. Merka says:

  Küsimus, millist rasestumisvastast meetodit hetkel kasutad?

  • Tere,
   Hetkel kondoome, kuid kohe-kohe ostan endale viljakusmonitori :)

   • Merka says:

    Aitäh, jään põnevusega ootama kogemusi viljakusmonitori kasutamise kohta. Minu jaoks on beebipillid tähendanud ennekõike stabiilsust ja kindlat teadmist päevade alguse ja lõpu kohta, samuti on need just vastupidiselt aidanud akne kontrolli all hoida. Samas on see iseenda mürgitamine kuidagi nii vale.

 34. TR says:

  Aitäh, keegi pidi selle teema üles võtma!
  Mina hakkasin pille võtma kui oli 18. Arstile läksin murega, et päevad on väga valulikud ja muidugi kirjutati esimese asjana pillid. Noore inimesena ei teadnud midagi karta ka. Algus oligi ilus – kardetud tujumuutusi, kaalutõusu või muid probleeme ei esinenud. Kuid kui aasta oli möödas, siis see kõik algas… Mõttetud kurbushood, ebastabiilsus, libiido täiesti nullis = suhteprobleemid, oksendamisega peavalud, kuumahood, päikeseallergia ja keskendumisraskused. Muidugi ei osanud ma seda tol hetkel pillide süüks panna ja ei saa praegugi 100% kindel olla. Uskusin depressiooni, kilpnäärmeprobleeme, enda ebastabiilsust ja mõtlesin, et ehk ma olengi selline. Paar aastat hiljem sai mul küllalt. Käies peavaludega mitmete eri neuroloogide juures, küsis üks neist esimesena, et kas ma pille tarvitan ning käskis selle kohe lõpetada. Rääkis, et tema ei jõua perearstide ja günekoloogide jamasid klaarida – lihasvalude puhul pannakse peale kohe Sirdalud, raskemate päevade korral antibeebipillid, kuid mis see kehale ja närvisüsteemile teeb, seda ei mõtle keegi. Ja siis ma lõpetasin.
  Nüüd olen pillidevaba olnud üle poole aasta. Esimesed kuud ei täheldanud ma suurt muutust peale järsku ilmunud punnide (no tere tore!), aga pärast 4-5 kuud vähenesid peavalud, ma olin rõõmsam, mu liibido on laes (juhuu :D), sel suvel vastikuid päikeseallergia punne ei saanud ja kaal hakkas järsku langema justkui iseenesest.
  Kõlab nagu Top Shop reklaam, aga tõesti, oleks ma varem taibanud, et sellise halvema mina taga võivad olla sassis hormoonid, poleks ennast aastaid piinanudki.

 35. Miisu says:

  Hei, kas on tulemas millalgi postitus bikiinifitnessist? Tahaks kõigest lähemalt teada, kuidas pooside õppimine läheb, kust bikiinid ja kingad saad jne. :) Võimaluse korral tulen kindlasti võistlusi vaatama ning elan Sulle täiega kaasa!

  • Tere armsake,

   Nii suur rõõm lugeda, et mulle niimoodi kaasa elatakse. Mul on elu praegu täiskiirusel ja absoluutselt pole aega leidnud. See aga ei tähenda, et see tegemata jääks. See on mul to do listis ja saad lugeda juba üsna pea! :)

 36. Grete says:

  Hei, nii hea ja vajalik artikkel ja kommentaarid siin all! Ärgitas mind pillidest loobumise lükata kuu aega varasemaks (lootuses, et ehk suvel on lihtsam tekkivate punnnidega hakkama saada nt päikese ja vähese meigi abiga…). Nimelt olen suht sama ajalooga nagu Sina, ainult et pole firmat muutnud ja need pole ka nii tugevad. Mis mind hirmutab on akne ja ebaühlane menses. Nimelt kui u 4 a tagasi lõpetasin need paariks kuuks (olnud u 2 a. juba võtnud), ilmus samuti tugev akne (ja mitte ainult näole!). Nüüd olen otsustanud täielikult lõpetada, aga kardan kõige rohkem seda aknet! Ja kui lugesin et said tänu maca pulbrile korda, siis olin rohkem valmis lõpetama.. Seega tahaksin sama proovida, ja juba ennetavalt seda tarbida, aga pole varem kokku puutunud.. Äkki saad vastata mu küsimustele sellega seoses:
  1. Mis kujul macat tarbid? Olen vist peale pulbri ka tablette näinud.
  2. Millises koguses ja kui tihti?
  3. Kas kasutasid ainult mingi aja või kasutad siiamaani (kuigi ainult u kuu möödas), ja arvad et peabki jääma kasutama? Või kui unub tarbimata, kas siis ilmuvad punnid?
  4. Kas on veel mingeid nippe mis sa arvad, et aitas aknel kaduda (nt piimatooteid ei tarbi ilmselt? või nagu ma aru sain siis miski muu peale maca pole aidanud?)

  Jään vastust ootama, aitäh! :)

  • Hei, aitäh Sulle! Vastan muidugi:

   1. Maca pulbrit
   2. 1-2 spl päevas
   3. Võib vabalt jäädagi kasutama, tegemist ohutu toiduainega. Mina kasutan nii kaua, kuni tunnen et oleks vaja ja siis pärast mõnda aega hakkan jälle uue pakiga pihta.
   4. Mis ma arvan, et võis veel aidata: rakutoidu tilgad, rohkem infot rakutoit.ee (saab minu kaudu tellida), looduslik ja puhas toit, oomega-3 rasvhapped, laktoosi, suhkrut, E-aineid, suitsu, alkoholi ei tarbi, naturaalne looduskosmeetika ja kindlasti stressivaba elu. :)

   Kui tekib veel küsimusi, siis tulista!

 37. Helina says:

  Tere naised! Kõigepealt, Big Up teile, et asjadest rääkida julgete! Mina olin ka teismelisena antibeebipillide kõrvalmõjudega kimpus, süda oli nii paha koguaeg, et ma ei saanudki neid kasutada. Siis avastasin enda jaoks viljakusmonitorid. Esimene monitor oli mul Pearly ja nüüd kasutan Daysy-t. Mõlemad on Saksamaa tootja Valley Electronics tooted, väga efektiivsed ja usaldusväärsed. Olin oma avastuse ja kogemuse üle nii rõõmus, et otsustasin alustada projekti ja Daysy viljakusmonitori Eestisse maale tooma hakata. Oleme loonud sellise lehe: http://www.viljakusmonitor.ee ning facebookis postitame uusimaid uudiseid antud teemal: http://www.facebook.com/viljakusmonitor. Samuti korraldame koostöös terviseterapeut Liis Oravaga seminare, kus räägime sellest, millest on liiga vähe räägitud: https://www.youtube.com/watch?v=9FuPMvVO1d8. Palun andke teada, kui teil on küsimusi!

 38. AL says:

  Minul oli kogemus selline, et kui võtma hakkasin, siis sain 3 aastaga juurde +30 kilo, naha ülitundlikkuse, seksiisu kadumise ning isegi iseloom muutus ambitsioonikast selliseks kodukana omaks. Siis jätsin võtmise järele, 4 kuud ei olnud üldse päevi ja siis edasi käisid päevad aastaid nagu jumal juhatas…50+/-30 päeva oli vahe. Mingi aeg käisid üldse ainult 3 korda aastas ja siis meeletu verejooksuga ja kestsid kuu aega jutti. Noh ja kui ma siis last tahtsin, siis võttis esimese lapsega rasestumine aega 4 aastat, teisega 3 aastat. Ahjaa, need toona juurde võetud 30 kilo ei ole siiani ära läinud, kuigi ma olen nendega aastaid vaeva näinud. See-eest naha ülitundlikkus kadus ning iseloom muutus ka tagasi normaalseks, aga ka need protsessid võitsid ca aasta. Samas enne pillide välja kirjutamist ei huvitunud ükski arst teemast, kas need üldse sobiksid vms.

 39. k. says:

  Ka minul on rääkida seoses hormonaalsete vahenditega oma lugu. Lasin alguses pillid endale kirjutada, aga neid ma välja ei ostnud, sest kartsin unustada neid võtmast ja rasestuda :D Aastaaega tagasi hakkasin kasutama plaastreid. Peale seda olen nagu tiksuv ajapomm enne päevi, mind ajavad nutma kõige mõttetumad asjad. Näiteks tegi mu elukaaslane mulle kohvi ja ma hakkasin selle peale nutma :D Ja enne plaastrite kasutamist mul polnud sellist asja. Ja teine asi on selles, et enne päevi on rinnad nii valusad ja hellad nagu oleks neid haigelt pekstud/pigistatud :D

 40. Pille says:

  Ma siin paljudest vist mitmeid aastaid vanem, aga tundub, et naistearstide jutt pole aastatega üldse muutunud. Mina kuulsin pidevalt, et “aga abort on veeeeel kahjulikum”. Sõin tollal suht laialt kasutusel olnud Mercilon’i (hetkel ei tea sellest maailmast midagi). Söögiisu läks maru heaks, kilod tulid ja… seksiisu kadus ära. Eee.. ahah, mis point sellel siis üldse oli? Eesmärk oli ju püsipartneriga just see osa elust mugavamaks muuta, et ei peaks kondoomi kasutama. Rasestumisvastane toime oli tõesti hea – kui ei seksi ega siis titte ka saa :P
  Lõpetama sundisid peavalud, mis hakkasid käima eriti magusal hetkel – käsikäes orgasmiga. Käisin neuroloogil, tehti igaks juhuks peaaju uuring ka. Kõik ok. Ja isegi neuroloog ei osanud minult sellel hetkel pärida, et kas rasestumisvastaseid tablette tarbin. Omast tarkusest proovisin ära jätta ja peavalud kadusid.
  Ja need mehed, kes räägivad, et üüüü ääää kummiga ei ole ju hea… Head aega :)

  • Täpselt! Ei saa olla suhtumisega, et “abort on ju veeeel halvem”. See ei tähenda, et peaks leppima millegi halvaga, et halvemast hoiduda. Tuleb leida alternatiiv ja kumm on tõesti täiesti lollikindel variant. Tuleb lihtsalt hoolikas olla ja seda tingimata kasutada. Mul on rõõm, et sul läks pillidega nõnda “hästi”. :)

 41. Kristi says:

  Alustasin Yaz antibeebipillide võtmist kui ma olin 17. Umbes aasta või pooleteise pärast tundsin mingi hetk valusid u munasarja koha peal. Alguses ei teinud välja. Lõpuks ei saanud enam kuidagi olla, jalga liigutades tundsin seal meeletut valu..

  Hommikul märkasin, et see üks jalg on teise jalaga võrreldes täiesti sinine ja paistes. Olin siis ema juures, ema kutsus kiirabi. Kiirabi ei osanud midagi teha, pakkus vaid sõitu haiglasse. Otsustasime, et ootame õhtuni ja kui siis parem ei ole, viib ema ise mu haiglasse. Mainin ära, et olen ise suur arsti-foobik ja lähen vabatahtlikult ainult surmasuus arsti juurde.

  Õhtul läksimegi haiglasse, sest ma reaalselt ei saanud enam kõndida. Vedasin jalga nagu valusat puupakku kaasa. EMOs tehti erinevad proovid ja asjad, aga keegi midagi ei rääkinud. Mina ainult kartsin, et jään lastetuks vms, sest valu tundus minujaoks nagu munasarjas. Selle hirmu kummutas tol samal õhtul naistearst ümber, õnneks. Siis tehti mu jalale ultraheli. Vaikides. Küsisin, et kas on siis midagi näha ka. Vastati, et midagi nagu on.

  Veetsin siis kena nädala haiglavoodis, kus anti verelahjendajaid. Selgus, et tegemist süvaveenide tromboosiga ja selle diagnoosi lugesin ka ise oma voodi pealt, sest info ei liikunud absoluutselt, millest on küll väga kahju, sest ka haiglast välja saades ei räägitud mulle midagi. Mingi hetk öeldi, et tõmba nüüd see tugisukk jalga ja ööseks võta ära ja hommikul jälle peale. Aga miks? Kui kauaks? Seda pidin ise leiutama.

  Peale haiglast välja saamist ei saanud ikka päris normaalselt kõndida ja seda väga pikalt. Jalg lihtsalt väsis väga kiiresti ära ja ei jõudnud. Umbes kolme kuu jooksul peale välja saamist käisin iga nädal vereproove andmas, et veri normaalseks saada.

  Peale kogu seda tsirkust ei saa ma siiani pikalt joosta. Mõeldes, et enne ei saanud normaalselt kõndidagi, siis usun, et asi paraneb. Samuti keelati ära ka kõik hormoonidega seotud ravimid. Hiljem selgus, et mul on perekonnas soodumus vere paksenemisele. Aga, kas keegi küsis või uuris midagi, enne kui ravimid välja kirjutas? Ei, sest naguniiiiiii midagi ei juhtu. See juhtub ainult kuskil teises maailmas, aga mitte sinu või minuga. Loomulikult!

  Rõhutasin, et info ei liigu… Just sellepärast tahan tänada sind, Merilin, ja kõiki teisi, kes jagavad oma lugu! See ei ole OK, et sellised asjad juhtuvad ja et inimesed ei tea mitte midagi. Süüakse pimesi ja mugavusest omale sodi sisse..Aeg silmad avada.

  Viitsid seksida, siis viitsid selle kummi ka leida! Tervis on tähtsam, kui hetkeline iha.

 42. Laura says:

  Mina hakkasin samuti võtma pille päris varakult, 15-16a. Mäletan, et arstid kirjutasid kergekäeliselt neid välja, küsiti küll, kas mul on kroonilisi haigusi. Vastasin, et ainult migreen. See ei saanud takistuseks. Võtsin pille kokku järjest 5 aastat, kusjuures väga lohakalt – koguaeg läks meelest ja võtsin päeviti erineval ajal. Asi lõppes minu jaoks sellega, et olid igapäevased VÄGA HULLUD peavalud, olin tujukas, seksiisu suur null. Otsustasin pillid ära jätta, mis ma neist võtan kui seksida nagunii ei taha :D Peale pillide ärajätmist hakkas asi vaikselt paremuse poole liikuma. Peavalud jäid harvemaks, seksiisu taastus, emotsioonid korras – olen kui vana rahu ise. Varsti peale pillide ärajäämist tuli lapsesaamise soov. Aga kahjuks päevi polnud. Käisin naistearsti juures, kirjutati ravim päevade esilekutsumiseks. Paar korda tulid ja sain positiivse rasedustesti paari kuuga. Kahjuks aga see rasedus katkes. Ise kahtlustan ikkagi seda hormoonijama. Minu loogika ütleb, et kui päevad kutsuti esile ravimiga, siis tegelikult ei olnud siiski hormoonide tasakaal selline, mida vaja raseduse säilitamiseks. Peale raseduse katkemist tahtsime uuesti proovida. Aga jälle polnud päevi. Siiski kuidagi õnnestus mu kehal rasedaks jääda (ilma päevadeta) ja nüüd olen 4-kuuse lapse ema. Ei pillidele!

 43. Kaisa says:

  Ma tean täpselt, mida sa tunned.
  Võtsin tablette kuskil ca 10a. Kui ma neid võtma hakkasin, ei hoiatanud ei mu perearst ega ka günekoloog nende kõrvalmõjudest. Keegi ei uurinud ei mu suguvõsas esinenud trombide kohta vms. JA keegi ei maininud, et need soodustavad trombi tekkimist, millele on mul niigi suur oht.
  Vahepeal olin jõudnud günekoloogi juba mitu korda vahetada kuni lõpuks jõudsin Tõnismäele naistearsti juurde, kes vaatas mulle suurte silmadega otsa ja küsis, et misasja sa teed neiu? Ta uuris põhjalikult minu suguvõsas esinenud haiguseid ja minu seksuaalelu ja üleüldse mu käekäigu koha ja soovitas koheselt tabletid lõpetada. Ma sisuliselt kaevasin iseendale auku, seda teadmata. Küll aga hoiatas ta mind selle eest, mis tuleb järgisena. AKNE! Ma mõtlesin, et no cmon, mis see paar punnikest- siia – sinna ära pole, aga see mis järgnes oli õudne. Mulle tekkisid suured vistrikud näkku, dekolteele, seljale, minu näonahk oli nii rasune, et ma reaalselt oleks võinud iga tunni aja tagant salvrätiga üle käia. Kosmeetikud hoidsid peast kinni ja lõpuks pöördusin uuesti naistearstile. Palusin ükskõik mida mulle anda, et see lõppeks ja siis tuli välja, et polegi midagi teha kui oodata või hakata uuesti pille võtma, aga nende ära jätmisel hakkab uuesti tramburai pihta. Minu nahk sai korda kuskil peale 8 kuud ootamist. Jube. Ainuke positiivne asi oli aga seksiisu tõus, see on peale pillide jätmist lakke tõusnud. Ilma naljata, 8 kuud kõige õudsamat aega mu elus. Mõelge enne ja tehke kodutöö ära.

 44. Helena says:

  Võtsin pille u 15 aastat, vahepeal ainult u pool aastat pausi pidades. Tol ajal väga palju kõrvalmõjusid ei olnud, kui just määrimisi mitte arvestada. Viimastel aastatel olin Yarina peal ja peale vähenenud seksiisu ei tundunud kõrvalmõjusid olevat. Siis läksin mehest lahku, lõpetasin pillide võtmise ning kui uue mehega kokku sain, siis ei tahtnud enam keha mürgitada ja olime kummi peal. Ei läinud kaua aega, kui jäin beebiootele. Kumm polnud süüdi, ikka me ise, kes ei viitsinud ja polnud meeles :D Aga kuna vanus ja ootus olid beebi suhtes soodsal ajal, siis olime selle “üllatuse” üle rõõmsad. Kui laps sündinud, siis kirjutas ämmaemand välja cerazetted, mis on ainsad, mida võib võtta imetamise ajal. KUi imetamise lõpetasin, tuli mõelda, mis edasi. Ei osanud väga midagi arvata ning mõtlesin, et jätkan siis Yarinade võtmist. Arst aga väga tugevalt soovitas rõngast Nuvaring. Mõtlesin, et mugavam ja proovin ära. Aga see, mis siis toimuma hakkas, oli suhteliselt hirmus. Arvasin tõsimeeli, et jäin üleminekuperioodil rasedaks. Tohutud peavalud, kusjuures pea mul üldiselt ei valuta kunagi. Iiveldus. Keha hoidis vett kinni, kõht oli nagu pall ees ja väga ebamugav tunne. Uni. Meeletu ja pidev uni. Füüsiline jõuetus, mitte midagi teha ei jaksanud, päev läbi lihtsalt pikutasin või istusin. Kõik need sümptomid olid mul ka raseduse ajal, nii et olin veendunud, et olen uuesti rase. Tegin mitu testi, rase polnud. Kuskil keegi kommenteeris, et järsku on rõngast. Hakkasin guugeldama ja kõrvaltoimeid lugema, nii oligi…. kõik need mu sümptomid olid ära toodud ka Nuvaringi tootelehel, lugesin neid alguses, aga ei võtnud tõsiselt, sest üldjuhul ju ei kaasne mingeid kõrvalnähtusid. Päeva pealt võtsin selle rõnga ära ja 2 päeva pärast tundsin ennast nagu varem.
  Nüüd enam ei taha hormoone. Isegi kui nende Yarinadega ei kaasnenud nii palju kõrvalnähtusid, siis toime organismile ju jääb. Lihtsalt mitte nähtav.
  Nüüd otsin looduslikumat varianti, üritan esialgu hakata mõõtma basaaltemperatuuri ja ovulatsioonitestidega välja selgitada enda ohtlikud päevad. Siis saab ohtlikul ajal kasutada kummi ja mitte-ohtlikul ajal ilma. Ning peab lootma jääma, et organism vingerpussi ei mängi.

  • Mkk, vähemalt on tita käes ja mingid püsivat kahjustust ei olnud. Püüan siin olla kondoomidega ka hoolsam. Pillid tegid mugavaks :D

   • Helena says:

    Unustasin mainida, et peale seda, kui hakkasin Cerazette võtma, tekkisid rinda tsüstid. Hiljem leiti üks tsüst ka munasarjast, see küll peale järgmist menstruatsiooni oli kadunud. Arst väitis, et mingit seost pillidega küll ei saa olla, et paljudel naistel on tsüstid. No ma ei tea, muidu mul tsüste pole kunagi olnud, nii kui Cerazette võtma hakkasin, tekkisid tsüstid? Ma kahtlen, et need süüdi polnud.

 45. K.K. says:

  Minul oli sarnane lugu. Olin pille aastaid kasutanud ja otsustasin, et annan kehale puhkust. Paari nädalaga oli akne kohal, nahal, mis oli eelnevalt puhas ja ilus. See oli nii hirmus periood mu elus, katsetasin igatmoodi kuni lõpuks läksin rõnga peale tagasi. Akne taandus. Nüüd olen elus samal maal, et tahaks asja ära lõpetada AGA hirmul on suured silmad, kardan, et akne ründab taas. Mis on Teie nõuanded? Peaksin paari päeva pärast uuesti rõnga paigaldama, olen otsustanud seda mitte teha kuid kuidas enda organismi toetada, et see talle nii suur pauk ei oleks?

  • Hei, kindlasti ei tohiks olla hirm akne ees põhjus, miks oma hormoonidega mängida. Soovitan sul juba kohe hakata tarbima 2 spl maca pulbrit päevas. Lisaks võid võtta spiruliinat, süüa rohkelt rohelisi, kasutada looduslikke näohooldustooteid, kasutada võimalikult vähe meiki, loobuda kasvõi alguse ajaks alkoholist ja laktoosist täielikult ja, mis veel ülitähtis, mitte stressata. Juba hirm akne ees tekitab stressi ja tõstab kehas kortisoolitaset. Püüa olla positiivne ja kui akne ka lööb välja, siis hormoonide loomuliku tasakaalu saavutades, see peaks kaduma. Soovin edu!

 46. Mia says:

  Pillid on ikkagi 100 korda paremad kui soovimatu rasedus või mitmed abordid selle lõpetamiseks.
  Ma saan aru, et räägid enda kogemusest, aga seda ei maksaks kõikidele üle kanda. Igaüks teeb ikka omad otsused enda tervise teemal.

  • Otse loomulikult, aga selleks on ka teisti mittehormonaalseid abivahendeid nagu kondoomid. Pillid pole üldse “ugavamad”, kuna jube tihti ei võeta neid õigeaegselt või unustatakse sootuks, mis suurendab riski igasugustele kõrvalnähtudele.
   Ma pole midagi kellelegi üle kandnud ja igaüks teebki oma otsused ise. Pole ju minu võimuses, kellelegi millegi ees kätt ette panna. Ma jagasin ausalt oma kogemust nagu teisedki naised siin ja ma usun, et selle ohtudest on TARVIS rääkida, kuna paistab, et arstid seda ei tee.

   • Renate says:

    Tere,

    Mina olen kasutanud pille (Yasminelle) umbes 10 aastat ja ei ole ühtegi kõrvalnähtu ja päevad on täiesti normaalsed.

 47. L. says:

  Pille kirjutatakse liiga kergekäeliselt välja: mulle on poolsunniviisiliselt oma 6x pillid välja kirjutatud (ehk siis pea üle aasta), vaid üks günekoloog pikalt ja põhjalikult kõiki riske. Kõikidel teistel juhtudel on naistearstid (ja nad ei ole arvustuste kohaselt üldse halvad olnud) kirjutanud pillid ilma minu soovita/küsimata välja, sealjuures kordagi läbi arutamata, kas mulle üldse sobiksid pillid…
  Kuna kannatan allergiate all ja mul on suhteliselt kuivad silmad, siis näiteks mulle ei sobiks juba seetõttu hormonaalsed preparaadid kuna need kuivatavad (võivad kuivatada) veelgi limaskesti. Ei pea vist mainimagi, et silmadele (eriti kui tahta veel läätsi kanda), see hästi ei mõjuks…), rääkimata siis igemetest…
  Aga pillidest veel – esimesel korral kaalusin küll pillide võtmise alustamist, kuna olin oma nüüdseks abikaasaga juba mõnda aega suhtes ja mõtlesin ka, et kondoomidega on ikka ebamugav jne. Aga olime ühel nõul, et ei tasu kõrvalmõjudega riskida (ma ei tohiks olla küll nö. paberi järgi riskigrupp, aga mingi nüanss infolehel tõi äratundmise ja otsustasime, et pigem jändame kondoomidega, kui riskime minu tervisega… :).
  Tegelikult ei ole see kondoomide kasutamine midagi niii ebamugav. Ja kui tegu veel värske suhtega, seda enam peaks endale teadvustama ka muid riske

 48. Janne says:

  Üks aspekt kogu lool on see, mis meie kehadega juhtub, aga sootuks teine tahk, mida keegi pole veel välja toonud, on see, kuidas pillide võtmine keskkonda ja ökosüsteemi mõjutab, Nimelt, kui pille võttev naine tualetis käib, siis paratamatult eritub östrogeenijääke uriinikaudu ka veepuhastusjaamadesse, kus pärast mõningast “filtreerimist” see hormoone täis jääkprodukt maailmamerre tagasi lastakse. Kuna östrogeenijäägid levivad nõnda veekogudesse, kus erinevad mereannid ning kalad seda omastavad, siis saab ka meie meessugu võimsa östrogeenipahvaka iga kord, kui midagi merelist sööb. Seega pole ainult kurikuulus soja süüdi selles, et meestel rinnakasv on vohma hakanud, vaid ka meresaadustest tulenev östrogeenihulk, mis kehad segadusse lööb.

 49. Maris A. says:

  Alustasin samuti pillidega ning sõin Akne tõttu Diane 35 7 a. Lõpetasin desmoid tuumoriga. Kasvaja, mis kasvas luudel. Mul eemaldati kaks ribi ja rinnalihas. Ma ise arvan, et pillide tõttu (neid tuleb täpselt!!!!! Sekundi pealt võtta, muidu hormoonid kõiguvad). Aga nüüd hoian eemale. Olen kindel, et 50-100a pärast mõeldakse, et issand mis naised tegid endale. Olen ka kuulnud, et rasedaks ei jää aga õnneks läks mul ja olen nüüd ema. Vahekorda oskan ilusasti jälgida, ovulatsioon on peale päevi ja siis on mees kuival, igaks juhuks ?

  Aga pillid on jubedad!!!! Mul läks julmalt aega, et normi end saada, sain kaks tsüsti veel, igatahes ulme!

 50. Liis says:

  Just see trombide asi ongi kõige hullem. Ise olin ka üks nendest kel muidu oli pillidega kõik kenasti kuni ühe päevani kui tekkisid insuldi sümptomid. Õnneks oli arstide sõnul tromb ilmselt lahustunud selleks ajaks kui näitama jõudsin. Ja mida hullemat peale paanikahoogude, mis mind tervise osas kummitama jäid, ei juhtunud. Aga esimene küsimus emos oli:”Kas sa pille võtad”, seega seal oldi sellest ohust teadlikud ja kästi kohe lõpetada. Aga millegipärast naistearst sellist asja ei räägi. Ka seda ei rääkind, et migreenide all kannatavad ei tohiks üldse pille võtta. Hiljem lugesin infolehte, kus oli see ka kirjas. Pole vist vaja lisada, et pille ei võta enam kunagi ja ravimite infolehed loen kõik läbi.

 51. CCC says:

  Youtube’is on üks kihvt kanal “ThatVeganCouple” ja kuigi ma (veel?) 100% vegan ei ole siis meeldib mulle nende rahulikus ja informatiivses stiilis videosid vaadata. Vaga soovitan aga vaadata naise videot sellest miks tema lapsi ei taha saada, sest ta seletab muuhulgas ka pillide kahtlase toime üle. Ise olen juba ligi 5 aastat pillideta, sest sain õnneks ise aru et need minu kehaga mässasid. Kannan parema meelega kummi kaasas kui mürgitan keha tundmatute ainetega.
  Aitäh et jagasid oma lugu ja loodan et paljud nüüd mõtlevad asja üle ise järele ja uurivad ise veel juurde! Xx

 52. He says:

  Östrogeeniga pillid mulle ei sobinud paljudel sinu poolt nimetatud põhjustel (tujud, libiido, käte-jalgade “ärasuremine”), hakkasin siis minipille võtma. Kuskil 1,5 aastat hiljem lõpetasin nende söömise ja jäin päevi ootama. Ootasin aasta, aga ei midagi. Kuna oli lapsesoov, siis kutsuti tsükkel kunstlikult esile. See õnnestus ja rasedaks jäin õnneks kiiresti.
  Näonahaga olin teatud määral hädas olnud 14-aastasest saadik. Pillid ei mõjutanud seda üheski suunas. Raseduse 1. trimester oli nägu täielik miiniväli, aga ülejäänud aja oli nahk täiesti ideaalne. Ja siiamaani, 2 aastat hiljem, ei ole akne tagasi tulnud. Mul aitas hoopis rasedus ja sünnitus aknest vabaneda :)
  Kuna raseduse ajal tekkis mul auraga migreen, siis tavalisi pille ma süüa enam niikuinii ei tohiks. Minipille ma enam võtta ei julge, sest ei ole normaalne, et tsükkel ei taastu ka aasta möödudes. Pärast sünnitust lasin paigaldada vaskspiraali, mis vähemalt mulle sobis väga hästi. Hetkel ei kasuta mingeid vahendeid, sest järgmine laps on täiesti soovitud. Edaspidi jäävadki valikuteks vaskspiraal ja kondoom.

  Pillide väljakirjutamine ei tohi olla kergekäeline, st sellele peab eelnema põhjalik nõustamine. Ja erinevad pillid ON erineva nö tugevuse (see on ka arstidele mõeldud materjalides tegelikult kirjas) ja toimega.
  Ja ärge arste nii üldistavalt materdage, tõrvatilga ja meepoti lugu peab siingi paika.

  Arst (:

 53. M 23 says:

  Minu pillide tarbimise teekond kestis kokku 2,5 aastat. Kunagi ei avastanud ma ühtegi halba kõrvalmõju, pigem ikka need paremad pooled (aknest vabanemine, regulaarne menstruatsioon). See kõik muutus aga päevapealt eelmisel suvel. Nimelt avastati mul kaenla ja rangluu alt kaks trombi. Kogu parem käsi paistetas üles, muutus raskeks ja punaseks. Esialgu ei osanud ma sellest midagi arvata, aga õhtuks läksin ikkagi EMOsse. Arstid kahtlustasid trombi, tehti verd vedeldav süst ja kästi pillide võtmine KOHE ära lõpetada. Järgmisel hommikul ultrahelis trombi ei leitud ja seetõttu olin järgmised 3-4 päeva täiesti ilma vajaliku ravita. Käsi ei näidanud paranemismärke – oli endiselt raske, paks ja punane. Lõpuks pöördusin teise haiglasse ja palusin uut ultraheli. Tehti. Leiti kaks tombi. Sealt edasi alustasin pooleaastase ravikuuriga + kandsin 2 kuud igapäevaselt pikka kompressioonsukka.
  Nüüd on pillid, SOS pillid jms. mulle igaveseks keelatud.
  Minu tomboosilugu oli õnneks õnneliku lõpuga. On palju ka neid naisi, kes kahjuks oma elu kaotavad tromboosile. Enne tromboosi ei oleks ma eales osanud arvata, et mina olen nende väheste õnnetute seas, kes nii noorelt (22-aastaselt) pillide pärast tromboosi saab. See oli minu jaoks õppetund kogu eluks ja samuti õppetund mu sõbrannadele/tuttavatele, kes minu lugu kuuldes ja kõrvalt nähes pillide tarbimise lõpetasid.
  Seega absoluutselt EI pillidele. Elu on sama ilus või isegi ilusam ilma nendeta. ;)

  • Jane says:

   Minul sarnane kogemus..19aastaselt hakkasin pille võtma, võtsin neli kuud..kuni eluohtlikus seisundis jalaveeni- ja kopsutrombidega haiglasse sattusin. Väga õudne kogemus. Selle tagajärjel võitlesin veel pikalt paanikahoogudega ja olen siiani tervise osas väga tundlik ja kartlik(praegu olen 25).
   Ühesõnaga minu jaoks on pillid ja muud hormonaalsed vahendid üks suur EI!

 54. Maasikas says:

  Mul on pillidega küllaltki positiivne kogemus, kuid sinu lugu ja kommentaare lugedes tuli hirm nahka..

  Olen pille võtnud 6 aastat, ühtegi pausi teinud ei ole. Pole probleeme tujudega, näonahaga, kaaluga.. Ainult seksiisu on null.

  Hetkel on raske uskuda (või ei taha uskuda), et kõik need jamad võivad jõuda ka minuni. Paneb mõtlema, kas peaksin ka nendest loobuma..

 55. kats says:

  Minu kogemus pillidega selline, et ebaregulaarsed päevas muutusid regulaarseteks. Akne kadus, tujukõikumisi ei täheldanud, ma alati emotsionaalne olnud. Päevad muutusid vähem valulikeks, veritsus polnud suur. Enne seda kallas kui ämbrist. Vahepeal tegin pillidega pausi, 3 kuud peale ära jätmist jäin rasedaks. Peale sünnitust ma pille edasi ei võtnud, õnneks päevad käisid aastaid regulaarselt ilusti edasi. Kuniks hakkasin trenni tegema ja toitumist jälgima..nüüdseks pole mul 3 aastat päevi, ma olen 30 ja arstid laiutavad käsi. Ütlevad, et tee vähem trenni ja kaalust ei lubata ka alla võtta :D

 56. Karl says:

  Siiralt ütlen, et kondoomi maha tegemine, tegemist nõmeda variandiga on not cool.
  Ja kui isu peal ja ei leia siis on tegemist ikka ülimalt vastutustundetu käitumisega

 57. elis says:

  Aga, mida siis kasutate pillide asemel või ei kasutagi midagi lihtsalt?

 58. Anna-Liisa says:

  Olin pille kasutanud aasta ja mõned kuud, kui mu näonahk minu jaoks tundmatuseni muutus. Mingi kummaline allergia moodi asi, kord sügeleb, kord kestendab, kord on nägu hullult kuum ja punane. Minul, kellel pole mitte kunagi näonahaga probleeme olnud ja kelle sõbrannad alati õhanud on, kuidas mul küll nii ilus näonahk on. Lisaks tujutsemine ja tühjalt kohalt tekitatud draamad/solvumised, absoluutselt iga asja peale nutma hakkamine, limaskestade ülitundlikkus ja põletikulisus olid põhjused, miks 2-3 kuud tagasi pillid kuradile saatsin. Ei taha end mürgitada enam nii. Ainuke miinus on see, et mu niigi olematud rinnad taastasid oma pillide-eelse suuruse. :( Eks nüüd võtab omajagu aega, et keha lõplikult terveneks ja enesekindlus taastuks.

  Kusjuures kummaline on lugeda neid kommentaare kangematest ja lahjematest pillidest, sest minu günekoloogi sõnul ei ole lahjemaid pille olemas, et kõik on praktiliselt sama kanged…

  • Paljas Porgand says:

   Kohe kindlasti on kangemad ja lahjemad. Nende östrogeenisisaldus on väga erinev. :) Eesti ja arstid…

 59. Agnes says:

  Ütlen ka sõna sekka. Mina võtsin pille ca 8 kuud, kui ma olin 26. Kõige lollim asi, mida ma olen elus teinud. Välja arvatud paksuks minemine ja see suhe, mille ajal ma pille võtsin, aga see ei ole teemasse. Ehk siis hakkasin mina võtma Yasminelle pille, esmalt oli mul 2 nädalat süda paha, rinnad valutasid, läksid suuremaks(need on mul muide niigi suured), näonahk läks korda ja ei mingit aknet enam, juuksed püsisid 3(!) päeva puhtad, muidu pesen iga päev. Elu oli nagu lill, päevad olid päeva pealt õigel ajal koguaeg. Ja siis hakkas peale, meeleolukõikumised, seks ei tekitanud üldse mingeid emotsioone, tundlikkus kadus ära ja siis 10 lisakilo kuue kuuga. Ma olin 30+ kg kaalust alla võtnud, mu toitumine ei muutunud pillide alustamisega absoluutselt, ka trenniharjumused jäid samaks, aga kaal kasvas. Asi lõppes sellega, et ma keeldusin neid edasi söömast ja see 10 lisakilo kadus imeväel, depressioon kadus ja seksi hakkasin ka tahtma jälle. Ausalt, soolake sisse oma pillid, ütleks ma arstidele, kes neid mulle pakkuma tulevad, ühes igasugu muude hormonaalsete vahenditega. Minu puhul oli neil raseduse vastu lausa kahekordne toime, sest seks oli niikuinii vastumeelne ja kui ei seksi, ei jää ka rasedaks. :D

  Siiski ei läinud pillide lõpetamine vaid roosiliselt, punnid tulid näkku tagasi ja rasutootmine suurenes nii et juukseid pidin taas sagedamini pesema. Aga juuksed on mul väga ilusad hoolimata sagedasest pesust ja nende välja kukkumist ma ei karda. :D Punnilise näonahaga oli aga teine lugu, sellega ma võitlesin ikka oma kaks aastat, katsetasin kõiksugu vahendeid, kallimaid ja odavamaid. Ainukene asi, mis punnid kaotas olid AB-d, mida ma köha raviks selle aja jooksul paaril korral võtsin. Lõpuks juhtis ühel päeval tööl kohvimasina juures kolleeg mu tähelepanu sellele, et ta ei saa piimaga kohvi teha, sest nägu läheb punniliseks. Peas hakkas mul põlema pirn, kas võib mu lootusetu näonahk olla tingitud sellest piimalaadsest lurrist, millega tööjuures kohvi tehakse. Peen Jura masin, vahustab piima jne. See piim nimelt on see tuumapiim, mis säilib kuus kuud ja ma ei taha tegelt teada, millega neid töödeldakse ja kuidas säilitatakse. Igatahes peale seda kui ma aprilli alguses selle tarbimise lõpetasin, on naha olukord silmnähtavalt paranenud. Eks lõplik taastumine võtab veel aega ja armide paranemine samuti, kuid küll saab korda. Naturaalseid piimatooteid kasutades kusjuures ei juhtu midagi. Ma soovitan kõigil, kes nahaga hädas üle vaadata, mis nad söövad-joovad jne.

  Ja pille ei soovita, mul on vähemalt kaks sõbrannat, kel samade pillidega veel oma lugu rääkida oleks… Minu meelest võiks kõikidest nendest lugudest ühe suure õpetliku ja hoiatava raamatu koostada.

  • Agnes says:

   Tähendab üks koht on mu kommentaaris hirmus segane. Enne pillide tarvitama hakkamist olin alla võtnud 30+ kg, millest 10 pillide abil tagasi tuli ja pärast pillide lõpetamist jälle taandus.

  • Paljas Porgand says:

   Lihtsalt … vau. Võiks tõesti, mul kokaraamatud käsil. Anyone? :D

 60. Krissuka\'Blogi says:

  Mhh, ma enne kirjutasin niii pika jutu maha, aga see vist ei jõudnudki siia. Teen siis uuesti aga lühidalt, juhul kui jälle kaotsi läheb. :D
  Mulle kirjutati 16 aastaselt välja pillid, kasutasin neid regulaarselt 4 aastat.
  Oleks ka ilmselt edaspidi kasutanud, aga mingi hetk hakkasid kohutavad alakõhu valud, päevade ajal, enne ja pärast samuti. Käisin EMOs valuvaigistavaid süste saamas peaaegu iga kuu, samuti käis kiirabi kodus. Arstid aru ei saanud, milles viga olla võib. Ilmselt juba mõtlesid nad,et olen lihtsalt väga madala valu taluvusega.
  Lõpuks tehti miljon analüüsi ja ultraheli ja igast muid skriininguid. Tuli välja, et üks munasari ei tööta ja on põletikus. Lastesaamis võimalus vähenes täpselt 50% võrra. kurb eks. Pole just asi, mida sa 20 aastasena kuulda tahad.
  Paljud uuringud ja günekoloog leidis, et viga oli beebipillide tarvitamises.. Need ju kirjutati mulle välja, kui olin alles 16. Arst oli väga imestunud kuuldes seda vanust, sest sel ajal on tegelt üldse pubekas ja keha alles areneb. Samuti on 4 aastat järjest hormoone kehale mitte just eriti kasulik. Aga minule ei öelnud keegi midagi, arst muudkui kirjutas neid välja kui helistasin.
  Lõpetasin pillide võtmise eelmise aasta alguses.(õigemini pani mees mõistuse pähe)
  Eelmise aasta 28 juuni sain oma triibud.
  Kontrolli minnes, selgitas arst mulle, et näiteks aborti tehes on võimalus, et kahjustatakse ainsat töötavat munasarja ja tulemuseks oleks see, et ma ei saa enam üldse kunagi lapsi. Ega ma ei mõelnud ka abordile, aga ilmselt arst seletas vaid seda, mis mind ees ootab- ka tulevikus.
  Praeguseks on mul 4 kuune laps, keda ma armstan veeel rohkem, sest mul on ainult 1 toimiv munasari. Teise munasarja mitte toimimises oskan süüdistada vaid arsti teadmatust, et kindlasti pole parim valik kirjutada beebipille ”lapsele”, sest seda see 16 aastane ju ongi- alles laps.

  • Paljas Porgand says:

   Oeh, ma nii loodan, et mul pole midagi viga ja mind lastetus tulevikus ei saada. Lapsed pole plaanis nii pea. Blogi on niigi suur tita mul, paras kohustus :D

   Mindki on kõhuvaludega kiirabi minema viinud. Ja seda veel välismaal lennujaamas, tund enne lendu. Mul on äärmiselt hea meel, et sul nüüd laps ja vähemalt üks munasari on toimiv :)

   Arstid on ikka mõtlematud vahel :(

  • K. says:

   Lihtsalt väike märkus – 16 aastane küll enam vaid laps ei ole, kui tegeleb seksiga. Siis on ta ju võtnud juba omale vastutuse võimaliku uue elu ees ja võib pigem täiskasvanute sekka arvestada. Imelik lihtsalt lugeda, et laps tegeleb seksiga. :D Muidu kehalise arengu mõttes(ja ka vaimse) on tegu siiski puberteediealisega, kelleks ka teda loetakse. Pillide kahjulik mõju on teine teema.

 61. Kai says:

  No ma ei tea. Olen pille võtnud juba circa 6 aastat (ise olen 23) ja olen läinud järjest nõrgemate peale. Ma ei ütleks, et mingeid kõrvalmõjusid on, kuna olen neid nii kaua võtnud. Mina olen arstide käest just kuulnud, et pillide võtmise paus ei ole vajalik. Aga hirmutavad on küll jutud, et pärast on raske rasedaks jääda.

  • Ega enne ei olegi midagi viga, kuni lõpuks on. Olin isegi aastaid, kuni pausi tegin, ja no siis läkski pekki.

   • Triin says:

    Nii veider, aga ainuke tõde, mida ise teadsin, oli et ära tee pause. Keha tasakaalu kõigutamine on halvim, mis teha saad. Ise võtsingi siis umbes 6 a järjest ja nüüd aasta algusest lõpetasin. Seni on kõik hästi olnud, ptui ptui! Ennast sundis lõpetama hirm, et 50 aastasena kukuvad hambad välja, sest pillid mõjutavad terve organismi limaskesta, sh ka igemeid. Mäletan, et mu hambaarst oli üsna kummastunud mu küsimiste peale, kas mu igemed on endiselt normaalse paksusega : )

 62. Krissuka\'Blogi says:

  Kirjutan siis oma loo kaa..
  Nimelt oli mul pikemat aega boyfriend olemas ja mingi aeg pakkus naistearst välja, et ehk oleks mõistlik minna beebipillide peale üle.
  Olin tol hetkel 16 aastane alles.
  Käisin Pelgulinna Noortenõuandlas, arst kirjutas mulle välja beebipillid ja nii ma neid võtsin.. Regulaarselt 4 aastat.
  Mingi hetk tulid kohutavad kõhuvalud, enne päevi, päevade ajal, peale päevi oli koguaeg kõht valus. Käisin mitmeid kordi EMOs valuvaigistavat süsti saamas ja mitte keegi ei saanud aru mis minuga toimus. Püsti tõustes lõi pidevalt kõhtu valu.
  2015 aasta alguses käisin uuringutel ja mis selgus? Minu üks munasari pole enam võimeline töötama. Arsti sõnul langes lapsesaamis võimalus täpselt 50% võrra.
  Sada analüüsi ja arst leidis, et süüdi on beebipillid, mis kirjutati mulle liiga vara, kui vaadata mu vanust sel hetkel, mis esimese retsepti sain. Minu munasarjad ega üldse keha, oli veel pubeka eas ja arenes, aga pillid löövad kogu hormonaalse taseme sassi..
  Siis otsustasin(tegelt pani mees mõistuse pähe), et kui seksida, siis kummiga ja enam mitte ühtegi beebipilli ma suust sisse ei pannud.
  Olin punniline küll peale lõpetamist, aga igaljuhul oli mu tervis tähtsam mulle, kui need miljon punni otsaees.
  2015 aasta 28 juunil sain oma kaks triipu.
  Esimene arstikontroll tõi mu maa peale..
  Arsti esimesed sõnad olid, et aborti tehes, ma ilmselt enam lapsi ei saa, sest beebipillid on ikka korraliku põntsu pannud mu munasarjadele. Rasedus algas kohutavate alakõhu valudega. Pidin võtma mingiseid antibiootikumi ”laadseid” rohtusid, et teine munasari korralikult vastu peaks.
  Ega ma ausalt ei mõelnud ka, et tahan aborti teha, ilmselt arst arvas, et edaspidiseks on targem, kui tean, mis mind ootab.
  Niisiis, nüüd mul 4 kuune preili ja 1 mittetöötav munasari. Edaspidi lapsesaamis võimalus on täpselt pooleks.
  Munasarja välja lõigata ei saa, sest arsti sõnul: isegi kui ta ei tööta, on tal kehas oma funktsioon olemas- peab vaid jälgima, et põletikku ei tekiks.
  Üks kõik kes minu arvamust on küsinud, olen ka öelnud kindla EI beebipillidele. See, et sa HETKEL soovid rasestumist ära hoida, võib tulevikus kätte maksta sellega, et sa ei saagi enam lapsi.

 63. Janela says:

  Mul on pillidega ka oma ajalugu (nagu paljudel naistel). Kokku olen neid kasutanud juba 13 aastat. Esimesed neli aastat võtsin neid järjest ja siis otsustasin pausi teha. Mingeid hulle kõrvalmõjusid ei olnud, aga lihtsalt mõtlesin kehal lasta keemiast puhata. Ja vot siis läks tsirkus lahti. Peale pillide lõpetamist läksid päevad äärmiselt ebaregulaarseks. Kui pillidega oli asi nagu kellavärk, kindlal ajal ja kindla pikkusega, siis ilma pillideta oli graafik oli ebaregulaarne ja määrimine kestis kaks nädalat järjest. No ei meeldinud mulle see asi. Teine häda oli karvakasv. Kui jätsin pillid järgi, hakkasid mul vuntsid kasvama – vot see oli õudne. Esialgu asusin neid vahaga eemaldama, ja lõpuks läksin ikka arsti juurde, sest see ei olnud normaalne. Arst kirjutas välja mingid spets pillid, mis asja pidid jonksu ajama…võtsin neid vist neli kuud ja siis läksin tavaliste pillide peale tagasi. Kadusid päeva- ja karvamured ja olen pille võtnud siiamaani, sest see vahepealne kogemus oli lihtsalt liiga jube. Paus oli aasta aega.

  Üldiselt ei ole mul mingeid eriti hulle kõrvalmõjusid olnud, ilmselt sellepärast ma nii pikalt pillide peal olengi olnud. Kaal on korras, tujusid, punne ja peavalusid ei ole, päevad käivad nagu kellavärk ja ei ole piinarikkad. Ainuke häda on täielik seksiisu puudumine…mees on mul tore, aga ma ei taha seksist kuuldagi ja tunnen end nagu mingi frigiidne mutt sellepärast (mehest on kahju, ausalt).

  Nüüd on aga asi niikaugel, et olen juba 30 ja kuna tahaks millalgi lapsi ka saada, siis mõtlen, et peaks uuesti ära lõpetama, pluss siis veel see igasugune isu puudumine. Kui aus olla, siis hirm on, kuna see eelmine tsirkus on veel liiga hästi meeles ja puhtalt mugavuse mõttes olen neid edasi kasutanud. Kindel on see, et tegu on räige keemiaga, mis keha oma rütmi ikka täiega tuksi keerab. Ja nüüd ma siis võtan hoogu, et kas julgen mingi jubeda perioodi üle elada, kuni organism jälle oma raja peale ja asjad korda saab…

  • Paljas Porgand says:

   Kindlasti ei tasu seda enam edasi lükata. Eriti kui plaanes beebiootele jääda. Kindlasti suudavad su hormoonid end varem või hiljem jonksu saada ja kui ka peaksid need vuntsid jälle tagasi tulema pärast lõpetamist, siis su keha tasakaalustub ajapikku. Õnn kaasa!

 64. K says:

  Aga mis siis aitab? Päriselt? Olen nüüd aasta aega pillivaba samadel põhjustel ja akne ei kao. Proovinud olen kõiki pealemääritavaid retseptiravimeid, toitumise jälgimist (mh nisust, suhkrust, piimast ja miljonist muust asjast loobumist, sh lihast), macat ja kuningakepiõli, trenni, sauna, happekoorimist. Olen loobunud BPA-d sisaldavatest plasttoodetest ja praktiliselt kõigest, mis sisaldavad kunstlikke hormoone mimikeerivaid aineid. Kosmeetika on looduslik ja nahasõbralik alates kallist mineraalmeigist lõpetades öko pesuainetega riietele, põrandatele ja juustele. Olen ka käega löönud ja mõelnud, et savi, ju ma pean siis elama sellise punninäoga (ja seljaga ja kaelaga ja kõrvatagustega). Naistearst soovitab pille, nahaarst samuti. Andsin alla ja proovisin uuesti pille, kuid akne ei kadunud, sain vaid emotsionaalse ebastabiilsuse ja uneprobleemid tagasi.

  • Paljas Porgand says:

   Ma tean, mida tunned! Ma olin loootuse täiesti kaotanud. Ka pärast lõpetamist… AGA on veel üks võimalus, kuidas võib lahti saada ja usun, et seda sa pole proovinud. Päris paljudel naistel tekib akne süsivesikutest, ilma et nad seda ise teaksid. Olen jälginud ühte vlogijat, kes kirjutab, kuidas üks õhtu sööb magusat või rohkem süsivesikuid, siis kohe järgmine päev punnid igal pool. Järsku oled sa süsivesikutele tundlikum. Proovi näiteks nädal aega süüa rohkelt rasva ja minimaalselt süsivesikuid. Vaata, kas näed muutust. Kindlasti pole see jätkusuutlik, seega kui peakski asi olema selles, siis pead lihtsalt süsivesikute kogust vähendama, küll aga mitte minimaliseerima. Anna teada, kui peaksin proovima ;) Selle tüdruku videoid antud teemal võid näha siit:
   https://www.youtube.com/watch?v=zIo47zs4W5w
   https://www.youtube.com/watch?v=0EiEYPLTc6A
   https://www.youtube.com/watch?v=KmrL4D1QHWU

 65. Hanna says:

  Kasutasin küll Evra plaastrit (4 aastat), aga kuna see on ka hormonaalne, siis sümptomid olid samad, ma ei tundnud enam ennast äragi! Tujukus jne. Tegin ka üks poolteist kuud tagasi lõpu. Mul on hea meel, et Sina kui populaarne blogija selle teema noorte naisteni tood!

 66. MR says:

  Pillidest loobusin üle aasta tagasi, sest nende tõttu võtsin lõpuks pea 10kg juurde. Ei aidanud trenn ega toitumine. Nutuhood ja tujukõikumised olid sagedased külalised, huvi seksi vastu null.
  Ja nii ma siis otsustasin – kõik! Aitab!
  Nüüdseks paremas vormis, kui enne (ilmselt on suur abi ka 5x nädalas trenn ja toitumine), tujud ei kõigu meeletult ja üleüldine enesetunne on hea. Ei kahetse loobumist

 67. 28a says:

  Minul lõi ka peale kuut aastat pillide söömist jubeda akne, mis kestis kuskil 1,5aastat ja siis kadus iseenesest. Palju tõsisemaks läks asi siis kui tahtsin rasedaks jääda. Tsükkel oli korrapärane ja OV aeg täpselt teada, aga midagi ei juhtunud. Käisime mehega kontrollis ja kõik ok. Tundsin end juba meeleheitel ja kahetsesin, et neid pille võtsin üldse. (Nt täditütar sõi peale esimese lapse saamist pille ja pole 7aastat peale pillide ärajätmist rasedaks jäänud). Ja küll ma siis nutsin. Aga peale 2aastat üritamist, olen lõpuks beebiootel :) Et siis 4a peale pillide lõpetamist. Tuleb arvestada, et iga inimese organism on erinev ja ise pead teadma, millega võid riskida. Minul olid veel kõige nõrgema toimega pillid.

  • Paljas Porgand says:

   Mk, päris hull olukord :S Aga palju õnnne! :) Kõige kurvem ongi see, et pillide negatiivne mõju meile ei pruugi olla silmnähtav. Ja nagu sinugi puhul, siis mõjutada võib see meid aastaid. Mul on nii hea meel, et lõpuks sain sellest nõiaringist välja!

 68. E. says:

  ka mina olin beebipille mitu aastat võtnud. pillide võtmise ajal olin ikka jubedalt emotsionaalne, iga asja peale oli pill lahti :D tulin samamoodi austraaliasse ja mõtlesin et teen pausi… see oli lihtsalt ulme mis akne mul näkku tuli. mul oli lõug, põsed, otsaesine ja kael lihtsalt tihedalt punnikesi täis, et lausa nutt tuli kurku.. kannatasin selle hirmsa perioodi ära ja otsustasin et ma ei lähe enam pillide peale tagasi. sain aru kuidas see tegelikult mu keha mõjutab. nüüd olen kolm aastat pillivaba olnud ja kõik on tiptop.

 69. M. says:

  Kaalu osas ei tea kommenteerida, kas pillide võtmine takistab langetamist, kuid mina alustasin pillide võtmist möödunud novembril, sest päevadega kaasnenud krambid olid täiesti ohjeldamatud. Iga päev viis päeva järjest pool pakki valuvaigisteid tulemusteta neelata ei olnud enam lahendus. Nüüd saabuvad (ja lahkuvad) päevad peaaegu et minutipealt ning on seejuures valutud. Akneprobleem on vähenenud (mitte küll täielikult) ja üldse on täiesti hea olla ja enesekindlus on suurem, sest ei pea öösel kell kolm kuuma vee alla ronima :).

  • Paljas Porgand says:

   Pillidega alustades tundsin minagi end hästi. Isegi rinnad läksid korvi võrra priskemaks :D Küll aga mida aeg edasi, seda rohkem vastunäidustusi tekkis. Nii pea kui oli vaja pille vahetada, streikis mu keha siit ja sealt. Ja kui tegin pausi, siis tekkisid hädad, mida polnud mul kunagi olnud. :(

 70. naine 23 says:

  Jah, antibeebipillid on kurjast, olen isegi nendega aastaid kimpus olnud – treeninud vahetpidamata ning ennast toiduga nii hulluks ajanud ning ise grammigi kaotamata. Kui ära jätsin, siis kaal täiesti iseenesest langes.
  Ma nüüdseks ei olnud ma võtnud neid kaks aastat, kuni avastati tsüst, mille eemaldamisel leiti kehast endometrioos, mis pikemas perspektiivis põhjustab viljatust. Operatsiooni käigus eemaldati mul enamik haigusekudesid, kuid haigust täiesti välja ravida ei saagi, praegu olen taaskord pillide peal, mis hoiavad tagasi haiguse levikut ning on hetkel ainukesed ravimid, mis natukenegi aitavad, kui varsti lapsi tahan saada(ka nende tegemist ei tohi kaugele tulevikku lükata).
  Seega naised, kel on suured mensese valud, sellised, et ajab oksele ning silme eest mustaks, kaaluge eelnevalt pillide ära jätmist arstiga, kuna tegu võib olla endometrioosi kudedega kehas, mida avastatakse järjest enam kahekümnendates naistel(aga paanikaks ja google diagnoosi panemiseks ka ei ole põhjust). Ärge tehke seda ära jätmise otsust lihtsalt kodus emotsiooni peale!

  • Mairi says:

   Täpipealt minuga juhtunu. Päevad olid mul nii valusad, et nutsin voodis. Hiljem avastatigi munasarjast tsüst… Ja palju koldeid mujalt.

  • Paljas Porgand says:

   Kuidas sul tsüst avastati? Peaksin ehk isegi kontrolli minema…
   Mul on väga kahju :(

   • naine 23 says:

    Mul lõi imeliku valu emakasse, mis tuikas kohati üle keha ja kuna ei olnud päevad, siis panin kiiruga arstile aja ning see järel leiti emaka tagaseinast emakast suurem tsüst, mille eemaldamine käib laporaskoopia teel ning siis juba avastati haigus.
    Mairil läks veidi jamamini, kui tsüst oli munasarjas, sest päris tihti eemaldatakse siis ka munasari.
    Endometrioosi kindlat diagnoosi saabki panna ainult laporaskoopia teel.
    Minu soovitus naistele, et käige regulaarselt kontrollis, vähemalt korra aastas, mis sest, et mõni arst ütleb, paari aasta tagant, kuid parem karta, kui kahetseda. Naistearst on täpselt sama tavaline, kui perearsti või hambaarsti juures käik!

    • Maie says:

     Mina kasutasin ka päris pikalt beebipille, vahepeal isegi plaastreid. Minul just vastupidi kadusid vinnipunnid ära ja nahk oli ilus. Aga siiski enesetunne oli hoopis teine…. mingil hetkel aga jätsin päevapealt ära, sest tundsin – nii enam ei saa. See aeg leidsin netist palju infot ja ka inimestelt kuulsin kuidas tegelikult pillid organismi mõjutavad. Hullemaks õnneks olukord ei läinud aga tõsine probleem oli pikalt. Umbes kolm aastat peale lõpetamist jäin rasedaks ja peale sünnitust kaks aastat olin meeletutes valudes, leiti tsüstid mõlemast munasarjast. Vähigeen muudkui kasvas ja saadeti opile. Opipäeval tahtsin haiglast ära joosta kuna tundsin et see on vale. Peale opi oli raske ärgata, käidi üles ajamas, olin intensiivis jälgimisel. Arst ütles et ravimatu haigus ja võib tagasi tulla. Mina aga sellega leppida ei taha. Pillid võibolla keerasid mu tervise tuksi ja rohkem ei võta neid kuigi arst pidevalt käib peale et ikka tarvitama hakkaksin. Teen hoopis organismi puhastust ja püüan jälgida toitumist. Apteegitoodetest olen loobunud. Tuleb ikka hoolega läbi mõelda kas tasub beebipillid tarvitusele võtta, saab ka ilma keemiata.

  • Kersti says:

   Minul viimastel kuudel läinud valud selliseks nagu kirjeldad… Tuleb kiirelt arstile end seada :-(

 71. Anonymous says:

  Olen pille nüüdseks söönud ca 7 aastat ning olen ilmselt üks vähestest (kuuldu ja loetu põhjal) kellel ei ole esinenud mitte ühtegi kõrvalmõju ehk et tujud on normaalsed, päevad käivad pea kellaajaliselt, akne on olematu, kaal on täpselt selline nagu ma ise oma eluviisiga seda paika panen (ehk vormis) ning ei ole pea-ega kõhuvalusid (mis ilma pillideta olid ulmelised) Ehk siis minul on elu sellevõrra parem. Plaan on aga nüüd aastakese pärast täielikult lõpetada. Mõttes on pisipere ning tegelikult samamoodi, tahan puhtamat elu. Ühtlasi ei ole minu pillid ka kõige kangemad on vastupidi kõige nö lahjemad mis turul saadaval on. Ometi ei pea ma nende tarbimist kõigile vajalikuks.

 72. Eva says:

  Nii hea on seda kellegi teise suust ka kuulda. Endal oli sama case. Päris 16-aastaselt ei alustanud, aga võtsin ka oma 4 aastat vähemalt, kuigi erinevalt sinust põhimõtteliselt kõige nõrgemaid pillle. Ma alguses veel ütlesi poisssõbrale, et nii kui märkad mingeid tujumuutuseid vms, siis anna teada, ma lõpetan kohe ära. Mis tegelikult juhtus? Muidu täiesti 0-emotsioonikõikumistega stabiilsest inimesest sai iga asja peale nutta tihkuv, ennast mitte katsuda laskev grumpycat. Ja ega siis enam meeles polnud see, et see pillidest on. Kannatasin pikka aega kui lõpuks tuli ühine otsus, et fuck that shit. Lõppes samamoodi aknega. Mitte nii hulluga, aga ikkagi minu jaoks hulluga, sest ma olen terve elu olnud perfektse nahaga. Sain aru, kuidas pillid olid mürke ja vett mu kehas hoidnud – sellest ka lõpetamisel akne ja kaalukaotus. Super otsus. Mõtlesin, et ei tee enam kunagi seda viga.
  Aga mis seal ikka – paar aastat hiljem uue partneriga sama viga. Mõtlesin, et äkki oli asi toimeaines ja lasin teise toimeainega lahjad pillid määrata. Alguses tõesti esimesed kolm kuud plaksutasin käsi ja olin õnnelik. Lõpuks tuli sama – tujukus, 0 erutumine, khkhm tupekuivus :D Seekord jätsin väga kerge käega pooleli ja luban nüüd käsi südamel, et enam ei tee ja kellelegi teisele ka ei soovita!

  • Paljas Porgand says:

   Suht sama oli ka mul jah :D Eks see mõju on igal inimesel VÄGA individuaalne. Küll aga on üks kindel, looduslik see värk ei ole ja me ei tee oma kehale sellega mingit teenet.

 73. Kaija says:

  Milliseid rasestumisvastaseid vahendeid sa nüüd kasutad? Kondoom ei tundu nagu väga lahe variant ?

  • Paljas Porgand says:

   Üsna nõme variant on jah :D Küll aga on mul üks kindel partner, mu elukaaslane, ning kuni ma veel viljakust taastada pole suutnud, me oleme sellised poolettevaatlikud. ;) Muidu kasutame kondoomi :)

 74. M says:

  Minul tekkis samuti akne beebipillide kasutamisega, millepeale naistearst määras järgmised pillid mis pidid akne ära võtma. Pärast 2 aastat andsin alla, kuna muutust ei toimunid. Jätsin pillid sinnapaika ja läksin nahaarsti juurde. Seal sain peapesu kuidas pillid on viimane meede millega aknet üldse ravitakse jne. 3 aastat on möödunud sellest, kui pillid ära jätsin ja aknega maadlen siiani. Vähemalt nahaarsti poolt välja kirjutatud ravim töötab, kõik oleks ilus kui aga ravimil poleks pidevaid tarneraskusi…
  Nüüd kui naistearsti juures käin ja konsultatsioonis ütlen, et pille ei kasuta, vaadatakse mind kui hullu ja üritatakse ümber veenda. Täitsa õudne tegelt! Beebipille määratakse nii kergelt välja ilma, et räägitaks kõikidest kõrvalnähtustest ja mis sellega kaasneda võib. Oma hormoonidega ei tasuks niisama mängida! Pärast lõpetamist võttis kehal pool aastat aega omadega tasakaalu jõuda, 6 kuul olid veel sellised emotsioonide kõikumised et anna otsad. Siiani imestan kuidas elukaaslane mind välja kannatas.

  Tubli, et sel teemal postituse tegid!
  xx

  • Paljas Porgand says:

   Täptselt sama mõte siinpool! Kuidas neid niimoodi lausa peale surutakse? Mulle kirjutati kõige kangemad pillid, mis võtsid päevad ära, ja arst ütles, et see ongi NORMAALNE? Kaugel normaalsest, proua! Põhimõtteliselt pillid, mis tegid mu viljatuks. Parem oleks, et ma oma punasõdurid kähku tagasi saan :D Ja akne ravimiseks on tõesti teisi viise, alustades tasakaalustatud toitumisest, mürkidest pühastamisest ja tervislikust eluviisist.

 75. K says:

  Olin samuti pikalt pillide peal ja kui lõpetasin siis hakkas pôrguvalu páevade esimesel páeval, mida enne ei esinend. Kui siis arstile làksin ja ultraheliga vaatas, selgus, et vasaku munasarjaga veidi jamad ja ei saa vajalike aineid ja kõik tánu pillidele. Kirjutati válja nuvaring asjade tasakaalustamiseks ja kasutasin seda u 2 aastat. Samamoodi aussis vahepeal olles ja uues suhtes tuli see veidi kasuks ka. Lõpuks lõpetasin ja pole neid kasutand u aasta aega. Hetkel siiamaani kõik korras :)

  • Paljas Porgand says:

   Mul on hea meel, et said korda. Aitäh kogemust jagamast!

   • E says:

    Minul õnneks ei ole pillide kasutamisega mingeid kõrvalnähte kaasnenud ja olen kogu aeg tarvitanud samu pille.. Nüüdseks 8 aastat. Günekoloogilt sain ka kiita et ilus väike emakas..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.