8 viga, mida lihasmassi kasvatamisel tehakse

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Läheneme tavapärasele küsimusele nüüd täitsa teistpidi kohe. Esimest korda blogis juttu sellest, kuidas mitte rasva põletada ja kaalust alla saada, vaid hoopis lihasmassi kasvatada ja kaalust juurde võtta. Kui kardad kaalunumbri suurenemist ning oled postitust juba sulgemas, siis oota veel hetk. Paljudeni pole see teadmine veel jõudnud, et kaalunumber EI LOE MIDAGI! Nagu ausalt, sa võid mu üle naerda, kuid imekombel avastasin endagi jaoks selle teadmise vaid paar aastat tagasi. Seega kui sa oled skinny fat, siis lihasmassi kasvatamine on sulle oluline, et su keha ei oleks lihtsalt sale, vaid ka prink! Küll neid noori näeb palju, kelle lihasmass on olematu ning tagumik on vanadekodurahva keskmise lodevusega.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Arvatavasti kaalub paremal poolel olev neiu rohkem, kuid on oma füüsilise vormiga palju rahulolevam. Kui see on miski, mida soovid sinagi, siis olen kokku pannud põhiteadmised, millele võiksid (loe: PEAKSID) igal juhul tähelepanu pöörama. Oled sa naine või mees (kusjuures meeste puhul esineb seda muret palju rohkem), nõuanne on täpselt sama!

1. Sa teed ainult kardiot

Jah, kardio on efektiivne viis rasva põletamiseks, aga nagu ma juba eeldan, kui oled sellele postitusele klikanud, siis on sinu peamine soov lihasmassi kasvatada ja rohkem toonuses vormi saavutada. Antud eesmärgi puhul ei tohiks kardio kohe kindlasti mitte ainus või isegi mitte domineeriv olla sinu treeningplaanis.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Soovituslik on hoida kardio minimaalne ja teha seda vaid südame-veresoonkonnale kasuliku mõju tõttu. Pikad kardiosessioonid ei põleta mitte ainult rasva, vaid kahjuks ka lihast. Seega kui sinu eesmärk on lihast kasvatada, siis ditch the cardio või minimaliseeri see. Soovitan teha 10-15 minutit kerget kardiot soojenduseks enne lihastreeningut.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Kui soovid inkorporeerida rohkem kardiot või lisaks lihasmassi kasvatamisele ka efektiivselt rasva põletada, siis soovitan igati mõelda HIIT treeningutele. HIIT ehk High Intensity Interval Training on kõrge intensiivsusega intervalltreening, mille eesmärk on ühe ja sama treeningu ajal kasutada nii madala, kui ka kõrge sagedusega südametööd. See tähendab, et treening vaheldub väga intensiivse ja lühikese ning kerge harjutusega. Siin on spetsiaalselt mulle MyFitnessi personaaltreeneri Chris Wallace‘i poolt välja töötatud 60-minutiline HIIT kava:

 1. soojenduseks 10 min jooks
 2. külje peale sangpommiga väljaasted 4 seeriat x 8 kordust kummalegi jalale
 3. bulgaaria käärkükk (tagumine jalg pingil) 4 seeriat x 8 kordust hantlitega
 4. kastile hüpped 40 cm kastiga 3 seeriat x 10 kordust. Seejärel 5 või rohkem kordust 60 cm kastile
 5. käte tõstetega plank 1 min – vaheta iga ring esimesena tõstetavat kätt
 6. kettatõstega istulitõusmine 3 seeriat x 10 kordust
 7. raskusega palliga V-istulitõusmine 3 seeriat x 10 kordust veendudes, et pall puudutab maad üle pea
 8. küünarvarte kõverdamine kaabliga superseerias küünarvarte sirutamine kaabliga 4 seeriat x 10 kordust kumbagi ilma pausita
 9. jalapress masinal 1 seeria x maksimaalne arv korduseid (sihi minimaalselt 50 kordust 50 kg juures)
 10. venitus

soo

2. Vale treeningkava

Lihasmassi kasvatamiseks ei ole muud võimalust kui lihaskiude esmalt lõhkuda ehk siis teha raskustega jõutrenni. Muidugi on palju vaidlusi sel teemal, missugust treeningviisi peaks järgima just hüpertroofia jaoks, kuid pinnale on siiski jäänud enim tuntud viis, milleks on harjutuste puhul 3-4 setti 6-12 kordusega. Setid võiksid olla püramiidis ehk siis:

 1. set – 12 kordust
 2. set – 10 kordust
 3. set – 8 kordust
 4. set – 6 kordust

Iga setiga tõstad raskust vastavalt tunnetusele ning settide vahele ei tohiks jätta liiga suuri pause (alla minuti). Kõik lihasgrupi harjutused võiksid olla võimalikult varieeruvad, et kindlustada kõikide lihaste inkorporeerimine trenni jooksul.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Suurim viga, mis tehakse, on pikad ja venivad lihtsakoelised treeningud, kus puudub lihaste lõhkumine. Sellised treeningud sobivad rohkem kardioks või rasvapõletuseks. Seepärast soovitan lihasmassi kasvatamisele pühendunud inimestel alati väljuda koduseinte vahelt, sest veepudelite ja oma pisibeebiga ei saa te vajalikku koormust kehale pakkuda.

3. Sa ei pinguta piisavalt

See punkt käib käsi-käes eelmisega. Võtsid juba hantlid kätte või kangi turjale? Tubli! Ei näe ikkagi tulemusi. Miks? Sest sa ei rakenda progressive overloadi (ingl. k progressiivne koormuse tõstmine), mille eelduseks on endale väljakutse esitamine IGA KORD. Mida rohkem su lihased arenevad, seda “nõudlikumaks” nad muutuvad, et kasvada. Kui sa ei paku lihastele ülekoormust, siis neil pole mingit põhjust ka kasvada, sest inimkeha ei muutu, kui selleks puudub otsene vajadus.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

See tähendab, et lihas vajab üha enam koormust. Nii pea kui tunned end trennis “mugavalt”, ära oota tulemusi! Progressive overload eeldab, et tõstad trennis koormust kas raskuste või reppide arvelt. Igal juhul peaksid viimased repid tulema läbi “higi, pisarate ja vere“, hehe!

Liigagi tihti on näha trennis neid, kes 5-kiloste hantlitega lihtsalt kulgevad läbi kava. Kui ikka kuuma ei anna, siis ega mingit muutust oodata ka pole! Ja naised, kes te kardate raskusi tõstes minna “massiivseks”, siis palun lugege mu postitust antud teemal SIIT! Treeningute puhul ei loe naiste üldreegel “mida pikem seda parem“! Tunnine intensiivne ning koormav trenn ühele lihasgrupile on enam kui küll, et töötada läbi kõik lihased ja neid korralikult lammutada!

4. Sa ei ole järjepidev

Kas oled üks neist, kes võtab iga kuu ette uue internetis vohava “personaalsetreeningkava? Palun… ära… tee… seda. Esiteks, pole need kuidagi personaalsed, teiseks ei arvesta need su praegust vormi ja eesmärke ning kolmandaks ei õpeta need sind jõusaalis harjutusi korrektselt sooritama. Ma ei suuda rõhutada, kui oluline on võtta endale pädev personaaltreener kasvõi esimeseks paariks korraks, et asi jonksu saada! Ning minule ärge sellekohaseid kirju ka saatke. Kirjutan igapäevaselt vastuseks, et ma pole personaaltreener ja ei paku sellist teenust. MyFitnessi klubisid leidub üle Eesti ja iga ühes mitmeid omamoodi treenereid. Olen enam kui kindel, et leiate endale sobiva!

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Ja treeningutest mitte üldsegi vähem olulisel kohal on järjekindlus toitumises. Kui sa pole just teadlik toituja ja võtad oma eesmärke tõsiselt, siis lase endale koostada personaalne toitumiskava. Sest tulemused sünnivad eelkõige köögis. ERITI kui eesmärk on lihast kasvatada. Sel puhul on ülioluline tarbida rohkem kaloreid kui neid kulutatakse ning süüa piisavalt ehitusmaterjali ehk valku.

5. Sa ei puhka

Tõepoolest kasvab lihas tööga, mida trennis teed, ja energiaga toidust, mida sisse sööd. Aga lihas ei kasva muul ajal kui puhates! Kasvuprotsessi käivitab selline hormoon nagu kasvuhormoon (HGH), mille tase kehas on kõrgeim just magamise ajal. Pealegi tõstab vähene uni kehas kortisoolitaset, mis on kataboolne hormoon ja võib põhjustada lihaskudede lõhustamist. Ehk siis vähene uni põhjustab täpselt seda, mida sa ei taha, kui püüad kasvatada lihasmassi. Nii nagu vajavad nutitelefonid öösiti laadimist, vajab seda ka me keha!

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Ja uni pole ainus oluline aspekt puhkusest rääkides. Sama oluline on anda kehale ka piisavalt aega taastuda ja kasvada. Kui me räägime treenimisest, siis siin kohal kehtib reegel “rohkem ei ole alati parem”. Iga päev jõusaalis pumpamine on nii aja kui energia raiskamine. Võta piisavalt aega taastumiseks ja kasvamiseks. See on üks põhilisi põhjuseid, miks bodybuilderid armastavad oma kava üles ehitada lihasgruppidepõhiselt. Erinevalt kogu kere treenimisest, saavad sel juhul teised lihasgrupid siiski puhata.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Kui sa oled üks neist, kes sööb end kurguni täis, teeb rasket jõutrenni ja ikka juurde ei võta, siis püüa oma igapäevast aktiivsust vähendada. Võib juhtuda, et oled lihtsalt nii aktiivse elustiiliga, et on füüsiliselt võimatu end kaloraaži poolest plussi süüa, et lihaskasv saaks aset leida. Hoia treeningud intensiivsed, samas lühikesed, väldi kardiot, puhka rohkem ja söö kõrgema kaloraažiga “kompaktsemat” toitu.

6. Sa sööd liiga vähe

See on vast kõige suurem viga, mida tehakse. Kuigi ma ei suuda seda kunagi mõista, sest ma ei saa aru, kuidas on võimalik, et ISU EI OLE?! Mis inimene see head toitu ei armasta, hehe! Nii paljud ütlevad: “Ma ei saa aru… ma söön koguaeg, aga juurde ei võta. Mis värk on?” Ja kui ma siis uurin, mida ta ka sööb, tuleb välja, et ta sööb uskumatult vähe! Inimene lihtsalt arvab, et ta sööb palju. Seega palun sul paar päeva pidada toitumispäevikut, et saada aimu, kas tõesti sööd nii palju kui arvad?

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Ja kui tuleb välja, et tõesti söödki paartuhat kalorit päevas, siis ju see pole sulle ikka piisav ja peadki sööma veelgi rohkem! Aga kui füüsiliselt lihtsalt ei mahuta rohkem? Siis on ka selleks omad nipid – söö rohkem kaloririkkaid toite. Head toiduained, mida oma igapäeva tuua oleksid pähklid/pähklivõid, teraviljatooted, müsli/puder, rasvane kala, valgupulber, tume šokolaad, juust, jogurt, pagaritooted, õlid/rasvad, kaunviljad, datlid, banaan, avokaado, kartul jms.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Ja unusta igasugused superdieedid. Lihas ei vaja kasvuks ainult valku, vaid ka süsivesikuid ja rasvu. Kui sa ei saa neid piisavas koguses, siis ei ole kehal ka piisavalt kaloreid, mida investeerida lihaskudede parandamiseks ja kasvatamiseks. Ja kui tervislikult toitudes ei suuda süüa piisavalt kaloreid, siis ei ole patt lisada oma muidu tervislikku päeva ka “rämpstoitu” nagu pitsa, burger, jäätis jms. Nipp peitub tasakaalus. Et lihaskasv oleks maksimaalne, püüa süüa iga 2-3 tunni tagant, 5-6 korda päevas, et kehal oleks koguaeg materjali, millest ehitada.

7. Sa ei tarbi piisavalt valku

Tänapäeval küll vähem, kuid ikka veel ei tarbi väga paljud (eriti naised) piisavalt valku. Nüüd on meil küll suur valguepideemia käimas, mil isegi kodujuust (mis on alati olnud valguallikas) müüakse maha uue loosungiga “valgurikas kodujuust”. Mehele/naisele, kes püüab lihast kasvatada, on soovitatav tarbida päeva jooksul u 2,5/2 g valku 1 kg kehakaalu kohta. Mehele/naisele, kes püüab lihast säilitada, on soovitatav tarbida päeva jooksul u 2/1,5 g valku 1 kg kehakaalu kohta. Ja mida mitmekülgsemad on valguallikad, seda laialdasem ka aminohapeteprofiil, mis on oluline oma soovitud tulemuste saavutamiseks. Mis on valgud, miks olulised, kus neid on enim ja palju muud võid lugeda mu blogipostitusest SIIT!

8. Sa ei toeta oma keha toidulisanditega

Toidulisandid jätsin ma nimme viimaseks punktiks – võtke seda kui kodutöö lisaülesannet. Teed – tubli, ei tee – ikka tubli. Kõige olulisem on alustada kõigest ülalpool mainitust. Sa peaksid kõik eelnevad punktid olema juba idealiseerinud ja siis pöörduma “abivahendite” poole. Ei saa ju loota, et valgupulber hakkaks sinu eest lihasmassi kasvatama, või mis?

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Põhilised toidulisandid, mida igapäevaselt vajaksid, on: multivitamiin, oomega-3, magneesium ja D-vitamiin. Nende olulisusest võid lugeda mu blogipostitusest SIIT! Kui me räägime aga massilisamisest, siis tasub mõelda ka natuke next level abilistele nagu valgupulber, massilisaja, kreatiin ja BCAA-d. Jällegi, ma ei ütle, et keegi peaks neist midagi võtma hakkama, vaid et neid tasub kaaluda, kui tõesti ülaltoodust ei piisa! Ise tarbin neist valgupulbrit ja BCAA-d.

merilin-taimre-paljas-porgand-fitness-trenn-blogi-lihasmass-skinny-fat-kaalu-tõstmine-jõusaal

Kokkuvõttes loodan, et sain vastatud peamised küsimused, mis teid vaevanud! Kommentaaridesse ootan vastust küsimustele: Kas vaevled lihasmassi kasvatamisega? Mis võib olla see viga, miks sina lihast ei ole suutnud kasvatada? Mis teemat sooviksid näha minu järgmises fitnesspostituses?

Fotod – Iris Kivisalu (ajakiri Mood)
Video – Dag Holmen

Veebilehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes viisil ja kohas sh meedias ilma autori kirjaliku loata. Ka osaliste tekstide või tsitaatide avaldamise korral meedias tuleb küsida kirjalikku luba. Loa saamisel peab avalikustamisel säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks. Postitustes olev informatsioon on ainult informeerimise eesmärgil ning autor ei vastuta informatsiooni õigsuse eest. Tegemist ei ole meditsiiniliste soovitustega ning meditsiiniliste küsimustega tuleks alati pöörduda meditsiinitöötaja poole.

21 Comments

 1. […] treening osutuda tõepoolest palju mugavamaks. Viimasele trenniteemalisele postitusele  “8 viga, mida lihasmassi kasvatamisel tehakse” tuli täitsa mitmeid sooviavaldusi ja murekirju kodus treenimise kohta. Ning teie […]

 2. K says:

  Loen välja, et lihase kasvatamiseks tuleb piisavalt süüa, mis tundub loogiline. Samas, minu sooviks on kaalu kaotada, aga ei tahaks oodata lihase kasvatamisega nii kaua, et soovitud kaal käes on. Või siis täpsemalt, minu kehamassiindeksi alusel olev normaalkaalu ülempiir on praegu 17 kilo kaugusel, seega tervislikku kaalu saamiseks peaksin kaalu langetama. Samas tahan ikkagi lihastrenni teha. Ehk siis ei saa liiga palju süüa, et lihast kasvatada. Kas lihas võiks “kasvada” vanade varude arvelt? Mis sa sellises olukorras soovitad?

  • Ainult juhul kui oled jõusaalis algaja ja us tegija, on selline nähtus nagu “newbie gains” võimalik. Ehk siis põletada rsva ja kasvatada lihast samaaegselt.

   Esmalt soovitan ikka kaalust alla võtta ja rasva kaotada. Seejärel hakata surplusis sööma, et lihast kasvatada. Kaalu alandades tee muidugi ka lihastrenni lisaks. Nii on tulemus veelgi parem ning kaotad minimaalselt juba olemasolevat lihast :)

   • m says:

    Kahjuks on nii, et rasva ei konverteerita kehas aminohapeteks ehk rasva ei saa kasutada lihasmassi kasvatamiseks. Rasva kasutatakse glükoneogeneesis glükoosi tootmiseks. Samas viis kuidas kindlustada, et kaalust allavõttes ka kasvõi natukenegi lihasmassi kasvatada soovitatakse mitte süüa liiga suures miinuses nt 1800-1900 kcal trennipäevadel. Ja vähemalt 1,5-2g valku keha kg kohta, et oleks mida kasutada lihaste kasvatamiseks. Lisaks tasub meeles pidada, et üleliigselt tarbitud valku keha ei salvesta rasvana, kuigi valgu ületarbimine on lihtsalt kulukas sest valk on kallis ?.

    Kõige lihtsam on hakata toitumispäevikut pidama nt myfitnesspalis ja jälgida, et sa oma valgud igapäev täis sööksid.

   • K says:

    Mu oma loogika ütleb, et jõutrenn, eriti kui teen seda HIIT vormis võiks olla hea rasvapõletaja ja tugevamaks teeb see niikuinii. Olen kuulnud soovitust jõutrennist hoiduda, kui kaalu on vaja langetada ja see tundub mulle jabur soovitus.

 3. Mari says:

  Tere,
  Mitu korda nädalas teed HIIT- i ja mitu jõutreeningut?

 4. Christina says:

  Kas mitte polevastupidi, et kui lihast kasvatada tahad siis settide vahelised pausid peakdid olema vähemalt 60 sekundit, mitte vähem kui 60 sekundit ?
  Vähemalt nii oli kulturismi ja fitness raamatus kirjas, et kui eesmärk lihast kasvatada siis peaks seti vahele minimaalselt jääma 60 sekundit ?

  • Olen ka sellisest lähenemisest kuulnud. Selle mõte on see, et lihas saaks piisavalt puhata, et jaksaksid raskemat raskust rohkemaid kordi järgmise seti ajal tõsta. See on kahe otsaga. Siis kaotab trenn jällegi intensiivsuse arvelt ja venib väga pikaks, mis jällegi on kehale suurem stress. Ütleks et 60 sekundit on selline ideaalne aeg :) Lihas on jõudnud puhata, et taas tõsta, kuid intensiivsus säilib.

 5. Mir. says:

  Ma ei saa sellest “puhkama peab” jutust aru. Sina ja enamus teisi fitnessi influencere käib ju iga päev trennis? Kui iga päev teha erinevaid lihasgruppe või erinevaid harjutusi, ja 7.päev midagi kergemat (cardio või jooga), siis ju tohib iga päev trenni teha?

  Ja “progressive overload”- kas see tähendab, et kunagi ei saabu aeg, millal lihased jrg päev valusad ei oleks? :D

  • Liina says:

   Ükskõik mis sporti teed, puhkepäevi peab ikka olema, kui just ülekoormust ei taha saada (südamelihase põletik, lihasvigastusi jne). Iga päev käivad trennis vaid tipp-sportlased. See on üks suurimaid vigu, mida harrastaja teha võib – mitte lasta oma kehal “paraneda” ja areneda. Samuti vaim vajab vahel puhkust. Kahju, et need nö sotsiaalsed mõjutajad sellise pildi loonud on. Puhkepäeval ei pea loomulikult vägisi voodis lamasklema, vaid loomulikult võib olla aktiivne (nt jalutamine on üks parimaid puhkepäeva tegevusi, mis hoiab ka vaimse tervise korras). Aga kui puhkepäevaga seoses tulevad juba sõnad “cardio” ja “jooga”, siis kaldub asi sinna trennisõltuvuse poole.

  • Ma käin u 5 päeva nädalas trennis :) Aga olen kõik väga teadlikult jaotanud – 3-4 erinevatele lihasgruppidele jõutrenni, 1 HIIT ja/või 1 LISS. Aga vähemalt kord nädalas on ka päev, kus ma tõesti puhkan ka igasugusest kardiost ja kergemast trennist ning vaeva pead palju end liigutan.

   Hehe, ikka saabub. :D Iga kord ei õnnestu siiski seda rakendada, aga oluline on, et see aja jooksul ikkagi oleks selles suunas :)

 6. Mari says:

  Olen ise skinny fat hetkel ja hirmsasti sooviks vähe pringim olla. Kahjuks kahe väikese lapsega kodune ning ei ole kedagi, kes nende järgi vaadata saaks, kui ma jõusaalis rügan. Väike lohutus võiks minusugustele ikka olla, et ka kodus annab ise end vähe rohkem vormi saada. Raudselt mitte samale tasemele nagu ise oled, aga vähekene paremaks ikka. Kasvõi soovitus, milliseid vahendeid tasuks koju muretseda. Lisaks, kui kõige piseb ärkab rõõmsalt iga öö 2h tagant, siis heast unest võime vaid und näha :)

 7. R. says:

  Mina tegin kunagi järjepidavalt trenni ja võtsin aasta-kahega u 10kg lihasmassi arvelt juurde, kuid siis sattusin haiglasse ja kaotasin kõik 10 kilo umbes poole aasta jooksul ja võimalik, et rohkemgi veel. Nüüd on sellest möödas pea 3 aastat ja pole trennilainele tagasi saanud. Olen püüdnud mitu korda alustada uuesti treeningutega, kuid motivatsiooni pole, sest jõudu ei ole. Vahel on isegi keharaskusega keeruline harjutusi sooritada.

  Kehaanalüüsi tehes olid ka kõik näidud pea miinimumis ja lihtsalt ei ole jõudu alustada. Hetkel tunnen, et mul ei ole mõtet jõusaali minna, kui ma pärast esimest setti olen juba omadega läbi, käed-jalad värisevad. Samuti on mul parem ranne väga nõrk kunagisest tennise mängimisest ning isegi kätekõverduste tegemine võib olla täielik piin.

  Püüan keharaskusega kodus teha nii palju kui võimalik, et mingit koormustki anda enda kehale ja valmistada seda ette jõutreeninguks, sest mu soov on siiski ühel hetkel jõusaalitreeningutega alustada. Aga nagu ma siit praegu välja lugesin, siis pole see keharaskusega treenimine ka kõige otstarbekam. Kõige targem on ilmselgelt panustada personaaltreenerile. Lihtsalt minu tudengistaatusele tundub see natuke kallis variant. Ma leian, et paar korda ei ole piisav. Ja tõenäoliselt tuleks siis ka personaalne treeningkava tellida. Muidu vist pole eriti mõtet.

 8. Kirsi says:

  Väga kasulik ja huvitav lugemine. Aitäh sulle! :)

 9. Maris says:

  Kui veel sellist postitust ei ole, siis sooviks sinu arust parimaid harjutusi, mis on sibilikud tagumiku kasvatamiseks ja kõhulihaaye treeniniseks :)

 10. M says:

  Aitäh selle postituse eest, väga-väga sisukas! Sellised teadmised ja nõuanded võiksid tegelikult laiemalt levida..ikka seostatakse trenni kaalualandamisega ja kui oledki sale ja käid trennis,siis ikka esimene reaktsioon on, et mis sa sinna trenni ronid, ise nii peenike…Ürita siis selgitada, et äkki on eesmärk hoopis teine.

 11. Marian says:

  Mulle tundub su viimaseid postitusi lugedes, et kuidagi see sära on kadunud. Postitused on veidi sisutühjaks jäänud ning su tekstidest kumab läbi kurbust ja motivatsiooni kadu.
  Kas tunned, et hetkel on vaikselt energia kadumas?

 12. See hirmus rasva % says:

  Mulle väga meeldib, kuidas sa kirjutad aeroobse trenni mõjust lihastele. Mulle meeldib paraku pushida end jõusaalis joostes viimse piirini,joosta enne lihaste treenimist ca 30 min ja viimased paarsada meetrit südamelöökidega 170 lööki minutis :D Ühesõnaga way too much,eriti enne lihaste treenimist. Ja samal ajal vaatan, et keha rasvaprotsent kasvab (!!). Arvan, et teen edaspidi poole tunni asemel tõesti 10-15 min jooksu,et end üles soojendada. :) Tahan rohkem lihasprotsenti kasvatada. Olen see nii-öelda skinny-fat (tagumik on küll pigem parempoolne pilt, pigem on rinnahoidjatega randid), kuigi mul on liivakellafiguur. Aitäh nende imeheade nõuannete eest. Kuid ma arvan et kardan rohkem süüa, eriti rasva % arvestades :( :(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sellelt lehelt sisu kopeerimine keelatud.