Terviseblogi autorina, on minu poole saadetud korduvalt soove rääkida meid kõiki puudutaval teemal – alkohol. Olgu sa või karsklane, alkohol puudutab sindki, sest see on meie ümber iga päev pea igal pool. Enamasti oleme me kokku puutunud sellega kõik – kes vähemal, kes rohkemal määral. Ma ei varja midagi ja ütlen ausalt, et nooruspõlves sai maha peetud ikka alkoholi vägistavaid pidusid. Olen õnnelik, et mõistsin alkoholi laastavaid mõjusid enne, kui see mu tervisele hakkas.
Nüüdseks olen igasuguse alkoholi pruukimise seljatanud… Kindlasti mängib siin olulist rolli minu bikiinifitnessi ettevalmistus, kuid ka ilma selleta, oleks alkohol mulle kaaslaseks vaid tähistamist väärt üritustel viisakaks kokku löömiseks või punase liha kõrvale klaasikese punase veini näol. Noooo võib-olla eksiks üks külm kokteil ära ka kuuma suvepäeva, hehe. Aga sellegipoolest taunin ma liigset alkoholi tarbimist ning tegin ise viimase alkohoolse joogi juuni algul. Kellel aga kuulub alkohol ellu, olgu see kord kuus, kord nädalas või iga päev, siis mul on häid uudiseid. Meelemürgi kahjulikke mõjusid annab minimaliseerida järgmiselt:
Ilmselgelt on see kõige lollikindlam viis, kuidas vähendada alkoholi kahjulikke mõjusid meie organismile. Ei mina, arstid ega ka reklaamplakatid tänavatel väsi kordamast, et alkohol kahjustab me tervist rohkem kui arvata oskame. Toon välja mõned enamlevinumad tagajärjed:
Pea meeles, alkoholi puhul juba natuke on liiga palju. Mina armastan seltskonnas juua Nocco BCAA jooke, jääteed või sidruni-/kurgi-/piparmündivett selle asemel.
Kuna selle postituse kord juba avanud olete, siis võib eeldada, et olete seda nõu eiranud või plaanite seda õige pea teha. Seega jätkame…
Nagu toiduga, liigub alkohol meie kõhtu, kus see jääb ootama seedimist. Kui sa pole söönud, lõhustatakse see kiiremini ning tulemuseks on kiiresti ilmnev joove. Kui oled söönud, ei jõua alkohol nii kiiresti verre, vähendades seega joovet. Seda on eriti oluline silmas pidada siis, kui ees on ootamas pigem õhtupoolik.
Vältige analoogühendeid. Ärge jooge eri tüüpi jooke läbisegi – näiteks õlut, viskit, šampust jne. See ärritab magu ja nii on hilisem halb enesetunne peaaegu garanteeritud. Rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, tekitavad suurema pohmeluse. Järgnevalt on järjestatud joogid kõige vähem pohmelust põhjustavast kõige rängemani:
Kõige kalorivaesem ja “tervislikum” alkohoolne jook oleks Skinny Bitch – 4 cl viina, klaasitäis jääd, pikendatud Devin Air looduslikult aluselise karboniseeritud veega, maitsestatud sidrunimahlaga ja kaunistatud sidruni ja rosmariinioksaga. Nii võid olla kindel, et taastad alkoholi juues samal ajal oma vee- ja soolavarusid.
Sea endale kindel piir, millest rohkem sa õhtu jooksul alkoholi ei tarbi. Kui piir käes, mine üle veele või muule alkoholivabale joogile.
Osta oma õhtune alkohol kodusele üritusele kaasa ja piirdu sellega. Pudeli tühjendades ära kuku kõigi teiste jooke segi kurgust alla kulistama. Võta aeg maha ja joo mõõdukalt, teadvustades endale koguseid.
Väljas juues, telli 1 jook korraga, olenemata sellest, kas 2=3 või mitte. Iga järgnev on sulle vaid liigne peavalu järgmisel päeval. Või jaga pudelit seltskonnaga. Ära vala klaasi enne täis, kui see on tilgatu. Nii on lihtsam järge pidada, palju juba joonud oled.
Kohv viib sarnaselt alkoholiga vett kehast välja, seega kohvijooke tasuks vältida. Tean, et üks parimaid kokteile loodud, aga Espresso Martini ei ole kahjuks parim idee. Enne alkoholi tarbimist joo pigem maitsvat teed, mis oleks ühtlasi ka tervendav. Näiteks Especha Eesti käsitöö teed, mis pakatavad maitsetest!
Alkohol on diureetikum, mis sunnib organismi väljastama rohkem vedelikke kui tavaliselt ja tulemuseks on tugev vedelikupuudus. Vett tasub juua juba enne alkoholi pruukimist ning samuti iga alkohoolse joogi vahepeal. Kuna pohmeluse üks peamisi põhjustajaid on vedelikupuudus, siis mida rohkem vett juua, seda parem.
Peojärgsel hommikul peaks esimese asjana haarama vee järele. Vesi alandab paistetust ning alkoholiga kaotatud vedelik tuleb taastada. Minu suureks lemmikuks on ainus tugevalt aluseline vesi Eestis — Devin, mida joon vähemalt poolteist liitrit päevas.
Miks just aluseline vesi? Alkohol on olemuselt happeline. Alkoholi ja maomahla koosmõjul muutub mao keskkond liialt happeliseks, mis võib põhjustada tervisehäireid. Alkoholi tarvitamise põhjustatud pohmelus on tingitud liigsetest hapetest organismis. Aluseline vesi saab aidata sinu kehal vabaneda happelistest jääkidest neid neutraliseerides ja kehast välja viies. Seega aluseline vesi tasakaalustab alkoholi tekitatud happelisuse. See aitab ennetada alkoholi esilekutsutavat vedelikupuudust ja ennetada sellest tulenevat halba enesetunnet, sh peavalu. Samuti langetab vee joomine alkoholi kontsentratsiooni, mistõttu on ka maksale langev koormus oluliselt väiksem. Juues koos alkoholiga vett, aitame organismil happelisusega paremini toime tulla.
Miks on happe ja aluse tasakaal inimese organismis väga olulisel kohal? Vere ideaalne pH-tase on 7,365, mis on kergelt aluseline. Iga väiksemgi kõikumine happelisuse poole mõjutab kogu meie organismi. Kui ideaalsest pH-st on kaldutud happelisema poole, väheneb organismi võime omastada toitaineid ning vitamiine ja mineraale. Seetõttu langeb omakorda rakkude energiatootlikkus ja kahjustub rakkude taastumisvõime; nõrgeneb keha võime toota ensüüme ja hormoone; häiritud on ka seedesüsteem ning keha muutub vastuvõtlikuks rasvumisele ja paljudele muudele tervisehädadele. Inimese keha näeb tohutut vaeva liigse happelisuse neutraliseerimiseks, kuid ei tee seda alati parimail viisidel. Nimelt laenab organism aluselisi mineraale luudest ja kudedest, mille tulemusena organism tervikuna nõrgeneb ja loob soodsad tingimused haiguste tekkeks.
Kui elad linnale lähedal, siis on tihtipeale kiireim viis koju jõudmiseks jalutuskäik. Taksode saamine võib olla keerukas ja pealegi teed sa endale suure teene. Jalutamine käivitab su ainevahetuse, seega väljub alkohol su organismist ka kiiremini.
Kui elad linnast eemal, siis jaluta näiteks kümme minutit enne takso püüdmist. Ilmselgelt kui sa pole ülalolevaid nippe järginud ning oled liikumisvõimetu, siis võta esimesel võimalusel takso ja kobi koju magama!
Soe dušš tõstab su kehatemperatuuri, mis valmistab sind ette paremaks uneks ja loodetavasti jääb vahele voodisse heites tüüpiline karussell.
Teatud toitudel on pohmelli vähendamisele teaduslik kinnitus.
Joogid, mis aitavad:
Toidud, mis aitavad:
Mida vältida:
Aeg ravib kõik haavad. Kuldsed sõnad ka pohmeluse korral. Võta aeg maha ja maga end välja. Kui olid planeerinud järgmisesse hommikusse toimetused või trenni, siis targem on need edasi lükata ja anda oma organismile aega taastuda. Vastasel juhul ei anna sa endast niikuinii 100% ja teed kokkuvõttes endale vaid karuteene.
Postituse lõpuks kordan veel kord, et ka vähe alkoholi on liiga palju. Püüa piirata meelemürgi pruukimist parema tervise nimel, kasutades ülaltoodud nippe. Kui on küsimusi, siis küsi julgelt! Vastan peaaegu kõigele, hehe!
P.S. Väga palju huvitavaid fakte ja informatsiooni alkoholi kohta leiab SIIT!
1 Comment
[…] 10 viisi, kuidas alkoholi halba mõju vähendada […]